Page 2 of 7 FirstFirst 123456 ... LastLast
Results 21 to 40 of 136

Thread: Battlefield 2042

  1. #21
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Quote Originally Posted by Sergio View Post
    Καλά,βγαίνει ο πιλότος εξω απο το αεροπλάνο με μπαζούκα,καταρρίπτει τον αντίπαλο και ξαναμπαίνει στο αεροπλάνο του σα να μην συμβαίνει τίποτα??wtf??Ή εγώ μεγάλωσα ή το παραξήλωσαν μου φαίνεται.Πόλυ call of duty θα πρέπει να έπαζαν οι devs...
    Γιατί σου φαίνεται παράξενο; Το έκαναν ήδη από το battlefield 4. "Τρως" τέτοιο kill από το πουθενά και το βρισιδι φεύγει σύννεφο. Δεν συζητώ καν για sniper kill σε πιλότο.
    Στο battlefield 1 έβγαινε ο συνεπιβάτης του αεροπλάνου στο attack plane ή στο heavy bomber, περπατούσε στα φτερά ή στο κορμό, σου πετούσε ένα limpet charge ή anti-tank grenade και boom!!! Μένεις με ένα μεγάλο ερωτηματικό να βρίσκεται σε τροχιά γύρω από το κεφάλι σου.
    Και το αντίστοιχο βίντεο:



    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  2. The Following User Says Thank You to Axilleas_GR For This Useful Post:

    psx3 (10-06-2021)

  3. #22
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    ^Ακριβώς.

    Υπάρχουν πολλά montages με "unrealistic but fun" στιγμές του Battlefield.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  4. #23
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Arcadey MP είναι, όχι war simulator (π.χ. ARMA).

  5. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Brazhlias (14-06-2021)

  6. #24
    Advanced Member Sergio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    315
    PSN ID
    vavavou
    Name
    Dr.Who

    Default

    Quote Originally Posted by Axilleas_GR View Post
    Γιατί σου φαίνεται παράξενο; Το έκαναν ήδη από το battlefield 4. "Τρως" τέτοιο kill από το πουθενά και το βρισιδι φεύγει σύννεφο. Δεν συζητώ καν για sniper kill σε πιλότο.
    Στο battlefield 1 έβγαινε ο συνεπιβάτης του αεροπλάνου στο attack plane ή στο heavy bomber, περπατούσε στα φτερά ή στο κορμό, σου πετούσε ένα limpet charge ή anti-tank grenade και boom!!! Μένεις με ένα μεγάλο ερωτηματικό να βρίσκεται σε τροχιά γύρω από το κεφάλι σου.
    Και το αντίστοιχο βίντεο:



    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Δεν το έχω παίξει το 4,οπότε πάω πάσο...

  7. #25
    Advanced Member nikosarg's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    393
    PSN ID
    k-r-o-n-o-s666
    Name
    Νικος

    Default

    Οπως ειπαν και πιο πανω, το bf ειναι arcade sandbox fps. Δηλαδη δινει ενα περιβαλλον που οι παιχτες μπορουν να δοκιμασουν οτι τους κατεβει και πολλες φορες πετυχαινει. Παρεπιπτοντως, ειναι το πρωτο bf που θα αγορασω μετα το bf4. Μετα την ελεεινη κατευθυνση της σειρας cod απο το mw2019 που το mp καταντησε συνοδευτικο του warzone για να κανεις level up τα οπλα, cod δεν ξαναπαιρνω, ουτε το cold war πηρα. Η guerilla ειναι αφαντη, οποτε μονο bf μενει. Εχουν χρυση ευκαιρια, ας μην την ξοδεψουν ασκοπα. Αν μαλιστα ειναι αρκετα εξυπνοι να βαλουν ενα πλουσιο infantry mode σε πιο μικρους χαρτες μαζι με το σημα κατατεθεν large scale combat και το παιχνιδι δεν ειναι χαλι στο launch, πανε για πολυ χρημα. Dedicated servers και απουσια sbmm που καθοριζει το ping σου ειναι ολα τα λεφτα. Πολυς κοσμος θα τρεξει και θα σκασει χρημα

  8. #26
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default


  9. #27
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Από το βίντεο απειροελάχιστα πράματα καταλαβαίνουμε για το πραγματικό gameplay.

    Αυτό το σταγόνα-σταγόνα-marketing είναι εντελώς εκνευριστικό.

    Έχει καταντήσει αηδία.

  10. #28
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Αυτό με τα bots-παίκτες με ανησυχεί κάπως, γιατί είναι σα να λέει η ΕΑ "αν δεν έχει πολλούς παίκτες ένας αγώνας, δεν πειράζει, θα τον γεμίζουμε με bots".
    Ε3 2021: Το Battlefield 2042 θα χρησιμοποιεί ΑΙ bots για ταχύτερο matchmaking

    https://www.enternity.gr/Article/Gam...ing/68278.html

    Σαν να μου φαίνεται η DICE δεν είναι και πολύ confident ότι θα γεμίσουν τα lobbies με τόσο υψηλή τιμή αγοράς...

    Και αν τελικά έχει 2 modes (64 vs 128 παίκτες) με cross-play στο πρώτο, θεώρησε δεδομένο ότι και οι PS5 κάτοχοι το 64άρι θα παίζουν για λόγους πληρότητας στο player pool. Gimmick mode θα καταντήσει το δεύτερο.

    Προσωπικά μποτάκια για μένα είναι αποδεκτά μόνο σε Co-op/PvE (όταν παίζεις εναντίον του υπολογιστή). Σε Competitive/PvP όλο το ζουμί είναι να παίζεις εναντίον ανθρώπινης νοημοσύνης (και έτσι να δεις πράγματα που δεν μπορεί να σκαρφιστεί η computer AI).

  11. #29
    PS4forums Fanatic Ezio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,566
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Προσωπικά μποτάκια για μένα είναι αποδεκτά μόνο σε Co-op/PvE (όταν παίζεις εναντίον του υπολογιστή). Σε Competitive/PvP όλο το ζουμί είναι να παίζεις εναντίον ανθρώπινης νοημοσύνης (και έτσι να δεις πράγματα που δεν μπορεί να σκαρφιστεί η computer AI).
    Θα ήταν ωραίο πιστεύω στο μέλλον να μπορεί το κάθε studio να βλέπει τα patterns των online παικτών και να δημιουργεί bot με βάση του πως παίζει ο κάθε παίκτης. Αλλά προς το παρόν κι εγώ στο online θέλω να παίζω μόνο με ανθρώπους.

  12. #30
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Ezio View Post
    Θα ήταν ωραίο πιστεύω στο μέλλον να μπορεί το κάθε studio να βλέπει τα patterns των online παικτών και να δημιουργεί bot με βάση του πως παίζει ο κάθε παίκτης. Αλλά προς το παρόν κι εγώ στο online θέλω να παίζω μόνο με ανθρώπους.
    Δεν ξέρω αν το έχεις δει:

    https://www.ea.com/news/teaching-ai-...-battlefield-1



    Όμως αυτό αφορά είτε Campaign/SP (που δεν υπάρχει πια), είτε Co-op/PvE (δεν έχω ιδέα αν θα μπει κάτι τέτοιο)... στα botάκια του PvP θα είναι δύσκολο να μπει αν μιλάμε για cross-play, πρέπει να είναι ενιαίο το NPC simulation (εκτός αν γίνει offload σε servers και απλά στέλνει τα data στους παίκτες -> επιπλέον κόστος για την EA).

    Η εκτίμησή μου είναι ότι η τεχνολογία των PS5/XSX (το XSS έχει λίγο compute ζουμί) & nVidia Tensor μπορεί να το προσφέρει, αλλά ο κόσμος πιθανότατα δεν το θέλει (αν αρχίσει να σπάει νεύρα).

    Getting owned by a superior AI isn’t necessarily that fun for players in the long run.

  13. #31
    PS4forums Fanatic Ezio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,566
    Name
    Γιάννης

    Default

    Διάβασα το κείμενο, πολύ ενδιαφέρον. Γενικά η τεχνητή νοημοσύνη ως βοήθεια στο game developement υπό οποιαδήποτε έννοια είναι κάτι που θέλω πολύ να δω στην επόμενη γενιά. Για το quote που αναφέρεις στο τέλος, δεν είναι απαραίτητο να προσφέρονται πολύ καλοί NPC, θα μπορούσαν να υπάρχουν πολλές διαφορετικές κατηγορίες ικανότητας στους NPC και να διαλέγει το παιχνίδι ποιους θα σου έχει στο online παιχνίδι που παίζεις κάθε φορά ανάλογα με τα στατιστικά του κάθε αληθινού παίχτη στο παιχνίδι ή με τυχαία επιλογή.

  14. #32
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Μπορείτε να εξηγήσετε γιατί ξαφνικά όλοι οι streamers twitch θυμήθηκαν κ παίζουν Battlefield 4.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  15. #33
    PS4forums Fanatic jimspy's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    athens
    Posts
    3,547
    PSN ID
    jimspy

    Default

    Άσχετο αλλά ένα fps τύπου killzone γιατί δεν βγαίνει.;
    http://asteiakia.gr/anekdota/konan_o_ilithios

  16. #34
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by jimspy View Post
    Άσχετο αλλά ένα fps τύπου killzone γιατί δεν βγαίνει.;
    Είσαι ο δεύτερος/τρίτος που το ρωτάει.

    Υποθέτω γιατί πέρασε η «μόδα» των arena FPS (εποχές PS360) και πλέον ευδοκιμεί η νέα μόδα των Battle Royale FPS (CoD Warzone, Apex Legends κλπ.) Και κάπως έτσι τρώνε φόλα όσοι προτιμούν arena-style games.

    Εγώ αν και δεν είμαι fan του είδους (προτιμώ TPS), είναι πολύ πιθανό να αγόραζα ένα next-gen Killzone day 1 και έτσι να έβρισκα αφορμή να λιώσω το DualSense (όπως και έκανα με το KZ-SF PS4 bundle day 1).

  17. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    nikosarg (22-06-2021)

  18. #35
    Advanced Member nikosarg's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    393
    PSN ID
    k-r-o-n-o-s666
    Name
    Νικος

    Default

    Quote Originally Posted by jimspy View Post
    Άσχετο αλλά ένα fps τύπου killzone γιατί δεν βγαίνει.;
    Αφενός ισχύει ότι ανέφερε ο psx3, αφετέρου αυτή η σειρά δεν πήρε ποτέ την διαφήμιση / marketing που άξιζε. Αν πάρετε και το παράδειγμα του Titanfall, αν δεν πέσουν λεφτά σε YouTubers/streamers να φάει ο κόσμος στη μούρη του το παιχνίδι όλη μέρα, προκοπή δεν κάνεις. Επίσης τα killzone είναι mp που ένας killer παίχτης δεν κάνει τη διαφορά. Αν δεν παίξει η ομάδα συνεργατικά τα objectives, οι άλλοι θα σε περάσουν σαν οδοστρωτήρας. Κρίμα, θα μείνω με το όνειρο ενός next gen killzone με άλλου επιπέδου physics και integration με dualsense (πχ να τρως σφαίρες από αριστερά και να το νιώθεις στο αντίστοιχο μέρος του χειριστηρίου). Πάει και αυτή η σειρά.....


  19. #36
    PS4forums Fanatic jimspy's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    athens
    Posts
    3,547
    PSN ID
    jimspy

    Default

    Ακριβώς αυτό ψάχνω...ένα συνεργατικό παιχνίδι....ίσως το battlefield 1 να το ακούμπησε λίγο επιδερμικά το στοιχείο αυτο αλλά μόνο ως εκεί....
    http://asteiakia.gr/anekdota/konan_o_ilithios

  20. #37
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Ποιο το Battlefield 1; Εμένα μου φάνηκε ότι είχε χάσει το ομαδικό στοιχείο που είχε το 4 κ τώρα το 5.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  21. #38
    PS4forums Fanatic jimspy's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    athens
    Posts
    3,547
    PSN ID
    jimspy

    Default

    μπορει να εχεις δικιο .... δεν ξερω ....το 5 δεν μου πολυαρεσει κ το εχω παιξει ελαχιστα εως καθολου...δεν εκφερω αποψη. στο 4 η αληθεια ειναι οτι μου αρεσε πολυ ... αλλα επαιζa παντα ως lone wolf sniper εκεινη την εποχη επομενως δεν επιδιωξα να παιξω ομαδικα ισως κ ποτε...επομενως το μονο μετρο συγκρισης που εχω ειναι ουσιαστικα το 1.....
    http://asteiakia.gr/anekdota/konan_o_ilithios

  22. #39
    PS4forums Addict Giorgos78's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    LAMIA
    Posts
    1,323
    PSN ID
    Giorgos78GRE

    Default

    Η Valparaiso και η metro θα γίνουν remake στο bf2042. Εμένα δε μου αρέσει ο γαντζος του spiderman που έδειξε στο τραιλερ.

    Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  23. #40
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Ευτυχώς που ο γάντζος είναι μόνο για σπέσιαλ χαρακτήρα. Δε νομίζω όμως ότι θα «χαλάει» το γενικότερο gameplay.
    Άλλου είναι το κεντρικό νόημα: το νέο BF θα μοιάζει πιο πολύ προς BF1/5 ή προς BF3/4;

    Γιατί και οι δυο μεριές έχουν φανατικούς υποστηρικτές που δεν θα αγοράσουν τον νεο τίτλο αν δεν κάτσει η μπίλια στην δίκη τους μεριά προτίμησης.

    Το σίγουρο είναι ότι και δυο μεριές αποκλείεται να ικανοποιηθούν καθώς είναι εκ διαμέτρου αντίθετες.

Page 2 of 7 FirstFirst 123456 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •