Page 24 of 32 FirstFirst ... 14202122232425262728 ... LastLast
Results 461 to 480 of 637

Thread: PlayStation Studios |OT|

  1. #461
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Το αντίστοιχο "2022" (2015) είχαμε ήδη The Order 1886... ας με πείσει κάποιος -αν μπορεί- ότι έβγαινε σε PS3 αυτό.

    Πάντως ρε παιδιά ειλικρινή απορία το έχω γιατί έχετε τόσο κοντή μνήμη κάποιοι... καλά, εγώ είμαι περίπτωση (δεν με λες και αντιπροσωπευτικό δείγμα) με την μνήμη ελέφαντα που έχω όπως μου λένε, αλλά τι διάολο παίζει με εσάς; Τόσο γρήγορα ξεχνάτε;

    Ελπίζω να καταλαβαίνετε ότι είστε τα καλύτερα θύματα για "μάδημα", τόσο από τους πολιτικούς, όσο και από τους γιάπηδες των εταιρειών.

    Εγώ όμως δεν είμαι Ελίτ να μαδήσω κανέναν, μεσαία τάξη είμαι (όπως κι εσείς), οπότε κάποια πράγματα οφείλω να τα πω "χωρίς αναισθητικό", μπας και ξυπνήσει ο κόσμος (wake up call).

    Με την ανοχή μας αλλάζει ρητορική εν μια νυκτί η Sony. Χωρίς το πορτοφόλι μας δεν πάνε πουθενά.

  2. #462

    Default

    ποια ηταν τα πολλα next gen games? Για μενα το 1ο πραγματικα next gen ηταν το uncharted 4 που βγηκε το 2016. Μεχρι τοτε υπηρχε καποιο πιο εντυπωσιακο παιχνιδι απο το last gen last of us ή ακόμα και το tomb raider? Αμφιβαλω.
    Αντε να δωσω ενα βαθμο στο witcher 3 , που ειχε το μαυρο του το χαλι οταν κυκλοφορησε και χρειαστηκαν αρκετα patch για να στρωσει.

    ολα τα υπολοιπα goty μεχρι τοτε, metal gear, gta, dragon age ολα cross gen δεν ηταν?

    Το the order ηταν ομορφο, αλλα ηταν ουσιαστικα ενα tech demo, λογω διαρκειας. Πλεον κανενας δεν τολμα να κυκλοφορησει κατι τετοιο.
    Το bloodborne που οσο και παιχνιδαρα να ηταν και με πολυ ομορφο art direction. Δεν μπορεις να πεις οτι ηταν καποιο τεχνολογικο θαυμα.

  3. #463
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Κάνεις ένα λάθος για το The Order: κανείς δεν τολμάει να κυκλοφορήσει γραμμικό παιχνίδι των 10 ωρών. Θεωρείται "κόκκινο πανί" από όσους ζητάνε "διάρκεια". Όχι γιατί είναι tech demo. Tech demo ήταν και το Uncharted 2. Μακράν καλύτερο όμως σαν "πακέτο".

    Ότι απογοήτευσε σε θέμα gameplay, ισχύει, αλλά ένα sequel θα μπορούσε να είναι πολύ βελτιωμένο και γιατί όχι, να έχει και MP (Co-op έστω).

    Προσωπικά το τίμησα day 1 για τους λόγους που ανέφερα (σπανίζουν 10ωρα γραμμικά παιχνίδια). Τα κυνηγάμε με το ντουφέκι κάτι τέτοια, αλλά μάλλον είμαστε μειοψηφία πλέον.

    Η πλειοψηφία έχει hardcore RPG παρελθόν και ζητάει άλλου τύπου εμπειρίες. Για αυτό και πήξαμε στα open world. Που δεν είμαι αντίθετος να βγαίνουν και τέτοια, αλλά προσωπικά προτιμώ λίγα και καλά, τα πολλά open world με "μπουκώνουν" προσωπικά σαν gamer.

    Τελοσπάντων, είναι αυτό που είναι η τρέχουσα κατάσταση και δεν αλλάζει. Ίσως στο μέλλον να μπουκώσει κι άλλος κόσμος και κάποια στιγμή να ξαναγυρίσουμε στα παλιά (η κυκλικότητα του χρόνου που έλεγα, όλα κάνουν κύκλους σε αυτή την ζωή).

    Το Bloodborne όντως δεν ήταν τεχνολογικό θαύμα, αλλά νομίζω θεωρείται next gen leap συγκριτικά με το Demon's Souls. Με επιφύλαξη αυτό, γιατί δεν είμαι και ο πλέον ειδικός.

  4. The Following 3 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    mihalis13 (16-01-2022),PDS (16-01-2022),Stefanos (16-01-2022)

  5. #464
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    ολα τα υπολοιπα goty μεχρι τοτε, metal gear, gta, dragon age ολα cross gen δεν ηταν?
    Αυτά είναι 3rd party, ενώ το παρόν topic είναι για τα 1st party της Sony. Εκεί υπήρξε αλλαγή πλεύσης.

    Κάποιοι λένε ότι τους βολεύει η κοινή ISA μεταξύ PS4/5. Ακόμα και χωρίς κοινή ISA είναι εφικτό (με παραπάνω κόπο) να ξαναγραφτεί ο κώδικας των SPUs σε compute shaders (βλ. Uncharted/TLOU remasters).

    Όπως και να έχει, η κοινή ISA σημαίνει ότι αρκεί ένα απλό recompilation του executable με το PS5 SDK. Άρα δεν δικαιολογείται να ζητάνε €10 next-gen tax "because reasons".

    Για αυτό λέω και ξαναλέω ότι όποιος δεν γνωρίζει ούτε τα βασικά, γίνεται θύμα για μάδημα. Οι λίγοι που γνωρίζουμε δεν μπορούμε να κάνουμε την διαφορά.

  6. #465

    Default

    το demo κολλαει στη διαρκεια.
    Και εγω day one το δανειστηκα απο το seven και το επεστρεψα την επομενη μερα αφου το ειχα τερματισει. Ηταν σιγουρα λιγοτερο απο 10 ωρες το playthrough. Εμενα μου αρεσε ακομα και σαν gameplay, αλλα ηταν μικρο. Πολυ θα ηθελα να βλεπαμε περισσοτερα απο αυτο.
    Ωστοσο ο χρονος που χρειαζεσαι για την παραγωγη ενος 6ωρου γραμμικου παιχνιδιου ειναι περιορισμενος και δεν ειναι το καλυτερο παραδειγμα για τη συζητηση που κανουμε.
    Αν θες να συγκρινουμε, το Astro playroom αυτη της γενιας, ηταν πιο wow, απο οτι το the order τοτε... Για τετοιες συγκρισεις μιλαμε.

    Καλως ή κακως το generation leap στα γραφικα, δε προκειται να ειναι τοσο μεγαλο οσο στις προηγουμενιες γενιες. Και εσυ και εγω, εχουμε δει τη μεταβαση απο τα 8bit στα 16bit, μετα στα 3d. Μπροστα σε αυτα, τα σημερινα upgrade ειναι της πλακας. H συζητηση εχει παει στα frames και στα loading times. Αν θες να κυκλοφορησεις κατι στη last gen και εισαι διατεθιμενος να κανεις τους αντιστοιχους συμβιβασμους, δε νομιζω οτι θα ειναι πολλα τα παιχνιδια που δεν θα μπορουσαν να γινουν port και στις παλιοτερες κονσολες.

    για τα open world, με πολυ συγκεκριμενες εξαιρεσεις συμφωνουμε απολυτα, αλλα ειναι αλλη συζητηση.

    το bloodborne θα επρεπε να το συγκρινεις με το dark souls 2 που ηταν cross gen. Τεχνικα δε θα το ελεγες καλυτερο.

    ποια ηταν τα early first party της sony την προηγουμενη γενια? μετριατζες τυπου killzone, knack, infamous . Αναξια συζητησης.
    Last edited by tomic20; 16-01-2022 at 01:36.

  7. The Following User Says Thank You to tomic20 For This Useful Post:

    Brazhlias (17-01-2022)

  8. #466
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    το demo κολλαει στη διαρκεια.
    Δηλαδή; Το HZD1 δεν είναι tech demo στο τομέα του (open world); Τα περισσότερα 1st party (από περίοπτες ομάδες) είναι tech demos. Ακόμα και το RDR2 είναι tech demo (στα 3rd party open world).

    Άρα που κολλάει η διάρκεια στο αν είναι tech demo ή όχι;

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Και εγω day one το δανειστηκα απο το seven και το επεστρεψα την επομενη μερα αφου το ειχα τερματισει. Ηταν σιγουρα λιγοτερο απο 10 ωρες το playthrough.
    Ναι, 10 ώρες για πλατίνα, αλλιώς γύρω στις 7 ώρες.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Εμενα μου αρεσε ακομα και σαν gameplay, αλλα ηταν μικρο.
    Δεν ξέρω τι κριτήριο έχεις για το gameplay, για μένα το benchmark στα TPS είναι η ND (Uncharted/TLOU). Ακόμα και το stealth δεν το είχαν, δυστυχώς...

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Πολυ θα ηθελα να βλεπαμε περισσοτερα απο αυτο.
    Πάει η Ready at Dawn, το γύρισε σε άλλου τύπου παραγωγές (ούτε καν για PSVR δεν την κράτησε η Sony, τεσπά).

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Ωστοσο ο χρονος που χρειαζεσαι για την παραγωγη ενος 6ωρου γραμμικου παιχνιδιου ειναι περιορισμενος και δεν ειναι το καλυτερο παραδειγμα για τη συζητηση που κανουμε.
    Μύθος!

    Δεν σου κάνει εντύπωση πως η Ubisoft γεννάει συνεχώς open world σαν κουνελομάνα, ενώ η ND βγάζει γραμμικά παιχνίδια μια στο τόσο; Πώς γκένεν αυτό;

    Έχεις ιδέα τι attention to detail απαιτεί ένα γραμμικό παιχνίδι, συγκριτικά με ένα open world που το γεμίζουν για πλάκα generic fetch quests;

    Δεν είναι τυχαίο πόσα open world βγαίνουν πλέον (και λόγω grind/MTX).

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Αν θες να συγκρινουμε, το Astro playroom αυτη της γενιας, ηταν πιο wow, απο οτι το the order τοτε... Για τετοιες συγκρισεις μιλαμε.
    Νομίζω είναι αδόκιμη αυτή η σύγκριση, είναι άλλου ύφους παιχνίδι. Το Astro θα το σύγκρινα με τίτλους της Nintendo.

    Πάντως οπτικά/τεχνολογικά το The Order 1886 κρατάει μέχρι και σήμερα, δεν έχει γεράσει.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Καλως ή κακως το generation leap στα γραφικα, δε προκειται να ειναι τοσο μεγαλο οσο στις προηγουμενιες γενιες. Και εσυ και εγω, εχουμε δει τη μεταβαση απο τα 8bit στα 16bit, μετα στα 3d. Μπροστα σε αυτα, τα σημερινα upgrade ειναι της πλακας.
    Ναι, όντως. Σαν την μετάβαση από το dial-up στο ADSL δεν είναι η μετάβαση από ADSL σε VDSL. Ή η μετάβαση από SDTV/Composite σε HDTV/HDMI. Once in a lifetime leaps.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    H συζητηση εχει παει στα frames και στα loading times. Αν θες να κυκλοφορησεις κατι στη last gen και εισαι διατεθιμενος να κανεις τους αντιστοιχους συμβιβασμους, δε νομιζω οτι θα ειναι πολλα τα παιχνιδια που δεν θα μπορουσαν να γινουν port και στις παλιοτερες κονσολες.
    Η συζήτηση έχει πάει «εκεί», γιατί τόσα ξέρει, τόσα λέει ο κόσμος σε «τεχνολογικά» (my ass) fora!

    Μια χαρά είχαμε και instant loading times (λέγε με cartridge/ROM) και 60 fps στην 16-bit era και και και... τι να σου κάνω εγώ που μερικοί ήταν στα μπαλάκια του μπαμπά τους τότε και εντυπωσιάζονται αδίκως;

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    για τα open world, με πολυ συγκεκριμενες εξαιρεσεις συμφωνουμε απολυτα, αλλα ειναι αλλη συζητηση.
    Μα φυσικά, δεν είπα ποτέ π.χ. η Rockstar (μαστόρισσα των open world) να το γυρίσει σε linear games.

    Σε τέτοιες περιπτώσεις (τικάρισμα κουτακίου) αναφέρομαι: http://www.eurogamer.net/articles/20...p-explains-why

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    το bloodborne θα επρεπε να το συγκρινεις με το dark souls 2 που ηταν cross gen. Τεχνικα δε θα το ελεγες καλυτερο.
    Γιατί να συγκρίνω με 3rd party (Dark Souls) και όχι 1st party (Demon's Souls);

    Αν θυμάμαι καλά, το Demon's Souls είχε μια στοιχειώδη αξιοποίηση των Cell SPUs, κάτι που δεν έχει κανένα Dark Souls. Κάνω λάθος; Αν ναι, διορθώστε με.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    ποια ηταν τα early first party της sony την προηγουμενη γενια? μετριατζες τυπου killzone, knack, infamous . Αναξια συζητησης.
    Εδώ μιλάει το προσωπικό σου bias, ελπίζω να το καταλαβαίνεις αυτό (μετριάτζες γιατί? για να σου βγει με το στανιό ρητορική ρεβιζιονισμού ότι δεν είχε next-gen line up το PS4?). Ειδικά με τα shooters παρατηρώ ότι έχεις «θεματάκι»... να αρχίσω να βαφτίζω κι εγώ μετριάτζες τα RPG επειδή έχω θεματάκι (θεματάρα δηλαδή!) με το grind; Θα είμαι αντικειμενικός πιστεύεις; Εγώ με το KZSF ξέρω ότι πέρασα αρκετές ώρες, κι ας μην τρελαίνομαι για FPS.

    Το Infamous προσωπικά το βρήκα το πιο «ξεκούραστο» (προσοχή: όχι το καλύτερο της γενιάς) open world ever! Δεν με μπούκωσε καθόλου. Σχεδόν ένιωθα σαν να έπαιζα linear game.
    Το πιο κουραστικό open world: AC Unity με τα άααααααααπειρα σημαδάκια στον χάρτη! Ακόμα έχω PTSD από αυτή την «εμπειρία».

    Anyway, το έχω αποδεχτεί ότι τα map cleaning παιχνίδια είναι για όσους έχουν completionist OCD («τροφοσυλλεκτικό» gaming όπως το λέω εγώ). Μάζευε (loot) κι ας είναι ρώγες...

  9. #467

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Κάνεις ένα λάθος για το The Order: κανείς δεν τολμάει να κυκλοφορήσει γραμμικό παιχνίδι των 10 ωρών. Θεωρείται "κόκκινο πανί" από όσους ζητάνε "διάρκεια". Όχι γιατί είναι tech demo. Tech demo ήταν και το Uncharted 2. Μακράν καλύτερο όμως σαν "πακέτο".

    Ότι απογοήτευσε σε θέμα gameplay, ισχύει, αλλά ένα sequel θα μπορούσε να είναι πολύ βελτιωμένο και γιατί όχι, να έχει και MP (Co-op έστω).

    Προσωπικά το τίμησα day 1 για τους λόγους που ανέφερα (σπανίζουν 10ωρα γραμμικά παιχνίδια). Τα κυνηγάμε με το ντουφέκι κάτι τέτοια, αλλά μάλλον είμαστε μειοψηφία πλέον.

    Η πλειοψηφία έχει hardcore RPG παρελθόν και ζητάει άλλου τύπου εμπειρίες. Για αυτό και πήξαμε στα open world. Που δεν είμαι αντίθετος να βγαίνουν και τέτοια, αλλά προσωπικά προτιμώ λίγα και καλά, τα πολλά open world με "μπουκώνουν" προσωπικά σαν gamer.

    Τελοσπάντων, είναι αυτό που είναι η τρέχουσα κατάσταση και δεν αλλάζει. Ίσως στο μέλλον να μπουκώσει κι άλλος κόσμος και κάποια στιγμή να ξαναγυρίσουμε στα παλιά (η κυκλικότητα του χρόνου που έλεγα, όλα κάνουν κύκλους σε αυτή την ζωή).

    Το Bloodborne όντως δεν ήταν τεχνολογικό θαύμα, αλλά νομίζω θεωρείται next gen leap συγκριτικά με το Demon's Souls. Με επιφύλαξη αυτό, γιατί δεν είμαι και ο πλέον ειδικός.
    Να βγάζουν γραμμικά παιχνίδια των 10 ωρών αλλά να τα χρεώνουν 40 ευρώ day one όχι full price .
    Ειδάλλως να βγάζουν γραμμικά παιχνίδια με τη διάρκεια του last of us 2.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  10. #468
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Καλως ή κακως το generation leap στα γραφικα, δε προκειται να ειναι τοσο μεγαλο οσο στις προηγουμενιες γενιες. Και εσυ και εγω, εχουμε δει τη μεταβαση απο τα 8bit στα 16bit, μετα στα 3d. Μπροστα σε αυτα, τα σημερινα upgrade ειναι της πλακας. H συζητηση εχει παει στα frames και στα loading times.
    Eχει ενδιαφερον να κανουμε αυτη τη συζητηση στο τελος αυτης της γενιας. Οταν θα εχουμε στα χερια μας λιγα εστω next gen games. Απο κει και περα υπαρχει ενα hint με τα demo της epic.
    Oχι οτι δεν συμφωνω οτι υπαρχει diminishing returns. Αλλα υπαρχει τεραστιο περιθωριο ακομα για να δεις generation leap.


    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    το bloodborne θα επρεπε να το συγκρινεις με το dark souls 2 που ηταν cross gen. Τεχνικα δε θα το ελεγες καλυτερο.
    τεχνικα δεν θα το ελεγες καλυτερο??
    Σχεδον 1.5 γενια πανω θα ελεγα οτι ειναι το bloodborne. Και αυτο το 1.5 προκυπτει γιατι το δημιουργησαν ως exclusive (το DS2 ηταν multiplatform).
    Μιλαμε δειχνει σαν να εχει τριπλασια γεωμετρια.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    ποια ηταν τα early first party της sony την προηγουμενη γενια? μετριατζες τυπου killzone, knack, infamous . Αναξια συζητησης.
    Ακομα και μετριατζες να ειναι (που το infamous δεν ειναι) τι σχεση εχει αυτο με το θεμα που συζηταμε?
    Αυτο που μας ενδιαφερει ειναι οτι οι sony devs μπηκαν απο το 2010 σε next gen development (σαν να λεμε σημερα απο το 2018-19 για το ps5). Μπηκαν σε ουσιαστικη τριβη με το next gen hardware ακομα απο τα dev kits. Kαι τελικα σου εδωσαν horizon (που εδειχνε ασυλληπτο οταν βγηκε) και το GOT. Το εξελιξαν ολο αυτο μεσα απο αυτη τη διαδικασια.

    Πως θα σου φαινοταν αν σου εβγαζε η Guerilla το killzone που θα ετρεχε σε ps3 και ps4 (καταλαβαινεις πως θα εδειχνε) και μετα σου εβγαζε horizon σαν πρωτη next gen προσπαθεια? Κατα την αποψη μου το horizon δεν θα ηταν ποτε αυτο που ειδαμε.
    .

  11. #469
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Να βγάζουν γραμμικά παιχνίδια των 10 ωρών αλλά να τα χρεώνουν 40 ευρώ day one όχι full price .
    Εγώ μέσα είμαι, αλλά...............

    Το Gears 5 γιατί νομίζεις το έπαιξα;

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Ειδάλλως να βγάζουν γραμμικά παιχνίδια με τη διάρκεια του last of us 2.
    Το TLOU2 θυμάμαι ήθελαν να το κάνουν ακόμα μεγαλύτερο (δηλαδή και περισσότερη κούραση για τον παίκτη και περισσότερο crunch για την ND)... για μένα το TLOU1 ήταν «τόσο-όσο» σε διάρκεια. Δεν ζήτησα ποτέ κάτι μεγαλύτερο.

    "Bigger is better" λογική. Ίδιο πράγμα είναι να φας μια σοκολάτα και ίδιο ένα καφάσι σοκολάτες; Δεν λέω, σίγουρα είναι εθιστικά κάποια πράγματα (και video games και φαγώσιμα), αλλά μέχρι ενός ορίου.

    Προσωπικά ως κάποιος που δεν έχει βαρύ RPG παρελθόν (εννοώ να ροκανίζει για πλάκα στην καθισιά του παιχνίδια των 100-200-500-1000 ωρών και βάλε) δεν το εγκρίνω αυτό. But that's just me. Άλλοι σίγουρα θα διαφωνήσουν.

    Θέλω μια νορμάλ διάρκεια στο μοναχιλίκι (SP) και ένα παιχνίδι-υπηρεσία για παρεΐστικο gaming (MP). Αυτά.

    ΥΓ: Εδώ υπάρχει κόσμος που ζητάει από την ND να βγάλει RPG (!!!). Εντάξει, να ζητήσω κι εγώ από την CDPR να βγάλει linear games (ενώ έχει χτίσει όνομα στα RPG); Σαν να φτύνω στα μούτρα τους fans της θα ήταν... οπότε δεν θα το κάνω.

    Υπάρχουν πολλά παιχνίδια εκεί έξω που με ψήνουν λόγω theme/story, αλλά δυστυχώς δεν με ψήνουν πάντα σαν gameplay.

  12. The Following 2 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Lefteris_X (16-01-2022),PDS (16-01-2022)

  13. #470

    Default

    το hzd ή το rdr 2 ειναι πολυ ομορφα τεχνολογικα , αλλα δεν θα τα ελεγα ντεμο γιατι ειναι full scale παιχνιδια. Οταν ενα παιχνιδι ειναι τοσο μικρο οσο το the order, είναι ουσιαστικά δείγμα παιχνιδιου...

    Τα assassins ξερεις πολυ καλα οτι η ubisoft για να τα κυκλοφορει με το ρυθμο που το κανει τα δουλευει με πολλα στουντιος να δουλευουν παραλληλα στα ιδια και σε διαφορετικα παιχνιδια. Ασχετως του οτι δεν μου αρεσουν καθολου, για τους ιδιους λογους που αναφερεις, αναγνωριζω οτι θέλουν το χρονο τους.

    οταν μιλαμε για ενα τοσο μικρο παιχνιδι οπως το the order, δεν μπορεις να το συγκρινεις με τα κανονικα π.χ. uncharted. η ND το lost legacy που ξεκινησε το development μετα το uncharted 4, μεσα σε ενα χρονο το κυκλοφορησε. To λεω αυτο, γιατι το επιχειρημα του pds ηταν οτι τη προηγουμενη γενια τα στουντιος ξεκινησαν να δουλευουν σε next gen projects 2 χρονια πριν το launch της κονσολας, δε κολλαει με το the order.

    οτι δεν παιζω (σχεδον)καθολου first person, το εχω γραψει πολλες φορες, αλλα το οτι χαρακτηριζω το killzone μετριαντζα ή το infamous το βλέπεις και απο το metacritic τους. Το να κυκλοφορησει η nd ενα π.χ. Savage Starlight, mission based rpg, τυπου mass effect δεν πιστευω οτι θα ηταν τοσο μακρυα απο την fanbase της. Προσωπικα πιστευω οτι τελειωσε με τα uncharted και δε γνωριζω αν θα δουμε αλλο last of us συντομα, οποτε δε θα με χαλουσε να ξεκινουσαν κατι διαφορετικο απο οτι εχουν δοκιμασει στο παρελθον. Ενα action fantasy rpg απο την ND, με τα production value της, επίσης θα ηταν κατι που θα ηθελα να δω.

    τοσο το demon souls όσο και το dark souls, third party είναι στην ουσια , αφου το ιδιο στουντιο τα εφτιαξε( η from software) . Το οτι η σονι ηταν ο publisher δεν αλλαζει κατι.

    pds τεχνικα δεν εχουν τεραστιες διαφορες ,το ds2 με το bloodborne και παιζει το 1ο να τρεχει καλυτερα(60 fps vs 30 fps). Απο αποψη art direction, ναι και εμενα μου αρεσει πολυ περισσοτερο το bloodborne. (τεσπα, ισως οντως να λεω και βλακειες εδω, δεν τα εχω και τοσο προσφατα στο κεφαλι μου)

    η insomniac κυκλοφορησε ηδη το next gen ratchet και εχει αλλα 2 αποκλειστικα next gen για το 2023. Γενικοτερα πιστευω οτι απο το 2023 και μετα σταματαει το crossgen και οτι ολα τα first party studios της σονυ, δουλευουν εστω και παραλληλα με τα οποια crossgen παιχνιδια τους, ηδη προς αυτη τη κατευθυνση.

    Οτι εγινε και στην προηγουμενη γενια δηλαδη, απλα η sony εχει βελτιωσει παρα πολυ το development cycle στα παιχνιδια της.

    Συμφωνω απολυτα στο επιχειρημα οτι τα gow2 και hzd2, θα ηταν πολυ καλυτερα παιχνιδια αν σχεδιαζοταν χωρις να εχουν στο μυαλο τους οτι πρεπει να παιξουν και στο πσ4.
    Δε συμφωνω οτι οι κυκλοφοριες των first party της sony, τα πρωτα χρονια του release του ps4 , συμβαδιζουν με το επιχειρημα του pds. Πιστευω οτι μελλοντικα τοσσο guerilla οσο και η suckerpunch θα δωσουν αντιστοιχα hzd ή got στα αντιστοιχα χρονικα διαστηματα με το ps4.

    Θα φανει στην πραξη.

  14. #471
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Τότε θα κλείσει την κάνουλα των PC ports η Sony, ενώ στο ενδιάμεσο θα έχει κάνει social conditioning (ψυχολογικό μασάζ) στον κοσμάκη ότι τα παιχνίδια της βγαίνουν και σε PC (αργά ή γρήγορα); Άπαξ και βγει η οδοντόπαστα από το σωληνάριο, δεν ξαναμπαίνει μέσα (Αμερικάνικη παροιμία). Είναι να μην καλομάθεις τον κόσμο, μετά δεν θα φταίει αυτός που θα περιμένει συγκεκριμένα πράγματα.
    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    ΑΝ αργότερα αλλάξει η στρατηγική και δούμε exclusives ταυτόχρονα σε PS και PC τότε το ξανακοιτάμε και ψηφίζει ο καθένας με το πορτοφόλι του.
    Sony Should Be Putting All PlayStation Exclusives On PC, Day One

    https://www.forbes.com/sites/paultas...on-pc-day-one/

    Αρχίσαμε... τι το 'θελα και το είπα!

    ΥΓ1: Όσοι ξέρουν τι εστί «δημοσιογραφία», ξέρουν τι «ρόλο» βαράνε τέτοια άρθρα... πολύ δύσκολα θα με πείσει κάποιος πλέον ότι δεν πάει προς σαλαμοποίηση το θέμα των Sony 1st party.

    ΥΓ2: Κάποιος καχύποπτος θα έλεγε ότι είναι λες και τον πλήρωσε η MS να πετάξει την «μπανανόφλουδα» (aka bait) στην Sony.

    Προφανώς αυτό δεν μπορεί να αποδειχθεί, αλλά είναι χαρακτηριστική η εξής πρόταση (πιο bait πεθαίνεις μιλάμε): "PlayStation should consider this idea sooner rather than later, before Microsoft keeps building a big head start in this area.".

    Ναι-ναι, η MS που είναι καλύτερα προετοιμασμένη από άποψη cross-platform dev tools/API κλπ. Τρίβουν τα χέρια τους εκεί στο Redmond με τις εξελίξεις. Η εταιρία-μαύρη τρύπα που εξαφάνισε ένα σωρό άλλες εταιρίες και ανώτερα μηχανήματα έναντι των PC.

    Βλακεία της Sony θα είναι αν τσιμπήσει το bait, όσο ύπουλη και να είναι η M$ διαχρονικά...

  15. #472
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Το βασικό σου λάθος ειναι οτι ασχολείσαι με τα "άρθρα" του Forbes.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  16. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    tomic20 (16-01-2022)

  17. #473
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Το βασικό σου λάθος ειναι οτι ασχολείσαι με τα "άρθρα" του Forbes.
    Εξήγησέ μου τι πρόβλημα υπάρχει με το Forbes; Έγκυρο οικονομικό site δεν θεωρείται;

    Μακάρι να λέει πίπες, αλλά δεν νομίζω... τέτοια άρθρα συνήθως είναι φυτευτά/μιλημένα για να προωθήσουν συγκεκριμένη ρητορική.

    ΥΓ: Γενικά σαν άνθρωπος δεν έχω «ιδεολογικά» κολλήματα... μπορώ να διαβάσω τα πάντα: από capital.gr μέχρι Ριζοσπάστη και από Robert Kiyosaki μέχρι Μπογιόπουλο. Στο τέλος-τέλος έχω την διανοητική ικανότητα/κριτική σκέψη να σταχυολογήσω τι θα κρατήσω και τι θα πετάξω από όσα διάβασα.

  18. #474
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Εξήγησέ μου τι πρόβλημα υπάρχει με το Forbes; Έγκυρο οικονομικό site δεν θεωρείται;

    Μακάρι να λέει πίπες, αλλά δεν νομίζω... τέτοια άρθρα συνήθως είναι φυτευτά/μιλημένα για να προωθήσουν συγκεκριμένη ρητορική.

    ΥΓ: Γενικά σαν άνθρωπος δεν έχω «ιδεολογικά» κολλήματα... μπορώ να διαβάσω τα πάντα: από capital.gr μέχρι Ριζοσπάστη και από Robert Kiyosaki μέχρι Μπογιόπουλο. Στο τέλος-τέλος έχω την διανοητική ικανότητα/κριτική σκέψη να σταχυολογήσω τι θα κρατήσω και τι θα πετάξω από όσα διάβασα.
    Το Forbes είναι γνωστό ότι κάνει sensationalist "άρθρα" χαμηλής ποιότητας με clickbait τίτλους για να μαζέψει viewers. Οι contributors του πληρώνονται με τα clicks άρα more outrage -> more money.

    Ειδικά σε θέματα με ψωμί ("Apple / Samsung", "Microsoft / Sony") που προσφέρονται για τέτοια "opinion pieces" γίνεται ένας χαμουλης
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  19. The Following 3 Users Say Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    mihalis13 (16-01-2022),psx3 (16-01-2022),shadowfax7 (16-01-2022)

  20. #475
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Το Forbes είναι γνωστό ότι κάνει sensationalist "άρθρα" χαμηλής ποιότητας με clickbait τίτλους για να μαζέψει viewers. Οι contributors του πληρώνονται με τα clicks άρα more outrage -> more money.

    Ειδικά σε θέματα με ψωμί ("Apple / Samsung", "Microsoft / Sony") που προσφέρονται για τέτοια "opinion pieces" γίνεται ένας χαμουλης
    Χμμμ, μάλιστα.

    Εντάξει, το ίδιο μπορείς να πεις και για το Bloomberg, αλλά και αυτό θεωρείται έγκυρο οικονομικό site.

    Εντωμεταξύ για το θέμα του storytelling που συζητούσαμε χθες, θυμήθηκα το εξής:

    Για ποιόν λόγο βγαίνουν π.χ. τα UC4/TLL σε PC και όχι τα UC1-2-3; Story δεν έχουν αυτά του PS3; Δεν αξίζει ο PCάς που τυχαίνει να είναι και fan των Uncharted να απολαύσει όλο το lore του IP; Τι διάολο θα καταλάβει κάποιος για Ναθαναήλ/Έλενα αν ΔΕΝ παίξει το UC1 και ξεκινήσει με το UC4, οέο;

    Δεν το καταλαβαίνω. Να πω ότι δεν υπήρχε ήδη έτοιμος/στρωμένος κώδικας (λέγε με PS4 remaster) και έπρεπε να ξαναγράψουν τον κώδικα των SPUs, θα το καταλάβαινα περισσότερο...

    Τι φάση; Θεωρείται «ασόβαρο» το storytelling των UC1-2-3 επειδή είναι πιο light-hearted και όχι τόσο βαρύ/δραματικό; Ειλικρινά δεν έχω καταλάβει πως το σκέφτονται εκεί στην Sony, μισές δουλειές κάνουν IMHO.

    Η ειρωνεία είναι ότι τα UC1-2-3 σίγουρα θα έχουν δραματικά χαμηλότερα PC requirements, άρα θα τα απολαύσει περισσότερος κόσμος, άρα οι καλλιτέχνες (βλ. Amy Hennig) πίσω από αυτά θα είναι πιο ικανοποιημένοι/ευχαριστημένοι ότι δεν «περιορίστηκαν» τα πονήματά τους. No?



    Μου διαφεύγει κάτι; Πολύ θα ήθελα να διαβάσω μια πειστική/ευλογοφανή εξήγηση. Ελπίζω να μην είναι εσκεμμένο για να «θάψουν» τα παλιά στην λήθη του παρελθόντος (το λες και λίγο retcon αυτό, αν ισχύει τέτοιο ενδεχόμενο).

    Όπου Uncharted βάλτε και God of War (τα παλιά τα ορθόδοξα)... ειδικά το Ascension θα έλαμπε σε 4K! Φοβερό graphics/texture quality με μόλις 256MB VRAM. Κρίμα που δεν έγινε remaster ποτέ.

    ΥΓ: Την MS μπορεί να μην την γουστάρω, αλλά οφείλω να είμαι αντικειμενικός μαζί τους: το συνηθίζει να βγάζει ολοκληρωμένα πακετάκια (βλ. Halo MCC). Όλα τα Campaign, όλο το lore και το MP φυσικά. Όχι μισές δουλειές. Έτσι μάλιστα.
    Last edited by psx3; 16-01-2022 at 14:09.

  21. #476
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    pds τεχνικα δεν εχουν τεραστιες διαφορες ,το ds2 με το bloodborne και παιζει το 1ο να τρεχει καλυτερα(60 fps vs 30 fps). Απο αποψη art direction, ναι και εμενα μου αρεσει πολυ περισσοτερο το bloodborne. (τεσπα, ισως οντως να λεω και βλακειες εδω, δεν τα εχω και τοσο προσφατα στο κεφαλι μου)
    Εγω τεχνικα βλεπω τεραστιες. Δεν θα ετρεχε στο ps3 με την καμια το bloodborne. Και μονο οτι καταφερνει να τρεξει 60fps στο ps4 (το DS2) αυτο δειχνει οτι τα assets ηταν σε πολυ χαμηλα επιπεδα (ps3) στο DS2. Και οτι μιλαμε για generation leap.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Δε συμφωνω οτι οι κυκλοφοριες των first party της sony, τα πρωτα χρονια του release του ps4 , συμβαδιζουν με το επιχειρημα του pds. Πιστευω οτι μελλοντικα τοσσο guerilla οσο και η suckerpunch θα δωσουν αντιστοιχα hzd ή got στα αντιστοιχα χρονικα διαστηματα με το ps4.

    Θα φανει στην πραξη.
    αν συμβει αυτο θα ειναι οι πρωτες τους next gen προσπαθειες και αυτες στο δευτερο μισο της next-gen γενιας. Το προβλημα ειναι οτι ολα αυτα τα δεχομαστε χωρις διαμαρτυριες (απο οτι καταλαβαινω σου φαινεται οκ η στροφη της sony), οποτε μια χαρα θα σου φερουν και day one τα παιχνιδια στο pc, και η λογικη της κονσολας με ολα τα πλεονεκτηματα της (το βασικο για μενα ειναι κανεις development σε specs που εχουν ολοι) θα παει στον καλαθο.
    .

  22. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    psx3 (16-01-2022)

  23. #477
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Χμμμ, μάλιστα.

    Εντάξει, το ίδιο μπορείς να πεις και για το Bloomberg, αλλά και αυτό θεωρείται έγκυρο οικονομικό site.
    Προσωπικά δεν θα έλεγα ποτε ότι το Forbes είναι κάτι αντίστοιχο με το Bloomberg ούτε βάσει τίτλων και κυριως περιεχομένου
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  24. #478
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Έκαναν renew (?) το logo της Psygnosis.


    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  25. The Following 2 Users Say Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    psx3 (17-01-2022),Stefanos (17-01-2022)

  26. #479
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Άλλη μια απόδειξη των κυκλικών patterns που έλεγα παραπάνω...

    ΥΓ: Και μια νεκρανάσταση της Evolution χρειαζόμαστε για να βγάλει τον ανταγωνιστή του Forza Horizon.

  27. The Following 2 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Stefanos (17-01-2022),tomic20 (17-01-2022)

  28. #480
    Elite Stefanos's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Greece
    Posts
    1,050
    Name
    Στέφανος

    Default

    PSX3 από το στόμα σου και στου Θεού τ' αυτί!
    " H ζωή είναι μικρή γι' αυτό γράφεται με τρία γράμματα "
    (By Stefanos to Simple People)


  29. The Following User Says Thank You to Stefanos For This Useful Post:

    psx3 (17-01-2022)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •