Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 29

Thread: Assassin's Creed Infinity (Codenames Red | Hexe | Invictus, 2024+)

  1. #1
    Editor Viper's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Athens
    Posts
    4,572
    PSN ID
    kamenos13
    Name
    Κώστας

    Default Assassin's Creed Infinity (Codenames Red | Hexe | Invictus, 2024+)

    [Jason Schreier / Bloomberg] Next Assassin's Creed is AC Infinity (live service platform)




  2. #2
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Halo Infinite, AC Infinity... τίγκα στην πρωτοτυπία λέμε αυτά τα GaaS names!

    Αν έχει MP σαν το παλιό καλό Revelations, μπορεί να του ρίξω μια δοκιμή.

  3. #3
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Με πρόλαβε ο Viper!

    Ενδιαφέρουσες πληροφορίες από το άρθρο.

    Το Quebec studio θα είναι υπεύθυνο για το AC από εδώ και πέρα. Όποιος θυμάται το Quebec στην αρχή έκανε expansion για τα AC και το πρώτο τους ήταν το Syndicate αλλά έφτασαν να πάρουν τα πρωτεία από το Montreal.

    Όσο για το "new competition" *ding ding ding* Haven Studios.

    Whereas previous Assassin’s Creed games each unfolded in specific historical settings such as ancient Greece or Ptolemaic Egypt, Infinity will contain multiple settings with room to expand to others in the months and years following its debut, said the people, who asked not to be identified discussing a project under development. Individual games on the platform might look and feel different, but they will all be connected.
    For Assassin’s Creed Infinity, this tradition will also change. In April, Ubisoft unified the Montreal and Quebec teams. Now, they will collaborate on Infinity, and each will have its own creative director, but Quebec will take charge of the franchise. There has long been a rivalry between the two studios that has at times turned acrimonious, according to people familiar with the matter, so this shift may cause some headaches.
    Ubisoft Montreal has experienced a rise in attrition over the past two months, caused by a variety of factors. In addition to the #MeToo scandal and the reorg, Ubisoft is facing new competition from other video game companies in Montreal. And some employees, tired of working on massive productions, balked at the idea of Assassin’s Creed Infinity, which may be the most ambitious one yet.
    Είναι η φυσική εξέλιξη της σειράς νομίζω.

    Μου άρεσε το καλούπι που βρήκαν με το Origins (2 expansions + DLC + free updates) και με ανησυχεί λίγο μην το χαλάσουν αυτό αλλά από την άλλη, θα μπορούσα να φανταστώ πολύ άνετα κάτι "meta" (του στυλ είσαι Abstergo agent και έχει πάρει την νέα κονσόλα και κάθε τόσο θα βγαίνει update για να εξερευνάς κι άλλες εποχές")


    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  4. #4
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    An Update on Assassin’s Creed Infinity and the Future of the Assassin’s Creed Franchise


    Blog post από την Ubisoft για το παιχνίδι.

    From its action-adventure origins to its RPG evolution, Assassin’s Creed has shown how the decisions we make now, no matter how big or small, can influence the events of the future. After both Assassin’s Creed Odyssey and Assassin’s Creed Valhalla shattered records, we find ourselves in that very moment where we know the decisions we’re making for the franchise now will impact its future for years to come. Along with our announcement of new content coming for Assassin’s Creed Valhalla, we wanted to share some key updates on the talented and creative minds that will now be working in a collaborative, cross-studio structure between Ubisoft Montreal and Ubisoft Quebec that will guide, grow, evolve, and define the overall future of Assassin’s Creed that includes an important upcoming, early-in-development project codenamed Assassin’s Creed Infinity.
    This change means we’re also evolving along with the video game industry. The pandemic and working from home have fundamentally changed the way we produce games, giving us a moment to reflect on our organization. Assassin’s Creed was born within the walls of Ubisoft Montreal and the studio built an incredible foundation for the franchise with the immense skill and creativity of its teams before Ubisoft Quebec then took the lead with Assassin’s Creed Syndicate and Odyssey, demonstrating its ability to drive the franchise even further.
    Rather than continuing to pass the baton from game to game, we profoundly believe this is an opportunity for one of Ubisoft’s most beloved franchises to evolve in a more integrated and collaborative manner that’s less centered on studios and more focused on talent and leadership, no matter where they are within Ubisoft. Most importantly, Assassin’s Creed has always been developed by multicultural teams with various backgrounds and perspectives that have influenced the depiction of its characters, locations, and cultures. While we know there’s always room for improvement, we believe this new structure allows us to ensure that diversity and representation within our teams continues to grow and match that of our players.
    We hope you’ll join us for this incredible journey, and we’re excited to share more on what’s coming for Assassin’s Creed Valhalla and Assassin’s Creed Infinity at a later date.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  5. #5
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Gaas σε παραδοσιακό single player game?

    Τεράστιο Χ μαύρο από μένα, αν και πρόκειται για franchise που εκτιμώ και σέβομαι και έχω ασχοληθεί με όλα πλην 1-2.

    Προσωπικά το βλέπω σαν ευκαιρία: Αν πατώσουν τα μεγαθήρια Halo και AC με αυτό το μοντέλο, ελπίζω και εύχομαι να μπει μια ωραιότατη πρόκα στο φέρετρο του Gaas και να ηρεμήσουμε μία και καλή από αυτόν τον καρκίνο.

    Αν και για το Halo έχω τις αμφιβολίες μου περί πατώματος, λόγω gamepass.... Still hope.

  6. #6
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Το παιχνίδι είναι ήδη GaaS, από το Origins κιόλας.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  7. The Following 2 Users Say Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    drifterx (08-07-2021),psx3 (08-07-2021)

  8. #7
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Το παιχνίδι είναι ήδη GaaS, από το Origins κιόλας.
    What do you mean my friend?

    Εγώ θυμάμαι να τα παίζω, να τελειώνω το single player campaign και να τα βάζω στο ράφι.

    Τώρα δεν ξέρω αν χρησιμοποιώ την έννοια 100% σωστά, αλλά ότι και να ήταν, έδινε την επιλογή στον παίχτη να ασχοληθεί μόνο με το campaign και μετά να τελειώσει!

    Από την άλλη το καινούριο infinity δείχνει να είναι άλλου είδους gaas από το gaas του odyssey, αλλιώς δεν θα ανέβαζαν αυτό το κατεβατό...
    Last edited by drifterx; 08-07-2021 at 13:15.

  9. #8
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    @drifter

    Μάλλον ο Λεωνίδας χρησιμοποιεί τον όρο "Games as a Service" (GaaS) κάπως πιο ελεύθερα, όσο αφορά το Origins.

    Δηλαδή, αφής στιγμής το Origins και ακολούθως τα Odyssey, Valhalla βγάζουν expanions/DLC επί 1, 1.5, 2 χρόνια μετά την κυκλοφορία και που επεκτείνουν το στόρυ.......τότε τα παιχνίδια θεωρούνται "υπηρεσία" και όχι παιχνίδι off-line που όταν τερματίζεις το στόρυ, πάπαλα πάει τελείωσε. Ίσως το Origins να μην ήταν ιδιαίτερα GaaS, αλλά το Odyssey και ιδιαίτερα το Valhalla ήταν σε μεγάλο βαθμό.

    Ε, πλέον η Ubisoft δεν κρύβεται πίσω από το δάχτυλό της: το λέει καθαρά και ξάστερα "το νέο Assassins θα είναι εξαρχής GaaS, θα είναι σχεδιασμένο ως GaaS, θα το παίζετε ως GaaS και θα εξελίσσεται ως GaaS".......συμπληρώνω εγώ "και θα το πληρώνετε ως GaaS".


    Όπως το καταλαβαίνω, θα είναι ένα κεντρικό hub, όπου ο gamer θα επιλέγει να μπει σε κάποια "πόρτα" από τις διαθέσιμες του hub η οποία θα ξεκινά ένα στόρυ. Το τελειώνεις, ΟΚ, βγαίνεις πάλι στο hub και μπαίνεις σε νέα πόρτα-ιστορία. Κάποια στιγμή θα τελειώνουν οι πόρτες και οι νέες πόρτες θα είναι επί πληρωμή.

  10. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    drifterx (08-07-2021)

  11. #9
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    @drifter

    Μάλλον ο Λεωνίδας χρησιμοποιεί τον όρο "Games as a Service" (GaaS) κάπως πιο ελεύθερα, όσο αφορά το Origins.

    Δηλαδή, αφής στιγμής το Origins και ακολούθως τα Odyssey, Valhalla βγάζουν expanions/DLC επί 1, 1.5, 2 χρόνια μετά την κυκλοφορία και που επεκτείνουν το στόρυ.......τότε τα παιχνίδια θεωρούνται "υπηρεσία" και όχι παιχνίδι off-line που όταν τερματίζεις το στόρυ, πάπαλα πάει τελείωσε. Ίσως το Origins να μην ήταν ιδιαίτερα GaaS, αλλά το Odyssey και ιδιαίτερα το Valhalla ήταν σε μεγάλο βαθμό.

    Ε, πλέον η Ubisoft δεν κρύβεται πίσω από το δάχτυλό της: το λέει καθαρά και ξάστερα "το νέο Assassins θα είναι εξαρχής GaaS, θα είναι σχεδιασμένο ως GaaS, θα το παίζετε ως GaaS και θα εξελίσσεται ως GaaS".......συμπληρώνω εγώ "και θα το πληρώνετε ως GaaS".


    Όπως το καταλαβαίνω, θα είναι ένα κεντρικό hub, όπου ο gamer θα επιλέγει να μπει σε κάποια "πόρτα" από τις διαθέσιμες του hub η οποία θα ξεκινά ένα στόρυ. Το τελειώνεις, ΟΚ, βγαίνεις πάλι στο hub και μπαίνεις σε νέα πόρτα-ιστορία. Κάποια στιγμή θα τελειώνουν οι πόρτες και οι νέες πόρτες θα είναι επί πληρωμή.
    Really? Δεν είχα στο μυαλό μου ότι όταν βγάζεις dlc επί πληρωμή για την επέκταση της ιστορίας, θεωρείσαι gaas...

    Οκ το σημαντικό όμως είναι να σε αφήνει να παίζεις με την ησυχία σου, να μην απαιτεί always online και το όποιο dlc/expansion βγάλει να είναι εντελώς προαιρετικό και να μην αλλάζει την εμπειρία που αποκομίζεις από το παιχνίδι..

    Αν ισχύουν τα παραπάνω ας λέγεται όπως θέλει!

    Αν γίνει όμως anthem, στο καλό να πάει.

  12. #10
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Το Odyssey επίσης έχει και τύπου live events κάποια missions που εμφανίζονται για κάποιο συγκεκριμένο διάστημα.
    Βέβαια δεν είναι κάτι ιδιαίτερο.
    Αλλά ουσιαστικά τα AC πλέον είναι GAAS αλλά σε πιο αρχικά επίπεδα.
    Μάλλον το επόμενο θα το τερματίσει με τον ορισμό gaas.
    Φαντάζομαι θα είναι τύπου Destiny.

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  13. The Following 3 Users Say Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    drifterx (08-07-2021),Leon_DiZ (08-07-2021),psx3 (08-07-2021)

  14. #11
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Quote Originally Posted by drifterx View Post
    Really? Δεν είχα στο μυαλό μου ότι όταν βγάζεις dlc επί πληρωμή για την επέκταση της ιστορίας, θεωρείσαι gaas...

    Οκ το σημαντικό όμως είναι να σε αφήνει να παίζεις με την ησυχία σου, να μην απαιτεί always online και το όποιο dlc/expansion βγάλει να είναι εντελώς προαιρετικό και να μην αλλάζει την εμπειρία που αποκομίζεις από το παιχνίδι..

    Αν ισχύουν τα παραπάνω ας λέγεται όπως θέλει!

    Αν γίνει όμως anthem, στο καλό να πάει.
    Όταν βγάζεις expansion/DLC μια φορά δεν θεωρείσαι GaaS.
    Όταν όμως βγάζεις σε συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα expansion/DLC -επί 2 χρόνια μετά την κυκλοφορία του παιχνιδιού- που επεκτείνουν την ιστορία, τότε ουσιαστικά το "πλήρες" παιχνίδι το έχεις πληρώσει αρκετά παραπάνω από την αρχική τιμή.......και οι πληρωμές είναι σε αυτά τα συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα.
    Άρα;
    Έχεις κάνει πλέον (logistically) την μετάβαση σε "GaaS".
    Για να ακριβολογώ, κάνεις μετάβαση σε "τύπου GaaS" και όχι σε GaaS per se.


    GaaS per se θέλει να κάνει η Ubisoft το νέο Assassins.

    Το οποίο κάτι μου λέει ότι θα είναι always online.

    Η εμπειρία σαφέστατα θα είναι διαφορετική, αφού θα έχεις hub.

    Δε νομίζω δηλαδή ότι θα μπαίνεις σε μια πόρτα του hub και θα αρχίζεις ένα στόρυ ΤΟΣΟ μεγάλο όπως Origins/Odyssey/Valhalla.
    Δεν συμφέρει οικονομικά την Ubisoft.

    Πιο πολύ συγκλίνω στο ότι τα στόρυ (πόρτες) θα είναι μικρότερα, πιο συμπαγή (λιγότερο map cleaning) και ίσως (?) με διαφορετικούς πρωταγωνιστές που..........υποτίθεται κάπως στο main hub θα συνδέονται σεναριακά. Και στην πορεία όπως είπα στο προηγούμενο ποστ, θα αγοράζεις νέες πόρτες-στόρυ, όπλα, cosmetics και λοιπά σούρου-μούρου (εξ ου και το always online).

    Κατεξοχήν τα GaaS παιχνίδια, είναι always online.


    ΥΓ: Επίσης αυτό που λέει ο Μιχάλης, άπαξ βλέπεις live events ουσιαστικά κάνεις σιγά-σιγά την μετάβαση σε GaaS.
    Last edited by Lefteris_X; 08-07-2021 at 13:50.

  15. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    drifterx (08-07-2021),psx3 (08-07-2021)

  16. #12
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Πάντως στο Odyssey μπήκε πολύ extra free περιεχόμενο μετά το βασικό release. Σχεδόν κάθε μήνα έβγαινε κάτι. Ίσως (και) σε αυτό να αναφαίρεται ο Λεωνίδας.

  17. The Following 3 Users Say Thank You to enstikto For This Useful Post:

    drifterx (08-07-2021),Leon_DiZ (08-07-2021),psx3 (08-07-2021)

  18. #13
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by drifterx View Post
    What do you mean my friend?

    Εγώ θυμάμαι να τα παίζω, να τελειώνω το single player campaign και να τα βάζω στο ράφι.

    Τώρα δεν ξέρω αν χρησιμοποιώ την έννοια 100% σωστά, αλλά ότι και να ήταν, έδινε την επιλογή στον παίχτη να ασχοληθεί μόνο με το campaign και μετά να τελειώσει!

    Από την άλλη το καινούριο infinity δείχνει να είναι άλλου είδους gaas από το gaas του odyssey, αλλιώς δεν θα ανέβαζαν αυτό το κατεβατό...
    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    @drifter

    Μάλλον ο Λεωνίδας χρησιμοποιεί τον όρο "Games as a Service" (GaaS) κάπως πιο ελεύθερα, όσο αφορά το Origins.

    Δηλαδή, αφής στιγμής το Origins και ακολούθως τα Odyssey, Valhalla βγάζουν expanions/DLC επί 1, 1.5, 2 χρόνια μετά την κυκλοφορία και που επεκτείνουν το στόρυ.......τότε τα παιχνίδια θεωρούνται "υπηρεσία" και όχι παιχνίδι off-line που όταν τερματίζεις το στόρυ, πάπαλα πάει τελείωσε. Ίσως το Origins να μην ήταν ιδιαίτερα GaaS, αλλά το Odyssey και ιδιαίτερα το Valhalla ήταν σε μεγάλο βαθμό.

    Ε, πλέον η Ubisoft δεν κρύβεται πίσω από το δάχτυλό της: το λέει καθαρά και ξάστερα "το νέο Assassins θα είναι εξαρχής GaaS, θα είναι σχεδιασμένο ως GaaS, θα το παίζετε ως GaaS και θα εξελίσσεται ως GaaS".......συμπληρώνω εγώ "και θα το πληρώνετε ως GaaS".


    Όπως το καταλαβαίνω, θα είναι ένα κεντρικό hub, όπου ο gamer θα επιλέγει να μπει σε κάποια "πόρτα" από τις διαθέσιμες του hub η οποία θα ξεκινά ένα στόρυ. Το τελειώνεις, ΟΚ, βγαίνεις πάλι στο hub και μπαίνεις σε νέα πόρτα-ιστορία. Κάποια στιγμή θα τελειώνουν οι πόρτες και οι νέες πόρτες θα είναι επί πληρωμή.

    Τα Assassin's Creed είναι επισήμως GaaS από το Origins (και από δηλώσεις αλλά και από τα annual earning reports).

    GaaS για το AC σημαίνει σου βγάζω ένα single player campaign και μετά στο υποστηρίζω με "live elements" και updates για να σε κρατήσω στο παιχνίδι και μετά την ολοκλήρωσή του. Αυτό μπορεί να είναι daily events, limited events, DLC, expansions, το Discovery mode, το New Game+ κτλ κτλ.

    Φυσικά μπορείς να το πάρεις, να το τελειώσεις και να το αφήσεις, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν θα υπάρξουν και άλλες προσθήκες. Στο Valhalla πέρα από τα expansions βάζουν συνέχεια events, νέα skills, τώρα θα βάλουν νέα όπλα.. μιλάμε για δουλειά.

    Συμφωνώ ότι φαίνεται το GaaS του Infinity να είναι διαφορετικό αλλά αυτό που λέω είναι ότι δεν ξέρουμε τι ακριβώς θα είναι και πως ακριβώς θα το υλοποιήσουν. Ήμουν πολύ επιφυλακτικός με το Origins αλλά με έβγαλε ψεύτη η Ubisoft. Και λέω ότι με έβγαλε ψεύτη γιατί ναι μεν μου "έκανε GaaS το παιχνίδι", αλλά εγώ εν τέλη κέρδισα. Κέρδισα ότι είχα περισσότερο AC, 2 expansion, τρομερά QoL updates, τα Discovery Tours, New Game+ κτλ κτλ. Τα περισσότερα από αυτά δεν τα είχε η σειρά πριν το Origins και ήταν προς όφελος των fans.

    Ελπίζω να κάνουν και τώρα το ίδιο.

    Αφήνω και αυτά εδώ για όποιον δεν τα έχει δει

    2018

    Ubisoft is backing away from annual releases to embrace a service model



    2021

    Ubisoft to move away from AAA games for β€œhigh-end free-to-play€ titles
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  19. The Following 2 Users Say Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    drifterx (08-07-2021),psx3 (08-07-2021)

  20. #14
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Και αυτό που λες enstikto.

    Όταν κάτι free προστίθεται ανά μήνα και ανά (τυχαίο νούμερο) 6μηνο μπαίνει κάτι επί πληρωμή, ουσιαστικά μιλάμε για τίτλο "που ζυμώνεται" σε συχνά χρονικά διαστήματα (1 μήνα) = GaaS.

  21. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    drifterx (08-07-2021),psx3 (08-07-2021)

  22. #15
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Πολύ χρήσιμα αυτά που αναφέρατε παιδιά.

    Αυτή η περίπτωση του gaas είναι όντως σαν μία προσθήκη στο σκελετό του βασικού παιχνιδιού, απολύτως προαιρετική και έτσι ικανοποιεί όλες τις πλευρές και όλα τα γούστα.

    Τα gaas τύπου anthem και destiny είναι που δεν μου κολλάνε σε τέτοιου είδους παιχνίδια. ΓΕΝΙΚΩΣ δε μου κολλάνε, αλλά anyway.

    Τέλος πάντων θα δούμε τι παίζει, αλλά συμμερίζομαι την άποψη του Λευτέρη για το τι θα είναι τελικά αυτή η νέα κατεύθυνση του franchise.

  23. #16
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by drifterx View Post
    Gaas σε παραδοσιακό single player game?

    Τεράστιο Χ μαύρο από μένα, αν και πρόκειται για franchise που εκτιμώ και σέβομαι και έχω ασχοληθεί με όλα πλην 1-2.

    Προσωπικά το βλέπω σαν ευκαιρία: Αν πατώσουν τα μεγαθήρια Halo και AC με αυτό το μοντέλο, ελπίζω και εύχομαι να μπει μια ωραιότατη πρόκα στο φέρετρο του Gaas και να ηρεμήσουμε μία και καλή από αυτόν τον καρκίνο.

    Αν και για το Halo έχω τις αμφιβολίες μου περί πατώματος, λόγω gamepass.... Still hope.
    Ο ορισμός του GaaS πάει ως εξής:

    Παιχνίδι-ζωντανός οργανισμός που εξελίσσεται συνεχώς με νέα updates/προσθήκες περιεχομένου.

    Όπως καταλαβαίνεις αυτός ο ορισμός είναι αρκετά ευρύς και περιλαμβάνει πολλά είδη... και SP και MP (περιέργως υπάρχει η λανθασμένη εντύπωση ότι αφορά μόνο MP).

    Εξού και η διαφωνία που είχα κάποτε με Slay ότι το No Man's Sky είναι GaaS (και δεν το είπα ως προσβολή, αλλά ως γεγονός). Έχει καμία σχέση η current version του NMS με το αρχικό NMS; Το παιχνίδι έχει μεταμορφωθεί εντελώς σε κάτι άλλο!

    Πως είναι η κάμπια που γίνεται πεταλούδα (περνώντας διάφορα ενδιάμεσα στάδια); Κάπως έτσι. Για αυτό και ορίζεται ως παιχνίδι-ζωντανός οργανισμός.

    ΥΓ: Αν δεν έχεις ασχοληθεί με το AC2, είναι κρίμα, γιατί θεωρείται το καλύτερο της σειράς (και κατά γενική ομολογία έχει και το καλύτερο OST δια χειρός Jesper Kyd).

    Επίσης δεν ήταν πάντα SP-only game... τόσο το Brotherhood, όσο και το Revelations είχαν MP component (ναι, μου αρέσουν τα quirky και πρωτότυπα MP, δεν μου αρέσει όπως έχει γίνει πλέον Witcher clone με τίγκα ψυχαναγκαστικό grind/map cleaning). Γενικά προτιμούσα το παλιό format της PS360 era, but that's just me.

    Quote Originally Posted by drifterx View Post
    What do you mean my friend?

    Εγώ θυμάμαι να τα παίζω, να τελειώνω το single player campaign και να τα βάζω στο ράφι.

    Τώρα δεν ξέρω αν χρησιμοποιώ την έννοια 100% σωστά, αλλά ότι και να ήταν, έδινε την επιλογή στον παίχτη να ασχοληθεί μόνο με το campaign και μετά να τελειώσει!

    Από την άλλη το καινούριο infinity δείχνει να είναι άλλου είδους gaas από το gaas του odyssey, αλλιώς δεν θα ανέβαζαν αυτό το κατεβατό...
    Και το Destiny γίνεται να το τελειώσεις και να το βάλεις στο ράφι, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν βάζουν νέο περιεχόμενο ανά τακτά χρονικά διαστήματα.

    Γενικά από όσο αντιλαμβάνομαι το "one & done" μοντέλο πλέον δεν είναι και πολύ ελκυστικό για τους publishers... δεν θέλουν ο κόσμος να τερματίζει/ξεπετάει τα παιχνίδια, ειδικά με τα σημερινά production values/costs.

    Όχι ότι θα σταματήσουν να υπάρχουν τέτοια παιχνίδια, αλλά θέλουν σταθερή ροή εσόδων & engagement σε βάθος χρόνου, εξού και η τάση που βλέπουμε.

    Quote Originally Posted by drifterx View Post
    Really? Δεν είχα στο μυαλό μου ότι όταν βγάζεις dlc επί πληρωμή για την επέκταση της ιστορίας, θεωρείσαι gaas...
    Δεν είναι μόνο το story DLC, αλλά και διάφορα (time-limited?) events που βγάζουν κατά καιρούς.

    Και στα τελευταία Hitman κάτι τέτοιο συμβαίνει. Σου λέει η τάδε αποστολή είναι διαθέσιμη την τάδε περίοδο και μετά πάπαλα.

    FOMO τακτικές...

    ΥΓ: Δεν χάνεις και πολλά θεωρώ, εκτός αν είσαι φανατικός της εκάστοτε σειράς και θέλεις να τα έχεις «βιώσει» όλα.

    Εδώ υπάρχει κόσμος (η πλειοψηφία θα έλεγα) που δεν ασχολείται ούτε καν με story DLC.

  24. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    mihalis13 (08-07-2021)

  25. #17
    Forum GOD ilias78's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,515
    PSN ID
    ilias_78
    Name
    Ηλίας

    Default

    Κοινώς από ότι κατάλαβα, πάνε να το κάνουν κάτι σαν gta v. Σου λέει η rock* έβγαλε ένα τίτλο στα 7 χρόνια, Κ απλά τον ανανεώνει με νέα στοιχεία. Κ το online της είναι τίγκα στο κόσμο. Δηλαδή το μαρούλι πέφτει. Ας κάνουμε Κ εμείς κάτι το οποίο Κ κόσμο θα κρατάει Κ χρήμα θα πεφτει άλλα κυρίως δεν θα χρειάζεται το κόστος που χρειάζεται η από την αρχή δημιουργία ενός τίτλου. Μάγκες

    Spoiler!

  26. #18
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Να πω και κάτι τελευταίο:

    Επειδή έγινε της μοδός η GaaS ορολογία τα τελευταία χρόνια (κυρίως λόγω Fortnite/Battle Royale), δεν σημαίνει ότι δεν υπήρχαν και πιο παλιά!

    Τρανό παράδειγμα: το WoW. Το λες και proto-GaaS. Ίσως το πρώτο GaaS της ιστορίας. Δεν εμπίπτει στον ορισμό που λέω πιο πάνω; Δεν είχε συνεχή content updates (endgame κλπ.) για αυξημένο engagement; Μην κολλάμε στο γεγονός ότι τότε είχαν πέραση οι συνδρομές (ενώ σήμερα το revenue model έχει μετατοπιστεί σε F2P κλπ.)

    Άλλη ορολογία: cloud. Κι αυτή πιασάρικη λεξούλα των καιρών μας.

    Είναι κάτι ολότελα καινούριο σαν concept; Όχι!

    Cloud λογική υπάρχει ήδη από τα 70s με τα τότε mainframes. Έμπαινες μέσω τερματικού (telnet) στον υπολογιστή του πανεπιστημίου και έκανες την δουλειά σου.

    Και μετά μας ήρθε η επανάσταση του GUI/mouse και πήγε πίσω το όλο πλάνο μετάβασης σε cloud υποδομές (οι τότε γραμμές ήταν εξαιρετικά αργές για να μεταδώσουν εικόνα/ήχο in real time σε αποδεκτή ποιότητα, εξού και γιατί έκαναν μόνο για CLI/telnet)...

    Το λοιπόν: κύκλους κάνει η ζωή/τεχνολογία. Όποιος είναι παρατηρητικός, το γνωρίζει αυτό.

  27. #19
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by ilias78 View Post
    Κοινώς από ότι κατάλαβα, πάνε να το κάνουν κάτι σαν gta v. Σου λέει η rock* έβγαλε ένα τίτλο στα 7 χρόνια, Κ απλά τον ανανεώνει με νέα στοιχεία. Κ το online της είναι τίγκα στο κόσμο. Δηλαδή το μαρούλι πέφτει. Ας κάνουμε Κ εμείς κάτι το οποίο Κ κόσμο θα κρατάει Κ χρήμα θα πεφτει άλλα κυρίως δεν θα χρειάζεται το κόστος που χρειάζεται η από την αρχή δημιουργία ενός τίτλου. Μάγκες
    Πέραν του χρηματικού σκέλους, το μεγάλο πρόβλημα πλέον για τις εταιρίες είναι πως θα σου τραβήξουν την προσοχή (αυτό που λέω περί engagement). Υπάρχουν ένα σωρό distractions στην εποχή του internet και το attention span έχει πιάσει πάτο (άλλο μεγάλο θέμα αυτό).

    Πλέον δεν είναι το χρήμα που θεωρείται σπάνιος πόρος (πιο πολύ commodity είναι), αλλά ο χρόνος! Όλοι (φτωχοί-πλούσιοι) έχουμε τον ίδιο χρόνο by default (24 ώρες την μέρα). Όσο πλούσιος και να είσαι, δεν μπορείς π.χ. να αγοράσεις άλλες 24 ώρες και να έχεις 48 ώρες κάθε μέρα! Ο χρόνος κυλάει αντίστροφα για όλους μας με τον ίδιο ρυθμό.

    Και όλη η «κάψα» τους είναι πως θα σε κρατήσουν engaged στο δικό τους προϊόν και όχι σε αυτό του ανταγωνιστή... ιδανικά δηλαδή δεν θέλουν να πηδάς σαν μελισσούλα από λουλούδι σε λουλούδι.

    Για αυτό και η Sony λέει κάτι περίεργα ώρες-ώρες ότι ανταγωνίζονται το Netflix από άποψη χρόνου/engagement. Ξεφεύγει δηλαδή από το στενό gaming πλαίσιο.

  28. #20
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Btw, για όποιον δεν το είχε ακούσει, η Ubisoft Sofia (Rogue) έφτιαχνε ένα AC το οποίο ή ακυρώθηκε, ή το μετέτρεψαν σε DLC για το Valhalla.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •