Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 33

Thread: The Matrix Awakens: An Unreal Engine 5 Experience

  1. #1
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default The Matrix Awakens: An Unreal Engine 5 Experience

    Περιέργως πέρασε στο ντούκου αυτό (Leon?):



    Γιατί μου μυρίζει cinematic AAA υπερπαραγωγή by Epic (με τα ζεστά φραγκάκια του Fortnite);

    Αν είναι τόσο "epic" (pun intended) σαν το UE5 demo, θα πέσουν πολλά σαγονάκια στο πάτωμα... και ίσως η Epic να φτιάξει «πρόσωπο» και στο SP gaming κοινό αν κάνει deliver.

    Εδώ και το real-time tech demo στο PS store για pre-download:

    https://store.playstation.com/en-gr/...TRIXUNREALDEMO

  2. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    hakoo (09-12-2021)

  3. #2
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Το έχω κατεβάσει από την Τρίτη και δεν δείχνει τίποτα ακόμα, παρά τον πράσινο "κώδικα" του Μάτριξ και ένα αντίστροφο χρονόμετρο μέχρι το reveal της Πέμπτης.

  4. #3
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Το εχω κατεβασει κι εγω, στα game awards θα αποκαλυφθει τι ειναι. Δεν νομιζω να προκειται για κανονικο παιχνιδι, το παιρνω κυριολεκτικα αυτο που λενε (interactive demo) μιας και ουτε η Epic θεωρω οτι εχει καμια αναγκη για SP games παρολα αυτα θελει να διαφημισει την UE5 και στη WB δεν θα τους χαλασει το extra promotion με την ταινια προ των πυλων.


  5. #4

    Default

    Μόλις αποκαλύφθηκε στα game awards. Λέει μπείτε τώρα κατεβάστε είναι playable.

  6. #5
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,007
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Ναι μολις το ειδα .
    Tech demo .
    Κραταει περιπου 5 λεπτα !
    Αλλα ηταν τα καλυτερα 5 λεπτα που ειχα σημερα ( χαχαχαχα)
    Οκ ειμαι ψωναρα με το κονσεπτ γενικά , but...this was next level shit ..
    Επισης ο ηχος ...sweet Jesus..!
    Αυτο ειναι Next gen ετσι ναι !!



    παρακατω για όποιον θελει να το δει στο YouTube.

    Δεν βαζω σποιλερ διότι δεν εχει κατι να πει απο την ταινια η παιχνίδι
    Last edited by obione; 10-12-2021 at 08:29.

  7. The Following 2 Users Say Thank You to obione For This Useful Post:

    drifterx (10-12-2021),psx3 (10-12-2021)

  8. #6

    Default

    Σώπα ρε! Τόσο πολύ; Κάτσε να πιω καφέ πρώτα.

  9. #7
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,007
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Ε ειπα οτι ειμαι και ψωναρα με το Ματριξ αλλα ειναι για μενα ναι μαματο .
    Αν εχεις και ηχοσύστημα το απογειώνει

    Καλημερα στην Ελλαδα και την παρεα

  10. The Following 2 Users Say Thank You to obione For This Useful Post:

    drifterx (10-12-2021),mihalis13 (10-12-2021)

  11. #8
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Έχει γούστο η Epic να είναι πιο next gen από Sony/MS 1st party...


  12. #9
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Έχει γούστο η Epic να είναι πιο next gen από Sony/MS 1st party...
    Γιατί όχι? Αμα δεν είναι κολλημένη με κροστζενίλα!

  13. The Following User Says Thank You to drifterx For This Useful Post:

    psx3 (10-12-2021)

  14. #10
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Μόλις τελείωσα την "εμπειρία" μου με αυτό το...........δεν ξέρω πως να το πω;

    Με αυτό το....."πράγμα from outer space"; μυστική τεχνολογία που διέρρευσε από κάπου; τεχνική(ες) που κυριολεκτικά ξεφτιλίζουν ότι έχουν δείξει οι Sony/MS για τις next-gen κονσόλες τους;


    Ειλικρινά δεν ξέρω πως να το πω.

    Έβλεπα το "βίντεο" και πολλές στιγμές έλεγα από μέσα μου "Νταξ, εδώ είναι real-life footage. Φαίνεται εξόφθαλμα ότι είναι αληθινοί ηθοποιοί ή πχ. φαίνεται ότι είναι πανοραμική λήψη της πόλης/αυτοκινητόδρομων". Μετά, σε κάποιες άλλες σκηνές λίγων δευτερολέπτων και κατά περιπτώσεις σε συνεχόμενες σεκάνς λίγων λεπτών έλεγα "οκ, εδώ είναι real-time γραφικά PS5 + Unreal 5, προφανώς μιξαρισμένα με real-life footage, διότι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΟΛΑ αυτά που βλέπω να είναι γραφικά PS5 από την U5, είναι εξωπραγματικά για να συμβαίνει αυτό.....τι στο διάολο για να είναι ΟΛΑ γραφικά PS5, real-time κιόλας (!!), θα πρέπει το PS5 με κάποιο μαγικό τρόπο να απέκτησε έξτρα 40 TeraFLOPS λολ. Όχι, όχι, αυτά ΔΕΝ είναι ΟΛΑ real-time PS5 γραφικά, είναι όπως πρωτοσκέφτηκα: μια μίξη real-time γραφικών μαζί με real-life footage σκηνών/ηθοποιών/λήψεων".

    Αφού λοιπόν ολοκληρώθηκε το "βίντεο", αυτό τέλοσπάντων το ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ που έβλεπαν τα μάτια μου..........δεν έκανα quit.
    Το άφησα να δω τι θα κάνει;
    Θα με πετάξει στο αρχικό μενού;
    Από περιέργεια το άφησα.......................................

    ............και.......παιδιά ειλικρινά δεν λέω ψέμματα, αλλά έμεινα με ανοιχτό το στόμα.................."ανοίγει" την πόλη, semi-open world, και μένω ΑΓΑΛΜΑ.

    Ότι έβλεπα μπροστά μου ήταν real-time γραφικά, κουνάω τον χαρακτήρα μου GTA-style (ευτυχώς το τρέξιμο γίνεται με σκέτο πατημένο το R1)..............

    .......και τα γραφικά είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ.

    Ο φωτισμός είναι ΟΤΙ καλύτερο, ρεαλιστικότερο, έχω δει μέχρι σήμερα σε κονσόλα.
    Κυριολεκτώ.

    Αυτό που έλεγαν για τα nanites στην Unreal 5, δηλαδή ότι δεν παίζει ρόλο αν ένα αντικείμενο/επιφάνεια/οτιδήποτε είναι σε μακρινή απόσταση, μεσαία, κοντινή, πολύ κοντινή.......είναι αλήθεια!!!
    Η ποιότητα είναι κορυφαία!

    Τα πάντα ρε παιδιά έχουν έναν........απερίγραπτο -μέχρι σήμερα- ρεαλισμό.

    Ασχολήθηκα αρκετή ώρα, έχοντας βέβαια κατευθείαν είδα (αλλά δεν πείραξα) τα options/settings, και επίτηδες άφησα τις οπτικές/αισθητικές/τεχνικές (όπως θέτε πείτε το) ρυθμίσεις στο default.
    Ήθελα να "βιώσω" την εμπειρία όπως την έχουν ως "default" οι δημιουργοί.
    Αν το επιθυμεί ο χρήστης, έχει μπόλικες επιλογές που φιλτράρουν/δεν φιλτράρουν ότι προβάλλεται στην οθόνη*.

    Αφού πήρα μια χορταστική εμπειρία, είδα ότι ήθελα να δω (ο χάρτης έχει διάφορα σημεία που ενεργοποιούν/απενεργοποιούν εφφέ / πολύ όμορφα, όπως και άλλα σημεία που μαθαίνεις στοιχεία περί Unreal 5 και easter eggs σχετικά με το lore του Matrix / όχι τίποτα το ιδιαίτερο, έχουν την σχετική πλακίτσα τους).......................είπα να παίξω λίγο με τα οπτικά/τεχνικά settings..........

    ......ένα λοιπόν από αυτά τα settings είναι η οπτική αφαίρεση του "Matrix φίλτρου".
    Στην αρχική στιγμή που πρωτο-αντικρίζει ο χρήστης την GTA-πόλη το φίλτρο είναι ενεργό, έτσι δηλαδή βίωσα όλη την εμπειρία μου (περί τα 20-30 λεπτά / και είδα περίπου 2-3 σημεία-easter eggs όλα κι όλα...θα πρέπει να έχει πάνω από 10-15).
    Αυτό το "Matrix φίλτρο" πλυμμηρίζει την οθόνη με την γνωστή "πρασιναδούρα" από τις ταινίες.

    Σκέφτομαι να αφαιρέσω το φίλτρο, αλλά είχα μια ανησυχία ότι χωρίς το φίλτρο ενεργό που θα εξαφανίσει την πρασιναδούρα στην εικόνα = θα φαίνεται πιο ρεαλιστική μεν αλλά δεν θα είναι όπως πως το είχαν στο μυαλό τους οι δημιουργοί όταν έφτιαξαν αυτό το "βιντεο-demo".

    Τελικά το απενεργοποιώ.........................και ξαναμένω ΑΓΑΛΜΑ.

    Τι να πω;

    Έχουν δώσει τα ρέστα τους.

    Όσο κινούμουν μέσα στην πόλη, ιδιαίτερα με το αυτοκίνητο (υπάρχει ένα -ήπιο- damage modelig, εξαιρετικά ρεαλιστικό και λεπτομερές), τόσο πιο πολύ εκτιμώ το τεχνολογικό επίτευγμα που λέγεται Unreal 5.

    Το frame rate ήταν στα 30 fps και σε πολύ "βαριές/δύσκολες για το hardware" καταστάσεις (δοκίμαζα πολλά και διάφορα μέσα στην πόλη, πχ. να πηγαίνω με 112 miles/hour και να στουκάρω σε κίνηση αυτοκινήτων σταματημένων στο φανάρι) άντε να έκανε στιγμιαίες βυθίσεις μερικών frames. Όχι κάτι το τραγικό ή immersion braking, αλλά σίγουρα κάτι που με optimization διορθώνεται. Να τονίσω ότι αυτές οι στιγμιαίες βυθίσεις του frame rate δεν επηρεάζουν καθόλου, ΚΑΘΟΛΟΥ, την άποψή μου για αυτό το τεχνολογικό αριστούργημα που είδα.

    (ο ήχος και γενικότερα η "ακουστική" του παιχνιδιού είναι σχεδόν ανύπαρκτη, ίσα-ίσα κάποια -λιγοστά- ηχητικά εφφέ)

    Είμαι ενθουσιασμένος.
    Αξίζουν συγχαρητήρια στους δημιουργούς της Unreal 5.

    Η μοναδική μου "ανησυχία" είναι αν αυτή η οπτική πανδαισία που είδα, μπορεί να παραμείνει ίδια και ταυτόχρονα να περισσεύει "δύναμη" στο PS5 για να αποδώσει πλήρες gameplay όπως απαιτούν τα παιχνίδια.
    Last edited by Lefteris_X; 10-12-2021 at 13:17.

  15. The Following 9 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    cocous (10-12-2021),drifterx (10-12-2021),mihalis13 (10-12-2021),obione (10-12-2021),pgp69 (13-12-2021),psx3 (10-12-2021),Slay (12-12-2021),Stefanos (10-12-2021),toninio (13-12-2021)

  16. #11
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Εξαιρετικά εντυπωσιακό!!!!
    Νομίζω πως πρώτη φορά σε γραφικά και φωτισμό είδα πραγματικά next Gen!!!
    Το Raytracing πρώτη φορά πραγματικά μου φάνηκε ρεαλιστικό και μου άρεσε!!
    Γιατί στα περισσότερα παιχνίδια νομίζω πως υπάρχει αρκετά έντονα απλά για να εντυπωσιάσει. Και μου φαινόταν μη ρεαλιστικό (Spiderman πχ).

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  17. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    obione (22-01-2022)

  18. #12
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Ωραίος Λευτέρη! Epic σεντονάρα.

    Τελικά δεν με πρόδωσε το ένστικτό μου, έκαναν deliver και με το παραπάνω... Fortnite bucks put to good use (να πάει η AAA βιομηχανία μπροστά)!

    Άιντε, γιατί πήξαμε με την cross-gen-ίλα...
    Last edited by psx3; 10-12-2021 at 13:27.

  19. The Following 2 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    drifterx (10-12-2021),Lefteris_X (10-12-2021)

  20. #13
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Λευτέρη πραγματικά αυτές είναι οι σκέψεις μου καθώς έπαιζα το tech demo.
    BTW μόλις τώρα θυμήθηκα πως η unreal δεν χρησιμοποιεί ray tracing (διορθώστε με αν κάνω λάθος).
    Πάντως τέτοιο φωτισμό δεν έχω ξαναδεί σε παιχνίδι!!!

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  21. The Following 2 Users Say Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    drifterx (10-12-2021),Lefteris_X (10-12-2021)

  22. #14
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Χρησιμοποιεί raytracing για τον.......ήλιο!

    Όλος, επαναλαμβάνω: ΟΛΟΣ, ο φωτισμός του παιχνιδιού, παντού τα πάντα, από NPCs (που ομολογουμένως τα πρόσωπα είναι χάλια, τα σώματα όμως έχουν ρεαλιστικά γραφικά), τα κτίρια, οι δρόμοι, τα αυτοκίνητα, γέφυρες, αντικείμενα........

    ........όλα φωτίζονται ΜΟΝΟ από τον ήλιο.

    Ναι, δεν κάνω πλάκα: υπάρχει ΜΟΝΟ ο ήλιος.
    Αυτή είναι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ φωτεινή πηγή στο παιχνίδι. (το experimental mode για νυχτερινή ώρα, όπως είναι λογικό επειδή δεν υπάρχει ήλιος, χρησιμοποιεί άλλες τεχνικές -εξίσου εντυπωσιακές- για πολλαπλές πηγές φωτισμού, εκεί που υπάρχουν λάμπες φωτισμού στην πόλη)

    Καταλαβαίνουμε τι έκαναν οι άνθρωποι;
    Τι κατάφεραν, σε οικιακό hardware κονσόλας 500 ευρώ (XsX/PS5) ;;;;;

    Με μία μοναδική πηγή, ο ήλιος με global illumination + raytracing υπολογισμούς στις ακτίνες φωτός, έχουν "φωταγωγήσει" το ΣΥΜΠΑΝ της πόλης.

    Έχει δώσει επίσημα στοιχεία την πόλη η Epic, πχ. πόσα τετραγωνικά χιλιόμετρα είναι, πόσα assets και πολύγωνα χρησιμοποιούνται.........και θα πάθετε την πλάκα σας.
    Μπορεί ανά πάσα και στιγμή τα δεκάδες χιλιάδες πολύγωνα, να μετατραπούν σε εκατοντάδες χιλιάδες, μερικά εκατομμύρια, δεκάδες εκατομμύρια πολύγωνα (οκ, έχουμε λιποθυμήσει έως τώρα; όχι; για να κρατηθούμε λίγο ακόμα ---> ).......μερικά εκατοντάδες εκατομμύρια πολύγωνα (δέστε ζώνη ασφαλείας, εκτοξευόμαστε).....έως και δισεκατομμύρια πολύγωνα!!!!!

    Δεν παραληρώ, επίσημες δηλώσεις της Epic είναι. (λόγω της τεχνοτροπίας που "λειτουργούν" μέσα στο hardware γίνονται πραγματικότητα τα παραπάνω)

    Δεν έχω λόγια.

  23. The Following 4 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    drifterx (10-12-2021),mihalis13 (10-12-2021),panos74gr (10-12-2021),psx3 (10-12-2021)

  24. #15
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Δεν τρελαίνομαι με τα tech demos, αλλά μετά από αυτά που διάβασα εδώ, θα κατέβει σφαίρα για να δουν τα ματάκια μου αυτά που λέτε.

  25. #16
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    https://twitter.com/_XboxNews/status...51267377643528

    Τελικα πισω απο το συγκεκριμενο tech demo ειναι η coalition των gears of war
    Last edited by spartan; 10-12-2021 at 18:37.

  26. The Following 2 Users Say Thank You to spartan For This Useful Post:

    obione (10-12-2021),psx3 (10-12-2021)

  27. #17
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by spartan View Post
    https://twitter.com/_XboxNews/status...51267377643528

    Τελικα πισω απο το συγκεκριμενο tech demo ειναι η coalition των gears of war
    Άρα επιβεβαιωνόμαστε όσοι λέγαμε ότι το Gears 5 θα μοιάζει last gen συγκριτικά με ένα Gears 6 χτισμένο σε next gen baseline.

  28. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    spartan (11-12-2021)

  29. #18
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    devs: ''τι θα εβγαζε το Ps5 αν το βλεπαμε ως ps5 και οχι ως ps4 ultra pro η PC''

    ''τα λεμε στο ps6, εχουμε κατι ports να ετοιμασουμε''
    .

  30. The Following 2 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    obione (22-01-2022),psx3 (10-12-2021)

  31. #19
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    devs: ''τι θα εβγαζε το Ps5 αν το βλεπαμε ως ps5 και οχι ως ps4 ultra pro η PC''

    ''τα λεμε στο ps6, εχουμε κατι ports να ετοιμασουμε''
    Αφού όλα PC είναι μωρέ και το scaling κάνει θαύματα...

    Τι, όχι;

    Ε τώρα που έχουμε και την υπογραφή της Coalition, δύσκολα θα υιοθετήσει κάποιος το παλιό αφήγημα.

  32. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    PDS (10-12-2021)

  33. #20
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Μόνο εγώ δεν έπαθα την πλάκα μου φαίνεται... Πιο πολύ πλάκα έπαθα με το Morales όταν το πρώτο έπαιξα στο ps5 και μετά με το rachet που νόμιζα ότι βλέπω dinsey παιδικό

Page 1 of 2 12 LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •