Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 41 to 60 of 84

Thread: Marvel's Spider-Man-2 (2023)

  1. #41
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    649
    Name
    Μάνος

    Default

    Και εμένα μου φαίνεται ζάχαρη!

    Αν είναι αυτή η στουντιάρα να μας βγάζει παιχνίδια κάθε 1 με 2 χρονάκια και να έχει αυτό το οπτικό αποτέλεσμα (ακόμη και αν φαίνεται κάπως στάσιμο), δεν έχω κανένα μα κανένα απολύτως πρόβλημα!

  2. The Following 3 Users Say Thank You to drifterx For This Useful Post:

    Lefteris_X (18-09-2023),Valkyre (18-09-2023)

  3. #42
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,257
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Η κινηματογραφικοτητα δε, ιδιως στα finishing moves αλλα και σε ολο το συνολο, ειναι αδιανοητη... νιωθεις λες και βλεπεις καλοσκηνοθετημενη χορογραφια... και παρολαυτα εχεις πληρη ελεγχο! Εντυπωσιακο. Γι αυτο και στο θρεντ του cyberpunk ειπα οτι θελω να σταματησει το CGI... Βλεπεις το spiderman και καταλαβαινεις οτι δεν χρειαζεται πλεον το CGI σε τιποτα. Ριχτε ολα τα λεφτα ingame και φτιαχτε μεσα απο τη μηχανη του παιχνιδιου κατευθειαν το μαρκετινγκ/promotional υλικο που χρειαζεστε...

  4. The Following 5 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    chronohill (19-09-2023),dimagic (19-10-2023),Lefteris_X (18-09-2023),Slay (27-09-2023),sndev (28-09-2023)

  5. #43

    Default

    16 Οκτωβρίου τα reviews.

    https://twitter.com/geoffkeighley/st...19790426652843


  6. #44
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,257
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Σημερα τα reviews, καποια εγιναν ηδη leak και ειναι πολυ καλα. Αλλα εχουν γινει leak και spoilers για το στορυ, οποτε προφυλαχθειτε αναλογως.

  7. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    chronohill (16-10-2023),cocous (16-10-2023)

  8. #45
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,257
    Name
    Δημήτρης

    Default

    "Καλουτσικα" τα πηγε και αυτο...

    https://www.metacritic.com/game/marv...=playstation-5

    Spider-Man 2 is the greatest superhero game ever made. Period. The way it builds off the foundation laid by 2018's Spider-Man is a shining example of how to create a sequel.

  9. #46
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Εχει ξεπερασει καποιο της insomniac ποτε το 90? συνηθως ειναι απο 85 εως 88.
    .

  10. #47

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    ΕχΡι ξΡπΡρασΡι καποιο της insomniac ποτΡ το 90? συνηθως Ριναι απο 85 Ρως 88.
    ΞΊΞ±Ξ½Ξ± 2 ρατσΡτ Ξ±Ξ½ γυρισουμΡ ΡποχΡς ps2

  11. #48
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,257
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Marvel's Spider-Man 2 sees Insomniac deliver its most technologically advanced game yet, increasing graphical density and realism, ramping up ray tracing effects across the board and leveraging the speed of the PlayStation 5's solid-state storage in a way that Marvel's Spider-Man and Miles Morales never could.


    Δεν το εχω δει το βιντεο οποτε δεν ξερω για σποιλερς αλλα το νου σας το DF βαζει σποιλερς συνηθως. Οποτε beware.

  12. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Slay (18-10-2023)

  13. #49
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,257
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Η οπτικη διαφορα μεταξυ αυτου του παιχνιδιου και του προκατοχου του ειναι χαωδης..

    Μιλαμε οτι φτανει επικινδυνα σε φωτορεαλισμο και πραγματικα δεν ξερω τι αλλο μπορουν να κανουν. Εχουμε να κανουμε με μια πολλη αλλωστε οποτε αν θες ρεαλισμο δεν εχεις και πολλες επιλογες.

    Μας εβαλε τα γυαλια η Insomniac.

  14. #50
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Περιμένω την Παρασκευή για να παραλάβω.

  15. #51
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,360
    PSN ID
    hakoo_

    Default Marvel's Spider-Man-2 (2023)

    Θα το παρω κι εγω day 1 λογικα. Απ οτι διαβαζουμε και στα reviews εχουμε αλλη μια υπερπαραγωγη βεβαια προσωπικα εγω σε σχεση με αυτο που λεει και ο val παραπανω δεν εχω παθει και την πλακα μου. Απο το footage που ειναι διαθεσιμο βλεπω απειρες μικρες βελτιωσεις και πρακτικα πραγματα που δεν ηταν εφικτα στο ps4 (instant fast travel ας πουμε) αλλα δεν φτανει στα δικα μου ματια το οπτικο αποτελεσμα του forbidden west. Θα το κρινω καλυτερα στο hands on βεβαια. Επισης περιμενω να δω και με τα side stuff τι δουλεια εχουν κανει γιατι η αληθεια ειναι στο πρωτο ηταν λιγο αδιαφορα.
    Θα πουλησει τα αντερα του btw…


  16. #52
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,257
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Μην ξεχναμε οτι το παιχνιδι χρησιμοποιει της παναγιας τα ματια σε ray tracing. Κατι που το Forbidden West δεν κανει καθολου. Οχι οτι με νοιαζει αυτο προσωπικα καθως οπως εχω δηλωσει στο παρελθον αυτο που με νοιαζει ειναι αυτο που βλεπουν τα ματια μου. Αλλα οπως και να το κανεις ειναι μια τεχνικη η οποια ειναι «νεας γενιας». Ειναι ομως και το setting που δεν μπορει να προσφερει κατι παραπανω απο αυτο που κανει να ειμαι ειλικρινεις. Εμενα μου μοιαζει φωτορεαλιστικο. Βαλε και το τι ζηταει η μηχανη απο το παιχνιδι, δλδ τρελο asset streaming που νομιζω δεν εχουμε ξαναδει ποτε σε τετοιο βαθμο με σχεδον καθολου pop in. Μπορει οπτικα οντως να μην ξεπερναει το Horizon οσον αφορα στην καλαισθησια της υποθεσης αλλα στο τεχνικο κομματι νομιζω το’χει.

  17. #53
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Το muscle animation που επηρεάζει άμεσα το clothing deformation είναι κυριολεκτικά (τεχνικά μιλώντας) απίστευτο, καθώς είναι εντός ροής παιχνιδιού (άρα real-time calculations + rendering) όχι μόνο εντός cut-scenes!

  18. #54
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,360
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Η συγκεκριμενη τεχνικη υπηρχε και στην ps5 εκδοση του miles morales, ουτε την παρατηρησα ποτε για να πω την αληθεια. Το παιχνιδι σιγουρα εχει τεχνικες νεας γενιας, κανει πραγματα που το ps4 ουτε να τα φανταστει δεν μπορει αλλα ολα καταληγουν στο πως φαινεται στην οθονη σου κατι. Μπορει να το παιξω και να αλλαξω αποψη, απο οσα εχω δει δεν μπορω να πω οτι ειναι ενα leap που ξεπερναει ο,τι εχω δει.
    Κραταω τεραστια πισινη γιατι το raytracing ας πουμε η το draw distance ειναι πραγματα που δεν μπορουν να εκτιμηθουν απο ενα βιντεο στο youtube ο,τι αναλυση και να εχει.
    Μεσα στο ΣΚ θα το εχω στα χερια μου λογικα, excited!


  19. The Following User Says Thank You to hakoo For This Useful Post:

    Valkyre (20-10-2023)

  20. #55
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,001
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Στο πρώτο ειχα περάσει πάρα πολύ καλά, στο miles morales πέρασα καλά αλλά το σύστημα μάχης και ο ανοιχτός κόσμος με ειχαν κουράσει αρκετά απο ένα σημείο και μετά.

    Εδώ από ότι ακούω δεν έχει αλλάξει κάτι ιδιαιτερα ως προς αυτά παρόλα αυτά, αυτά που ακούω για το main story και το υπερθέαμα με έκαναν να το παρω... αναμένω να το ξεκινήσω μέσα στο ΣΚ.

  21. The Following User Says Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    obione (21-10-2023)

  22. #56
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,011
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Και εγώ έχω ενθουσιαστεί με όσα ακούω για πολύ ωραία ιστορία και ότι ακολουθεί σε πολλά το κόμικ .
    Μου ήρθε μόλις και το εβαλα για Ινσταλ .
    Ακομα και η μουσική στο waiting for download είναι πόρωση !
    ( κάνει ωραίο μικρό build up ) lol


    edit για ένα ενδιαφέρον comparison του Spider-Man 2 με το original και του miles morales.
    Last edited by obione; 21-10-2023 at 18:44.

  23. #57
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,257
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Πρωτες εντυπωσεις αρκετα εως πολυ καλες.

    Εμενα οπτικα το παιχνιδι μου δινει μεγαλη βελτιωση και αν κρινω απο καποια πραγματα που ειδα σε καποιες βασικες αποστολες, ειναι βεβαιο οτι δεν γινεται να τρεξει σε PS4. Περα απο αυτο, υπαρχει τεχνικη βελτιωση σε ολους τους τομεις, ακομα και στο ηδη εξαιρετο animation.

    Προσωπικα παιζω στα 40 καρε το οποιο νομιζω δινει την χρυση τομη μεταξυ ομαλης κινησης και κινηματογραφικοτητας, ενω παραλληλα κραταει και οτι εξτρα προσφερει οπτικα το fidelity/quality mode.

    Το παιχνιδι απο ακρη σε ακρη δειχνει εμφανεστατα το ποσο μεγαλη παραγωγη ειναι. Τα παντα ειναι προσεγμενα σε εναν ποιοτικοτατο βαθμο που μας εχουν συνηθισει τα PS Studios. Ειναι μια κλαση απανω απο τα κλασσικα "ΑΑΑ" παιχνιδια εκει εξω.

    Μου εκανε εντυπωση ποσο αργησα να ξανασυνηθισω τον χειρισμο. Δεν ξερω γιατι, αλλα τις πρωτες ωρες στο combat κομματι ειχα ιδιαιτερο θεμα με τα L1/R1. Τωρα εξοικειωθηκα, αλλα για τα δεδομενα μου αργησα αρκετα.

    Το παιχνιδι εχει μεγαλο scope και ολο και μεγαλωνει σε σημειο να εχω μια μικρη ανησυχια μην "μπουχτισει" καπως η κατασταση καθως τα ανοιχτα μετωπα ειναι παρα πολλα.

    Εκπληκτικες οι main αποστολες που εχω παιξει, φοβαρα καλοστημενες. Απο την αλλη τα side quests νομιζω κινουνται πολυ κοντα στο πως ηταν στο πρωτο παιχνιδι. Οποτε αν καποιος ειχε θεμα με αυτο, θα εχει και εδω. Εγω ειμαι οκ με τη φαση και ελπιζω τα sidequests που εχουν μια ιστορια να εχουν να πουν κατι.

    Δυστυχως -και το περιμενα η αληθεια ειναι- η Insomniac για μια ακομη φορα κανει το ιδιο πραγμα που κανει σε ολα τα παιχνιδια της και εμενα προσωπικα με εκνευριζει. Και πλεον με εκνευριζει ολο και πιο πολυ, γιατι οσο κατι που σε ενοχλει βλεπεις οτι επαναλαμβανεται, καθε φορα ειναι και χειροτερο. Μιλαω για την "αναγκη" της Insomniac να θελει να διηγειται κομματι της ιστοριας μεσα απο τηλεφωνικες επικοινωνιες και μαλιστα παρα μα παρα πολυ συχνα την ωρα της μαχης...

    Δεν ξερω αυτη τη μλκια ποιος την θεωρει εξυπνη ιδεα αλλα πραγματικα μου χτυπαει παρα πολυ ασχημα. Τα εχω ξαναπει... σου πεταει το παιχνιδι setpieces, ενα καρο εχθρους, χαμος παντου, και εχεις τον Spiderman να αναπτυσσει ολοκληρο διαλογο (και μαλιστα σημαντικο ως προς το narrative) με αλλους χαρακτηρες της ιστοριας... ειναι ηλιθιο. Απο ολες τις αποψεις. Πρωτα απο ολα εγω τουλαχιστον δεν μπορω να κανω focus σε σημαντικους διαλογους οταν ο developer ζηταει απο εμενα τα αντανακλαστικα μου και οι χειρισμοι μου την ωρα της μαχης να ειναι γρηγορα. Μιλαμε για φρενηρη ρυθμο μαχης. Δευτερον -και κυριοτερον για εμενα- δεν ειναι ρεαλιστικο καθολου αυτο το πραγμα και αποτελει πλεον immersion breaking stuff για εμενα. Ειναι βλακωδες εντελως. Να πουν 2-3 πραγματα δε λεω οχι. Αυτο ειναι ρεαλιστικο και οντως συμβαινει και σε πραγματικα πεδια μαχης. Αλλα να καθεται ο αλλος και να σου εξηγει ολοκληρο πλοτ ενοσο γινεται Michael Bay κατασταση γυρω τους... ε χεσε με...

    Ναι εκανα ολοκληρη αναπτυξη/αναλυση σε αυτο γιατι με εχει κουρασει παρα πολυ αυτη η ταση της Insomniac και δεν λενε να το διορθωσουν, εστω να το περιορισουν...

    Προχωραμε δυνατα λοιπον και επανερχομεθα σε προσθετες εντυπωσεις στο μελλον.

  24. The Following 5 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    chronohill (23-10-2023),dimagic (23-10-2023),hakoo (23-10-2023),Lefteris_X (23-10-2023),mihalis13 (23-10-2023)

  25. #58
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,001
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Πρωτες εντυπωσεις αρκετα εως πολυ καλες.

    Εμενα οπτικα το παιχνιδι μου δινει μεγαλη βελτιωση και αν κρινω απο καποια πραγματα που ειδα σε καποιες βασικες αποστολες, ειναι βεβαιο οτι δεν γινεται να τρεξει σε PS4. Περα απο αυτο, υπαρχει τεχνικη βελτιωση σε ολους τους τομεις, ακομα και στο ηδη εξαιρετο animation.

    Προσωπικα παιζω στα 40 καρε το οποιο νομιζω δινει την χρυση τομη μεταξυ ομαλης κινησης και κινηματογραφικοτητας, ενω παραλληλα κραταει και οτι εξτρα προσφερει οπτικα το fidelity/quality mode.

    Το παιχνιδι απο ακρη σε ακρη δειχνει εμφανεστατα το ποσο μεγαλη παραγωγη ειναι. Τα παντα ειναι προσεγμενα σε εναν ποιοτικοτατο βαθμο που μας εχουν συνηθισει τα PS Studios. Ειναι μια κλαση απανω απο τα κλασσικα "ΑΑΑ" παιχνιδια εκει εξω.

    Μου εκανε εντυπωση ποσο αργησα να ξανασυνηθισω τον χειρισμο. Δεν ξερω γιατι, αλλα τις πρωτες ωρες στο combat κομματι ειχα ιδιαιτερο θεμα με τα L1/R1. Τωρα εξοικειωθηκα, αλλα για τα δεδομενα μου αργησα αρκετα.

    Το παιχνιδι εχει μεγαλο scope και ολο και μεγαλωνει σε σημειο να εχω μια μικρη ανησυχια μην "μπουχτισει" καπως η κατασταση καθως τα ανοιχτα μετωπα ειναι παρα πολλα.

    Εκπληκτικες οι main αποστολες που εχω παιξει, φοβαρα καλοστημενες. Απο την αλλη τα side quests νομιζω κινουνται πολυ κοντα στο πως ηταν στο πρωτο παιχνιδι. Οποτε αν καποιος ειχε θεμα με αυτο, θα εχει και εδω. Εγω ειμαι οκ με τη φαση και ελπιζω τα sidequests που εχουν μια ιστορια να εχουν να πουν κατι.

    Δυστυχως -και το περιμενα η αληθεια ειναι- η Insomniac για μια ακομη φορα κανει το ιδιο πραγμα που κανει σε ολα τα παιχνιδια της και εμενα προσωπικα με εκνευριζει. Και πλεον με εκνευριζει ολο και πιο πολυ, γιατι οσο κατι που σε ενοχλει βλεπεις οτι επαναλαμβανεται, καθε φορα ειναι και χειροτερο. Μιλαω για την "αναγκη" της Insomniac να θελει να διηγειται κομματι της ιστοριας μεσα απο τηλεφωνικες επικοινωνιες και μαλιστα παρα μα παρα πολυ συχνα την ωρα της μαχης...

    Δεν ξερω αυτη τη μλκια ποιος την θεωρει εξυπνη ιδεα αλλα πραγματικα μου χτυπαει παρα πολυ ασχημα. Τα εχω ξαναπει... σου πεταει το παιχνιδι setpieces, ενα καρο εχθρους, χαμος παντου, και εχεις τον Spiderman να αναπτυσσει ολοκληρο διαλογο (και μαλιστα σημαντικο ως προς το narrative) με αλλους χαρακτηρες της ιστοριας... ειναι ηλιθιο. Απο ολες τις αποψεις. Πρωτα απο ολα εγω τουλαχιστον δεν μπορω να κανω focus σε σημαντικους διαλογους οταν ο developer ζηταει απο εμενα τα αντανακλαστικα μου και οι χειρισμοι μου την ωρα της μαχης να ειναι γρηγορα. Μιλαμε για φρενηρη ρυθμο μαχης. Δευτερον -και κυριοτερον για εμενα- δεν ειναι ρεαλιστικο καθολου αυτο το πραγμα και αποτελει πλεον immersion breaking stuff για εμενα. Ειναι βλακωδες εντελως. Να πουν 2-3 πραγματα δε λεω οχι. Αυτο ειναι ρεαλιστικο και οντως συμβαινει και σε πραγματικα πεδια μαχης. Αλλα να καθεται ο αλλος και να σου εξηγει ολοκληρο πλοτ ενοσο γινεται Michael Bay κατασταση γυρω τους... ε χεσε με...

    Ναι εκανα ολοκληρη αναπτυξη/αναλυση σε αυτο γιατι με εχει κουρασει παρα πολυ αυτη η ταση της Insomniac και δεν λενε να το διορθωσουν, εστω να το περιορισουν...

    Προχωραμε δυνατα λοιπον και επανερχομεθα σε προσθετες εντυπωσεις στο μελλον.
    Συμφωνώ απόλυτα! πολύ μεγάλη βλακεία και πολύ αγχωτικό για όποιον θέλει να παρακολουθήσει τι λένε καθώς παίζει. Επίσης κάνει και το άλλο απαίσιο για μένα. Στο δευτερόλεπτο που τελειώνεις μια αποστολή, πριν προλάβεις να χαλαρώσεις λίγο, να θαυμάσεις την θέα ρε παιδί μου, ντριν το τηλέφωνο και πάλι τα ίδια... πραγματικά ενώ είναι πολύ ωραίο κατα τα άλλα αυτό το κομμάτι μου την σπάει πάρα πολύ και δεν με αφήνει να παίξω με τον ρυθμό μου.
    Έπαιξα 4-5 ώρες την Παρασκευή και Σάββατο και να πω την αλήθεια δεν είναι το παιχνίδι που σκέφτομαι ότι θέλω να πιάσω όταν γυρίσω σπίτι σήμερα. Ναι είναι εθιστικό το gameplay του, αλλά στο τέλος δεν μου αφήνει ένα αίσθημα ευχαρίστησης, μου αφήνει αίχθημα άγχους.

    Σε σχέση με τα γραφικά, το παιχνίδι για μένα ειναι πολύ άνισο σε καποια σημεία ειναι φοβερά τα γραφικά σε άλλα όχι τόσο. πχ δεν νομιζω ούτε ένα καρέ του ragnarok να ήταν έτσι... βεβαια το spiderman ειναι open world αλλά και πάλι.

    Spoiler!

  26. The Following User Says Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    Valkyre (24-10-2023)

  27. #59
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    649
    Name
    Μάνος

    Default

    Πανευτυχής κάτοχος του παιχνιδιού day one (να είναι καλά η κατάχρηση του κουπονιού 25for100 για τα public).

    1) Νομίζω ότι η έννοια κινηματογραφικότητα έχει έναν νέο βασιλιά. Η insomniac πραγματικά έθεσε τον πήχη πολύ ψηλά.

    2) Η ιστορία μέχρι στιγμής με κρατάει και φαίνεται ότι πάμε για κάτι πολύ δυνατό!

    3) Τα γραφικά ειδικά σε εσωτερικούς χώρους ή πολύ κοντινά πλάνα φαίνονται αρκετά καρτουνίστικα (ίσως πιο πολύ από τα δικά μου γούστα). Όταν είσαι έξω στην πόλη και τριγυρνάς όμως, είναι επικά.

    4) Αυτό που σχολιάζουν τα παιδιά πιο πάνω, δε το παρατήρησα. Μάλλον έγινε σε διαλόγους που δε θεωρούσα σημαντικούς. Από την άλλη θυμάμαι να μιλάω με την MJ και όταν μπαίνω σε μάχη να λέω περίμενε λίγο και να ξαναπιάνω τη συζήτηση μόλις τελειώσω. Σε κάθε περίπτωση δε το θεωρώ κάτι το ιδιαίτερο.

    5) Και τέλος άφησα το καλύτερο κομμάτι του παιχνιδιού μέχρι στιγμής. ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΗΡΙΟ. Ρε μάγκες τι έκαναν οι τύποι με το dualsense? Έχω παθει την πλάκα μου. Η καλύτερη υλοποίηση μέχρι τώρα. Αλλάζει όλη την εμπειρία. ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΞΑΝΑΜΠΡΑΒΟ.

    Μένει να δούμε την ιστορία και την ολοκλήρωσή της για να δούμε αν θα είναι άνετα το GOTY ή ένα εξαιρετικό παιχνίδι!

  28. The Following User Says Thank You to drifterx For This Useful Post:

    Valkyre (24-10-2023)

  29. #60
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,257
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by panos74gr View Post
    Σε σχέση με τα γραφικά, το παιχνίδι για μένα ειναι πολύ άνισο σε καποια σημεία ειναι φοβερά τα γραφικά σε άλλα όχι τόσο. πχ δεν νομιζω ούτε ένα καρέ του ragnarok να ήταν έτσι... βεβαια το spiderman ειναι open world αλλά και πάλι.

    Spoiler!
    Δεν προσπαθω να δικαιολογησω το παιχνιδι, καταλαβαινω τι λες, αλλα απο την αλλη νομιζω οτι δεν ειναι θεμα "ανισων" γραφικων, οσο θεμα του εκαστοτε φωτισμου. Γενικα εγω δεν εχω παρατηρησει τετοιες στιγμες πολλες και θεωρω οτι καποιες απο αυτες ειναι πραγματικα το αποτελεσμα ενος ρεαλιστικου φωτισμου. Η εικονα ας πουμε η πρωτη ειναι κατω απο τεντα με τον ηλιο και τον γενικοτερο φωτισμο σε συγκεκριμενη θεση. Νομιζω ειναι περισσοτερο ρεαλιστικη απεικονηση (μερικες φορες ο ρεαλισμος ειναι "βαρετος") παρα τεχνικη ατασθαλια.

    Σε σχεση με το Ragnarok το παιχνιδι εμενα μου φαινεται πολυ πιο εντυπωσιακο και οπτικα και σε θεμα τεχνολογιας. Ειχαμε και αλλα θρεντ παιχνιδιων οπως στο Cyberpunk θυμαμαι συγκεκριμενα που λεγαμε οτι πολλες εικονες χωρις raytracing μας φαινοταν πιο εντυπωσιακες απο οτι με ray tracing lighting. Ειναι καλλιτεχνικη vs ρεαλιστικη προσεγγιση.

    Υπαρχουν time of day σκηνικα στο παιχνιδι που κι εμενα δεν μου φαινονται τοσο ομορφα σε σχεση με αλλη ωρα ημερας. Ας πουμε το σουρουπο δεν μου αρεσε. Μου φαινοταν βαρετος φωτισμος (οπως μου φαινεται βαρετος και στην πραγματικοτητα μαλλον). Ανυπομονουσα να προχωρησει η ημερα και να αλλαξει ο φωτισμος.

    Επισης textures, λεπτομεριες σε προσωπα, αντικειμενα, materials κλπ ειναι φοβερες. Δυσκολο να εκτιμηθουν χωρις να πλησιασει η καμερα (το λεγομενο diminishing returns). Και τελος ο τροπος που γινονται render τα μαλλια στο παιχνιδι μου φαινεται απο τα καλυτερα εβερ.

    Quote Originally Posted by drifterx View Post

    4) Αυτό που σχολιάζουν τα παιδιά πιο πάνω, δε το παρατήρησα. Μάλλον έγινε σε διαλόγους που δε θεωρούσα σημαντικούς. Από την άλλη θυμάμαι να μιλάω με την MJ και όταν μπαίνω σε μάχη να λέω περίμενε λίγο και να ξαναπιάνω τη συζήτηση μόλις τελειώσω. Σε κάθε περίπτωση δε το θεωρώ κάτι το ιδιαίτερο.

    5) Και τέλος άφησα το καλύτερο κομμάτι του παιχνιδιού μέχρι στιγμής. ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΗΡΙΟ. Ρε μάγκες τι έκαναν οι τύποι με το dualsense? Έχω παθει την πλάκα μου. Η καλύτερη υλοποίηση μέχρι τώρα. Αλλάζει όλη την εμπειρία. ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΞΑΝΑΜΠΡΑΒΟ.

    Μένει να δούμε την ιστορία και την ολοκλήρωσή της για να δούμε αν θα είναι άνετα το GOTY ή ένα εξαιρετικό παιχνίδι!
    Αυτο με τους διαλογους γινεται συνεχεια. Κυριως ενοχλει στα main missions. Εχθες παλι σε μια βασικη αποστολη ειχαμε ολοκληρο meeting... αναθεμα και αν επιασα το 50% απο οτι συζηταγανε

    Για το dualsense και τα haptics, ποσο δικιο εχεις!! Ξεχασα κι εγω να το αναφερω, αλλα ναι ειναι ισως το καλυτερο dualsense features game του PS5 αυτη τη στιγμη. Τρομερη υλοποιηση των δυνατοτητων του!

  30. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    drifterx (25-10-2023)

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •