Page 4 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast
Results 61 to 80 of 136

Thread: Battlefield 2042

  1. #61

    Default Battlefield 2042

    Πάντως εγώ μάλλον θα το πάρω με sharing και θα είναι το απόλυτο crash test για τα VRR-ALLM που απέκτησε πρόσφατα η τηλεόραση μου.
    Με τόσα bugs και deep frame drops που σίγουρα θα έχει, αναμένω να αποτύχουν πλήρως ακομα και οι πλέον σύγχρονες τεχνολογίες και να μου σηκώνουν τα χέρια ψηλά 🥲


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  2. #62
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    θα είναι το απόλυτο crash test για τα VRR-ALLM που απέκτησε πρόσφατα η τηλεόραση μου.
    Περίμενε να πάρει και update το PS5 όμως, έχει δρόμο ακόμα!
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  3. #63

    Default

    Τελικά Τί κάνουμε; Αγοράζουμε ή περιμένουμε; Τί άποψη έχετε; Με την gold έκδοση παίζεις από Παρασκευή, απ' ότι βλέπω.

  4. #64
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Γνωρίζω περίπου 6-7 άτομα που παίζουν μανιωδώς BF. (μανιωδώς εστί: ΚΑΘΕ μέρα μίνιμουμ 3 ώρες στις χειρότερες μέρες. Σε νορμάλ μέρες 5-6 ώρες. Σε καμένες μέρες χτυπάνε 8ώρο και παραπάνω. Παίζουν αποκλειστικά ως ομάδα, συνεννοούνται απόλυτα ως μια μονάδα, πολύ συχνά βγαίνουν το καλύτερο squad. Θέλω να πω δηλαδή, ότι είναι άτομα που υπερ-αγαπούν το franchise).

    Κάποια άτομα από τότε που βγήκε το πρώτο BF, κάποια άλλα από το BF4 κι έπειτα, μέχρι σήμερα.

    Όλοι έπαιξαν την beta 2042.

    Ε, όλοι, επαναλαμβάνω: όλοι, μου λένε το ίδιο πράμα "δεν με χάλασε αυτό που είδα, αλλά δεν με έψησε κιόλας. Αυτό που είναι 100% σίγουρο, είναι ότι δεν δίνω 80 ευρώ για αυτό το πράγμα. Θα περιμένω ΚΑΙ να βελτιωθεί ΚΑΙ να πέσει η τιμή στα 40-50 ευρώ."

    Κοινώς κανείς από τους γνωστούς δεν θα το αγοράσει. (ακολούθως ούτε κι εγώ)

    Δεν είναι τυχαίο που όλοι είχαν την ίδια απάντηση. Και μιλάμε για ηλικίες από 29 ετών έως 56 ετών, που σημαίνει εντελώς διαφορετικοί άνθρωποι.........κατέληξαν να έχουν την ίδια άποψη.


    ΥΓ: Διόλου τυχαίο που όλοι οι παραπάνω παίζουν ακόμα BF 1.
    Last edited by Lefteris_X; 09-11-2021 at 13:25.

  5. The Following 3 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    AlexandrosQV (09-11-2021),Conjure7 (09-11-2021),psx3 (09-11-2021)

  6. #65

    Default

    Πράγματι. Δεν διαφωνώ πουθενά. Κι εμένα μπορείς να με πεις bf fanboy. Κι όντως το 1 ήταν το τελευταίο καλό παιχνίδι της σειράς. Η beta δεν μου άρεσε. Το μόνο θετικό που βρήκα ήταν οι servers. Δεν είναι λίγο να παίζεις με ping που κατά μέσο όρο είναι στα 50ms, χωρίς lag κλπ. Το παιχνίδι σίγουρα θα έχει θέματα. Από την άλλη θέλω πολύ να παίξω bf στο ps5 κι αυτή τη περίοδο έχω πολύ ελεύθερο χρόνο. Γι αυτό και το συζητώ.

  7. #66
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Θέλεις να γελάσεις;

    Στο Bf1 (παιχνίδι 6 ετών παρακαλώ).....παίζω με 49 ms.

  8. #67

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Θέλεις να γελάσεις;

    Στο Bf1 (παιχνίδι 6 ετών παρακαλώ).....παίζω με 49 ms.
    Δεν γελάω καθόλου. Το ξέρω. Αν όμως παίζει, με την ίδια απόδοση σε lobby 128 ατόμων, έναντι 64, δεν αποτελεί θετική πρόοδο;

  9. #68
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Conjure7 View Post
    Δεν γελάω καθόλου. Το ξέρω. Αν όμως παίζει, με την ίδια απόδοση σε lobby 128 ατόμων, έναντι 64, δεν αποτελεί θετική πρόοδο;
    Δεν ξέρω πως το έχεις στο μυαλό σου, αλλά το ping/latency δεν διπλασιάζεται αν διπλασιαστεί το player count. Ούτε υποδιπλασιάζεται αν διπλασιαστούν τα Mbps (ναι, το έχω ακούσει ΚΑΙ αυτό! ).

    Σκέψου εγώ με μια ADSL2+ των 19 Mbps (πραγματικά/συγχρονισμός) και ενεργοποιημένο fast path (πιάνει 7ms first-hop) πιάνω 49-50ms σε servers παιχνιδιών κεντρικής Ευρώπης. Και σε VDSL2 να πάω, πάλι τα ίδια ms θα έχω, δεν αλλάζει κάτι. Μόνο με FTTH (true fiber) μπορώ να «κουρέψω» τα 7ms του first hop.

    Το θέμα είναι τι player pool θα βρίσκεις στα next-gen-only lobbies των 128 ατόμων... γενικώς €80 για MP game δεν μπορείς να πεις ότι θα προσελκύσει πολύ casual κόσμο (ειδικά αν δεν ελκύει τους βετεράνους, άστα βράστα!).

    Εκεί (στο θέμα player pool) δυστυχώς νικάνε κατά κράτος τα F2P (€0 @ day 1).

  10. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Conjure7 (09-11-2021)

  11. #69
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Αυτά ακριβώς που λέει ο psx3.

    Εν ολίγοις, όχι, δεν αποτελεί θετική (τεχνολογική) πρόοδο.

    Μην ξεχνάμε το ΥΠΕΡ-σπαστικό φαινόμενο του "γεμίσματος" ενός σερβερ με bots. Στην PS5 beta που αναγκαστικά οι μάχες ήταν 128 παικτών είχαμε πήξει στα bots.


    Που 'σαι ρε PS3 με τους 256 παίκτες σου....500 χρόνια πριν και χωρίς bots!

  12. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Conjure7 (09-11-2021)

  13. #70
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Δεν ξέρω πως το έχεις στο μυαλό σου, αλλά το ping/latency δεν διπλασιάζεται αν διπλασιαστεί το player count. Ούτε υποδιπλασιάζεται αν διπλασιαστούν τα Mbps (ναι, το έχω ακούσει ΚΑΙ αυτό! ).

    Σκέψου εγώ με μια ADSL2+ των 19 Mbps (πραγματικά/συγχρονισμός) και ενεργοποιημένο fast path (πιάνει 7ms first-hop) πιάνω 49-50ms σε servers παιχνιδιών κεντρικής Ευρώπης. Και σε VDSL2 να πάω, πάλι τα ίδια ms θα έχω, δεν αλλάζει κάτι. Μόνο με FTTH (true fiber) μπορώ να «κουρέψω» τα 7ms του first hop.

    Το θέμα είναι τι player pool θα βρίσκεις στα next-gen-only lobbies των 128 ατόμων... γενικώς €80 για MP game δεν μπορείς να πεις ότι θα προσελκύσει πολύ casual κόσμο (ειδικά αν δεν ελκύει τους βετεράνους, άστα βράστα!).

    Εκεί (στο θέμα player pool) δυστυχώς νικάνε κατά κράτος τα F2P (€0 @ day 1).
    Off topic αλλά πλέον αξίζει και το g. Inp που δεν είναι fast path αλλά είναι το ίδιο κοντά και διορθώνονται τα λάθη οπότε παίζεις και χαμηλά σε ms και χωρίς πολλά σουρτα φερτα αν αυξηθούν τα λάθη για κάποιο λόγο. Εγώ με Γερμανία είμαι κοντά στα 45ms

  14. The Following 2 Users Say Thank You to djpar For This Useful Post:

    Conjure7 (09-11-2021),psx3 (09-11-2021)

  15. #71
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by djpar View Post
    Off topic αλλά πλέον αξίζει και το g. Inp που δεν είναι fast path αλλά είναι το ίδιο κοντά και διορθώνονται τα λάθη οπότε παίζεις και χαμηλά σε ms και χωρίς πολλά σουρτα φερτα αν αυξηθούν τα λάθη για κάποιο λόγο. Εγώ με Γερμανία είμαι κοντά στα 45ms
    Να σου πω την αλήθεια βαρέθηκα τον χαλκό, VDSL μέσω Α/Κ δεν με ενδιαφέρει (το έχω δοκιμάσει και είναι λίγο μεγάλη η απόσταση), οπότε λέω να περιμένω μια και καλή την μετάβαση σε FTTH (ειδικά τώρα που μπήκε στο πλάνο η πλήρης αποχαλκοποίηση μέχρι το 2030)... καλούτσικα είμαι και τώρα με ADSL + fast path, eSports παίκτης δεν είμαι, ούτε κάνω τα λιωσίματα του παρελθόντος.

  16. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Error Flynn (11-11-2021)

  17. #72
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Vdsl από καφαο έχω εγώ και ευτυχώς το καφαο πήρε και υποστήριξη g.inp. Καλά και εγω δεν είμαι τρελός παίχτης esport αλλά όταν έπαιξα fifa και είδα 42ms λέω εδώ είμαστε

  18. #73
    Elite klark71's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    914
    PSN ID
    Klark-Vincent

    Default

    Εγώ θα το πάρω. Πεθύμησα FPS σε PS5. Δεν ήταν και άσχημη η beta...

  19. The Following User Says Thank You to klark71 For This Useful Post:

    Conjure7 (10-11-2021)

  20. #74

    Default

    Quote Originally Posted by klark71 View Post
    Εγώ θα το πάρω. Πεθύμησα FPS σε PS5. Δεν ήταν και άσχημη η beta...
    Κι εγώ μάλλον θα το πάρω, για τους ίδιους λόγους, που αναφέρεις. Όμως η beta δεν ήταν καλή.

  21. The Following 2 Users Say Thank You to Conjure7 For This Useful Post:

    Giannis1979 (11-11-2021),klark71 (11-11-2021)

  22. #75

  23. #76
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Έχει πολλά θέματα το παιχνίδι. Να ναι καλά το ea access που έδωσε 10 ώρες gameplay


  24. #77
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Βάσει πολλών σχολίων που έχω διαβάσει, το παιχνίδι χαρακτηρίζεται τρισάθλιο.

    Ας πάρουμε εν αρχή τα γραφικά:

    - Όλοι λένε ότι τους φαίνονται κάπως "γκριζωπά", σαν "φθαρμένα" και με περιορισμένη χρωματική παλέτα (αυτές υποθέτω είναι οι υποχρεωτικές παπαριές όπως chromatic aberration, film grain κλπ. Υποσημείωση, δική μου: ρε μαλάκω DICE, μα το θεό σου δηλαδή, film grain σε FPS shooter; Είσαι με τα καλά σου; )

    Συνεχίζοντας ας πούμε για την στόχευση:

    - είναι κάκιστη. Για κάποιον άγνωστο λόγο (έχω δει αρκετά βίντεο) ακόμα και ακίνητος να είσαι, να έχεις κεντραρισμένο τον εχθρό στο στόχαστρό σου (aim down / L2 πατημένο)....οι σφαίρες ΔΕΝ πετυχαίνουν τον εχθρό. Πάνε λίγο πιο δίπλα του. Στις 5 σφαίρες η 1 θα βρει στόχο. Αυτό το φαινόμενο οι χρήστες το βάφτισαν "bloom". Και θεωρούν ότι είναι εσκεμμένο φαινόμενο, από τον σχεδιασμό του παιχνιδιού. Άλλοι χρήστες θεωρούν ότι είναι bug, ότι το παιχνίδι δηλαδή "νομίζει" ότι τρέχεις (πατημένο το L3) ενώ είσαι ακίνητος και αυτό έχει ως συνέπεια να μην μπορείς να στοχεύσεις επιτυχώς.

    Περνάμε στα διαθέσιμα όπλα:

    - Όλοι κάνουν λόγο για τον πολύ περιορισμένο αριθμό όπλων. Μιλάμε για επίπεδα περιορισμού του στυλ, 3 όπλα χειρός όλα κι όλα. Ολιγάριθμα SMGs, sniping τυφέκια. (απαράδεκτα πράγματα). Δεν έχει ξανασυμβεί τα τελευταία 12 χρόνια αυτό στο BF.

    Κατόπιν ας πάμε στον σχεδιασμό χαρτών:

    - Το βασικό mode του παιχνιδιού (το παλιό operation δηλαδή), που σε βάζει να παίξεις με 128 παίκτες σε μεγάλο χάρτη........όλα είναι λάθος. ΟΛΑ. Καταρχήν οι παίκτες φαίνονται λες και είναι 10-15 άτομα όλα κι όλα, καθώς ο χάρτης είναι ΑΧΑΝΗΣ. Εδώ να τονίσω ότι ΟΛΟΙ, μα ΟΛΟΙ όμως, αναφέρουν το ίδιο: οι μεγάλοι χάρτες δίνουν την αίσθηση ότι έχουν φτιαχτεί στο πόδι, δηλαδή οι σημαίες (A, B, C κλπ) είναι φτιαγμένες μια χαρά, με τα δέντρα/βράχους/κτήρια σε σημεία σωστά που προάγουν την πολεμική δράση/τακτική, αλλά.............σε (πολλά) χιλιόμετρα μεταξύ των σημαιών ο χάρτης είναι λες και σχεδιάστηκε ΟΧΙ από ανθρώπους αλλά από ΑΙ (με εντολή "εδώ κάνε ένα generic fill με λίγα assets") και το αποτέλεσμα είναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ αποστάσεις μεταξύ των σημαιών με κάκιστο τερρέν για πόλεμο με τακτικές. (εδώ θα έχω ένα ακόμα σχόλιο το οποίο όμως θα αφήσω για το τέλος του ποστ)

    - Και περνάμε στο βασικό πρόβλημα, που παρατηρούν οι χρήστες: οι αποστάσεις των σημαιών (με τα ενδιάμεσα βαρετά τερρέν) είναι ακριβώς αυτό: ΤΕ-ΡΑ-ΣΤΙ-ΕΣ. Μιλάμε για αποστάσεις των 2 - 2.5 λεπτών περπάτημα. Αυτό το βίωσα κι εγώ στην beta. Καταλαβαίνουμε πόσο μεγάλη διάρκεια σημαίνει να περπατάς μέσα στο πουθενά, μόνος σου, χωρίς δράση (εκτός κι αν φας headshot από sniper 100 χλμ μακριά αυτός και να σου σπάσουν τα νεύρα), σε ένα βαρετό τοπίο με "γκριζωπά" γραφικά κιόλας; Είναι δυνατόν η DICE να υπέπεσε σε ΤΟΣΟ ΚΑΚΟ σχεδιασμό χαρτών; Δε νομίζω. Κάτι άλλο μάλλον "έπαιξε" κατά την διάρκεια του development που δεν ξέρουμε. (περισσότερα στο τελευταίο σχόλιο το ποστ)

    Όσο αφορά το gameplay, λείπουν πολλά, όπως το in-game voice-chat (DICE: θα το βάλουμε μελλοντικά!), δεν υπάρχει ΚΑΘΟΛΟΥ scoreboard (DICE: είναι σχεδιαστική απόφαση, όχι glitch), δεν μπορείς να αλλάξεις squad (γουάτ; τι σόι παπαριά είναι αυτή; για ποιον λόγο; ) και διάφορα άλλα που δεν έχει νόημα να αραδιάσω, καθώς έχετε όλοι πιάσει το νόημα αυτών που περιγράφω.


    Και πάμε στο τελευταίο σχόλιο: το παιχνίδι κάνει "κρα" ότι φτιαχνόταν εξ αρχής ως Battle Royale. Και στην πορεία το μετάνιωσαν και είπαν να το κάνουν κλασικό BField. Μόνο που........ήταν ήδη αργά για την απόφαση, καθώς ένα μεγάλο μέρος του παιχνιδιού είχε σχεδιαστεί ήδη, ενώ πολλές αποφάσεις για το gameplay είχαν ήδη παρθεί. Γι' αυτό λοιπόν βλέπουμε "χαρακτηριστικά BR" στο νέο παιχνίδι και αυτά είναι: μεγάλοι χάρτες με τεράστιο και βαρετό traveling σε generic τερρέν, σημαίες κάπως καλούτσικα σχεδιασμένες (εκεί που στα BR παιχνίδια γίνεται ο χαμός) και λιγοστά όπλα. Οι περισσότεροι αυτό πιθανολογούν, ότι το παιχνίδι πήγαινε (και σχεδιάστηκε) ως BR.....και στην πορεία το μετάνιωσαν αλλά ήταν ήδη αργά από πλευράς design και αποφάσεων που επηρεάζουν το gameplay.

    Όσο αφορά την απόλυτη διάλυση των classes (assault, medic, support, sniper) και την αντικατάστασή τους με "heroes" (πληρωτέους από το "χρήμα" που κερδίζεις κατά τον αγώνα, όπως ακριβώς στο Star Wars Battlefront 1 και 2) ή όπως σκατά ονομάζονται τέλος πάντων, δεν αρέσει σε κανέναν. Μα.....σε κανέναν! Επίσης, το γεγονός ότι μπορείς να μιξάρεις όπως θες τα όπλα/gadget του παίκτη σου ΑΣΧΕΤΑ με το αν είσαι ψευδο-support ή medic ή assault.......κάνει τους παίκτες να μην αναγνωρίζουν ποιος είναι τι! Δηλαδή δεν ξέρεις αν ο διπλανός σου είναι πραγματικά medic (άρα ξέρεις ότι η ουσιαστική ειδικότητά του είναι team healer).....καθώς μπορεί να έχει "εξοπλίσει" τον παίκτη του ΟΤΙ ΝΑ 'ΝΑΙ (sniper όπλα, και γενικώς οτιδήποτε άσχετο με medic).........κι έτσι η τακτική συνεννόηση με τους συμπαίκτες σου διαλύθηκε εντελώς.
    Είναι άπειρες οι φορές στο BF1, που παίζω κατά κόρον ως medic, να πηγαίνουμε με την παρέα μου 5 άτομα όλοι μαζί και με απόλυτη τακτική: Ο Λευτέρης θα πάει από δεξιά και θα μείνει λίγο πίσω να βλέπει ποιοι θα πέφτουν να τους κάνει revive και να ρίχνει κάτω κιβώτια ενέργειας για να μας heal-άρει, οι δύο support και οι δύο assault θα πάνε μιξαρισμένοι (1 sup + 1 assault) από τα δεξιά και οι άλλοι δύο από τα αριστερά, οκ; 1....2....3....επίθεση! Ε, αυτό πλέον ΔΕΝ είναι εύκολα εφικτό στο BF 2042, λόγω των διαλυμένων classes αλλά και των χαοτικών πιστών.

    Και ένα τελευταίο κωμικοτραγικό (γέλια και κλάματα μαζί) :

    Λες "ας ξεκινήσω για την Α σημαία"....περπατάς, περπατάς, γ@μήθηκες στο περπάτημα.......και αρκετά ΠΡΙΝ φτάσεις βλέπεις ότι συμπαίκτες σου ήδη έχουν φτάσει με οχήματα (που ως γνωστό είναι σε πολύ περιορισμένο αριθμό, κι αν δεν προλάβεις να μπεις σε κάποιο / κάτι πολύ πιθανό, οι αποστάσεις καλύπτονται -χρονοβόρα- με τα πόδια) και έχουν αρχίσει να καταλαμβάνουν την σημαία. Οπότε καταλαβαίνεις ότι μέεεεεχρι να φτάσεις εσύ στην σημαία, ήδη θα την έχουν καταλάβει 100% οι συμπαίκτες σου (άρα δεν θα κερδίσεις πόντους). Οπότε λες από μέσα σου "fuck it, ξεκινάω απευθείας για την σημαία Β"...........μόνο που η Β είναι στου διαόλου τη μάνα. Καταλάβατε το σκηνικό ε; Χααχχααχαχαχ.....πάλι ποδαράτο, πάλι 500 χρόνια μέχρι να φτάσεις........και τελικά άλλοι (με οχήματα) έχουν ήδη προλάβει να πάνε (οπότε καταλαβαίνεις ότι ΠΑΛΙ δεν θα πάρεις πόντους) ή έχει προλάβει ο εχθρός να πάει.

    Ο δε εχθρός, ας πούμε ότι είσαι στην τάδε σημαία που κατέχεις 100% (ας πούμε την Α σημαία)......έρχεται να σου επιτεθεί προερχόμενος από την Β σημαία που είναι στο διάολο. Όπως είναι λογικό, όταν επιτίθεσαι ως εχθρός για πρώτη φορά σε μια σημαία 100% στην κατοχή του αντιπάλου αρκετοί συμπαίκτες σου θα σκοτωθούν (πολύ λογικό). Αυτό όμως που ΔΕΝ είναι λογικό, είναι να κάνεις spawn στην B σημαία.....και για να ξαναφτάσεις στην Α σημαία όπου κάνουμε επίθεση......πρέπει να περπατήσεις έναν μαραθώνιο (αν έχουν πεθάνει όλοι στο squad σου, κάτι πολύ εύκολο, αναγκάζεσαι να κάνεις spawn στην πλησιέστερη σημαία που κατέχει η ομάδα σου, εν προκειμένω στην Β σημαία). Εντάξει, οκ, η βαρεμάρα (από το συνεχές και βαρετό traveling) έχει σπάσει το κοντέρ.

    Μπορώ να γράψω πολλά ακόμα, αλλά δεν έχει νόημα.

    Η ΕΑ τα έκανε ΤΕΡΜΑ σκατά.
    Πιστεύω ότι η DICE δεν φταίει γιατί έχει αποδείξει ότι όταν την αφήνεις "ελεύθερη" από τα μεγαλοστελέχη και τις προσταγές τους, μπορεί να φτιάξει ένα πολύ καλό BF παιχνίδι.
    Στο BF 2042 όμως τα μεγαλοστελέχη της ΕΑ τα έκαναν όλα μπουρδ3λο.

    Κρίμα, στενοχωρήθηκα, γιατί ήθελα το νέο BF 2042 να αποδειχθεί πολύ καλό παιχνίδι.
    Last edited by Lefteris_X; 17-11-2021 at 12:05.

  25. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    psx3 (17-11-2021)

  26. #78
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Πραγματικά μάστιγα από το BR template να γίνεται inject με το στανιό παντού...

    Δεν ξέρω αν είμαι ο μόνος, αλλά έχω την εντύπωση ότι το online MP στις κονσόλες -για τους παλιούς- έπιασε το peak του πριν μια δεκαετία (2011) και έκτοτε είναι σε καθοδική πορεία (ξαναλέω: για τους παλιούς, όχι για τους νέους/πιτσιρικάδες που λιώνουν το Fortnite και σία).

    Τι να πρωτοαναφέρω; Gears of War; Battlefield; Uncharted; Όλα (σαν MP) είχαν τρελή απήχηση στον μαγικό αριθμό... 3 (έτος 2011 ξαναλέω)! Έκτοτε σταθερά καθοδική πορεία (λόγω περίεργων αλλαγών στο gameplay που ξενερώνουν τους βετεράνους της εκάστοτε σειράς).

    Ξέρω δεν θα συμφωνήσουν πολλοί, αλλά θα το πω εγώ, αφού δεν το λέει κανείς άλλος: βγάλτε ρε φούστηδες τα παλιά ορθόδοξα MP σε remastered μορφή! Η MS κάτι ψιλοέκανε με το GoW3 MP και το fps boost στα 60 fps.

    Προσωπικά θα πλήρωνα και native version για κανά UC3 MP @ 60 fps... και εγώ και αρκετοί άλλοι που δεν έχουμε τίποτα να μας κάνει engage όπως τον παλιό καλό καιρό που δούλευε υπερωρίες η κονσόλα και έπεφταν βολίδα τα invites.

    Τι να τα κάνω και τα party chat (πλέον και με "safe space" functions για τους ευαίσθητους 20άρηδες) και τα accolades και ένα σωρό άλλα "next-gen" (or not...) functions στο OS, αν δεν έχω ένα (MP) παιχνίδι της προκοπής για μένα και την παρέα μου... πραγματικά το θέλουμε αρκετοί (θα μπορούσα να ποστάρω PSN messages για του λόγου το αληθές), αλλά δεν βγάζει κανείς τίποτα για το εν λόγω κοινό/target group.

    Μιλάμε για την απόλυτη ξενέρα να θες να λιώσεις την κονσόλα και να μην σου δίνουν λόγους.

    Εταιρίες όπως η Blizzard μπορεί να μην είναι της προτίμησής μου (βάσει υποκειμενικού gaming γούστου), αλλά πραγματικά/αντικειμενικά τους σέβομαι για κάποιες (fanservice) κινήσεις τους: είτε είναι το WoW Classic, είτε το Diablo 2 Remastered (αφού σου λέει το Diablo Immortal στοχεύει σε νεανικό, mobile-oriented/phone-tapping κοινό, πάρτε κι εσείς οι παλιοί ένα κοκαλάκι να γλείψετε!).

    Αυτό το απλό, απλούστατο πράγμα (με μηδαμινό ρίσκο/κόστος) γιατί δεν το κάνουν και άλλες εταιρίες, οέο; Έχουμε πήξει στα SP remasters (που στην τελική είναι "one and done" experiences) και σε MP (που είναι φτιαγμένο να σε κρατάει με τις ώρες, ειδικά αν υπάρχει καλή παρέα) δεν βγαίνει κανά remaster να χαρούμε κι εμείς, να πάνε και ταμείο οι εταιρίες...

    Μόνο Battle Royale και looter shooters θα τρώμε στην μάπα πλέον; Τι να πω, απογοήτευση και τα λεφτά θα συνεχίσουν να παραμένουν ερμητικά κλειστά στο πορτοφόλι.

    Χορτάσαμε από ινοβέησο/νεωτερισμούς (τα έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα), για να λιμπιζόμαστε τα παλιά παιχνίδια σε remastered μορφή... ειλικρινά το λέω.

    ΥΓ: Σόρρυ για το (semi-offtopic) mini rant, αλλά πήρα έμπνευση/αφορμή από Lef!
    Last edited by psx3; 17-11-2021 at 13:07.

  27. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Lefteris_X (17-11-2021)

  28. #79

    Default

    Έπαιξα αρκετές ώρες αφού πήρα 10ωρο trial.
    Πολλά προβλήματα και bugs.
    Όπως ακριβώς αναμενόταν δηλαδή.
    Αν τα φτιάξουν έγκαιρα (nope) θα είναι πολύ ωραίο παιχνίδι.
    Αλλά δεν θα τα φτιάξουν.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  29. #80
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Μην ξεχνάμε και το Rubber banding που έχει ξεκινήσει από αρχές εβδομάδας και ο παίχτης κάνει 1 βήμα μπρος και 2 πίσω.
    Εγώ ξενέρωσα που παλιά είχα μια μπάρα κάτω και έδειχνε ping, packet loss, tick rate και 2-3 πράγματα ακόμα, εκτός από το γράφημα. Φέτος πρέπει να πατάς παρατεταμένο options για να δεις έναν μέσο όρο ping. Πάω στο call of duty vanguard και έχω κανονικά μπάρα με ping και packet loss και όταν πατήσω options έχω real time ping οχι μεσο όρο... Wtf λέω, λες και έφυγαν κάποιο από το battlefield και πήγαν να φτιάξουν το call of duty

  30. The Following User Says Thank You to djpar For This Useful Post:

    Lefteris_X (17-11-2021)

Page 4 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •