Page 3 of 32 FirstFirst 123456713 ... LastLast
Results 41 to 60 of 637

Thread: PlayStation Studios |OT|

  1. #41
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Δεν νομιζω οτι συντρεχει λογος ανησυχιας επι του παροντος. Το θεμα βεβαια εχει γινει πολυ πιο γενικο οσον αφορα στην πορεια της Sony ανα τις γενιες αλλα αυτη τη στιγμη δεν νιωθω οτι η Sony εχει αλλαξει σταση. Σιγουρα το game pass το παρακολουθει στενα και ναι συμφωνω οτι μπορει να επηρεασει σε σημαντικο βαθμο την φιλοσοφια της. Ομως αυτη τη στιγμη εγω νιωθω καλα. Το ειπα και πιο πριν, το Returnal (το οποιο παρεπιπτοντως οι περισσοτεροι εδω μαζι κι εγω το αμφισβητουμε πολυ) ειναι κλασσικο σκηνικο Sony. Οπου ενας indie dev ηρθε και εκανε pitch μια ιδεα, η οποια αρεσε και πηρε ΑΑΑ budget. Δεν βρισκω λοιπον αλλαγη στην τακτικη της.

    Τωρα θα μου πειτε αν βγουν αληθινες αυτες οι φημες τα αποτελεσματα θα φανουν σε ενα ευλογο χρονικο διαστημα. Θελω να πιστευω οτι οι φημες αυτες ισως εχουν μια Α αληθεια μεσα αλλα δεν νομιζω οτι θα πεσουν μεσα σε ολα. Ξερει ποια συνταγη την εφερε εκει που την εφερε η Σονυ, δεν θα κανει στροφη 180 μοιρων. Επισης μην ξεχνατε οτι στη ζωη του PS4 βιωσαμε καποιες πολυ δυσαρεστες στιγμες μαζεμενες θυμαμαι κιολας καποια περιοδο, οπου απο τη μια ακυρωθηκαν projects (Santa Monica) απο μια γινανε απολυσεις (παλι Santa Monica) και ειχαμε τριβες στο εσωτερικο της Naughty Dog με το δραμα του Uncharted 4 κλπ. Θελω να πω με αυτο οτι μου φαινονται σε ενα βαθμο λογικο να γινονται ανακαταταξεις και αλλαγες.

    Καποιος αλλος φιλος ειπε οτι θα επρεπε ηδη η Sony να εχει κανει μπολικες ανακοινωσεις για να νιωσει το fanbase σιγουρια.

    Εκτος του γεγονοτος οτι ηδη εχει κανει ανακοινωσεις πολλων exclusives (Horizon, God of War, Ratchet) λιγο πολυ βρε παιδια το ξερουμε οτι ερχονται και οι Naughty Dog Sucker Punch κλπ. Αυτα ειναι δεδομενα πραγματα.

    Να θυμησω λιγο τα πρωτα δυο χρονια του ps4 παιδια; Εγω ημουν τιγκα απογοητευμενος. Εβλεπα την MS να κυκλοφορει πολυ περισσοτερα exclusives κι εγω περιμενα το bloodborne σαν τον Μεσσια. Και προσεξτε οτι εγω δεν ημουν ποτε τρομερος φαν των Souls games (δεν εχω παιξει κανενα dark souls). Με το Ps5 τωρα δεν ξερω εχω παιξει θεωρω ηδη καποια πολυ ποιοτικα παιχνιδια και ας ειναι το ενα απο αυτα expansion και το αλλο remaster. Ισως παιζει σε ενα βαθμο ρολο και η καραντινα δεν λεω αλλα γενικα ακομα δεν εχω παραπονο.

    Τελος να αναφερθω και στις κωλοτουμπες με τα cross gen exclusives. Ναι κι εγω χαλαστηκα πολυ αλλα παιδια σε οποιο youtube video πατε απο καποιο last gen game της Sony το οποιο εχει παρει ps5 60 fps upgrade θα δειτε στα σχολια να γραφουν οτι το παιχνιδι ειναι πιο next gen απο τα current gen. Σιγουρα υπερβολη σε ενα βαθμο αλλα οχι και τοσο αν το καλοσκεφτειτε. Δειτε τι γραφαμε στο thread του Ratchet προχθες. Βαση αυτου και μονο ειμαι σιγουρος οτι το cross gen Horizon 2 θα ειναι το best looking game της γενιας την ωρα που θα κυκλοφορησει.

    Τελωσπαντων αυτες ειναι οι προσωπικες μου σκεψεις στην τωρινη φαση. Θα δουμε πως θα παει στην πορεια αλλα αυτη τη στιγμη εγω εχω πραγματα που θελω να παιξω τωρα που μιλαμε και πραγματα που περιμενω. Επιφυλακτικά αισιοδοξος.

  2. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    djpar (10-04-2021),Lefteris_X (11-04-2021)

  3. #42

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Εκτος του γεγονοτος οτι ηδη εχει κανει ανακοινωσεις πολλων exclusives (Horizon, God of War, Ratchet) λιγο πολυ βρε παιδια το ξερουμε οτι ερχονται και οι Naughty Dog Sucker Punch κλπ. Αυτα ειναι δεδομενα πραγματα.

    Να θυμησω λιγο τα πρωτα δυο χρονια του ps4 παιδια; Εγω ημουν τιγκα απογοητευμενος. Εβλεπα την MS να κυκλοφορει πολυ περισσοτερα exclusives κι εγω περιμενα το bloodborne σαν τον Μεσσια. Και προσεξτε οτι εγω δεν ημουν ποτε τρομερος φαν των Souls games (δεν εχω παιξει κανενα dark souls). Με το Ps5 τωρα δεν ξερω εχω παιξει θεωρω ηδη καποια πολυ ποιοτικα παιχνιδια και ας ειναι το ενα απο αυτα expansion και το αλλο remaster. Ισως παιζει σε ενα βαθμο ρολο και η καραντινα δεν λεω αλλα γενικα ακομα δεν εχω παραπονο.

    Τελος να αναφερθω και στις κωλοτουμπες με τα cross gen exclusives. Ναι κι εγω χαλαστηκα πολυ αλλα παιδια σε οποιο youtube video πατε απο καποιο last gen game της Sony το οποιο εχει παρει ps5 60 fps upgrade θα δειτε στα σχολια να γραφουν οτι το παιχνιδι ειναι πιο next gen απο τα current gen. Σιγουρα υπερβολη σε ενα βαθμο αλλα οχι και τοσο αν το καλοσκεφτειτε. Δειτε τι γραφαμε στο thread του Ratchet προχθες. Βαση αυτου και μονο ειμαι σιγουρος οτι το cross gen Horizon 2 θα ειναι το best looking game της γενιας την ωρα που θα κυκλοφορησει.
    Δε γίνεται να συμφωνήσω περισσότερο και με τις 3 αυτές παραγράφους.
    Παρακολουθώ το νήμα και έχω διαβάσει όλα τα σχόλια και βλέπω πολλους να μην τα λαμβάνουν υπόψιν τους.

    Αυτή τη στιγμή παίζω το uncharted4 και είναι τεχνικά ανώτερο από πολλά current gen.
    Και είναι παιχνίδι που δεν εχει πάρει patch και σχεδιάστηκε για το απλό PS4.
    Το δε GoW με το 60FPS mode απλά τα συνθλίβει .
    Είναι σαν Remaster σε σχέση με το παιχνίδι του PS4pro.

    Ετοίμαζα και post στο forum για το πόσο όμορφα είναι ακόμα αρκετά παλιά exclusives του συστήματος.

    Νομίζω είναι πολύ νωρίς στη γενια για μουρμούρα.
    Για μένα το πρόβλημα είναι κυρίως σε επικοινωνιακό επίπεδο.
    ΠΧ αν τον CEO του playstation τον διάλεγε η MS ναι θα έβαζε τον Jim Ryan.
    Δεν το χέι ο άνθρωπος με την επικοινωνία, σκορπάει ανησυχία στον κοσμο και πρέπει να αλλάξει κατά τη γνώμη μου και να έρθει άλλος.




    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 10-04-2021 at 22:13.

  4. The Following User Says Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    Lefteris_X (11-04-2021)

  5. #43
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Αυτή τη στιγμή παίζω το uncharted4 και είναι τεχνικά ανώτερο από πολλά current gen.
    Και είναι παιχνίδι που δεν εχει πάρει patch και σχεδιάστηκε για το απλό PS4.
    Το δε GoW με το 60FPS mode απλά τα συνθλίβει .
    Είναι σαν Remaster σε σχέση με το παιχνίδι του PS4pro.

    Ετοίμαζα και post στο forum για το πόσο όμορφα είναι ακόμα αρκετά παλιά exclusives του συστήματος.
    Το ότι κάποια παιχνίδια είναι καλοφτιαγμένα (και σαν art style και σαν τεχνολογία) δεν τα κάνει αυτομάτως next-gen επειδή πήραν (ή δεν πήραν) ένα patch. Το έχω ξαναπεί ότι και το TLOU2 να πάρει PS5 patch, δεν θα το βαφτίσω next-gen. Αν βγουν TLOU3 & UC5 (ως PS5 exclusives, όχι cross-gen) θα καταλάβεις τι εννοώ.

    Και ακριβώς επειδή π.χ. το TLOU1 ήταν εξαιρετικά καλοφτιαγμένο για το PS3 baseline και σου δίνει επιλογές 1080p/4K και 30 vs 60 fps στο PS4 remaster, είναι και ο λόγος που δεν χρήζει remake treatment. Κάθε γενιά η ίδια δουλειά θα γίνεται; Μια φορά το δικαιολόγησα στην μετάβαση PS3 -> PS4 λόγω σοβαρών αλλαγών στην ISA και στο μοντέλο compute (Cell -> GPGPU), αλλά πλέον δεν δικαιολογείται.

    Δεν μπορώ να βλέπω παιχνίδια που είναι μια χαρά να θέλουν να τα κάνουν remake και άλλα να τα έχει φάει η μαρμάγκα του χρόνου... κάτι δεν πάει καλά με τις προτεραιότητες.

    Η λύση είναι απλή για μένα: ή επιλέγουν οι μέτοχοι σωστό ηγέτη να παίρνει τις σωστές αποφάσεις ή εναλλακτικά ας ζητήσουν την βοήθεια του κοινού (consumer polls).

    Δεν γίνεται να είσαι τόσο out-of-touch με τον κόσμο, μόνο και μόνο επειδή βλέπεις τα PS5 να ξεπουλάνε λόγω lockdown (?).

    Ναι, κι εγώ πήρα PS5 day 1, αλλά ακόμα δεν έχω πάρει παιχνίδι. Και όχι, δεν μου λείπουν τα λεφτά. Καλύτερα να τα βλέπω να αυγατίζουν αν δεν βλέπω κάτι που να αξίζει αγορά.

    Είναι γνωστό τοις πάσι ότι το χρήμα στις κονσόλες βγαίνει από τα παιχνίδια (πλέον και τα συνοδευτικά τους) και περιφερειακά, όχι από την κονσόλα αυτή καθεαυτή.

  6. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Lefteris_X (11-04-2021)

  7. #44

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Το ότι κάποια παιχνίδια είναι καλοφτιαγμένα (και σαν art style και σαν τεχνολογία) δεν τα κάνει αυτομάτως next-gen επειδή πήραν (ή δεν πήραν) ένα patch. Το έχω ξαναπεί ότι και το TLOU2 να πάρει PS5 patch, δεν θα το βαφτίσω next-gen. Αν βγουν TLOU3 & UC5 (ως PS5 exclusives, όχι cross-gen) θα καταλάβεις τι εννοώ.

    Και ακριβώς επειδή π.χ. το TLOU1 ήταν εξαιρετικά καλοφτιαγμένο για το PS3 baseline και σου δίνει επιλογές 1080p/4K και 30 vs 60 fps στο PS4 remaster, είναι και ο λόγος που δεν χρήζει remake treatment. Κάθε γενιά η ίδια δουλειά θα γίνεται; Μια φορά το δικαιολόγησα στην μετάβαση PS3 -> PS4 λόγω σοβαρών αλλαγών στην ISA και στο μοντέλο compute (Cell -> GPGPU), αλλά πλέον δεν δικαιολογείται.

    Δεν μπορώ να βλέπω παιχνίδια που είναι μια χαρά να θέλουν να τα κάνουν remake και άλλα να τα έχει φάει η μαρμάγκα του χρόνου... κάτι δεν πάει καλά με τις προτεραιότητες.

    Η λύση είναι απλή για μένα: ή επιλέγουν οι μέτοχοι σωστό ηγέτη να παίρνει τις σωστές αποφάσεις ή εναλλακτικά ας ζητήσουν την βοήθεια του κοινού (consumer polls).

    Δεν γίνεται να είσαι τόσο out-of-touch με τον κόσμο, μόνο και μόνο επειδή βλέπεις τα PS5 να ξεπουλάνε λόγω lockdown (?).

    Ναι, κι εγώ πήρα PS5 day 1, αλλά ακόμα δεν έχω πάρει παιχνίδι. Και όχι, δεν μου λείπουν τα λεφτά. Καλύτερα να τα βλέπω να αυγατίζουν αν δεν βλέπω κάτι που να αξίζει αγορά.

    Είναι γνωστό τοις πάσι ότι το χρήμα στις κονσόλες βγαίνει από τα παιχνίδια (πλέον και τα συνοδευτικά τους) και περιφερειακά, όχι από την κονσόλα αυτή καθεαυτή.
    Πολύ σωστά όσα λες δεν είπα εγώ ότι είναι next gen επειδή είναι όμορφα.
    Ειναι απλά πολύ νωρίς ακόμα μέσα στη γενιά για μουρμούρα η ανησυχία.
    Αυτό λέω.

    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  8. #45
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Παιδιά προσωπικά next gen παιχνίδι εως τώρα στο PS5 θεωρώ μόνο το Demon Souls και ας είναι remake. ¶ντε και λιγο το Morales. Τίποτε άλλο.

    Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  9. #46
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Γενικα το ''Sony is doomed'' παιζει σε καθε νεα γενια (στην αρχη) και εχει γινει meme εδω και χρονια. Αυτο το ποστ πρεπει εντωμεταξυ να το κανω σε καθε νεα αρχη γενιας οπου υπαρχει η ιδια γκρινια και οι πεποιθηση απο καποιους οτι θα βγει αληθινο αυτη τη φορα (το sony is doomed). Ποτε δεν βγαινει ομως. Το αναποδο συμβαινει στο τελος, αφου παραμενει το πρωτο ονομα οταν κανουμε ταμειο.

    Αυτο αυτοματα σημαινει οτι δεν θα βγει καποια στιγμη; οχι.
    Καποια στιγμη οντως η sony θα χασει εδαφος και πιθανον ακομα και να αποσυρθει. Τωρα αν αυτο θα συμβει σε αυτη τη γενια ή θα το ζησουν τα τρισεγγονα μας κανεις δεν το γνωριζει.

    Κατι που με κραταει προσωπικα στην sony απο τοτε που εκανα μεταβαση απο SEGA συστηματα(με αρκετη δυσκολια ομολογω) και εγινε η αποκλειστικη μου επιλογη τελικα, ειναι αυτη η εμπιστοσυνη που εχει δημιουργηθει για αυτα που προσφερει. Ξερω οτι θα παρω την κονσολα με κλειστα ματια και στο τελος θα με αποζημιωσει.

    Ειναι η πρωτη φορα να ειμαι ειλικρινης που εχω χασει ενα κομματι της εμπιστοσυνης μου. Αυτο αισθανομαι εστω. Δεν ξερω πως να το εξηγησω. Γιατι οπως λεει και ο Val παραπανω καθε φορα υπηρχαν προβληματα. Αυτη τη φορα μου φαινεται καπως διαφορετικο. Ελπιζω να πεσω εντελως εξω.

    Επισης την MS την θεωρω - ως επι το πλειστον - κακη επιρροη οσον αφορα τον ανταγωνισμο και οχι καλη. Αυτο με κανει λιγοτερο αισιοδοξο. Κατι ακουω και για απαντηση στο gamepass. Βεβαια καποιοι θεωρουν θετικο για τις κονσολες της MS το οτι δεν χρησιμοποιουν πλεον το πλεονεκτημα των κλειστων συστηματων και γινονται ''steam machines'' και επισης θετικο για την βιομηχανια οτι θα ξοδευουν λιγοτερα πλεον για το gaming ενω αυτοματως το gaming θα εξελιχθει με αυτον τον τροπο. Εγω δεν τα καταλαβαινω αυτα, ισως κατι χανω. Και βλεπω την Sony να τα λιγουρευεται.

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Ετοίμαζα και post στο forum για το πόσο όμορφα είναι ακόμα αρκετά παλιά exclusives του συστήματος.
    Αν αρχισει multiplatform releases και δεν κανει focus στο PS5 αυτο μαλλον θα το ξεχασουμε. Θα ειναι οπως τα multiplatform games στο μελλον.
    .

  10. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    mihalis13 (11-04-2021)

  11. #47

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Αν αρχισει multiplatform releases και δεν κανει focus στο PS5 αυτο μαλλον θα το ξεχασουμε. Θα ειναι οπως τα multiplatform games στο μελλον.
    Εγώ πάντως Βάγγο δε βρίσκω λόγο να σταματήσει να κάνει Focus το δικό της σύστημα.
    Θυμάμαι πριν λίγες μέρες συζητούσαμε περί "ταυτότητας" των εταιρειών όσον αφορά το gaming.
    Για μένα η ταυτότητα της Sony από την PS3 ERA και κατόπιν είναι αυτή.

    Τα jaw dropping Triple A Exclusives της.
    Αν την χάσει αυτή την ταυτότητα θα έχει θέμα κατά τη γνώμη μου και αυτό έλεγα πριν λίγο και αλλού.
    Απλά δε βρίσκω ούτε ένδειξη ούτε λογο για να συμβεί αυτό.

    Το PS4 έγινε τεράστια επιτυχία για 2 λόγους.
    Ο πρώτος γιατί η Sony συνέχισε με φορά από εκεί που σταμάτησε με το play 3 και επένδυσε σε first party.

    Και ο δεύτερος και εξίσου σημαντικός λόγος το ότι ΑΠΕΤΥΧΕ ΠΑΤΑΓΩΔΩΣ η MS.

    Δεν γίνεται όμως πάντα να αποτυγχάνει ο ανταγωνιστής ώστε να έχει ένας σχεδόν το μονοπώλιο.

    Κάποια στιγμή οι ψαλίδες κλείνουν γιατί απλά κάνουν και οι 2 καλά αυτό που κάνουν και ο κόσμος μοιράζεται.

    Αυτό δεν είναι κακό ούτε αποτυχία.

    Απ' ότι φαίνεται η MS θα βαδίσει στο δικό της πλάνο το οποίο έχει σχεδιάσει πολύ προσεκτικά από το 2014 που ανελαβε ο Spencer.
    Είναι παντελώς διαφορετική φιλοσοφία από αυτή της Sony ,αλλά είναι στοχευμένη και προσεκτικά σχεδιασμένη και αναπόφευκτα θα τραβήξει το δικό της μερίδιο από την πίτα.

    Από εκεί και πέρα η Sony μπορεί άνετα να συνεχίσει στο δικό της πλάνο το οποίο είναι δοκιμασμένο και απόλυτα ασφαλές
    Επένδυση σε First Party.

    Συγνώμη αλλά δε μπορώ από μια φήμη για ένα Remake (Last of us) να δω αλλαγη φιλοσοφίας.

    Ακόμα και στο PC να το βγάλουν δε μπορώ να καταλάβω γιατί είναι κακό.
    Οι εταιρείες θέλουν έσοδα.

    Ακόμα και τα μελλοντικά PS5 exclusives να βγουν σε PC δε μπορώ να καταλάβω γιατί είναι κακό αν φέρνουν λεφτά στα ταμεία ώστε να χρηματοδοτηθούν νέα IPs.
    Ας απαιτούν PC τούμπανο για να παίξουν who gives a shit?
    Αρκεί να ξεζουμιζουν την κονσόλα που παίζω εγώ όπως κάνουν τα παιχνίδια της sony χρόνια τώρα.

    Επίσης οφείλω να υπενθυμίσω ότι όλα σχεδόν τα μεγάλα παιχνίδια της sony τα βλέπουμε από τη μέση της γενιάς και μετά.

    Απλά το θεωρώ τεράστια υπερβολή κάποιοι να τα θέλουν από τώρα.
    Δε γίνεται αυτό ρε παιδιά.
    Δεν έγινε ποτέ για να γίνει τώρα.



    Βλεπω επίσης κάποιους να ανησυχούν μην γίνει η MS και τα συστήματα της βασικη πλατφόρμα των Multiplat. Ε και?
    Θα είναι άσχημα τα παιχνίδια στο PS5? Με την καμμία.
    Η μήπως αεριστηκε καμία φοράδα σε κανένα αλώνι αν έχουν timed exclusive ένα strike στο destiny του μέλλοντος?

    Προσωπικά δε βλέπω καμμία ένδειξη αλλαγής φιλοσοφίας και επιμένω σε αυτό .

    Επιμένω να είναι καθαρά επικοινωνιακό το θέμα.
    Αυτός ο Ryan πρέπει να πάει σπίτι του άμεσα.

    ΥΓ: Υπερασπίζομαι τη Sony και το playstation απεναντι σας.
    ΤΙ ΖΟΥΜΕ???




    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 11-04-2021 at 00:49.

  12. #48
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Συγνώμη αλλά δε μπορώ από μια φήμη για ένα Remake (Last of us) να δω αλλαγη φιλοσοφίας.

    Ακόμα και στο PC να το βγάλουν δε μπορώ να καταλάβω γιατί είναι κακό.
    Για ποιόν λόγο πρέπει να γίνει remake για να βγει σε PC; Δεν μπορεί να βγει η remastered PS4 έκδοση; Δεν καταλαβαίνω πως συνδέεται ένα πιθανό PC port με «ανάγκη» για remake.

    remaster = ίδια assets (textures/polygons) με νέο κώδικα και αυξημένη ανάλυση/fps
    remake = νέα assets δουλεμένα από την αρχή, συν τα υπόλοιπα που ανέφερα παραπάνω

    Για ποιόν λόγο χρειάζεται remake λοιπόν; Κάτι μου διαφεύγει.

    Το HZD1 δεν έγινε remake για να βγει σε PC. Ούτε το Death Stranding. ¶ρα;

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Οι εταιρείες θέλουν έσοδα.
    Ναι, αλλά δεν μπορεί ο Jim Ryan να το παίζει δίπορτο (την μια να λέει θέλουμε ¤80 για να ανεβάσουμε production values και την άλλη θέλουμε και PC ports).

    Ή το ένα ή το άλλο... αλλά αυτός τα θέλει όλα φαίνεται.

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Ακόμα και τα μελλοντικά PS5 exclusives να βγουν σε PC δε μπορώ να καταλάβω γιατί είναι κακό αν φέρνουν λεφτά στα ταμεία ώστε να χρηματοδοτηθούν νέα IPs.
    Λεφτά μπορεί να φέρουν, αλλά αν η ND έχει να κάνει juggle 5-6 καρπούζια (platforms) κάτω από την μασχάλη (βλ. CP2077), αποχαιρέτα το optimization που ήξερες...

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Ας απαιτούν PC τούμπανο για να παίξουν who gives a shit?
    Αν απαιτούν PC με PCIe 4.0 και SSD των 5.5 GB/s minimum και DirectStorage API (αυτό δεν έχει έρθει ακόμα νομίζω), πόσα λεφτά θα φέρουν; Από το 1-2% της PCMR;

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Αρκεί να ξεζουμιζουν την κονσόλα που παίζω εγώ όπως κάνουν τα παιχνίδια της sony χρόνια τώρα.
    Δεν πρόκειται να υπάρξει ξεζούμισμα έτσι. Εξήγησα παραπάνω γιατί.

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Απλά το θεωρώ τεράστια υπερβολή κάποιοι να τα θέλουν από τώρα.
    Το θέμα είναι ότι το PS5 δεν έγινε launch με ένα exclusive shooter (έστω κάποιο Killzone).

    Επίσης, προσωπικά μου αρέσει το concept ενός Uncharted prequel (βλ. Bend rumors) και τώρα βλέπω ότι μπήκε στον πάγο/ακυρώθηκε. Τι ακριβώς να περιμένω στο μέλλον; Μπορεί να μην βγει και ποτέ (α λα Days Gone 2).

    Αντιλαμβάνομαι πολύ καλά ότι δεν γίνεται να έχουμε όλοι τα ίδια γούστα, αλλά εγώ με βάση τα γούστα που έχω μια κρυάδα την έφαγα. Όπως και κάποιοι φίλοι που έχουν τα ίδια γούστα με εμένα και με ρωτάνε τι γίνεται.

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Βλεπω επίσης κάποιους να ανησυχούν μην γίνει η MS και τα συστήματα της βασικη πλατφόρμα των Multiplat. Ε και?
    Θα είναι άσχημα τα παιχνίδια στο PS5? Με την καμμία.
    Το έχω ξαναπεί ότι η ποιότητα των PS4 exclusives χρηματοδοτήθηκε (3rd party royalties) σε ένα σημαντικό ποσοστό και από τους πρώην XBOX 360 users που έκαναν την μετάβαση σε PS4. Μιλάμε για καραβάνια εκατομμυρίων χρηστών όπως γνωρίζεις κι εσύ.

    Και τώρα λένε γυρίζουν πίσω (δεν κρίνω, πάντα υπάρχουν οι swing voters που αλλάζουν «κόμμα» από γενιά σε γενιά). Ή έστω αν προσέξεις η MS λέει δεν έχω πρόβλημα να έχεις PS5, αρκεί να αγοράσεις κι ένα XSS και να παίζεις εκεί τα 3rd party μέσω Game Pass.

    Λιγότερα 3rd party royalties = ή θα γίνουν περικοπές στην ποιότητα ή θα μπει χοντρά μέσα η Sony



    Το 2ο το αποκλείω κατηγορηματικά. Μια φορά έγινε επί PS3 εποχής και τότε τα παιχνίδια κόστιζαν λιγότερο να φτιαχτούν. Τώρα;

    Η Sony έχει πολλά περισσότερα να χάσει σε ένα τέτοιο σενάριο από ό,τι εμείς. Αυτοί ζούνε από αυτό, δεν είναι απλά ένα past-time hobby.

    Τέλος, το να σπρώξεις τον κόσμο στην πλατφόρμα των PC με 1st party ports και αυτός ο κόσμος να αρχίσει να γλυκοκοιτάζει άλλα ψηφιακά οικοσυστήματα για 3rd party games (Steam, Uplay, Origin, GOG, EGS) καθώς και emulators (preservation), πάλι το λες στρατηγική γκάφα ολκής.

    Πάνω στο ζήτημα του preservation (άπειρα kudos στην emulation scene, δεν το συζητώ!) θέλω να θυμίσω την διαμαχή/debate περί του αν είναι τα video games μια μορφή τέχνης.

    Προσωπικά πιστεύω ότι κάποια συγκεκριμένα παιχνίδια είναι τέχνη (π.χ. Journey). Υπάρχουν και άλλα που είναι τίγκα εμπορίλα (π.χ. FIFA). Σημασία όμως δεν έχει τι πιστεύω εγώ (γιατί εγώ δεν έχω καμία εξουσία).

    Σημασία έχει τι πιστεύουν άτομα που κατέχουν πόστα εξουσίας, όπως ο Jim Ryan καλή ώρα... και είναι ευνόητο ότι δεν τα βλέπει και πολύ ρομαντικά τα πράγματα, αλλά μάλλον πιο υπολογιστικά/ψυχρά.

    Το πρόβλημα με την Sony για μένα δεν είναι η ταυτότητα/μασκότ, αλλά ότι δεν έχει κάποιον σταθερά να κρατάει τα γκέμια και να του έχεις εμπιστοσύνη ότι αυτός είναι και τέλος. π.χ. η Nintendo επί πάνω από 40 χρόνια έχει τον Miyamoto.

    ΟΚ, είναι η διαφορετική η φιλοσοφία προφανώς, ίσως μπορείς να πεις πιο «δικτατορική» την Nintendo (με ισόβιο benevolent dictator τον Miyamoto), αλλά αυτή η συνεχής αλλαγή προσώπων στην Sony δεν βλέπω να κάνει καλό. Προκαλεί παλινωδίες. Ας βρουν κάποιον με όραμα και ας τον χρίσουν benevolent dictator της Sony.

  13. #49
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Απ' ότι φαίνεται η MS θα βαδίσει στο δικό της πλάνο το οποίο έχει σχεδιάσει πολύ προσεκτικά από το 2014 που ανελαβε ο Spencer.
    Είναι παντελώς διαφορετική φιλοσοφία από αυτή της Sony ,αλλά είναι στοχευμένη και προσεκτικά σχεδιασμένη και αναπόφευκτα θα τραβήξει το δικό της μερίδιο από την πίτα.
    Θεωρω υγιη ανταγωνισμο ενα μερος αυτου που ειδαμε με ps3 vs 360. Με την sony να αναγκαζεται να βελτιωσει το online κομματι τοσο στο πως δουλευει αυτο, αλλα οσο και σε sotfware(multiplayer παιχνιδια). Και την MS να δινει οσο γινεται εμφαση στα αποκλειστικα παιχνιδια χωρις να σκεφτεται οκ θα το περιορισω τοσο ωστε να το παιζει και ο low end pc gamer.
    Aν σημερα η επιρροη αυτου του ανταγωνισμου φερει ''gamepass'' λογικη και στροφη αποκλειστικα σε φθηνοτερες παραγωγες, αυτο δεν ειναι καλος ανταγωνισμος κατ'εμε.

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Ακόμα και τα μελλοντικά PS5 exclusives να βγουν σε PC δε μπορώ να καταλάβω γιατί είναι κακό αν φέρνουν λεφτά στα ταμεία ώστε να χρηματοδοτηθούν νέα IPs.
    Ας απαιτούν PC τούμπανο για να παίξουν who gives a shit?
    Αρκεί να ξεζουμιζουν την κονσόλα που παίζω εγώ όπως κάνουν τα παιχνίδια της sony χρόνια τώρα.
    Aν αρχισει να τους ενδιαφερει το PC market για ταυτοχρονες κυκιλοφοριες day οne, δεν θα τους ενδιαφερει ο high end, αλλα ο low end. Mε οτι αυτο συνεπαγεται για το ιδιο το game. Οταν ανοιχτεις σε μια αγορα σε ενδιαφερει να παρεις ολο το πακετο, αλλιως δεν ανοιγεσαι καθολου. Δεν αξιζει το ρισκο για μερικες χιλιαδες πωλησεις (που θα κανει αν απευθυνεται μονο σε high end)να χασει το exclusivity. Οποτε αν το κανει τα παιχνιδια αυτα θα απευθυνονται σε πολλους και τελικα θα χασουν απο την ποιοτητα τους(που αφορα το κομματι του focus σε μια πλατφορμα). Αυτη ειναι η αποψη μου εστω.



    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Προσωπικά δε βλέπω καμμία ένδειξη αλλαγής φιλοσοφίας και επιμένω σε αυτό .
    Μακαρι αλλα υπαρχει μια ανησυχια εδω που τα λεμε.
    .

  14. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    psx3 (11-04-2021)

  15. #50

    Default

    @PSX3
    Για τους ίδιους λόγους αγοράσαμε playstation δεν υπάρχει διαφορά φιλοσοφίας μεταξύ μας όσον αφορά την κονσόλα της Sony τουλάχιστον.

    Απλά όπως προείπα δεν γίνεται πάντα ο ανταγωνιστής να αποτυγχάνει τόσο εκκωφαντικά ώστε να έχεις διαθέσιμη σχεδόν όλη την πίτα της αγορας.

    Τα First Party αφού εσωσαν το playstation στην 360/ps3 γενιά στη συνέχεια το απογείωσαν στην επόμενη.

    Γιατί να μην το κάνουν και τώρα?

    Για το θέμα του Remake δεν είπα να γίνει για να πάει σε PC.
    Είπα "αν πάει σε PC".
    Προφανώς γίνεται λογω της τηλεοπτικής σειράς.

    Συμφωνούμε απόλυτα για το θέμα ηγεσίας πάντως, αλλά ακόμα και τη nintendo να δεις έχει και αυτή τα πάνω και τα κάτω της.
    Ξεπούλησε το Wii αλλά στη συνέχεια πάτωσε το WiiU.
    Τώρα πάει πολύ καλά και το Switch.
    Απλά μένει σταθερή στη φιλοσοφία της και αυτό της εξασφαλίζει το μέλλον και την ευρωστία της μαζί με τη δυνατότητα να απορροφαει τυχόν λάθος επιλογές.

    Για μένα αυτός είναι ο δρόμος της Sony.
    Ταυτότητα και σταθερή φιλοσοφία .
    Να κρατήσει με νύχια και με δόντια αυτό που έχτισε τις 2 προηγούμενες γενιές.

    Τη φήμη ότι στην πλατφόρμα της θα παίζουν τα καλύτερα και τεχνικά αρτιότερα exclusive games .

    Η ms έφτιαξε το game pass γιατί απλά δε μπόρεσε να την ανταγωνιστεί σε αυτό.

    Το θέμα PC σηκώνει πολλή κουβεντα και γίνονται εύκολα παρερμηνείες.
    Ας το δούμε πιο διεξοδικά όταν θα έχουμε δεδομένα.

    @PDS

    Και γω θα ήθελα και άλλο uncharted ρε φίλε .
    Πολύ όμως.
    Στα περισσότερα που είπα πιο πάνω πιστεύω να σε κάλυψα.

    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 11-04-2021 at 02:18.

  16. #51
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Απλά μένει σταθερή στη φιλοσοφία της και αυτό της εξασφαλίζει το μέλλον και την ευρωστία της μαζί με τη δυνατότητα να απορροφαει τυχόν λάθος επιλογές.

    Για μένα αυτός είναι ο δρόμος της Sony.
    Ταυτότητα και σταθερή φιλοσοφία .
    Να κρατήσει με νύχια και με δόντια αυτό που έχτισε τις 2 προηγούμενες γενιές.

    Τη φήμη ότι στην πλατφόρμα της θα παίζουν τα καλύτερα και τεχνικά αρτιότερα exclusive games .
    Αυτο βλεπω οτι υπαρχει πιθανοτητα να χασει. Δεν σημαινει οτι θα το χασει, ειναι νωρις ακομα. Αλλα για πρωτη φορα ανησυχω.

    ΥΓ. Μετα το Uncharted 4 σκεφτομουν οτι θελω κι αλλο. Δεν περιμενα οτι θα συμβει αυτο να πω την αληθεια.
    .

  17. #52

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    ΥΓ. Μετα το Uncharted 4 σκεφτομουν οτι θελω κι αλλο. Δεν περιμενα οτι θα συμβει αυτο να πω την αληθεια.
    Είμαστε ήδη 5 χρόνια από το Uncharted 4.
    Προσωπικά θα ήθελα κάτι είτε με τη μορφή. Prequel είτε με άλλο πρωταγωνιστή , ,(πρωταγωνίστρια βασικά,).
    Δεν θα ήθελα με τίποτα όμως να πειραχτει η κατάληξη της ιστορίας του Nate, η οποία έκλεισε υπέροχα.



    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  18. The Following User Says Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    PDS (11-04-2021)

  19. #53
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    ρε παιδια παλι uncharted, παλι last of us...πρεπει να τελειωσουν αυτα να ξεκινησει κατι καινουργιο. Για μενα το last of us 2 ηταν χειροτερο απο το 1 γιατι ηξερα τι να περιμενω, αντιθετα το ghost of tushima ειναι οτι καλυτερο ή εστω απο τα καλυτερα της γενιας. Το days gone 2 γιατι να βγει ξαναλεω...με 71 metascore...!!! για μενα ηταν ανα ενα ωραιο παιχνιδακι, το horizon πρεπει να βγει και μετα τελος απο την guirella πρεπει να βρει νεο ip. Δεν θελω να καταντησουμε halo 2595845 θελω κατι νεο

  20. #54

    Default

    συμφωνω με τον djpar, δεν μπορω να καταλαβω γιατι το οτι δεν προχωραει το days gone 2 και το στουντιο προχωραει σε νεα ip, παρουσιαζεται ως κατι αρνητικο...εγω ουτε απο την insomniac θα ηθελα το επομενο της παιχνιδι να ειναι το spiderman 2, αλλα να παει σε κατι καινουριο. Οπως καινουρια πραγματα νομιζω οτι περιμενουμε απο τη naughty dog και τη santa monica. Δε νομιζω οτι η sony ειναι μια εταιρεια που δεν τολμαει...

    το σχολιο του schreier, οτι εγκαταλειπουν τα ΑΑ για χαρη των ΑΑΑ, μεχρι τωρα δε βλεπω να εχει βαση...Περα απο το κλεισιμο του Japan Studio, που βοηθουσε σε πολλα τετοια project...Δειχνουν οτι ειτε με μικροτερες ομαδες(Pixelopus), ειτε με συνεργασιες εξωτερικων στουντιο(Sumo Digital,Housemarque ), τους ενδιαφερει και το κυνηγανε...

    Εγω γενικα δεν παιρνω ποτε κονσολα πριν το 1ο χρονο κυκλοφοριας της...οποτε καταλαβαινω εν μερει τη δυσαρεσκεια καποιων, ωστοσο τη θεωρω υπερβολικη...Η φορμα των στουντιος της σονι ειναι στο καλυτερο σημειο που βρισκοταν ποτε...Μολις τελειωσει η ιστορια με το covid και βελτιωθει η διαθεσιμοτητα στις κονσολες θα στρωσουν τα πραγματα...

    Εγω το Ραιαν το προτιμω πολυ περισοτερο απο το λιγδιαρη το λειντεν, που μονο απο τη φατσα του με εκνευριζε...Θεωρω το Ραιαν ως ενα πολυ λογικο ανθρωπο που ξερει τι θελουν οι gamers και μπορει να ισορροπει με τα οικονομικα δεδομενα της εποχης χωρις να κατεφευγει σε αντιgamer πολιτικες (gaas, lootboxes κτλ). Ενθαρρυντικο ειναι οτι συνεχιζει με το vr, που δειχνει τη διαθεση για innovation ...

  21. The Following User Says Thank You to tomic20 For This Useful Post:

    mihalis13 (11-04-2021)

  22. #55
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default PlayStation Studios |OT|

    https://www.google.gr/amp/s/screenra...-new-game/amp/

    Ομολογω κι εγω με τη σειρα μου οτι καποια πραγματα που γραφονται σε αυτα τα αρθρα ειναι καπως. Δηλαδη κριτικαρει το αρθρο την Sony λιγο-πολυ στο οτι δεν δινει τις ιδιες ευκαιριες σε equally abled teams με την Naughty Dog…

    Δηλαδη για τον αρθρογραφο μια Χ ομαδα που κανει pitch μια ιδεα στην Sony θα επρεπε να εχει την ιδια σημασια με μια Naughty Dog? Ειναι δυνατον; Δε ξερω καποιος ειπε οτι βγαζουν απο τη μυγα ξιγκι ε αυτο ακριβως.


    «Sony, there are also reports of Sony repeatedly favoring bigger companies (such as Naughty Dog) over smaller but equally-able teams.»

    Δηλαδη τι το παραλογο υπαρχει εδω;

  23. #56
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Εγώ βλέπω το αντίθετο, μια ομάδα πίσω από το kill zone που για μένα είναι ΌΤΙ ΚΑΛΎΤΕΡΟ ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΕ FPS αλλά όσο και να το κάνουμε δεν πέτυχε όσο το cod ή το bf, την άφησε να φτιάξει το horizon και όχι μόνο αυτό αλλά έκανε το κονε με τον Kojima ώστε αυτή η μηχανή να αναπτυχθεί δείχνει όπως λέω το αντίθετο. Στην τελική η ms έχει τίποτα να παίξεις exclusive...οχι και λογικό είναι το cross Gen. Η κονσόλα ακόμα δεν έχει πουλήσει αρκετά λόγω covid κιόλας κονσόλες δεν υπάρχουν στα ράφια άρα γιατί να βγάλει τώρα κάτι δυνατό;

  24. #57
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Για εμένα το πρόβλημα είναι το εξής και το είχα αναφέρει και παλιότερα για την Naught Dog τότε. Δεν θέλω η Sony να κυνηγάει και να προσπαθεί να δημιουργήσει το επόμενο Last of Us "με το στανιό".

    Θα ξαναφέρω ως παράδειγμα την Disney. Η Disney την δεκαετία 1989-1999 έβγαλε μια σειρά από εξαιρετικές ταινίες που την οδήγησαν να γίνει ο κολοσσός που είναι σήμερα (Disney Renaissance). Το 1994 κυκλοφόρησε τον Βασιλιά των Λιονταριών, την πιο πετυχημένη ταινία κινουμένων σχεδίων ever για την εποχή. Όλες οι υπόλοιπες ταινίες της δεκαετίας αυτής ήταν πετυχημένες οικονομικά, αγαπημένες από κοινό και κριτικούς αλλά για την Disney ήταν αποτυχίες, γιατί καμία δεν έφτασε τις εισπράξεις του Lion King.

    Με την έλευση της Pixar παραγκωνίστηκε όλο το 2D animation department γιατί η Pixar έφερνε πλέον τα χρήματα.

    Princess and the Frog / Tangled. Το Princess and the Frog ήταν μια προσπάθεια να επανέλθει το hand drawn animation. Αυτές οι 2 ταινίες βγήκαν σχετικά κοντά.

    Η πρώτη hand drawn, με marketing παλιού τύπου (από τον τίτλο μέχρι τα trailers), η άλλη CG με marketing ασαφές, με pop τραγουδάκια στα trailers κτλ. Το Tangled έκανε τον γνωστό πάταγο, κάτι που δεν κατάφερε το PatF (αν και πετυχημένο) οπότε η προγραμματισμένη αναβίωση του 2D animation πήγε στον κάλαθο για μια ακόμη φορά.

    Queue το Frozen. Ίδιο marketing με το Tangled, παρόμοιοι χαρακτήρες, σχεδόν ίδιοι χαρακτήρες. Πάταγος. Ξεπέρασε τα πάντα, σε όλες τις χώρες και έγινε μια από τις ελάχιστες ταινίες της Disney που πήραν sequel.

    Tim Burton's Alice in Wonderland (2010). 1+ δις στο box office και πολύ απλά άλλαξε τη βιομηχανία του κινηματογράφου/τηλεόρασης. ¶πειρα remakes και retellings παλιών IPs από τότε κυνηγώντας ακριβώς την ίδια επιτυχία / εύκολο χρήμα.

    Εννοείται ότι όσοι έβγαλαν χρήματα στη Disney πήραν ισχυρές θέσεις στα studios και περνούσαν τα πάντα από το χέρι τους. Επήλθε λοιπόν μια ομογενοποίηση των ταινιών της, έλλειψη πειραματισμού και ταινίες "καλούπι".

    Όλα αυτά τα γράφω γιατί βλέπω ένα παραλληλισμό ανάμεσα στις δυο καταστάσεις και επειδή έχω δει που μπορεί να οδηγήσει το να κυνηγάς το "next big thing" μονίμως. Είναι τοξικό το να δημιουργείς ένα κλίμα "δώστε μου το νέο money maker" ή "βοηθήστε την ND γιατί δεν είστε αρκετά άξιοι" και ελπίζω να επικρατήσουν πιο λογικά μυαλά.



    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    https://www.google.gr/amp/s/screenra...-new-game/amp/

    Ομολογω κι εγω με τη σειρα μου οτι καποια πραγματα που γραφονται σε αυτα τα αρθρα ειναι καπως. Δηλαδη κριτικαρει το αρθρο την Sony λιγο-πολυ στο οτι δεν δινει τις ιδιες ευκαιριες σε equally abled teams με την Naughty Dog…

    Δηλαδη για τον αρθρογραφο μια Χ ομαδα που κανει pitch μια ιδεα στην Sony θα επρεπε να εχει την ιδια σημασια με μια Naughty Dog? Ειναι δυνατον; Δε ξερω καποιος ειπε οτι βγαζουν απο τη μυγα ξιγκι ε αυτο ακριβως.


    «Sony, there are also reports of Sony repeatedly favoring bigger companies (such as Naughty Dog) over smaller but equally-able teams.»

    Δηλαδη τι το παραλογο υπαρχει εδω;
    Αυτό ("equally-able") είναι του συγκεκριμένου αρθρογράφου και δεν στέκει, ούτε υπήρχε στο αρχικό reporting. Προφανώς η Naughty Dog έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από τα υπόλοιπα studio και αν σου πει ο Druckmann "ασε με να δοκιμάσω κάτι", εννοείται ότι θα είσαι πολύ πιο θετικός στο να τον αφήσεις να κάνει ό,τι θέλει στην παρούσα φάση. Κανένα άλλο studio δεν έχει το κασέ της ND.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  25. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    Lefteris_X (11-04-2021)

  26. #58
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Λεωνίδα, παραδόξως (γιατί σε κάποια θέματα διαφωνούμε), στο σκεπτικό/ανάλυσή σου συμφωνώ απολύτως!

    Είναι αυτή ακριβώς η ανησυχία/προβληματισμός που έχω στο μυαλό μου.

  27. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Leon_DiZ (11-04-2021)

  28. #59
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Λεωνιδα καταλαβαινω την ανησυχια και σχεδον συμφωνω μαζι σου και την συμμεριζομαι. Απο την αλλη ακομα εγω δεν εχω δειγμα τετοιο απο την Σονυ με εξαιρεση αυτες τις φημες. Ναι δεν θα επρεπε να κυνηγαει με το στανιο το επομενο ΑΑΑ blockbuster η Σονυ, χωρις ομως να την αφηνει και πληρως αδιαφορη κατι τετοιο. Αν αυτο το οποιο κυνηγι της την εχει οδηγησει σε παιχνιδια οπως το Ghost of Tsushima για πχ εγω ειμαι χαρουμενος.

    Οπως ειπες σε απσχολει καιρο αυτο το πραγμα. Μεχρι στιγμης εγω νομιζω οτι ειναι οκ η κατασταση. Θα δουμε ειμαι αισιοδοξος χωρις να σημαινει οτι θα πεσω απο τα συννεφα αν το ξεσκισουν το θεμα.

    Πιστευω η Σονυ θελει και πρεπει να πονταρει πολλα σε αυτη τη γενια ελεω game pass αν θελει να συνεχισει να ενισχυει την φιλοσοφια της στο μυαλο των gamers.

    Ας δουμε λιγο το Returnal. Το αναφερω συνεχεια αλλα ειναι ενδεικτικο της συζητησης που κανουμε. Εξακολουθω να μην περιμενω τιποτα σπουδαιο αλλα αισιοδοξω οτι ισως ειναι καλυτερο απο αυτο που περιμενουμε.

  29. #60
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Δημήτρη, σου αρέσουν κάποια είδη παιχνιδιών και παράλληλα δοκιμάζεις άλλα είδη (βλέπε souls) που δεν έπαιζες πιο πριν και το κατα-ευχαριστιέσαι.

    Για σκέψου όμως, γιατί η Sony έχει παρατήσει ουσιαστικά τα AAA platform;
    Γιατί έχει παρατήσει τα ΑΑΑ arcade racing;

    Είμαι συγκεκριμένος: ΑΑΑ.

    (αν θέλεις, κάνε τα arcade racing σκέτα ΑΑ, όχι ΑΑΑ)

    Τελευταία προσπάθεια, παρακινδυνευμένη αλλά ουσιαστικά ήταν κάκιστη εκμετάλλευση του social interconnect, ήταν το DriveClub. Κακώς δεν το έφτιαξαν "παραδοσιακό" και ήθελαν όλες αυτούς τους κακότεχνους μηχανισμούς με το always-online-but-not-really-onine-multiplayer. Το παιχνίδι τεχνικά ήταν άριστο (όπως όλοι έχουμε συμφωνήσει). Εντούτοις, ποιος φταίει που μετά η Σονυ διέλυσε το στούντιο και ξέρουμε την κατάληξή του; Η Σονυ. Γιατί; Διότι έτσι αποφάσισε η τότε ηγεσία (που είχα τις ενστάσεις μου τότε). Κάλλιστα μπορούσε να κάνει double-down και να φτιάξει το στούντιο νέο παιχνίδι εντελώς και να τα πάει πολύ καλά (βλέπε Μοτορστορμ 1).

    Ποιος διέλυσε την Psygnosis αργότερα Στούντιο Λίβερπουλ; Η Σονυ το 2012! Το 2012!
    "Δικαιολογίες" μαρκετινίστικες ήταν οι ατάκες τότε "έκανε τον κύκλο του το στούντιο, το στυλ παιχνιδιών του είναι παρωχημένο". Τρίχες και μάλιστα κατσαρές. Απλώς δεν ήθελε η Σονυ ευρεία γκάμα (ρίσκα οικονομικά) και έριξε το χρήμα στις ΑΑΑ blockbuster δημιουργίες.

    Ποιος άφησε την Insomniac να πάει προς μεριά Xbox (και απέτυχε παταγωδώς) την εποχή 2012 (περίπου) έως 2015;
    Η Σονυ.
    Το ΠΣ4 είναι το μοναδικό ΠΣ που δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ νέο Ράτσετ εν Κλανκ, μια θρυλική σειρά με άψογο arcade gameplay.
    Τι έκανε η Σονυ;
    Ήθελε να βγάλει το δικό της "Toy Story", έψαξε και είδε ότι δεν έχει καμία μασκώτ πια, αλλά κατέληξε να βγάλει την ταινία Ratchet το 2016 που πήγε άπατη. Οπότε οι bean-counters εντός Σονυ είχαν την ιδέα "θα ξαναφωνάξουμε την Ινσόμνιακ να βγάλει remake του Ratchet 1, σε τιμή 40 ευρώ κιόλας, ώστε να το πουλήσουμε μαζί με την ταινία..........και ότι πιάσουμε από φράγκα". Πάτος πήγε η ταινία, μέτρια τα πήγε το ΑΨΟΓΟ Ratchet 1 remake.
    Μετά η Ινσομνιακ έβγαλε το Σπάιντερμαν, τα πήγε άψογα εμπορικά και γλυκάθηκε η Σονυ, οπότε προχώρησε σε εξαγορά της Ινσομνιακ, γιατί έκρινε ότι "εδώ μπορούμε να βγάλουμε πολύ χρήμα, είτε μέσω arcade platform που είναι ταμάμ σε αυτά η Ινσομνιακ, είτε από μελλοντικά Σπαιντερμαν". ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΤΟ ΜΙΛΚΑΡΙΣΜΑ με το καλημέρα με remaster του Σπαιντερμαν ΠΣ4 στο ΠΣ5 και πάρε ένα cross-gen Μοράλες.

    Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω;

    Ότι η Σονυ φημιζόταν για την ποικιλία της των εσωτερικών ή έστω 2nd party studio. Κάποια στιγμή όμως μετά το 2012 άρχισε να κάνει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ φόκους στα blockbuster (και όχι, εμένα το infamous ήταν ένα εξαιρετικά βαρετό story-driven παιχνίδι, με λίγα στοιχεία arcade. Πιο πολύ τεχνική επίδειξη ήταν σε sandbox, αλλά βαρετό. Και για εμένα και για αρκετούς. Για κάποιους άλλους ήταν ενδιαφέρον. Εσένα σε θυμάμαι που είχες εκτιμήσει βαθύτατα στο φώτο mode που έκανες τέρμα ζουμ στην παλάμη του χαρακτήρα και παρατηρούσες την λεπτομέρεια. Ε, οκ, καλό τεχνικά, βαρετό ως arcade.......γιατί πολύ απλά ΔΕΝ ήταν arcade per se.)

    Μην μου πείτε ότι τα arcade παιχνίδια έχει περάσει η αίγλη τους και αντίστοιχα η εμπορική επιτυχία τους.

    Αρκεί να δούμε τα νούμερα που πετυχαίνει η Νιντεντο στους 1στ παρτυ τίτλους της: Μάριο αυτούσιο παιχνίδι, Μάριο+Λουίτζι, Μάριο Καρτ, Λούτζις Μάνσιον, Μπάουσερ Φιούρι κλπκλπ.

    ¶ρα;

    Υπάρχει έδαφος για ποιοτικά και καθαρόαιμα arcade.

    H Sony επέλεξε να απέχει ολοκληρωτικά από ΑΑΑ arcade games.

    Ε, γιατί;

    Γιατί έτσι έκανε κέφι.

    Όσο αφορά το Returnal, ε, σόρρυ αλλά είναι ο ορισμός του "δεν με καίει κιόλας πως θα τα πάει το παιχνίδι". Είναι μετριότατο, πλην του τεχνικού τομέα (που ακόμα κι εκεί, μέχρι να το δω, κρατώ επιφυλάξεις). Θα μου πεις "μα...........είναι πειραματισμός, αυτό ακριβώς που ζητάς Λευτέρη".

    Όχι δεν ζητώ αυτό από τη Σονυ.

    Ζητώ να δίνει ΠΟΛΥ χρήμα, επιπέδου ΑΑΑ, σε παραγωγές ΠΕΡΑΝ των blockbuster. Και ΠΕΡΑΝ του ενός και μοναδικού Gran Turismo (εννοώ ότι έναν μόνο racing simulator έχει ως εταιρεία).

    Δώσε χρήμα σε είδη παιχνιδιών που αγνοείς εγκληματικά Σονυ: ΑΑΑ arcade platform, AAA strategy (οέο; έχουμε εδώ και 15 χρόνια -ΠΣ3- υποστήριξη mouse/keyboard, γιατί δεν έχουν βγάλει τέτοια παιχνίδια; Α, ξέρω πιπιλάνε την καραμέλα "αυτά τα παιχνίδια παίζουν μόνο οι PC gamers". Τέρμα ψεύτικη δικαιολογία: if you build it, they will come. Όχι να το φτιάξεις με "οικονομική φειδώ" δηλαδή να ωθήσεις το παιχνίδι στην μετριότητα, αλλά να ρίξεις πολύ χρήμα, σκληρή δουλειά, επιμονή και υπομονή.......και αν όχι με τον πρώτο τίτλο, τουλάχιστον με τον δεύτερο τίτλο θα αρχίσουν να έρχονται οι ορδές των strategy gamers), ΑΑΑ arcade αθλητικά παιχνίδια (γιατί Σονυ δεν βγάζεις ένα SSX; Ένα Ready to Rumble; Ένα μπασκετάκι αλά NBA Jam; ¶νετα αυτά φτιάχνονται ως ΑΑΑ παιχνίδια, αλλά με μικρότερο κόστος ΑΑ).

    Αυτό εννοώ.

    Βγάζε τα blockbuster σου, αλλά μην ξεχνάς την ΑΑΑ ποικιλία που μαγνήτισε τον κόσμο. Τώρα; Έχεις κόσμο που έχει συγκεκριμένα γούστα σε ΑΑΑ παιχνίδια. Τονίζω: σε ΑΑΑ.

    (η ποικιλία που αναφέρεται από συνφορουμίτες αφορά σκέτα Α παιχνίδια, ή indie σε digital μορφή στο Store. Σορρυ, αλλά δεν αναφέρομαι σε τέτοιες παραγωγές, είμαι πολύ στοχοποιημένος: ποικιλία σε ΑΑΑ παραγωγές, αυτό θέλω. Δεν με ενδιαφέρει το souls με uber γραφικά...........διότι είναι του 2009 παιχνίδι, χώρια ότι δεν με ενδιαφέρει το αντικείμενο).

Page 3 of 32 FirstFirst 123456713 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •