Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 21 to 40 of 84

Thread: Marvel's Spider-Man-2 (2023)

  1. #21
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,007
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Εχουμε βαλει exclusive (rumor) στον τιτλο γιατι δεν γνωριζουμε αννειναι multi platform ;

  2. #22
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Εχουμε ανοιξει αλλο topic για το παιχνιδι, αυτο το topic το ειχαμε πριν καν ανακοινωθει επισημα.
    Θα το μετακινησω οταν ειμαι σε υπολογιστη γιατι με το tapatalk δεν βγαζω ακρη, αν παρολαυτα το δει καποιος mod στο μεταξυ ας κανει την παλικαρια.


  3. The Following User Says Thank You to hakoo For This Useful Post:

    obione (20-01-2022)

  4. #23
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Ναι κάποιος ανίδεος άνοιξε και δεύτερο thread. Ντροπή και αίσχος.

    Spoiler!


    Merged
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  5. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    obione (20-01-2022)

  6. #24
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,007
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Χαχα
    σορρυ ρε παιδια ..
    Με αυτα που διαβαζουν τα ματακια μου τωρα τελευταια εχω κατα μπερδευτεί


  7. #25
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Ανακοινωθηκε επισημα το παραθυρο κυκλοφοριας: Fall 2023.

    https://blog.playstation.com/2022/12...23-highlights/


  8. #26
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    https://blog.playstation.com/2023/05...omic-book-day/


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Spoiler!

  9. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    Dragonpaul (05-05-2023)

  10. #27
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default



    Δεν τρελαθηκα.. πολυ QTE ρε παιδι μου και ενας πονοκεφαλος σκετος το ολο σκηνικο. Αλλα και απο τεχνικης αποψης αν ειναι ps5 exclusive οντως δεν ειδα κατι συνταρακτικο αλλα οκ νωρις ειναι.

  11. #28
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Τεχνικα δεν με εντυπωσιασε, καθολου θα ελεγα. Ειδικα καποια εφε και τα water segments ηταν πολυ μετρια. Περιμενα πολλα περισσοτερα, ειδικα αν προκειται για ps5 exclusive.
    Σε gameplay επιπεδο εχει απειρες βελτιωσεις, μακαρι να εδειχναν περισσοτερη μαχη και traversing στην πολη αντι για αυτο το ατελειωτο setpiece με τα qtes.


  12. #29
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,007
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Αποκλείεται αυτο το παιχνιδι να μην ειναι για ps4 .
    Θα σκάσει το παραμύθι πριν την κυκλοφορία .

  13. #30
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ξαναβλεποντας το βιντεο σε 4Κ υπαρχει σαφεστατη βελτιωση απο τα προηγουμενα παιχνιδια. Κοιταχτε τα δεντρα για αρχη. Πολυ περισσοτερα polycounts στα παντα σχεδον. Νομιζω οτι δεν το κολακευει το time of day που διαλεξαν για το ντεμο. Αυτο το σουρουπο ριχνει μια (ρεαλιστικη μεν, βαρετη δε) κιτριναδα σε ολη την οθονη και το περιβαλλον. Σιγουρα εχει και raytracing (δεν ξερω αν ειναι σε ολες τις επιφανειες αλλα σιγουρα ειναι στο πατωμα και τα κτιρια/τζαμια, δεν ειμαι σιγουρος για το νερο, μαλλον οχι) και γενικα γινεται ενας μικρος χαμουλης ολη την ωρα. Το asset streaming την ωρα που ... πεταει πλεον ο Miles Morales ειναι σοκαριστικα γρηγορο και αποκλειεται ενα PS4 να τα βγαλει περα. Γενικα δεν νομιζω οτι υπαρχει περιπτωση να βγει για PS4. Και βγαινει και συντομα οποτε δεν νομιζω οτι θα το κραταγαν ακομα κρυφο.

    Αυτα που βρηκα κατωτατου επιπεδου ειναι τα alpha effects απο τα κυματα και τα πιτσιλισματα και γενικα ειχε κακιστο framerate σε καποια σημεια. Επισης τα μοντελα των χαρακτηρων leave a lot to be desired. Μενει να δουμε οταν κυκλοφορησει. Δεν ανησυχω παντως για το τεχνικο κομματι.

  14. #31
    Editor Viper's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Athens
    Posts
    4,572
    PSN ID
    kamenos13
    Name
    Κώστας

    Default

    Δημητρη βελτιωση μπορει να υπαρχει αλλα περιμενεις πολλα περισσοτερα απο first party studio απο την στιγμη μαλιστα που υπαρχουν και τετοιες δηλωσεις:

    PlayStation boss says Marvel's Spider-Man 2 was made with "no compromises" as a PS5 exclusive

  15. The Following User Says Thank You to Viper For This Useful Post:

    PDS (25-05-2023)

  16. #32
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Καλημέρα.

    Παιδιά, αυτό που είδαν τα μάτια μου, τα fps μαζί με το distance draw μαζί με τα πολλά εφφέ (μικρά στο μάτι αλλά πυκνά) μαζί με τα μυριάδες frames του animation δεν βγαίνει από το PS4

    Αν ρίξουν όλα τα παραπάνω αρκετά, ίσως βγαίνει. Αλλά ΑΡΚΕΤΑ έτσι;

    Τώρα από εκεί και πέρα ίσως πολλοί να χαλάστηκαν με τα γραφικά λόγω της καλλιτεχνικής επιλογής στα χρώματα (στο βίντεο που έδειξαν) / αρκετός κόσμος στην άποψή μου αναφέρεται στον καλλιτεχνικό τομέα (χωρίς να το καταλαβαίνει ουσιαστικά ότι αναφέρεται σε αυτόν) με τον τεχνικό.

    Είδα το τρειλερ 2 φορές γιατί από την πρώτη προβολή εστίασα σε πολλά σημεία που έλεγα από μέσα μου "ώπα, αυτό δεν βγαίνει από το PS4 ούτε που να χτυπάει τα τσιπάκια του στο πάτωμα, πολύ απλά δεν επαρκεί η RAM, ο SSD, μόνο για αρχή". Στην δεύτερη προβολή επικεντρώθηκα μόνο σε αυτά τα σημεία, προσπαθώντας να σκεφτώ "αν ήθελα να το βγάλω crossgen, τι θα έπρεπε να κόψω;". Είναι πολλά που θα πρέπει να κοπούν.

    Από καλλιτεχνικής άποψης, δεν μου έκαναν "κλικ" (στο design) οι NPC, ούτε ο Kraven. (προφανώς επέλεξαν τον Kraven, γιατί οι φήμες κάνουν λόγο ότι θα είναι από τους "κακούς" της επόμενης ταινίας Spiderman / εμένα ως χαρακτήρας, ο Kraven εννοώ, δεν μου άρεσε ποτέ από την στιγμή που τον είδα στα κομικ).

    Εντάξει, αν κρίνω κιόλας από άλλες φήμες περί εισαγωγής του Venom στο MCU, αντιλαμβάνομαι γιατί επέλεξαν την "απαρχή" του Symbiote που ήταν ως "ζωντανή στολή" του Πήτερ.........μόνο που το πραγματικό origin (στα κόμικ) ήταν στο Secret Wars και η στολή πέταγε ιστούς οργανικά (τους γεννούσε η στολή / οπότε ο Πήτερ δεν χρειάζονταν web shooters πλέον). Τα "πλοκάμια" στην symbiote στολή εμφανίστηκαν όταν απέρριψε την στολή ο Πήτερ κι εκείνη ενώθηκε με τον Έντι Μπροκ.


    Από πλευράς gameplay, ούτε κρύο ούτε ζέστη. Πιο πολύ προς το κρύο τείνω, γιατί όλα αυτά τα εφφετζίδικα πράγματα (gadgets και σπέσιαλ κινήσεις του κερατά στον morales + symbiote-spidey) πιο πολύ μου έκαναν για Ironman παιχνίδι παρά να προσδίδεται μια "Spiderman αίσθηση" όπως στο πρώτο παιχνίδι.

    Δεν έχω υψηλές προσδοκίες (από πλευράς gameplay) για το παιχνίδι πλέον.

    Σε τιμή χώμα ή μεταχειρισμένο μόνο.

    ΥΓ: Λολ, μέχρι να συντάξω το παρόν ο Val πόσταρε......λέγοντας πάνω-κάτω τα ίδια. Οπότε είναι σα να κάναμε double post αχαχαχαχ.

  17. #33
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default


  18. #34
    Forum GOD ilias78's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,515
    PSN ID
    ilias_78
    Name
    Ηλίας

    Default

    Η αλήθεια είναι πως από την αρχή της ανακοίνωσης περί spiderman 2, δεν είχα κ μεγάλες προσδοκίες. Πέρα από τα πιο όμορφα γραφικά, δεν περίμενα να δω τρελές αλλαγές. Ακόμα κ ο χάρτης, όπως κ στις ταινίες ίδιος θα είναι μιας κ διαδραματίζεται στη Νέα Υορκη. Όπως κ αποδείχτηκε. Σίγουρα θα πεχτει δεν το συζητώ απλά δεν ξέρω τι παραπανω θα μπορουσαν να δώσουν σε ένα παιχνίδι spiderman.

    Spoiler!

  19. #35
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Εμ που θέλεις να διαδραματίζεται; Στην Καλιφόρνια ρε συ;

    Στα κόμικ ο Spiderman ζει ως κανονικός άνθρωπος (μένει, εργάζεται) και δραστηριοποιείται ως superhero αποκλειστικά στη Νέα Υόρκη και μάλιστα σε συγκεκριμένη γειτονιά-περιοχή της (όχι δηλαδή σε ολόκληρη τη ΝΥ)!!!!

  20. #36
    Forum GOD ilias78's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,515
    PSN ID
    ilias_78
    Name
    Ηλίας

    Default

    Το "όπως κ αποδείχτηκε" δεν πάει στον χάρτη της νέας Υόρκης αλλά στο ότι ναι μέν είχε όμορφα γραφικά αλλά δεν είδα άλλες αλλαγές. Για να το διορθώσω.

    Spoiler!

  21. #37
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Κακώς ο κόσμος περίμενε αλλαγές. Προσωπικά δεν περίμενα. Εντούτοις εντόπισα αλλαγές, στα gadget και στις κινήσεις λόγω Symbiote.

    Spiderman είναι, δηλαδή ως χαρακτήρας-superhero έχει ένα συγκεκριμένο σετ κινήσεων, τρόπο που κινείται (web slinging) και στυλ που μάχεται (χορογραφία). Δεν μπορεί το παιχνίδι να παρεκκλίνει από το κόμικ (δεν επιτρέπει η Marvel). Πάλι καλά να λέμε που λόγω MCU + σύγχρονων κόμικ (που έχουν μεγαλώσει το ρεπερτόριο κινήσεων ΠΟΛΥ), μπορούμε και έχουμε τόσες διαφορετικές κινήσεις στον Spidey.

    Ούτε πολύ stealth μπορεί να είναι, ούτε πολύ puzzle (έως καθόλου puzzle), ούτε ντετέκτιβ, ούτε πυροβολισμοί........γιατί είναι ο Spiderman.

    Γιατί δεν συμπεριφέρεται έτσι ο χαρακτήρας. Ούτε στα κόμικ, ούτε στο MCU.

    Οπότε υπάρχουν αυτοί οι "περιορισμοί".

    Αν όμως, το παιχνίδι είχε εστιάσει πιο πολύ στο στόρυ του Πήτερ Παρκερ, το οποίο στα κομικ είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ: από απλός εξωτερικός συνεργάτης-φωτογράφος, φτωχός φοιτητής, μετά από δεκαετίες γίνεται επιστήμονας με ντοκτορά, μεγαλο-επιχειρηματίας σε επίπεδο Τονυ Σταρκ, λύνει πολλούς γρίφους (ντετέκτιβ στυλ Μπατμαν), έχει ΠΑΡΑ πολύ dark εξέλιξη στην προσωπική του ζωή κλπκλπκλπ (μην γράψω κατεβατό), τότε ναι, το παιχνίδι θα μπορούσε να είχε άπειρη ποικιλία.

    Όμως........στα μάτια του κοσμάκη δεν είναι τόσο γνωστός ο Spiderman των κόμικ, αλλά αυτός του MCU, που εκεί είναι ακόμα έφηβος, μονοδιάστατος μάλιστα (ως χαρακτήρας), χωρίς βάθος. Είναι ταινίες που απευθύνονται σε εφήβους για κατανάλωση ποπκορν.

    Οπότε και τα παιχνίδια "υποχρεωτικά" κρατάνε αυτό το ύφος.

    Πάλι καλά να λέμε, που απεικονίζεται κάπως μεγαλύτερος στα παιχνίδια και έχει λιγουλάκι πιο ενήλικο στόρυ. Λιγουλάκι.

    Συνεπώς, δεν πρέπει να αναμένουμε αλλαγές γιατί δεν υπάρχει το κατάλληλο "περιθώριο" για να γίνουν.

  22. #38
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Το παιχνιδι σιγουρα εχει μεγαλυτερο χαρτη απο το προηγουμενο με νεες περιοχες, καθοτι πολυ απλα το ντεμο που εδειξαν διαδραματιζεται σε μεγαλο βαθμο στην αντιπερα οχθη του Μανχαταν και συγκεκριμενα στο Queens. Οποτε θα εχει και Brooklyn και αλλα διαμερισματα της Νεας Υορκης αυτη τη φορα. Αλλα οκ ειναι Νεα Υορκη. Μεγαλουπολη. Σαν "ποικιλια τοπιων" δεν μπορεις να κανεις και πολλα πραγματα και νομιζω δεν το χρειαζεται κιολας ενα παιχνιδι σαν το Spiderman.

  23. #39
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Το παιχνιδι ειχε παρουσια στο προσφατο state of play με trailer, περα απο αυτο ομως δοθηκε και playable υλικο στα μεσα οποτε εχουμε και διαφορα previews με gameplay και πληροφοριες.



    -Το πιο σημαντικο νεο ειναι θα υπαρχει δυνατοτητα για real time switch απο τον Peter στον Miles οποτε θελει ο παικτης, οσοι εχουν παιξει το GTAV (εγω δεν το εχω παιξει) μπορουν καλυτερα να καταλαβουν πως λειτουργει. Αυτο δεν θα ισχυει μονο στα story missions (λογικο) αλλα και σε καποια side stuff που ειναι του Peter η του Miles αντιστοιχα.
    - διπλασιος σε μεγεθος χαρτης
    - το combat system εχει parry
    - 65+ suits
    - 3 graphics modes, 30fps/40fps/60fps ολα με raytracing

    Οπως ολα δειχνουν θα εχουμε ακομα μια τεραστια υπερπαραγωγη με ολα τα production values που εχουμε συνηθισει απο τις μεγαλες κυκλοφοριες των exclusives. Τεχνικα ειναι σε πολυ υψηλο επιπεδο δεν το συζηταμε (ειδικα το animation), παρολα αυτα να πω οτι προσωπικα περιμενα κατι πιο εντυπωσιακο. Επισης ενω σε traversal, combat εχουν γινει πολυ σημαντικες αλλαγες δεν ειμαι σιγουρος οτι θα δουμε αναλογο upgrade στο βασικο κουσουρι του πρωτου παιχνιδιου που ηταν το side content.


  24. The Following 4 Users Say Thank You to hakoo For This Useful Post:

    Lefteris_X (18-09-2023),obione (19-09-2023),Valkyre (18-09-2023)

  25. #40
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    40 fps for the win!

    Btw το παιχνιδι οπτικα μου φαινεται τρομερα βελτιωμενο. Ιδιως το draw distance εχει παει στο θεο... και το fast travel animation ειναι υπεροχο... για να δουμε.

  26. The Following 3 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Lefteris_X (18-09-2023),obione (19-09-2023),panos74gr (18-09-2023)

Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •