Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 21 to 28 of 28

Thread: Horizon Call of the Mountain

  1. #21
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Είναι τόσο καλό το Pavlov?

    Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Είναι σα να παίζεις Counter Strike σε VR. Ειναι αρκετα καλο γενικα, στο PC που το ειχα, αν ειχα παρεα μπορει να επαιζα πιο συχνα. Το εχω παιξει ελαχιστα.

  2. The Following User Says Thank You to gonzalez For This Useful Post:

    cocous (01-03-2023)

  3. #22
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Ήθελα να ξερα πραγματικά πως το σκέφτηκαν το θέμα με το Horizon, νομίζω ότι θα το παρατήσω το παιχνιδι, αυτό το τόσο σκαρφάλωμα είναι πραγματικά ότι χειρότερο. Προσπάθησα να παιξω τώρα πάλι κάνα 20πτο, σε κάποια φάση σε κάτι σχοινιά έπεσα και έχασα, και άντε πάλι από την αρχή... Άντε γεια λεω... Απογοήτευση μέγιστη. Κατα τη γνώμη μου αυτή η βαθμολογία που έχει στο metacritic είναι τρομερά υψηλή. Απορώ δλδ πέρα από τα γραφικά και τον κόσμο του Horizon τι μπορεί να ευχαριστιέται κάποιος. Ακόμα και οι μάχες τελικά είναι λίγο κάπως. Χίλιες φορές παιχνίδια με όπλα πιστόλια κτλ, παρά το τόξο.
    Τουλάχιστον ας βάζανε πιο ταιριαστό τίτλο, Horizon Climb of the Mountain πχ (χαχα, τωρα ειδα το αναφερει και ο Error Flynn)
    Last edited by gonzalez; 07-03-2023 at 18:39.

  4. The Following User Says Thank You to gonzalez For This Useful Post:

    PDS (07-03-2023)

  5. #23
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Παντως στο skyrim (PSVR1) το τοξο δουλευε τελεια (ήταν απολαυστικες οι μαχες με αυτον τον τροπο, τοσο που μονο αυτο χρησιμοποιουσα στην VR version). Πιστευω οτι προβλημα εδω ειναι οτι το χρησιμοποιεις ουσιαστικα μονο σε αυτη την συγκεκριμενη μορφη μαχης. Δεν υπάρχουν ραντομ encounters.

    Προσπαθω να το τελειωσω, αλλα μου φαινεται αρκετα κουραστικο για τους λογους που εχουν προαναφερθει. Νομιζω οτι ειμαι προς στο τελος.

    Το EDGE πιστευω θα του δωσει 3 ως 6.
    .

  6. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    gonzalez (07-03-2023)

  7. #24
    Advanced Member FurionMike's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    431
    PSN ID
    furionmike

    Default

    Για τις ρυθμισεις δεν ξερω το εχει αναφερει κανεις ? μπορεις να πειραξεις τις ρυθμισεις ωστε αμα σε κουραζει η αναρριχηση βαζεις climbing multiplier x2.0 και ετσι χρειαζεται πιο μικρες κινησεις ,
    και μια αλλη επιλογη για auto climbing rotate που βοηθαει , επισης να μην μπορεις να πεσεις απο σχοινια οπως λες, ειναι στα accesibility options.
    ετσι γινεται πολυ πιο ευκολο πιστευω γιατι διαφορετικα ειναι για πολυ τεντωμα ναι χαχα.

  8. The Following User Says Thank You to FurionMike For This Useful Post:

    gonzalez (07-03-2023)

  9. #25
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by FurionMike View Post
    Για τις ρυθμισεις δεν ξερω το εχει αναφερει κανεις ? μπορεις να πειραξεις τις ρυθμισεις ωστε αμα σε κουραζει η αναρριχηση βαζεις climbing multiplier x2.0 και ετσι χρειαζεται πιο μικρες κινησεις ,
    και μια αλλη επιλογη για auto climbing rotate που βοηθαει , επισης να μην μπορεις να πεσεις απο σχοινια οπως λες, ειναι στα accesibility options.
    ετσι γινεται πολυ πιο ευκολο πιστευω γιατι διαφορετικα ειναι για πολυ τεντωμα ναι χαχα.
    Να σου πω την αλήθεια αυτό δεν το είχα δει, ίσως το δοκιμάσω, αλλά γενικότερα για μένα το παιχνιδι είναι λίγο κάπως.

    @PDS, όντως για το τόξο, μπορεί σε άλλο παιχνίδια να είναι αλλιώς, πιστεύω γενικότερα απλά βρίσκω τη μάχη κάπως περίεργη.


  10. #26
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Το τελείωσα χθες. Σε γενικές γραμμές θα το χαρακτήριζα αδιάφορο με κάποιες οκ στιγμές. Σίγουρα έχει πέσει δουλίτσα άλλα όπως έχω ξαναγράψει κάποιες επιλογές τους δεν τις καταλαβαίνω.


    Θα έλεγα ότι ένα ταλαντούχο στούντιο σε άλλου είδους παιχνίδια, αναλώθηκε στο να εξυπηρετήσει - και όχι πολύ καλά - το VR μέσο (και όχι το VR μέσο να εξυπηρετήσει το παιχνίδι) σε αχαρτογράφητα νερά για τους ίδιους, απλά για να ικανοποιήσει η Sony το κοινό ότι έβγαλε ένα από τα σημαντικά ip της στο VR.

    Θα τολμούσα να πω οτι το Βatman VR το έκανε ίσως πιο καλά αυτό στο PSVR1 και ας προερχόταν απο studio εκτός της Sony.

    Η αλληλεπίδραση υπάρχει αλλά είναι ανούσια. Για πoιο λογο να παρω το σφυρί και να σπασω τα πιάτα για 3η, 4η, 5η φορα σε ένα ραντομ τραπέζι; Επίσης το κάναμε αρκετά μεγάλο το game απλα για να λέμε οτι το κάναμε. Σκαρφάλωνε επι 7-10 ωρες, ορίστε το μεγάλο game που ήθελες στο VR

    Δεν ξέρω, Θα ξαναπώ οτι ήταν ευκαιρία να δούμε μια νέα ιδέα απο το studio που έκανε το The persistence.


    Διαβάζω οτι σε άλλους αρέσει στο resetera, ίσως κατάφερε να εντυπωσιάσει τους νέους σε VR. Νομιζω οτι όσοι έχουν παίξει λίγο παραπάνω VR αντιλαμβανόμαστε τον φθηνό τρόπο με τον οποίο προσπαθούν να εντυπωσιάσουν.
    .

  11. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    tomic20 (11-03-2023)

  12. #27
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Το EDGE πιστευω θα του δωσει 3 ως 6.
    Με τεράστια έκπληξη βλέπω ότι το EDGE του έδωσε 8/10. Όσο έβαλε και στο Resident Evil 4.

    Το EDGE γενικά το εμπιστεύομαι πολύ και το 8 ειναι πολυ καλο σκορ. Πραγματικά με ιντριγκαρει να διαβάσω το κείμενο.

    Γενικα οι εντυπώσεις που διαβάζω για το παιχνίδι δεν ειναι τοσο κακές όσο οι δικές μου ή του Βασίλη παραπάνω. Και αυτό μου έκανε έτσι και αλλιώς εντύπωση. Αλλα 8 απο το EDGE. Wtf.
    .

  13. #28
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Δεν μπορω να πω οτι συμφωνω με τις αποψεις που μοιραζεται το φορουμ για το παιχνιδι.
    Δεν το βρηκα ουτε κουραστικο ουτε ενοχλητικο. Με κανατε να νομιζω οτι το παιχνιδι σε κανει να σκαρφαλωνεις κανα 20αλεπτο και αν κανεις ενα λαθος ξανα ολο απο την αρχη.

    Εγω δεν ειχα τετοια εμπειρια. Εχει σκαρφαλωμα πολυ ναι, αλλα φροντιζει να προσθετει νεα εργαλεια και να το διατηρει φρεσκο. Περα απο μερικες πολυ μικρες εξαιρεσεις η συντριπτικη πλειοψηφια των σκαρφαλωματων ειναι μερικα δευτερολεπτα, χωρισμενα σε sections και με πολυ συχνα checkpoints. Σπανια εχανα σε σκαρφαλωμα και οποτε εχασα με εβγαλε μερικα δευτερολεπτα πιο πισω. Επισης δεν ξερω, εγω παιζω σε σκηνικο roomscale και οκ εχω μια σχετικα καλη φυσικη κατασταση και δεν με ενοχλησε-κουρασε. Ισως οταν καθεσαι να ειναι πραγματικα χειροτερο αυτο το παιχνιδι απο οτι ορθιος. Και γενικα αν κανεις γρηγορες κινησεις σκαρφαλωνεις απιστευτα γρηγορα.

    Το τοξο απο την αλλη μου φανηκε εμενα που οκ δεν εχω τρελη εμπειρια απο VR οσο ισως καποιοι απο εσας, μια χαρα, αψογο στο χειρισμο. Με χαρα επισης διαπιστωσα οτι δεν ειναι ολες οι μαχες σε ραγες, αλλα αυτες που ειναι καταλαβα γιατι ειναι και ο λογος ειναι το τεραστιο μεγεθος των ρομποδεινοσαυρων καθως και οτι το παιχνιδι για να ειναι φιλικο προς τον χρηστη σε θεματα ζαλαδας πηρε αυτη την αποφαση. Την καταλαβαινω. Με χαλαει μεν γιατι εγω δεν εχω κανενα προβλημα με ζαλαδες, αλλα γενικα θα επρεπε για να μπορεις να πολεμησεις εναν Thunderjaw να εχεις εναν χαρακτηρα που τρεχει και κινειται παρα πολυ γρηγορα.

    Κατι παντως που αλλαξα ειναι μεσα απο τα settings το ποση ζημια προκαλεις. Δυστυχως η Guerilla εχει την εμφυτη ταση να γουσταρει τα super spongy enemies. Οκ το καταλαβαινω με Thunderjaws, αλλα το ιδιο ειναι και με τους μικρους εχθρους. Οποτε αλλαξα τη ρυθμιση ωστε να προκαλω 2x ζημια. Και νομιζω οτι φερνει μια αψογη ισορροπια απολαυσης της μαχης διατηροντας την αισθηση του κινδυνου.

    Τα γραφικα ενω ειναι παρα πολυ ωραια, σε καποιες στιγμες ειναι πολυ θολα και δεν καταλαβαινω το γιατι. Τη μια στιγμη ειναι αρκετα θολα την αλλη πολυ καθαρα. Με ξινισε λιγο αυτη η ανισοτητα.

    Κατα τα αλλα νομιζω οτι ειναι ενα καλο παιχνιδακι. Ευκολα του βαζω ενα 7 ισως και λιγο παραπανω. Νομιζω το EDGE και γενικα ο μεσος ορος στο metacritic (80) με εκφραζει πολυ περισσοτερο απο τις αποψεις που γραφτηκαν εδω. (χωρις να σημαινει αυτο κατι, ολα σεβαστα.)

    Kαι κατι τελευταιο. Το παιχνιδι δεν νομιζω οτι εκρυψε ποτε το περι τινος προκειται. Οντως το λεει και ο τιτλος του: Call of the Mountain και αναφερεται οτι στην ουσια σκαρφαλωνεις ενα μεγαλο βουνο, αυτη ειναι η φυση του.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •