Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 39

Thread: Windows 11

  1. #1
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default Windows 11

    Nice MacOS Ripoff, και φυσικά η έκδοση αλλάζει νούμερο λόγω Big Sur, αλλά όπως βλέπετε δεν αρκέστηκαν στο νουμερο.

    Windows 11 leak reveals new UI, Start menu, and more



    https://www.theverge.com/2021/6/15/2...ots-start-menu

  2. #2
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Πανο... η εξελιξη σου απο τοτε που πηρες το Macbook Air ειναι τερατωδης! χαχαχα

  3. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Leon_DiZ (16-06-2021),psx3 (16-06-2021)

  4. #3
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Πανο... η εξελιξη σου απο τοτε που πηρες το Macbook Air ειναι τερατωδης! χαχαχα
    Ρε συ μάτι βγάζει, και νομίζω ότι πολύ παλιά σε ανύποπτο χρόνο είχα πεί ότι πηγαν απο τα 8 στα 10, επειδη τότε το MacOS ήταν στην έκδοση 10.χ , τώρα βέβαια αντέγραψαν και άλλα πράγματα. Ακόμα και η γραμμη κατω απο το runniing programm στην μπαρα, έγινε τελεία όπως στο MacOS, δηλαδή πρέπει να είσαι τυφλός για να μην το δεις.

    Μακάρι βέβαια να αντιγραψαν και ποιο low level πράγματα, αν και το θεωρω αδύνατο, θα ήθελε ΤΕΡΑΣΤΙΟ re-design και θα έσπαγε η συμβατότητα προς τα πίσω.

  5. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    Valkyre (16-06-2021)

  6. #4
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Πάντως γενικά τα windows έχουν κάνει κάποια βήματα μπροστά. Ειδικά στα 10.
    Δεν ξέρω βέβαια γιατί αρκετός κόσμος είναι κολλημένος στα 7..
    Πάντως και εγώ που δεν εδώ έχω Mac OS νομίζω πως απέχουν ακόμα από το να το φτάσουν.
    Θυμάμαι μια περίοδο που είχα Linux. Αρκετά καλύτερα τότε από τα windows, παρόλο που δεν μπορούσα να χρησιμοποιήσω κάποια προγράμματα.

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  7. #5
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Reskin, του reskin, ω reskin.

    Και "από κάτω" όλα είναι ίδια.

    Α, ρε MS.

    Όσο "κουβαλάς" το chain-ball που λέγεται "συμβατότητα προς τα πίσω", γιατί είσαι ΑΜΠΑΛΗ και δεν μπορείς να φτιάξεις ένα translation/emulation JiT (Just in Time) για τα παλιά προγράμματα σε ένα εντελώς νέο OS, για πάντα θα είσαι φουκαριάρα και (κακός) αντιγραφέας στο.....skin.

  8. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    psx3 (16-06-2021),Snk (16-06-2021)

  9. #6
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    γιατί είσαι ΑΜΠΑΛΗ και δεν μπορείς να φτιάξεις ένα translation/emulation JiT (Just in Time) για τα παλιά προγράμματα σε ένα εντελώς νέο OS, για πάντα θα είσαι φουκαριάρα και (κακός) αντιγραφέας στο.....skin.
    Είναι ΠΟΛΥ ποιο δύσκολο απο όσο ακούγεται, τα Windows δουλεύουν με εντελώς διαφορετικό τρόπο απο όλα τα άλλα OS (ακομα και τα mobile) Δεν μπορείς απλα να στησεις μια δομη unix και να εχεις συμβατότητα με μετάφραση των κλήσεων. Επίσης θυμίζω ότι εδω και 6 χρόνια μπορεις να τρέχεις εφαρμογές σε αξιοπρεπές περιβάλλον ασφάλειας και διαχείρισης πόρων (UWP) αλλά παρόλα αυτά, η πλειονότητα των εφαρμογων ειναι σε win32/64. Πιθανά να μπορούσε να γίνει μέσω κάποιου είδους εξομοίωση μέσω HyperV , αλλα δεν το έχω ψάξει για να δω πόσο εφικτό είναι κάτι τέτοιο.

  10. #7
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Ότι είναι εφικτό, ναι είναι.

    Ότι είναι δύσκολο, ναι είναι αλλά και δεν είναι: ναι είναι από προγραμματιστικής μεριάς, αλλά με ΤΟΣΑ χρήματα και ΤΟΣΑ άτομα που έχει η MS (και που άνετα μπορεί να προσλάβει περισσότερα) και επίσης δώσε τους πχ. 5-8 χρόνια (2013-2106 έως σήμερα)........ε, πρέπει να είσαι ΑΜΠΑΛΟΣ για να μην το καταφέρεις.

    Ή απλώς είσαι αδιάφορος (το ζουμί της υπόθεσης) για την εξέλιξη των windows.

    Εξέλιξη: νέα πράματα και ταυτόχρονα ΕΠΙΒΟΛΗ στους devs (μέσα λογικά χρονικά περιθώρια ώστε να προετοιμαστούν καταλλήλως) να τα ακολουθήσουν.

    Μαλάκας ήταν η Apple που είχε δώσει διορία "μέχρι την τάδε χρονική στιγμή θα γίνονται δεκτά τα 32-bit προγράμματα, μετά ΟΧΙ. Τελεία και παύλα."

    Ε, σε λίγα χρόνια θα πει "μέχρι τότε θα υποστηρίζουμε x86, μετά ΜΟΝΟ ARM. Όποιος θέλει ακολουθεί, όποιος δεν θέλει δε πουλ".

    Είναι πασιφανές, ότι η MS δεν γουστάρει να ασχοληθεί με τα Windows, πραγματικά να ασχοληθεί εννοώ, να τα εξελίξει.

    Αφής στιγμής έχει πιάσει τη μεγαλύτερη μερίδα πληθυσμού από τα @@ ώστε να χρησιμοποιεί ντε και καλά Windows (για πολλούς άλλους λόγους, άσχετους εντελώς με το αν είναι καλά ή όχι τα Windows) και επίσης έχει το gaming on Windows............τα γράφει όλα στα παλιά της τα παπούτσια.

    Αν μπορούσε ο Nadella να μην υπάρχουν ΚΑΘΟΛΟΥ κιόλας Windows εντός ενός PC (στον HDD/SSD εννοώ), αλλά αντίθετα με το που πάταγες το "on" κουμπάκι να σου ζητάει log-in στα "Cloud Windows" θα είχε πολλαπλούς οργασμούς.

    Όνειδος.
    Αυτό έχω μόνο να πω.

    Ας μην είχαν το gaming τα Windows και θα σας έλεγα που θα είχαν πάει: θα είχαν επιστρέψει από εκεί που ξεκίνησαν (DOS), δηλαδή στις επιχειρήσεις/γραφεία μόνο.

  11. #8
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Έχω χρόνια να ανοίξω το PC και να το χρησιμοποιησω σοβαρά, αλλά μετά από κάποια χρόνια στο MacOS τα windows 10 μου φαινονται αισχρά. Ειδικά το ότι δεν χάνουν ευκαιρία να σου διαφημίζουν άλλες υπηρεσίες της MS χωρίς να μπορείς να απαλαγείς από τις διαφημίσεις μια και καλή. Για ένα προιόν που πλήρωσα για να το έχω, το θεωρώ εντελώς ανήθικο να μου παρουσιάζει διαφημίσεις.
    Last edited by panos74gr; 16-06-2021 at 13:38.

  12. #9
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    "χωρίς να μπορείς να κάνεις τις κλήσεις μια και καλή για πάντα"

    ;;;;;;;; χίλιες συγνώμες δεν το λέω μειωτικά/ειρωνικά, αλλά πανάθεμά με αν έβγαλα νόημα!

  13. #10
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    "χωρίς να μπορείς να κάνεις τις κλήσεις μια και καλή για πάντα"

    ;;;;;;;; χίλιες συγνώμες δεν το λέω μειωτικά/ειρωνικά, αλλά πανάθεμά με αν έβγαλα νόημα!
    έχεις δίκιο... έκανα edit.

  14. The Following User Says Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    Lefteris_X (16-06-2021)

  15. #11
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Αυτο που θα ήθελα πολύ να αντιγράψει η MS είναι το file open/save dialog του finder, όπου πάντα έχεις διαθέσιμα τα 5 τελευταια directories που επισκέφτηκες. Για να κάνουν κάτι αντίστοιχο τα 10, πρέπει να μπεις σε κάποιον φάκελο πολλές φορές, και πάλι κρατά νομίζω 3 ή 4.

  16. #12
    PS4forums Fanatic Ezio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,566
    Name
    Γιάννης

    Default

    Εμένα θα μου άρεσε να έβαζαν την δυνατότητα να δείχνει στο start menu τα προγράμματα ανά κατηγορία (π.χ. photo apps, media players, video call apps κτλ.) αντί να τα δείχνει με αλφαβητική σειρά. Και οι καρτέλες στους φακέλους, όπως γίνεται με τους browsers, θα ήταν καλή προσθήκη πιστεύω.

  17. #13
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Όμορφα είναι τα νέα Windows, όντως έχει πάρει ό,τι μπορούσε από Mac.

    Το μόνου που θα ηθελα να αντιγράψει η Apple από την Microsoft είναι το windows management.

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  18. #14
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Ότι είναι εφικτό, ναι είναι.

    Ότι είναι δύσκολο, ναι είναι αλλά και δεν είναι: ναι είναι από προγραμματιστικής μεριάς, αλλά με ΤΟΣΑ χρήματα και ΤΟΣΑ άτομα που έχει η MS (και που άνετα μπορεί να προσλάβει περισσότερα) και επίσης δώσε τους πχ. 5-8 χρόνια (2013-2106 έως σήμερα)........ε, πρέπει να είσαι ΑΜΠΑΛΟΣ για να μην το καταφέρεις.

    Ή απλώς είσαι αδιάφορος (το ζουμί της υπόθεσης) για την εξέλιξη των windows.

    Εξέλιξη: νέα πράματα και ταυτόχρονα ΕΠΙΒΟΛΗ στους devs (μέσα λογικά χρονικά περιθώρια ώστε να προετοιμαστούν καταλλήλως) να τα ακολουθήσουν.

    Μαλάκας ήταν η Apple που είχε δώσει διορία "μέχρι την τάδε χρονική στιγμή θα γίνονται δεκτά τα 32-bit προγράμματα, μετά ΟΧΙ. Τελεία και παύλα."

    Ε, σε λίγα χρόνια θα πει "μέχρι τότε θα υποστηρίζουμε x86, μετά ΜΟΝΟ ARM. Όποιος θέλει ακολουθεί, όποιος δεν θέλει δε πουλ".

    Είναι πασιφανές, ότι η MS δεν γουστάρει να ασχοληθεί με τα Windows, πραγματικά να ασχοληθεί εννοώ, να τα εξελίξει.

    Αφής στιγμής έχει πιάσει τη μεγαλύτερη μερίδα πληθυσμού από τα @@ ώστε να χρησιμοποιεί ντε και καλά Windows (για πολλούς άλλους λόγους, άσχετους εντελώς με το αν είναι καλά ή όχι τα Windows) και επίσης έχει το gaming on Windows............τα γράφει όλα στα παλιά της τα παπούτσια.

    Αν μπορούσε ο Nadella να μην υπάρχουν ΚΑΘΟΛΟΥ κιόλας Windows εντός ενός PC (στον HDD/SSD εννοώ), αλλά αντίθετα με το που πάταγες το "on" κουμπάκι να σου ζητάει log-in στα "Cloud Windows" θα είχε πολλαπλούς οργασμούς.

    Όνειδος.
    Αυτό έχω μόνο να πω.

    Ας μην είχαν το gaming τα Windows και θα σας έλεγα που θα είχαν πάει: θα είχαν επιστρέψει από εκεί που ξεκίνησαν (DOS), δηλαδή στις επιχειρήσεις/γραφεία μόνο.
    Όχι μόνο τα 32-bit apps, αλλά και το OpenGL (πανάρχαιο API εποχής SGI)... τα τσεκούρωσε κανονικά δίχως έλεος α λα Kratos, χαχαχα!

    Πραγματικά η Apple είναι η μόνη που έχει τα κάκαλα να κόψει τον γόρδιο δεσμό με το παρελθόν/legacy baggage.

    Δεν θα εκπλαγώ καθόλου αν στο μέλλον ηγηθεί υπέρ μιας προσπάθειας να καταργηθεί το IPv4 και να γίνει επιτέλους το IPv6 το νέο baseline του διαδικτύου. Όλοι οι άλλοι πετάνε χαρταετό μέχρι στιγμής.

    Πάντως τώρα τελευταία λόγω COVID είναι ιστορική ευκαιρία (οι PC βιώνουν μια σχετική αναζωπύρωση λόγω εγκλεισμού/τηλεργασίας/τηλεκπαίδευσης) να το πάρει λίγο πιο ζεστά το θέμα των Windows η MS, αλλά @@ καπλαμά θα κάνει όσοι την ξέρουμε εδώ και δεκαετίες. Η τελευταία μεγάλη αλλαγή (under the hood) ήταν όταν πήγαν από DOS σε NT πυρήνα (κι αυτό κλεμμένο -από DEC μεριά- αν θέλουμε να τα λέμε όλα). Έκτοτε μόνο shell/skin changes (του φούτσου αν κρίνω από το παναθλιότατο Settings app που θέλουν να αντικαταστήσει το Control Panel) και άγιος ο θεός.

    Κατά τα άλλα τάχα μου θα ήταν τα Windows 10 η τελευταία version...

    Quote Originally Posted by panos74gr View Post
    Έχω χρόνια να ανοίξω το PC και να το χρησιμοποιησω σοβαρά, αλλά μετά από κάποια χρόνια στο MacOS τα windows 10 μου φαινονται αισχρά. Ειδικά το ότι δεν χάνουν ευκαιρία να σου διαφημίζουν άλλες υπηρεσίες της MS χωρίς να μπορείς να απαλαγείς από τις διαφημίσεις μια και καλή. Για ένα προιόν που πλήρωσα για να το έχω, το θεωρώ εντελώς ανήθικο να μου παρουσιάζει διαφημίσεις.
    Τα Windows εδώ και χρόνια (από το 2015 που βγήκαν τα 10άρια και το MS store) είναι στην ουσία όχημα/υπηρεσία για να πουλάει άλλα πράγματα η MS (cloud υπηρεσίες όπως Office 365, MS store apps/games κλπ.)

    Τυχαίο το ότι σου επιτρέπουν (άτυπα και ανεπίσημα μέχρι και σήμερα) να μεταβείς δωρεάν από Windows 7 (cracked με DAZ loader) σε Windows 10 και σου δίνουν και νόμιμο κλειδί;

    Ο Μπιλάκος μπορεί να έφυγε από την MS, αλλά το "legacy" του («καλύτερα να χρησιμοποιούν το δικό μας προϊόν έστω και πειρατικό, παρά του ανταγωνιστή») μια χαρά το ακολουθεί ο Ινδός, δεν έχει αλλάξει τίποτα επί της ουσίας.

    Για τα μηχανήματα (κυρίως τα νεώτερα) που δεν παίρνουν Windows 7 να κάνεις αυτό το κόλπο, πουλάνε (volume νομίζω?) κλειδιά των €1-2 σε eBay κλπ.

    Όλα υπολογισμένα είναι στην εντέλεια, δεν χάνει φράγκο η MS.

    Για αυτό τον λόγο πιστεύω είναι πολύ δύσκολο να γίνουν συνδρομητικά τα Windows (όχι ότι δεν θα το λιγουρευόταν ο Nadella!), αφού ο κόσμος έχει συνηθίσει σε μια ημι-τζαμπέ κατάσταση (και η MS αρπάζει ό,τι μπορεί δια της πλαγίας οδού).

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Είναι ΠΟΛΥ ποιο δύσκολο απο όσο ακούγεται, τα Windows δουλεύουν με εντελώς διαφορετικό τρόπο απο όλα τα άλλα OS (ακομα και τα mobile) Δεν μπορείς απλα να στησεις μια δομη unix και να εχεις συμβατότητα με μετάφραση των κλήσεων. Επίσης θυμίζω ότι εδω και 6 χρόνια μπορεις να τρέχεις εφαρμογές σε αξιοπρεπές περιβάλλον ασφάλειας και διαχείρισης πόρων (UWP) αλλά παρόλα αυτά, η πλειονότητα των εφαρμογων ειναι σε win32/64. Πιθανά να μπορούσε να γίνει μέσω κάποιου είδους εξομοίωση μέσω HyperV , αλλα δεν το έχω ψάξει για να δω πόσο εφικτό είναι κάτι τέτοιο.
    Το UWP που λες δεν προσφέρει κανένα όφελος από άποψη επιδόσεων, χειρότερα τα κάνει τα πράγματα. Καμία σχέση π.χ. με την μετάβαση DirectX 11 -> DirectX 12.

    Να δώσω ένα παράδειγμα από PCMR μεριά:

    https://www.pcgamingwiki.com/wiki/Metro_Exodus

    Καρα-broken του κερατά στο MS store (ελέω UWP περιορισμών), ενώ τρέχει άψογα η Steam (Win32/64) version.

    Εμ τυχαίο είναι που η PCMR πίνει νερό στο όνομα του Steam, ενώ βγάζει σπυριά με MS store/UWP; Δεν τα λέω εγώ, οι ίδιοι τα λένε! Το Game Pass είναι το μόνο «τυράκι» που έχει η MS για να τραβήξει κόσμο στο ψηφιακό μαγαζάκι της.

    Το XBOX (One/Series) που τρέχει μόνο UWP (και καθόλου Win32/64 *.exe) είναι άλλη φάση... κλειστό μηχανάκι και πολλά πράγματα τρέχουν out-of-the-box χωρίς tinkering (π.χ. HDR, surround audio κλπ.)

  19. The Following 2 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Lefteris_X (16-06-2021),panos74gr (16-06-2021)

  20. #15
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Λεωνίδα, βάλε το sizeup! προγραμματάκι στο Mac OS και ξεμπέρδεψες.

    Έχω βάλει και shortcuts ώστε να μου τοποθετεί όπως εγώ θέλω τα παράθυρα με ένα κλικ.

    Και είναι πρόγραμμα του 2007-8.

    Μπορείς να βρεις παρόμοια και μεταγενέστερα που κάνουν πολλάάάάάάάάάάάάά περισσότερα από όσα μπορείς να φανταστείς.

    @psx3
    ναι αυτό είναι το σύγχρονο κόλπο: δεν ασχολείσαι πλέον με πειρατικά windows, αλλά πας απευθείας στην σελίδα της MS, κατεβάζεις τα Win10 και τα ενεργοποιείς νόμιμα με κόστος 1 ευρώ μέσω κλειδιού-ebay.


  21. #16
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default


  22. #17
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Το UWP που λες δεν προσφέρει κανένα όφελος από άποψη επιδόσεων, χειρότερα τα κάνει τα πράγματα. Καμία σχέση π.χ. με την μετάβαση DirectX 11 -> DirectX 12
    Ναι δεν το έθεσα σωστα, μιλούσα κυρίως για την ασφάλεια της εφαρμογής, και την ασφαλή επικοινωνία της με άλλες εφαρμογες και το ΟS.

  23. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    psx3 (17-06-2021)

  24. #18
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Τα wallpapers των 11


    https://onedrive.live.com/?authkey=%...73A6472EDD1166

    Windows





    Mac

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  25. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    panos74gr (17-06-2021)

  26. #19
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Η ολη φαση με την apple εδω και χρονια μου θυμιζει αυτη τη διαφημιση του 1992...



    Οπου Mike βαζεις apple και εισαι κομπλε.

    ΥΓ: 30 χρονια μετα ακομα ολοι Mike θελουν να γινουν, για να δουμε με την apple

  27. #20
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Να σας θυμίσω την διαφήμιση "Get a Macintosh" να γελάσουμε όλοι μαζί;

    Νταξ, από τότε έχουν (κάπως) βελτιωθεί τα Windows, αλλά θα καταλάβετε το νόημα.

    Όσοι θέλουν πραγματικά γέλια ας δουν τις πολλές διαφημίσεις Mac vs PC της Apple, μερικές είναι όντως to the point και ως εκ τούτου αρκετά χιουμοριστικές.

Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •