Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 20 of 55

Thread: Dead Space (2023)

  1. #1
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default Dead Space (2023)



    The sci-fi survival horror classic Dead Space returns, completely rebuilt from the ground up by Motive Studios to offer a deeper and more immersive experience. Harnessing the power of the Frostbite game engine and next generation consoles, this remake brings jaw-dropping visual fidelity and improvements to gameplay while staying true to the original. Dead Space will be available on PlayStation®5, Xbox Series X|S, and PC.



    Isaac Clarke is an everyman engineer on a mission to repair a vast, sprawling starship, the USG Ishimura, only to discover something has gone horribly wrong. The ship's crew has been slaughtered and infected by some alien scourge...and Isaac’s beloved partner, Nicole, is lost somewhere on board.


    Now Isaac is alone with only his tools and engineering skills as he attempts to uncover the nightmarish mystery of what happened aboard the Ishimura. Trapped with hostile creatures called “necromorphs”, Isaac faces a battle for survival, not only against the escalating terrors of the ship, but his own crumbling sanity.

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    EA will reportedly announce ‘an established IP’ revival next month


    Το Dead Space είναι.

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  2. #2
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default



    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  3. The Following 8 Users Say Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    BillyFlo81 (23-07-2021),Desmond (23-07-2021),hakoo (23-07-2021),jk_blue_tiger (23-07-2021),Kane (23-07-2021),panos74gr (23-07-2021),Stefanos (23-07-2021),tonybsg (23-07-2021)

  4. #3
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Fuck yeah!
    Next gen only, ΕΑ το νου σου.


  5. #4
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    Next gen είναι, ευτυχώς.
    Θυμάμαι που είχαν δώσει ένα άθλιο demo τότε στο original και τελικά αποδείχθηκε ένα από τα καλύτερα horror survival. Ανυπομονώ για το remake, φαίνεται φοβερό. Μακάρι να μας έρθει σύντομα και επίσης να ακολουθήσει και το δεύτερο κάποια στιγμή αργότερα.

  6. #5
    Elite Stefanos's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Greece
    Posts
    1,050
    Name
    Στέφανος

    Default

    Ω να σου... αυτα ειναι!!!
    " H ζωή είναι μικρή γι' αυτό γράφεται με τρία γράμματα "
    (By Stefanos to Simple People)


  7. #6
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Cut off their limbs!

    Πώς και πώς θα το περιμένουμε!!


  8. The Following 5 Users Say Thank You to tonybsg For This Useful Post:

    Desmond (23-07-2021),giotios (29-07-2021),hakoo (23-07-2021),Stefanos (23-07-2021),WolfRathmA (02-08-2021)

  9. #7
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Μου αρέσει η είδηση και φυσικά θα παιχτεί για να ξαναζήσω τον απόλυτο εφιάλτη που είχα ζήσει τότε!

    Από την άλλη ένα μέρος του εγκεφάλου μου προβληματίζεται, όταν αντί για φρέσκες ιδέες, η βιομηχανία ακολουθεί την εύκολη συνταγή του καλομαγειρεμένου φαγητού.

    Εκείνο το callisto protocol, που είναι??

    Anyway, τα remake είναι σαφώς προτιμητέα από τα gaas, maas (malakia as a service) και haas (hazomara as a service).

  10. The Following User Says Thank You to drifterx For This Useful Post:

    tonybsg (23-07-2021)

  11. #8
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Το τελευταιο σου σχολιο θα εγραφα κι εγω φιλε, δυστυχως εκει εχουμε καταντησει. Να χαιρομαστε με ο,τιδηποτε δεν ειναι Gaas/service/platform.



    Next gen only, no mtx.


  12. The Following 3 Users Say Thank You to hakoo For This Useful Post:

    drifterx (23-07-2021),tonybsg (23-07-2021),WolfRathmA (02-08-2021)

  13. #9
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Πολύ καλά νέα αλλά φοβάμαι γιατί είναι EA.
    Παίζει να μας βάλει και να πληρώσουμε extra για το Ray-Tracing και μετά όταν δεν θα πουλήσει το παιχνίδι λόγο αυτής της πρακτικής θα πει "ο κόσμος δεν θέλει single player games"

  14. The Following User Says Thank You to enstikto For This Useful Post:

    drifterx (23-07-2021)

  15. #10
    PS4forums Fanatic Desmond's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα - Καλογρέζα
    Posts
    4,978
    PSN ID
    q1908gate13
    Name
    Νίκος

    Default

    Πωπω.... Ένα game που το περιμενα flop αλλά cult στην καλύτερη και τελικά έγινε ορόσημο για το genre. Φυσικά κα δεν ήταν καμία παρθενογέννεση, αλλά ταυτόχρονα τις επιρροές του, από Bioshock και SH μέχρι Re και Alien, τις ενσωμάτωσε τόσο καλά που έβγαλε πλήρη αίσθηση φρεσκάδας και αυθεντικότητας. Μάλλον θα είναι το δεύτερο ever preorder μου μετά το TLOUII, αρκει να έχω πάρει PS5 μέχρι τότε!

  16. The Following 2 Users Say Thank You to Desmond For This Useful Post:

    hakoo (23-07-2021),tonybsg (23-07-2021)

  17. #11
    Advanced Member giotios's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    440
    PSN ID
    giotios
    Name
    Παναγιωτης

    Default

    Αμετρητες φορες εχω κανει συζητησεις με φιλους του στυλ ολο remakes βγαινουν πλεον, χαθηκαν οι φρεσκιες ιδεες, τουλαχιστον ας κανουν remake το Dead Space.

    Δικαιωση! Day 1 και ας ειναι και ΕΑ

    Οσο για το teaser επρεπε να ειναι το Twinkle Twinkle Little Star.

  18. The Following User Says Thank You to giotios For This Useful Post:

    hakoo (23-07-2021)

  19. #12
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Εγώ πάντως δεν νομίζω ότι έχουν πεθάνει τα SP games (ούτε πρόκειται), απλά η EA παίρνει τα ζεστά φράγκα των MTX (FIFA FUT, Apex Legends) και τα επενδύει πίσω σε AAA SP παραγωγές (Star Wars Jedi Fallen, Dead Space Remake).

    Γιατί το κάνει αυτό αφού η MP μπίζνα είναι μακράν πιο κερδοφόρα; Προφανώς για να φτιάξει «πρόσωπο» στην gaming κοινότητα.

    Μακάρι να το έκαναν και άλλες εταιρίες αυτό (*γκουχ* Konami *γκουχ* Pachinko).

    Δεν ξέρω, μπορεί να είμαι ο μόνος που το βλέπει έτσι, αλλά δεν το θεωρώ κακό. Τα ίδια περιμένω και από την Sony φυσικά (όχι να γίνει FucKonami) αναφορικά με την GaaS στρατηγική.

  20. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Stefanos (23-07-2021)

  21. #13
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default Dead Space Remake (Motive)

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Εγώ πάντως δεν νομίζω ότι έχουν πεθάνει τα SP games (ούτε πρόκειται),
    Εννοειται οτι δεν εχουν πεθανει, θελουν να τα πεθανουν για ετσι τους βολευει. Το οτι τα sp games δεν πουλανε ειναι ενα μυθος που εχει καταρριφθεί με νουμερα.
    Απλα γιατι να βγαζουν 10 ενω μπορουν να βγαλουν 100 και με μικροτερους κυκλους αναπτυξης?
    Αν συνεχισει ετσι η κατασταση θεωρω οτι τα sp AAA games θα παρουν την θεση των indies στο οχι και τοσο μακρινο μελλον, δλδ μικρες παραγωγες απο ανεξαρτητους publishers, ολες οι μεγαλες παραγωγες θα ειναι services/πλατφορμες κτλ.
    Η ΕΑ εν προκειμενω εριξε καποια λεφτα στο fallen order για damage control και μην τρελαθουμε, σιγα την μεγαλη παραγωγη. Σταγόνα στον ωκεανό και αυτο και το Dead Space. Αυτο που λες ειναι το καλο σεναριο, δλδ τα λεφτά απο mtx να χρηματοδοτουν καποια sp games και μακαρι να γινει. Δεν το βλεπω βεβαια, θεωρω οτι οι publishers τυπου ΕΑ θα συνεχισουν για καποια χρονια ακομα να χρηματοδοτούν σποραδικα καποια sp games τα οποια θα γινονται ολο και λιγοτερα μεχρι να ολοκληρωθει η μεταβαση της επομενης γενιας των νεων παικτων (που θα εχει μεγαλωσει με battle royale) και θα τα κοψουν εντελως.
    Δεν θεωρω οτι θα παρει και πολυ καιρο ολο αυτο, νομιζω στην επομενη γενια τα sp games θα τα ψαχνουμε με κυαλια.


  22. The Following 2 Users Say Thank You to hakoo For This Useful Post:

    Leon_DiZ (23-07-2021),mihalis13 (23-07-2021)

  23. #14
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Παιδιά, όπως χω περιγράψει πιο παλιά ένα ρημεηκ κοστίζει πολύ λίγα χρήματα σε σχέση με μια παραγωγή ΑΑΑ σε νέα ιδέα.

    Οι μηηηηηηνες/χρόνια γραψίματος σεναρίου, σχεδιασμός κόσμου (theme κ world), το εκτενές και συνεχές επι καιρό testing για το πόσο είναι υλοποιήσιμα όλα τα μέρη του σεναρίου (κι αν δεν είναι φτου κ πάλι απ την αρχή στο κομμάτι του σεναρίου, από την αρχή ξανά σχεδίαση κλπκλπ) = ολα αυτά γλιτώνονται σε ένα ρημεηκ.

    Ετσι λοιπόν, με πολύ λίγο χρήμα η ΕΑ προσπαθεί να πείσει ότι είναι καλό παιδάκι και όχι αιμοβόρος εταιρεία, και μάλιστα χρησιμοποιεί έξτρα «πειθώ» βγάζοντας το παιχνίδι μόνο σε νεξτ-τζεν ώστε να πείσει τον κόσμο ότι πραγματικά υποστηρίζει τα νέα μηχανήματα.

    Μόνο που ισχύει το τελείως αντιθέτο καθώς εκεί που απαιτούνται πολλά χρήματα στην ΑΑΑ παραγωγή (ΒΦ 2042) το βγάζει 6-7 μηχανήματα. ΑΥΤΗ είναι η αληθινή ΕΑ και όχι αυτή που προσπαθεί να μας πείσει ότι είναι.

    Αν πραγματικά θες να το παίξεις μάγκας ΕΑ, βγάλε νέα ΑΑΑ παραγωγή που να είναι αυστηρά νεξτ-τζεν και sp.

    Αντιθέτως ρίχνεις στραγάλια λεφτά και θα αποκομίσεις πολλά περισσότερα.

  24. #15
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Ξεφτίλα θα γίνω αλλά θα το πω…

    Το πρώτο δεν μπόρεσα ποτέ να το τελειώσω, καθώς μου προκαλούσε πολύ άγχος και δεν μπορούσα να το ευχαριστηθώ. Πιο πολύ ίδρωνα παρά έπαιζα.

    Ειχα να νιώσω έτσι με το πρώτο Resident Evil όταν ήμουν 12 χρόνων.

    Πιστεύω να μην ξαναπάθω το ίδιο! ��
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  25. The Following 2 Users Say Thank You to WolfRathmA For This Useful Post:

    chronohill (02-08-2021),hakoo (03-08-2021)

  26. #16
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default


  27. The Following 2 Users Say Thank You to BillyFlo81 For This Useful Post:

    hakoo (30-08-2021),Valkyre (31-08-2021)

  28. #17
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default


  29. The Following 2 Users Say Thank You to BillyFlo81 For This Useful Post:

    giotios (01-09-2021),hakoo (01-09-2021)

  30. #18
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Το ειδα ολο, το footage που εδειξαν δεν ειναι τοσο εντυπωσιακο αλλα το παιχνιδι βρισκεται σε πολυ πρωιμο σταδιο. Το ολο project ειναι σε ανάπτυξη περιπου ενα χρονο οπως ειπαν οποτε θα βελτιωθει πολυ στο μελλον. Ο,τι ειπαν ειναι πολυ ενθαρρυντικό σε σχεση με το πως αντιμετωπιζουν την ατμοσφαιρα του παιχνιδιου και το dismemberment tech που εχουν αναπτύξει ακομα και σε αυτο το σταδιο που ειναι φαινεται οτι θα ειναι jaw dropping στην τελικη του μορφη.
    Μακαρι να παει καλα το ολο project, ανυπομονω να το δω οταν θα εχει προχωρησει η αναπτυξη του!


  31. #19
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Το ειδα αποσπασματικα. Αυτο που με εκανε να χαρω ειναι που απο οτι φαινεται ο Isaac δεν θα ειναι μουγγος αυτη τη φορα, πραγμα που ανεξαρτητως παιχνιδιου για εμενα ειναι θετικο. Ποσο μαλλον σε ενα remake που απαιτει εξτρα δουλεια η συγκεκριμενη αλλαγη.

  32. #20
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Εμένα πάλι το γεγονός ότι ο Isaac δεν έλεγε κουβέντα στο πρώτο παιχνίδι ήταν από τα στοιχεία που μου άρεσαν τρομερά.

    Δε σου μετέφερε ο χαρακτήρας "χαζοχαρούμενες" εκφράσεις και σκέψεις που μπορεί να σε ξενέρωναν ερμηνευτικά.

    Ήταν σιωπηλός σε ένα γενικά επίσης σιωπηλό παιχνίδι και αφουγκραζόταν τα πάντα.

    Δε ξέρω εγώ αυτό το είχα βρει πολύ ταιριαστό και καινοτόμο σε αντίθεση με τα περισσότερα παιχνίδια που οι χαρακτήρες ξεφουρνίζουν ένα σωρό ηρωικές αρλούμπες και κλισέ.

  33. The Following User Says Thank You to Error Flynn For This Useful Post:

    mihalis13 (01-09-2021)

Page 1 of 3 123 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •