Page 8 of 32 FirstFirst ... 45678910111218 ... LastLast
Results 141 to 160 of 637

Thread: PlayStation Studios |OT|

  1. #141
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    το evo ειναι το τουρνουα για τα fighting games, ουτε καμια τρομερη επιτυχια εχει, ουτε ειναι κακο για τη βιομηχανια. Γενικα η μονη λογικη που εχει αυτη η κινηση ειναι ως PR στη ιαπωνεζικη αγορα που ουσιαστικα ειναι οι μονοι που ασχολουνται. Δεν βλεπω καθολου οικονομικα κινητρα στη συγκεκριμενη κινηση...
    Κάθε κίνηση έχει οικονομικά κίνητρα, κανείς δεν δουλεύει για την ψυχή της μάνας του.

    Η Sony δεν δίνει focus στην ιαπωνική αγορά (πλέον). Με την cinematic στροφή της έχει ποντάρει ολοκληρωτικά στην Δύση. Τα eSports δυτικό φαινόμενο δεν είναι ως επί το πλείστον;

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    οτι θεωρεις με βεβαιοτητα οτι αυτο ειναι το ειδος που πρεπει να εστιασει η σονι...και οτι οικονομικα τη συμφερει...
    Δεν έγραψα τίποτα για εστίαση, ούτε να σταματήσει να βγάζει SP. Έγραψα να έχει και αυτό ως συμπληρωματική πηγή εσόδων. Πόσες φορές θα επαναληφθώ;

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    εγώ πχ θα ηθελα τη naughty dog , με τα standards παραγωγης που εχει, να βγαλει ενα rpg σε fantasy setting κτλ...υπαρχει περιπτωση να δω ποτε κατι τετοιο?οχι...που για μενα οι λογοι ειναι προφανεις...
    Μπορεί και να βγάλει, ποτέ δεν ξέρεις. Δεν είδες η Housemarque τι στροφή έκανε;

    Για σκέψου με την πτώση του Mass Effect IP (προσωπικά δεν είμαι fan) να αναπληρώσει το κενό η ND... και ασχέτως του τι λέω εγώ, υπάρχει κόσμος που θα το καραγούσταρε κάτι τέτοιο.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    το οτι 1-1.5 εκ ατομα δοκιμασαν το uc3 στην beta του, ειναι ένα στοιχειο που μπορει να λεει καποια πραγματα, αλλα σιγουρα δε δινει ολη την εικονα...στο 1.5εκ αυτο, μπορει να ημουν και εγω, που το εβαλα για μια μερα να δω τι ειναι, αφου μου το εδιναν δωρεαν και μετα δεν ξανασχοληθηκα...
    Το ίδιο μπορείς να πεις και για πολλούς (impulse buyers) που αγόρασαν PS5, το δοκίμασαν για μερικές ώρες και μετά πούλημα σε αγγελία.

    Υπάρχει και κάτι που λέγεται "retention rate". Παντού ισχύει και πουθενά δεν είναι 100%.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Αν μου λες οτι σε ολη την πορεια του, μεχρι που εκλεισε ειχε αυτα τα νουμερα, θα ηταν πολυ ενδιαφερον στοιχειο...
    Στο λέω υπεύθυνα ότι το UC3 MP είχε τίγκα κόσμο μέχρι και την τελευταία μέρα του (λίγο πριν κλείσουν οι servers). Ήμουν εκεί και ξέρω.

    Ξέρεις γιατί; Και περισσότερο content είχε (πολλά maps) και F2P (δωρεάν πρόσβαση).

    Το UC2 MP δεν είχε πολύ κόσμο, για τους αντίθετους λόγους (λίγο content, buy2play).

    Οπότε ναι, ένα remaster (low risk/high reward) α λα Wipeout δεν θα έβλαπτε. Από το τίποτα, καλό θα ήταν κι αυτό.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Αλλα για μενα, θα προτιμουσα η σονι να μεινει μακρυα απο τα gaas...τρομαζω στην περιπτωση που θα γλυκαθουν...Δεν θα ηθελα ποτε το fortnite π.χ. να γινοταν η ναυαρχιδα της σονι...
    Δεν έχει σημασία τι προτιμάς, σημασία έχει τι συμβαίνει ήδη εδώ και χρόνια.

    Σου απέδειξα με στοιχεία ότι το UC4 έχει microtransactions, άρα ναι, ήταν wannabe GaaS. Το ότι πήγε άπατο το MP (ενώ το προηγούμενο είχε μια σχετική επιτυχία), είναι άλλο θέμα (και εξήγησα τους λόγους).

    Για να καταλάβεις, το UC3 MP όντας F2P (από ένα σημείο και έπειτα) είχε MTX συνολικής αξίας €400. Ήξερα άτομο που τα είχε αγοράσει ΟΛΑ (whale). Καλά ρε του λέω, γιατί δεν κράταγες τα λεφτά για κανά PS4;

    Εσύ πως είσαι τόσο σίγουρος ότι αυτό το 400άρι (προφανώς όχι από ένα άτομο μόνο) που εισέπραξε η ND δεν βοήθησε οικονομικά στο development των επόμενων παιχνιδιών της;

    Τόση ώρα προσπαθώ να σου περιγράψω μια ευρύτερη/μεγάλη εικόνα, ασχέτως τι προτιμάς εσύ ή εγώ.

    Ακόμα και στο αποτυχημένο UC4 MP υπάρχει κόσμος που αγοράζει MTX (πράγμα που ακόμα δεν μπορώ να το χωνέψω, για τόσο παρατημένο παιχνίδι!). Το καταλαβαίνεις όταν ξεκινάς match και βλέπεις ότι κάποιος έχει ενεργοποιήσει κάποιο XP booster (υπάρχει οπτική ένδειξη). Φαντάσου να ήταν και πετυχημένο τι έσοδα θα είχε...

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    αυτο που εγραψα ειναι οτι θεωρω λογικο το να φτιαξει η σονι ενα τμημα που θα ασχοληθει με το mobile gaming. Αν τα μεγαλα στουντιο της σονι δωσουν ολο το βαρος τους εκει, ναι προφανως και διαφωνω...
    Αν το έχει συμπληρωματικά, ΟΚ, αλλά και περί MP εγώ δεν λέω κάτι διαφορετικό από αυτό που λες εσύ περί mobile.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    To metacritic ειναι ενα εργαλειο και αυτο...τα 90αρια του γενικα ειναι παιχνιδια σταθμοι στην ιστορια του gaming, ασχετως αν αυτο δε σημαινει οτι θα παιξω κατι , αν ειναι σε genre που δεν με ενδιαφερει(ή οτι θα παιζω μονο απο αυτα)...Αλλα αν θες την αποψη μου, ο στοχος για τα first party της sony, θα πρεπει να ειναι εκει...Οι αριθμοι του metacritic κατι αντιπροσωπευουν και δεν ξερω γιατι τους χαρακτηριζεις αυθαιρετους...για μενα τα μαθηματικα ειναι κατι που αγαπουσα απο μικρος και οι αριθμοι δεν με τρομαζουν...αν ξες να τους διαβαζεις, υπαρχει αληθεια πισω απο τους αριθμους...αν τους δεις επιφανειακα ομως...σιγουρα μπορεις να οδηγηθεις και σε λαθος συμπερασματα...
    Δεν με τρομάζουν ούτε οι αριθμοί, ούτε το crunch, γιατί πολύ απλά δεν τα τρώω εγώ στην μάπα, άλλοι τα τρώνε και παραιτούνται όταν δεν πιάσουν τους στόχους.

    Το TLOU2 θα το έπαιζα ακόμα κι αν ήταν του 70-80 στο Metacritic. Άλλοι (όπως εσύ ίσως) θα το προσπερνούσαν, γιατί δεν είναι «το 90 το καλό». Δυστυχώς πολλά παιχνίδια έχουν καεί έτσι. Εξού και γιατί το θεωρώ επικίνδυνο (πλέον).

    Μην νομίζεις ότι είσαι ούτε ο πρώτος, ούτε ο τελευταίος που παίζει παιχνίδια με βάση το Metascore...

    Γενικά καλά ξεκίνησε το Metacritic πριν πολλά χρόνια που ήταν niche, αλλά πλέον παραέγινε mainstream και συνεπώς βραχνάς. Ό,τι ακριβώς φοβάσαι περί Fortnite, έχει γίνει ήδη με την παντοκρατορία του Metacritic.

    Ενδεικτικά:
    Spoiler!
    Last edited by psx3; 16-04-2021 at 12:26.

  2. #142

    Default

    αλλα τα esports γενικοτερα και αλλο το evo tournament που εχει να κανει με τα fighting games ειδικοτερα...Στην Ιαπωνια ειναι αρκετα μεγαλη ιστορια...Σου ειπα δεν εχω καταλαβει τι θελει να κανει η sony απο αυτη την αγορα, αλλα δεν εχει πολυ χρημα η υποθεση...

    και εγω μια πιο γενικη εικονα προσπαθω να σου γραψω, ασχετων των προσωπικων μας γουστων...

    εγω εγραψα οτι δεν παιζω παιχνιδια με το metacritic και εσυ μου χρεωνεις το αντιθετο...Αυτο που εγραψα ειναι οτι τα 90αρια του metacritic ειναι παιχνιδια σταθμοι στο gaming...
    Αυτα περι crunch δε τα καταλαβαινω....ας κανουν οσο καιρο θελουν για να κυκλοφορησουν ενα παιχνιδι....αλλα οταν το κυκλοφορησουν θα πρεπει να ειναι οσο το δυνατο πιο αψογο...Εσυ το δικαιολογεις και αποδεχεσαι να κανεις το beta tester?

  3. #143
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    @tomic



    Το EVO έχει έδρα στην Αμερική και υπάρχει από το 1996.

    Ανταγωνισμός και πρωταθλήματα πάντα υπήρχαν (ψάξε για Billy Mitchell), απλά θεωρώ ότι στην εποχή του internet έχει πάει αλλού το θέμα με τους e-celebrities.

    Δεν θυμάμαι να έκανα τον beta tester επειδή ένα παιχνίδι έπεσε κάτω από το 90. Για μένα υπάρχουν παιχνίδια-σταθμοί που είναι και κάτω από 80. Underrated αν θες.

    Και όχι, σε γενικές γραμμές δεν κάνω τον beta tester. Υπάρχουν και παιχνίδια που θα τα αφήσω στον πάγο μέχρι να βγει και το τελευταίο patch (προφανώς μιλάω για SP, τα MP δεν μπορείς να τα αφήσεις να «σιτέψουν»).

    Περί crunch εννοώ ότι υπάρχει αφόρητη πίεση από τους publishers με τα bonuses κάποιων developers, ότι «ή θα πιάσεις 90+ ή σου πετσοκόβω το bonus». Ξέρεις γιατί συμβαίνει αυτό; Γιατί πολλοί gamers αγοράζουν παιχνίδια με βάση το Metascore.

    Αποτέλεσμα; Πρόωρη γήρανση (άσπρα ή ακόμα και πεσμένα μαλλιά).

    Ναι στους real-life στόχους, αλλά όχι και εις βάρος της υγείας μας, έτσι; Κοντεύει να γίνει κάτεργο η βιομηχανία (και εδώ ελπίζω ότι θα βοηθήσει η τεχνολογία, βλ. MetaHumans της Epic).

    Εσύ θες παιχνίδια, αλλά μάλλον δεν σε νοιάζει τι θα πάθει ο άλλος που δουλεύει 100 ώρες την βδομάδα. Εγώ βάζω και κάποιες κόκκινες γραμμές. Και σίγουρα καταλαβαίνω όσους σιχτιρίζουν/ρίχνουν μαύρη πέτρα πίσω τους. Κι εγώ το ίδιο θα έκανα.

    Αλλά δεν πειράζει μωρέ, νέοι ορεξάτοι άνθρωποι για εργασιακό ξεζούμισμα πάντα θα υπάρχουν. Ό,τι ακριβώς γίνεται με το rotation του πελατολόγιου (φύγετε οι παλιοί, ελάτε οι νέοι) συμβαίνει και με τους developers. Κανείς δεν παίρνει σύνταξη ως game dev. Μέχρι τα 40-50 όλοι την έχουν κάνει για άλλες παραλίες (και καλά κάνουν, άνθρωποι είναι, όχι ρομπότ).

    Τεσπά, διαφωνούμε, πάμε παρακάτω.

  4. #144
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Μπίλλυ Μίτσελ;
    Μα τι περιμένεις τώρα, να είναι γνωστός;
    Όπως και ο Κεβιν Μίτνικ, ο Ντάϊγκο.
    Αυτά τα ονόματα είναι γνωστά σε εμάς (ηλικιακά).

  5. #145

    Default

    το evo εχει ξεχωριστη διοργανωση στην ιαπωνια, δες και τους champions καθε χρονιας, για να δεις ποσοι ειναι ιαπωνες...αν ειχε παγκοσμιο πρωαθλημα στο match day 2 πριν 35 χρονια, θα ημουν και εγω σαν το μιτσελ...

    ρε συ δεν ειμαι υπερ κανενος ειδους crunch...αλλα τι επιλεκτικη ευαισθησια ειναι αυτη? στα nike που φορας ψαχνεις αν στο κινεζικο εργοστασιο εχει παιδικη εργασια? το ps5 που αγορασες σε ενοιαξε αν το εργοστασιο δουλευε με το μισο προσωπικο λογω covid και παλι έπρεπε να παραδοσει στο deadline του, για να μην αγορασεις τη κονσολα?Εμενα με σκεφτηκε κανενας οταν βαρουσα 14-15ωρα στη δουλεια μου για το χιλιαρικο και θα κλαψω για το αν θα παρει το μπονους ο μεγαλοanimator με τα 100χιλ μισθο το χρονο? Οπως και να χει, ποτε για κανενα παιχνιδι δεν εκραξα για το χρονο που πηρε για να γινει...Για το elden ring που σε καθε event που γινεται το ψαχνω, μπας και βγει κανα νεο...αυτο που λεω παντα ειναι να το κυκλοφορησουν οταν ειναι ετοιμο...

    τεσπα, το crunch εχει να κανει με τα dead lines και ελαχιστη σχεση με το metacritic...
    Last edited by tomic20; 17-04-2021 at 10:15.

  6. #146
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Match day!
    Με τους τερματοφύλακες που έκαναν άλμα λες και ήταν εξωγήινοι και το κόλπο-γκολ λίγο πιο μέσα από το κέντρο!
    Εκείνη την εποχή (1980-1985) υπήρχαν τουρνουά στις ΗΠΑ για μερικά παιχνίδια της εποχής, σίγουρα όχι για ποδοσφαιράκια καθώς ήταν φόλες.

  7. #147
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  8. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    mihalis13 (20-04-2021)

  9. #148
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  10. #149
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Jim Ryan says PlayStation has been ‘quietly investing’ in PS5 exclusives

    β€œWe have been quietly but steadily investing in high-quality games for PlayStation, and we will make sure that the PS5 generation will have more dedicated software than ever before,” Ryan said.
    β€œWe have repeatedly engaged in mergers and acquisitions, including Insomniac Games in the US. We will not rule out that option in the future.”
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  11. #150
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default


  12. #151
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Άντε να γειάσει το στόμα σου!

    Δεύτε λάβετε φως χαχαχαχα

  13. #152
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Αυτή η δήλωση μου θύμισε κάτι αντίστοιχο που είχε πει στην αρχή της προηγούμενης γενιάς ο Yoshida, οπου είχε πει ότι θα έχουμε λιγότερα exclusives σε σύγκριση με την προηγούμενη.

    Τώρα τρέχα γύρευε τι εννοεί exclusives. Βάζει και τα timed μέσα; Ελπίζω πέρα από τα οποία deals έχουν κλείσει, να εννοεί ότι έχουν μεγαλώσει αρκετά και τα first party έτσι ώστε να βγάλουν τουλάχιστον δύο παιχνίδια αυτή τη γενιά, σε αντίθεση με την προηγούμενη (Santa Monica, media molecule).

    Τώρα αν εννοεί ότι έχουμε δώσει ένα σκασμό λεφτά για να έχουμε timed exclusivity... Θα χαρούν οι console warriors I guess.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  14. #153
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Θα μας τρελανει ο Jim.

    πριν μηνες ''Σκεφτομαστε να βγαζουμε καποια παιχνιδια μας και στο PC. Meanwhile βγαζουμε και το mlb στο xbox''.
    Τωρα: Jim Ryan has claimed PS5 will be home to more exclusive games than any previous PlayStation console

    Δεν ξερω αν μπορω να τον εμπιστευτω.
    .

  15. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    Slay (23-04-2021)

  16. #154
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    «Έρχονται επενδύσεις»!

    Κάτι μου θυμίζει...

  17. #155
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Ενα ικανο στελεχος πρεπει να κανει damage control χωρις να φαινεται οτι κανει damage control. Ο συγκεκριμενος μονο τη ντουντουκα δεν εχει παρει να φωναζει please don't hate us.
    Σιγουρα του εχουν φορτωθει πραγματα για τα οποια δεν νομιζω να ευθυνεται μιας και ειναι σχετικα φρεσκος (μιλαμε για αποφασεις που εχουν παρθει πολυ καιρο πριν) αλλα δεν το εχει καθολου με την επικοινωνια. Ειναι εντελως εκτος εποχης φυσικα οχι λογω ηλικιας (δεν παιζει τον παραμικρο ρολο κατα τη γνωμη μου) αλλα πολυ απλα γιατι δεν το εχει. Μπορει να ειναι το καλυτερο στελεχος σε ο,τι αφορα εκτελεστικα πραγματα, οικονομικα, διαχειριση κτλ αλλα με την επικοινωνια δεν. Δημιουργει ανασφαλεια καθε φορα που μιλαει, ο ρολος του ειναι να προωθει και οχι να αγχωνει.
    Θα μπορουσαν να τον βοηθησουν με καποιον/καποια που θα αναλαβει την επικοινωνια, δεν ειναι για να μιλαει σε κοσμο, ξεκαθαρα.


  18. The Following 4 Users Say Thank You to hakoo For This Useful Post:

    Brazhlias (27-04-2021),Giannis1979 (22-04-2021),Lefteris_X (23-04-2021),PDS (22-04-2021)

  19. #156
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  20. #157
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Αρκεί να μην το γ@μήσετε με ατάκες τύπου «power of the cloud»

  21. #158
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Eμενα αυτο δεν μου ακουγεται καλο νεο. Το βλεπω σαν ενα απο τα σταδια του σχεδιου της MS και το βλεπω να πετυχαινει στο τελος... ενα gamepass ολοι και ενα cloud gaming να στανιαρουμε, αφου απο οτι φαινεται το πιο σημαντικο για το gaming ειναι να ειναι εξευτελιστικα φθηνο και profitable ταυτοχρονα για τους λιγους και εκλεκτους. Η μετριοτητα. Και μετα θα θυμηθουμε παλι την ιδιοκτησια και ολα τα ομορφα που τωρα τελευταια στο βωμο του BC, της "φιλανθρωπιας" της MS και της κρισης, τα εχουμε περασει στο ντουκου...

  22. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (23-04-2021)

  23. #159
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  24. #160
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  25. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    panos74gr (27-04-2021)

Page 8 of 32 FirstFirst ... 45678910111218 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •