Page 1 of 201 123451151101 ... LastLast
Results 1 to 20 of 4015

Thread: Επί παντός επιστητού

  1. #1
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default Επί παντός επιστητού

    Το γνωστο thread από τα παλια. Πειτε ο,τι θελετε, ο,τι σας "κατεβει". Ειπαμε... το shout box μεσα στο forum!!!!!!!


  2. #2
    PS4forums Fanatic jimspy's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    athens
    Posts
    3,547
    PSN ID
    jimspy

    Default

    anoikse paly to gamato.info....
    http://asteiakia.gr/anekdota/konan_o_ilithios

  3. #3
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Χαιρετε!

    Χτες το βραδυ ειχα ενα θεμα με ενα οδηγο ταξι και ηθελα λιγο να το συζητησουμε για να ακουσω την γνωμη σας.
    Αφου, λοιπον, επιβιβαστηκα στο ταξι, λιγο πιο κατω του ζητησα να στριψει σε ενα στενο, το οποιο πραγματικα "εκοβε" πολυ δρομο. Ασχετα αν αυτος δεν το γνωριζε. Παραπονεθηκε οτι δεν πρεπει να του υποδεικνυω απο που θα παει και πως δουλεια μου ειναι να μπω απλα στο οχημα και να του πω μονο τον προορισμο και αυτος θα με παει. Του ειπα πως δεν ειναι ετσι. Και αν αυτος ηθελε να με παει σπιτι μου μεσω Λαμιας? Θα επρεπε να μην μιλησω? Μου ειπε επισης πως λεγοντας του να μπει απο στενα, χανει πιθανους πελατες στη διαδρομη. Του ειπα πως επειδη κανω αυτη τη διαδρομη δυο χρονια, ποτε κανενας οδηγος ταξι δεν μου εχει παραπονεθει για κατι τετοιο. Εδω να πω πως με την κλασικη διαδρομη, πληρωνα καπου 4.50 ευρω. Ενω με αυτη τη διαδρομη (που μου υπεδειξε οδηγος ταξι), παντα το κοστος ειναι καπου στα 3.20 με 3.50 ευρω. Οταν του ειπα οτι απο αυτη τη διαδρομη γλυτωνουμε χρονο (αποδεδειγμενα, ε?) και, ναι, χρημα εγω, μου ειπε οτι προσπαθω να γλυτωσω 10 ή 20 λεπτα. Και φυσικα τοτε του ανταπαντησα, οτι αφου ειναι τοσο πενιχρο το ποσο τον 10 ή 20 λεπτων, τοτε γιατι οι 9 στους 10 ταξιτζηδες στρογγυλοποιουν προς τα πανω καθε ποσο? Αν πχ η διαδρομη ειναι 4.80, ε, θα τους δωσεις το ταληρο και θα σου πουνε απλα ευχαριστω. Σιγα μη σου γυρισουν το εικοσαρακι.
    Anyway, εκτος απο τη συζητηση που μπορει να προκυψει απο αυτο το θεμα, ηθελα να ρωτησω για οποιον ξερει.

    Μπορω να υποδειξω στο ταξι τη διαδρομη που θα ακολουθησει?

    Μπορω, αν θελω, να του πω να μην παρει αλλο πελατη μεχρι να αφησει εμενα?

    Υ.Γ. Εκει που γελαγα απο μεσα μου, ειναι οταν ειπε οτι προσπαθω να γλυτωσω τα 10 λεπτα. Που τουλαχιστον στα πουρμπουαρ, ειμαι παραπανω απο ενταξει. Αλλα αυτο ειναι θεμα αλλου thread.
    Last edited by Dragonpaul; 13-02-2010 at 20:01.

  4. #4
    Elite aladdin7's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    949
    PSN ID
    qazwsx345

    Default

    Με κατι τετοια τρελαινομαι. Εννοειται πως εχεις δικαιωμα να του πεις απο που θα σε παει. Και εννοειται πως αφου εισαι εσυ μεσα, δεν πρεπει να παρει αλλον πελατη.

    Επρεπε να του ριξεις ενα βρισιδι και να κατεβεις να φυγεις. Ελεος πια!!! Την εχουν δει κρατος εν κρατει.

  5. #5
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Ενταξει, δεν τον εβρισα, αλλα διαπληκτιζομασταν σε ολη τη διαδρομη. Ενα τεταρτο που διηρκησε. Πραγματικα, δε μου εχει συμβει ποτε πριν κατι τετοιο.

  6. #6
    Elite aladdin7's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    949
    PSN ID
    qazwsx345

    Default

    Αν ειναι δυνατον. Να πληρωνεις για την παροχη μιας υπηρεσιας και να σου βγαζει το λαδι ο καθε καμμενος!

  7. #7
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Και τολμησε να μου πει οτι ειναι τοσες ωρες στη δουλεια και πως δεν μπορει να μπαινει ο καθενας και να του υποδεικνυει διαδρομες. Και φυσικα του απαντησα οτι και γω δεν γυρναω απο την παιδικη χαρα. Απο τη δουλεια μου γυρναω.
    Ενταξει, εχει παραγινει το θεμα με τα ταξι. Ο,τι να ναι. Ειδικα αυτο το νταβατζιλικι με τη στρογγυλοποιηση, ειναι απαραδεκτο.

  8. #8
    Elite aladdin7's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    949
    PSN ID
    qazwsx345

    Default

    Πραγματικα μπραβο σου! Αν ημουν στη θεση σου θα ειχε γινει μαχη! Χαρας στην υπομονη σου!

  9. #9
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Κοιτα... Γενικα ειμαι φιλησυχος και δεν "αρπαζω" ευκολα. Αλλα αυτος ηταν προκλητικοτατος. Και βεβαια του υπεδειξα πως αν εχει τοσα νευρα, ισως δεν θα επρεπε να οδηγει ταξι.

  10. #10
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,277
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Εγώ δεν παίρνω ταξί και δεν ξέρω να σου απαντήσω με βεβαιότητα για το αν μπορείς να του υποδείξεις από που θα πάει, αλλά σίγουρα θα μπορείς. Δουλειά του είναι να σε πάει όπου του ζητήσεις. Κι αυτό με τη στρογγυλοποίηση δεν υπάρχει. Πες του ή μου δίνεις τα ρέστα μου ακριβώς ή δεν παίρνεις καθόλου λεφτά

  11. #11
    PS4forums Fanatic Giannis7's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Athens
    Posts
    3,200
    PSN ID
    Soldius7
    Name
    Γιάννης

    Default

    Άσε, είναι μερικοί πολύ εκνευριστικοί. Κάτι παρόμοιο μου είχε συμβεί και μένα. Ήθελα να πάρω ταξί για να πάω στο γήπεδο που έχει στην Κυψέλη. Βρίσκω ένα ταξί και επειδή δεν ήξερε την διαδρομή του λέω να μπει σε ένα στενάκι. Με το που μπαίνει σε αυτό το στενάκι άρχιζε και μου έλεγε "ωχ, αυτά τα στενάκια είναι που φοβάμαι... κοίτα να δεις τι μου έκανες τώρα.. έχασα τους πελάτες για να σε πάω εκεί πέρα τώρα.""Γι' αυτό κανείς δεν σταμάταγε, το ήξεραν το σενάριο...". Σκέφτομαι από μέσα μου (δεν μας χέζεις ρε Νταλάρα )Του λέω, "πριν 2 λεπτά ήρθα εδώ". Σε όλη την διαδρομή αυτό μου έλεγε, ευτυχώς ήταν 8-10 λεπτά και δεν είχα όρεξη, απλά τον έγραφα. Προς το τέλος, μου λέει "αγορίνα τελευταία φορά, εγώ εδώ πέρα δεν ξαναέρχομαι"... Λες και θα τον ξαναδώ.
    "Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that."

    Bill Shankly

  12. #12
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Quote Originally Posted by muku View Post
    Πες του ή μου δίνεις τα ρέστα μου ακριβώς ή δεν παίρνεις καθόλου λεφτά
    Το θεμα ειναι ακριβως αυτο. Πως πρωτα παιρνουν τα λεφτα και απλα λενε ευχαριστω. Ή αν, πχ, η διαδρομη κοστιζει 4.70 και τους δωσεις δεκαρικο, σου γυρνουν ενα ταληρο, σου λενε παλι ευχαριστω και αντε γεια. Ε, σου λεει θα ντραπει τωρα να ζητησει 30 λεπτα.
    Καλα, το τι νταβατζιλικι πεφτει ειδικα στις περιπτωσεις που μπαινεις μεσα ενω εχει ηδη αλλο πελατη και το ταξιμετρο εχει ηδη γραψει καποιο ποσο...

  13. #13
    Elite fotaras's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    860
    PSN ID
    fotaras_fz6s
    Name
    Φώτης

    Default

    οπως σε ολους τους τομεις ετσι κ σε αυτον τον επαγγελματικο τομεα υπαρχουν ανθρωποι που κανουν σωστα την δουλεια τους και τα λαμογια που κανουν οτι ναναι και περνει κ η μπαλα και τους πρωτους.εχω πεσει και εγω σε κακους ταριφες αλλα εχω πεσει και σε καλους.η επιλογη πελατων που γινεται ειδικα σε σταθμους τραινων η κτελ ειναι ολα τα λεφτα.να φωναζει ο ταριφας παω παγκρατι ποιος ερχεται!!!!και να βαζει 5,6 μεσα!!και κατι κακομοιρηδες που μενουν σε κακοφημες περιοχες και αμα ειναι κ βραδυ να κανουν 2 και 3 ωρες να βρουν ταξι γιατι κανενας δεν τους παει!εχω τυχει να μπω σε ταριφα κ μολις του ειπα πηγαινε με εκει λεει δεν παω εκει ενω ειχε ελευθερο το σημα.ωραια του λεω παμε εδω κοντα στον δρομο σου και αφησε με στο αστυνομικο τμημα να παω να σου κανω μηνυση.ενταξει μου λεει θα σε παω εκει που θες απλα ειναι μακρια κ βιαζομαι κ τα σχετικα.εχω μπει σε αλλον κ με το που μπαινω μυριζε αλκοολ!!σαββατο βραδυ!!λεω δεν μπορει να ειναι αυτος κατι θα χυθηκε στο αμαξι.κ τσουπ πεφτουμε σε μπλοκο της αστυνομιας του κανουν αλκοτεστ και τον παιρνουν για αυτοφωρο!!!τρελα μιλαμε!!βεβαια εχω μπει και σε αλλους που ηταν πραγματικα ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ.ενας ειχε το ντουλαπακι του συνοδηγου γεματο με usb stickakia κ πανω στο καθενα να γραφει το ονομα καθε τραγουδιστη!!μου λεει ποιον θες να ακουσεις και του λεω σφακιανακη!!τσουπ,βγαζει το στικακι με τον σφακιανακη το βαζει σε ενα τρελο ηχοσυστημα που ειχε κ ακουγα τραγουδια που γουσταρα εγω!!!!!!!!
    φυσικα μπορει ο πελατης να του υποδειξει τη διαδρομη που θα ακολουθησει,φυσικα απαγορευεται να παρει αλλους πελατες οσο ειναι καποιος αλλος μεσα και φυσικα επρεπε να του εριχνες μια κλωτσια στα απαυτα του που ποναει κιολας και να σε θυμαται για μια ζωη μετα!!!!!!!!
    Last edited by fotaras; 14-02-2010 at 01:31.

  14. #14
    PS4forums Fanatic jimspy's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    athens
    Posts
    3,547
    PSN ID
    jimspy

    Default

    Η "ιστορία" του 13ου και 14ου μισθού

    Του ΣΠΥΡΟΥ ΦΡΕΜΕΝΤΙΤΗ


    Το δώρο Πάσχα εμφανίστηκε πρώτη φορά τον Απρίλιο του 1822, όταν το ζήτησαν οι υπάλληλοι «της εν Κορίνθω Προσωρινής Διοίκησης της Ελλάδος», όπως αναφέρει ο ιστορικός Γ. Κορδάτος στην «Ιστορία του Ελληνικού Εργατικού Κινήματος» (Αθήνα 1956, σελ. 29).


    Στον ιδιωτικό τομέα πριν από το 1940 ορισμένες συλλογικές συμβάσεις εργασίας και εσωτερικοί κανονισμοί μεμονωμένων επιχειρήσεων προέβλεπαν τη χορήγηση του δώρου Πάσχα. Πρώτη φορά όμως με το νομοθετικό διάταγμα 310/1941 στην Κατοχή ορίστηκε ότι «όπου από συνήθεια ή από έθιμο ή από διάταξη ΣΣΕ καταβάλλεται θα συνεχίσει να καταβάλλεται».


    Ακολούθησε ο Ν. 1.901/51, που κύρωσε τον αναγκαστικό Ν. 1.777/51 (ο οποίος διατηρήθηκε σε ισχύ με το άρθρο 15 του Ν. 2.053/52). Ορισε ότι οι υπουργοί Οικονομικών και Εργασίας «δύνανται διά κοινών αποφάσεων να προσδιορίζουν εκτάκτως οικονομικάς ενισχύσεις κατά τις εορτές Χριστουγέννων και Πάσχα εις χρήμα ή εις είδος». Εκτοτε γενικεύθηκε στον δημόσιο και τον ιδιωτικό τομέα.


    Με κοινές νομοθετικές ρυθμίσεις καθιερώθηκε και το δώρο Χριστουγέννων, που αποτελούσε «χορήγηση στους μισθωτούς έκτακτης οικονομικής ενισχύσεως κατά τις εορτές των Χριστουγέννων - Νέου Ετους».


    Με το άρθρο 1 του Ν. 1.082/80 το δώρο αυτό μετονομάστηκε σε επίδομα εορτών Χριστουγέννων και καθορίστηκε το πλαίσιο χορηγήσεώς του.


    Ακολούθησε η έκδοση της υπ' αριθ. 19.040/81 αποφάσεως των υπουργών Οικονομικών και Εργασίας, που ρυθμίζει παγίως πλέον όλα τα σχετικά με τον τρόπο υπολογισμού και χορηγήσεως των επιδομάτων εορτών κατ' έτος.


    Το επίδομα αδείας μετ' αποδοχών καθιερώθηκε με τον αναγκαστικό νόμο 539 του 1945, όπου, στο άρθρο 2 παράγραφος 1, προσδιορίζονται οι προϋποθέσεις λήψης της πρώτης άδειας με αποδοχές, καθώς και η άδεια για όλα τα επόμενα χρόνια στον ίδιο ή σε διαφορετικούς εργοδότες.


    «Από το 1951 για το δώρο Πάσχα κι από το 1945 για το επίδομα αδείας κανένας μέχρι σήμερα, ούτε κυβέρνηση, ούτε ιδιώτες, αμφισβήτησαν την αναγκαιότητα χορήγησης» δήλωσε ο Α. Μητρόπουλος, καθηγητής εργατικού δικαίου και πρόεδρος της Ενωσης για την Υπεράσπιση της Εργασίας και του Κοινωνικού Κράτους.
    «Ο 14ος, δώρο Πάσχα και επίδομα αδείας, όπως και ο 13ος μισθός, το δώρο Χριστουγέννων, αποτέλεσαν την αναγκαιότητα για την ενίσχυση της αγοραστικής δύναμης των μισθωτών. Συντέλεσε στην αύξηση της εμπορικής κίνησης και στην εναλλακτική καταναλωτική συημπεριφορά μισθωτών, συνταξιούχων και ανέργων. Γι' αυτό η πιθανή κατάργησή τους θα οδηγήσει στη δραματική προλεταριοποίηση ευρύτερων στρωμάτων μισθωτών και συνταξιούχων και σε πραγματικό ολοκαύτωμα».


    πηγη ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ


    http://asteiakia.gr/anekdota/konan_o_ilithios

  15. #15
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Ξερει κανεις που θα βρω το βιντεο της Αλεξανδρατου?

  16. #16
    PS4forums Fanatic jimspy's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    athens
    Posts
    3,547
    PSN ID
    jimspy

    Default

    gamato.info
    http://asteiakia.gr/anekdota/konan_o_ilithios

  17. #17
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Quote Originally Posted by jimspy View Post
    gamato.info
    Tσιμπα και ενα rep, ετσι για να μαθεις....

  18. #18
    PS4forums Fanatic Giannis7's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Athens
    Posts
    3,200
    PSN ID
    Soldius7
    Name
    Γιάννης

    Default

    http://www.cosmo.gr/News/Hellas/265937.html

    Πάει το gamato.info και μάλλον οριστικά.

    Και αν το παρακάτω δεν είναι φάρσα, δεν πάμε καλά.

    http://prezatv.blogspot.com/2010/03/gamatoinfo_11.html
    "Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that."

    Bill Shankly

  19. #19
    PS4forums Fanatic dimitrisasp's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    3,365
    PSN ID
    dimitrisasp
    Name
    Δημητρης

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis7 View Post
    http://www.cosmo.gr/News/Hellas/265937.html

    Πάει το gamato.info και μάλλον οριστικά.

    Και αν το παρακάτω δεν είναι φάρσα, δεν πάμε καλά.

    http://prezatv.blogspot.com/2010/03/gamatoinfo_11.html
    Πωω.. Χαμος εγινε παλι..

    Spoiler!

    Every man is guilty of all the good he did not do!

  20. #20

    Default

    Εμένα μου έκανε εντύπωση που άνοιξε και πάλι μετά το κλείσιμο όχι τώρα που το έκλεισαν ξανά.

Page 1 of 201 123451151101 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •