Page 6 of 7 FirstFirst ... 234567 LastLast
Results 101 to 120 of 136

Thread: Battlefield 2042

  1. #101
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Sgt_Greco View Post
    Σαν απο μηχανης Θεός, αναλαμβάνει ο Vince Zampella να συμμαζεψει το χαος.
    Πιστευω θα τα καταφερει.
    https://www.theverge.com/2021/12/2/2...ss-ceo-shakeup



    Zampella’s new role could indicate that EA wants to inject some of what’s made the free-to-play battle royale shooter Apex Legends so successful into the Battlefield franchise. While Zampella didn’t confirm to GameSpot that Battlefield will be going free-to-play, he did say EA is "exploring every possibility." And as both Apex Legends and Battlefield are coming to smartphones, perhaps EA is considering similar strategies for expanding each series.
    Καλά, πως θα έρθει το Battlefield στα smartphones;

  2. #102
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Τι εννοείς «πως»; Από τεχνικής άποψης μπορούν να κόψουν ράψουν τα γραφικά, εξάλλου υπάρχει σχετικά δυνατούτσικο χαρντγουεαρ. Με DualShock παίζεις μια χαρά (υποθέτω, γιατί με μομπαϊλ γκεϊμινγκ δεν ασχολούμαι καθόλου).

    Ξεκάθαρα θέλουν να το κάνουν φρητουπλευ αλλά η συνταγή «ημι-ρεαλιστικός πόλεμος» δεν πείθει τη νεολαία καθόλου. Χώρια κιόλας που δεν πείθει το theme για να πουληθούν σκινς.

    Ενώ το καρτουνίστικο φορτναιτ έχει το καταλληλότερο theme για την πώληση σκινς και παράλληλα έχει καταξεσκιστεί στις συνεργασίες με εταιρείες για την εμφάνιση χαρακτήρων/ηρώων στο φορτναιτ.

    Άπατο θα πάει το νέο BF. Όπως είναι φτιαγμένο δεν έχει καμία θέση στο σύγχρονο (οικονομικά) γκεϊμινγκ τοπίο, δεν το ζήτησε κανείς, δεν το θέλει κανείς, δεν έχει καμία προοπτική για εξέλιξη που θα ελκύσει τις μάζες.

    Το παιχνίδι ουσιαστικά είναι Dead On Arrival.
    Last edited by Lefteris_X; 19-12-2021 at 23:11.

  3. #103
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Αν μιλάμε για iPhone συμφωνώ, αλλά μάλλον θα στοχεύσουν στην πιτσιρικαρία που την βγάζει με Android των €100 και εκεί τα πράγματα δεν είναι τόσο ευοίωνα από άποψη CPU/SoC (αν θέλουν δηλαδή να διατηρήσουν τους 64 παίκτες, δεν λέω καν 128)...

    Βάλε και physics/destruction, θα πρέπει να πέσει πολύ (gameplay-related) downgrade συγκριτικά με το Fortnite.

    Τελοσπάντων, η κατρακύλα ξεκίνησε με το BFV και την αλαζονεία/ύβρη που επέδειξαν τότε οι devs προς το κοινό. Λες και ξέρω γω τα παιχνίδια δεν φτιάχνονται για τους πελάτες/gamers στην τελική (και μάλιστα αυτούς που ακολουθούν χρόνια μια σειρά).

    Παράλληλα ξεπετάχτηκε το Apex και δύσκολα η EA θα θελήσει να έχει εσωτερικό FPS ανταγωνισμό (παλιότερα είχε «σβήσει» το Medal of Honor για αυτό τον λόγο, να μην ανταγωνίζεται το Battlefield -τότε που ήταν ακόμα στα ντουζένια του-).

  4. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Conjure7 (20-12-2021)

  5. #104

    Default

    Η πλάκα είναι ότι σαν να πήρε κάπου το μάτι μου ότι έρχεται νέο medal of honor

  6. #105
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Conjure7 View Post
    Η πλάκα είναι ότι σαν να πήρε κάπου το μάτι μου ότι έρχεται νέο medal of honor
    Αν λες το Above and Beyond (από την Respawn κιόλας), είναι VR-only game, άρα ολίγον niche το target group:

    https://store.steampowered.com/app/1...ve_and_Beyond/

    Επί της ουσίας RIP είναι το franchise εδώ και μια δεκαετία, μην κοροϊδευόμαστε.

    Δεν ξέρω, εγώ κυνικά σκεπτόμενος αν ήμουν στην θέση της Respawn και του Zampella, σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα το BF να μου φάει το ψωμάκι μου (λέγε με Apex).

    Όχι ότι δεν είναι ταλαντούχο studio στα FPS, αλλά η εμπλοκή τους δεν είμαι σίγουρος ότι είναι για καλό... ξαναλέω: κυνικά σκεπτόμενος, όχι ρομαντικά (σε έναν ιδανικό κόσμο).

    ΥΓ: Εδώ σκότωσαν μέχρι και το Titanfall, που είναι «δικό τους παιδί»... πολλοί ζητάνε TF3, αλλά εις μάτην.

  7. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Conjure7 (20-12-2021)

  8. #106
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Εχμ, τι λέτε; (με ύφος σκασμένου ανθρώπου στα γέλια προς την ΕΑ, όχι προς εσάς)

    Το BF εμφανώς έχει χάσει την μπάλα σε όλα τα επίπεδα:

    - Θέλει να προβάλλει ημι-ρεαλιστικό πόλεμο, αλλά τα έχει κάνει όλα σκατά με το μελλοντικό (άρα πάπαλα ρεαλισμός) warfare.

    - Ήθελε δήθεν να προβάλλει "εξέλιξη" εξαφανίζοντας τα classes. Αρχικά όλοι όσοι ξέρω καλοδέχτηκαν την ιδέα να έχουν ως "βάση" τις δυνατότητες ενός "χαρακτήρα" (αμυδρά ο χαρακτήρας να θυμίζει κάποιο παλιό class, πχ. medic, support, sniper, assault) αλλά με την επιλογή να εξοπλιστείς με όποιο όπλο θες. Στην πραγματικότητα τι έγινε; Κυριολεκτικά εξαφανίστηκαν τα classes, η επιλογή όπλων υπάρχει αλλά είναι λιγοστά τα όπλα. Τελικό αποτέλεσμα, σαφώς λόγω του ανθρώπινου παράγοντα (human player logic) : κανείς δεν μπορεί να αναγνωρίσει με τα μάτια του τι σόι τύπος "στρατιώτη" είναι οι συμπαίκτες του (πχ. δεν βλέπεις κάποιον και καταλαβαίνεις απευθείας ότι είναι support ή medic), κανείς δεν αναλαμβάνει κάποιον σημαντικό ρόλο στο squad. Με λίγα λόγια η "τακτική" προσέγγιση που είχαν οι ομάδες πήγε περίπατο. Κατά τ' άλλα: ημιρεαλιστικός (υπερ-μοντέρνος) πόλεμος my ass.

    - Έβαλε τους σπέσιαλ χαρακτήρες μέσα, με πολλά και διάφορα καλούδια. Το Star Wars Battlefront μας προσφέρει τα συγχαρητήριά του. Μόνο που εδώ........υποτίθεται ότι έχουμε ημιρεαλιστικό πόλεμο, όχι Jedi universe. Εμφανέστατα θέλουν να "εφεύρουν" τρόπους για έξτρα χρήμα, ΧΩΡΙΣ όμως να υποπέσουν στα (διορθωμένα μετά από μαζικό κράξιμο) λάθη του παρελθόντος, βλέπε "διαχωρισμό πελατών" με πληρωτέους χάρτες ή/και χαρακτήρες (BF1, BF5, SWars BF1-2). Παρακάτω θα αναλύσω περαιτέρω.

    - Ακούγεται ότι ετοιμάζεται "σπέσιαλ" αγώνας μεταξύ Άγιων Βασίληδων VS Ξωτικών (trolls). Μην γελάτε, δεν κάνω πλάκα. Battlefield είναι το όνομα του παιχνιδιού, και η εταιρεία ετοιμάζεις άγιους βασίληδες εναντίον τρολλ. Όχι απλώς "έχει χαθεί η μπάλα", αλλά έχει χαθεί το στάδιο ολόκληρο, το άθλημα εντελώς.

    Εμφανέστατα, στα δικά μου μάτια τουλάχιστον, η ΕΑ θέλει να εφεύρει τρόπους να μετατρέψει σε "υπηρεσία" το Battlefield. Δεν βγαίνουν φράγκα όπως έχει καταντήσει το BF, μετά το BF1 του 2016 που τα πήγε "κάπως" καλά στις πωλήσεις (πάνε κοντά 6 χρόνια κιόλας). Προσπάθησε με το Bf5 για παραπάνω οικονομικούς πώρους τελικά έφαγε κράξιμο και υποχώρησε. Οπότε; Θέλει ντε και καλά να βγάζει ροή χρήματος από το BF. Όπως όμως είναι σχεδιασμένο το BF, δεν αφήνει περιθώρια για ροή χρήματος πέραν από 2 τρόπους: να βγάζεις έξτρα χάρτες επί πληρωμή και να βγάζεις νέους σπέσιαλ χαρακτήρες/ήρωες επί πληρωμή. Μόνο που αυτό προκαλεί κράξιμο από τους παίκτες BF, έχει ήδη δοκιμαστεί, έχει αποτύχει, η ΕΑ εν τέλει υποχώρησε.
    Συνεπώς;
    Πως μετατρέπεις το BF σε υπηρεσία; Χάρτες ξέχνα το επί πληρωμή. Σπέσιαλ χαρακτήρες πάλι ξέχνα το.
    Ε, τι μένει;

    Τίποτα δεν μένει. Τόσο απλά. ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ.

    Το υφιστάμενο οικονομικό μοντέλο, πληρώνω 1 φορά να αγοράσω το παιχνίδι και θα έχω όλους τους χάρτες, ακόμα και τους μελλοντικούς = σημαίνει ότι ο πελάτης πλήρωσε 1 φορά στην ΕΑ την αξία του παιχνιδιού και πάπαλα. Καμία απολύτως ροή χρήματος.

    Άρα θέλει η ΕΑ να αλλάξει οικονομικό μοντέλο και ταυτόχρονα να ΜΗΝ χρεώνει τους νέους χάρτες και να ΜΗΝ χρεώνει τους σπέσιαλ χαρακτήρες (γιατί θα φάει κράξιμο, επειδή το gameplay θα γίνει άδικο προς όσους δεν θα αγοράζουν τους νέους σπέσιαλ χαρακτήρες).
    Άρα;
    Τι απομένει στην ΕΑ να "εφεύρει" εντός του "BF theme", που να μην προκαλέσει κράξιμο και ταυτόχρονα να επιφέρει ροή χρήματος;

    Τα "skins" και οι σπέσιαλ χαρακτήρες του Fortnite;

    Εμ, εδώ είναι που σκοντάφτει η ΕΑ.
    Σκοντάφτει ακριβώς επειδή το BF franchise είναι συνυφασμένο με το theme του ημιρεαλιστικού πολέμου.
    Τι σκατά skins να προσφέρεις επί πληρωμή σε στρατιώτες;

    Εδώ να σημειώσω ότι τα skins στο fortinte είναι καθαρά cosmetics. Δηλαδή είτε δεν πληρώσεις ούτε μισό σεντ στην Epic, είτε πληρώσεις για skins, η εμπειρία σου θα είναι ίδια από πλευράς gameplay. Μόνο που...........οι ηλικίες που απευθύνεται το Fortnite (εξ ου και τα καρτουνίστικα γραφικά = προσφέρουν το υπόβαθρο για πολλαπλούς χαρακτήρες και άπειρα skins) κάνουν πολύ κέφι για τα νέα "ανθρωπάκια" που αγοράζουν με αληθινά λεφτά του μπαμπά.

    Επιστρέφω στο BF.

    Λοιπόν;
    Τι να κάνει η ΕΑ; Να δίνει επί πληρωμή skins για τους στρατιώτες; Τι σόι skins μπορεί να είναι αυτά, σε ημιρεαλιστικό επίπεδο όπως είναι το theme του παιχνιδιού; Τίποτα.
    Ούτε παρδαλά χρωματάκια έχουν χώρο στο BF, ούτε τρελούτσικος σχεδιασμός στον στρατιώτη, ούτε τίποτα. Οπότε ξεχνάμε τα skins.

    Δοκιμάζει την "συνταγή" των σπέσιαλ ηρώων στο BF 2042. Τα έκανε όλα σκατά, οι παίκτες κατακεραύνωσαν το 2042. Οι πωλήσεις του παιχνιδιού είναι αίσχος. Το engagement είναι στα τάρταρα, πολύ λίγοι παίκτες είναι στους σερβερς.

    Υπολόγιζε η EA να δίνει μελλοντικά νέους σπέσιαλ χαρακτήρες επί πληρωμή;

    Μα.........αυτό το δοκίμασε ήδη στο Star Wars και έφαγε το κράξιμο του αιώνα.....και εν τέλει υποχώρησε.

    Θα ξανακάνει το ίδιο; Για να ξαναφάει κράξιμο; Και μάλιστα θα το κάνει στο BF 2042 που ήδη τα πάει ΧΑΛΙΑ σε πωλήσεις;

    Με αυτά και αυτά, τι απομένει στην ΕΑ για το οικονομικό μέλλον του ΒF;

    Κυριολεκτικά ΤΙΠΟΤΑ.

    Εξ ου και οι "σπασμωδικές" κινήσεις με αλλαγές μεγαλοστελεχών και φήμες για απαράδεκτες "μάχες" με άγιους βασίληδες και τρολλ.

    Δεν φταίνε τα μεγαλοστελέχη στον developer.
    Φταίνε τα μεγαλοστελέχη στον publisher.

    Άλλο το ένα άλλο το άλλο.

    Δε πα να αναλάβει ο Ζαμπέλα, ο Καπέλα, ο Αινστάιν την DICE;

    Άπαξ τα μεγαλοστελέχη της EA του έχουν δώσει εντολές "κόψε τον κώλο σου να εφεύρεις νέους τρόπους συνεχόμενης ροής χρημάτων ΧΩΡΙΣ να διαχωρίσεις την πελατεία με πληρωτέους χάρτες και χαρακτήρες όμως"......................τι σκατά να κάνει και αυτός;

    Μαγικά;

    Η κατάσταση έτσι όπως έχει διαχειριστεί η ΕΑ το Battlefield ουσιαστικά είναι αυτοκτονική: πλέον είναι "μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα".
    Ότι και να κάνει η ΕΑ, πολύ απλά, το BF πάει κατά διαόλου.

    Δεν μπορεί να το μετατρέψει σε υπηρεσία και ταυτόχρονα να διατηρεί το υφιστάμενο οικονομικό μοντέλο, που ο καταναλωτής καλείται να πληρώσει 70(ΠΣ4)-80(ΠΣ5) ευρώ μόνο μια φορά και τέρμα.

    Θες να το κάνεις υπηρεσία κυρία ΕΑ;

    ΚΑΝΕ ΤΟ "Warcraft".

    Το παιχνίδι ΔΕΝ θα πωλείται.

    Θα μπορούμε να το παίξουμε ΜΟΝΟ με συνδρομή, ποικίλλων προσφορών: 1 μήνας, 3 μήνες, 6 μήνες, 9 μήνες, 12 μήνες.

    Είτε πληρώσεις για 1 μήνα, είτε για 12 μήνες, απευθείας θα λαμβάνεις ΟΛΟΥΣ τους χάρτες και χαρακτήρες.

    Αν το παιχνίδι μετά από 2-3 χρόνια συνεχόμενων update και βελτιώσεων αποφασίσει να βγάλει expansion (πάλι στο στυλ του Warcraft), τότε θα ΠΡΕΠΕΙ να χρεώνεται το ΠΟΛΥ 20 ευρώ και να προσφέρει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ εξέλιξη, καλύτερα γραφικά, καλύτερο ήχο, καλύτερα τα ΠΑΝΤΑ. Και οι συνδρομές θα παραμένουν ως έχουν από πλευράς τιμής, άσχετα με το expansion.

    Τώρα όμως, στην σήμερον ημέραν, το BF 2042 όπως είναι φτιαγμένο θεωρείται νεκρό.
    Last edited by Lefteris_X; 20-12-2021 at 15:34.

  9. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Conjure7 (20-12-2021),psx3 (20-12-2021)

  10. #107
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Είναι εντελώς πεθαμένο το εμπορικό μοντέλο του "πληρώνω συνδρομή για 1 παιχνίδι και μόνο".

    Πλέον μόνο F2P αν θες το μέγιστο δυνατό player pool @ day 1...

  11. #108
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Ναι, F2P για "μεγιστοποίηση δυνητικών πελατών".

    Έμφαση στη λέξη: δυνητικών.

    Ένα παιχνίδι όπως το BF ακριβώς λόγω του theme του, κοστίζει ΠΟΛΛΑ χρήματα για την δημιουργία του και επίσης απαιτεί πολύ χρήμα για την απρόσκοπτη λειτουργία των σερβερς (που τρέχουν πολύ πιο απαιτητικό net-προγραμματισμό σε σχέση με τον απλοϊκό του Fortinite, άλλωστε κι εσύ τα ξέρεις αυτά!).

    Το BF δεν θέλει "δυνητικούς" πελάτες.
    Θέλει κανονικούς πελάτες που θα πληρώνουν από day 1.
    Τους έχει ανάγκη εννοώ με το "θέλει".
    Χωρίς πελάτες-day 1-επί πληρωμή τα κουκιά ΔΕΝ βγαίνουν.
    Είναι πολυέξοδη παραγωγή με πολυέξοδη συντήρηση.

    Με το υφιστάμενο theme του ημιρεαλιστικού πολέμου και του υπάρχοντος οικονομικού μοντέλου (αγοράζω 1 φορά τον τίτλο και μετά δεν ξαναπληρώνω τίποτα), δεν μπορεί η ΕΑ να κάνει τίποτα.

    Απεναντίας, ένα καλογυαλισμένο, συνεχώς υπό βελτίωση μέσω δωρεάν updates Battlefield το οποίο απαιτεί συνδρομή, θεωρώ ότι θα τα πάει μια χαρά.

    Σε όσους έχω πει "θα πλήρωνες μηνιαία (ή τρίμηνη, εξάμηνη, δωδεκάμηνη) συνδρομή πχ. 8 ευρώ το μήνα ή 70 το χρόνο, για ένα BF με απειροελάχιστα bug/glitches τα οποία σε χρόνο DT θα εξαλείφονταν, με άψογους σέρβερ, με πλήθος χαρτών και χαρακτήρων;" η απάντηση από ΟΛΟΥΣ ήταν ένα μεγαλοπρεπές "ΝΑΙ".

    Και μάλιστα όσοι ρώτησα (που δεν είναι και λίγοι) συμπλήρωσαν: με την συνδρομή είτε μηνιαία, είτε όση θέλω σε διάρκεια, μπορώ ΕΓΩ να αποφασίζω όποτε θέλω να ασχολούμαι με το BF. Έχω κέφια τώρα χειμωνιάτικο να πάρω 3μηνη ή 6μηνη συνδρομή; Πάω και αγοράζω και το καλοκαίρι τα παρατάω όλα και κάνω τα μπανάκια μου. Θέλω τώρα που το πέτυχα σε προσφορά να αγοράσω 12μηνη συνδρομή; Μπορώ άνετα. Έχω σκυλοβαρεθεί το BF και δεν παίρνω καμία συνδρομή; Κι αυτό μπορώ να το κάνω, καθώς δεν έχω πληρώσει 80άρα να την κλαίω επειδή βαρέθηκα να παίζω το παιχνίδι. Με πήραν τηλ οι φίλοι μου και με έβαλαν στην πρίζα "Έλα ρε μλκ, πάρε 1 μήνα συνδρομή να μαλακιστούμε λιγάκι!" κι αυτό μπορώ να το κάνω, του φούστη σχεδόν 2 πακέτα τσιγάρα είναι 8 ευρώ για 1 μήνα, οπότε κι αυτό μπορώ να το κάνω.

    Όπως είναι πάντως το BF δεν μπορεί να πάει πουθενά, εκτός από στο διάολο!

  12. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Conjure7 (20-12-2021)

  13. #109

    Default

    Κοιτάξτε...
    Το παιχνίδι δεν είναι τόσο κακό. Αλλά ναι. Είναι κακό για bf. Όπως ήταν καλό και το V. Έχει καλές στιγμές και προοπτικές να το φτιάξουν. Αν θέλουν. Αλλά δεν θέλουν.
    Οκ. Τη πάτησα. Περίμενα σαν βλάκας το νέο bf, προκειμένου να να πάρει από το κακό - για τα γούστα μου - cod, που είχα αναγκαστεί να γυρίσω, τον τελευταίο καιρό. Την πάτησα γιατί έδωσα 100€. Κι εδώ έρχομαι και συμφωνώ 100% με αυτό:
    Γιατί; Γιατί δεν είναι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία φορά που την πατάω.

  14. #110
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Μήπως τότε πρέπει να διερωτηθείς "το πρόβλημα δεν είναι το παιχνίδι, ούτε με την ΕΑ. Το πρόβλημα είναι με εμένα, που ενώ ξέρω ότι το franchise δεν πάει καλά απεναντίας πάει ολοένα και χειρότερα, παράλληλα μου τα λένε και άλλοι έμπειροι του χώρου ότι δεν αξίζει τα λεφτά του το 2042......παρόλα ταύτα πάω και σκάω όχι 80 αλλά 100 ευρώ";;;;;;;

    Δεν στο λέω ως υπόδειξη, ούτε ως επίπληξη (αν είναι δυνατόν κιόλας!), ούτε ως πλάγια μομφή επειδή δεν (υπ)άκουσες αυτά που σου είπαν άλλοι.

    Στο λέω κυριολεκτικά για να ανακαλύψεις "τις πταίει;" που μετάνιωσες 100 ευρώ αγορά;

    Στην περίπτωση που 100 ευρώ για την τσέπη σου αποτελούν τρίχες, τότε ΟΚ, πάω πάσο (άλλωστε ο καθένας κρίνει με την τσέπη του), δεν τρέχει τίποτα έτσι κι αλλιώς. Χαμένες "τρίχες" δηλαδή.

    Στην περίπτωση όμως που τσούζουν τα 100 ευρώ, τότε μήπως πρέπει να διερωτηθείς γιατί αγνόησες όλα τα αρνητικά σημάδια για την ποιότητα του παιχνιδιού + οι απόψεις-αποτροπές αγοράς από άλλους έμπειρους παίκτες (με εμπεριστατωμένη άποψη λόγω έρευνας και beta-2042-εμπειρίας) ;

    Καθαρά και μόνο για να "προστατέψεις" τον εαυτό σου στα λέω αυτά.

    ΥΓ: Κι εγώ περίμενα πως και πως το 2042, ήξερα ότι θα τα σκάσω day 1 τα 80 ευρώ, αλλά μόλις διάβασα "cross-gen" πριν από πολύ καιρό, μόλις είδα τα μινιμουμ PC specs επίσης πριν από πολύ καιρό, κατευθείαν αποφάσισα "αποκλείεται day 1 να δώσω 80 ευρώ, το παιχνίδι στην καλύτερη περίπτωση ΔΕΝ θα είναι next gen, αλλά θα έχει τιμολόγηση next gen". Μετά άρχισαν τα αρνητικά σημάδια (από διάφορες φήμες) στο development (ότι αρχικά ήταν Μπατλ Ρουαγιάλ, μετά το μετάνιωσαν), πιο μετά το καλοκαίρι ακούγονταν πολύ κακά σχόλια από τους early closed beta testers, λίγο πιο μετά βγήκε στο twitter 1-2 βίντεο με κάποιον που μας έδειχνε τα ΠΟΛΥ λιγοστά όπλα και είδαμε μέτρια γραφικά/ήχο.....ε, μετά ήρθε η καθυστέρηση μερικών εβδομάδων (πολύ ύποπτο αυτό μαζί με όλα τα προαναφερθέντα άσχημα γεγονότα).....και τέλος ήρθε η beta, που αν έχεις αρκετά χρόνια πείρα με την ΜΙΑ καταλαβαίνεις ότι "αυτός ο τίτλος δεν σώζεται ούτε με μαγικά". Έτσι λοιπόν αποφάσισα ότι δεν πρόκειται ούτε 80, ούτε 70, ούτε 60, hell, ακόμα και 20 ευρώ να μου το πούλαγαν ΠΑΛΙ δεν θα το αγόραζα. Γιατί πολύ απλά είναι κακό παιχνίδι (αν έχει καλές μερικές στιγμές/αγώνες αυτό -για εμένα- δεν λέει απολύτως τίποτα: παραμένει ένα κακό παιχνίδι). Οπότε, από εκεί που περίμενα το 2042 πως και πως, σταδιακά έφτασα στην άποψη "μόνο δωρεάν αν μου το δώσουν, δεν δίνω ούτε μισό σεντ".

    ΥΓ2: Σόρρυ αλλά το BFV (5) ήταν μέτριο. Καταρχήν τα squad περιορίζονταν στους 4 παίκτες. Ενώ στο BF1, ο αμέσως προηγούμενος τίτλος, είχε 5 άτομα το squad. Μήπως δεν παίζεις με φίλους που είναι αφοσιωμένοι σε squad όπως εγώ + να είστε όλοι μαζί σε πάρτυ τσατ + να γνωρίζεστε αρκετά καλά ως άνθρωποι; Διότι ΜΟΝΟ τότε "ξεδιπλώνεται" η πεμπτουσία του BF. Αν παίζεις με αγνώστους δηλαδή ουσιαστικά παίζεις solo, ή αν παίζεις με απλούς γνωστούς που δεν πολυ-συνεννοείσαι (γιατί δεν πολυ-γνωρίζεστε μεταξύ σας) οπότε πάλι solo καταλήγεις να παίζεις, τότε ΟΚ το BFV ενδέχεται να σου φαίνεται "καλό παιχνίδι". Για εμάς όμως που λιώνουμε ώρες ως ομάδα ΑΥΣΤΗΡΑ 5-6-7-8 άτομα (φτιάχνουμε 2 squad) και παίζουμε 100% με τακτική ΚΑΙ ΠΟΤΕ solo (πέφτει άγριο κράξιμο σε όποιον ξεχαστεί και αρχίσει τις solo απόπειρες), το BFV είναι μέτριο. Μετριότατο. Τα οχήματα/αεροπλάνα έχουν level που πρέπει να ξεκλειδώσεις: ήμαρτον δηλαδή, για να έχεις συνεπιβάτη που θα πυροβολεί σε ένα αεροπλάνο θα πρέπει να φτάσεις σε ένα τάδε (δύσκολο) level με αυτό. Χέσε μέσα. Επίσης, δεν υπάρχει καθόλου spotting του εχθρού όπως στο BF1. Α-ΠΑ-ΡΑ-ΔΕ-ΚΤΟ. Ξενέρωσε πάρα πολύ κοσμάκη. Και πολλά άλλα ου δεν έχουν θέση στο παρόν θρεντ.

    ΥΓ3: Τελικά ένα πράμα κατάλαβα (μπορεί να λανθάνω βέβαια) : ο κόσμος που βρήκε "καλό" το BFV και κάααααπως "καλούλι" το BF 2042, είναι εκείνος που παίζει solo κατά κύριο λόγο. Με λίγα λόγια παίζει λάθος παιχνίδι εδώ και χρόνια.
    Last edited by Lefteris_X; 20-12-2021 at 17:09.

  15. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Conjure7 (20-12-2021)

  16. #111

    Default

    Μα αυτά ακριβώς είπα - έγραψα - Λευτέρη. "Δίψαγα" για ένα καινούργιο bf, είδα όλα τα σημάδια, έπαιξα την άθλια beta και παρόλα αυτά το πήρα. Εννοείται ότι φταίω εγώ.
    Εννοείται ότι ούτε το V ήταν καλό. Το έχω πει οκ ολίγες φορές.

  17. The Following User Says Thank You to Conjure7 For This Useful Post:

    Lefteris_X (20-12-2021)

  18. #112

    Default

    Quote Originally Posted by Conjure7 View Post
    Γιατί; Γιατί δεν είναι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία φορά που την πατάω.
    Αυτό ακριβώς.
    Προσωπικά δεν είχα καμμία αμφιβολία ότι θα είναι τελείως broken και κακό το παιχνίδι και συμβούλευα άπαντες να μην το πάρουν αν δεν δουν .
    Δε μπορώ ειλικρινά να καταλάβω πως την πατήσατε για ότι τόσο προφανές .


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  19. #113
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Μπορεί να ήθελε να χαρεί το player pool day 1, αντί να πάρει το παιχνίδι 2 χρόνια μετά (που σίγουρα θα έχουν φτιαχτεί πολλά θέματα) και να βρίσκει μόνο καμμένους/tryhard αντιπάλους (γενικό φαινόμενο στα MP, δεν αφορά μόνο το BF).

    Δυστυχώς αυτό «πληρώνεις» στα MP day 1 full price, το player pool με ποικιλία παικτών (casuals/noobs)... και για αυτό «καταπίνεις» διάφορα bugs/παιδικές ασθένειες.

    Εντελώς αντίστροφη λογική συγκριτικά με SP που παλιώνουν σαν το παλιό καλό κρασί (σε εύλογο timeframe, ε; όχι να περιμένεις 20 χρόνια μετά!) με διάφορα updates/upgrades. Στο MP το fun factor δεν εξαρτάται μόνο από το τι θα κάνεις εσύ, αλλά και από το τι θα κάνουν οι υπόλοιποι στην αγορά.

    Εγώ για αυτό σπαζόμουν κάποτε με τα paid DLC map packs (εποχές PS3 που ήταν η νόρμα), όχι γιατί δεν είχα λεφτά να τα αγοράσω (και μάλιστα άξιζαν σαν δουλειά), αλλά γιατί το fun factor μου εξαρτιόταν από τις αποφάσεις τρίτων (π.χ. κάποιος φίλος μπορεί να μην τα είχε αγοράσει, κάποιος άλλος μπορεί να τα είχε αγοράσει, αλλά να μην ήθελε tryhard matches -> αφού συνήθως οι πιο καμμένοι/engaged τα αγοράζουν κλπ.)

    Αυτός είναι και ο λόγος που «καλοβλέπω» το F2P μοντέλο στα online MP. Εγώ να πληρώσω και base game και συνδρομή και DLC maps (σε έναν ιδανικό κόσμο όλοι θα τα πλήρωναν), η αγορά όμως; Η αγορά έχει άλλες βλέψεις δυστυχώς...

    ΥΓ1: Το SP (π.χ. TLOU2) είτε ένας το παίζει σε όλο τον κόσμο, είτε 10 εκατομμύρια ταυτόχρονα, το fun factor παραμένει ίδιο και αναλλοίωτο, αφού παίζεις εναντίον NPCs.

    Στο MP αν παίζει 3 και ο κούκος, αρχίζουν και προκύπτουν διάφορα προβλήματα (lag, αργό matchmaking, άδειες playlists/modes κλπ.)

    ΥΓ2: Τα παραπάνω δεν τα γράφω για να διαφωνήσω με τον Λευτέρη ή να «ακυρώσω» την άποψή του, προς θεού! Απλά το σκεπτικό μου αναλύω, έχοντας φάει στην μάπα ουκ ολίγα προβλήματα στο παρελθόν (με αποτέλεσμα, ναι, να είμαι biased με player pool issues).

    Δυστυχώς η τέλεια λύση δεν υπάρχει, όλες έχουν trade-offs.

    ΥΓ3: Τυχεροί είναι όσοι το MP της προτίμησής τους είναι κάποιο πολύ δημοφιλές (π.χ. το WoW στα ντουζένια του), ακόμα κι αν είναι πληρωτέο. Αυτοί σίγουρα δεν θα με καταλάβουν ποτέ.
    Last edited by psx3; 21-12-2021 at 11:55.

  20. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Conjure7 (21-12-2021)

  21. #114

    Default

    Δεν χρειάζεται τόσο μεγάλη ανάλυση. Είναι αρκετά απλό. Μου αρέσει το είδος. Αυτό το είδος mp. Όχι τα br. Πάντα προτιμούσα το bf έναντι του cod. Αυτές είναι οι επιλογές. Ή το ένα ή το άλλο. Είναι σαν να λες παίζω ποδοσφαιράκι. Ποιές είναι οι επιλογές σου;
    Το παιχνίδι δεν είναι τόσο κακό. Είναι κακό bf. Αλλά δεν θα γυρίσω και πίσω στο bf1. Ίσως το βάλω λίγο να δω πως τρέχει στο ps5. Νομίζω μέχρι εκεί.

  22. #115
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Again: αν δεν παίζεις με γνωστή παρέα είτε παραμείνεις στο 2042, είτε επισκεφθείς για λίγο το BF1, το ίδιο και το αυτό είναι: μέτριας διασκέδασης παιχνίδια.

    Σόρρυ και πάλι (δεν διακατέχομαι από διάθεση αντιπαράθεσης), αλλά το 2042 είναι κακό παιχνίδι. Όχι "κακό BF", καθώς ο εν λόγω χαρακτηρισμός λυτρώνει κάπως την κάκιστη ποιότητά του.
    Είναι ένα κακό παιχνίδι.
    Απαράδεκτο για τέλη 2021 να βγαίνει τέτοιο παιχνίδι, μετά από πείρα 20 ετών περίπου.

    (BTW άψογα τρέχει το BF1 σε PS5. Άμεσοι χρόνοι loading, άψογα, κρυστάλλινα γραφικά παρόλο που παίζω σε 50άρα 4Κ ενώ το παιχνίδι είναι 1080-1440p με upscale, ακατέβατα 60fps. Σχεδόν πάντα, για να μην πω κυριολεκτικά ΠΑΝΤΑ, οι σέρβερ έχουν πολύ κοσμάκη. Σε τέτοιο βαθμό που 9 στις 10 φορές περιμένω "In queue: X" όπου Χ= 1, 2, 3, 4 για να με βάλει στην μάχη. Με λίγα λόγια παραμένει το κορυφαίο BF έως σήμερα)

    ΥΓ: Γιατί λες ότι δεν χρειάζεται ανάλυση; Καταθέσαμε απόψεις τόσο περί 2042 όσο και γενικότερα για το BF franchise και πως θεωρούμε ότι μπορεί να βελτιωθεί το οικονομικό μοντέλο (psx3 κι εγώ), με συνέπεια τη συνολική βελτίωση. Ακόμα καλύτερα αν κατέθετε (με όρεξη για γράψιμο) και κάποιος άλλος.
    Last edited by Lefteris_X; 21-12-2021 at 15:06.

  23. #116

    Default

    Δεν κατάλαβες. Εννοώ δεν χρειάζεται ιδιαίτερη ανάλυση για το πως κατέληξα να πάρω το 2042. Τουλάχιστον εκεί αναφερόμουν, αν δεις ξανά την πρώτη μου παράγραφο. Ίσως να μην ήταν σαφές εξ αρχής.
    Για το bf franchise γενικά ασφαλώς και σηκώνει κουβέντα, ίσως και ανάλυση, αλλά στη προκειμένη περίπτωση, δεν έχω τη διάθεση.
    Και βέβαια είναι τεράστια η διαφορά να παίζεις με παρέα από το να παίζεις σόλο. Τα τελευταία χρόνια όμως η δική μου παρέα έχει σκορπίσει.

  24. #117
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    (ααααααααα, οκ, τώρα σε εννόησα)

    Συμπάσχω. Διέλυσε η παρέα που είχα από το PS3 όταν αγόρασα το PS4. (οπότε παράτησα εντελώς τα MP παιχνίδια καθώς solo δεν μπορώ να τα παίξω, ούτε κι αν με πλήρωναν ως επάγγελμα)

    Ευτυχώς που βρήκα (καλή) παρέα το 2017 περίπου, μέσω ενός συνφορουμίτη.

    Κι έτσι ξαναμπήκα στο "άθλημα" του MP, αυστηρά μόνο στο BF1. (άλλους MP τίτλους δεν αντέχω να παίξω)

    Πολύ καλά παιδιά, ηλικίες 30 - 56. (οι πιο νεαρές ηλικίες ΔΕΝ αντέχονται με ΤΙΠΟΤΑ. Και πάλι ευτυχώς, καθώς οι συγκεκριμένοι 30άρηδες είναι καλά παιδιά, με βατή συμπεριφορά.)

  25. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Conjure7 (21-12-2021)

  26. #118
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Η αμήχανη στιγμή όπου ένα AAA MP FPS γίνεται meme material indie game:

    https://mp1st.com/news/battlefield-2...on-the-insults


  27. #119
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Απίστευτο πόσο γρήγορα κατέληξε στο bargain bin:


  28. #120
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    EA should 'blame' this game for Battlefield 2042's demise, not Halo

    https://www.tweaktown.com/news/84628...alo/index.html

Page 6 of 7 FirstFirst ... 234567 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •