Page 2 of 10 FirstFirst 123456 ... LastLast
Results 21 to 40 of 192

Thread: Resident Evil 4 Remake [+VR]

  1. #21
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Δημητρη καταλαβα απλα οπως ειπα και πριν δεν πειθομαι προσωπικα. Οι συνθηκες ειναι πολυ διαφορετικες φυσικα, το οικονομικο περιβαλλον πολυ πιο ασταθες και μεταβαλομενο κτλ κτλ.
    Δεν αποτυπωνεται σε αριθμους αυτο το πραγμα ομως τι να κανουμε? Αν οι νεες κονσολες ηταν πολυ πιο slow σε πωλησεις θα το καταλαβαινα περισσοτερο. Κατι τετοιο βασει αριθμων δεν υφισταται, κοιταζω τα νουμερα και οπως προειπα εχουμε 2-3 εκ. λιγοτερα ps5 απ οτι ps4 στην αντιστοιχη περιοδο και 5 εκ. παραπανω xbox, δηλαδη συνολικα εχουν πουλησει καλυτερα οι νεες κονσολες απ οτι στην αντιστοιχη περιοδο οι προηγουμενες.
    Βλεπουν και τις αλλες βιομηχανιες που επενδυουν σε ecosystems για να μπορουν να βγαζουν περισσοτερα λεφτα και θελουν να το αντιγραψουν, οκ κατανοητο. Δεν τραβαω ειλικρινα κανενα ζορι με τα crossgen και με το οτι θελουν να βγαζουν περισσοτερα λεφτα με μικροτερο κοστος, καλα κανουν.
    Κανενα προβλημα, αλλα να το ξερω και να αγορασω εχοντας τα δεδομενα. Η Apple ειναι ξεκαθαρη και συγνωμη που θα το πω αλλα και η MS ηταν ξεκαθαρη.
    Καταλαβαινω οτι μια τεραστια παραγωγη τυπου Horizon η Ragnarok θελει να βγαλει οσα περισσοτερα λεφτα γινεται, αποδεκτο.
    Λες οτι ειναι θεμα κακης επικοινωνιας, συγνωμη αλλα διαφωνω, δεν ειναι θεμα επικοινωνιας αλλα ουσιας. Αλλο κακη επικοινωνια αλλο παραπλανηση.
    Εχει αλλαξει το business model γιατι ειναι πιο επικερδες, τοσο απλα. Προσωπικα δεν πιστευω οτι εχει να κανει με τον covid η με την οικονομικη κατασταση απο τη στιγμη που τα νουμερα τους μονο πεσμενα δεν ειναι, ισα ισα.


  2. #22
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Δημητρη καταλαβα απλα οπως ειπα και πριν δεν πειθομαι προσωπικα. Οι συνθηκες ειναι πολυ διαφορετικες φυσικα, το οικονομικο περιβαλλον πολυ πιο ασταθες και μεταβαλομενο κτλ κτλ.
    Δεν αποτυπωνεται σε αριθμους αυτο το πραγμα ομως τι να κανουμε? Αν οι νεες κονσολες ηταν πολυ πιο slow σε πωλησεις θα το καταλαβαινα περισσοτερο. Κατι τετοιο βασει αριθμων δεν υφισταται, κοιταζω τα νουμερα και οπως προειπα εχουμε 2-3 εκ. λιγοτερα ps5 απ οτι ps4 στην αντιστοιχη περιοδο και 5 εκ. παραπανω xbox, δηλαδη συνολικα εχουν πουλησει καλυτερα οι νεες κονσολες απ οτι στην αντιστοιχη περιοδο οι προηγουμενες.
    Βλεπουν και τις αλλες βιομηχανιες που επενδυουν σε ecosystems για να μπορουν να βγαζουν περισσοτερα λεφτα και θελουν να το αντιγραψουν, οκ κατανοητο. Δεν τραβαω ειλικρινα κανενα ζορι με τα crossgen και με το οτι θελουν να βγαζουν περισσοτερα λεφτα με μικροτερο κοστος, καλα κανουν.
    Κανενα προβλημα, αλλα να το ξερω και να αγορασω εχοντας τα δεδομενα. Η Apple ειναι ξεκαθαρη και συγνωμη που θα το πω αλλα και η MS ηταν ξεκαθαρη.
    Καταλαβαινω οτι μια τεραστια παραγωγη τυπου Horizon η Ragnarok θελει να βγαλει οσα περισσοτερα λεφτα γινεται, αποδεκτο.
    Λες οτι ειναι θεμα κακης επικοινωνιας, συγνωμη αλλα διαφωνω, δεν ειναι θεμα επικοινωνιας αλλα ουσιας. Αλλο κακη επικοινωνια αλλο παραπλανηση.
    Εχει αλλαξει το business model γιατι ειναι πιο επικερδες, τοσο απλα. Προσωπικα δεν πιστευω οτι εχει να κανει με τον covid η με την οικονομικη κατασταση απο τη στιγμη που τα νουμερα τους μονο πεσμενα δεν ειναι, ισα ισα.
    Επετρεψε μου μονο να σχολιασω οτι το "Δεν αποτυπωνεται σε αριθμους" κατα την αποψη μου δεν θα επρεπε να το χρησιμοποιεις ως επιχειρημα, διοτι τα νουμερα των πωλησεων τοτε που πηραν τις αποφασεις που πηραν, ουτε τα ειχαν ουτε μπορουσαν να τα προεξοφλισουν. Οπως και πολλα αλλα πραγματα που εχουν συμβει απο τοτε που επαιρναν τις αποφασεις αυτες μεχρι τωρα 2 χρονια μετα. Επισης το οτι τα νουμερα τελικα ειναι καλα, μπορει παραλληλα να σημαινει οτι θα ηταν και πολυ καλυτερα αν δεν υπηρχαν τα οποια προβληματα διαθεσιμοτητας.

    Το "κακη επικοινωνια" που εγραψα μπορεις να το αλλαξεις σε "παραπλανηση" δεν εχω προβλημα, συμφωνω.

    Οπως και συμφωνω με το θεμα του να εισαι ξεκαθαρος.

    Το business model αλλαξε αλλα δεν αλλαξε ΙΜΗΟ, μονο επειδη ειναι επικερδες αλλα και επειδη οι καιροι το προσταζουν σε εναν Α βαθμο (οπου Α για εμενα ειναι σημαντικο). Δηλαδη πιστευεις οτι η Σονυ δεν ειχε καμμια ιδεα για τη στρατηγικη της MS? Ή δεν εβλεπε προς τα που το παει? Θεωρω οτι εχουν πολυ εσωτερικη πληροφορηση ο ενας για τον αλλο, οπως εγω εχω εσωτερικη πληροφορηση για τους ανταγωνιστες μου στη δουλεια. Δεν λεω φυσικα οτι τα ξερουν ολα. Τωρα ενταξει δεν τιθεται θεμα του να πεισει ο ενας τον αλλον. Απλη αντιπαραθεση επιχειρηματων κανουμε.

    Παντως σε πολλα συμφωνω γι αυτο και σχολιασα οτι απο εδω και περα στις κονσολες εισαι early adopter με την λογικη οτι αυτο που πηρες δεν θα αξιοποιηθει οπως φανταζεσαι.

  3. #23
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Επιτρεψε μου να θεωρω τις ελλείψεις σε stock μια καλη δικαιολογια αλλα δικαιολογια.
    Το ps5 μεχρι τον Αυγουστο ειχε πουλησει περιπου 3 εκ. λιγοτερα απο οτι την αντιστοιχη περιοδο το ps4 ( σιγα την τεραστια διαφορα), τα δε Xbox series x/s τον Ιουλιο ειχε παρει το μάτι μου ειχαν πουλησει 5 εκ. παραπανω απ οτι το xbox one την αντιστοιχη περιοδο.
    Εσυ μπορεις να πιστευεις ο,τι θελεις, προσωπικα το θεωρω τεραστια κοροιδια στο πλαισιο του consumer friendly policy και respect στο platform ecosystem και λοιπες αηδιες που σκαρφιζονται για να μιλκαρουν τα υπαρχοντα συστηματα και τα κρατανε τα κοστη χαμηλά χρησιμοποιοντας τεχνολογιες και μηχανες γραφικων προηγουμενης γενιας.
    Το βρηκαν ολοι τωρα και παρουσιαζουν next gen παιχνιδια υποτίθεται και μετα απο μηνες στα μουλωχτα στο τελος ενος trailer τσουυυπ β€œalso coming to ps4/xbox one”. Πριν 2-3 μηνες που ανακοινωσαν το RE4 remake για το ps5 δεν ηξεραν οτι θα βγει για ps4? Προς τι ολη αυτη η γελοιοτητα?
    Μια απογοητευση ειναι η γενια στον τεχνικο τομεα μεχρι στιγμης, βασικος λογος ειναι οτι ακομα αναπτύσσουν παιχνιδια για συστηματα του 2013 (4k,60fps/hdr βεβαια, αλιμονο γιατι αυτά κανουν τη διαφορα).
    Πρωτη απ ολους στην κοροιδια φυσικα η Sony που οχι μονο συνεχιζει τα crossgen, υπαρχει και χειροτερο. Η μεγαλη κοροιδια ειναι οτι έριξε το τυρακι με Demon’s Souls στην αρχη και το Ratchet λιγο μετα με τις μεγαλες παραγωγες να ειναι crossgen και να τα ξεφουρνιζει στα μουλωχτα και παραπλανητικα.
    Δεν ξερω τι θα εκαναν αλλοι ( κουμαντο ο καθενας στην τσεπη του φυσικα), προσωπικα αν δεν ειχα φαει το δολωμα με το Demon’s souls θα ημουν ακομα με το ps4 μου. Δεν αισθανομαι οτι θα εχανα το παραμικρο, 1-2 παιχνιδια που θα τα επαιζα αργοτερα, σιγα τα αυγα.
    Μια χαρα παιχνιδια ειναι τα crossgen, θα προτιμουσα να ειχα επιλεξει μονος μου ομως ποτε θα παρω ps5 εχοντας τα δεδομενα.
    Next gen my ass μέχρι στιγμης 2(!) χρονια μετα.
    Καλα αυτο το next gen my ass τα λεγανε και για το ps4
    Αλλα με το που βγηκαν τα πρωτα καθαρα next gen only παιχνιδια βλεπε uncharted 4 batman arkham knight αρχισαν τα σαγονια να πεφτουν κατω,ακομα και με τους σαπιοτζαγκουαρ που κουβαλουσε πανω του
    Εγω παραμενω ακομα αισιοδοξος οτι τις πραγματικες δυνατοτητες σε who factor σε αυτη την γενια, δεν την εχουμε δει ακομα.
    Ο κοβιντ ακομα και τωρα εχει φερει τεραστιες επιπτωσεις σε παγκοσμιο επιπεδο τα τελευταια 2 χρονια. και αυτο ειναι ντε φακτο δυστυχως
    Last edited by spartan; 21-09-2022 at 02:28.

  4. #24
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Μωρε ο κοβιντ με τον Α ή Β τροπο πλεον λαου λαου γινεται "non issue". Lockdown τα ξεχναμε δε πα να εχουμε 500,000 κρουσματα τη μερα (που λεει ο λογος). Εχθες ο Μπαιντεν ανακοινωσε τη ληξη της πανδημιας στις ΗΠΑ(λολ). Οποτε παει αυτο σιγα σιγα. Ερχεται τωρα το ενεργειακο, οι συμμαχιες Κινας Ρωσιας, η... "Δημοκρατια της Κινας" ερ συγνωμη Ταιβαν, ο Σουλτανος και εχει ψωμι η υποθεση ακομα. Καλα αμα γινει και κανα γιοκ απο TMSC εκει ειναι που θα το τερματησουμε. Θα μιλαμε με γουοκι τοκι (αν δεν το δουμε και λιγο χιουμοριστικα το θεμα θα μαυρισουμε)

    Απο εκει και περα ειναι αληθεια οτι οφειλουν να μην παραπλανουν και να υπαρχει διαφανεια ευθυς εξαρχης ωστε ο καταναλωτης να γνωριζει τι σοι επενδυση κανει. Βεβαια απο την αλλη μια γενια κονσολας ειναι ολιγον ρευστη υποθεση, αλλα ιδιως για τα πρωτα χρονια της ζωης της, πρεπει να σου δωσουν να καταλαβεις τι να περιμενεις.

    Τελωσπαντων ετσι εχουν τα πραγματα. Η Γενια του PS3 μαλλον ηταν η τελευταια "καθαροαιμη" console gen. Η γενια του PS4 ηταν μεν παραδοσιακη στο μεγαλυτερο μερος της, αλλα το Προ εστρωσε το δρομο για την τωρινη γενια του PS5 που πλεον εχουμε μεταμορφωθει σε μεγαλο ποσοστο σε PC-centric φιλοσοφια...

  5. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    obione (21-10-2022),PDS (21-09-2022)

  6. #25

    Default

    Remake με όλη την σημασία ...


  7. #26
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default





  8. #27
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,007
    PSN ID
    constantineobi

    Default



    Στο παρακατω βιντεο μερικες λεπτομεριες για νέες προσθήκες στο gameplay και επίσης δείχνουν και τις εκδόσεις που διαθέτουν

  9. #28
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Μπορεί να το τιμήσω, κυρίως για το γεγονός ότι αγνόησα τις εκδόσεις του Ps3 και του Ps4. Το παιχνίδι έχω να το παιξω απο την εποχή του Ps2 οπότε θα είναι σχετικά φρέσκο για εμένα.

  10. #29
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Οπως εχω ξαναπει δεν το εχω παιξει, οποτε ειναι απο τις ελαχιστες φορες που ενα τοσο μεγαλο ΑΑΑ παιχνιδι θα το παιξω ετεροχρονισμενα, αλλα απο οτι φαινεται σε πολυ καλη εκδοση.

    Θα το παρω σιγουρα.

  11. #30
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Εβαλαν το demo στο store

    https://store.playstation.com/en-gr/...4RDEMO00000000

  12. The Following 2 Users Say Thank You to Snk For This Useful Post:

    gonzalez (10-03-2023),Valkyre (10-03-2023)

  13. #31
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Δεν τρελάθηκα κιόλας απ αυτό που είδα Αν το παρω, με βλέπω να το παίρνω αργότερα και αν.

  14. The Following User Says Thank You to gonzalez For This Useful Post:

    mihalis13 (13-03-2023)

  15. #32
    Advanced Member balabanis's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    403
    PSN ID
    BalaJim

    Default

    Quote Originally Posted by gonzalez View Post
    Δεν τρελάθηκα κιόλας απ αυτό που είδα Αν το παρω, με βλέπω να το παίρνω αργότερα και αν.
    Εγώ αντιθέτως τρελάθηκα και μου φάνηκε υπέροχο και τρομερά βελτιωμένο.
    Προσέγγιση stealth, στοίβαρό shooting, parry με μαχαίρι και άμυνα.
    Αξίζει θεωρώ και με το παραπάνω.

  16. #33
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Δεν ξερω γιατι αλλα με αυτα τα παιχνιδια εχω τρομερο προβλημα με τη σκοπευση. Τρομερο ομως. Δεν καταλαβαινω το γιατι. Με ενοχλει ομως. Παρα πολυ. Γιατι ολα τα αλλα μου αρεσουν. Και με το remake του 2 τα ιδια ακριβως. Να θελω να παιξω το παιχνιδι μα να μην ευχαριστιεμαι ΚΑΘΟΛΟΥ τη σκοπευση. Τι ειναι αυτο το πραγμα ειλικρινα δεν καταλαβαινω. Το οτι οι εχθροι απλα ειναι σφουγγαρια; Το οτι να χτυπησεις κεφαλι μοιαζει με αθλο; Ξερω, δεν ειναι ο σκοπος σου να τους σκοτωσεις αλλα να επιβιωσεις. Ε ναι οκ δεν το διασκεδαζω γαμωτο. Ειμαι τυπος που παιζει σχεδον τα παντα χωρις aim assist και αυτο το κωλοfranchise δεν μπορω να το παιξω ετσι. Μου ερχεται να το βαλω snap to aim μπας και το ευχαριστηθω… τοσο μονος ειμαι πια; Ολοι οι υπολοιποι το παιζετε και κοπανατε headshots για πλακα δηλαδη;

  17. #34
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Δεν έχω παίξει τον 4 πολύ, ελάχιστα είδα το demo.
    Το Remake του 2 πάντως που το έπαιξα αρκετές φορές δεν είχα θέμα με την στόχευση.

    Spoiler!

  18. #35
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Εγω παιζω τωρα και το Dead Space ε και η διαφορα ειναι χαωδης. Στο ενα σημαδευω οπως θελω εκει που θελω, στο αλλο δε ξερω τι στο καλο κανω λαθος.

  19. #36
    Advanced Member FurionMike's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    431
    PSN ID
    furionmike

    Default

    Οπως και παλια με το RE4 ετσι κ τωρα με το remake κατι με χαλαει πολυ ρε παιδι μου, δεν εχει αυτο το αισθημα του τρομου οπως τα προηγουμενα resident , ενω τα γραφικα ειναι ωραια. εχει τον super ninja Leon να ριχνει roundkicks αβερτα και να πηδαει απο παραθυρα.. να μετρας της σφαιρες για να μην ξεμεινεις δεν χρειαζεται, γιατι τα τερατα κουβαλανε σφαιρες πανω τους που πεφτουν οταν τα σκοτωνεις κ γενικα δεν ειναι οτι δεν μαρεσει τοσο αυτο που βλεπω, απλα δεν μου κολαει για resident Evil , mindcontrol χωρικοι σε πολεμανε με τσουγρανες αλλα αμα τους σκοτωσεις σου πετανε σφαιρες ....ΟΚ! Οσον αφορα το gameplay καταλαβαινω αυτο που λες Valkyrie και για μενα τα resident evil ειναι λιγο σαν να οδηγας νταλικα το aiming control αλλα βαζω πολυ μεγαλο sensitivity και γινεται καλυτερα για εμενα. Εγω θα περιμενω να περασει καιρος να βγαλουν κ οτι dlc , extra Modes ktl κ θα παρω την gold edition καποια στιγμη σε χαμηλη τιμη. Please give Code Veronica remake !

  20. #37
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Εγω παλι απορρουσα πως ειναι δυνατον με αυτην την στοχευση να τα βαλω με ολους αυτους τους χωρικους..

    Αρχισα να τρεχω γυρω γυρω οταν καταλαβα οτι απλα υπαρχει timer... το να φαω τον αλυσοπριονα, μου ακουγεται κυριολεκτικα αθλος. Δεν ξερω σε αυτο το παιχνιδι εχω ψυχολογικο με την στοχευση και νομιζω οτι ενας εχθρος θελει 25 σφαιρες (υπερβαλω εσκεμμενα) για να πεσει στο πατωμα. Τοσες, που μου κανει λογικο οταν ψοφαει να ξαναβρισκω μερικες απο αυτες που του πεταγα τοση ωρα

  21. #38
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Τρελη αποθεωση στα reviews

    https://opencritic.com/game/14200/re...remake-/charts

    Το παλιο που ειχα παιξει το θυμαμαι ενα μετριο resi, τοσα πολλα αλλαξαν τωρα στο remake ;

  22. #39
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Ολες οι εκδοσεις Resi 4 ειχαν παρει εξαιρετικες κριτικες. Αν καποιο δεν σου αρεσε τοτε, οτι κι αν εφταιγε, απλα να ξερεις οτι ειχε και εκεινο τρελη αποθεωση στα reviews!

  23. #40
    Advanced Member FurionMike's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    431
    PSN ID
    furionmike

    Default

    Iσχυει ναι, ειχε παρει και Game of the Year το αρχικο και για πολλους ειναι το καλυτερο RE απο ολα. πραγματικα απορω.. πιστευω το αρχικο resident evil 4 ειναι απο τα πιο overated games ever.

  24. The Following User Says Thank You to FurionMike For This Useful Post:

    PDS (17-03-2023)

Page 2 of 10 FirstFirst 123456 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •