Μετα απο απουσια πολλων ημερων απο τα Review ειπα να επιστρεψω με το τελευταιο που ολοκληρωσα κ στην συνεχεια να συνεχισω με τα υπολοιπα που χρωσταω κ θελω να γραψω.

Το Final Fantasy VII ειναι το αγαπημενο μου FF ολης της σειρας κ φυσικα οταν ανακοινωθηκε ηταν ενα ονειρο που βγηκε αληθινο απο τις μερες του tech demo που ειχε αποκαλυψει τις δυνατοτητες του PS3 κ μαζι με ολους ετσι κ γω σκεφτομουν πως θα ηταν ενα Remake ενος τοσο ιστορικου τιτλου. Προς εκπληξη μου υπαρχει ακομα ενα super cringe thread που ειχα γραψει το μακρινο 2008 οταν ειχα ανακαλυψει το PS3forums.gr κ αναφερομουν σε φημη οτι θα κυκλοφορησει το FF VII: Remake εκεινη την εποχη...

Φυσικα η γενια των 32-bit εχει γερασει πολυ χειροτερα απ'οσο θα περιμενε καποιος οποτε η κινηση της Square Enix ηρθε την καταλληλη στιγμη θεωρω. Πως ομως μπορει η SE να ανανεωσει ενα τοσο επιτυχημενο franchise σε αυτη την απαιτητική εποχη με ολους του φαν του κλασσικου να περιμενουν στην γωνια αλλα παραλληλα να προσελκύσει κ νεους στην σειρα ωστε να πετυχει ;;;

Ας ξεκινησω ομως με λιγα λογια για το Story

Αναλαμβανουμε τον ρολο του Cloud Strife, ενος πρωην στρατιωτη της ειδικης μοναδας Soldier που ανηκει στην Shinra, μιας εταιρειας που διαχειριζεται την ηλεκτρικη ενεργεια κ οχι μονο χρησιμοποιοντας Mako. Το Mako ειναι μια μορφη ενεργειας που ρεει μεσα στον πλανητη κ αποσπαται με την βοηθεια αντιδραστηρων απο την Shinra.
Εχοντας αφησει την ειδικη μοναδα Soldier ο Cloud εργαζεται πλεον ως μισθοφορος κ αποφασιζει να δεχθει την προταση της παιδικης του φιλης Tifa ωστε να βοηθησει μια περιβαλλοντικη ομαδα που ακουει στο ονομα Avalanche κ εχει σκοπο να σταθει εμποδιο στα σχεδια της Shinra με το να στερεψει τον πλανητη απο το Mako.

Η ιστορια ξεκιναει οπως το κλασσικο συντομα ομως βλεπουμε καμποσες αλλαγες τοσο σε χαρακτηρες οσο κ σε λεπτομερειες που δειχνει οτι η SE θελει να την εμβαθυνει αλλα κ να κλεισει τρυπες στο Main Story.

Στο κομματι του Ηχου

Εδω η SE εχει παρει ενα ηδη φανταστικο Soundtrack του θρυλικου Nobuo Uematsu κ το εχει απογειωσει κ αλλο.
Μου αρεσε παρα πολυ κ το νεο του κομματι με τιτλο "Hollow" μιας κ ειναι αφιερωμενο στον αγαπημενο μου Cloud Strife.
Αυτο που δεν μου αρεσε ειναι καποια extra tracks που μαζευεις απο με στο παιχνιδι κ τα περισσοτερα ειναι remixes απο κλασσικα Final Fantasy tunes...απο τα 31 tracks τα 25 ειναι ψιλοτραγικα κ τα υπολοιπα ειναι οκ...
Φανταστικη δουλεια εχει γινει στα Ιαπωνικα voice overs μιας κ ειναι η γλωσσα προτιμησης μου οταν υπαρχει στα Jrpgs.
Δεν θα μπορουσα να ομως να μην αναφερω κ το τρομερο lip-sync το οποιο ειναι πραγματικα "chef's kiss". ΑΠΙΘΑΝΟ !!!
Θα μπορουσε απο το συγκεκριμενο να παρει μαθηματα η Suckerpunch αν εχει σκοπο να φτιαξει κατι αναλογο του Ghost Of Tsushima...

Περι Γραφικων

Εδω σχεδον ολα ειναι χαρμα οφθαλμων ! Καποτε παρακολουθουσα το Advent Children κ ελεγα αν θα υπαρξει ποτε παιχνιδι με τετοια γραφικα.
Να που φτασαμε σε σημειο να υπαρχει game με ακομα ποιο ομορφα γραφικα απο αυτο !
Δυστυχως ομως ακομα κ στο PS5 καποιες λεπτομερειες οπως οι πορτες κ καποιες επιφανειες εχουν πολυ χαλια textures.
Επισης θα ηθελα να δωσουν μεγαλυτερο βαρος στο κομματι των NPCs μιας κ σου δινει την εντυπωση οτι ειναι ολοι συγγενεις μεταξυ τους.
Βελτιωμενο μου φανηκε στα ματια μου τα backrounds οπου στο PS4 πραγματικα φαινεται σαν ενα wallpaper.
Εχοντας καλομαθει στο PS5 φυσικα πηγα με την επιλογη των 60fps κ ολη η εμπειρια ηταν πολυ smooth κ bugless.








Στο σημαντικοτερο κομματι αυτο του Gameplay

Φυσικα εδω συνανταμε τις μεγαλυτερες αλλαγες αφου απο το κλασσικο turn-based υπαρχει ολικο overhaul σε action JRPG.
Απο την πρωτη στιγμη υπαρχει πολυ καλο tutorial που σου εξηγει τα βασικα του συστηματος μαχης αλλα κ το ποσο σημαντικο ειναι να μαθεις τον καθε χαρακτηρα ξεχωριστα αν θελεις να κανεις την ζωη σου πιο ευκολη αλλα κ την μαχη συντομοτερη.

Ενα ακομα χαρακτηριστικο στο συστημα μαχης που επιστρεφει απο το καταραμενο ΧΙΙΙ ειναι το stagger.
Οταν προκαλουμε συγκεκριμενη ζημια σε αδυναμο σημειο του εχθρου ή με element που εχει αδυναμια τοτε γεμιζει η αναλογη μπαρα κ οταν γεμισει ως το τελος τοτε για λιγα δευτερολεπτα εχουμε την δυνατοτητα να προκαλεσουμε πολλαπλασιο damage αναλογα με τον πολλαπλασιαστη που εμφανιζεται.

Καθε skill/Spell/Item χρειαζεται να γεμισει η μπαρα ATB για να τα χρησιμοποιησεις οποτε πρεπει να σπαμαρεις απλες επιθεσεις κ να σκεφθεις πως θα αξιοποιησεις την συγκεκριμενη μπαρα.

Αυτο που δεν μου αρεσε προσωπικα ειναι οτι πρεπει να κανεις συνεχως assess(Scan) σε καθε καινουριο εχθρο που συναντας ωστε να βρεις το αδυναμο σημειο του κ αν δεν ειχες το καταλληλο element για να το κανεις αυτο ειδικα σε Boss Battles κλαφτα χαραλαμπε...

Επισης δεν ειναι απο τα ευκολα Final Fantasy games. Ακομα κ απλοι εχθροι μπορουν να σε καθαρισουν ευκολα αν δεν προσεχεις καθως μεσα σε ολο τον χαμο πρεπει να "νταντευεις" τους συμπαικτες σου κ να αλλαζεις συνεχως παικτες αν θελεις να εχεις περισσοτερες πιθανοτητες.
Προσωπικα θεωρω πως ενα συστημα στυλ gambit οπως το XII ή κατι πιο απλο οπως προσφερουν τα "Tales Of" θα ηταν οτι πρεπει ωστε να μην ασχολησε κατα την μιση μαχη με το healing & το Revive κυριως.

Το game σε γενικες γραμμες ειναι αρκετα γραμμικο ευτυχως ομως οχι στο χαλι του ΧΙΙΙ. Σε αυτο φυσικα βοηθαει κ η ιστορια του αλλα κ οι χαρακτηρες του που παραμενουν επικαιροι ποσω μαλλον για οσους ειχαν παιξει το πρωτοτυπο VII οποτε μονο κ μονο λογω της νοσταλγιας εχουν ενα λογο παραπανω.

Κατα την διαρκεια ολου του game εχεις ελευθερια περιπου 3-4 φορες να κανεις οτι θελεις οποτε τα sidequests ειναι περιορισμενα τοσο απο ποσοτητα οσο κ σε θεμα χρονου που σημαινει οτι αν προχωρησεις παρακατω με το main story χανεις πολλα απο αυτα.

Τα Materia επιστρεφουν φυσικα κ λειτουργουν οπως κ τοτε.
Καθε κομματι του εξοπλισμου εχει συγκεκριμενες θεσεις για τα materia που υπαρχουν σε διαφορες μορφες. Ειτε σου δινουν δυνατοτητες για καινουργια skills & spells ειτε σου προσφερουν passive abilities που βοηθουν παρα πολυ.
Οπως στο αρχικο FFVII ετσι κ στο Remake με καθε μαχη κερδιζουμε points τα οποια αναβαθμιζουν τα materia προσφεροντας αναβαθμισμενες ικανοτητες.

Περα ομως απο τα Materia εχουμε την δυνατοτητα να αναβαθμιζουμε κ τον οπλισμο του καθε χαρακτηρα με ποντους ξεκλειδωνοντας επιπλεον stats, passive abilities, materia slots κλπ.
Αυτο το συστημα μου αρεσε παρα πολυ κ ηταν αρκετο σημαντικο κινητρο στο grinding.

Αλλο ενα παραπονο που εχω εχει να κανει με το hit box των χαρακτηρων. Οταν εχουμε να κανουμε με Action Jrpg πρεπει το dodge να ειναι viable. Δυστυχως στο VII Remake περισσοτερο συμφερει να τρεχεις παρα να πατας dodge. Οι λογοι ειναι γιατι ΔΕΝ μπορεις να την γλυτωσεις για λιγο κ θα το φας το damage κ δευτερον οσο τρεχεις στην αρενα γεμιζει το ATB bar ενω με το dodge ΟΧΙ !!!

Επισης γιατι, ας μου εξηγησει καποιος σχεδον ολα τα post game sidequests πρεπει να παιχτουν στην Hard δυσκολια. ΓΙΑΤΙ;;; Ποιο το νοημα;;;
Προσπαθησα κ περασα το 1ο boss στην Hard δυσκολια μετα απο 3 προσπαθειες κ με τους χαρακτηρες σχεδον full potential φαντασου τι θα τραβουσα μετα δηλαδη αν το συνεχιζα σε πολυ πιο δυσκολα boss battles.

Στα ακρως θετικα του Intergrade εχω να πω πως ειναι το επεισοδίο της Yuffie το οποιο ειναι χορταστικο , καλοφτιαγμενο & προσφερει ενα εθιστικοτατο mini game.
H Yuffie ειναι φανταστικη στον χειρισμο ομως δεν μπορουμε να χειριστουμε τον χαρακτηρα που την συνοδευει δυστυχως μονο να του δωσουμε εντολες.

Κλεινοντας θελω να πω πως το FF VII: Remake Intergrade ενω προσφερει πολλα καλα εχει καποια θεματα να λυσει κ ως fan θα ειμαι λιγακι πιο αυστηρος μαζι του απ΄οσο πρεπει. Ευτυχως το συγκεκριμενο αποτελει την βαση για την συνεχεια κ πιστευω οτι SE θα βελτιωσει πολλα απο αυτα κ θα μας προσφερει περισσοτερη ελευθερια αλλα κ νεες επιλογες στο συστημα μαχης το οποιο με λιγες προσθηκες θα ειναι 10/10.


8,5/10

Εις το Επανιδειν !!!