Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 39

Thread: Marvel's Guardians of the Galaxy

  1. #1
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default Marvel's Guardians of the Galaxy

    Μιας και δεν υπάρχει thread είπα να το ανοίξω.






    - - - Updated - - -

    Deep Dive:


    Gameplay First Look:

  2. The Following 4 Users Say Thank You to enstikto For This Useful Post:

    hakoo (14-06-2021),panos74gr (14-06-2021),Valkyre (14-06-2021)

  3. #2
    Forum GOD ilias78's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,515
    PSN ID
    ilias_78
    Name
    Ηλίας

    Default

    Δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε αυτό που είδα. Το κόβω για την ιδια πατάτα με το avengers.

    Spoiler!

  4. #3
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Eμενα σιγουρα μου αρεσει περισσοτερο αυτο που βελπω απο το Avengers χωρις να ειναι κατι super wow.
    Τουλαχιστον εχει πιασει το υφος και το χιουμορ.


  5. The Following 3 Users Say Thank You to hakoo For This Useful Post:

    enstikto (14-06-2021),panos74gr (14-06-2021)

  6. #4
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Εγώ να πω την αλήθεια με κέρδισε το πρώτο trailer, κυρίως γιατί φαίνεται να είναι πολύ πιστό στον κόσμο της σειράς καθώς και τους χαρακτήρες.
    Σίγουρα είναι πίσω όσον αφορά τον τεχνικό τομέα αλλά προσωπικά ενθουσιάστηκα με το παιχνίδι. Το περιμένω με ανυπομωνησία αν και θέλω να δω και reviews πριν πω οτι το αγοράζω.
    Αλλά ήταν η ευχάριστη έκπληξη σε όλα όσα είδα εχτές!

  7. The Following 2 Users Say Thank You to enstikto For This Useful Post:

    hakoo (15-06-2021),panos74gr (15-06-2021)

  8. #5
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Μόνο εμένα μου θυμίζει Monster Hunter με Marvel skin;

    Για όσους δεν ξέρουν τι εστί Monster Hunter μιλάμε για grind on steroids η gameplay λούπα του... σκοτώνεις συνέχεια τέρατα για να ξεκλειδώνεις νέο gear. Και δεν τελειώνει ποτέ αυτό.

    Σίγουρα θα τραβήξει κόσμο (και λόγω theme), αλλά δεν είναι για όλους. Καλύτερα είναι να ξέρει ο κόσμος τι να περιμένει.

  9. #6
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Δεν ξέρω για σας αλλά εμένα μου αρέσει πολύ αυτό που βλέπω και το περιμένω να βγει καλό.




  10. #7
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  11. #8
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Παίδες ξέρουμε / έχουμε λινκ αν θα έρθει Ελλάδα η Cosmic Edition ή κάτι τέτοιο;


  12. #9
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Έχει έρθει, αλλά για ps4. Εγώ την πήρα το Σάββατο απο ένα μαγαζί που έσπασε την ημερομηνία αλλά δεν έπαιξα πολύ γιατί το upgrade για ps5 δεν είναι live και δεν ήθελα να προχωρήσω την ps4 version.

    ΜΟυ άρεσε πολύ όμως όσο έπαιξα.

    Η έκδοση είναι πολύ όμορφη!

  13. The Following User Says Thank You to enstikto For This Useful Post:

    tonybsg (25-10-2021)

  14. #10
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Στο 80/81 τα reviews προς το παρόν. Καλούτσικα πάει.

    https://www.metacritic.com/game/play...-galaxy?ref=hp

    https://opencritic.com/game/11622/gu...-of-the-galaxy

  15. #11
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    πολύ καλά νεα! την ομαδα που το έκανε την γουστάρω από τα Deus Ex, human revolution & mankind divided, αλλά και το shadow of the tomb raider που ανέλαβαν μου αρεσε αρκετά οπότε και το είχα στο ραντάρ μου καιρό τώρα.

    Μετά το Kena θα το πιάσω.

  16. #12
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Αν τυχόν ενδιαφέρεται κάποιος για PS5 Cosmic Edition τώρα που φαίνεται ότι είναι καλό

    https://www.germanos.gr/product/gami...uctId=20406956


  17. The Following User Says Thank You to tonybsg For This Useful Post:

    panos74gr (26-10-2021)

  18. #13

    Default

    Δεν θα έδινα σημασία σε αυτό αλλά κατάφερε να μου τραβήξει την προσοχή. Φαίνεται όμορφο.

  19. #14

    Default

    Είναι πολυ καλό για marvel!

    Sent from my SM-N986B using Tapatalk

  20. #15
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Λοιπόν, έπαιξα μέχρι το Chapter 6 το ΣΚ.

    Γενικά τα θετικά σχόλια που έχει πάρει θα έλεγα ότι είναι δικαιολογημένα (και ας είμαι πριν την μέση, οπότε δύσκολο να χειροτερέψει η φάση).

    Προσωπικά δεν το είχα παρακολουθήσει καθόλου το παιχνίδι (άρα δεν είχα hype) αλλά είπα μετά από καιρό να παίξω και ένα παιχνίδι day one.

    Δεν ενθουσιάστηκα από τον τεχνικό τομέα, χωρίς να είναι κακός ή μέτριος βέβαια (απλά δεν είπα ρε παιδί μου ουάου αυτό είναι next gen σε κάθε texture κλπ κλπ).

    Κατά τ' άλλα πολύ κοντά στο ύφος των ταινιών - χωρίς να αντιγράφει απαραίτητα πάντως, απλά φαίνεται πολύ οικείο για όσους έχουν δει τις ταινίες. Έχει δικές του ιδέες στο στορυ, φαίνεται καλοδουμένο στους χαρακτήρες πχ και γενικά είναι στα υπέρ του και αυτό.

    Η όλη παρουσίαση του παιχνιδιού είναι στα πολύ πολύ θετικά, με την μουσική σαφώς να ξεχωρίζει. Οι τύποι εκτός ότι έχουν τρομερό licensed soundtrack (μιλάμε για τραγουδάρες) και original score, γράψανε και από την αρχή έναν metal δίσκο!

    Περισσοτερα εδώ:



    Τώρα, έχει στοιχεία Mass Effect/Deus Ex/Telltale όσον αφορά τους διαλόγους και το σενάριο, κάποιες επιλογές απλά δίνουν backstory, κάποιες επηρεάζουν την συμπεριφορά των υπολοίπων guardians, κάποιες επηρεάζουν την έκβαση του σεναρίου (υποψιάζομαι ως προς το πως θα φτάσεις σε ένα σημείο, και όχι την ακριβή κατάληξη αυτή καθεαυτή - κρατάω μια επιφύλαξη εδώ).

    Το gameplay έχει ενδιαφέρον καθώς ως Starlord δίνεις εντολές κατά την διάρκεια της μάχης στους υπόλοιπους, με πολλές επιλογές δυνάμεων και combos, και με κάποιες εκπλήξεις όπως το Huddle Up mechanic που έχει την πλάκα του. Να δούμε αν θα είναι επαναλαμβανόμενο όμως στην πορεία ή θα έχει περισσότερη ποικιλία λόγω νέων skills ή διαφορετικούς εχθρούς κλπ. Κατ' άλλα linear είναι με κάποια (super) mini puzzles από εδώ και από εκεί, όπου ουσιαστικά πρέπει να χρησιμοποιήσεις τους σωστούς guardians για να σου κάνει την δουλειά και να προχωρήσεις.

    Προτείνεται για Marvel/superhero fans 100% αλλά και όσους θέλουν να παίξουν ένα διασκεδαστικότατο linear sp action game. Νομίζω τα παιχνίδια της Square Enix πέφτουν γρήγορα σε τιμή (ήδη βρίσκεις σχετικά φτηνά για PS5 την απλή έκδοση) οπότε μετά θα είναι ακόμη πιο θελκτικό για το κοινό που δεν καίγεται.

    Αν μας λένε κάτι οι βαθμολογίες, μάλλον δίκαια κυμαίνεται εκεί που κυμαίνεται.
    Last edited by tonybsg; 01-11-2021 at 19:16.


  21. The Following 2 Users Say Thank You to tonybsg For This Useful Post:

    Conjure7 (01-11-2021),Snk (01-11-2021)

  22. #16
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Από καιρό το είχα στο μάτι και το πήρα στα χέρια μου την Παρασκευή και δεν άντεξα... "βγήκε" το Kena και μπήκε αυτό.

    Μέχρι σήμερα έχω παίξει 7-8 ώρες και είμαι στο τέλος του 5ου κεφαλαίου και μπορώ να πω ότι το παιχνίδι είναι... πάρα πολύ καλό!!! Αν πάει έτσι μπορεί να είναι και το GOTY μου.

    Οι χαρακτήρες έχουν ψυχή και οι διάλογοι είναι πολύ καλογραμμένοι. Σε κάνουν να χαμογελάς συνεχώς, να σκας στα γέλια συχνά, αλλά βγάζουν και πολύ έντονα την αίσθηση του camaraderie που έχει και το uncharted πολύ έντονα. Ακόμα και σε εμένα που δεν έχω ιδιαίτερη σχέση με τις ταινίες της Marvel και ειδικά των Guardians of the galaxy με έβαλε αμέσως στο κλιμα. Εν το μεταξύ έχουν γράψει και ηχογραφίσει άπειρο banter για κάθε διαφορετική κατάσταση. Αρχικά, όσο ακόμα δεν είχα συνηθίσει το παιχνίδι και τα controls, με ενοχλούσε το πόσο πολύ μιλάνε οι χαρακτήρες. Δεν μπορούσα να τους παρακολουθήσω. Ευτυχώς μετά το πρώτο 2ώρο συνήθισα και τώρα μου αρέσει πολύ. Το banter είναι και ραμμένο στο τι κάνει ο παίκτης... πας να εξερευνήσεις τον χώρο και ανακαλύπτεις ένα μυστικό; οι σύντροφοί σου θα σχολιάσουν. Κάνεις κάτι στο διαστημόπλοιό σας για πολλοστή φορά; κάποιος κάτι θα πει.

    To gameplay είναι πολύ ευχάριστο μέχρι τώρα, καθαρά single player και linear, με καθόλου open world στοιχεία. Με σωστές δόσεις exploration, μαχης και cutscenes που προχωράνε την ιστορία. Υπάρχουν collectibles και άλλα resources στον χάρτη, που μαζεύεις για upgrades αλλά και άλλα αντικείμενα που ξεκλειδώνουν optional διαλόγους που συνήθως αποκαλύπτουν πολύ ωραία πράγματα για τους χαρακτήρες. Προσωπικά η μάχη μου αρέσει αλλά σε στιγμές γινεται αρκετά έντονη και κάνω ότι να ναι. Το παίζω στο δύσκολο, κυρίως γιατί διαβασα ότι σε αυτό το mode αναγκάζεσαι να μάθεις και να ευχαριστηθείς πιο πολύ το σύστημα μάχης και νομίζω ότι όντως είναι καλύτερο. Παρόλα αυτά δεν είναι τόσο στρατηγικό και καλοσχεδιασμένο όπως πχ του god of war ή του horizon.

    Γραφικά τέλεια! Μενω πολύ συχνά με το στόμα ανοιχτό λόγο του πολύ ευφάνταστου σχεδιασμού (που το επιστρέφει και το σύμπαν) και κάθομαι να τα θαυμάζω αλλά και τεχνικά είναι χάρμα οφθαλμών. Δεν είδα κανένα τεχνικό θέμα μέχρι τώρα. Τεράστια η διαφορά με το Deus Ex Mankind Divided που από ότι άκουσα είναι στην ίδια μηχανή γραφικών.

    Μουσική κορυφαία! Δεν υπάρχει το να παίζεις και πάνω σε μια μάχη να σου πετάει ένα final countdown (Europe), το take on me (A-ha) ή κάποιο heavy metal anthem των 80s.

    Επιτέλους ένα πολύ προσεγμένο σε όλα single player παιχνίδι! Μια εμπειρία που δεν συναντάς συχνά τα τελευταία χρόνια. Μπράβο και στην Eidos Montreal που διαπρέπει σε αυτό το αρκετά διαφορετικό με ότι ειχε κάνει μέχρι τώρα παιχνίδι!

  23. The Following 4 Users Say Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    Conjure7 (01-11-2021),Snk (01-11-2021),tonybsg (01-11-2021),Valkyre (01-11-2021)

  24. #17
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Το εχω παρει κι εγω το παιχνιδι αλλα ακομα δεν το εχω ξεκινησει καθωσπρεπει. Ειμαι αρκετα ενθουσιασμενος να το παιξω, αλλα ομολογω οτι απογοητευθηκα απο την δουλεια της Eidos Montreal οσον αφορα το performance mode του παιχνιδιου. Ενω το quality mode ειναι παρα πολυ καλο με native 4k πολυ ωραια textures και αψογο framerate, το performance mode ειναι κυριολεκτικα ενα afterthought το οποιο μοιαζει σαν να το πεταξαν οπως ναναι στο δισκακι και οτι κατσει..

    Πρωτα απο οκα η αναλυση ειναι στο 1080p.. εκτος αυτου υπαρχει διαφορα στη γεωμετρια, στα textures αλλα και σε αλλες λεπτομεριες. Και σαν να μην εφταναν ολα αυτα εχει και θεματα το framerate την ωρα της μαχης. Ειναι εντελως τσαπατσουλικη κατασταση και με χαλασε. Ελπιζω με ενα patch καπως να το σωσουν αλλα αμφιβαλλω κατα πολυ. Απο τα χειροτερα performance modes που τουλαχιστον εγω εχω δει. Μεγαλη απογοητευση.

    Τα του παιχνιδιου, θα τα αναφερω οταν αρχισω να το παιζω στα σοβαρα.

  25. #18
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Όντως πολύ περίεργο αυτό με το performance mode που είναι εντελώς κουτσουρεμένο. Στο υπόλοιπο παιχνίδι δεν έχω δει bugs και προβλήματα, είναι πολύ προσεγμένο οπότε περιμένω ότι θα το υποστηρίξουν καλά το παιχνίδι.

  26. #19
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Κι εγω παντως γουσταρω πολυ την ομαδα αναπτυξης (λατρευω Deus ex) και γι αυτο μαλιστα το πηρα το παιχνιδι. Φαν των ηρωων δεν ειμαι αλλα θεωρω την ομαδα πολυ ικανη και τους δινω ψηφο εμπιστοσυνης!

  27. The Following 3 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    panos74gr (01-11-2021),tonybsg (02-11-2021)

  28. #20

    Default

    Θέλω να το παίξω αλλά προσπαθώ να αποφύγω το full price. Θεωρώ ότι αν κάνω υπομονή μέχρι τις γιορτές...
    Μου έχει κεντρίσει ιδιαίτερα το soundtrack που λέτε ότι είναι 80s και ο ρόλος του στο παιχνίδι. Είναι όλο "hard rock"; Γιατί αν ναι δεν καίγομαι...
    Last edited by Conjure7; 01-11-2021 at 23:05.

Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •