Page 1 of 7 12345 ... LastLast
Results 1 to 20 of 136

Thread: Battlefield 2042

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Arrow Battlefield 2042

    Σήμερα 9 Ιουνίου στις 6 το απόγευμα το reveal για το καινούριο Battlefield 2042, λογικά θα είναι cross-gen, ποιος αφήνει 110 εκατομμύρια κατόχους PS4 απ' έξω.
    Δεν το κάνει ούτε ο Καζουνόρι πλέον.



    Gameplay θα δείξουν στις 13 Ιουνίου, 7 καινούριοι χάρτες,
    υποστηρίζει μέχρι 128 players (προφανώς οι προηγούμενες κονσόλες θα παραμείνουν στους μέχρι 64 players)
    ο κάθε χάρτης προσφέρει μια μοναδική εμπειρία βασισμένη στο φυσικό περιβάλλον και κυκλοφορεί φέτος τον Οκτώβριο.


  2. #2
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Καλά όχι μόνο θα παίζει ps4 θα είναι κ δέκα ευρώ ποιο φτηνό στο 4, θέλαμε ποιότητα Ps5

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  3. #3

    Default

    Δεν έχω παίξει ποτέ ένα BF χωρίς ένα σωρό bugs και Glitches.
    Όλα broken και unplayable.
    Αντί να δουν πως στην καλήωρα θα βγάλουν στη ζωή τους ένα παιχνίδι χωρίς προβλήματα θέλουν 128 παίκτες και ακόμα πιο τεράστιους χάρτες, και ενώ στα τελευταία BF έχουν απομείνει ελάχιστοι να παίζουν.
    Δεν υπάρχει σωτηρία.

    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  4. #4
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Δεν έχω παίξει ποτέ ένα BF χωρίς ένα σωρό bugs και Glitches.
    Όλα broken και unplayable.
    Αντί να δουν πως στην καλήωρα θα βγάλουν στη ζωή τους ένα παιχνίδι χωρίς προβλήματα θέλουν 128 παίκτες και ακόμα πιο τεράστιους χάρτες, και ενώ στα τελευταία BF έχουν απομείνει ελάχιστοι να παίζουν.
    Δεν υπάρχει σωτηρία.
    Υποτίθεται ότι το παρόν Battlefield θα επιστρέψει στις «ρίζες» του (ή τουλάχιστον κάτι τέτοιο είχα διαβάσει, διορθώστε με οι βετεράνοι του είδους αν κάνω λάθος) μετά το φιάσκο του BFV.

    Επίσης, κακά τα ψέματα, τελειωμένο/bug-free MP δεν δύναται να υπάρξει day 1... όλα τα online MP είναι στην ουσία παιχνίδια-υπηρεσίες.

    Αν το περιμένεις τελειωμένο από άποψη patches, δεν θα έχει μείνει ψυχή στο player pool (το εντελώς αντίστροφο σε σχέση με τα SP games που ωριμάζουν σαν το παλιό καλό κρασί ).

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Υποτίθεται ότι το παρόν Battlefield θα επιστρέψει στις «ρίζες» του (ή τουλάχιστον κάτι τέτοιο είχα διαβάσει, διορθώστε με οι βετεράνοι του είδους αν κάνω λάθος) μετά το φιάσκο του BFV.

    Επίσης, κακά τα ψέματα, τελειωμένο/bug-free MP δεν δύναται να υπάρξει day 1... όλα τα online MP είναι στην ουσία παιχνίδια-υπηρεσίες.

    Αν το περιμένεις τελειωμένο από άποψη patches, δεν θα έχει μείνει ψυχή στο player pool (το εντελώς αντίστροφο σε σχέση με τα SP games που ωριμάζουν σαν το παλιό καλό κρασί ).
    Ποιο day one εδώ μετά από 2 χρόνια έφτιαξε κάπως το BF4 και μετά από ένα χρόνο το BF1.
    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι κοιτάνε να βάλουν ακόμα πιο δύσκολα στον εαυτό τους ενώ δεν έχουν μάθει ακόμα πως να βγάλουν ένα αξιοπρεπές BF day 1.

    Και όταν λέω αξιοπρεπές δεν εννοώ Bug free αλλά playable.

    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  6. #6
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    https://store.playstation.com/en-gr/search/2042

    80άρι ακατέβατο (PS5 version) και η EA; 70άρι η PS4 version και μιλάμε για MP-only game.

    Μου φαίνεται μια χαρά έκανε τον χρήσιμο ηλίθιο η Sony και ακολουθούν και οι υπόλοιποι σιγά-σιγά...

    - - - Updated - - -

    Τα ίδια και στο MS/XBOX store, άρα μιλάμε για εναρμονισμένη πολιτική τιμών.

  7. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    PDS (10-06-2021)

  8. #7
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Εναρμονισμένα τα @@ μου θα πάρουν τότε!

    80άρια λες και είναι στραγάλια.

    Όξω ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεε.

  9. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    drifterx (10-06-2021),psx3 (10-06-2021)

  10. #8
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Εναρμονισμένα τα @@ μου θα πάρουν τότε!
    Έγραψες και μου έφυγε ο χυμός από τη μύτη!

  11. The Following User Says Thank You to drifterx For This Useful Post:

    Lefteris_X (10-06-2021)

  12. #9
    Advanced Member Sergio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    315
    PSN ID
    vavavou
    Name
    Dr.Who

    Default

    Καλά,βγαίνει ο πιλότος εξω απο το αεροπλάνο με μπαζούκα,καταρρίπτει τον αντίπαλο και ξαναμπαίνει στο αεροπλάνο του σα να μην συμβαίνει τίποτα??wtf??Ή εγώ μεγάλωσα ή το παραξήλωσαν μου φαίνεται.Πόλυ call of duty θα πρέπει να έπαζαν οι devs...

  13. The Following User Says Thank You to Sergio For This Useful Post:

    AlexandrosQV (10-06-2021)

  14. #10

    Default

    Quote Originally Posted by Sergio View Post
    Καλά,βγαίνει ο πιλότος εξω απο το αεροπλάνο με μπαζούκα,καταρρίπτει τον αντίπαλο και ξαναμπαίνει στο αεροπλάνο του σα να μην συμβαίνει τίποτα??wtf??Ή εγώ μεγάλωσα ή το παραξήλωσαν μου φαίνεται.Πόλυ call of duty θα πρέπει να έπαζαν οι devs...
    Μπορεί ο πιλότος να ήταν το Τομ κρουζ.
    Some cars take your breath away. Only one gives it back.

  15. The Following 2 Users Say Thank You to AlexandrosQV For This Useful Post:

    jimspy (10-06-2021),Valkyre (10-06-2021)

  16. #11
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by AlexandrosQV View Post
    Μπορεί ο πιλότος να ήταν το Τομ κρουζ.
    Αν το κανει ο Τομ Κρουζ τοτε γινεται στα αληθεια!

  17. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    AlexandrosQV (10-06-2021),jimspy (10-06-2021)

  18. #12
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Quote Originally Posted by Sergio View Post
    Καλά,βγαίνει ο πιλότος εξω απο το αεροπλάνο με μπαζούκα,καταρρίπτει τον αντίπαλο και ξαναμπαίνει στο αεροπλάνο του σα να μην συμβαίνει τίποτα??wtf??Ή εγώ μεγάλωσα ή το παραξήλωσαν μου φαίνεται.Πόλυ call of duty θα πρέπει να έπαζαν οι devs...
    Γιατί σου φαίνεται παράξενο; Το έκαναν ήδη από το battlefield 4. "Τρως" τέτοιο kill από το πουθενά και το βρισιδι φεύγει σύννεφο. Δεν συζητώ καν για sniper kill σε πιλότο.
    Στο battlefield 1 έβγαινε ο συνεπιβάτης του αεροπλάνου στο attack plane ή στο heavy bomber, περπατούσε στα φτερά ή στο κορμό, σου πετούσε ένα limpet charge ή anti-tank grenade και boom!!! Μένεις με ένα μεγάλο ερωτηματικό να βρίσκεται σε τροχιά γύρω από το κεφάλι σου.
    Και το αντίστοιχο βίντεο:



    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  19. The Following User Says Thank You to Axilleas_GR For This Useful Post:

    psx3 (10-06-2021)

  20. #13
    Advanced Member Sergio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    315
    PSN ID
    vavavou
    Name
    Dr.Who

    Default

    Quote Originally Posted by Axilleas_GR View Post
    Γιατί σου φαίνεται παράξενο; Το έκαναν ήδη από το battlefield 4. "Τρως" τέτοιο kill από το πουθενά και το βρισιδι φεύγει σύννεφο. Δεν συζητώ καν για sniper kill σε πιλότο.
    Στο battlefield 1 έβγαινε ο συνεπιβάτης του αεροπλάνου στο attack plane ή στο heavy bomber, περπατούσε στα φτερά ή στο κορμό, σου πετούσε ένα limpet charge ή anti-tank grenade και boom!!! Μένεις με ένα μεγάλο ερωτηματικό να βρίσκεται σε τροχιά γύρω από το κεφάλι σου.
    Και το αντίστοιχο βίντεο:



    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Δεν το έχω παίξει το 4,οπότε πάω πάσο...

  21. #14
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Έχει πολλές αλλαγές, μερικές μου φάνηκαν περίεργες αλλά θα πρέπει να δούμε gameplay για να καταλάβουμε πόσο κουλές είναι ή δεν είναι αυτές οι αλλαγές.

    Καταρχήν η ΕΑ λέει ότι ουσιαστικά δεν υπάρχουν classes πλέον αλλά "ρόλοι", καθώς όλοι οι παίκτες θα έχουν πρόσβαση σε όλα τα όπλα. Όπως στο BFV όλοι θα μπορούν να κάνουν revive όλους. Λόγω όμως 2042 έτους, υπάρχουν απομακρυσμένα revive με κατάλληλα εργαλεία (πυροβολείς ένεση; χαχααχαχ).

    Επίσης, θα μπορείς κατά τη διάρκεια μιας μάχης να αλλάζεις το στήσιμο του όπλου, πχ είσαι σε εξωτερικό χώρα ημέρα και όταν μπαίνεις σε σκοτεινά μέρη αλλάζεις σκόπευτρο και ενεργοποιείς νυχτερινή όραση.

    Μετά διάβασα ότι ο κάθε παίκτης μπορεί να καλέσει όχημα κατά βούληση και θα μπορείς πχ. να καλέσεις ένα όχημα να σκάσει πάνω σε μια ομάδα παικτών (λολ).

    Θέλω να δω αν θα υπάρχει cross-play μεταξύ PS4-PS5 (το μεν μηχάνημα υποστηρίζει έως 64 παίκτες το δε έως 128).
    Θεωρώ ότι θα είναι εφικτό (φυσικά μόνο σε αγώνες 64 παικτών), ειδάλλως αν δεν είναι χέσε μέσα Πολυχρόνη (όσοι έχουν PS5 θα έχουν πολύ μοναχικούς αγώνες).

    Αυτό με τα bots-παίκτες με ανησυχεί κάπως, γιατί είναι σα να λέει η ΕΑ "αν δεν έχει πολλούς παίκτες ένας αγώνας, δεν πειράζει, θα τον γεμίζουμε με bots".

    Βασικά το κείμενο στο eurogamer μου φάνηκε κακογραμμένο, δηλαδή κάπως μπερδεψούρικη η γραφή με κούρασε και δεν το πολυθυμάμαι μπορεί στα παραπάνω κάπου να κάνω λάθος.

  22. #15

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post

    (το μεν μηχάνημα υποστηρίζει έως 64 παίκτες το δε έως 128).
    ειμαστε σιγουροι οτι φταιει το μηχανημα και οχι οι χαρτες η η εταιρια ???
    οποιος εχει παιξει στο planetside 2 γνωριζει,εχει 3 ομαδες στον ιδιο χαρτη που ειναι μεγαλος,καθε ομαδα εχει 200 η 300 παικτες και ειναι πολλες φορες που θα συναντηθουν και οι 3 ομαδες μαζι σε καποιο σημειο ωστε να καταλαβουν την περιοχη με καμια 150-200 ατομα να σφαζονται σε εδαφος και αερα σε μικρο κομματι γης,αναφερομαι στο ps4 που εχω παιξει το παιχνιδι

  23. #16
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Αυτό με τα bots-παίκτες με ανησυχεί κάπως, γιατί είναι σα να λέει η ΕΑ "αν δεν έχει πολλούς παίκτες ένας αγώνας, δεν πειράζει, θα τον γεμίζουμε με bots".
    Ε3 2021: Το Battlefield 2042 θα χρησιμοποιεί ΑΙ bots για ταχύτερο matchmaking

    https://www.enternity.gr/Article/Gam...ing/68278.html

    Σαν να μου φαίνεται η DICE δεν είναι και πολύ confident ότι θα γεμίσουν τα lobbies με τόσο υψηλή τιμή αγοράς...

    Και αν τελικά έχει 2 modes (64 vs 128 παίκτες) με cross-play στο πρώτο, θεώρησε δεδομένο ότι και οι PS5 κάτοχοι το 64άρι θα παίζουν για λόγους πληρότητας στο player pool. Gimmick mode θα καταντήσει το δεύτερο.

    Προσωπικά μποτάκια για μένα είναι αποδεκτά μόνο σε Co-op/PvE (όταν παίζεις εναντίον του υπολογιστή). Σε Competitive/PvP όλο το ζουμί είναι να παίζεις εναντίον ανθρώπινης νοημοσύνης (και έτσι να δεις πράγματα που δεν μπορεί να σκαρφιστεί η computer AI).

  24. #17
    PS4forums Fanatic Ezio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,566
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Προσωπικά μποτάκια για μένα είναι αποδεκτά μόνο σε Co-op/PvE (όταν παίζεις εναντίον του υπολογιστή). Σε Competitive/PvP όλο το ζουμί είναι να παίζεις εναντίον ανθρώπινης νοημοσύνης (και έτσι να δεις πράγματα που δεν μπορεί να σκαρφιστεί η computer AI).
    Θα ήταν ωραίο πιστεύω στο μέλλον να μπορεί το κάθε studio να βλέπει τα patterns των online παικτών και να δημιουργεί bot με βάση του πως παίζει ο κάθε παίκτης. Αλλά προς το παρόν κι εγώ στο online θέλω να παίζω μόνο με ανθρώπους.

  25. #18
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Ezio View Post
    Θα ήταν ωραίο πιστεύω στο μέλλον να μπορεί το κάθε studio να βλέπει τα patterns των online παικτών και να δημιουργεί bot με βάση του πως παίζει ο κάθε παίκτης. Αλλά προς το παρόν κι εγώ στο online θέλω να παίζω μόνο με ανθρώπους.
    Δεν ξέρω αν το έχεις δει:

    https://www.ea.com/news/teaching-ai-...-battlefield-1



    Όμως αυτό αφορά είτε Campaign/SP (που δεν υπάρχει πια), είτε Co-op/PvE (δεν έχω ιδέα αν θα μπει κάτι τέτοιο)... στα botάκια του PvP θα είναι δύσκολο να μπει αν μιλάμε για cross-play, πρέπει να είναι ενιαίο το NPC simulation (εκτός αν γίνει offload σε servers και απλά στέλνει τα data στους παίκτες -> επιπλέον κόστος για την EA).

    Η εκτίμησή μου είναι ότι η τεχνολογία των PS5/XSX (το XSS έχει λίγο compute ζουμί) & nVidia Tensor μπορεί να το προσφέρει, αλλά ο κόσμος πιθανότατα δεν το θέλει (αν αρχίσει να σπάει νεύρα).

    Getting owned by a superior AI isn’t necessarily that fun for players in the long run.

  26. #19
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    " Το μεν μηχάνημα " εννοώ: η τάδε έκδοση 64 παίκτες και η δείνα έκδοση 128 παίκτες.

    Δεν ήταν έμμεσο σχόλιο για το τι μπορεί να αποδώσει (ή δεν μπορεί) το hardware του PS4.

    Περιέγραψα απλώς την ειδοποιό διαφορά μεταξύ των δύο εκδόσεων.

  27. #20

    Default

    Αλήθεια;
    Άλλο ένα live service - beta που θέλουν να χρυσό πληρώσουμε; Γεμάτο micro transactions του κώλου;
    Μέτα το απίστευτο φιάσκο του V;
    Ήρθε η ώρα να πληρώσει η dice.
    Πολύ περισσότερο τη ξιπασιά και την έπαρση της.
    Κατά βάθος λυπάμαι. Είμαι τεράστιος φαν της σειράς. Ήμουν.
    Όχι 80 και 70€. Ούτε day 1. "τέρμα τα δίφραγκα". Αν αποδείξει ότι αξίζει και παίζει ικανοποιητικά, σε προσφορά, τα Χριστούγεννα, στην καλύτερη.
    Α! Κι αν μέχρι τότε έχουμε βρει ps5, για να το τρέξουμε.

Page 1 of 7 12345 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •