Page 6 of 32 FirstFirst ... 234567891016 ... LastLast
Results 101 to 120 of 637

Thread: PlayStation Studios |OT|

  1. #101
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by jk_blue_tiger View Post
    γ) τιμολογιακη πολιτικη στα παιχνιδια της, που ενω σε ps-xbox βρισκεις πολυ καλες προσφορες retail/digital,
    η nintendo τα εχει σχεδον παντα στο θεο κ οχι μονο αυτο δεν κανει καθολου η ελαχιστες εκπτωσεις.
    Ο λογος που το κανει αυτο κατ' εμε ειναι οτι επειδη πρωτιστως απευθυνεται σε μικρες ηλικιες το κανει επιτηδες.
    Ξερει οτι τα μικρα δεν κοιτανε το κοστος ενος παιχνιδιου, παρα μονο λενε στους γονεις τους: Το ΘΕΛΩ!.
    Οι γονεις για να μην το δυσαρεστησουν θα το αγορασουν, ας ειναι κ 2-3 φορες ακριβοτερο απο οσο θα επρεπε να κοστιζει πραγματικα.
    Για τους υπολοιπους ομως που αγοραζουν για την παρτη τους, οι τιμες αυτες μια λεξη μου φερνουν στο μυαλο: ΛΗΣΤΕΙΑ.
    Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό πλέον, ειδικά στην εποχή των tablets (το κατ' εξοχήν "gaming device" από γονείς προς παιδιά).

    Όχι ότι δεν ίσχυε κάποτε (80s/90s), αλλά πλέον υπάρχουν πολλές επιλογές, δεν είναι μονοπώλιο η Nintendo. Έχει ανοίξει πολύ η αγορά, καλώς ή κακώς.

    Τελοσπάντων, ας μην ανοίξουμε συζήτηση αν είναι σωστή επιλογή το mobile με τίγκα δωρεάν παιχνιδάκια (αυτή είναι η νόρμα από όσα βλέπω γύρω μου), απλά θα πω ότι κάποτε η Nintendo (εποχές ITOCHU και μετέπειτα Nortec) ζητούσε 30.000 δρχ για 1 παιχνίδι. Εποχές που ο βασικός μισθός ήταν δεν ήταν 100.000 δρχ.

    Τα €50 του σήμερα μπορεί να φαίνονται ακριβά συγκριτικά με Sony/MS (εξήγησα παραπάνω γιατί ρίχνουν τις τιμές), αλλά εμένα μου φαίνονται νορμάλ ποσό για αυτό που προσφέρουν (ειδικά αν σκεφτείς πόσα τρις δολάρια/ευρώ τυπώνουν οι κεντρικές τραπέζες -> ξεφτιλίζεται εντελώς το παραδοσιακό χρήμα) συγκριτικά με τις 30.000 δρχ των early 90s (σημερινά λεφτά με πληθωρισμό 30 ετών: €200-220).

    Η Nintendo να ξέρεις πλέον δεν απευθύνεται σε μικρά παιδιά (όπως θα γνωρίζεις λιώνουν στο Fortnite), αλλά σε νοσταλγούς που έχουν disposable income και ψάχνουν συγκεκριμένα πράγματα. Εξού και το nostalgia milking στο οποίο είναι μανούλες.

    Ειλικρινά έχω δεκαετίες να δω μικρό παιδί να λέει «θέλω Nintendo». Ίσως από εποχές Μινιόν (που είχε ολόκληρο χώρο αφιερωμένο σε Nintendo).

    ΥΓ1: Αν σου πω ότι είναι πιο σύνηθες να δεις μικρό παιδί να ζητάει GTAV (δεν υπάρχει σε Nintendo console, ούτε Wii U, ούτε καν Switch), τι θα πεις;

    Το έχω δει 2-3 φορές το εργάκι σε γνωστές αλυσίδες και κάθε φορά σκέφτομαι «να πάω να πω καμία κουβέντα του γονιού ή θα μου την πει ότι πάω να του κάνω μαθήματα parenting;»

    PEGI και @@ μάντολες...

    ΥΓ2: Δεν μπορώ να αποκλείσω το ενδεχόμενο στο πολύ μακρινό μέλλον (2030) να μπει στην συνδρομητική κούρσα και η Nintendo για να ελκύσει και πιο price-conscious καταναλωτές.

    Πρώτη ξεκίνησε τις online paywall συνδρομές η MS στο OG XBOX, δεύτερη η Sony στο PS4, τρίτη η Nintendo στο Switch.

    Προσωπικά το απεύχομαι (γιατί θέλω ποιότητα, κι ας την πληρώσω), αλλά ποτέ μην λες ποτέ.

  2. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Lefteris_X (12-04-2021)

  3. #102
    Advanced Member nikosarg's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    393
    PSN ID
    k-r-o-n-o-s666
    Name
    Νικος

    Default

    Παιδιά μια παρένθεση: η nintendo από το n64 και μετά απευθύνεται κυρίως σε προεφηβεία, εφηβεία και ενήλικες. Τα 3d mario, zelda, metroid, super smash bros, kart, animal crossing και τα τοιαύτα εκεί παίζουν. Σαν φιλοσοφία κονσόλας δε ( με τα καλά και τα άσχημα) είναι η μόνη που την εκπροσωπεί ακόμα σε τέτοιο βαθμό. Είμαι 50 και από το n64 και μετά έχω όλες τις κονσόλες πλην wii u.

  4. #103

    Default

    psx3 , δεν ειναι οτι τα παιδια θελουν τα νιντεντο, ειναι οτι οι γονεις θελουν το νιντεντο ως τη παιχνιδομηχανη για τα παιδια τους...

    τεσπα, εγω με το Λευτερη συνεχιζω να διαφωνω με τη κριτικη του...Αλλα περισοτερο διαφωνω με ολο αυτο το narrative οτι η σονι δεν παιρνει ρισκα με τα first party της...Το reboot του gow ηταν ρισκο, το last of us ηταν ρισκο. Οταν βγαζεις AAA νεα ip(οπως το horizon, tsushima, days gone, spiderman) ειναι πολυ μεγαλυτερο ρισκο, απο το να πας σε παιχνιδια με μικροτερο κοστος...Κανενας δεν μπορει να σου εγγυηθει εκ των προτερων την επιτυχια τους και οταν φλοπαρεις σε παιχνιδι με ΑΑΑ κοστος παραγωγης μπορει να εχει καταστροφικες συνεπειες...

    Τα στουντιος κανουν απειρα pitch για τα επομενα τους παιχνιδια, το οτι πηραν το greenlight παιχνιδια που μετεπειτα εγιναν μεγαλες επιτυχιες και system sellers ειναι τεραστια επιτυχια για τη διοικηση της σονι τη προηγουμενη γενια...και το πιο σημαντικο για την εταιρεια ειναι αυτη η ρεντα να συνεχιστει...

  5. The Following 2 Users Say Thank You to tomic20 For This Useful Post:

    Brazhlias (14-04-2021),hakoo (14-04-2021)

  6. #104
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Κάνουν άπειρα pitch τα μεγάλα στούντιο;

    Εχμ, όχι.

    Δεν υπάρχει ούτε ο χρόνος, ούτε το τόσο άπλετο χρήμα για άπειρα pitch. 1 pitch γίνεται, το πολύ 2 αν το πρώτο αποτύχει.

    Και άντε άλλη μια φορά: ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΠΟΥΘΕΝΑ "να σταματήσει/μειώσει τα μπλοκμπαστερ".
    Αν το δεις κάπου, πραγματικά βγάλε με στη σέντρα και κράξε με.

    Λέω το εξής, εδώ και πολλά χρόνια: συνέχισε τα μπλοκμπαστερ, ουσιαστικά μην αλλάξεις τίποτα όσο αφορά αυτή τη τακτική των μπλοκμπαστερ (διότι την κάνεις πολύ καλά), αλλά ΠΡΕΠΕΙ να επεκταθείς σε πάρα πολλά είδη παιχνιδιών που αγνοείς εγκληματικά (άρα χάνεις χρήμα που θα μπορούσες να έχεις). Αυτά τα είδη ΔΕΝ απαιτούν τα πολλά χρήματα των μπλοκμπάστερ.


    Ελπίζω να έγινα κατανοητός!

  7. #105
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Βρε δεν σου ειπε κανενας οτι το ειπες πουθενα. Ναι το εχεις πει παρα πολλες φορες οτι θελεις πανω σε αυτα τα ΑΑΑ να ερθουν και ΑΑΑ arcades. To ερωτημα βεβαια που ευλογα προκυπτει ειναι που θα βρει τα λεφτα η Sony για να κανει on top σε οτι κανει τωρα και ΑΑΑ arcades. Ναι μπορει να ειναι πιο φθηνα τα arcades αλλα για να ειναι ΑΑΑ arcades δεν θα ειναι και τσαμπα πραγμα. Φανταζομαι και αυτοι εχουν ενα Α budget και οπως πολυ σωστα εχεις πει, καποιες Α προτεραιοτητες. Δεν ξερω επισης το κατα ποσο μπορει η Sony να επεκταθει στην παρουσα φαση και σε τι.

    Οποτε εγω θεωρω οτι για να προκυψουν καποια ΑΑΑ arcades θα χρειαστει απο καπου, κατι να κοψει η Sony. Και δεν εννοω μονο χρημα τωρα αλλα και χρονο ετσι? Νομιζω οτι θα κινηθει οπως κινηθηκε και με το PS4. Περισσοτερη εμφαση στα μπλοκμπαστερ με τις διαφορες δοσεις σε arcade/mainstream υλικο.

  8. #106
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Ένα ΑΑΑ arcade χρειάζεται το πολύ 20-30 εκ. για να βγει άρτιο.

    Δεν χρειάζεται τεράστιο μπατζετ όπως GoW, LoU, Uncharted!

    Και δεν αναφέρομαι μόνο στα AAA arcade, άντε να το ξαναματαπώ: strategy, horror, shooter, noir, open world, multiplayer (για συνεχές χρήμα) κλπ κλπ.

    Δημήτρη δεν θέλω να γίνεται απόσπαση ενός κομματιού από αυτά που λέω, με αποτέλεσμα να αλλοιώνεται το σύνολο του νοήματος των λεχθέντων μου (λογικό γιατί ένα απόσπασμα αυτή τη συνέπεια έχει), με αποτέλεσμα να αναγκάζομαι να ξαναγράφω ολοκληρωτικά τα ίδια και τα ίδια μπας και ερμηνευτεί το σύνολο του νοήματος.

  9. #107
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    psx3 , δεν ειναι οτι τα παιδια θελουν τα νιντεντο, ειναι οτι οι γονεις θελουν το νιντεντο ως τη παιχνιδομηχανη για τα παιδια τους...
    Με αυτό συμφωνώ. Μόνο που εκεί δεν τίθεται θέμα τιμής, γιατί εκεί αποφασίζει ο γονιός, δεν είναι ότι τον «τούμπαρε» το παιδάκι κλαίγοντας... σημαντική διαφορά.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    τεσπα, εγω με το Λευτερη συνεχιζω να διαφωνω με τη κριτικη του...Αλλα περισοτερο διαφωνω με ολο αυτο το narrative οτι η σονι δεν παιρνει ρισκα με τα first party της...Το reboot του gow ηταν ρισκο, το last of us ηταν ρισκο. Οταν βγαζεις AAA νεα ip(οπως το horizon, tsushima, days gone, spiderman) ειναι πολυ μεγαλυτερο ρισκο, απο το να πας σε παιχνιδια με μικροτερο κοστος...Κανενας δεν μπορει να σου εγγυηθει εκ των προτερων την επιτυχια τους και οταν φλοπαρεις σε παιχνιδι με ΑΑΑ κοστος παραγωγης μπορει να εχει καταστροφικες συνεπειες...

    Τα στουντιος κανουν απειρα pitch για τα επομενα τους παιχνιδια, το οτι πηραν το greenlight παιχνιδια που μετεπειτα εγιναν μεγαλες επιτυχιες και system sellers ειναι τεραστια επιτυχια για τη διοικηση της σονι τη προηγουμενη γενια...και το πιο σημαντικο για την εταιρεια ειναι αυτη η ρεντα να συνεχιστει...
    Ναι, πήρε κάποια ρίσκα, αλλά και πάλι ξεχνάς πόσο κόσμο «έκλεψε» από XBOX 360 το PS4. Αυτό γιατί δεν το σχολιάζει κανείς; Τόσες φορές το ανέφερα.

    Περισσότερος κόσμος = περισσότερα 3rd party/royalties = μεγαλύτερη χρηματοδότηση για 1st party/exclusives = το (οικονομικό) ρίσκο σαφώς μειώνεται

    Αν τα PS4/XB1 ήταν μοιρασμένα 50/50 στην αγορά (α λα PS360), πιστεύεις θα είχε το ίδιο budget η Sony για cinematic AAA SP παραγωγές; Έναν κοινό κουμπαρά/ταμείο έχει και από εκεί χρηματοδοτεί τα 1st party studios. Υπόψιν, ο κουμπαράς που αναφέρω περιλαμβάνει και FIFA/Fortnite MTX (FUT/V-Bucks). Το PS4 (και λόγω δωρεάν F2P online πολιτικής) ήταν η defacto multiplatform επιλογή για την συντριπτική πλειοψηφία του κονσολοκόσμου. Η MS κοιμόταν όρθια τόσα χρόνια που ζητούσε Gold συνδρομή για F2P.

    Πρόσεξε: εγώ δεν παίζω ούτε FIFA, ούτε Fortnite. Μην μου πεις ότι δεν σε ενδιαφέρουν σαν παιχνίδια, γιατί δεν είναι αυτό το point μου. Άλλο πράγμα θίγω και θέλω να δεις.

    Είναι πολύ απλό αυτό που ρωτάω και όμως απάντηση δεν παίρνω...

    Ποιός μου λέει εμένα ότι η παρούσα γενιά θα είναι επανάληψη της προηγούμενης; Μπορεί να το εγγυηθεί κάποιος;

    Η αλήθεια είναι ότι έχει δουλειά ακόμα η MS να κάνει για να σιάξει την «βιτρίνα» της. Αν η The Initiative βγάλει κάτι πραγματικά εντυπωσιακό (δεν περιμένω τίποτα πριν το 2023) και αρχίσει να γυρίζει το κλίμα υπέρ της MS, εκεί τι γίνεται;

    Προς το παρόν βασίζονται στην φτήνια του Game Pass για να κλέψουν multiplatform κόσμο.

    Δυστυχώς δεν είναι κάθε μέρα του Αη Γιαννιού. Αν η MS φτιάξει τα κακώς της κείμενα και καπαρώσει το σύνολο της 3rd party/multiplatform πίτας, δεν βλέπω πως η Sony θα έχει αρκετά μεγάλο «κουμπαρά» για να χώνει χρήμα σε 1st party games.

    Και τα PS5 exclusives θα χρειαστούν πολύ παραπάνω χρήμα από αυτά του PS4. Κάθε γενιά έτσι πάει, ανεβαίνουν τα κόστη.

    Αυτός είναι ο ελέφαντας στο δωμάτιο και πάλι απάντηση δεν παίρνω.

    Αν νομίζεις ότι το PS5 θα είναι βιώσιμη πλατφόρμα με το να αγοράζει κάποιος μόνο exclusives και τα 3rd party/multiplatform να τα αγοράζει αλλού (PC/XBOX), έχω μια καλή γέφυρα να σου πουλήσω.

    Εσύ αν θυμάμαι καλά το PS4 το πήρες μόνο για τα exclusives και τα 3rd party τα παίζεις σε PC. Καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτό αν το κάναμε όλοι; Που θα ήταν ο κουμπαράς της Sony; Δεν είναι βιώσιμο αυτό αν το κάνει η πλειοψηφία.

    Food for thought.
    Last edited by psx3; 14-04-2021 at 15:52.

  10. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Lefteris_X (14-04-2021)

  11. #108
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Ένα ΑΑΑ arcade χρειάζεται το πολύ 20-30 εκ. για να βγει άρτιο.

    Δεν χρειάζεται τεράστιο μπατζετ όπως GoW, LoU, Uncharted!

    Και δεν αναφέρομαι μόνο στα AAA arcade, άντε να το ξαναματαπώ: strategy, horror, shooter, noir, open world, multiplayer (για συνεχές χρήμα) κλπ κλπ.

    Δημήτρη δεν θέλω να γίνεται απόσπαση ενός κομματιού από αυτά που λέω, με αποτέλεσμα να αλλοιώνεται το σύνολο του νοήματος των λεχθέντων μου (λογικό γιατί ένα απόσπασμα αυτή τη συνέπεια έχει), με αποτέλεσμα να αναγκάζομαι να ξαναγράφω ολοκληρωτικά τα ίδια και τα ίδια μπας και ερμηνευτεί το σύνολο του νοήματος.
    Λευτερη κολλησες που δεν ανεφερα αυτολεξι ολες τις κατηγοριες και αλλοιωνω το νοημα των λεχθεντων σου και παρολαυτα το ιδιο ακριβως κανεις κι εσυ με το παρον ποστ σου αν το καλοσκεφτεις. Μου λες οτι τα "arcade" (βαζω εισαγωγικα γιατι αληθεια δεν εχει νοημα να γραφουμε μια λιστα καθε φορα) θελουν 20-30 εκατ για να βγουν αρτια, δηλαδη καμμια σχεση με GOW. Αληθεια ρε συ πιστευεις οτι δεν το αντιλαμβανομαι αυτο και το επισημαινεις?



    Αυτο που προσπαθησα να πω με το ποστ μου (και τελικα το οποιο δεν σχολιαστηκε επι της ουσιας) ειναι οτι τα 20-30 εκατομυρρια δεν ειναι κουκια για την Sony οταν θελουμε να βγαλει ολα αυτα τα games on top στα μπλοκμπαστερ οπως ανεφερες σε προηγουμενο ποστ σου. Καπου, κατι θα πρεπει να κοπει. Οσο και να βγαζει χρημα η Sony δεν ειναι της πλακας τα λεφτα αυτα θεωρω.

    Και ναι σιγουρα εχει σαν προτεραιοτητα να επενδυσει σε ΑΑΑ παρα σε strategy... ποιος παιζει στις κονσολες strategy? Ποσοι ειναι αυτοι? Μην παλι μεινεις στο παραδειγμα αυτο μονο, ετσι απλα μου ηρθε. Θες να δουμε αλλη κατηγορια, βαλε τα driving. Βαλε οτι θες. Η Sony επενδυει με βαση την κονομα. Αμα δεν εχει κονομα, ε το μαγαζι θα φερει αλλο προιον. Δεν μπορουμε να απαιτουμε ποικιλια, απλα για να λεμε εχουμε ποικιλια. Πρεπει να πουλαει κιολας. Ποσοι αγορασαν το τελευταιο wipeout?? Δεν εχει προηγουμενα η SOny με κανενα wipeout... λεφτα θελει, αμα εφερνε λεφτα το Wipeout θα ηταν ακομα εδω...

    Και ας ματαξαναπω κι εγω κατι που εχει μαλλιασει η ρημαδα η γλωσσα μου να το λεω ευθυς εξαρχης σε αυτο το θρεντ και δεν εχω δει ακομα να το απανταει/σχολιαζει κανεις. (αυτο δεν παει σε εσενα Λευτερη αλλα σε ολους γενικα)

    Επι του παροντος τι ακριβως εχει αλλαξει απο αυτο που ζησαμε με τα PS3/PS4? Βγηκαν καποιες φημες οι οποιες ακομα δεν ειναι επιβεβαιωμενες btw και ξαφνικα σαν να θυμηθηκαμε ολοι την φιλοσοφια της Sony η οποια ειναι ιδια και απαραλλαχτη εδω και τουλαχιστον μια δεκαετια. Και κανουμε λες και τωρα το ανακαλυψαμε. Ακουσαμε οτι δεν βγαινει Days Gone 2 (που παρεπιπτοντως υποτιθεται ειναι στα ΑΑΑ παιχνιδια που λεμε οτι το εχει παρακανει η Sony) ή οτι εκλεισε η Evolution Studios και χασαμε τη μπαλα λες και οπως πολυ σωστα ανεφερες κι εσυ Λευτερη η Sony δεν εχει κλεισει ενα καρο στουντιο. Ακουσαμε μετα οτι θα εκαναν ΑΛΛΟ ενα remaster του TLOU αλλα τελικα το εδωσαν σε αλλους και ακουσαμε επισης οτι η SOny (πως τολμα αληθεια) δινει μεγαλη εμφαση και βαρος σε developers οπως η Naughty Dog, αντι ας πουμε να ερθει ενας απο το πουθενα και να του πει η Sony "ναι μεγαλε μου παρε 200 εκατομυρρια ετσι οσα και η Naughty Dog!".

    Ε.... κατι... καπου... δεν κολλαει... (τουλαχιστον σε εμενα)

    Ολη αυτη η συζητηση ξεκινησε με αφορμη αυτο το αρθρο απο το bloomberg το οποιο προσωπικα βρισκω κακης ποιοτητας αρθρο. Μεχρι και το Everybody's Golf ανεφερε ο τυπας...

    Δεν προσπαθω να πω οτι η Sony τα κανει ολα καλα, το μονο που προσπαθω να πω ειναι οτι δεν βλεπω επι του παροντος καμμια μα καμμια διαφορα στην φιλοσοφια της εταιρειας εκεινης η οποια μου πουλησε το το PS4, το PS4 Pro και το PS5... και εγω προσωπικα θα εβαζα ανετα και το PS3 μεσα αλλα οκ αντε να σας το χαρισω αυτο οτι δηθεν με το PS3 η Sony ηταν πιο diverse για μερικα χρονακια.

    Δεν βλεπω καμμια κριση ταυτοτητος. Επι του παροντος ξαναματαλεω.

  12. #109
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post

    Δεν προσπαθω να πω οτι η Sony τα κανει ολα καλα, το μονο που προσπαθω να πω ειναι οτι δεν βλεπω επι του παροντος καμμια μα καμμια διαφορα στην φιλοσοφια της εταιρειας εκεινης η οποια μου πουλησε το το PS4, το PS4 Pro και το PS5... και εγω προσωπικα θα εβαζα ανετα και το PS3 μεσα αλλα οκ αντε να σας το χαρισω αυτο οτι δηθεν με το PS3 η Sony ηταν πιο diverse για μερικα χρονακια.

    Δεν βλεπω καμμια κριση ταυτοτητος. Επι του παροντος ξαναματαλεω.
    Συμφωνω με ολο το post, αν θελεις την αποψη μου βεβαια το ps3 δεν ηταν "δηθεν" πιο diverse, για μενα ηταν ξεκαθαρα πιο diverse στα first party. Αλλα οπως συμβαινει συνηθως με τις εταιρειες που δεν εχουν βρει 100% την ταυτοτητα τους και το τι θελει το κοινο στο οποιο απευθυνονται το diverse δεν σημαινει απαραιτητα και καλυτερο. Ειχαμε πολλες φολες first party παιχνιδια στο ps3, δεν ηταν μονο τα Uncharted και τα LOU. Πολλες ομως.
    Δεν ειναι τυχαιο το οτι μολις οι στοχοι εγιναν πιο συγκεκριμενοι ανεβηκε κατακορυφα και η ποιοτητα.


  13. #110
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Συμφωνω με ολο το post, αν θελεις την αποψη μου βεβαια το ps3 δεν ηταν "δηθεν" πιο diverse, για μενα ηταν ξεκαθαρα πιο diverse στα first party. Αλλα οπως συμβαινει συνηθως με τις εταιρειες που δεν εχουν βρει 100% την ταυτοτητα τους και το τι θελει το κοινο στο οποιο απευθυνονται το diverse δεν σημαινει απαραιτητα και καλυτερο. Ειχαμε πολλες φολες first party παιχνιδια στο ps3, δεν ηταν μονο τα Uncharted και τα LOU. Πολλες ομως.
    Δεν ειναι τυχαιο το οτι μολις οι στοχοι εγιναν πιο συγκεκριμενοι ανεβηκε κατακορυφα και η ποιοτητα.
    Ναι ενταξει γι αυτο ειπα το χαριζω κιολας. Αλλα πιστευω οτι ηταν diverse στα σπαργανα του, δηλαδη τα 2-3? πρωτα χρονια της ζωης του. Το 2013 που το μνημονευουμε ως την καλυτερη με τεραστια διαφορα χρονια του PS3 ηταν 95% η σημερινη Sony.

  14. #111
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Έκανα λάθος και δεν έβαλα "@tomic20" (και κάποιους άλλους συνφορουμίτες).

    Δεν αναφερόμουν σε εσένα Δημήτρη, οπότε έχεις τα δίκια σου με το ποστ που έκανες.

    Όσο αφορά τώρα το δικό σου ποστ (Δημήτρη εννοώ) :

    Μα.........από την εποχή PS3 τα ίδια λέω. Οπότε για εμένα η "εμμονική τάση στα μπλοκμπαστερ της Σονυ" υφίσταται από 2008 έως σήμερα, αρχικά πιο δειλά-δειλά, μετά το 2012 όμως σταθερή εμμονή. Πάει λοιπόν αυτό το ξεκαθαρίσαμε (ότι δηλαδή, η τοποθέτησή μου επέκτασης σε πολλά είδη παιχνιδιών διατυπώνεται από το 2008, άντε πες 2009). Μην ακούσω πάλι για LBPlanet και Dreams, διότι ενισχύονται ΑΚΟΜΑ πιο πολύ αυτά που λέω καθότι "οι εξαιρέσεις επιβεβαιώνουν τον κανόνα". (ούτε για DriveClub να ακούσω: είναι η επιτομή κακής οργάνωσης, έλλειψης γούστων των gamer και........αντί να ΞΑΝΑπροσπαθήσει σωστά.......απλά αποσύρθηκε η Σονυ από τον κλάδο, διέλυσε και το στούντιο που είχε από το 1999 / Evolution Studios πρώην D.I.D.)

    Περνάω στο "... ποιος παιζει στις κονσολες strategy? Ποσοι ειναι αυτοι? Μην παλι μεινεις στο παραδειγμα αυτο μονο, ετσι απλα μου ηρθε. Θες να δουμε αλλη κατηγορια, βαλε τα driving. Βαλε οτι θες. Η Sony επενδυει με βαση την κονομα. Αμα δεν εχει κονομα, ε το μαγαζι θα φερει αλλο προιον. Δεν μπορουμε να απαιτουμε ποικιλια, απλα για να λεμε εχουμε ποικιλια. Πρεπει να πουλαει κιολας. Ποσοι αγορασαν το τελευταιο wipeout?? Δεν εχει προηγουμενα η SOny με κανενα wipeout... λεφτα θελει, αμα εφερνε λεφτα το Wipeout θα ηταν ακομα εδω..."

    Όπως λέει και ο psx3, φτιάξε και δες. Χαμηλές πωλήσεις; Σίγουρα κάτι έκανες λανθασμένα. Μήπως πέτυχες μέτριες πωλήσεις; Τότε σίγουρα έκανες κάτι σωστά, αλλά όχι τόσο σωστά όπως έπρεπε.
    Ξαναφτιάξε. Ξαναεπένδυσε. Κάνε iron-out όποια λάθη έκανες στην πρώτη προσπάθεια. Κάνε δεύτερη. Κάνε και τρίτη.
    Και τότε θα πετύχεις.
    Και θα βγάζεις χρήμα.

    (νομίζεις ότι τα πρώτα χρόνια το FIFA, δηλαδή 1993-1995, έβγαζε λεφτά στην ΕΑ; ΟΧΙ! Τα παράτησε; ΟΧΙ! Συνέχισε και πήρε τα μαλλιοκέφαλά της σε βάθος χρόνου. Τα πρώτα χρόνια του ΦΙΦΑ ο ανταγωνισμός ήταν ανελέητος. Και η ΕΑ, ορθώς, έπαιρνε τα κέρδη από Madden, Hockey, Bulls VS Lakers (vs Celtics κλπ), και λίγο πιο πριν από Deluxe Paint V και τα έριχνε στο ΦΙΦΑ μέχρι να το στρώσει.)

    Έτσι λοιπόν, θα ελκύσεις και τους στρατετζάδες, και τους σιμουλο-καυ***μένους (πχ. rFactor) και τους σουτεράδες και τους σπιντεράδες και τους αρκεϊντάδες (παντός είδους αρκεϊντάδες) και και και.

    Και ταυτόχρονα θα απολαμβάνεις το χρήμα από το πιστό σου κοινό των μπλοκμπαστερ.

    Η Ιστορία της Τεχνολογίας και κατ' επέκταση των videogames έχει δείξει πως όταν μια εταιρεία ταυτοποιείται με συγκεκριμένο είδος παιχνιδιών στην συνείδηση των καταναλωτών, είναι καταδικασμένη σε βάθος χρόνου να ΜΗΝ μπορεί να αποτάξει αυτήν την ταυτοποίηση από πάνω της.
    Έφτυσε ΑΙΜΑ η Nintendo να ΜΗΝ χαρακτηρίζεται "εταιρεία παιχνιδιών για παιδιά"...................και ΠΑΡΟΛΟ που το έχει καταφέρει, όσοι δεν ασχολούνται με Nintendo (άσχετα αν νομίζουν ότι ασχολούνται / έστω και με ολίγη ενημέρωση που και που).......ακόμα το ίδιο λένε "παιχνίδια για παιδιά". (όπως είπε ο nikosarg από το N64 = 1996, η Νιντεντο έχει ανοίξει την ψαλίδα της ποικιλίας και για ενήλικα παιχνίδια).

    Οι καιροί ΔΕΝ ευδοκιμούν για πολύ πολύ αυστηρά focus, σε οποιαδήποτε βιομηχανία.
    Η Amazon δεν είναι κατάστημα "έτσι σκέτα" εδώ και χρόνια.
    Από AWS έως Αλέξα, έως συσκευές, έως στρήμινγκ βίντεο. Diversity του κερατά. Ειδάλλως: λε πούλεν.
    Αντιθέτως, η Άμαζον επέλεξε να χεστεί στο χρήμα.

    Η Λαμποργκίνι βγάζει πλέον SUV.

    Η Apple βγάζει ρολόι ρε παιδιά. (και πήρε τα ΣΩΒΡΑΚΑ όλων των εταιρειών smarwatch)
    Ποιος το φανταζόταν πριν 10 χρόνια;

    Ποικιλία είναι το name of the game στις σύγχρονες βιομηχανίες.

    Όχι........."έχουμε τα καλύτερα μπλοκμπαστερ, αλλά κάτσε να κάνουμε μερικές βουτίτσες στην πισίνα των PC, κάτσε να μπουγελωθούμε λιγουλάκι και στα Mobile".

    ΟΚ, κάντα αυτά, αλλά............μην είσαι ξεροκέφαλη ρε Σονυ.

    Ποικιλία.


    ΥΓ: Για όποιον δεν το έχει καταλάβει, επειδή ακριβώς αγαπώ την PS πλατφόρμα τα λέω όλα αυτά. Θέλω να την δω να πιάνει το ΑΛΗΘΙΝΟ potential της (αυτό που διαφαινόταν από την πορεία των PS1/PS2) και τελικά ΠΟΤΕ δεν το έπιασε. Κρίνω ότι με αυτά που λέω, με επιμονή, υπομονή, σωστή οργάνωση (που ποτέ δεν είχε), όραμα συγκεντρωτικό (όχι focused και τίποτε άλλο), μπορεί να το πιάσει.
    Last edited by Lefteris_X; 14-04-2021 at 16:26.

  15. #112
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Με το φτιαξε και δες, ενω συμμεριζομαι την ολη ιδεα, ταυτοχρονα καποιες φορες δεν ειναι ρεαλιστικο να το ζητας.

    Και μην ξεχναμε παντα οτι μιλαμε ον τοπ ετσι.

    Ας δουμε λοιπον τα strategy. Ειναι μια κατηγορια που δεν ειναι καθολου μα καθολου δημοφιλης στις κονσολες και ουτε και προκειται να γινει ποτε διοτι -κατα τη γνωμη μου- αντιτιθεται στην φυση της κονσολας. Ειναι παιχνιδι για PC, για πληκτρολογιο - ποντικι. Μα το PS τα υποστηριζει αυτα. Οκ καλη τυχη λεω εγω να κανεις κονσολαδες να παρουν ποντικια και πληκτρολογια για να παιξουν ενα strategy.

    Το φτιαξε-δες με την προοπτικη οτι θες να φτασεις σε ενα δημοφιλες στο τελος αποτελεσμα μετα απο 3-4 προσπαθειες ή ποσες δεν ξερω γω, μπορει να δουλεψει για ενα παιχνιδι/αναγεννηση ας πουμε οπως wipeout, αλλα για ενα strategy? Ποτε των ποτων.

    Ας παρουμε τωρα την περιπτωση που θες ενα wipeout τυχαιο παραδειγμα, να το κανεις ξανα δημοφιλες και να το πουλησεις. Και προσπαθεις 1-2-3 μπας και καταφερεις στο τελος να πιασει. Εχεις καταληξει λοιπον να σπαταλησεις 20 εκατομυρρια για την πρωτη αποπειρα και μετα αλλα 30 για την δευτερη και μετα αλλα 40 μπας και στο τελος τα καταφερεις. ολο αυτο το αγνωστο ειναι ενα συνεχες ρισκο. Δεν λεω να μην κανει κατι τετοιο η Σονυ, λεω απλα οτι με το στανιο δεν γινεται να πουλησει κατι το οποιο εδω και πολυ καιρο και αρκετες προσπαθειες δεν πουλησε.

    Τα wipeout εν προκειμενο παντα καλα παιχνιδια ηταν. Δεν ειναι οτι δεν το εκανε καλα η Σονυ. Ειναι οτι απλα δεν ενδιαφερει τον κοσμο. Πως να το κανουμε? (τα λατρευα προσωπικα και τα εχω ολα) Αν ακολουθησουμε και εδω την τακτικη "συνεχισε μεχρι να αρεσει στον κοσμο" ε τοτε θα καταληξουμε σε ενα παιδι του Φρακενσταιν... ενα Wipeout που θα βγαινεις εξω στον ανοικτο κοσμο με RPG elements και μετα θα βγαινεις απο το μαχητικο/αγωνιστικο σου και θα γινεται first person shooter και το οχημα θα το εχεις για να τρεχεις σε side missions με διαφορους ασχετους NPCs. Ε ναι οκ αυτο παιζει να πουλησει. Αλλα δεν θα ειναι wipeout.

    Οι εταιρειες θα παρουν τα μετρημενα ρισκα τους και θα δουν τι μπορουν να πασαρουν και να επενδυσουν στο κοινο. Μεχρι ενα σημειο. Και το Returnal σε ενα βαθμο ακριβως αυτο το πραγμα ειναι. Οπως ηταν το Death Stranding, το Dreams, το Until Dawn και διαφορα αλλα παιχνιδια που επενδυει η Sony. Στην τελικη ομως το κοινο ψηφιζει με το πορτοφολι του και οι εταιρειες επενδυουν αναλογως. Καμμια Sony δεν προκειται να λειτουργησει ως φιλοτιμος προστατης του gaming diversity απλα για να το κανει.

    Για το δευτερο σκελος που λες οτι αν μια εταιρεια εχει πολυ συγκεκριμενη ταυτοτητα της γυρναει eventually boomerang θα συμφωνησω. Δεν ενιωσα ομως ειλικρινα κατι τετοιο με το PS4. Ισως κανω λαθος. Αλλα δεν το ενιωσα. Και θυμαμαι πολλες φορες εδω μεσα να λεμε οτι μονο η Sony θα επαιρνε το ταδε ρισκο κλπ.

  16. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Brazhlias (19-04-2021)

  17. #113
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Εγώ παιδιά βλέπω πόσο έχει «ανοιχτεί» η Epic Games ελέω Fortnite φαινομένου και πλέον είναι σε θέση να πάει την βιομηχανία μπροστά:



    Να μου το έλεγε κάποιος πριν μερικά χρόνια ότι το Fortnite με τα ομολογουμένως αστεία γραφικά του θα έφερνε πακτωλό χρήματος για να χρηματοδοτηθεί R&D όπως το παραπάνω (που σαφέστατα θα πάει μπροστά την βιομηχανία σε AAA production values), τρελό θα τον έβγαζα!

    Ξαναλέω: δεν είναι του γούστου μου το Fortnite, μην κολλήσετε εκεί.

    Το θέμα είναι πόσα λεφτά φέρνει... και όσο σκέφτομαι ότι στην θέση του Fortnite, θα μπορούσε να είναι κάποιο MP παιχνίδι της Sony (και να έχει αυτή τους πακτωλούς χρήματος αντί η Epic Games), τόσο με πονάει το χαμένο potential.

    Δηλαδή θα μας χάλαγε όλο αυτό το χρήμα να το έφερνε π.χ. η ND στην Sony; Και να είχαμε άλλες 10 παραγωγές σαν το TLOU2;

    Δεν το βλέπω με οπτική του στυλ «για να βγάλει κάτι τέτοιο η Sony, θα πρέπει να κάνει περικοπές στα cinematic AAA». Τουναντίον!

    Το βλέπω με οπτική «1 δολάριο θα επενδύσεις, 10 δολάρια θα φέρει πίσω». Και αυτά τα 10 δολάρια που θα φέρει πίσω, θα επενδυθούν ΚΑΙ σε περισσότερες AAA cinematic παραγωγές = win-win

    Υπόψιν, η Epic Games είχε και αποτυχημένες προσπάθειες πριν το Fortnite... να θυμίσω το Paragon (που πήγε άκλαφτο); Δεν το έβαλαν κάτω όμως.

    Καλώς ή κακώς ζούμε σε καπιταλισμό και κάπως πρέπει να έρθει ΠΟΛΥ χρήμα για AAA(A) επενδύσεις. Λεφτόδεντρα δεν υπάρχουν (υπάρχουν δηλαδή, αλλά τα έχουν οι FED/ECB).

    Κρατάω μια πισινή μήπως η Sony όντως βλέπει αυτά που βλέπω κι εγώ και για αυτό επενδύει 100άδες εκατομμύρια στην Epic Games, ειδάλλως δεν μπορώ να εξηγήσω αυτή την «σύμπραξη».

    Αλλά και πάλι θα προτιμούσα να μην κρέμεται από καμία 3rd party εταιρία, γιατί δεν ξέρουμε πως θα διαμορφωθούν οι ισορροπίες στην παρούσα γενιά.

    Σίγουρα είναι καλό που εισέπραττε το 30% μέσω royalties το PS4, αλλά προσωπικά θα προτιμούσα να εισπράττει το 100%. Αυτό θα γίνει μόνο με δικές της προτάσεις.

  18. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    nikosarg (14-04-2021)

  19. #114
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    @ psx3

    Θα σου πω ποια ειναι η ενσταση μου με το παραπανω.

    Πρωτα απο ολα δεν ειμαι μετοχος της Sony οποτε προφανως δεν εχω αγχος το να εχει τα εσοδα που περιγραφεις. Οχι ομως οτι με αφηνει αδιαφορο κατι τετοιο ετσι μην παρεξηγηθω.

    ΑΛΛΑ.

    Μιλας για ενα παιχνιδι που εγω προσωπικα το θεωρω ανιατη ασθενεια του gaming...

    Εαν η Sony καταφερει και βγαλει 1 overwatch δεν θα μεινει στο 1 overwatch... Εαν η Sony κανει το multiplayer τη νο1 πηγη εσοδων της, χεστηκε για τα single player games. Χρειαστηκε πολυς κοπος, και απο εμας πολυ προσπαθεια να δειξουμε οτι τα single player games εχουν μελλον. Θυμασαι τι ελεγε η ΕΑ? Ε η Σονυ ειναι που την εκανε να φαει τα λογια της. Φεραμε ξανα στο προσκηνιο το single player.

    Θυμασαι ποσο αντιθετοι ειμασταν οταν μαθαμε οτι το Uncharted 2 θα εχει και multiplayer επειδη φοβομασταν την ποιοτητα του single player? Φυσικα δεν γνωριζαμε πολλα πραγματα τοτε.

    Αλλα αν με ρωτας οχι δεν θα ηθελα ποτε η Sony να φτιαξει το επομενο overwatch. Γιατι η γλυκα θα ειναι μεγαλη και μετα μεγαλα στουντιο οπως η Naughty Dog θα γινουν "exposed" μεσα στην οικογενεια της Sony. Γιατι μετα θα σου ζηταει 200 μυρρια η ND για ενα παιχνιδι της το οποιο θα αποφερει 10 φορες λιγοτερα εσοδα απο το Overwatch της Sony το οποιο μαλιστα κοστισε ξερω γω 40 μυρρια.... και καπου εκει θα αρχισουν οι μπιχτες, και μηπως να κανατε και εσεις κατι αναλογο, αφου αυτο θελει ο κοσμος κλπ κλπ.

    Μην παμε για μαλλι και βγουμε κουρεμενοι με λιγα λογια... αυτο φοβαμαι και ελπιζω να καταλαβαινεις πως το λεω.

    ΥΓ: Αν ημουν μετοχος παντως και δεν με ενοιαζε και τοσο το gaming, σιγουρα θα ημουν 100000% on board ετσι!

  20. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (14-04-2021)

  21. #115
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    @Val

    Συμφωνώ ότι υπάρχει κόσμος που θα κολλήσει. Και θα τα σκάσει χοντρά (whales). Μα πως νομίζεις ότι βρήκε τόσο χρήμα για επιχειρηματικά ανοίγματα η Epic Games; Από τον ουρανό έπεσαν; Κυνική παραδοχή, αλλά έτσι είναι.

    Καταλαβαίνω και το σέβομαι απόλυτα ότι λόγω της ενασχόλησής σου με το WoW το βλέπεις αρνητικά το θέμα των MP. Δεκτό.

    Αλλά είναι σαν να λέμε «να απαγορεύσουμε το αλκοόλ, επειδή υπάρχει και κόσμος που καταστρέφει το συκώτι του από αυτό». Δεν συμφωνώ. Εγώ θέλω να πίνω ένα ποτηράκι που και που. Το αυτό και για MP (όχι eSports/KDR καψίματα). Αναγνωρίζω όμως ότι πάντα θα υπάρχουν και καμμένοι/εθισμένοι. Έτσι είναι η ανθρώπινη φύση, με τα καλά της και τα στραβά της.

    Το UC2 MP που αναφέρεις είναι ένα καλό παράδειγμα. Τα emotes ποιός νομίζεις τα έφερε πρώτος στην βιομηχανία; Το Fortnite; (έτσι νομίζουν τα πιτσιρίκια)

    Η ND τα έφερε πρώτη το 2009 με το UC2 MP! Λόγω της μαεστρίας της στο animation. Πόσοι γνωρίζουν ότι το UC2 SP έχει βελτιωμένο animation λόγω του MP; Δεν το λέω εγώ, η ND το είχε πει τότε. Και όντως το διαπιστώνεις και στην πράξη (UC1 vs UC2 SP). Άρα πως είμαστε σίγουροι ότι το UC2 θα έβγαινε καλύτερο χωρίς MP;

    Ξέρεις τι χρήμα μπορούν να φέρουν τα emotes; Ένα απλό παράδειγμα (cosmetic microtransactions). Αν μιλάμε για 100% cosmetic stuff (δηλαδή να μην έχει επίπτωση στο gameplay aka pay2win), δεν έχω κάποιο πρόβλημα.

    Το εξέλιξε περαιτέρω με το UC3 MP και στην πορεία σήκωσε λευκή σημαία... βγήκε και UC4 MP, αλλά καμία σχέση με τα παλιά. Το γνωρίζεις ότι τόσο το UC3 MP, όσο και το UC4 MP είχαν microtransactions; Το UC3 μάλιστα είχε και F2P έκδοση.

    Αυτά εννοώ ως χαμένο potential. Καταλαβαίνω ότι δεν θα συμφωνήσεις λόγω της δικής σου MP προϊστορίας. Καταλαβαίνω επίσης ότι δεν σε ενδιαφέρει αν θα βγάλει η MP ή τελοσπάντων ίσως το βλέπεις ως πεταμένα χρήματα.

    Δεν συμφωνώ σε καμία περίπτωση ότι η ND θα γίνει MP-focused εταιρία όπως φοβάσαι. Δεν συνέβη το 2009, δεν θα συμβεί ούτε τώρα.

    Προσωπικά εύχομαι το MP project πάνω στο οποίο δουλεύουν από το 2019 να καταφέρει να γίνει το επόμενο παιχνίδι-φαινόμενο και να φέρει δις $$$ στην ND και κατ' επέκταση και στην Sony, ακόμα κι αν δεν μου αρέσει προσωπικά (αν είναι Battle Royale, μάλλον δεν θα μου αρέσει). Χρήμα που θα επενδυθεί και σε AAA SP παραγωγές. Δεν θα σε χαροποιήσει κάτι τέτοιο;

    Δεν πρόκειται η ND να παρατήσει τα SP, κακώς το φοβάσαι αυτό.

    Από την στιγμή όμως που θέλουμε ολοένα και πιο εντυπωσιακές cinematic AAA παραγωγές, πρέπει να έρθει και παραπάνω χρήμα. Πως θα βγουν τα κουκιά; Με τα 200 μύρια gamers που αγοράζουν κονσόλες εδώ και 20 χρόνια; Είμαστε λίγοι δυστυχώς για να συντηρούμε ολοένα και πιο ακριβές παραγωγές.

    Για αυτό λέω ότι τα MP είναι μια διέξοδος (ασχέτως προσωπικού γούστου ξαναλέω) για να έρθει περισσότερο χρήμα. Άλλο το υποκειμενικό (προσωπικό γούστο) και άλλο το αντικειμενικό (χρήμα/επενδύσεις). Προσπαθώ να τα διαχωρίζω όπως βλέπεις.

    Εδώ θα είμαστε και θα το δεις ότι η ND δεν πρόκειται να αποτάξει τα SP roots της. Επιμένω όμως ότι είναι και κρυφό ταλέντο στο MP (κάτι που δεν το γνωρίζει ο πολύς ο κόσμος). Είναι κρίμα να μην ξεδιπλώσει τα φτερά της και εκεί.

    Ελάχιστος κόσμος έκανε login στο UC4 MP να δει την προγραμματιστική δεινότητα/animation των emotes στα 60 fps. Είναι κρίμα για μένα αυτό. Θέλει μεγαλύτερο promotion. Κρίμα να κονομάει δις $$$ η Epic Games και να το παίζει καμπόση μέχρι και στην Apple των 2 τρις!

    ΥΓ: Δεν θεωρώ ότι χρειάζεται πολλά MP η Sony. Ίσα-ίσα επειδή δεν κάνει καλό το fragmentation στα player pools, λίγα και καλά χρειάζονται (ένας εκπρόσωπος για κάθε είδος/genre).

    Ένα καλό FPS, ένα καλό TPS και ένα καλό racing. Μάνι-μάνι έπιασες το 90% της MP αγοράς!

    Τα SP φυσικά και θα είναι μακράν περισσότερα... γιατί είναι παιχνίδια που τα τελειώνεις και αυτό ήταν. Δεν έχει νόημα να έχεις 50 MP και 10 SP (γιατί μάλλον κάτι τέτοιο έχεις στο μυαλό σου και το φοβάσαι ως πιθανό σενάριο).

    Έχει νόημα να έχεις 3 (καλά) MP να φέρνουν χρήμα με τα τσουβάλια και 50-100 (καλά) SP.

    Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

    Για μένα αυτή η ισορροπία (exclusive SP vs MP) υπήρχε επί PS3 εποχής λόγω 360/Live ανταγωνισμού (θυμίσου τι χαμός γινόταν όποτε έβγαινε νέο Halo/Gears -> αυτά νοσταλγώ από μεριάς MS). Στο PS4 χάλασε (μονοπώλησαν την αγορά τα 3rd party τύπου Destiny/Fortnite).

    Ακριβώς επειδή ήθελε να μας κρατήσει η Sony στο οικοσύστημά της έβλεπες αβέρτα fanservice τότε (και free online και καλοφτιαγμένα exclusive MP).

    Φυσικά ΔΕΝ ήταν όλα πετυχημένα (θυμάμαι π.χ. το MP του GoW Ascension), αλλά δεν θεωρώ αποτυχημένο ούτε το KZ2 MP, ούτε τα UC2-3 MP. Έδειχνε έναν πειραματισμό από μεριάς Sony.

    Ξαναλέω: δεν χρειάζεται να έχουν όλα τα παιχνίδια MP. Λίγα και καλά θέλουμε.

    Ένα παράδειγμα promotion της PS3 εποχής (για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι):



    Δεν θα με πιστέψεις αν σου πω πόσος κόσμος τα νοσταλγεί αυτά και νιώθει έλλειψη engagement (με την πραγματική έννοια του όρου) που δεν υπάρχει πια ένα ανάλογο fun2play/arcadey MP (όχι MMO grind)... έχω φίλο που από PS3 πήγε σε PS5 (εντελώς skip το PS4) και ακόμα δεν μπορεί να πιστέψει ότι η τριλογία Uncharted έχει όλα τα SP, αλλά κανένα MP. Τι να του πω και τι να του εξηγήσω; Έχει χάσει επεισόδια ο άνθρωπος (αποχή 8-9 ετών από το gaming)!
    Last edited by psx3; 14-04-2021 at 17:46.

  22. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Valkyre (14-04-2021)

  23. #116
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Νομιζω με παρεξηγησες (με την καλη εννοια) σε ενα βαθμο στο πιο πανω ποστ μου.

    Δεν ειμαι παθιασμενα εναντιον των multiplayer γενικα. Οταν εγραφα το παρακατω:

    Θυμασαι ποσο αντιθετοι ειμασταν οταν μαθαμε οτι το Uncharted 2 θα εχει και multiplayer επειδη φοβομασταν την ποιοτητα του single player? Φυσικα δεν γνωριζαμε πολλα πραγματα τοτε.


    ηθελα να δωσω εμφαση στο "δεν γνωριζαμε πολλα".

    Με λιγα λογια ειμαι φουλ οκ με το να υπαρχει multiplayer portion.

    Αυτο που δεν μου αρεσει ειναι τα παιχνιδια τυπου overwatch τα οποια φερνουν τοσο χρημα και εθισμο, που αναμφιβολλα καλομαθαινει μετοχους και λοιπους υπευθυνους, με αποτελεσμα να ζητανε περισσοτερο.

    Δεν φοβαμαι επισης οτι η ND θα σταματησει να βγαζει SP games αλλα οτι σιγουρα θα γινουν exposed μιας και πλεον δεν θα ειναι το πρωτο βιολι της εταιρειας, καθως τα εσοδα που θα προσφερουν θα ειναι σχεδον το τιποτα μπροστα σε ενα overwatch. (οκ λιγο υπερβολη αυτο που λεω αλλα you get it).

    Γενικα αυτο που λες να υπαρχουν 3 καλα MP που να φερνουν χρημα δεν θα ελεγα οχι, αρκει να μην ειναι στα μεγεθη του overwatch. Νομιζω μετα θα εστιασει ολο και περισσοτερο στην αλλαγη της φιλοσοφιας της Sony προς περισσοτερο Multiplayer μερια. Και αυτο ναι ειναι κατι που δεν το θελω με τιποτα. Θελω το focus και η προτεραιοτητα να ειναι το single player. Μακραν προτεραιοτητα. Γιατι αν γινει το multi, νομιζω το πρωτο πραγμα που θα παρει πρωτα η μπαλα ειναι αυτο που συζηταμε περι arcades/diversity... αυτα θα την πληρωσουν πρωτα. Ισως ανησυχω αδικως, δεν λεω οχι, καπως ετσι ισως αναλογα ανησυχουσα και για το Uncharted 2. Αλλα φαινεται οτι σημερα ειμαστε ακομα περισσοτερο focused στο single player απο οτι τοτε... TLOU2, GOW, Spiderman, Horizon, και τοσα πολλα αλλα δεν εχουν multiplayer. Ακομα και το Ghost εχει μονο co-op. Δηλαδη βλεπω την Sony να εστιαζει οσο ποτε στις single player εμπειριες και προσωπικα δεν με χαλαει. Ξαναλεω ομως δεν εχω προβλημα με multiplayer portions σε παιχνιδια.

  24. #117
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    @Val

    Το focus και η προτεραιότητα θα παραμείνει στα SP, αλλά δεν είναι παράξενο η πλειοψηφία των εσόδων να έρθει από τα MP. Θα εξηγήσω παρακάτω τι εννοώ.

    MP = κονομάω (high-margin προϊόντα) και με αυτά τα χρήματα εμπλουτίζω περαιτέρω την SP βιτρίνα

    Χωρίς βιτρίνα δεν πας πουθενά, είναι δεδομένο και αδιαπραγμάτευτο αυτό.

    Εγώ όπως το βλέπω είναι φάση «το ένα χέρι νίβει τ' άλλο». Δεν είναι ή το ένα ή το άλλο.

    Ένας πρώην developer της Bend είπε περί πιθανού MP στο Days Gone 2 ότι υπήρχε έτοιμο υλικό (assets/textures κλπ.) από το SP για να έφτιαχναν ένα MP.

    Με λίγα λόγια: το 90% της δουλειάς είχε γίνει ήδη στο SP.

    Αν έχεις παίξει UC2-3-4 MP θα θυμάσαι τα MP maps από που πήραν τα textures τους (και εν μέρει και την γεωμετρία)... δεν είναι ότι βάρεσε ποτέ crunch η ND για MP. Η πλειοψηφία της δουλειάς είχε γίνει ήδη στο SP.

    Έχεις λοιπόν ένα πρωτογενές υλικό (assets) πάνω στο οποίο χτίζεις και MP.

    Δεν είπα να φτιάξουν κάτι στυλ Fortnite (που δεν έχει SP ανάλογο). Το Fortnite είναι άλλη φάση, φτιάχτηκε εξαρχής από το μηδέν, δεν είχε κάποιο SP να βασιστεί. Και ακριβώς επειδή δεν έχει δικό του lore, κλέβει lore από εδώ κι από εκεί. Είναι ποτ πουρί.

    Η ND για το MP project της άφησε κάποια υπονοούμενα ότι μάλλον (?) θα είναι βασισμένο στον κόσμο του TLOU2. Εκτός αν το διάβασα εγώ λάθος και τελικά είναι βασισμένο σε Uncharted. Ίδωμεν.

    Κι εκεί όλη η σκληρή δουλειά/crunch έχει γίνει ήδη στο SP... φάγανε τον γάιδαρο (80-90%) και έμεινε η ουρά (10-20%).

    Ε σκέψου τώρα αυτό το 10-20% να φέρει το 80-90% των εσόδων (Pareto principle) και αυτά τα έσοδα να πάνε σε ένα ακόμα πιο εντυπωσιακό TLOU3. Ποιός θα χαλαστεί; Εγώ όχι πάντως.

    Ακριβώς επειδή θέλω ένα ακόμα πιο εντυπωσιακό TLOU3 και να είναι πραγματικό PS5 exclusive (όχι PC port, τουλάχιστον όχι day 1), για αυτό λέω τα παραπάνω.

    ΥΓ: Προσωπικά για να με τραβήξει ένα MP (πέραν του καλού gameplay φυσικά), βοηθάει πολύ να είναι βασισμένο στο lore κάποιου αγαπημένου SP. Να με τραβάει δηλαδή και το theme. Οπότε το Fortnite απορρίπτεται (συν το building που ποτέ δεν το συμπάθησα σαν gameplay mechanic).

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Αλλα φαινεται οτι σημερα ειμαστε ακομα περισσοτερο focused στο single player απο οτι τοτε... TLOU2, GOW, Spiderman, Horizon, και τοσα πολλα αλλα δεν εχουν multiplayer. Ακομα και το Ghost εχει μονο co-op. Δηλαδη βλεπω την Sony να εστιαζει οσο ποτε στις single player εμπειριες και προσωπικα δεν με χαλαει. Ξαναλεω ομως δεν εχω προβλημα με multiplayer portions σε παιχνιδια.
    Υπάρχει εξήγηση για αυτή την στροφή:

    Η Sony της PS4 εποχής ήταν μακράν πιο δυνατή από την Sony της PS3 εποχής (που πάσχιζε και στο MP πεδίο). Δεν θυμάσαι που το CoD ήταν system seller του 360; Όχι ότι δεν το αγόραζε κόσμος και στο PS3, αλλά μιλάω για την πλειοψηφία.

    Και ήταν πιο δυνατή λόγω αυτού:

    https://www.forbes.com/sites/insertc.../#d447ba854d46

    Κατέκλυσε την αγορά το Destiny 1 το 2014... τεράστια εσόδα (30% royalty cut), συν οι PS+ συνδρομές. Προσωπικά δεν ακολούθησα αυτό το τρένο, γιατί όπως είπα δεν είναι του γούστου μου το MMO grind.

    Οπότε τι είδε η Sony τότε; Είδε ότι μπορούν να την «κουβαλήσουν» οι 3rd party devs στο MP πεδίο και σου λέει «ε σιγά μην ασχοληθώ με exclusive MP όσο ασχολήθηκα επί PS3 εποχής. Έτσι όμως δεν καλύπτονται όλοι, αλλά μόνο όσοι έχουν συγκεκριμένα γούστα (το Destiny στόχευε και στο Halo και στο MMO κοινό).

    Πήραν το 30% cut των Destiny/Fortnite και το μετουσίωσαν στις εντυπωσιακές παραγωγές που ανέφερες μέσω του κοινού εταιρικού κουμπαρά. Κατάλαβες τώρα τι εννοώ με το «το ένα χέρι νίβει τ' άλλο»;

    Αυτή είναι μια χαρά στρατηγική ΑΝ είσαι ο market leader (που το PS4 σαφέστατα ήταν ο leader της γενιάς του).

    Και ερωτώ: τι θα γίνει αύριο-μεθαύριο ΑΝ το XBOX γίνει η defacto multiplatform κονσόλα (όπως επί εποχής 360); Μήπως τότε το 30% cut των 3rd party/multiplatform θα αρχίσει να το τσιμπάει η MS αντί η Sony; Και μήπως η MS δώσει αβέρτα χρήμα («το ένα χέρι νίβει τ' άλλο») στην The Initiative, έτσι ώστε να χτίσει το αντίπαλο -cinematic- δέος της ND;

    Εμένα αυτή είναι η σκέψη/ανησυχία μου. Ότι δηλαδή μπορεί να αλλάξουν οι ισορροπίες και να δούμε λιγότερο εντυπωσιακές παραγωγές στο PS5 (αν πετύχει το σχέδιο της MS).

    Θέλω η Sony να έχει forward-thinking mindset και να μην βρεθεί σε δύσκολη θέση. Επανάληψη του PS3 σκηνικού (εννοώ αν χάσει την πίτα των royalties) θα φέρει καταστροφικές συνέπειες στα οικονομικά της Sony (αυτό για τους μετόχους) και στην ποιότητα των AAA (αυτό για εμάς τους gamers). Αλλά καλώς ή κακώς αν θέλουμε ποιότητα και στα AAA, πρέπει να τα πάει καλά οικονομικά και η εταιρία. Δυστυχώς δεν γίνεται αλλιώς σε καπιταλιστική οικονομία.

    Το Uncharted 2 κόστισε 20 μύρια δολάρια (τώρα με τα ίδια λεφτά άντε να φτιάξεις 2-3 πίστες, δηλαδή παιχνίδι ολίγων ωρών -> μιλάω για production values επιπέδου UE5 demo -> true next-gen leap, όχι cross-gen games):

    https://www.vg247.com/2009/02/04/unc...on-says-wells/

    Επί PS3 εποχής έχασαν πολλά λεφτά:

    https://mybroadband.co.za/forum/thre...n-loss.200581/

    Και όχι, δεν τα χάσανε απλά λόγω Cell/Blu-Ray. Τα χάσανε και γιατί επί εποχής 360 η MS είχε καπαρώσει το σύνολο της 3rd party πίτας (η πλειοψηφία εκεί αγόραζε τα multiplatform παιχνίδια λόγω καλύτερων επιδόσεων), ο κουμπαράς της Sony είχε στερέψει (μέχρι και κτίρια πουλούσαν) και μπήκαν χοντρά μέσα. Ρεφάρανε βέβαια με το PS4 ποικιλοτρόπως, αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι κάθε γενιά θα είναι σαν του PS4.
    Last edited by psx3; 14-04-2021 at 18:51.

  25. The Following 3 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (15-04-2021),nikosarg (14-04-2021),Valkyre (14-04-2021)

  26. #118

    Default

    λευτερη καταλαβαινω αυτο που γραφεις, εκει που διαφωνουμε ειναι οτι εσυ βλεπεις καποιο κενο στην συγκεκριμενη αγορα παιχνιδιων που εγω δε βλεπω...και για να τα συνδεσω με αυτα που γραφει ο psx, ηταν ασχημα τα killzone ή τα resistance στο ps3, που μεγαλο κομματι τους ηταν στο mutiplayer? Πουλησαν? οχι... γιατι? γιατι η κατηγορια αυτη ειναι παρα πολυ γεματη...Εγω προτιμω την insomniac να κανει το spiderman παρα το resistance, τη guerilla να κανει το horizon και οχι το killzone...η sony βγηκε μπροστα, χαραζοντας το δικο της δρομο και οχι ακολουθωντας αυτα που κανουν οι αλλοι...

    χαμος γινεται και απο racing, και απο multiplayer κλωνους του pubg, όπως εβγαιναν πριν κλώνοι του counterstrike..last of us ποιος αλλος βγαζει? μια remedy και μια crystal dynamics την πλησιαζουν που βγαζουν ενα παιχνιδι καθε 5 χρονια....

    ναι, η σονι κυνηγαει το 90αρι στο metacritic...δεν κοιταει μονο τα χρηματα και τις πωλησεις...και αυτο το πετυχαινεις οταν ξεχωριζεις απο το σωρο...

  27. #119
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    λευτερη καταλαβαινω αυτο που γραφεις, εκει που διαφωνουμε ειναι οτι εσυ βλεπεις καποιο κενο στην συγκεκριμενη αγορα παιχνιδιων που εγω δε βλεπω...και για να τα συνδεσω με αυτα που γραφει ο psx, ηταν ασχημα τα killzone ή τα resistance στο ps3, που μεγαλο κομματι τους ηταν στο mutiplayer? Πουλησαν? οχι... γιατι? γιατι η κατηγορια αυτη ειναι παρα πολυ γεματη...Εγω προτιμω την insomniac να κανει το spiderman παρα το resistance, τη guerilla να κανει το horizon και οχι το killzone...η sony βγηκε μπροστα, χαραζοντας το δικο της δρομο και οχι ακολουθωντας αυτα που κανουν οι αλλοι...

    χαμος γινεται και απο racing, και απο multiplayer κλωνους του pubg, όπως εβγαιναν πριν κλώνοι του counterstrike..last of us ποιος αλλος βγαζει? μια remedy και μια crystal dynamics την πλησιαζουν που βγαζουν ενα παιχνιδι καθε 5 χρονια....

    ναι, η σονι κυνηγαει το 90αρι στο metacritic...δεν κοιταει μονο τα χρηματα και τις πωλησεις...και αυτο το πετυχαινεις οταν ξεχωριζεις απο το σωρο...
    Ρε συ tomic μια απάντηση δεν μπορώ να έχω σε αυτά που σε ρώτησα (περί 3rd party royalties); Αόρατος είμαι;

    Επίσης, έχεις παίξει ποτέ κανά MP της ND να δεις πόσο μεράκι έχουν (δεν είναι αρπαχτή, ούτε "tacked-on"); Ξέρω ότι η μάζα δεν τα εκτιμάει (λόγω έλλειψης promotion -ως συνήθως-), αλλά ρίχτους μια ματιά... νομίζω κι εσύ περιμένεις το επόμενο MP project (TLOU2 MP ή ό,τι άλλο φτιάχνουν) της ND, έτσι δεν είναι;

    Όσον αφορά τα FPS, ΟΚ, ούτε εγώ είμαι fan, το ομολογώ (υποκειμενικό γούστο), αλλά αντικειμενικά αναγνωρίζω ότι πρέπει να είναι engaged και αυτό το κοινό (Killzone fans, έχουμε κόσμο και στο forum που τα νοσταλγεί). Δεν μπορείς να τους αποξενώσεις, ούτε να τους πεις «πάρτε ένα CoD και πείτε κι ευχαριστώ». Κάποτε είχε το 360 time-exclusive CoD content, μετά η Sony κόπιαρε αυτή την στρατηγική στο PS4.

    Γιατί (το ξαναλέω για πολλοστή φορά): το κοινό που παίζει CoD (και πάσης φύσεως multiplatform, χωρίς να δίνουν ιδιαίτερη σημασία σε exclusives) είναι οι "swing voters" του gaming: πότε θα είναι με την MS (360), πότε θα είναι με την Sony (PS4). Πότε ΠΑΣΟΚ, πότε ΝΔ (κλαίω με την παρομοίωση, ταιριάζουν και τα χρώματα, χαχαχα).

    Εμείς είμαστε που θέλουμε και exclusive games, άρα εμείς πρέπει να απαιτήσουμε και το κάτι παραπάνω.

    Αν λοιπόν το επιχείρημά σου είναι «ας πάνε να παίξουν κανά CoD/Fortnite», μην απορήσεις αν αύριο-μεθαύριο τους κερδίσει η MS (έρχεται και το δωρεάν F2P online) και μας κουνήσουν μαντήλι... θα τσιμπάει το ζεστό χρήμα των royalties η MS και μετά θα απορούμε αν τυχόν η The Initiative γίνει η νέα ND.

    Μην το βλέπεις έτσι απλά «εγώ εντυπωσιακά παιχνίδια θέλω και ας κόψουν τον λαιμό τους οι μέτοχοι της Sony να τα φέρουν». Θέλουμε/χρειαζόμαστε περισσότερο χρήμα στο PS ecosystem για να δούμε ένα next-gen TLOU3 και τα production values του να είναι επιπέδου UE5 demo σε ΚΑΘΕ πίστα!

    Είναι σαν να λέμε «θέλω υψηλότερο βιοτικό επίπεδο/μισθό στην Ελλάδα», αλλά ταυτόχρονα «δεν θέλω επενδύσεις προστιθέμενης αξίας». Ε μετά μην απορούμε για τις περικοπές. Η οικονομία για να μεγαλώσει θέλει out-of-the-box thinking!

    Αν λοιπόν έχεις κάποια εναλλακτική πρόταση για το πως θα αυξηθεί το revenue stream της Sony για να πιάσουμε επίπεδα UE5 demo στα 1st party AAA, την καταθέτεις. Ρεαλιστική πρόταση εννοώ, όχι ρομαντικές σκέψεις του στυλ «ας πουλήσει 100 μύρια κόπιες α λα GTAV για να είναι σούπερ κερδοφόρο». Ξέρουμε πάνω-κάτω πόσο πουλάνε τα exclusives και ότι δεν κρατάνε υψηλή τιμή για πάντα (τυράκι προσέλκυσης, αλλά εις βάρος των εσόδων).

  28. #120

    Default

    κατσε ρε, γραφεις σεντονια ολοκληρα και θες να σου απαντησουμε ενα προς ενα ... για μενα τα 90αρια στο metacritic φερνουν τα 3rd party royalties...τα system seller αυτο ακριβως κανουν...αν αποτυχουν στα first party, ναι θα αποτυχει και η κονσολα...Για εμενα η επιτυχια του switch βασιστηκε σε τεραστιο βαθμο στην επιτυχια του botw...και η αποτυχια του xbox one οφειλοταν σε μεγαλο βαθμο στον κανταποντισμο των first party της ms...

    για αυτο καλα θα κανει η σονι να ειναι προσεκτικη στις επιλογες της για τα first party παιχνιδια της...Για το δικο μου γουστο μακαρι να συνεχισει να δινει εμφαση στο single player gaming....αλλα μακαρι να εχουν φρεκιες ιδεες και να επιτυχουν σε αλλα genre...Αρκει να μην πανε να αντιγραψουν καποια αλλη συνταγη νομιζοντας οτι θα τους φερει την επιτυχια...Το εχουμε δει πολλακις το εργο να οδηγει σε αντιθετα αποτελεσματα...

Page 6 of 32 FirstFirst ... 234567891016 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •