Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 41 to 55 of 55

Thread: Dead Space (2023)

  1. #41
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ο ανθρωπος αυτος πραγματικα αδικειται... ειναι η φωνη της αληθειας και της λογικης... ευτυχως που τουλαχιστον τον πηρε το IGN και βγαζει κατι εστω με εμμεσο τροπο γιατι ειναι κριμα το καναλι του να ειναι τοσο μικρο ακομα απο συνδρομες.


  2. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    panos74gr (03-02-2023)

  3. #42
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default Dead Space (2023)

    Εχω φτασει περιπου στη μεση του παιχνιδιου, υπόδειγμα ενος remake ειναι το πρωτο σχολιο που μου βγαινει. Εχει γινει εκπληκτικη δουλεια σε τομεις που επρεπε για να μπορεσει να σταθει στο 2023, το shooting ειναι πολυ πιο ευελικτο, τα zero gravity κομματια εχουν επανασχεδιαστεί, ο Isaac εχει φωνη και προσωπικοτητα, το USG Ishimura ειναι πια ενα interconnected περιβαλλον, δεν αισθανεσαι δλδ οτι ειναι απλα levels που μεταφερεσαι απο το ενα στο αλλο.
    Η ατμοσφαιρα εχει διατηρηθει στο ακεραιο, βοηθανε βεβαια οι φωτισμοι πια παρα πολυ αλλα και ο ηχος που ειναι εκπληκτικος στο remake. Εχουν χρησιμοποιησει τις νεες τεχνολογιες για να βελτιωσουν το προιον και να το φερουν στο σημερα με λιγα λογια, οχι απλα για gimmicks.
    Το μονο αρνητικο (σε πολλα εισαγωγικα) ειναι οτι το παιχνιδι δεν ρισκαρει σε κατι σε σχεση με το original, ειναι υπερβολικα πιστο. Οχι οτι με χαλαει μιας και καταληγω στο οτι μαλλον ετσι προτιμω τα remakes ( οπως και το Demon’s souls ηταν αναλογη φαση), απλα καποιος που το σκεφτεται να το παρει το πιο τιμιο ειναι να το ξερει.
    Οποιος περιμενει δλδ treatment αναλογο των Resi remakes, δεν ειναι τετοια περιπτωση.
    Απο τη μια το απολαμβανω οσο δεν παει, απο την αλλη ειναι λιγο ανησυχητικο οτι τα παιχνιδια που εχω απολαυσει περισσοτερο σε αυτη τη γενια ειναι 2 remakes.
    Η εγω εχω γινει γεροπαραξενος η η νεα γενια δεν μου εχει προσφερει αυτα που περιμενα μεχρι στιγμης.



  4. #43
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Κι εγω το παιζω ειμαι chapter 4 επι του παροντος και ειναι εκπληκτικο remake πραγματικα.

    Το παλιο το εχω παιξει αλλα δεν θυμαμαι τιποτα, ουτε level designs ουτε τιποτα. Θυμαμαι απλα οτι μου αρεσε πολυ.

    Το παιχνιδι λοιπον εχει εκπληκτικη ατμοσφαιρα και τα γραφικα του ειναι υπεροχα. Ο ηχος, ιδιως η 3D audio επιλογη ειναι θεσπεσια και συμβαλλει μεγιστα στην εμπειρια του τιτλου.

    Χαιρομαι παρα πολυ που ο Issac πλεον μιλαει και δεν ειναι ενα αδιαφορο μουγκο και ανεκφραστο avatar (γενικα απεχθανομαι μουγκους πρωταγωνιστες). Το gameplay ειναι απολαυστικοτατο, με σωστα shooting mechanics (ακους resident? ) και αρκετη ποικιλια απο νεα mechanics που συνεχως αναβαθμιζουν την εμπειρια προσφεροντας καινουργιες επιλογες στον παικτη.

    Γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το αποτελεσμα, δεν ξερω κι εγω ποσο καιρο ειχα να παρω παιχνιδι της ΕΑ λολ...

  5. #44
    Forum GOD ilias78's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,515
    PSN ID
    ilias_78
    Name
    Ηλίας

    Default

    Ερώτηση γιατί δεν έχω καταλάβει κάτι.
    Για το τρόπαιο Built To Order (install every weapon upgrade), θέλει μόνο τα 3 upgrade που έχει το κάθε όπλο ή κ να μαξαρουμε όλα τα όπλα?

    Spoiler!

  6. #45
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Για το built to order πρέπει να βρείς όλα τα upgrades των όπλων - όταν τα βρίσκεις προσθέτονται νέα nodes στα όπλα. Δεν χρειάζετε maxάρισμα για το built to order.
    Αλλά υπάρχει και άλλο τρόπαιο το "Maxed out" που είναι για το maxάρισμα όλων των όπλων

  7. The Following User Says Thank You to enstikto For This Useful Post:

    ilias78 (05-06-2023)

  8. #46
    Forum GOD ilias78's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,515
    PSN ID
    ilias_78
    Name
    Ηλίας

    Default

    Ναι, τώρα το είδα αυτό (maxed out)

    Spoiler!

  9. #47

    Default

    Ένα παλιό "απωθημένο", το Dead Space, το παίζω τώρα (στα τελειώματα είμαι), το remake δηλαδή. Κλασικά, από τα παιχνίδια που δεν έπαιξα στην ώρα τους και ήταν στο backlog, οπότε ευκαρία.
    Δεν ξέρω πώς ήταν το original. Πάντως, το παιχνίδι μετράει. Από τα horror που πρέπει να παίξει κανείς, κι ας είναι παλιό. Gameplay πολύ καλό, ατμόσφαιρα απλά φοβερή. Δεν είναι τυχαίο που ανήκει στα classics.

    Τώρα, εάν ήταν μουγκός ο Isaac στο ορίτζιναλ, καλά έκαναν και του έβαλαν φωνή και προσωπικότητα. Είναι θέμα συζήτησης αυτό,δηλ. υπάρχει η άποψη ότι ο Freeman ας πούμε, καλώς και δεν μίλαγε. Και καλά ή μούγκα σε αφήνει να φανταστείς εσύ τον ήρωα όπως θες. Μπορεί και να ισχύει σε περιπτώσεις, δεν ξέρω. Πάντως, αν ήμουν developer ή παραγωγός videogames, νομίζω πάντα θα επέλεγα ομιλία. Σου μένει περισσότερο έτσι ο χαρακτήρας, όπως είναι και λογικό.

  10. The Following User Says Thank You to toninio For This Useful Post:

    Valkyre (09-11-2023)

  11. #48
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Οι μουγκοι χαρακτηρες με σκοπο να κανουν τον παικτη να μπει στο πετσι του ρολου και να φανταστει δηθεν τον ηρωα οπως τον θελει ειναι η χειροτερη και πιο γελοια δικαιολογια που μπορει να δωσει ενας developer...

    Δεν μπορει να επικαλειται δηθεν την φαντασια και το role play του παικτη ενας developer, ειναι γελοιο ειτε μιλαμε για linear story ειτε μιλαμε για rpg με επιλογες.

    Στην πρωτη περιπτωση, τι ακριβως φαντασια να βαλει ο παικτης απο τη στιγμη που εχεις αποφασισει εσυ γι αυτον πως θα τον βλεπουν οι υπολοιποι χαρακτηρες του παιχνιδιου και τι πορεια ακριβως θα παρει η ιστορια του. Το ολο σκηνικο ειναι προμελετημενο και σε ραγες.

    Στην δευτερη περιπτωση που εχουμε να κανουμε με εναν παικτη που μπορει να επιλεξει πως θα συμπεριφερθει ο χαρακτηρας του μεσω επιλογων και αρα να επηρεασει κατι τοις την ιστορια, ποιος ακριβως ο λογος να ειναι μουγκος ο χαρακτηρας του με τη δικιαολογια της φαντασιας, αφου ουτως ή αλλως ο παικτης χρησιμοποιει την... φαντασια του για να επιλεξει τους διαλογους που θελει να πει ο χαρακτηρας του...

    Ο λογος που υπαρχουν μουγκοι χαρακτηρες ειναι καθαρα οικονομικος και πολυ απλα το ριχνουν στην δηθεν ... "κουλτουρα" για να το δικαιολογησουν...

  12. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    toninio (11-11-2023)

  13. #49

    Default

    H αλήθεια είναι ότι το θέμα με είχε μπερδέψει κάπως, δηλ. θεωρούσα ότι μπορεί και να ισχύει αυτό με το μουγκό ήρωα, ως ένα ποσοστό, ότι δηλαδή αφήνει να πλανάται το μυστήριο κι ότι αυτό μπορεί να έχει κάποια αξία, αλλά νομίζω ότι συμφωνώ. Δηλαδή, με τον Freeman, έναν από τους κλασικούς gaming ήρωες, ίσως και τον πιο χαρακτηριστικό και κλασικό, τί μας έχει μείνει; Αν είχε φωνή, δεν θα ήταν καλύτερα; Ξεκάθαρα ναι. Επίσης, σε περίπτωση ενός Half Life 3, θα περιμέναμε το παιχνίδι και τον ήρωα με άλλο ενδιαφέρον.
    Οπότε ναι, σίγουρα αυτά συνήθως είναι για οικονομικούς λόγους.

    Πάντως, το Dead Space, μια και το τελείωσα χθες, έχει και εξαιρετικό τέλος. Είναι από τις εξαιρετικές gaming εμπειρίες που μπορεί να βρει κανείς.

  14. The Following User Says Thank You to toninio For This Useful Post:

    Kane (14-11-2023)

  15. #50
    PS4forums Fanatic Kane's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Βύρωνας
    Posts
    2,758
    PSN ID
    Spyroni

    Default

    Quote Originally Posted by toninio View Post
    H αλήθεια είναι ότι το θέμα με είχε μπερδέψει κάπως, δηλ. θεωρούσα ότι μπορεί και να ισχύει αυτό με το μουγκό ήρωα, ως ένα ποσοστό, ότι δηλαδή αφήνει να πλανάται το μυστήριο κι ότι αυτό μπορεί να έχει κάποια αξία, αλλά νομίζω ότι συμφωνώ. Δηλαδή, με τον Freeman, έναν από τους κλασικούς gaming ήρωες, ίσως και τον πιο χαρακτηριστικό και κλασικό, τί μας έχει μείνει; Αν είχε φωνή, δεν θα ήταν καλύτερα; Ξεκάθαρα ναι. Επίσης, σε περίπτωση ενός Half Life 3, θα περιμέναμε το παιχνίδι και τον ήρωα με άλλο ενδιαφέρον.
    Οπότε ναι, σίγουρα αυτά συνήθως είναι για οικονομικούς λόγους.

    Πάντως, το Dead Space, μια και το τελείωσα χθες, έχει και εξαιρετικό τέλος. Είναι από τις εξαιρετικές gaming εμπειρίες που μπορεί να βρει κανείς.
    Είναι όντως καταπληκτικό παιχνίδι. Kαι το 2ο είναι σχεδόν το ίδιο καλό κατά την άποψη μου. Μόνο σε PS3 όμως αν δεν κάνω λάθος. Το 3ο άστο καλύτερα.

  16. The Following User Says Thank You to Kane For This Useful Post:

    toninio (16-11-2023)

  17. #51

    Default

    Συνήθως ρε γμτ δεν το χω με τις συνέχειες, part 2 κλπ, λάθος βέβαια κάποιες φορές. Με χαλάει η απουσία του καινούριου και της έκπληξης. Δηλ. προτιμώ να παίξω κάτι εντελώς άλλο (κάτι από το backlog). Sequel παίζω με τη μία μόνο αν έχω τρομερή αδυναμία στον τίτλο\σειρά.
    Κάποιες φορές μου ρχεται μετά απο πολυ καιρό να επανέλθω σε συγκεκριμένο σύμπαν, οπότε ναι, επειδή όντως το 2 είναι εξίσου καλό (έχω δει και reviews), παιζει μελλοντικά να το πιάσω (τυχαίνει να έχω πάρει και Xbox series x, οπότε γίνεται εύκολα).

  18. #52

    Default Dead Space (2023)

    Δεν ειχα παίξει το παλιό παιχνίδι και το ξεκίνησα με μεγάλη ανυπομονησία μέσω EAplay όταν το είδα διαθέσιμο.
    Μέχρι και το chapter 8 μπορώ να πω ότι το παιχνίδι είναι (για μένα πάντα) εκπληκτικό και το απόλαυσα .
    Μετά άρχισε να με κουράζει , σε κάθε νέο δωμάτιο ατέλειωτες ορδές εχθρών και από τη μια στιγμή στην άλλη βρισκόμουν overruned, και άρχισε να με χαλάει, όχι γιατί δε μπορούσα να ανταπεξέλθω η δεν μου αρέσουν οι σχετικά δύσκολες μάχες αλλά γιατί το παιχνίδι ένιωθα να με πιέζει χωρίς λόγο.
    Έτσι του έδωσα μια από το normal στο story mode για να πάω ως το τέλος στο όποιο πλησιάζω.
    Γενικά πολύ καλό αλλά σίγουρα θα έπρεπε να είμαι πιο ισορροπημένο στο τέλος .


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  19. #53
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Έπεσε και στα 35Ε στα καταστήματα btw

    Όντως καταπληκτική δουλειά στο remake, είμαι και γω προς το τέλος τώρα


  20. #54

    Default

    Θα συμφωνήσω, και ήμουν έτοιμος να το γράψω κι εγώ στο ποστ μου, απλά δεν ανέφερα κάτι, γιατί είναι αρκετά παλιό παιχνίδι, οπότε συγχωρούνται κάποια πράγματα.
    Ακριβώς το ίδιο έκανα κι εγώ, story mode σε δύσκολα σημεία, γιατί ήθελα να ξεμπλέκω. Είμαι πολύ υπέρ των δύσκολων μαχών, παρομοίως, αλλά και πολύ κατά της απουσίας save κατά βούληση ή του να με εξαναγκάζει ο developer να ξαναπαίζω το ίδιο πράγμα, ώσπου να το περάσω. Κι αυτό δυστυχώς συμβαίνει με πάρα πολλά παιχνίδια.
    Επίσης, πέρα κι από τις μάχες, από ένα σημείο και μετά μου φάνηκε ότι το τραβήξαν παραπάνω όσον αφορά στην εξέλιξη και στην πορεία προς το τέλος. Αν ήταν πιο σύντομο, θα με έβρισκε σύμφωνο.
    Σαν εμπειρία πάντως είναι πάρα πολυ καλό γενικώς και αξίζει.

  21. The Following User Says Thank You to toninio For This Useful Post:

    Giannis1979 (20-11-2023)

  22. #55

    Default Dead Space (2023)

    Quote Originally Posted by toninio View Post
    Θα συμφωνήσω, και ήμουν έτοιμος να το γράψω κι εγώ στο ποστ μου, απλά δεν ανέφερα κάτι, γιατί είναι αρκετά παλιό παιχνίδι, οπότε συγχωρούνται κάποια πράγματα.
    Ακριβώς το ίδιο έκανα κι εγώ, story mode σε δύσκολα σημεία, γιατί ήθελα να ξεμπλέκω. Είμαι πολύ υπέρ των δύσκολων μαχών, παρομοίως, αλλά και πολύ κατά της απουσίας save κατά βούληση ή του να με εξαναγκάζει ο developer να ξαναπαίζω το ίδιο πράγμα, ώσπου να το περάσω. Κι αυτό δυστυχώς συμβαίνει με πάρα πολλά παιχνίδια.
    Επίσης, πέρα κι από τις μάχες, από ένα σημείο και μετά μου φάνηκε ότι το τραβήξαν παραπάνω όσον αφορά στην εξέλιξη και στην πορεία προς το τέλος. Αν ήταν πιο σύντομο, θα με έβρισκε σύμφωνο.
    Σαν εμπειρία πάντως είναι πάρα πολυ καλό γενικώς και αξίζει.
    Ακριβώς έτσι.
    Το καταχάρηκα , είπα πολλές φορές «τι υπερπαιχνιδαρα ειχα χάσει και επιτέλους βρέθηκε στο δρόμο μου» ξενύχτησα , το καταχάρηκα αλλά προς το τέλος άρχισα να κουράζομαι .
    Έχεις μεγάλο point σε αυτό που λες για τη διάρκεια .
    Για να κανείς ένα γραμμικό παιχνίδι να τραβήξει θέλει ισορροπία .
    Το έχουμε ξανασυζητήσει πολλές φορές και εδώ.
    Καλύτερα λίγο μικρότερο και να το απολαύσεις παρά τεχνητά πιο μεγάλο και να σε κουράσει όπως συνέβη.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 20-11-2023 at 20:22.

  23. The Following User Says Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    toninio (21-11-2023)

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •