Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 21 to 40 of 58

Thread: Space Exploration / News / Launches / Milestones

  1. #21
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, πάλι δισεκατομμυριουχος χρηματοδοτει την αποστολή (Jared) αλλά σε σχέση με τα παπούδια που πηγαν 100χλμ υψος τον προηγουμενο μήνα, το δικό του είναι πολυ ποιο εντυπωσιακό. Τυχεροί της υπόθεσης οι άλλοι 3, ειδικά η νοσοκόμα. Αλλα και πάλι ο τύπος πέταγε Mig29 , η Sian έχει άδεια πιλότου, και ο Chris δουλεύει και αυτός νομίζω σε aerospace company.
    Καλα ναι. Προφανως θα υπαρχουν και καποιες προυποθεσεις. Δηλαδη η ομαδα θα πρεπει να αποτελειται απο ατομα τα οποια επαγγελματικα εχουν μια Α πειθαρχεια, μια Α μορφωση κλπ. Δεν μπορεις να βαλεις τον οποιονδηποτε commander μιας διαστημικης αποστολης.


  2. #22
    PS4forums Fanatic jimspy's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    athens
    Posts
    3,547
    PSN ID
    jimspy
    http://asteiakia.gr/anekdota/konan_o_ilithios

  3. The Following User Says Thank You to jimspy For This Useful Post:

    psx3 (15-01-2022)

  4. #23
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Πολύ ενδιαφέρον.

    Θυμάμαι διάβαζα ότι οι πρώτοι άνθρωποι που θα πάνε στον Άρη, θα πάψουν να έχουν ανοσοποιητικό σύστημα, αφού δεν θα υπάρχουν μικρόβια εκεί να πολεμήσουν.

    Όπως επίσης ότι μέσα σε λίγες γενιές μόλις οι εκεί άνθρωποι θα μεταλλαχθούν σε διαφορετικό είδος, νέο branch του homo sapiens. Λόγω βαρύτητας και άλλων παραγόντων.

    Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ ούτε επί πληρωμή δεν πάω εκεί. Ακόμα και η διατροφή θα είναι πολύ περιορισμένη.

    Προτιμώ να κάτσω σε τούτο τον πονεμένο πλανήτη. Πάντα όμως θα με συναρπάζει το ενδεχόμενο να υπάρχει εξωγήινη ζωή κάπου εκεί έξω, πιθανότατα πολύ μακριά από εμάς.

  5. #24
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Εγω αν ειχα βαλει σε ταξη ολες μου τις υποχρεωσεις, ειχα μεγαλωσει το παιδι μου κλπ θα πηγαινα ανετα. Επι πληρωμη κιολας. Με οτι κι αν σημαινε αυτο. Οχι για να ζησω μονιμα προφανως αλλα για ενα εξαμηνο κλπ πηγαινα χωρις δευτερη σκεψη! Ειναι κατι που το ονειρευομαι διαρκως απο παιδι και θα ηθελα να προλαβω μια εποχη που θα ηταν καπως affordable μια τετοια εμπειρια. Θελω τουλαχιστον να δω τη Γη απο το διαστημα.. παρα μα παρα μα παρα πολυ.

  6. The Following 3 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (17-01-2022),PDS (17-01-2022),Stefanos (17-01-2022)

  7. #25
    PS4forums Fanatic jimspy's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    athens
    Posts
    3,547
    PSN ID
    jimspy
    http://asteiakia.gr/anekdota/konan_o_ilithios

  8. The Following User Says Thank You to jimspy For This Useful Post:

    Valkyre (12-04-2022)

  9. #26
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Warning, serious geeky stuff ahead.
    Αλλά για ένα ακόμα βίντεο ο Τιμ τα σπάει, θα έχει και συνέχεια.


  10. #27
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Click image for larger version. 

Name:	main_image_deep_field_smacs0723-5mb.jpg 
Views:	115 
Size:	154.4 KB 
ID:	12947Click image for larger version. 

Name:	main_image_exoplanet_wasp-1280.jpg 
Views:	117 
Size:	67.1 KB 
ID:	12948Click image for larger version. 

Name:	main_image_galaxies_stephans_quintet_sq_nircam_miri_final-1280.jpg 
Views:	117 
Size:	130.0 KB 
ID:	12949Click image for larger version. 

Name:	main_image_star-forming_region_carina_nircam_final-5mb.jpg 
Views:	118 
Size:	169.6 KB 
ID:	12950Click image for larger version. 

Name:	main_image_stellar_death_s_ring_miri_nircam_sidebyside-1280.jpg 
Views:	121 
Size:	639.6 KB 
ID:	12951

  11. The Following 2 Users Say Thank You to Slay For This Useful Post:

    Dragonpaul (13-07-2022),Valkyre (13-07-2022)

  12. #28
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι η ζημιά στο launch pad. Εικάζω ότι ούτε το σύστημα που σχεδιάζουν τώρα θα είναι αρκετό, χωρίς την προσθηκη τάφρου απο κάτω.


  13. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    Valkyre (21-04-2023)

  14. #29
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Το ειδα κι εγω live. Και μονο που εφτασε εκει που εφτασε εγω το θεωρω τρομερη επιτυχια. Ακομα δεν μπορω να πιστεψω οτι αυτο το τερας σηκωθηκε απο το εδαφος και πεταξε... Η ζημια στο launchpad ειναι οντως ενα θεμα, αλλα δε νομιζω να αποτελεσει σοβαρο εμποδιο σε θεμα χρονου.

  15. #30
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    ^^ Το ειδα κι εγω live. Και μονο που εφτασε εκει που εφτασε εγω το θεωρω τρομερη επιτυχια. Ακομα δεν μπορω να πιστεψω οτι αυτο το τερας σηκωθηκε απο το εδαφος και πεταξε... Η ζημια στο launchpad ειναι οντως ενα θεμα, αλλα δε νομιζω να αποτελεσει σοβαρο εμποδιο σε θεμα χρονου.
    Είδα και άλλες φωτογραφίες από το pad και πραγματικά πλέον πιστεύω ότι ήταν εξαιρετικά τυχεροί που δεν ανατινάχτηκε πάνω στο pad. Ήδη από την αρχή το σκάφος είχε engine rich exaust, ξεκίνησε με 3 μηχανές εκτός και έχασε άλλες 4 εν πτήσει. Και εάν δεις προσεκτικά το υλικό από άλλες κάμερες είναι προφανές ότι έχασε μηχανές από τα συντρίμμια που προκάλεσε.

    Πραγματικά κανείς δεν έχει προσπαθήσει να εκτοξεύσει κάτι τόσο ισχυρό, χωρίς flame trench και flame diverter, δεν ξέρω γιατί πίστευαν ότι μπορεί να τα καταφέρουν. Πιστεύω ότι θα αργήσουμε πολύ να δούμε άλλη εκτόξευση.

    Στάλθηκε από το Redmi 10S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  16. #31
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Δεν νομιζω Παναγιωτη. Ειδα κι εγω καποια βιντεο σχετικα με τη ζημια και τις πιθανες λυσεις για το launch pad και δεν φαινεται να ειναι τιποτα τραγικο ειδικα οταν μιλαμε για μια εταιρεια που οι ρυθμοι με τους οποιους κινειται στον χωρο αυτο ειναι.. διαστημικες (pun intended).

    Ειτε flame trench διαλεξουν ειτε water mist/spray ειτε κατι αλλο, νομιζω δεν θα τους καθυστερησει ιδιαιτερως η υλοποιηση. Ή τελωσπαντων το ευχομαι.

  17. #32
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Δεν νομιζω Παναγιωτη. Ειδα κι εγω καποια βιντεο σχετικα με τη ζημια και τις πιθανες λυσεις για το launch pad και δεν φαινεται να ειναι τιποτα τραγικο ειδικα οταν μιλαμε για μια εταιρεια που οι ρυθμοι με τους οποιους κινειται στον χωρο αυτο ειναι.. διαστημικες (pun intended).

    Ειτε flame trench διαλεξουν ειτε water mist/spray ειτε κατι αλλο, νομιζω δεν θα τους καθυστερησει ιδιαιτερως η υλοποιηση. Ή τελωσπαντων το ευχομαι.
    Flame trench πλέον δεν μπορουν να φτιάξουν. Ο υδροφόρος ορίζοντας είναι πολύ κοντά στην επιφάνεια του εδάφους, άρα δεν μπορούν να σκάψουν, και η λύση που χρησιμοποιεί η Nasa στην Florida επίσης δεν μπορεί να υλοποιηθεί πλέον γιατί έχει χτιστεί και ο πύργος οπότε δεν μπορείς να χτισεις την ταφρο στην επιφάνεια και να βάλεις μετά από πάνω το pad.

    To μόνο που γίνεται είναι ο flame diverter που σχεδιάζουν που θα ψύχεται με νερό. Και για αυτό έχω τις αμφιβολιες μου για το εαν θα μπορέσει να κάνει γρήγορη απαγωγή θερμοκρασίας ή θα καταλήξουμε με εκρηξη ατμού. Και οι μηχανές ψυχονται με το καύσιμο για να μην λιώσουν, αλλά άλλο να ψύχεις με κάτι που έχει θερμοκρασία -160 και άλλο με απλό νερό.

    Τέλος ο λόγος που δεν πιστεύω ότι θα δούμε άλλη εκτόξευση τουλάχιστον μέχρι τον Οκτώβριο είναι φωτογραφίες σαν αυτή.

    Click image for larger version. 

Name:	close-up-photo-of-underneath-olm-v0-7bdn9ok679va1.jpg 
Views:	65 
Size:	66.7 KB 
ID:	13109

    Υπάρχει σημαντικότατη ζημιά στα θεμέλια. Δεν ξέρω εαν μπορεί να επισκευαστεί κάτι τέτοιο, πάντως εδώ στην Ελλάδα κτίριο με τέτοια ζημιά στα θεμέλια πάει μόνο για κατεδάφιση.

  18. #33
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default



    Η ζημια γενικοτερα στο χωρο.

    Παντως Πανο, αν Οκτωβριο ειναι ετοιμοι για εκτοξευση, ε δεν το λες και μεγαλη καθυστερηση. Δηλαδη δεν νομιζω να εκαναν αλλη ουτως ή αλλως μεχρι τοτε.

    Απορρω ομως κι εγω πως δεν περιμεναν/πρεβλεψαν οτι θα γινει κωλος το launch pad.

  19. #34
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Παντως Πανο, αν Οκτωβριο ειναι ετοιμοι για εκτοξευση, ε δεν το λες και μεγαλη καθυστερηση. Δηλαδη δεν νομιζω να εκαναν αλλη ουτως ή αλλως μεχρι τοτε.

    Απορρω ομως κι εγω πως δεν περιμεναν/πρεβλεψαν οτι θα γινει κωλος το launch pad.
    6-8 μήνες προβλέπω σαν αισιόδοξο σενάριο, γιαυτό είπα Οκτώβριο. Ο Ελον είπε 1-2 μήνες που είναι καθαρά φαντασίωση. Είχαν βάλει σκυρόδερμα με ειδική αντοχή στην θερμοκρασία και επειδή δεν διαλύθηκε στο static fire , το οποίο έγινε με το 50% της ισχύς των μηχανών, πίστευαν ότι θα γίνει μεν ζημιά, αλλά διαχειρίσιμη. Το κακό (ή και καλό το λες σε θέμα αντοχής στον χρόνο) με το σκυρόδερμα είναι ότι όσο και αν το αφήσεις να στεγνώσει, πάντα θα έχει μια μικρή προσότητα υγρασίας μέσα του. Οταν όμως το υποβάλεις σε τέτοιες θερμοκρασίες και πιέσεις, το νερό γίνεται ατμος, ο ατμος δημιουργεί ρωγμές, και οι μηχανές το κάνουν κομματάκια απο εκεί και πέρα.

  20. #35
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default



    Πολυ γρηγορες οι εξελιξεις στην επιδιορθωση βελτιωση των εγκαταστασεων και του launch pad.

    Να δεις που θα μας εκπληξουν για αλλη μια φορα.

  21. #36
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    O Zak είναι απλά εκπληκτικός στις αναλύσεις του. ΟΚ ειναι αρκετά nerdy και πολύ εξειδικευμένο περιεχόμενο αλλα πιστεύω ότι παρέχει μια πολύ διαφορετική οπτική με λεπτομέρειες που δεν βρίσκεις αλλού.


  22. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    Valkyre (12-05-2023)

  23. #37
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Booster Landing οπως δεν το εχουμε ξαναδει ποτε...

    Ειναι απιστευτο πραγματικα... το βλεπεις και το ξαναβλεπεις... ποτε δεν θα παψει να ειναι μαγευτικο και ο ορισμος της engineering τελειοτητας!


  24. #38
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ανατριχιασα...


  25. #39
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Είναι απο τις φορές που χαίρεσαι που έκανες λάθος στις προβλέψεις σου.


  26. #40
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Είναι απο τις φορές που χαίρεσαι που έκανες λάθος στις προβλέψεις σου.

    Eιναι επειδη δεν ειμαστε συνηθισμενοι στους ιδιωτικους ρυθμους αναπτυξης!

    Ουτε κι εγω ημουν σιγουρος, αλλα μετα ειδα τη μεγαλυτερη εικονα και που ηταν η SpaceX πριν 10-15 μολις χρονια και που ειναι τωρα... Στo τελος του 2008 καταφεραν να κανουν την πρωτη επιτυχημενη εκτοξευση... και κοιτα τι εχουν κανει απο τοτε... ο χρονος ειναι εξαιρετικα λιγος. Οι ρυθμοι ειναι αδιανοητοι.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •