Page 21 of 32 FirstFirst ... 1117181920212223242531 ... LastLast
Results 401 to 420 of 637

Thread: PlayStation Studios |OT|

  1. #401
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Τώρα το είδα αυτό.

    Είσαι σίγουρος ότι δεν ήθελες να πεις 2,5 εκατομμύρια με το 250% ROI;

    Εκτός αν με λανθάνουν τα μαθηματικά μου, αλλά μου φαίνεται παλαβό να ρίξεις μόνο ένα εκατομμύριο και να πάρεις πίσω 250.
    Lol, ναι. Απαράδεκτος.

    Αυτά παθαίνεις όταν κάνεις 3 φορολογικές δηλώσει και γράφεις στο forum ταυτόχρονα.

    Anyway, το point μου ήταν ότι σαν επένδυση έχει πολύ χαμηλό ρίσκο και μεγάλα κέρδη άρα είναι λογικό που το κυνηγάνε.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  2. #402
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Χαχαχ, δεν είσαι ο μόνος με multi-tasking duties! No harm done.

    Καλά-χρυσά τα κέρδη από τα PC ports, απλά ελπίζω να μην γίνει εις βάρος των 3rd party royalties -> 1st party investments & next-gen console R&D.

    Σίγουρα το PS5 δεν θα ήταν τόσο τούμπανο αν δεν ήταν χρυσωρυχείο το PS4 με install base 120m. Και αντιστρόφως στο PS4 «ψιλομαζεύτηκαν» μετά την χασούρα του PS3.

    Είναι ένα ρίσκο που θα περιμένουμε να δούμε αν θα τους βγει ή αν θα κάνει backfire.

  3. #403

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Lol, ναι. Απαράδεκτος.

    Αυτά παθαίνεις όταν κάνεις 3 φορολογικές δηλώσει και γράφεις στο forum ταυτόχρονα.

    Anyway, το point μου ήταν ότι σαν επένδυση έχει πολύ χαμηλό ρίσκο και μεγάλα κέρδη άρα είναι λογικό που το κυνηγάνε.
    Καταρχας καλο κουραγιο, γιατι εχει ακομα δρομο η κατασταση, με τις τροποποιητικες για αναδρομικα, ΕΝΦΙΑ, αναστολες, δηλωσεις self test κλπ.


    Καθε επιλογη εχει + και -. Αν δεν δουμε και του απολυτους αριθμους, δεν μπορουμε να ξερουμε μονο με τα ποσοστα. Δηλαδη αλλο δινω ενα 1 και βγαζω 2,5. Αλλο δινω 100 και βγαζω 250.

    Με το να δωσουν παιχνιδι 5ετιας στο pc, οντως δεν χανουν κατι. Με το να δωσουν ενα παιχνιδι που βγηκε τωρα, ουσιαστικα χανουν ισως το μεγαλυτερος συγκριτικο τους πλεονεκτημα, δηλαδη το exclusivity. Παιζει κι αυτο ρολο.

    Στην πρωτη περιπτωση ειναι ψιχουλα, στη δευτερη, τα 150 εκατομμυρια κερδη ειναι μπατζετ για παιχνιδαρα.

  4. The Following 2 Users Say Thank You to Brazhlias For This Useful Post:

    hakoo (15-09-2021),Valkyre (15-09-2021)

  5. #404
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^Αυτο. Απο μονο του το ROI% δεν λεει και πολλα. Το θεμα ειναι τι μπηκε στην τσεπη.

    Βεβαια για να το διατυμπανιζει η Sony το 250% ισως το νουμερο να ειναι ανελπιστα καλο. Επουδενι βεβαια δεν θα ειναι 150 εκ.

    Συμφωνω κι εγω οτι στο μελλον θα φανει τι επιπτωσεις εχουν ολα αυτα στην console/pc/exclusive εξισωση.

  6. #405
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Έτσι όπως αντιλαμβάνομαι εγώ την βιομηχανία προσωπικά μου φαίνεται ότι δινουν πολύ μεγάλη έμφαση στο ROI.

    Πάνω σε αυτό βασίζεται πρακτικα όλο το mobile gaming. Στο mobile gaming έχεις χαμηλό ρίσκο (χαμηλό κόστος ανάπτυξης) και κατ' επεκταση πολλές αρπαχτες / πολλές ευκαιρίες να φτιάξεις κάτι με μεγάλη απήχηση.

    Γι αυτό ειναι πολύ συχνό φαινόμενο η ίδια εταιρεία να παίρνει 3-4 IPs και να σου βγάζει πανομοιοτυπα gacha games στα κινητά, γιατί το κόστος ανάπτυξης τους είναι αστείο συγκριτικά με τα κέρδη τους.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  7. #406
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Επειδη εχει αναφερθει αρκετες φορες ο χρονος που μεσολαβει μεχρι την κυκλοφορια στο PC.
    Σαφεστατα και δεν χανουν κατι αν δωσουν παιχνιδι 5ετιας στο pc. Το θεμα ειναι αν χανουμε εμεις κατι και για μενα αυτο ειναι το μονο ερωτηματικο στο μυαλο μου. Δεν εχω κανενα κολλημα να μην παιζει καποιος αλλος τα παιχνιδια που παιζω εγω, η λεζαντα του exclusive δεν με απασχολει καν βασικα.
    Ανεξαρτητα απο το αν ενα παιχνιδι βγει μετα απο ενα χρονο η μετα απο 7 χρονια ειναι ενα παιχνιδι που ο σχεδιασμος του εξ αρχης αφορα παραπανω απο ενα συστημα. Για μενα αυτος ειναι ο προβληματισμος, οχι μετα απο ποσα χρονια θα το παρει ο PC gamer, ας το παρει και την ιδια μερα, εγω ποιοτικα παιχνιδια θελω να παιζω και δεν με νοιαζει πως θα σπρωξει η Sony το ps5 στην αγορα.
    Η επενδυση εκ μερους Sony στο narrative “exclusives” δεν αφορα μονο την ποιοτητα αλλα και το τεχνικο κομματι, μονοι τους τα εχουν πει και μαλιστα πολλες φορες. Το πως ξεζουμιζουν το συστημα, το πως ενα exclusive μπορει να εκμεταλλευθει 100% τις δυνατοτητες κτλ.
    Ενα παιχνιδι που κυκλοφορει στο PC μετα απο 1 χρονο η μετα απο 7 χρονια το ιδιο μου κανει σε ο,τι αφορα την ουσια, δεν ειναι exclusive με την εννοια που εχει χτισει η Sony ολα αυτα τα χρονια.
    Εχω θεμα να αλλαξει το μοτιβο? Ειλικρινα κανενα, τα ps studios εχουν συγκεκριμενο pedigree αλλωστε.
    Αλλα ενταξει αν επαληθευθουν ολα αυτα που γραφονται για μενα ειναι αστειο να συνεχισω να μιλαω για exclusives. Θα ηταν πιο σωστο να μιλαμε για PS studios games με ο,τι συνεπαγεται αυτο σε σχεση με την ποιοτητα.
    Η Sony θελει και την πιτα ολοκληρη (exclusives narrative) και το σκυλο χορτατο (κανω expand σε αλλα συστηματα) και καλα κανει, απλα στο δικο μου το κεφαλι δεν μπορω να πω οτι τσουλαει αλλο σαν λογικη. Θα προτιμουσα αλλη αντιμετωπιση, πιο ξεκαθαρα πραγματα.


  8. The Following 2 Users Say Thank You to hakoo For This Useful Post:

    Brazhlias (15-09-2021),PDS (15-09-2021)

  9. #407
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Αργα ή γρηγορα θα τα ονομασουν timed ή console exclusives. Αυτο θα γινει. Οπως δηλαδη εκανε η MS με το XBOX.

    Απο εκει και περα το θεμα της ποιοτητας δεν θα λειψει πιστευω εγω. Τα studios ακομα εκει πονταρουν και φαινεται ακομα και απο τα crossgen παιχνιδια. Θελω να πω οτι τα production values δεν δειχνουν να εχουν πεσει.

    Τωρα το ποσοστο εκμεταλλευσης του hardware και το αν τα παιχνιδια αυτα πρεπει να τρεχουν μονο στον SSD του PS5, ειναι κατι που θα φανει στο μελλον.

    Παντως επειδη υπαρχει γενικοτερη συγχιση, καλο θα ηταν αν η Sony εχει παρει ηδη τις αποφασεις του πως θα κινηθει, να γινει πιο συγκεκριμενη να ξεκαθαριζει το θεμα.

  10. #408
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post

    Απο εκει και περα το θεμα της ποιοτητας δεν θα λειψει πιστευω εγω. Τα studios ακομα εκει πονταρουν και φαινεται ακομα και απο τα crossgen παιχνιδια. Θελω να πω οτι τα production values δεν δειχνουν να εχουν πεσει.
    Οχι βεβαια και για να σου πω την αληθεια αυτο ειναι που μου κανει και μεγαλυτερη εντυπωση στο πως εχουν επιλεξει να το φερουν ετσι μουλωχτα.
    Ο κοσμος που γουσταρει τα ps games θα επιλεξει να τα εχει απο την πρωτη μερα, δεν θα χασει κανεναν απο αυτους που απολαμβανουν αυτα τα παιχνιδια.
    Ειναι selling point απο μονα τους και αυτο το εχει κερδισει η Sony αδιαμφισβητητα, δεν υπαρχει η αναγκη να τους τα πουλησει με την ταμπελα του exclusive, θα τα παρουν ουτως η αλλως.
    Δεν καταλαβαινω ειλικρινα για ποιο λογο γινεται ολο αυτο, η μαλλον καταλαβαινω αλλα το θεωρω εντελως παλιακο σαν επικοινωνια.


  11. #409
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

  12. #410
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Οχι βεβαια και για να σου πω την αληθεια αυτο ειναι που μου κανει και μεγαλυτερη εντυπωση στο πως εχουν επιλεξει να το φερουν ετσι μουλωχτα.
    Ο κοσμος που γουσταρει τα ps games θα επιλεξει να τα εχει απο την πρωτη μερα, δεν θα χασει κανεναν απο αυτους που απολαμβανουν αυτα τα παιχνιδια.
    Ειναι selling point απο μονα τους και αυτο το εχει κερδισει η Sony αδιαμφισβητητα, δεν υπαρχει η αναγκη να τους τα πουλησει με την ταμπελα του exclusive, θα τα παρουν ουτως η αλλως.
    Δεν καταλαβαινω ειλικρινα για ποιο λογο γινεται ολο αυτο, η μαλλον καταλαβαινω αλλα το θεωρω εντελως παλιακο σαν επικοινωνια.
    Θα υπαρξει σιγουρα backfire. Δεν βρισκω βεβαια και εγω τον λογο γιατι η Sony να ανησυχει για την αντιδραση ενος παρα πολυ μικρου μερους της κοινοτητας, δηλαδη το παθιασμενο κομματι που αντιστοιχει στο ποσο, 5-10% της κοινοτητας? Οι υπολοιποι δεν θα χολοσκασουν τωρα ποσο το PS5 ξεζουμιζεται απο το R&C ή ποσο exclusive στα αληθεια ειναι το God of War κλπ. Ποσο μαλλον απο την στιγμη που απο οτι φαινεται η δυσαρεσκια οσο παρατεινεται σε αυτο το μικρο κομματι, τοσο χειροτερο αποτελεσμα θα φερει. Ας ριξει το megaton να τελειωνει η υποθεση. Ισως παλι να μην ειναι ακομα σιγουρη και εκεινη, τι ακριβως θα κανει accessible, ποτε, και που.

    Εγω θεωρω τη φαση R&C και γενικοτερα PS5 exclusives (μην πω και recent crossgens) οτι δεν θα ειναι συντομη η μεταπηδηση τους σε αλλες πλατφορμες. Οποτε εκει εχει ενα καποιο νοημα να στο βαλει exclusive στο κουτακι για εξτρα μαρκετινγκ points.

    Προσωπικα δεν εχω τοσο μεγαλο θεμα με αυτο αληθεια. Πιο πολυ με χαλαει που βλεπω να υπαρχει ολη αυτη η συγχιση με τις ορολογιες, τις πρακτικες κλπ. Εχει τραβηξει πολυ το πραγμα. Δηλαδη εγω θα ηθελα να ξεκαθαρισει την θεση της η Sony περισσοτερο για να επελθει επιτελους μια ηρεμια και μια σαφηνεια στην κοινοτητα (με οτι συνεπειες συνεπαγεται αυτο), και λιγοτερο για το αν το exclusive που λεει το κουτακι ειναι οντως exclusive και σε τι ποσοστο κλπ.

  13. #411

    Default

    νομιζω οτι η sony απλα θέλει να ειναι προετοιμασμενη αν η αγορα παει προς μια κατευθυνση που δεν θα ηθελε να ακολουθησει(συνδρομητικες υπηρεσιες). Αυτο απο μονο του σημαινει τελος στις κονσολες και οτι για να βγαλεις κερδος πρεπει να μεγαλωσεις εξωπραγματικα(με βαση τα σημερινα δεδομενα) τη βαση χρηστων σου.

    Για να ειναι ετοιμη θα πρεπει να μπορει να δωσει τον καταλογο της και στα pc.

    Το να ξεζουμισεις μια κονσολα που με το πενιχρο της hardware σε 5-6 χρονια απο την κυκλοφορια της δινει εξισου καλα αποτελεσματα με την τρεχουσα top tier καρτα γραφικων, δεν ειναι το ιδιο με το να πιστευεις οτι υπαρχουν παιχνιδια που τρεχουν στο ps5 και δεν μπορουν να γινουν optimized ωστε να τρεχουν στα pc. Όλα τα παιχνιδια που παιζουν στο ps5, μπορουν να παιξουν και σε pc. Ποσο μαλλον οταν μιλαμε για 3-4 χρονια αργότερα.

    Οποτε σιγα σιγα οπου βλεπουν οτι υπαρχει η δυνατότητα να βγαλουν χρημα χωρις να κανουν μεγαλη ζημια στο brand, φερνουν παιχνιδια στα pc.

    Αν η σονι μπορουσε απο μονη της να καθορισει το μελλον του gaming, πιστευω θα συνεχιζε στο μοντελο που την τελευταια γενια τους εφερε περισοτερα χρηματα απο οτιδηποτε αλλο ειχαν κανει στο παρελθον.

  14. #412
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Μάλλον ο κοσμάκης έχει ξεχάσει ή δεν γνωρίζει καν την Sony/ImageWorks.

  15. #413
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Sony’s movie boss says he expects more games company buyouts




    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  16. #414
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Το να ξεζουμισεις μια κονσολα που με το πενιχρο της hardware σε 5-6 χρονια απο την κυκλοφορια της δινει εξισου καλα αποτελεσματα με την τρεχουσα top tier καρτα γραφικων, δεν ειναι το ιδιο με το να πιστευεις οτι υπαρχουν παιχνιδια που τρεχουν στο ps5 και δεν μπορουν να γινουν optimized ωστε να τρεχουν στα pc. Όλα τα παιχνιδια που παιζουν στο ps5, μπορουν να παιξουν και σε pc. Ποσο μαλλον οταν μιλαμε για 3-4 χρονια αργότερα.
    To θεμα δεν ειναι το αν τα παιχνιδια αυτα μπορουν να τρεξουν σε καποιο pc. Το pc δεν ειναι ενα, αλλα πολλες διαφορετικες πλατφορμες μαζι. Οταν καποιος (sony πχ) μπει στην αγορα του pc gaming δεν θα τον ενδιαφερει το high end μονο, αλλα κυριως τα υπολοιπα συστηματα οπως και το low. Με οτι αυτο συνεπαγεται για τις PS5 exclusive κυκλοφοριες.

    Aν λοιπον η ND οταν δημιουργει το επομενο TLOUS μπει και μονο στην διαδικασια να σκεφτει ''πως γινεται να το φτιαξουμε για να το παιξουν περισσοτεροι''. Αυτο απο μονο του υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να φερει περιορισμους στο ιδιο το παιχνιδι που δεν τους ειχαν οταν υπηρχε στο μυαλο τους μονο το PS.

    Αυτο ο μεσος gamer δεν θα το δει ουτε θα τον ανησυχήσει. Οποτε αυτη η επιλογη τους εχει μια ασφαλεια.
    Η περισσοτερες διαμαρτυριες που διαβαζω εχουν να κανουν περισσοτερο με φαμποισμο παρα με το παραπανω.
    .

  17. #415

    Default

    δεν υπαρχει κανενα παιχνιδι μεχρι τωρα που να φτιαχτηκε με το σκεπτικο οτι καποια στιγμη θα κυκλοφορησει σε pc...το hardware των κονσολων στο launch τους ειναι ενα midrange pc hardware, που θα συμφωνησω μαζι σου οτι πλησιαζει σε high end pc επιδοσεις λογω optimization αποκλειστικα για ενα μηχανημα.

    Αλλα οταν μιλαμε για ports που ερχονται 3-4-5 χρονια αργοτερα, δεν παιζουν κανενα ρολο στη δημιουργια των παιχνιδιων για τις κονσολες.

  18. #416
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    δεν υπαρχει κανενα παιχνιδι μεχρι τωρα που να φτιαχτηκε με το σκεπτικο οτι καποια στιγμη θα κυκλοφορησει σε pc...
    Δεν λεω κατι διαφορετικο.
    Μεχρι τωρα

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Αλλα οταν μιλαμε για ports που ερχονται 3-4-5 χρονια αργοτερα, δεν παιζουν κανενα ρολο στη δημιουργια των παιχνιδιων για τις κονσολες.
    Μπορει, αλλα δεν θα ημουν τοσο σιγουρος οσο εσυ. Μακαρι να ειναι ετσι. Οσο πιο μετα κυκλοφορησουν εκει τοσο πιο πιθανο να εχεις δικιο.
    .

  19. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    tomic20 (19-09-2021)

  20. #417
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Αν δούμε παιχνίδια σε PC μετά από 3-4 χρόνια τότε 100% δεν θα έχουν φτιαχτεί με γνώμονα "να παίζει σε PS5 και σε χαμηλών έως υψηλών specs PC".

    Αν όμως δούμε μετά από 6 μήνες - 1.5 χρόνο τότε 100% ο τίτλος έχει αναπτυχθεί βάσει του παραπάνω σκεπτικού στα εισαγωγικά.

  21. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    PDS (21-09-2021),tomic20 (19-09-2021)

  22. #418
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  23. #419
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default


  24. The Following 6 Users Say Thank You to Snk For This Useful Post:

    cocous (30-09-2021),hakoo (01-10-2021),Leon_DiZ (30-09-2021),mihalis13 (01-10-2021),panos74gr (30-09-2021),psx3 (01-10-2021)

  25. #420
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Με προλαβες! Με 'γειες!!!! Σε καλή μεριά!
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •