Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 21 to 33 of 33

Thread: The Matrix Awakens: An Unreal Engine 5 Experience

  1. #21

    Default

    Τα πράγματα είναι πολύ απλά. Αν βγάλουν παιχνίδι, κάπως έτσι, τα λέμε.


  2. #22
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Άρα επιβεβαιωνόμαστε όσοι λέγαμε ότι το Gears 5 θα μοιάζει last gen συγκριτικά με ένα Gears 6 χτισμένο σε next gen baseline.
    Μολις τελιωσουμε απο την κροστζενιλα ,θα δουνε ωραια πραγματα τα ματια μας

  3. The Following User Says Thank You to spartan For This Useful Post:

    psx3 (11-12-2021)

  4. #23
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Το θεμα δεν ειναι να βγει ενα παιχνιδι που θα δειχνει ετσι, δεν νομιζω οτι γινεται κιολας full scale παιχνιδι να εχει αυτη την ποιοτητα οπτικα.
    Το θεμα ειναι να πλησιασουν τα next gen παιχνιδια καποια χαρακτηριστικα του tech demo κατι που στην προηγουμενη γενια εγινε και με το παραπανω. Βγηκε το Samaritan tech demo ας πουμε με την τουμπανιασμενη UE3 και ακολουθησε το Arkham Knight που ηταν αρκετα κοντα. Βγηκε το elemental tech demo για Unreal engine 4, αμεσα ειδαμε τα ιδια εφε σε πολλα παιχνιδια.
    Δεν ειμαι πολυ αισιοδοξος για τη τρέχουσα γενιά οτι θα δουμε αλμα και δεν νομίζω οτι φταινε μονο τα crossgen παιχνιδια. Τα crossgen στο παρελθον ηταν αναγκαιο «κακο» για την μεταβαση, τωρα δεν υπαρχει μεταβαση. Η MS εχει το series s και τα pc να σκεφτει, οι third parties τα ιδια, η Sony ειναι καπως πιο ελευθερη με ενα high end συστημα οποτε θεωρητικα μετα το 2023 εχουμε ελπιδες να δουμε καποιο exclusive να κανει τη διαφορα τεχνικα. Κι αυτοι βεβαια με το PC στο μυαλο τους οπως αποδεικνύεται εμπρακτα.
    Πολυ ξενερωτη γενια μεχρι στιγμης στον τομεα γραφικα και δεν βλεπω να αλλαζει κατι δραματικα.
    Ενα demon’s souls, ενα Ratchet, ενα ελπιδοφόρο Hellblade 2, αυτα εχω ξεχωρισει τεχνικα.


  5. The Following User Says Thank You to hakoo For This Useful Post:

    obione (11-12-2021)

  6. #24

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Άρα επιβεβαιωνόμαστε όσοι λέγαμε ότι το Gears 5 θα μοιάζει last gen συγκριτικά με ένα Gears 6 χτισμένο σε next gen baseline.
    Αυτό είναι αυτονόητο.
    Το Gears είναι εκπληκτικό αλλά είναι last gen.
    Next gen είναι αυτό που είδαμε εδώ.
    Πραγματικά απίστευτο.
    Σαν αληθινοί


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  7. The Following User Says Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    psx3 (11-12-2021)

  8. #25
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Το θεμα δεν ειναι να βγει ενα παιχνιδι που θα δειχνει ετσι, δεν νομιζω οτι γινεται κιολας full scale παιχνιδι να εχει αυτη την ποιοτητα οπτικα.
    Το θεμα ειναι να πλησιασουν τα next gen παιχνιδια καποια χαρακτηριστικα του tech demo κατι που στην προηγουμενη γενια εγινε και με το παραπανω. Βγηκε το Samaritan tech demo ας πουμε με την τουμπανιασμενη UE3 και ακολουθησε το Arkham Knight που ηταν αρκετα κοντα. Βγηκε το elemental tech demo για Unreal engine 4, αμεσα ειδαμε τα ιδια εφε σε πολλα παιχνιδια.
    Δεν ειμαι πολυ αισιοδοξος για τη τρέχουσα γενιά οτι θα δουμε αλμα και δεν νομίζω οτι φταινε μονο τα crossgen παιχνιδια. Τα crossgen στο παρελθον ηταν αναγκαιο «κακο» για την μεταβαση, τωρα δεν υπαρχει μεταβαση. Η MS εχει το series s και τα pc να σκεφτει, οι third parties τα ιδια, η Sony ειναι καπως πιο ελευθερη με ενα high end συστημα οποτε θεωρητικα μετα το 2023 εχουμε ελπιδες να δουμε καποιο exclusive να κανει τη διαφορα τεχνικα. Κι αυτοι βεβαια με το PC στο μυαλο τους οπως αποδεικνύεται εμπρακτα.
    Πολυ ξενερωτη γενια μεχρι στιγμης στον τομεα γραφικα και δεν βλεπω να αλλαζει κατι δραματικα.
    Ενα demon’s souls, ενα Ratchet, ενα ελπιδοφόρο Hellblade 2, αυτα εχω ξεχωρισει τεχνικα.
    Κοιτα νομιζω οτι σε αυτο εχει συμβαλει και η πανδημια(βλεπε πολλες ματαιωσεις παιχνιδιων)λογο ελειψης κονσολων νεας γενια στην αγορα
    Για αυτο κανε λιγο υπομονη διοτι αυτη η γενια θα κρατησει περισσοτερο απο οτι φαινεται

  9. #26
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Λοιπόν, τώρα είχα την ευκαιρία να δω το video σε κανονική οθόνη (αρχικά το είχα δει από κινητό, μην βαράτε, ήμουν εκτός σπιτιού!) και να βιώσω και το tech demo στην κονσόλα...

    Ειλικρινά δυσκολευόμουν κι εγώ να πιστέψω ότι είναι real-time 3D demo και όχι pre-rendered CGI/video file, μέχρι που... έπιασα το controller στα χέρια μου! Βέβαια υπάρχουν κάποια -λίγα- σημεία που το έμπειρο μάτι θα τα πιάσει ότι δεν είναι real-life (βλ. uncanny valley moments/mouth animations).

    Το ανέμπειρο μάτι (π.χ. κάποιος που βλέπει μόνο ταινίες και δεν ασχολείται με video games/3D graphics/Τεχνολογία) δεν υπάρχει περίπτωση να μην πιστέψει ότι είναι νέα Matrix ταινία! ΤΟΣΟ αληθοφανές είναι.

    Που φτάσαμε από την εποχή του Pac-Man μέχρι σήμερα, ακόμα κι εγώ δυσκολεύομαι να το χωνέψω...

    Κονσόλες των €500 ξεφτιλίζουν uber PC rigs των €3000 που τρέχανε το (υποτίθεται) next-gen Cyberpunk 2077 με RTX 3090. Το tech demo της Epic είναι η πρώτη next-gen open world εμπειρία. Ούτε το Miles Morales, ούτε κάτι άλλο.

    Αναρωτηθείτε κύριοι (εσείς της PCMR ντε!) γιατί το παρόν demo δεν κυκλοφόρησε σε PC (και φυσικά ούτε PS4/XB1), αλλά μόνο PS5/XBOX Series... αναρωτηθείτε μέσα σας και απαντήστε στον εαυτό σας, γιατί εγώ την απάντηση την ξέρω ήδη, ρητορικό είναι το ερώτημα.
    Σας ξεφτίλισε ρε μέχρι και το σαπάκι το XSS των €300 (σε 900p έστω)! Ας απολαύσει τώρα 0p η glorious PCMR καθήμενη στον πάγκο βλέποντας YouTube videos.

    Και ναι, επιβεβαιωνόμαστε όσοι λέγαμε ότι δεν πρέπει να περιμένει ο κόσμος ούτε "true 4K" (marketing BS), ούτε 60-120 fps σε πραγματικά, boundary-pushing, next-gen (όχι cross-gen) games. Άλλο 16,66ms και άλλο 33,33ms rendering budget per frame.

    1440p @ 30 fps (με βυθίσεις στο gameplay, αλλά σηκώνει βελτίωση πιστεύω) μου φαίνεται πολύ λογικό (σε PS5/XSX) για αυτό που βίωσα. Είναι ένας καλός συμβιβασμός ανάμεσα σε 1080p και 4K. Next-gen graphics, next-gen physics (π.χ. τα σπασμένα γυαλιά μέσα στο κινούμενο αμάξι να κουνιούνται πέρα-δώθε, δώστε επιτέλους τέλος στους βαλσαμωμένους™ κόσμους με τα κολλημένα αντικείμενα!), next-gen AI (υποψιάζομαι ότι αυτή η "mass" AI τρέχει με machine learning στην GPGPU, αλλά θα χρειαστώ επίσημο confirmation by Epic).

    Περιμένω πως και πως να ξεκοκαλίσω το σχετικό GDC talk (λογικά κάτι θα ανέβει, δεν μπορεί)!

    Επίσης, επιβεβαιώνεται και ο PDS που έλεγε ότι από εδώ και στο εξής θα παίζει μεγαλύτερο ρόλο το budget για να φτιαχτούν πραγματικά εντυπωσιακά next-gen AAA games. Το μεράκι από μόνο του δεν αρκεί.

    Στα δικά μου μάτια πλέον η Epic φαίνεται να έχει δραματικά μεγαλύτερο budget από την Sony (καβούρια στις τσέπες -> full throttle cross-gen mode on). Οι λόγοι γνωστοί και χιλιοειπωμένοι. Η μόδα του Fortnite/BR θα ξεθωριάσει κάποια στιγμή, αλλά αυτά τα 2 UE5 demos θα τα μνημονεύουμε για πολλά χρόνια ακόμα, αυτή την καθοριστική και απροσδόκητη συμβολή της Epic στην ΑΑΑ βιομηχανία.

    Και όλα αυτά με baseline των 4TF (XSS) & 2.4 GB/s SSD. Όσο μεράκι και να έχουν (που σίγουρα έχουν) οι 1st party ομάδες της Sony, αν δεν τους ρίξει κάποιος άπλετο χρήμα να παραχθεί ένα cinematic/mature AAA SP (το Ratchet είναι άλλη κατηγορία -> Pixar/Nintendo-like) που να ξεφτιλίζει με baseline των 10TF & 5.5 GB/s το tech demo της Epic, δεν βλέπω προκοπή.

    Ένα πράγμα που με χάλασε (και είναι ενδεικτικό του multiplatform development) είναι η last-gen δόνηση. Πήρα αμάξι να κάνω λίγο free roaming και δεν «ένιωθα» καθόλου το οδόστρωμα (όσοι παίξατε το Astro's Playroom θα με «εννοήσετε» κατευθείαν, οι υπόλοιποι θα με θεωρήσετε τρελό ή ότι μιλάω κινέζικα).

    Όσο κώλος και βρακί και να είναι η Epic με την Sony, δεν παύει να έχει ξεκάθαρα multiplatform focus, άρα είναι πολύ «λογικό» το next-gen haptic feedback να πήγε περίπατο.

    Ένα πράγμα με «φοβίζει» μόνο (σε περίπτωση που μετουσιωθεί σε full game): θα αρκεί άραγε ένα δισκάκι των 100GB; 25GB για tech demo είναι πολλά (όχι ότι δεν δικαιολογούνται από το απίστευτο asset quality, αυτό είναι το «τίμημα» της Nanite). Ή θα πρέπει να γίνονται ship τα παιχνίδια σε 2-3-4 δισκάκια;

    Δεν είμαι ο μόνος που το έχει σκεφτεί, το λένε και developers: https://wccftech.com/game-file-sizes...ays-developer/

    Ξέρουμε ότι το PS5 έχει το Kraken compression, αλλά ξαναλέω: μιλάμε για multiplatform development, άρα ό,τι είναι να βγει, θα πρέπει αναγκαστικά να κυκλοφορήσει και για XBOX Series.

    Εδώ να σε δω Σονάρα τι θα κάνεις deliver και πότε ακριβώς... από σένα περιμένω το όλο πακέτο (και next-gen controls!), όχι από τους 3rd party. Η μπάλα στο γήπεδό σου πλέον.

    ΥΓ: Δεν ξέρω πόσοι πρόσεξαν (καλά, ο Λευτέρης σίγουρα!) το Classic Mac OS (αυτό των 80s/90s, όχι το σημερινό UNIX/FreeBSD-based) easter egg στα Settings. Ωραία πινελιά!

    Αφενός είχε κέφια ο UI designer (ή όποιος του έδωσε οδηγίες), αφετέρου υποδεικνύει ότι το dev team της Epic δεν απαρτίζεται μόνο από πιτσιρικάδες, αλλά και παλαίμαχους/μπαρουτοκαπνισμένους. Λεφτά έχουν να προσλάβουν την αφρόκρεμα της βιομηχανίας (αν το θελήσουν), οπότε γιατί όχι; Να κάνουν σωστό coaching και στους νέους πως πρέπει να γίνεται ο προγραμματισμός κλειστών συστημάτων...

  10. The Following 8 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    cocous (13-12-2021),Lefteris_X (13-12-2021),mihalis13 (16-12-2021),modecris (14-12-2021),mtifosi (19-12-2021),PDS (13-12-2021),spartan (14-12-2021),Stefanos (13-12-2021)

  11. #27
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,007
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Click image for larger version. 

Name:	935D9FC3-70FA-4E38-B3B9-2A4F36D53764.jpg 
Views:	123 
Size:	1.03 MB 
ID:	12880Attachment 12879
    Το εβαλα λιγο ξανα ετσι να δω καποια πραγματακια .
    Πλεον ολα εχουν αναφερθει ( οτι παιζεις κιολας στο τελος ) οποτε ειπα να κανω μια βολτα στο τελος με χειρόφρενα κτλ..
    Το παραπανω αποτελεσμα εγινε αφου χτύπησα 2 αυτοκίνητα και μετα επεσα πανω στο δεντρο ..Lol

  12. #28
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Ενδιαφέρουσα συνέντευξη:


  13. #29
    Advanced Member FurionMike's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    431
    PSN ID
    furionmike

    Default

    ο τυπος που τους κανει την συνεντευξη μιλαμε για πολλες φαπες.

  14. The Following User Says Thank You to FurionMike For This Useful Post:

    psx3 (16-12-2021)

  15. #30
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by FurionMike View Post
    ο τυπος που τους κανει την συνεντευξη μιλαμε για πολλες φαπες.
    Εκεί που μιλούσε για (προφανώς ψηφιακούς) υπολογιστές που έχουν φτάσει (!) και ξεπεράσει (!!!) την ανθρώπινη νοημοσύνη, ήθελα να τον καρπαζώσω κι εγώ... «δημοσιογράφος» να σου πετύχει.

    Ο Keanu Reeves πάντως μου φαίνεται αρκετά ψαγμένος/ενημερωμένος (πάντα για μέτρα και σταθμά ηθοποιού) αναφορικά με τα τεχνολογικά δρώμενα. Και δεν του το είχα!

  16. #31
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Εντυπωσιακη τεχνολογια, πολυ ωραιο demo αλλα εχω να πω 2 πραγματα:

    α) Ο φωτορεαλισμος στα παιχνιδια δεν μου αρεσει, δεν με εντυπωσιαζει. Αυτο διαπιστωσα με αυτο το ντεμο οσο ποτε αλλωτε. Μου λειπει το art, η χροια και το οραμα του καλλιτεχνη. Δεν παιζω βιντεοπαιχνιδια για να ζησω σε εναν ψηφιακο φωτορεαλισμο, παιζω παιχνιδια για να ζησω σε ψηφιακους κοσμους. Φυσικα κατανοω οτι αυτο ειναι ενα ντεμο που επιδιωκει να σου δειξει που εχει φτασει η τεχνολογια, αλλα νομιζω θα το εκτιμησω πολυ μα πολυ περισσοτερο οταν το δω σε πιο παραδοσιακο παιχνιδι. Δηλαδη το πρωτο ντεμο που ειχαν δειξει μου φαινεται απειρως πιο εντυπωσιακο απο αυτο εδω οπτικα, ακομα και αν (απο αυτα που ακουσα) το Ματριξ θεωρειται τεχνολογικα ανωτερο. Ξαναλεω ομως, εβγαλα το Ματριξ, εβαλα το Death Stranding και ειλικρινα μου φανηκε πιο ομορφο οπτικα (οχι τεχνικα προφανως). Και ας ειναι το DS παιχνιδι που στοχευει σε αρκετο βαθμο στον φωτορεαλισμο.

    β) Το uncanny Valley ελεω φωτορεαλισμου μεγαλωνει με τεραστιους ρυθμους. Ακριβως επειδη εχεις ενα σχεδον αληθινο προσωπο μπροστα σου, το lip syncing παρολο που ειναι καλο για τα δεδομενα ενος βιντεοπαιχνιδιου, ο τρομερος φωτορεαλισμος το κανει να ξεχωριζει τοσο μα τοσο εντονα, που στα δικα μου ματια το ολο illusion του ρεαλισμου γκρεμιζεται εντελως. Ειναι οπως στις ταινιες που εχουμε ψηφιακους ηθοποιους, που τους βλεπεις και οσο δεν μιλανε πραγματικα δεν μπορεις να το πιστεψεις οτι ειναι ψηφιακοι. Και μολις ανοιγουν το στομα τους, παρολο που ειναι εξαιρετη η δουλεια στο lip sync, πολυ απλα δεν μπορει να σε πεισει, ειναι παρα πολυ μακρια η τεχνολογια θεωρω για να αποδωσει κατι τετοιο. Και το θεμα του lip sync ειναι απλα ενα πραγμα... οσο περισσοτερο οι δημιουργοι στοχευουν στον απολυτο φωτορεαλισμο, τοσο περισσοτερο τα πταισματα, τα μικρα τεχνολογικα bottlenecks, θα ειναι εξοφθαλμα και θα χτυπανε πολυ ασχημα. Eνα αλλο παραδειγμα πχ, ειδε κανεις εστω ενα φυλλο σε ολο το ντεμο? Οχι. Δεν υπαρχει ουτε ενας θαμνος, ουτε ενα δεντρο με φυλλα. Γιατι? Γιατι πολυ απλα ειναι αδυνατον με την παρουσα τεχνολογια να κανεις ενα φωτορεαλιστικο δεντρο, τουλαχιστον οχι σε μεγαλο περιβαλλον οπως η πολη.

    Stick to the art IMO.

  17. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    obione (22-01-2022)

  18. #32

  19. The Following User Says Thank You to Alexandros3D For This Useful Post:

    psx3 (22-12-2021)

  20. #33
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Για κάποιον λόγο αυτή η "mass AI" μου θυμίζει το παρακάτω (κάπως παλιό PC demo, το οποίο ακόμα δεν έχει μετουσιωθεί σε PC video game):



    Και το PDF από SIGGRAPH για όσους ενδιαφέρονται: http://www.chrisoat.com/papers/Oat-T...ggraph2008.pdf

    Έτσι, για να δούμε πόσο χαμένες πήγαν από άποψη AI potential αυτές οι TeraScale GPUs για να τρέχουν PS360 ports με καλύτερα gfx settings/resolution/fps... πολύ μπροστά οι PC GPUs σαν hardware, αλλά, αλλά..........

    ΥΓ: Στις APU κονσόλες δεν υπάρχει κανένα σχετικό bottleneck (PCIe latency) όσον αφορά την επικοινωνία CPU <-> GPU. Πολύ πιθανό για αυτό να μην έχουμε δει ακόμα PC video game με τέτοια τεχνολογία.

    - - - Updated - - -

    Εδώ και μια εμβριθής ανάλυση (για όσους έχουν απορία τι παίζει με τα bottlenecks/data transfers):

    https://www.reddit.com/r/hardware/co...eb2x&context=3

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Tags for this Thread

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •