Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 29

Thread: Baldur's Gate 3

  1. #1
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default Baldur's Gate 3

    Κριμα να μην εχει θρεντ (εκτος και αν εχει και δεν το βρηκα οπου σε τετοια περιπτωση ζηταω συγνωμη) αυτο το παιχνιδι που απο οτι φαινεται αποτελει ενα απο τα πιο καλα βαθμολογημενα παιχνιδια ολων των εποχων.

    Κυκλοφορησε και για PS5 μετα την εκδοση PC και οι κριτικες και εδω ειναι στο θεο.

    https://www.metacritic.com/game/play...baldurs-gate-3

    Φαινεται προιον μοναδικο στο ειδος του και εχουν γινει πολλες συζητησεις απο τοτε που κυκλοφορησε για το τι σημαινει πραγματικα ενα ΑΑΑ παιχνιδι (οχι απαραιτητα γραφικα) αλλα και ποσο πολυ το συγκεκριμενο παιχνιδι κανει expose αλλους developers που συχνα πυκνα κρυβονται πισω απο δικαιολογιες για να καλυψουν τσαπατσουλιες.




  2. #2
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,360
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Πραγματικα εχει γινει Ο χαμος με το συγκεκριμενο, δεν θυμαμαι απο ποτε εχει να γινει τετοιο buzz με κυκλοφορια. Σιγουρα το παιχνιδι θα ειναι καλο, δεν ξερω βεβαια κατα ποσο ολη αυτη η αποθεωση ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα.
    Καλη ευκαιρια να ξαναμπω σε τετοιου ειδους rpg παντως, στα υπ’οψιν.


  3. The Following User Says Thank You to hakoo For This Useful Post:

    Slay (06-09-2023)

  4. #3
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Το λιμπίζομαι και εγώ, αλλά εαν το πάρω θα είναι στο PC. Θα περιμένω βέβαια και εντυπωσεις απο την έκδοση του PS5 , αλλά νομίζω τέτοια παιχνίδια καλύτερα με ποντίκι.

  5. #4
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Εχω καει το τελευταιο διαστημα στο παιχνιδι (στο pc το πηρα), και ειχα πολυ καιρο να καω σε παιχνιδι. Δε μου αρεσε ποτε το turn based combat και ημουν πολυ διστακτικος κυριως λογω αυτου, αλλα με ολα αυτα που ακουγα, και βλεποντας λιγο walkthrough απο δω κι απο κει, τελικα το πηρα. Ακομα και το combat ειναι πολυ καλο (αν και ακομα πλεον μετα απο 100 ωρες, ακομα μαθαινω πραγματα).
    Εκπληκτικο story, companions με "ψυχη", επιλογες που μετρανε δραματικα στην εξελιξη του παιχνιδιου, voice acting σε αλλο επιπεδο.
    Το μονο πραγμα που με χαλαει, ειναι αυτο που τωρα ακουσα σαν ορο, το "save scumming". Γενικα προσπαθω να μην το κανω και να αφηνω τα πραγματα να κυλανε, αλλα καποιες φορες ειναι αναποφευκτο. Θα ηθελα να το ειχαν χειριστει καπως αλλιως το θεμα των saves και να μην μπορεις να κανεις τοσο abuse.
    Δοκιμασα να το παιξω και με controller στο pc - αλλαζει τελειως το UI και ειναι φανταζομαι οπως θα ειναι στο ps5, και παιζεται μια χαρα, αλλα σιγουρα ειναι απο τα λιγα παιχνιδια που παιζω τελικα με ποντικι/πληκτρολογιο.
    Οπως και να χει, αυτο που λετε αν οι κριτικες ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα, προσωπικα το παιχνιδι ξεπερασε τις προσδοκιες μου...

  6. The Following 4 Users Say Thank You to gonzalez For This Useful Post:

    hakoo (06-09-2023),Slay (06-09-2023),toninio (11-09-2023),Valkyre (06-09-2023)

  7. #5
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by gonzalez View Post
    Εχω καει το τελευταιο διαστημα στο παιχνιδι (στο pc το πηρα), και ειχα πολυ καιρο να καω σε παιχνιδι. Δε μου αρεσε ποτε το turn based combat και ημουν πολυ διστακτικος κυριως λογω αυτου, αλλα με ολα αυτα που ακουγα, και βλεποντας λιγο walkthrough απο δω κι απο κει, τελικα το πηρα. Ακομα και το combat ειναι πολυ καλο (αν και ακομα πλεον μετα απο 100 ωρες, ακομα μαθαινω πραγματα).
    Εκπληκτικο story, companions με "ψυχη", επιλογες που μετρανε δραματικα στην εξελιξη του παιχνιδιου, voice acting σε αλλο επιπεδο.
    Το μονο πραγμα που με χαλαει, ειναι αυτο που τωρα ακουσα σαν ορο, το "save scumming". Γενικα προσπαθω να μην το κανω και να αφηνω τα πραγματα να κυλανε, αλλα καποιες φορες ειναι αναποφευκτο. Θα ηθελα να το ειχαν χειριστει καπως αλλιως το θεμα των saves και να μην μπορεις να κανεις τοσο abuse.
    Δοκιμασα να το παιξω και με controller στο pc - αλλαζει τελειως το UI και ειναι φανταζομαι οπως θα ειναι στο ps5, και παιζεται μια χαρα, αλλα σιγουρα ειναι απο τα λιγα παιχνιδια που παιζω τελικα με ποντικι/πληκτρολογιο.
    Οπως και να χει, αυτο που λετε αν οι κριτικες ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα, προσωπικα το παιχνιδι ξεπερασε τις προσδοκιες μου...
    Κι εγω, ενω αντιλαμβανομαι οτι ειναι υπερπαιχνιδαρα, εντουτοις αυτου του ειδους τα top down παιχνιδια ποτε μου δεν τα συμπαθουσα. Και κατι το συστημα μαχης και κατι ο χειρισμος με απωθουν. Αλλα το παρακολουθω το παιχνιδι, στενα θα ελεγα, γιατι δεν γινεται να μην παραδεχθεις το ποσο καλη δουλεια εκαναν... δεν ξερω τι να κανω, ακομα ψαχνομαι μεσα μου...

  8. #6
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Κι εγω, ενω αντιλαμβανομαι οτι ειναι υπερπαιχνιδαρα, εντουτοις αυτου του ειδους τα top down παιχνιδια ποτε μου δεν τα συμπαθουσα. Και κατι το συστημα μαχης και κατι ο χειρισμος με απωθουν. Αλλα το παρακολουθω το παιχνιδι, στενα θα ελεγα, γιατι δεν γινεται να μην παραδεχθεις το ποσο καλη δουλεια εκαναν... δεν ξερω τι να κανω, ακομα ψαχνομαι μεσα μου...
    H καμερα παντως γυριζει και στην ουσια μπορει να γινει σαν κλασικο 3rd person...
    Τωρα το συστημα μαχης και ο χειρισμος, τι να πω ειναι θεμα γουστου, και μενα ποτε δε μου αρεσε βασικα το συστημα μαχης, αλλα ολα μαζι σε συνδυασμο κανουν το παιχνιδι να απογειωθει.
    // Εχω μπει πραγματικα πλεον στη λογικη τι θα παιξω αφου το τελειωσω, και ηδη ψαχνω αλλα αντιστοιχα παιχνιδια...
    Last edited by gonzalez; 06-09-2023 at 12:19.

  9. The Following User Says Thank You to gonzalez For This Useful Post:

    Valkyre (06-09-2023)

  10. #7
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Παιδιά θα βγεί retail έκδοση ετσι;ειναι must buy οπως και να έχει

    Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  11. #8
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^Οχι...μονο digital... τουλαχιστον με τα μεχρι τωρα δεδομενα.

  12. #9
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Θα περιμένω μπας και όπως και για το alan wake

    Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  13. #10
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,765
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Θεωρώ ότι οι πιθανότητες να μην βγει ποτέ retail για αυτό το παιχνίδι είναι μηδαμινές, ειδικά μετά απο αυτό το hype που έχει αποκτήσει.

    Πάντως αν κάποιος έχει άκρη προς Ιαπωνία μεριά μπορεί να το βρει (https://gamerant.com/baldurs-gate-3-...oft-publisher/)
    Αν το βρει ας μου πάρει και μένα ένα

  14. The Following User Says Thank You to enstikto For This Useful Post:

    chronohill (07-09-2023)

  15. #11

    Default

    Έχω πάρει μία μικρή γεύση από το είδος και από Larian, με το Divinity: Original Sin 2, που πήρα πρόσφατα σε προσφορά στο PSN και το έβαλα να παίξω λίγο (περισσότερο με προοπτική για κάποια στιγμή αργότερα), αλλά ποτέ δεν έχω καθίσει να παίξω και να τελειώσω κάτι τέτοιο. Ήθελα όμως κι εγώ κάποια στιγμή να παίξω, έστω και ένα του είδους, γιατι έχω διαβάσει τα καλύτερα.
    Όλοι όσοι τα παίζουν, έχουν να λένε για την τεράστια ελευθερία κινήσεων κι επιλογών, τόσο στην εξερεύνηση, όσο και στη μάχη και στη διάδραση με τον κόσμο των παιχνιδιών, αλλά και τις πολύ καλές ιστορίες τους. Επίσης, λένε, είναι αξιοθαύμαστο το πόσο καλά έχουν συνδυαστεί και δεθεί όλα τα στοιχεία, καθώς μία επιλογή που έκανες κάποια στιγμή, μπορεί να τη βρεις αργότερα μπροστά σου. Αυτά τα στοιχεία είναι πολύ σημαντικά.
    Ρώτησα φίλο με εμπειρία στο είδος και μου είπε ότι το "πρόβλημα" του Baldur's Gate 3 (και του κάθε νέου τέτοιου τίτλου) είναι ότι έχουν το συγκεκριμένο κάπως "παλιομοδίτικο" ή "αργό\βαρετό" gameplay, ειδικά λόγω turn based. Ωστόσο, για εμένα, από το λίγο που έπαιξα το Divinity, το θέμα είναι ότι απαιτούν πάρα πολλές ώρες. Είναι παιχνίδια με εξερεύνηση και διαλόγους και θέλει χρόνο να ψάξεις, να μιλήσεις, να δεις τι πρέπει να κάνεις (τουλάχιστον στο Divinity αυτό είδα), συν το ότι η μάχη είναι δύσκολη και θέλει κι εκεί δουλειά. Μπορεί και να κάνω λάθος και για έναν έμπειρο να είναι πιο απλά τα πράγματα.

    Θεωρητικά, θα προσπαθήσω κι εγώ να παίξω και να τερματίσω κάποιο τέτοιο παιχνίδι, με μικρές πιθανότητες επιτυχίας, αλλά κάνει μπαμ ότι πρόκειται για παιχνίδια φοβερά δουλεμένα.

  16. #12
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Τελος απο μενα μετα απο 160 ωρες στο 1ο playthrough!! Συγκλονιστικο παιχνιδι με απιστευτο στορυ και χαρακτηρες που σου μενουν... Μαζι με το Elden Ring το βαζω στα καλυτερα παιχνιδια των τελευταιων ετων.

  17. The Following 5 Users Say Thank You to gonzalez For This Useful Post:

    enstikto (23-09-2023),Snk (22-09-2023),toninio (22-09-2023),Valkyre (23-09-2023),WolfRathmA (26-09-2023)

  18. #13

    Default

    Quote Originally Posted by toninio View Post
    Έχω πάρει μία μικρή γεύση από το είδος και από Larian, με το Divinity: Original Sin 2, που πήρα πρόσφατα σε προσφορά στο PSN και το έβαλα να παίξω λίγο (περισσότερο με προοπτική για κάποια στιγμή αργότερα), αλλά ποτέ δεν έχω καθίσει να παίξω και να τελειώσω κάτι τέτοιο. Ήθελα όμως κι εγώ κάποια στιγμή να παίξω, έστω και ένα του είδους, γιατι έχω διαβάσει τα καλύτερα.
    Όλοι όσοι τα παίζουν, έχουν να λένε για την τεράστια ελευθερία κινήσεων κι επιλογών, τόσο στην εξερεύνηση, όσο και στη μάχη και στη διάδραση με τον κόσμο των παιχνιδιών, αλλά και τις πολύ καλές ιστορίες τους. Επίσης, λένε, είναι αξιοθαύμαστο το πόσο καλά έχουν συνδυαστεί και δεθεί όλα τα στοιχεία, καθώς μία επιλογή που έκανες κάποια στιγμή, μπορεί να τη βρεις αργότερα μπροστά σου. Αυτά τα στοιχεία είναι πολύ σημαντικά.
    Ρώτησα φίλο με εμπειρία στο είδος και μου είπε ότι το "πρόβλημα" του Baldur's Gate 3 (και του κάθε νέου τέτοιου τίτλου) είναι ότι έχουν το συγκεκριμένο κάπως "παλιομοδίτικο" ή "αργό\βαρετό" gameplay, ειδικά λόγω turn based. Ωστόσο, για εμένα, από το λίγο που έπαιξα το Divinity, το θέμα είναι ότι απαιτούν πάρα πολλές ώρες. Είναι παιχνίδια με εξερεύνηση και διαλόγους και θέλει χρόνο να ψάξεις, να μιλήσεις, να δεις τι πρέπει να κάνεις (τουλάχιστον στο Divinity αυτό είδα), συν το ότι η μάχη είναι δύσκολη και θέλει κι εκεί δουλειά. Μπορεί και να κάνω λάθος και για έναν έμπειρο να είναι πιο απλά τα πράγματα.

    Θεωρητικά, θα προσπαθήσω κι εγώ να παίξω και να τερματίσω κάποιο τέτοιο παιχνίδι, με μικρές πιθανότητες επιτυχίας, αλλά κάνει μπαμ ότι πρόκειται για παιχνίδια φοβερά δουλεμένα.
    εμενα αυτο που με ενοχλει, ειναι οτι τρως παρα πολυ ωρα σε απλες μαχες. Σου καθονται 2-3 αραχνες και κανα γκομπλιν και τρως ποση ωρα και να μην μπορεις να νικησεις. Ενω φαινεται να εχει ωραιο κοσμο, δεν με αφηνει να εξερευνησω, να δω τις ιστοριες του γιατι με κουραζει με το turn based system στις μαχες .

    Αν δεν υπηρχε ολο αυτο το hype, αμφιβαλω αν ο περισσοτερος κοσμος του εδινε δευτερη ευκαιρια.

  19. #14
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    εμενα αυτο που με ενοχλει, ειναι οτι τρως παρα πολυ ωρα σε απλες μαχες. Σου καθονται 2-3 αραχνες και κανα γκομπλιν και τρως ποση ωρα και να μην μπορεις να νικησεις. Ενω φαινεται να εχει ωραιο κοσμο, δεν με αφηνει να εξερευνησω, να δω τις ιστοριες του γιατι με κουραζει με το turn based system στις μαχες .

    Αν δεν υπηρχε ολο αυτο το hype, αμφιβαλω αν ο περισσοτερος κοσμος του εδινε δευτερη ευκαιρια.
    Καταρχην μιλας για το Βaldur's gate η για το Divinity? Εγω τωρα ξεκινησα το Divinity 2, και αν και προφανως το παιχνιδι εχει αποτελεσει τη βαση για το Baldur's, εχει πολυ βασικες διαφορες. Καταρχην δεν εχει cutscenes και η ολη αφηγηση γινεται πολυ διαφορετικα
    Οι ερμηνειες και οι χαρακτηρες στο Baldur's δεν εχουν καμια σχεση με το Divinity - δεν μπορει το σκετο text η ο απλος διαλογος να αποτυπωσει πολλα πραγματα. Να το πω απλα, φαινεται σαν στο Baldur's να 20πλασιασανε το budget με οτι συνεπαγεται αυτο.
    Τωρα αυτο που λες οτι θελει χρονο η καθε μαχη, ενταξει αυτο ειναι σιγουρο, και γενικα ειναι παιχνιδι που χρειαζεται να αφιερωσειις πολυ χρονο. Δεν μπορεις να το πας βιαστικα, ειδικα αν δεν εχεις εμπειρια με τους μηχανισμους αλλα και με turn based παιχνιδια.
    Εγω στα 3/4 του παιχνιδιου ειχα αρχισει να εξοικειώνομαι καλα με το combat.
    Εμενα απο την αλλη, αυτο που μου αρεσε με το combat και με το ολο στυλ του παιχνιδιου, ειναι οτι μπορεις να εισαι πραγματικα χαλαρος. Ουτε να εισαι στην τσιτα να κερδισεις μια μαχη ουτε τιποτα.
    Ειναι πολυ διαφορετικη αισθηση απο action παιχνιδια.
    Και να το θεσω και αλλιως απο τη μερια μου, αν δεν ειχα παιξει το Baldurs δεν υπαρχει περιπτωση να εδινα ευκαιρια σε παιχνιδια σαν το Divinity.
    Last edited by gonzalez; 25-09-2023 at 20:12.

  20. #15
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Ενα update λοιπον απο τη μερια μου, εχω παιξει αρκετα απο το Divinity 2, παρολαυτα δεν ξερω αν τελικα θα καταφερω να το τερματισω, απεχει πολυ οπως ηδη εγραψα, και παροτι καλο παιχνιδι, καπου με κουρασε. Αφου λοιπον σταματησα, ξεκινησα λιγο και το Cyberpunk Phantom Liberty (Cyberpunk), το οποιο φαινεται οντως τρομερα καλοφτιαγμενο και εντυπωσιακο. Παραολαυταααα, συνεχιζω και βλεπω videakia στο youtube για το Baldur's, εχει κολλησει στο μυαλο μου η μουσικη του παιχνιδιου (μερικα κομματια ειναι απλα επικα), και παροτι ειμαι τυπος του 1ος playthrough στην πλειοψηφια, δεν μπορω να σταματησω να σκεφτομαι οτι θελωνα ξαναπαιξω.
    Θα το ξαναγραψω λοιπον , αν εξαιρεσεις το θεμα του turn-based, πραγματικα ειναι απο τα καλυτερα RPGs που μπορει να παιξει καποιος. Και παιζοντας οποιοδηποτε αλλο (RPG) παιχνιδι, το εκτιμω ακομα περισσοτερο. Στο κομματι ειδικα επιλογων μεσα στο παιχνιδι, και το τι impact μπορει να εχουν, δε νομιζω οτι μπορει να συγκριθει με κανενα και απεχει παρα πολυ κιολας (τουλαχιστον απ οσα εχω παιξει εγω). Το προβλημα μου βεβαια ειναι θα παρει παλι απιστευτα πολυ χρονο ενα 2ο playthrough, και η λογικη μου λεει να το δαπανησω σε κατι που δεν εχω παιξει. Δεν ξερω, πραγματικα μου εχει κολλησει ακομα στο μυαλο.

    // Επισης, το playthrough (χωιρς να το ειχα πολυ ψαξει) το εκανα με Dark Urge χαρακτηρα. Θεωρω τελικα οτι ειναι απο τις καλυτερες επιλογες, με την εννοια οτι εχει ενα τεραστιο μυστηριο το story και πολυ μεγαλη ευελιξια στο πως μπορεις να εξελιξεις το χαρακτηρα...
    Last edited by gonzalez; 06-10-2023 at 11:58.

  21. The Following User Says Thank You to gonzalez For This Useful Post:

    toninio (09-10-2023)

  22. #16
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Με βαζεις στην πριζα ξανα και ξανα!

    Λοιπον εχω ομως καποιες σοβαρες ερωτησεις γιατι ως gamer εχω γενικα πολλες, παρα πολλες ενστασεις στο θεμα επιλογων που δινουν τα παιχνιδια (αυτα που εχω παιξει τουλαχιστον) και στον τροπο που το εκτελουν. Και αυτο απο παιχνιδια που κατα τα αλλα λατρευω ετσι? Mass Effect, Witcher, Bethesda shit κλπ κλπ.

    Ποιο ειναι λοιπον το βασικο μου προβλημα:

    Οτι πολλες φορες οι "δηθεν" επιλογες που παρουσιαζονται στον παικτη ειναι "αδικες", "λοττο" και πολλες φορες κακιστα εκτελεσμενες. Αυτο το κανει παρα μα παρα πολυ το Witcher. Και το ΜΕ το κανει αλλα οχι τοσο οσο το Witcher.

    Δεν σου δινει αρκετα στοιχεια, ή τα στοιχεια που σου δινει ειναι μπρος γκρεμος και πισω ρεμα. Εμενα αυτες οι επιλογες δεν μου αρεσουν. Με χαλανε. Νιωθω οτι ειναι πολυ φθηνες επιλογες και υπαρχουν σαν απλη δικαιολογια. Δεν μου δινουν ως παικτη τα καταλληλα εργαλεια για να ερευνησω και να καταλαβω σε ενα αξιοπρεπες βαθμο τι αμεσο αντικτυπο θα εχουν οι επιλογες μου. Φυσικα δεν περιμενω 100% σιγουρια του τι θα σημαινουν οι επιλογες μου, καθως και στην ζωη ποτε δεν εισαι σιγουρος και τα πραγματα αλλαζουν.

    Αλλα στην ζωη τουλαχιστον, αν τυχον μου παρουσιαστει η επιλογη "την καιμε την μαγισσα ή την αφηνουμε να ζησει?" ε... θα το ψαξω το ζητημα... θα ζητησω εξασφαλισεις... δεν θα ριξω νομισμα και μετα ο developer θα μου πει "χαχα η μαγισσα τελικα εκαψε ολο το χωριο τι κριμα" ή θα μου πει "χαχα την αφησες να ζησει και ολο το χωριο την βιασε τωρα"...

    Και το κανει πολυ αυτο το Witcher ρε παιδι μου. Δλδ τις περισσοτερες φορες οτι και να επιλεξεις θα σου ερθει η CDPR και θα σου κλεισει λιγο το ματακι... "ναι μεν... ΑΛΛΑ". Ετσι για να λεμε οτι ντε και καλα οι επιλογες "ΕΧΟΥΝ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ". Οχι επι τοις ουσιας ομως. Απλα για να υπαρχει. Και να κανεις τον παικτη να νιωθει οτι ισως πρεπει να κανει re fucking load ξανα και ξανα μεχρι να διαλεξει το μη χειρον βελτιστον.

    Δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος. Οι επιλογες εχουν νοημα μονο αν τις εχουμε παρει μετα απο οσο καλυτερη ερευνα μπορουμε να κανουμε. ΑΛλιως αφηστε τις καλυτερα μακρια απο τα παιχνιδια και καντε το linear το ρημαδι.

    Αν το Baldur's Gate 3 σε αφηνει να εξερευνησεις τις επιλογες σου με βαση αυτα που εγραψα παραπανω τοτε ισως να ειναι και το μοναδικο στο ειδος του που λεμε...

  23. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    toninio (09-10-2023)

  24. #17
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Δημητρη καταλαβαινω ακριβως τι λες. Για το λογο αυτο προτεινω και το Dark Urge ,γιατι εντυπωσιαστηκα απιστευτα απο τον τροπο που το παιχνιδι χειριστηκε τις επιλογες μου (ταυτοχρονα ομως ολοκληρωσα και τα quests ολων των companions, οποτε θεωρω μπορω να συγκρινω) αλλα και το ποσο ελευθερια μου εδωσε στο να εξελιξω το χαρακτηρα ακριβως οπως θελω, με την εννοια οτι οι συνολικες επιλογες μου (εχοντας κανει και καποιες αντιθετες) με οδηγησαν φανταστικα στο τελικο αποτελεσμα. Η αληθεια ειναι ομως οπως ειπα και πιο πανω, οτι σε καποια σημεια, επειδη μπορει να ενιωσα πολυ ατυχος με το ζαρι, η καταλαβα πχ αμεσως οτι εκανα μλκι@ επιλογη, εκανα quick load, αλλα ηταν κατι που το καταλαβα αμεσως. Στο 95% ομως των επιλογων καταλαβαινα τι ηθελα να επιλεξω και γιατι, αλλα ακομα κι ετσι, χωρις να θελω να spoilarw, μπορουσα ακομα και την τελευταια στιγμη να αναιρεσω πολλες επιλογες μου. Ειμαι σιγουρος οτι αν παιξεις, λιγο με το ζαρι θα σπαστεις κι εσυ, οχι μονο για τις επιλογες, γενικοτερα. Αλλα οκ, αν χτισεις τον χαρακτηρα σου καταλληλα, μπορεις να κανεις το παιχνιδι να κυλησει οπως το θελεις. Εγω αργησα να καταλαβω πολλα πραγματα, αλλα να σου πω την αληθεια, κι αυτα τα βαζω μεσα στη μαγεια του παιχνιδιου και την αισθηση ανακαλυψης κατι καινουργιου.
    Last edited by gonzalez; 06-10-2023 at 13:28.

  25. The Following User Says Thank You to gonzalez For This Useful Post:

    Valkyre (06-10-2023)

  26. #18
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Σου δινει δηλαδη τα εργαλεια για να εξερευνησεις παραπανω τι θα σημαινει (πιθανοτατα) η καθε επιλογη σου αντι να κανει αυτο το παραδειγμα που εφερα με τη μαγισσα και το χωριο (που το θεωρω τρομερα ευστοχο παραδειγμα για καποια quest του Witcher)?

  27. #19
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Σου δινει δηλαδη τα εργαλεια για να εξερευνησεις παραπανω τι θα σημαινει (πιθανοτατα) η καθε επιλογη σου αντι να κανει αυτο το παραδειγμα που εφερα με τη μαγισσα και το χωριο (που το θεωρω τρομερα ευστοχο παραδειγμα για καποια quest του Witcher)?
    Υπαρχει ενα αντιστοιχο παραδειγμα απο το παιχνιδι, δεν ειναι μαγισσα ακριβως αλλα κατι παρομοιο. Θα προσπαθησω να το θεσω με σχεδον μηδενικα spoilers. Αρχικα υποθετω βεβαια οτι ψαχνεις τον κοσμο και μιλας με χαρακτηρες. Αυτο χρειαζεται απαραιτητα, υπαρχει και skill στο παιχνιδι που μιλας και με πεθαμενους (δεν ειναι spoiler αυτο, αλλα ειναι βασικο, μαθαινεις πολλα σημαντικα στοιχεια) Με βαση αυτα τα δεδομενα, το παιχνιδι σου πεταει καποια τυρακια. Μετα εσυ αρχιζεις και ενωνεις τα κομματια του παζλ και μπορεις να βγαζεις ενα σχετικα ασφαλες συμπερασμα. Μπορει δλδ να εχεις ακουσει 2 αντικρουομενες αποψεις, αλλα πχ αν εχεις ψαξει, ειναι ψιλο ξεκαθαρο τι συμβαινει.
    Και στο συγκεκριμενο παραδεγμα, δεν ειναι οτι υπαρχει 1 και μονο σημειο, που αν πατησεις τη λαθος επιλογη την "εκατσες". Εχεις πολλα περιθωρια να κανεις λαθος εκτιμηση και να αλλαξεις αποψη.

  28. The Following User Says Thank You to gonzalez For This Useful Post:

    Valkyre (06-10-2023)

  29. #20
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Σε ευχαριστω πολυ! Το παιχνιδι σου δινει πολυ μεγαλυτερο χωρο να κινηθεις στο θεμα των επιλογων και αρκετες ευκαιριες να αναθεωρησεις. Σημαντικα στοιχεια για να αποφυγεις αυτα που εγραψα εγω πριν.

    Ημουν σιγουρος οτι θα ηταν καλυτερο στον τομεα αυτο. Δεν ειναι τυχαια τα σχολια τοσων ανθρωπων.

  30. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    gonzalez (06-10-2023)

Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •