Page 2 of 32 FirstFirst 12345612 ... LastLast
Results 21 to 40 of 637

Thread: PlayStation Studios |OT|

  1. #21
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Εμ αυτή είναι η μεγάλη διαφορά: δεν ανήκω στο χαρντκορ κοινό, όπως άλλωστε η συντριπτική πλειοψηφία των εκατομμύρια gamer! (Επίσης όλοι οι γνωστοί μου δεν ανήκουν στο χαρντκορ κοινό)

    Υπό αυτό το πρίσμα λοιπόν, συμφωνούμε ότι έχω 100% δίκιο στην κριτική μου για τα μάτια πααααααααααρα πολλών καταναλωτών.


    ΥΓ: προσωπικά δεν βρήκα 15-20 παιχνίδια σε ολόκληρη τη γενιά του πς4 τα οποία με έκαναν να χάσω το σαγόνι μου όπως στις προηγούμενες γενιές (κάθε πιο πίσω γενιά είχα και περισσότερους τέτοιους τίτλους). Για το πς4 και τα δικά μου γούστα, που απεχθάνομαι οτιδήποτε rpg, οτιδήποτε καταθλιπτικό και οτιδήποτε έχει σχέση με Ιαπωνία (ανιμε, σαμουράι κλπ)....ζήτημα να έχω 5-7 παιχνίδια ως διαμάντια. Κυριολεκτώ: ζήτημα!
    Last edited by Lefteris_X; 10-04-2021 at 18:07.

  2. #22
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Να πω και εγώ ότι το days gone δεν με ενθουσίασε τόσο και φάνηκε και από τα review με 71 metascore. Γιατί να βγάλει μέρος 2ο; ας βγάλει άλλο νέο ip καλύτερα

  3. #23
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Τα κοινά είναι διαφορετικά. Μπορεί Λευτέρη να μην είσαι στο hardcore, αλλά δεν είσαι και στο mainstream που αγοράζουν GTA, Fifa,Cod και Fortnite.
    Αυτοί καλώς ή κακώς αποφασίζουν ποια κονσόλα θα είναι πρώτη σε πωλήσεις.
    Δεν ξέρω τι θεωρείται hardcore κοινό. Αυτος που παίζει χιλιάδες ώρες fortnite,cod και division; Εγώ που θέλω να παίζω single player games επιπέδου TLOU; ή αυτός που θέλει Old school gaming;
    Νομίζω πως ο χαρακτηρισμός hardcore πιάνει πολλούς πάντως.
    Spoiler!

  4. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    Dimitris_ (10-04-2021)

  5. #24
    Cool Member Dimitris_'s Avatar
    Join Date
    Jun 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    286
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Όπως τα λέει ο Μιχάλης.
    Στο δικό μου το μυαλό, όσοι γράφουμε εδώ, ε είμαστε hard-core

  6. #25
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Μη-χαρντκορ κοινό= δεν αντέχω να παίξω πάνω από 1 ώρα άντε πες 2 ώρες ΟΠΟΙΟΣ και αν είναι ο τίτλος single player γιατί βαριέμαι το ίδιο το gaming.
    Μόνο αληθινό μπάσκετ (το άθλημα) μπορώ να παίζω ασταμάτητα.

    Επίσης, μη-χαρντκορ κοινό είναι όσοι αρέσκονται σε arcade παιχνίδια και καθόλου με gaas, rpg, heavy stories. Ε, σε αυτό το κοινό ανήκω. Όχι τώρα ως μεσήλικας αλλά από μικρό παιδί!

    Ποια ήταν η επιτυχία του PS ως brand όταν ξεκίνησε το 1994 έως περίπου το 2012;
    «Προσφέρουμε τίτλους για κάθε κατηγορία και όχι τοσοδούλικους σε συγκεκριμένα είδη παιχνιδιών αλλά τιτλάρες σε όλα τα είδη για κονσολες»

    Αυτο άλλαξε από το 2012 κι έπειτα αλλά όχι έντονα.
    Από το 2015 όμως ξεσκίστηκε στην εξειδίκευση το τοπίο και ιδιαίτερα τα Σονυ ΑΑΑ.


    Σορρυ Σονυ άλλοι όμως λόγοι με κράτησαν πελάτη σου επι 27 χρόνια και όχι αυτοί που επέλεξες να έχεις τα τελευταία χρόνια και ΣΙΓΟΥΡΑ όχι αυτοί οι χειρισμοί του Τζιμ Ράϊαν.
    Last edited by Lefteris_X; 10-04-2021 at 18:20.

  7. #26
    Cool Member Dimitris_'s Avatar
    Join Date
    Jun 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    286
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Hardcore κοινο για εμένα είναι το κοινό που στην καθημερινότητα του ασχολείται με το αντικείμενο, διαβάζει, παίζει, παρακολουθεί.
    Τώρα το αν θα παίξεις και τι θα παίξεις είναι θέμα επιλογής.
    Μπορει να παίζεις emulators παλιά παιχνίδια.
    Παίζεις όμως.
    Οτι η σονυ το κλείνει, είναι άλλο ζήτημα και ναι είναι ανησυχητικό.
    Το ότι το ps5 είναι εξαιρετικό μηχάνημα και για τα παιχνίδια του 4,νομίζω είναι δεδομένο. Είναι σαν να φτιάχνεις ένα νέο τούμπανο pc, που θα συνεχίζεις να παίζεις ότι είχες, πολύ πολύ καλύτερα. Ασφαλώς είναι ένα κίνητρο αγοράς. Αυτό έθιξα.

  8. The Following 2 Users Say Thank You to Dimitris_ For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (11-04-2021),mihalis13 (10-04-2021)

  9. #27
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Dimitris τότε συμφωνούμε! Πολύ πιο πολύ παίζω ΜΑΜΕ (και winuae) παρά ps4. Για πς5 δεν το συζητάμε: καθόλου εδώ και 1 μήνα μην πω παραπάνω.

    Πχ ως γνωστόν λατρεύω την σειρά Ρατσετ από το 2002 που ξεκίνησε (ξαναλέω: λάτρης των arcade). Το έχω τελειώσει 1 φορά στο πς4 το 2016 όταν βγήκε. Επειδή είχα σκυλοβαρεθεί με το πς4 2018 - 2020 (πλην του rdr2 και gt sport) είπα «ας ξαναπαίξω ρατσετ να δω το challenge mode που ξεκινάς από την αρχή κρατώντας τα όπλα από το προηγούμενο playthrough». Το ξεκίνησα ξανά...και μετά από λίγες μέρες το παράτησα, το βαρέθηκα.
    Μεταφερομαστε σήμερα, κάποιες εβδομάδες πιο πριν που πήρε 60 φπς για το πς5. Το έβαλα λίγο στο πς5 από περιέργεια, έπαιξα 5 λεπτά και το έκλεισα.

    Νομιζω ότι πιο casual gamer δεν πάει!
    Last edited by Lefteris_X; 10-04-2021 at 18:42.

  10. #28
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Μόλις το διάβασα (όχι ενδελεχώς αλλά έπιασα το νόημα).

    Εν συντομία το έπος της Τζιμ Ραϊαν-ίλας συνεχίζεται με ταχύτατους ρυθμούς:

    https://www.eurogamer.net/articles/2...-mobile-gaming

  11. #29
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Δεν είναι περίεργο/μη θεμιτό. Είναι περίεργο το να κάνει focus μόνο εκεί και να μην δίνει ευκαιρίες στους υπόλοιπους devs να φτιάξουν κάτι δικό τους (Bend, San Diego, Visual Arts). Τώρα θα έκανε greenlit ένα Dreams; Αυτό είναι το ερώτημα. Τα αποτελέσματα των κινήσεων που κάνουν τώρα θα τα δούμε μετά από 5-7 χρόνια.

    Και δεν μιλάμε καν για "μικρά πειραματικά παιχνιδάκια" να πεις ότι δεν έχουν mass appeal κτλ. Εδώ σου λέει ότι προτιμά να μην συνεχίσει το Days Gone, που έχουν φτιάξει τη βάση και από εκεί και πέρα είναι πιο εύκολο να χτίσεις πάνω σε αυτό.
    Mα κανει focus εκει, δεν κανει focus μονο εκει και αν κανει δεν εχει φανει ακομα οποτε μιλαμε λιγο στον αερα, αυτο λεω. Αυτη τη στιγμη που μιλαμε η Sony ειχε στο launch Sackboy, Astrobot, πριν λιγο καιρο το Destruction Stars, εχει exclusivity deal για το Kena και εχει δωσει αρκετα λεφτα για ΑΑΑ Ratchet and Clank που δεν τα λες και κατηγορια παιχνιδιων εμμονης (αλλη υπερβολικη λεξη αυτη) που επικαλειται το bloomberg article.
    Μιλας για το Dreams λες και ειναι παλιο project ενω εχει περασει ποσος? Ενας χρονος? Δεν ειναι λιγο νωρις για να λεμε οτι δεν θα ξαναδουμε κατι τετοιο?
    Eπισης το Days Gone 2 θα ηταν στην "εμμονικη" κατηγορια, οποτε ενοχλει η εμμονη σε συγκεκριμενου ειδους παιχνιδια η το οτι δεν εχουν ελευθερια οι devs? Γιατι αν ειχαν την ελευθερια θα εφτιαχναν αλλο ενα "εμμονικο" παιχνιδι. Εγω βλεπω μια αντιφαση σε αυτο το αρθρο, sorry κιολας. Στυλ ολο days gone φτιαχνετε αλλα γιατι δεν φτιαχνετε το days gone 2?


  12. The Following 2 Users Say Thank You to hakoo For This Useful Post:

    Dimitris_ (10-04-2021),mihalis13 (10-04-2021)

  13. #30
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Μόλις το διάβασα (όχι ενδελεχώς αλλά έπιασα το νόημα).

    Εν συντομία το έπος της Τζιμ Ραϊαν-ίλας συνεχίζεται με ταχύτατους ρυθμούς:

    https://www.eurogamer.net/articles/2...-mobile-gaming
    Είχαμε τα αποτυχημένα PlayStation Minis (ανάθεμα κι αν τα θυμάται κανείς, τόσο αδιάφορα ήταν) επί PS3 εποχής, έχουμε κι αυτό τώρα. Η Ιστορία κάνει κύκλους...

    Προσπαθούν να «ψαρέψουν» κοινό από mobile μπας και έρθει κόσμος προς console μεριά; Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω ποιός είναι ο σκοπός.

    Κάποια στιγμή οι εταιρίες θα πρέπει να καταλάβουν την ψυχολογία του κάθε κοινού. Ο phone tapping user έχει συνηθίσει σε τσάμπα παιχνίδια τύπου Candy Crush, κι αν του πεις έλα σε εμάς και πλέρω €60-70-80 για παιχνίδι, συν €400-500 για κονσόλα το πιο πιθανό είναι να απογοητευτείς από την αντίδραση.

    Εκτός κι αν η δουλειά πάει σε full cloud streaming μοντέλο με αποδέκτη/client το mobile... pass από μένα (ούτε Sony Game Pass, νέτα-σκέτα pass)!

    Πάει για major disruption όλο το μοντέλο της βιομηχανίας και μας το φέρνουν λάου-λάου από την πίσω πόρτα, αλλά όταν το πάρει χαμπάρι ο κονσολο-κόσμος, θα είναι πολύ αργά.

  14. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Lefteris_X (10-04-2021)

  15. #31
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Κατ έμε:

    Σακμπου = δεν το λαμβάνω καθόλου υπόψη μου καθότι cross gen.

    Αστρομποτ = καλό αλλά οκ τώρα κοροϊδευόμαστε; Να πούμε και μπράβο κιόλας; Γιατί; Επειδή η Σονυ δεν έχει βγάλει κανένα πλατφορμ ποοοοοοοσα χρόνια και να πούμε ευχαριστώ που το θυμήθηκε; Και το θυμήθηκε με ένα καλό αλλά indie πλατφορμακι που ουσιαστικά υπάρχει ΜΟΝΟ για να δούμε τι μπορεί να κάνει το νέο χειριστήριο;

    Ντιστραξιον ολ σταρς; Το είχα δηλώσει ότι το παιχνίδι είναι πέρα για πέρα βαρετό άνευ ουσίας. Καλύτερο μακράν πριν 25 χρόνια το αυθεντικό ντιστραξιον ντέρμπι.


    Για να μην σχολιάσω ότι δεν δίνει 2 παιχνίδια ps5 κάθε μήνα, που όμως δεν συζητιέται καθόλου, έχει περάσει στο ντούκου εντελώς.

  16. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (11-04-2021)

  17. #32
    Advanced Member FurionMike's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    431
    PSN ID
    furionmike

    Default

    Lefteri για τα launch παντως που σχολιαζεις οτι ps5 δεν εχει τιποτα στο launch θα διαφωνισω, για εμενα που και γω απο μικρος gamer και τα πηρα ολα day one.( ps1+ps2 δεν σχολιαζω οκ μας τρεχαν τα σαλια γενικα πιστευω σε ολους με ridge racer,tekken κ πολλα αλλα,γενικα αλλες εποχες,αλλα gen leap.)
    PS3 θυμαμαι το ειχα ποσο καιρο πριν ευχαριστηθω παιχνιδι ( πιστευω το πιο fail launch απο ολα)
    PS4 κανα killzone,the order,GTA remaster και στο περιμενε παλι πολυ καιρο να βγει παρει μπρος η μηχανη sony στα καλα exclusive
    PS5 απο την μερα που βγηκε παιζω σχεδον καθε μερα ας πουμε, επαιξα demons souls κ επαθα πλακα, επαιξα spiderman που οκ προσωπικα δεν μαρεσε αλλα ok ηταν λιγο φρεσκο, ghost of tsusima που με το update ειναι "σαν" next gen και ποσα αλλα στο backward compatibility , εχει να παιξεις ρε παιδι μου ως να αρχισουν να βγαζουν τα καλα/πολλα exclusive παλι...και ολα αυτα εν καιρο πανδημιας..ξερω γω, νομιζω παρα εισαι σκληρος

  18. #33
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Λευτερη εγω τοποθετουμαι σε σχεση με την ποικιλια. Το να λεει καποιος οτι η Sony χρηματοδοτει και κυκλοφορει ενος ειδους παιχνιδια μονο ειναι κατι που δεν ισχυει και το αποδεικνυουν τα ιδια τα παιχνιδια, δεν εχει νοημα τωρα να κατσω να κανω λιστες. Το αν δεν ειναι καλο το Sackboy, ειναι βαρετο το Concrete Genie, χαλια το Destruction Stars, μονολεπτο το Astrobot και γενικα αν δεν μου αρεσουν αυτα που φτιαχνει/παραγγελνει περα απο τα cinematic AAA ειναι αλλο θεμα εντελως.
    Σαφεστατα το focus ειναι τα cinematic AAA, το να λεμε ομως οτι δεν υπαρχει καμια ποικιλια ε δεν ισχυει τι να κανουμε.


  19. #34
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Mα κανει focus εκει, δεν κανει focus μονο εκει και αν κανει δεν εχει φανει ακομα οποτε μιλαμε λιγο στον αερα, αυτο λεω. Αυτη τη στιγμη που μιλαμε η Sony ειχε στο launch Sackboy, Astrobot, πριν λιγο καιρο το Destruction Stars, εχει exclusivity deal για το Kena και εχει δωσει αρκετα λεφτα για ΑΑΑ Ratchet and Clank που δεν τα λες και κατηγορια παιχνιδιων εμμονης (αλλη υπερβολικη λεξη αυτη) που επικαλειται το bloomberg article.

    Eπισης το Days Gone 2 θα ηταν στην "εμμονικη" κατηγορια, οποτε ενοχλει η εμμονη σε συγκεκριμενου ειδους παιχνιδια η το οτι δεν εχουν ελευθερια οι devs? Γιατι αν ειχαν την ελευθερια θα εφτιαχναν αλλο ενα "εμμονικο" παιχνιδι. Εγω βλεπω μια αντιφαση σε αυτο το αρθρο, sorry κιολας. Στυλ ολο days gone φτιαχνετε αλλα γιατι δεν φτιαχνετε το days gone 2?
    Δεν πιστεύω ότι μιλάμε στον αέρα. Στον αέρα θα μιλούσαμε αν χωρίς στοιχεία λέγαμε ότι στο μέλλον θα πέσει η ποιότητα των ΑΑΑ της Sony πχ.

    Σχολιάζουμε τι θα γίνει τα επόμενα χρόνια με κάποια στοιχεία που έχουμε από το άρθρο και πράγματα που γνωρίζουμε και βλέπουμε και από τη συμπεριφορά της Sony τα τελευταία χρόνια.

    Τα Sackboy + Destruction είναι από third party studio. Το Ratchet είναι ο ορισμός του safe. Κλασική αξία, ξέρεις ότι θα πάει καλά και θα βγάλει τα χρήματά του.

    Το Astrobot πολύ καλό, αλλά "demo", δεν είναι κανονικό παιχνίδι. Από ένα studio που το ξεκλήρισε και μένει να δούμε τι θα κάνει με την Asobi Team.

    Δεν λέω ότι η Sony, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, δεν έχει ποικιλία για την ώρα. Φυσικά και έχει. Και JRPGs έχει άπειρα χωρίς να επενδύει η ίδια σε αυτά, και platformers έχει και indies έχει και ΑΑ και ΑΑΑ. Το θέμα είναι ότι το βρίσκω ανησυχητικό για το μέλλον όταν ακούω ότι 1) έχει studios τα οποία δεν είναι ευχαριστημένα και αποχωρούν μεγάλα στελέχη 2) κλείνει τις πιο "πειραματικές" ομάδες της 3) βλέπω μια έλλειψη ρίσκου την οποία την θεωρώ υπερβολική (LoU Remake από την ND)

    Μιλας για το Dreams λες και ειναι παλιο project ενω εχει περασει ποσος? Ενας χρονος? Δεν ειναι λιγο νωρις για να λεμε οτι δεν θα ξαναδουμε κατι τετοιο?
    Δεν είπα οτι "δεν θα το ξαναδούμε".

    Το Dreams εννοείται ότι είναι παλιό project, άσχετα που είναι ένα project που κυκλοφόρησε πέρυσι. Άλλη ηγεσία το ενέκρινε, άλλη βιομηχανία τότε (προ Last of Us), άλλα ρίσκα και άλλα μεγέθη. Και κάνω ένα, εύλογο πιστεύω, ερώτημα. Αν όντως δεν ενέκρινε το Days Gone 2 που έχει όπως και να το κάνουμε μεγαλύτερη ζήτηση (open world + zombies), γιατί να εγκρίνει το επόμενο Dreams, που θέλει πολύ χρόνο ανάπτυξης και είναι niche;
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  20. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    panos74gr (10-04-2021)

  21. #35
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Εγω σιγουρα διασκεδασα περισσοτερο το launch του ps5 απο αυτο του 4 μαλλον ανηκω στην μειοψηφια

  22. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Dimitris_ (10-04-2021),mihalis13 (10-04-2021)

  23. #36
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Βρε συ χακού υπάρχει ποικιλία αληθινή και υπάρχει «ποικιλία» ίσα ίσα για να δείχνει το μαγαζί ότι έχει ποικιλία.

    Σα να λέμε ότι πας σε ψητοπωλείο και απλώς προσφέρει μπακαλιάρο αλλά μέτριο κατεψυγμένο. Ε δεν το λες ποικιλία αλλά αρπαχτούλα «για τα μάτια του κόσμου». Σε αυτή τη κατηγορία ανήκουν τα παιχνίδια που αναφέρεις όχι μόνο για εμένα αλλά για πλήθος κόσμου που λατρεύει arcade.

    @Furion
    Πς1-2 με το καλημέρα έλιωνα με τα παιχνίδια που ανέφερες και όχι μόνο, πχ jumping flash (psx) και ssx στο πς2 (πέραν ριτζ ρεισερ). Ιστορικά και μόνο όταν βγήκε το πς1 δεν υπήρχε Τεκκεν με το καλημέρα. Άλλα ήταν τα day 1 παιχνίδια που έπαιζα.
    Περνωντας στο πς3 έπαιζε ΠΟΛΥ Μοτοστορμ 1 day 1. (Και αντιθέτως για να καταλάβεις τα γούστα μου Skyrim δεν θα έπαιζε ακόμα κι αν με πλήρωναν με μισθό!)

    ΠΣ4 με το καλημέρα έπαιξα resogun, killzone (ίσως με το πιο ευρηματικό μουλτιπλευερ εβερ / παρόλο που δεν είμαι fan).


    Να σημειώσω το εξής που κάνω όπως και πααααααααρα πολύς κόσμος ΕΚΤΟΣ του φόρουμ φυσικά: όταν αγοράσω νέο μηχάνημα αρνούμαι να ανάψω ξανά το παλιό. Όταν πήγα σε Atari 800 XL, Sinclair, C64, CPC6128, Amiga κλπκλπ μέχρι σήμερα το παλαιοτερο μηχάνημα παροπλίζεται.

    Χαρις τον Τζιμ κατα-Ραϊαν το πς5 πιάνει σκόνη. Και δεν με ενδιαφέρει καν να το ξεσκονίζω. Δεν κάνω πλακα!

    ΥΓ: συγχωρέστε με είμαι από κινητό και μου έχει βγει το λάδι, θέλω να γράψω κι άλλα (πχ συμφωνώ αρκετά με τον Leon) όμως κοντεύουν να μου βγουν τα μάτια!
    Last edited by Lefteris_X; 10-04-2021 at 20:31.

  24. #37
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Προσπαθούν να «ψαρέψουν» κοινό από mobile μπας και έρθει κόσμος προς console μεριά; Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω ποιός είναι ο σκοπός.

    Κάποια στιγμή οι εταιρίες θα πρέπει να καταλάβουν την ψυχολογία του κάθε κοινού. Ο phone tapping user έχει συνηθίσει σε τσάμπα παιχνίδια τύπου Candy Crush, κι αν του πεις έλα σε εμάς και πλέρω €60-70-80 για παιχνίδι, συν €400-500 για κονσόλα το πιο πιθανό είναι να απογοητευτείς από την αντίδραση..

    Προχτές έβλεπα βίντεο που έλεγε ότι η Activision είχε προειδοποιήσει τους investors να περιμένουν πτώσεις στις πωλήσεις γιατί περίμεναν ότι το F2P CoD θα κανιβαλίσει το "κανονικό" παιχνίδι.

    Όχι μόνο δεν το κανιβάλισε, αλλά ανέβηκαν κατά πολύ οι πωλήσεις YoY (δεν θυμάμαι το ακριβές ποσοστό).

    Σίγουρα συμβαίνει σε ένα βαθμό, αυξάνεται το brand awareness και το ένα φέρνει το άλλο.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  25. #38
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Προχτές έβλεπα βίντεο που έλεγε ότι η Activision είχε προειδοποιήσει τους investors να περιμένουν πτώσεις στις πωλήσεις γιατί περίμεναν ότι το F2P CoD θα κανιβαλίσει το "κανονικό" παιχνίδι.

    Όχι μόνο δεν το κανιβάλισε, αλλά ανέβηκαν κατά πολύ οι πωλήσεις YoY (δεν θυμάμαι το ακριβές ποσοστό).

    Σίγουρα συμβαίνει σε ένα βαθμό, αυξάνεται το brand awareness και το ένα φέρνει το άλλο.
    Αν υπάρχει κοινό που αρέσκεται στο old school CoD (εννοώ το Deathmatch mode με τις κλειστές πίστες), τότε δεν βρίσκω λόγο να το κανιβαλίσει το F2P (Battle Royale mode με open world maps).

    Στην ουσία μιλάμε για 2 διαφορετικά παιχνίδια (όπως το αντιλαμβάνομαι, διορθώστε με αν κάνω λάθος). Κατ' όνομα και μόνο είναι "CoD" το Warzone. Φαντάσου η Respawn να ονόμαζε "Titanfall 3" το Apex Legends (τους παραδέχομαι που πήραν ρίσκο να μην καπηλευτούν το όνομα του Titanfall IP προς άγραν πελατείας -> υπάρχει κόσμος που ακόμα ζητάει TF3/sequel).

    Τώρα για το mobile ίδωμεν... υπάρχει πολύς κόσμος εκεί έξω (εκτός fora) που ενώ έχει mobile (και τίποτα άλλο, ούτε PC/Mac, ούτε κονσόλα), βλέπει ως πεταμένα λεφτά την επένδυση σε gaming-dedicated hardware & αγοραστά video games.

    Κόσμος που πριν 30 χρόνια είχε κανονικά κονσόλα, ενώ τώρα δεν βλέπει τον λόγο.

    Δεν πιστεύω ότι έχει ιδιαίτερη ανάγκη από brand awareness το PS. Εννοώ είναι established brand από αυτούς που το προτιμάνε. Δεν είναι ότι σαπίζει στα ράφια το PS5. Μάλλον για αυτό είναι καβάλα στο άλογο η Sony (2 μήνες χωρίς firmware update and counting...)


  26. #39
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Τα 3/4 των γνωστών μου είχαν κονσόλα/home micro σε όλη τους τη ζωή, αλλά σταμάτησαν ΕΝΤΕΛΩΣ το gaming γύρω στο 2000-2004 γιατί ολα τα παιχνίδια τους φαίνονταν όπως κι εσυ κι εγώ έχουμε πει πολλές φορές «σαν εργασία κοπιαστική». Πλέον κανά παιχνίδι στο κινητό κατά την διάρκεια «καταθέσεων» χαχαχαχαχαχα.

    Οι υπόλοιποι του 1/4ου είναι που συνέχισαν αλλά δεν ενδιαφέρονται καθόλου για το πς5. Μην σου πω κιόλας ότι είναι τσαντισμενοι με την πορεία του νέου μηχανήματος και γενικώς με τις κινήσεις της Σονυ (όλοι ξενέρωσαν όταν έμαθαν ότι το χοραϊζον 2 θα είναι κρος-Τζεν)



    τεσπα για να μην βγούμε εκτός θέματος, ας εστιάσουμε στα περί σονυ.
    Last edited by Lefteris_X; 10-04-2021 at 21:06.

  27. #40
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    PlayStation Fans Are Missing Shawn Layden, And He's Liking All the Tweets



    Είμαι σίγουρος ότι δεν είναι όλα τα "προβλήματα" που φαίνεται να έχει η Sony δημιουργήματα του Jim Ryan όπως και όλες οι επιτυχίες δεν είναι δικές του, αλλά έτσι γίνεται πάντα.

    Ωστόσο, τον Ryan τον θεωρώ πολύ φαφλατά από πολλές δηλώσεις-μπαρούφες που έχει πετάξει κατά καιρούς και δεν μου γεμίζει το μάτι.

    Μακάρι να βγω ψεύτης αλλά House, Trenton, Layden, Boyes κτλ μου φαινόντουσαν πολύ πιο ευχάριστες ( ; ) προσωπικότητες και λυπάμαι που έφυγαν.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

Page 2 of 32 FirstFirst 12345612 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •