Page 16 of 32 FirstFirst ... 612131415161718192026 ... LastLast
Results 301 to 320 of 637

Thread: PlayStation Studios |OT|

  1. #301
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Αλλα δεν μπορω να μην κανω μια Α συνδεση με βαση τα "φιλανθρωπικα" ιδεωδη μας και την ολη σταση με το PS5. Δηλαδη κατα μια εννοια νιωθω οτι η οποια "φιλανθρωπικη" δραση σχετικα με το (ευτελες κυριολεκτικα μην το ξεχναμε) θεμα του PS4/PS5 και του καταναλωτικου κοινου και των δυο, μαλλον εστιαζει αποκλειστικα και μονο σε εμας, το κοινο του PS5. Δηλαδη:

    α) Μας νοιαζει που οι τιμες για εμας τους Master Race PS5 ειναι αυξημενες κατα 10 ευρω. Συν τις ολες upgrade κοροιδιες κλπ. Εκει μας ποναει η αδικια και η σταση της Sony που ειναι εναντια στον καταναλωτη.
    β) Μας ενοχλει που η Sony δεν μας συμπεριφεται αποκλειστικα ως αυτο που μας αξιζει, δηλαδη την Master Race της Sony κοινοτητας, με το να κυκλοφορει τα παιχνιδια της σε ολοκληρη την κοινοτητα και αρα οχι στο 10% της Master Race αποκλειστικα και μονο.
    γ) Κατα συνεπεια ψιλοχεστηκαμε που το 90% της PS κοινοτητας που ειτε δεν εχει τα λεφτα για PS5, ειτε δεν βρισκει, ειτε οτιδηποτε αλλο, μενουν στην απεξω. Αυτη η factually "pro consumer" τακτικη ξαφνικα ειναι μη επιθυμητη και επαισχυντη. Να πα να παρουν οι peasants PS5 αν θελουν να παιξουν το καινουργιο God of War. Αν δεν βρισκουν, τοτε να περιμενουν. Αν δεν εχουν λεφτα, προβλημα τους. Not our problem.


    Δεν ξερω... καπου το χανουμε το ολο θεμα μεσα στο μυαλο μου. Υπαρχει μια Α αντιφαση, θα την χαρακτηριζα ακομα και υποκρισια. Τελικα ειμαστε υπερ του καταναλωτικου κοινου γενικοτερα, ενδιαφερομαστε για ολους, ή απλα κοιταμε την παρτη μας? Εγω νιωθω το δευτερο. Εγω βασικα ετσι ειμαι το ξεκαθαριζω. Αλλα το λεω ξεκαθαρα και ντομπρα. Χεστηκα για το PS4. Κουτελο καθαρο ομως. Οχι επιλεκτικες ευαισθησιες και ρητορικες καθως με βολευουν. Just saying.

    OBVIOUS DISCLAIMER 2: Δεν προσπαθω να υπονοησω οτι η "καλη Sony" σκεφτεται τον τυπο που δεν εχει λεφτα να παρει το PS5 και κυκλοφορει το God of War ως φιλανθρωπικη δραση... φυσικα κοιταει τους τονους απο φραγκα που προκυπτουν απο αυτην την κινηση. Τα χερια της τριβει. Απο την αλλη ομως, δεν παυει να ειναι γεγονος οτι αυτη η κινηση χαροποιει εκατομμυρια κοσμου/πελατες και τις τσεπες τους, μεσα σε ενα τετοιο δυσκολο οικονομικο κλιμα και περιοδο που βιωνουν. Δεν ειναι φιλανθρωπικο το ολο σκηνικο, αλλωστε... υπηρξε ποτε καμμια πολυεθνικη εταιρεια που επραξε με κυριο γνωμονα την φιλανθρωπια και οχι το συμφερον της? Μην τρελαθουμε κιολας...

    Έχει ξαναγίνει η συγκεκριμένη συζήτηση και νομίζω ότι η πλειοψηφία του forum ήταν κατά της συγκεκριμένης τακτικής και οπτικής.

    Όταν αγόραζες μια κονσόλα νέας γενιάς έκανες ένα "συμβόλαιο" με τον κατασκευαστή ότι για τα επόμενα 5-7 χρόνια εκείνος θα υποστηρίξει την συγκεκριμένη κονσόλα και θα την εκμεταλλευτεί πλήρως. Αυτό συνέβαινε μέχρι την τωρινή γενιά, όπου και οι δυο εταιρείες άλλαξαν τακτική.

    Άρα ως καταναλωτής ήξερες να υπολογίσεις πότε σε συνέφερε να επενδύσεις στη νέα κονσόλα. Ήθελες high end; Το έπαιρνες στην αρχή. Είχες backlog και συγκεκριμένο budget; Το έπαιρνες στη μέση. Δεν σε ενδιέφερε και τόσο; Το έπαιρνες στο τέλος που οι τιμές είναι χώμα.

    Δίκαιο για όλους. Αν έκανες μια βασική έρευνα αγοράς ήξερες πότε να πάρεις και τι. Αυτό είναι consumer friendly. Τώρα το γιατί είναι αρνητικό το να περιμένω όταν κάνω μια επένδυση η εταιρεία να είναι τίμια απέναντί μου, δεν το έχω καταλάβει.

    Και περνάμε στο δεύτερο θέμα και κυριότερο για εμένα, το ότι η Sony μας κορόιδεψε στα μούτρα μας. Ας μου έλεγε, "λόγω budget/ρισκου δεν μπορώ να βγάλω το Horizon μόνο σε μια κονσόλα". Δεν θα μου άρεσε, αλλά το καταλαβαίνω. Θα έκανα και εγώ με την σειρά μου τα κουμάντα μου (προσωπικά και να το είχε πει θα το έπαιρνα, πολλοί άλλοι όχι). Το να με κοροϊδέψει όμως και να αφήσει την Microsoft να βγάλει το φίδι από την τρύπα (exclusives μετά από 2 χρόνια / δεν πιστεύουμε σε γενιές) είναι ίσως από τις πιο ξιπασμένες κινήσεις που θα μπορούσε να κάνει.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  2. The Following 4 Users Say Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    hakoo (07-09-2021),jk_blue_tiger (06-09-2021),Lefteris_X (06-09-2021),mihalis13 (06-09-2021)

  3. #302
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Τώρα θα εκτραχυνθεί η κουβέντα σε μια ατραπό που είπα ότι δεν θέλω να συμμετέχω.

    Σε προσωπικό επίπεδο επίσης δεν συμμετέχω στο woke, στην αλόγιστη συμπαράσταση, στο all inclusive, γενικώς σε όλα αυτά.

    Having said that και based on that, άντε επειδή σε εκτιμώ να μπω σε μια επιφανειακή συμμετοχή (επιφανειακή).

    Καλούμαι να "συναισθανθώ" την κοινότητα του PS4;

    ΟΚ, θα το κάνω.

    Να το κάνω όμως ως Λευτέρης-χρήστης ή ως Λευτέρης-που-εργάζεται-στη-Σονυ;

    Λευτέρης-χρήστης: ναι, το GoW ας βγει για το PS4.

    Λευτέρης-που-εργάζεται-στη-Σονυ: ναι, ας βγει και για τις δύο πλατφόρμες PS4+PS5 αφού αυτό σημαίνει περισσότερα έσοδα (το έξτρα δεκάρικο). Αυτό το έξτρα δεκάρικο θα το "δικαιολογήσω" (δια της reality check οπτικής αυστηρά) ΜΟΝΟ αν στο PS5 έχουμε καλύτερο σε όλα τα σημεία: όχι δλδ απλώς μεγαλύτερη ανάλυση, αλλά πολύ καλύτερα όλα= Tempest 3D audio, haptic, περισσότερα πολύγωνα, φωτισμοί, frame rate, loading time, πολύ καλύτερα assets κλπκλπ = περισσότερη δουλειά για τον dev = μεγαλύτερο κόστος = ναι, δικαιολογώ το έξτρα 10ρικο / πάντα δια της reality check οπτικής.

    Και τώρα αυτό που θα έκανε τον κόσμο να πει "τίμια η Σονυ":

    Να βγει ΜΟΝΟ ως PS4 game και στο PS5 να τρέχει ως BC+ εντελώς δωρεάν, ίσα-ίσα με γρηγορότερο loading, άντε πες και με πιο στρωτό frame rate, δηλαδή αν τρέχει στο PS4 OG με δυσκολία (σκαμπανεβάσματα 25-30 fps) στο PS5 θα τρέχει καρφωτό 30άρι. Αν τρέχει στο PS4 Pro πχ. στα 1440p τότε στο PS5 θα τρέχει στα 1800p. Δύο στοιχεία που ΔΕΝ απαιτούν έξτρα δουλειά, κόπο, εργατοώρες = μεγαλύτερο κόστος ανάπτυξης. Και μέχρι εκεί, ΚΑΜΙΑ άλλη βελτίωση. Οπότε δεν χρειάζεται το 10ρικο.


    ΥΓ: Και παράλληλα, εγώ η Σονυ, ετοιμάζω το GoW 3 αποκλειστικά για το PS5 να βγει στα τέλη 2022 και το κρατώ επτασφράγιστο μυστικό.
    Εισαι οντως πιο κοντα και σε ευχαριστω που κανεις τον κοπο και το λεω με πληρη σεβασμο.

    Παρολαυτα εισαι ακομα λιγο επιφανειακος. Ασε τη βιομηχανια απεξω. Οχι σαν Λευτερης χρηστης, ουτε σαν Λευτερης που εργαζεται στην Σονυ.

    Σαν Λευτερης-συνανθρωπος.

    Να δωσω ενα παραδειγμα: Εχω εναν πολυ καλο μου φιλο που λατρευει τα βιντεοπαιχνιδια και δεν του μενει ουτε ενα φραγκο για να μπορεσει να παρει ενα PS4. Εχει ενα PS3 που και αυτο του το εκανα εγω δωρο πριν κατι χρονια και τωρα σκεφτομαι να του παρω ενα PS4 γιατι πραγματικα θελω να παιξει ολα αυτα τα παιχνιδια που εχασε τοσα χρονια. Με φανταζεσαι λοιπον εκει που αυτος παιζει PS3 να γυρισω εγω και να του πω "ακου τον πονο μου φιλε με τη μαλακω την Sony που δεν βγαζει το GOW αποκλειστικα στο PS5 για τα εξτρα πολυγωνα και τα εξτρα εφφε μου..."? Φιλε θα με εφτυνα στη θεση του.

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Έχει ξαναγίνει η συγκεκριμένη συζήτηση και νομίζω ότι η πλειοψηφία του forum ήταν κατά της συγκεκριμένης τακτικής και οπτικής.

    Όταν αγόραζες μια κονσόλα νέας γενιάς έκανες ένα "συμβόλαιο" με τον κατασκευαστή ότι για τα επόμενα 5-7 χρόνια εκείνος θα υποστηρίξει την συγκεκριμένη κονσόλα και θα την εκμεταλλευτεί πλήρως. Αυτό συνέβαινε μέχρι την τωρινή γενιά, όπου και οι δυο εταιρείες άλλαξαν τακτική.

    Άρα ως καταναλωτής ήξερες να υπολογίσεις πότε σε συνέφερε να επενδύσεις στη νέα κονσόλα. Ήθελες high end; Το έπαιρνες στην αρχή. Είχες backlog και συγκεκριμένο budget; Το έπαιρνες στη μέση. Δεν σε ενδιέφερε και τόσο; Το έπαιρνες στο τέλος που οι τιμές είναι χώμα.

    Δίκαιο για όλους. Αν έκανες μια βασική έρευνα αγοράς ήξερες πότε να πάρεις και τι. Αυτό είναι consumer friendly. Τώρα το γιατί είναι αρνητικό το να περιμένω όταν κάνω μια επένδυση η εταιρεία να είναι τίμια απέναντί μου, δεν το έχω καταλάβει.

    Και περνάμε στο δεύτερο θέμα και κυριότερο για εμένα, το ότι η Sony μας κορόιδεψε στα μούτρα μας. Ας μου έλεγε, "λόγω budget/ρισκου δεν μπορώ να βγάλω το Horizon μόνο σε μια κονσόλα". Δεν θα μου άρεσε, αλλά το καταλαβαίνω. Θα έκανα και εγώ με την σειρά μου τα κουμάντα μου (προσωπικά και να το είχε πει θα το έπαιρνα, πολλοί άλλοι όχι). Το να με κοροϊδέψει όμως και να αφήσει την Microsoft να βγάλει το φίδι από την τρύπα (exclusives μετά από 2 χρόνια / δεν πιστεύουμε σε γενιές) είναι ίσως από τις πιο ξιπασμένες κινήσεις που θα μπορούσε να κάνει.
    Ολο αυτο απο την σκοπια του PS5 early adopter λοιπον και χωρις να λαμβανει υποψην του πανδημιες κλπ. Αλλωστε το εχουμε αποφανθει αυτο. Ως προς του PS5 κατοχους η Sony ηταν anti-consumer. Συμφωνουμε. Παμε ομως και λιγο παρακατω.

    Απανταται ακομα και με ενα απλο ναι ή με ενα οχι:

    Αν με το cross gen GOW η Sony ειναι 10% anti-consumer ως προς τους PS5 κατοχους, τοτε ειναι ή δεν ειναι λογικο το υπολοιπο 90% των PS4 consumers να πουν οτι η Sony ειναι "pro-consumer"?

  4. #303
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Γαμώτι σου με πιάνεις στο συναίσθημα τώρα.......και όσο αφορά συναισθηματικά θέματα είμαι μαλακούλης (διττή σημασία: και μαλάκας και soft)!!!!!

    Επειδή πάντα σε όλες τις παρέες/γνωστούς είχα τα high-tech μηχανήματα (άρα και κονσόλες), μόνο ρόδες δεν τους είχα βάλει για να τις πηγαίνω από σπίτι σε σπίτι φίλων ώστε να χαρούν κι αυτοί (κατέστρεψα 3 κονσόλες από το πέρα-δώθε: 2 PSX και 1 PS2).
    Επίσης, το σπίτι μου γινόταν στρατόπεδο συγκέντρωσης: ορδές ατόμων να κάθονται με τις ώώώώώώώώώώώρες να παίζουν αυτό που οικονομικά δεν μπορούσαν να αποκτήσουν.

    Από αυτή τη πλευρά, είμαι μαζί σου / όπως είπα είμαι συναισθηματικός μαλάκας.

    Όμως όπως λέει και ο Λεωνίδας..........μην ξαναγράφω αυτά που είπε ο άνθρωπος:

    η Σονυ αθέτησε τον απαράβατο κανόνα.

    Βασικά η ΜΣ τον αθέτησε, αλλά τουλάχιστον μετά από μπρος-πίσω δηλώσεις της ΜΣ 2015-2018, βγήκε ευθέως το 2019/άντε πες αρχές 2020 και είπε η ΜΣ "δεν πιστεύω στις γενιές".
    Το είπε και το έπραξε.
    Οπότε δεν μπορούμε να ισχυριστούμε ότι η ΜΣ αθέτησε τον κανόνα. Απεναντίας βγήκε ευθέως και είπε "δεν πιστεύω πλέον σε αυτόν τον κανόνα".

    Η Σονυ όμως είπε (insert ποστ του Λεωνίδα) και μετά το αθέτησε.
    Και μας φέσωσε κανονικά.

    (Gran Turismo 7 cross-gen; Ιεροσυλία. Δεν συζητάμε εδώ στο φόρουμ πλέον περί GT, αλλά έχουν ξεσηκωθεί όλοι οι fan καθώς γνωρίζουν ότι το PS4 δεν μπορεί να προσφέρει καλύτερα physics στο GT7 σε σχέση με το υπάρχον GT Sport......εκτός κι αν τα γραφικά πέσουν σε επίπεδα PS2 στο GT 7 PS4 / δεν κάνω πλάκα. Άρα το GT 7 στο PS5 ουσιαστικά θα είναι ένα GT Sport 2 με γυαλισμένα γραφικά, καθώς τα physics θα είναι επιπέδου PS4. Απαράδεκτο γεγονός για το franchise του GT, για το 500ρικο του PS5, για την δύναμη του PS5....κι αν περιμένουμε από τον Γιαμαούτσι GT8 PS5 ΧΕΣΕ ΜΕΣΑ καλό 2025)
    Last edited by Lefteris_X; 06-09-2021 at 16:54.

  5. #304
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Ολο αυτο απο την σκοπια του PS5 early adopter λοιπον και χωρις να λαμβανει υποψην του πανδημιες κλπ. Αλλωστε το εχουμε αποφανθει αυτο. Ως προς του PS5 κατοχους η Sony ηταν anti-consumer. Συμφωνουμε. Παμε ομως και λιγο παρακατω.

    Απανταται ακομα και με ενα απλο ναι ή με ενα οχι:

    Αν με το cross gen GOW η Sony ειναι 10% anti-consumer ως προς τους PS5 κατοχους, τοτε ειναι ή δεν ειναι λογικο το υπολοιπο 90% των PS4 consumers να πουν οτι η Sony ειναι "pro-consumer"?
    Όχι, δεν είναι από την σκοπιά του early adopter. Είναι τη σκοπιά του καταναλωτή - είτε είσαι early είτε late. Είμαι εδώ μέσα 10 χρόνια. Είναι η πρώτη κονσόλα ever που παίρνω στο release. Με έχεις δει ποτέ να παραπονιέμαι "μα γιατι να μην βγάλει το Uncharted 4 στο PS3"; Όχι, γιατί καταλαβαίνω 5 πράγματα και προγραμματίζω τις αγορές μου αναλόγως.

    Επίσης δεν είναι ερώτηση για "ναι ή όχι". Αν είσαι pro-consumer είσαι για όλους. Αυτό που έχει κάνει τώρα συμφέρει αυτούς που έχουν PS4. Το να είναι όλοι ενήμεροι για να μπορέσουν να κάνουν τις ανάλογες αγορές/κινήσεις είναι pro-consumer.

    Οι πανδημίες είναι άσχετες με το αν έχουμε exclusives. Κανένα από αυτά τα παιχνίδια δεν ξεκίνησε μέσα στην πανδημία, ούτε πάρθηκε η απόφαση 1-1,5 χρόνο πριν το release "ρε μήπως να το βγάλουμε και στο PS4". Αυτά τα ξέρουν χρόνια τώρα.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  6. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (06-09-2021)

  7. #305
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    @Λευτερη

    Εισαι μεγαλος ανθρωπος και εγω μαζι το ιδιο, για να ξερουμε τι σημαινει μια υποσχεση απο μια πολυεθνικη. Οχι οτι αυτο δικαιολογει την σταση τους ή αφαιρει το δικαιωμα της προφανεστατης διαμαρτυριας. Απλα λεω οτι το γεγονος οτι η οποια πολυεθνικη μου ειπε ψεμματα δεν με ριχνει απο τα συννεφα... σε σχεση με αλλες υποσχεσεις που εχουμε παρει στην ζωη ειναι ανεκδοτο και μονο να το σκεφτεις.

    Ξαναθυμιζω... εχω την τυχη να μην με αγγιζουν αυτα.

    Δεν διαφωνω per se με τα παραπονα, αλλα κρυβουν εναν βαθμο υποκρισιας στα ματια μου, οσον αφορα την σφαιρικοτερη συμπεριφορα μας ως ανθρωπινα οντα. Γι αυτο και ειπα οτι το αρχικο μου ποστ ειναι και αυτο-σαρκαστικο και αυτο-κριτικο.

    Αλλα δεν μπορει οποτε εχουμε το προνομιο να κανουμε τα στραβα ματια και οποτε δεν το εχουμε να κραζουμε οσους το εχουν.

    Η ολη συμπεριφορα οπως και να το κανεις αυτη ειναι και αυτη θα ειναι, δυστυχως. Το point μου λιγο εχει να κανει με βιντεοπαιχνιδια και περισσοτερο με ανθρωπινη νοοτροπια. Επιλεκτικη ευαισθητοποιηση αναλογα σε ποια ομαδα ανηκει ο καθενας.

    Αυτο που λιγο πολυ λεει ο Λεωνιδας, αν το αναγαγεις σε ευρυτερο κοινωνικο πλαισιο συμπεριφορας, ξερουμε ολοι καλα που εχει οδηγησει.

    Και για να μην νομιζετε οτι το παιζω καμμια Μαρια Μαγδαληνη, ξαναδειτε το disclaimer πιο πανω.

    90 εκατομυρρια ανθρωποι μπορουν να παιξουν το Gow εν μεσω πανδημιας και οικονομικης κρισης χωρις να δωσουν 500 ευρω. Αυτο ειναι. Τοσο απλο.

    Ας κραζουμε εμεις για τα πιξελ και τα πολυγωνα οσο θελουμε. Κι εγω μαζι σας. Αλλα ειναι υποκριτικο σε ενα βαθμο οπως και να το κανεις. Τουλαχιστον οταν καθομαστε σε αλλα θρεντ και κραζουμε για αλλα κοινωνικα θεματα απο εκει και απο εδω.

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Όχι, δεν είναι από την σκοπιά του early adopter. Είναι τη σκοπιά του καταναλωτή - είτε είσαι early είτε late. Είμαι εδώ μέσα 10 χρόνια. Είναι η πρώτη κονσόλα ever που παίρνω στο release. Με έχεις δει ποτέ να παραπονιέμαι "μα γιατι να μην βγάλει το Uncharted 4 στο PS3"; Όχι, γιατί καταλαβαίνω 5 πράγματα και προγραμματίζω τις αγορές μου αναλόγως.


    Επίσης δεν είναι ερώτηση για "ναι ή όχι". Αν είσαι pro-consumer είσαι για όλους. Αυτό που έχει κάνει τώρα συμφέρει αυτούς που έχουν PS4. Το να είναι όλοι ενήμεροι για να μπορέσουν να κάνουν τις ανάλογες αγορές/κινήσεις είναι pro-consumer.


    Οι πανδημίες είναι άσχετες με το αν έχουμε exclusives. Κανένα από αυτά τα παιχνίδια δεν ξεκίνησε μέσα στην πανδημία, ούτε πάρθηκε η απόφαση 1-1,5 χρόνο πριν το release "ρε μήπως να το βγάλουμε και στο PS4". Αυτά τα ξέρουν χρόνια τώρα.
    Συγνωμη Λεωνιδα αλλα εγω αυτο το εκλαμβανω ειτε ως διπλωματικη αρνηση ξεκαθαρης απαντησης, ειτε ως αρνητικη απαντηση.

    Στην τελικη τα νουμερα ειναι απλα και η λογικη ειναι ξεκαθαρη για μια πολυεθνικη με ενα πελατολογιο τοσο μεγαλο. Δεν ενοχλεισαι (γενικα μιλαω) μονο που το Gow δεν ειναι PS5 exclusive, ενοχλεισαι παραλληλα που εκατομμυρια αλλου κοσμου μπορουν να το παιξουν. Πανε πακετο αυτα τα δυο. Και αν σου εδιναν την επιλογη, χωρις ιδιαιτερη σκεψη θα το στερουσες. Επειδη αποφασισες να αγορασεις και εχεις PS5. (ξαναλεω οχι ΕΣΥ, γενικα μιλαω)

  8. #306
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Για πες μου σε παρακαλώ Δημήτρη η πρόταση που έκανα «να βγει μόνο στο πς4 και στο πς5 ως bc+ χωρίς επιπλέον χρέωση», δεν θα ήταν μια καλύτερη επιλογή από όλες τις μεριές;

    Και οι χρήστες πς4 ικανοποιημένοι και οι χρήστες πς5 γνωρίζοντας ότι παίζουν ένα τίτλο πς4 άνευ επιπλέον χρέωσης και η Σονυ που δεν θα είχε επωμιστεί το κράξιμο που τρώει τώρα και που χαλάει την εικόνα της νέας κονσόλας; (Δυνητικά θα το πληρώσει άσχημα αυτό)

    ΥΓ: ως fellow συνάνθρωπος πιστεύω σε κάλυψα. 1 πιάτο φαγητό να έχω το μοιράζομαι. Έχοντας υπάρξει υπέρ-άνετος οικονομικά και εντελώς στην ένδεια ως άνεργος γνωρίζω πολύ καλά τι σημαίνει οικονομική δυσκολία και αντίστοιχα οικονομική άνεση (που αυτή προάγει τα double standards)
    Last edited by Lefteris_X; 06-09-2021 at 17:30.

  9. #307
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Για πες μου σε παρακαλώ Δημήτρη η πρόταση που έκανα «να βγει μόνο στο πς4 και στο πς5 ως bc+ χωρίς επιπλέον χρέωση», δεν θα ήταν μια καλύτερη επιλογή από όλες τις μεριές;

    Και οι χρήστες πς4 ικανοποιημένοι και οι χρήστες πς5 γνωρίζοντας ότι παίζουν ένα τίτλο πς4 άνευ επιπλέον χρέωσης και η Σονυ που δεν θα είχε επωμιστεί το κράξιμο που τρώει τώρα και που χαλάει την εικόνα της νέας κονσόλας; (Δυνητικά θα το πληρώσει άσχημα αυτό)
    Απανταω ως τι? Χρηστης? Ανθρωπος? Σονυ? Να ειμαι ειλικρινεις με τον εαυτο μου ή να ειμαι διπλωματικος?

    Λοιπον, συμφωνω μαζι σου αλλα το αποτελεσμα ειμαι 100% πεπεισμενος οτι μονο θετικα δεν θα το εβλεπαν οι PS5 χρηστες και να σου ειμαι ειλικρινεις, με το χερι στην καρδια πιστευω οτι θα κραζανε οι περισσοτεροι ακομα πιο πολυ απο οτι τωρα. Γιατι εκει ναι μεν εισαι πιο ξεκαθαρος και "τιμιος" σαν πολυεθνικη, ομως απο την αλλη το πυρ και η μανια των PS5 χρηστων θα ηταν ανυε προηγουμενου. Γιατι τοτε θα εβγαινε ο PS5 χρηστης και θα ελεγε "που ειναι το οφελος μου ως PS5 user?". Για λιγο μεγαλυτερη αναλυση μονο θα ηταν ανεκδοτο το σκηνικο για ολους. Δεν μπορεις 2022-23 να κυκλοφορεις ΑΑΑ παιχνιδι και να λες στον αλλο οτι στο μηχανημα του θα το παιξει με BC.

    Θα ηταν λοιπον πιο τιμιο μεν για την Sony, για εμενα ομως δεν θα ηταν αυτο που θελω οπως αλλωστε εχω κανει γνωστο.

    Εμενα η τιμολογιακη πολιτικη μου προσωπικα εχει διαμορφωθει ως εξης:

    Α) Παιχνιδια του PS4 που ειναι cross gen δεν θα επρεπε να ειχαν upgraded τιμη για το PS5. Η τιμη θα επρεπε να ηταν κοινη, εκτος και αν πια μιλαμε για κατι σημαντικοτατα καλυτερο απο ολες τις αποψεις, που αλλαζει την εμπειρια σε σημαντικο βαθμο. Δεν συμφωνω με το δεκαρικο ποσο μαλλον σαν αυτο του Tsushima.

    B) Ειμαι οκ προσωπικα, παιχνιδια του PS5 αποκλειστικα (ΑΑΑ παραγωγες) να ειναι κατι τοις πιο ακριβα σε σχεση με το PS4. Δεν λεω οτι γουσταρω να πληρωνω παραπανω, λεω οτι μπορω να το δεχθω. Αλλα αυτο ως Δημητρης, που οπως ειπα ειναι προσωπικο και με βαση τα δικα μου οικονομικα.

    Καπου εκει κινουμαι.

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    ΥΓ: ως fellow συνάνθρωπος πιστεύω σε κάλυψα. 1 πιάτο φαγητό να έχω το μοιράζομαι. Έχοντας υπάρξει υπέρ-άνετος οικονομικά και εντελώς στην ένδεια ως άνεργος γνωρίζω πολύ καλά τι σημαίνει οικονομική δυσκολία και αντίστοιχα οικονομική άνεση (που αυτή προάγει τα double standards)
    Το ξερω. Οχι μονο για εσενα. Για τους περισσοτερους εδω μεσα. Απλα δεν ειναι κακο μερικες φορες να κανουμε ενα reality check. Πρωτος και καλυτερος εγω...

  10. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Lefteris_X (06-09-2021)

  11. #308
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    OK, σεβαστή η θέση σου.

    Η δική μου είναι:

    - κύριε μαλάκα PS5 κάτοχε (γιατί μαλάκας είσαι αν αντιδράσεις) ΕΙΝΑΙ ΠΣ4 ΠΑΙΧΝΙΔΙ. Τι δεν καταλαβαίνεις; Παίξε το στο PS4 αφού γι' αυτό βγήκε. Το ότι παίζει και στο PS5, είναι μόνο και μόνο λόγω BC. Αντίστοιχα οι χρήστες PS3 fat (όπως εγώ που το πήρα day 1), θα έπρεπε να κράξουμε για το GoW 2 στο PS2 που είχε βγει σχεδόν ταυτόχρονα με την έλευση του PS3 Japan/USA; Και στο PS3 έτρεχε το GoW 2 PS2, μέσω BC, χωρίς καμία διαφορά. Ε, ο Λευτέρης σου λέει "παίξε το στο PS5, ναι μπορείς λόγω BC, αλλά γνωρίζεις εκ των προτέρων ότι είναι PS4 παιχνίδι. Και επειδή η καλή Σονυ δεν θέλει να σε χρεώσει παραπάνω, σου προσφέρει ίσα-ίσα πιο στρωτό 30άρι fps και λίγο παραπάνω ανάλυση. Και μέχρι εκεί. Ξέρεις τι παίρνεις: ένα ΠΣ4 παιχνίδι το φελέκι μου μέσα!".

    - κύριε νορμάλ χρήστη του ΠΣ4: ορίστε από εμένα την μαμά Σονυ ένα αρτιότατο παιχνίδι για την κονσόλα που είναι πιο υποφερτή οικονομικά να την αγοράσεις (300 ευρώ καινούρια, μεταχειρισμένη την βρίσκεις 150 ευρώ). Σου δείχνω ότι δεν είμαι αδυσώπητη σπρώχνοντάς σε στο ακριβό PS5.

    - κύριε νορμάλ χρήστη του ΠΣ5: εγώ η Σονυ σου λέω ότι το παιχνίδι είναι για PS4 και λόγω BC μπορείς να το παίξεις στο PS5. Μάλιστα μπορείς να πουλήσεις το PS4 σου και με αυτά τα λεφτά να προσθέσεις επιπλέον ώστε να αγοράσεις ΠΣ5 και μπορείς να το παίξεις ΕΚΕΙ το παιχνίδι, αρκεί να ξέρεις ότι ουσιαστικά δεν έχει καμία απολύτως διαφορά γι' αυτό και δεν σε χρεώνω ούτε μισό ευρώ παραπάνω για να τρέξει με καρφωτό 30άρι και παραπάνω αναλυσούλα. Να το θυμάσαι: αγοράζεις ΠΣ4 παιχνίδι! Αν δεν έχεις καθόλου χρήματα για αγορά ΠΣ5, πάλι σε έχω καλυμμένο γιατί το παιχνίδι, το λέω ΕΥΘΕΩΣ, είναι ανεπτυγμένο (εδώ και χρόνια αποφασισμένο) για το PS4.


    Νομίζω ότι οι παραπάνω επιλογές καλύπτουν τους πάντες.

    Οι παπάτζες της Σονυ που προσπαθεί να μας πείσει ότι ο κύκλος μπορεί να γίνει τετράγωνο με επιπλέον 10 ευρώ είναι ακριβώς αυτό: παπάτζες.

    Μια άθλια προσπάθεια marketing talk για να μας πείσει η Σονυ ότι δεν τα έχει κάνει ΟΛΑ ΜΑΝΤΑΡΑ όσο αφορά την στρατηγική της (και αντίστοιχα τους πελάτες της) προς τη νέα κονσόλα.

    Ήθελα να ήξερα (ονομαστικά) ποιο μεγαλο-στέλεχος ΜΑΛΑΚΑΣ έχει πάρει αυτές τις αποφάσεις τουλάχιστον 2 χρόνια πριν....και έχουν βάλει τα ακριβώς από κάτω του στελέχη να κάνουν τον Χουντίνι σε PR talk για να μας πείσουν. Και φυσικά αποτυγχάνουν.

  12. #309
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Μια χαρα ολα αλλα το πρωτο Λευτερη δεν υπηρχε περιπτωση να το αποδεχθει η συντριπτικη πλειοψηφια. Μιλαμε για 2022-3, δηλαδη 1-2 χρονια μετα την κυκλοφορια του PS5. Δεν θα μπορουσε να το δεχθει αυτο η κοινοτητα. Αν μιλαγαμε για release, ναι εκει ισως δεν σηκωνε τοσες αντιδρασεις.

    Αλλα ακομη και ετσι... εχουν αλλαξει τα πραγματα ρε συ. Επι εποχες GOW2 δεν ειχαμε remasters, upgrades κλπ. ηταν αγνωστες εννοιες. Οποτε ο κοσμος δεν παραπονιοταν γιατι πολυ απλα δεν υπηρχε καν προηγουμενο. Τωρα που αυτα τα πραγματα εχουν γινει στανταρ, δεν μπορεις να γυρισεις και να πεις "οριστε παρε λιγο μεγαλυτερη αναλυση και off you go...". Δεν σε παιρνει. Θα μου πεις "γιατι σε παιρνει να χρεωνεις δεκαευρο οπως με το Tsushima?" και η απαντηση ειναι και για εμενα επισης οχι.

    Εγω δεν το κοιταξα το θεμα απο την σκοπια της βιομηχανιας ή της Sony. Το κοιταξα απο πολυ συγκεκριμενο πρισμα το οποιο οσο μεγαλωνω, δυσκολευομαι να βλεπω την μια να πραττω ετσι και την αλλη γιουβετσι και να κρυβομαι πισω απο το δακτυλο μου. Χαλιεμαι που το GOW δεν ειναι PS5 exclusive αλλα ισως για πολυ πολυ περισσοτερο κοσμο να εφερε χαμογελο στα χειλη τους σε μια δυσκολη περιοδο.

  13. #310
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Μακάρι να εστιάσουμε στο πραγματικό πρόβλημα στην κουβέντα μας στο φόρουμ και όχι στις επιμέρους δευτερεύσες αιτίες.
    Δύσκολο πάντως, καθώς δεν έχει δει πουθενά να συζητιέται.
    Προσωπικά έχω δει αρκετές τέτοιες συζητήσεις (κόστη παραγωγής/γραφικά/εγκατεστημένη βάση) την τελευταία 5ετία, σε διάφορα sites/fora.

    Θυμάμαι χαρακτηριστικά εποχές Uncharted 4 (2016), βγαίνει ένας απίθανος τύπος (σε γειτονικό forum) και λέει ρε παιδιά δεν με ικανοποιούν τα γραφικά (!!!) για AAA game.

    Τι εννοείς Γιάγκο ότι δεν σε ικανοποιούν; Δηλαδή τι παραπάνω θα περίμενες να δεις σε κονσόλα των €400 με hardware του 2012;

    Τι θέλω να πω (αν και είμαι σίγουρος ότι το γνωρίζεις ήδη): πολύς κόσμος δεν ξέρει πόσο αίμα φτύνουν οι developers (ειδικά η αφρόκρεμα αυτών) για να παράξουν τέτοια γραφικά σε περιορισμένο hardware. Δεν μιλάω για εδώ μέσα ξαναλέω, γενικά εδώ μέσα ο κόσμος εκτιμάει περισσότερο το μεράκι κάποιων devs.

    Ε εγώ θα το πω ευθέως: σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να γ@μιέμαι 12-16 ώρες ημερησίως στην ND -ακόμα κι αν έπαιρνα $100.000/έτος- για να βγαίνει ο τάδε «άυπνος» να λέει ότι δεν τον ικανοποιούν τα γραφικά. Μιλάμε θα ήταν το ηθικό μου στα πατώματα.

    Έκανα τα πειράματά μου με προγραμματισμό όταν ήμουν αρκετά νεότερος, με βοήθησε να καταλάβω κάποια πράγματα (και να εκτιμάω τον κόπο/ιδρώτα των devs), αλλά μέχρι εκεί. Δεν θα με οδηγούσε κάπου να το κυνηγήσω επαγγελματικά.

    Λίγοι, πολύ λίγοι θα κάτσουν να εκτιμήσουν το τι δουλειά πέφτει σε τεχνικό επίπεδο, ενώ σχεδόν όλοι ζητάνε όλο και περισσότερα (ολίγον παράδοξο?)... οπότε δύσκολα θα ψέξω όποιον ρίξει μαύρη πέτρα πίσω του ή το γυρίσει σε πιο προσοδοφόρες δραστηριότητες (από F2P/mobile μέχρι και non-game dev related επαγγέλματα).

    Επίσης, περί gameplay δεν διαφωνώ ότι τα μοχλουδάκια δεν είναι ο βέλτιστος τρόπος για shooting μηχανισμούς. Η Nintendo παίρνει ρίσκα (Wiimote), αλλά ταυτόχρονα παίρνει και όλη την «ρετσινιά» (waggling) πάνω της.

    Προσωπικά είμαι δεκτικός και σε νέους τρόπους χειρισμού, αλλά έχω την αίσθηση ότι ο (περισσότερος) κόσμος της PS πλατφόρμας (και XBOX) δεν είναι πολύ δεκτικός σε control scheme innovation τύπου Nintendo. Μπορεί και να κάνω λάθος, αλλά αυτή την αίσθηση έχω.

    Μοναδική εξαίρεση (πλην της Nintendo φυσικά) το κοινό που ασχολείται (και) με PSVR τίτλους: εκεί θα δεις και αγάπη για το γυροσκόπιο (ενώ στο DS4/PS4 games ήταν στα αζήτητα επί σειρά ετών) και νέα χειριστήρια στο PSVR2.

    Θυμάμαι κάποτε είχα έναν φίλο στο PSN ο οποίος ναι μεν είχε πάρει Wii κάποτε (παλιός Νιντεντάκιας, έχει κι άλλες κονσόλες), αλλά με το που του έκανα νύξη για γυροσκόπιο σε shooters μου πετάει την ατάκα "you can't teach an old dog new tricks". Ποιός; Αυτός που αγόρασε Wii! Ε τι να πεις εκεί πέρα, προφανώς και είναι double standards.

    Φαντάσου τώρα αν δεν δέχεται ο κόσμος εύκολα το γυροσκόπιο που είναι μια μεσοβέζικη λύση (εννοώ όχι τόσο disruptive όσο π.χ. το PS Move που αλλάζει εντελώς το form factor), που να του παρουσιάσει η Sony πραγματικά disruptive χειριστήρια... ε, μετά μην απορούμε που όλα τα «πειραματικά» τα κρατάει για το PSVR2.

    Δυσεπίλυτη εξίσωση IMHO.

    ΥΓ1: Περί βιομηχανίας, ας κάνει ό,τι θέλει και η Sony και η MS και και και... ευτυχώς είμαι άνθρωπος που έχω κι άλλα ενδιαφέροντα να γεμίζω τον χρόνο/ζωή μου (σίγουρα δεν είμαι ο μόνος, το τονίζω προς αποφυγήν παρεξήγησης) και δεν θα κάτσω να τους παρακαλάω για το οτιδήποτε. Απλά θα ψηφίσω με το πορτοφόλι μου όταν θεωρώ ότι αξίζει.

    Δεν παίρνω αρκετή αδρεναλίνη/ντοπαμίνη από τα video games όπως έχουν γίνει πλέον; Κανένα πρόβλημα, υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές (και μάλιστα in real life)! Δεν θα μπω σε περαιτέρω ανάλυση, γιατί είμαστε σε gaming forum.

    Σιγά μην παρακαλάμε την Sony και την κάθε Sony, λες κι είναι η μοναδική «γκόμενα» στον πλανήτη (αν πιάνεις τον παραλληλισμό μου). Φροντίζουμε να έχουμε ποικιλία «δορυφόρων» και όποτε «δεήσει» η τάδε, καλώς. Στο ενδιάμεσο μπορούμε να ασχολούμαστε με άλλα πράγματα.

    ΥΓ2: Κάτι ψιλοάσχετο, αλλά δεν γίνεται να μην το αναφέρω (επειδή το διαβάζω συχνά-πυκνά):

    Πολλοί λένε «ας περιμένω το PS5 Slim/Pro», μιας και τότε θα υπάρχουν περισσότερα next-gen games/exclusives.

    Είναι μια οπτική κι αυτή, αλλά βασίζεται σε δεδομένα του παρελθόντος (σταθερό/σκληρό νόμισμα με λελογισμένο πληθωρισμό). Εποχές PS3/4.

    Σόρρυ, αλλά με βάση αυτά που βλέπω εγώ στην αγορά, δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι ένα PS5 Slim θα έχει π.χ. €300 και όχι €400-500. Μου το εγγυάται κανείς;

    Εδώ διαβάζουμε για αυξήσεις +50% στο ρεύμα, πράγμα που το βλέπαμε κάποτε επί εποχής δραχμής/ορθόδοξου ΠΑΣΟΚ!

    Ποιός λοιπόν μου εγγυάται ότι αν περίμενα μέχρι το 2023-2024, θα το αγόραζα φτηνότερα το PS5 (επειδή έτσι έγινε με τα προηγούμενα PlayStation); Κανείς! Ούτε η ίδια η Sony δεν ξέρει που θα είναι ο πληθωρισμός τότε.

    Εννοείται ότι δεν το εύχομαι αυτό (αυξημένος πληθωρισμός + στάσιμοι μισθοί = φτωχοποίηση), αλλά ας κρατάμε και μια πισινή, μην πιαστούμε με τα βρακιά κατεβασμένα...

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Όμως όπως λέει και ο Λεωνίδας..........μην ξαναγράφω αυτά που είπε ο άνθρωπος:

    η Σονυ αθέτησε τον απαράβατο κανόνα.

    Βασικά η ΜΣ τον αθέτησε, αλλά τουλάχιστον μετά από μπρος-πίσω δηλώσεις της ΜΣ 2015-2018, βγήκε ευθέως το 2019/άντε πες αρχές 2020 και είπε η ΜΣ "δεν πιστεύω στις γενιές".
    Το είπε και το έπραξε.
    Οπότε δεν μπορούμε να ισχυριστούμε ότι η ΜΣ αθέτησε τον κανόνα. Απεναντίας βγήκε ευθέως και είπε "δεν πιστεύω πλέον σε αυτόν τον κανόνα".

    Η Σονυ όμως είπε (insert ποστ του Λεωνίδα) και μετά το αθέτησε.
    Και μας φέσωσε κανονικά.
    Θυμίζει λίγο dejavu από κόμματα και ρητορική περί Μνημονίων;

    Ό,τι και να «ψηφίζουμε», τελικά βρίσκουν έναν μαγικό τρόπο να μας την «φοράνε»!

    Τελοσπάντων, η άποψή μου είναι ότι όσο η Sony βλέπει το PS5 να φεύγει εν ριπή οφθαλμού (έρχονται συνέχεια παραλαβές και ζήτημα να μένουν 30 λεπτά max διαθέσιμες), δεν ζορίζεται ιδιαίτερα.

    Σου λέει ο κόσμος το αγοράζει no matter what, δεν υπάρχει λόγος να ιδρώσουμε... να πω ότι σκονιζόταν στα ράφια, τότε ναι, μπορεί και να προβληματιζόντουσαν τι δεν κάνουν καλά.

    Τα ίδια και η MS με το XSX (άφαντο κι αυτό). Μόνο το σαπάκι το XSS είναι διαθέσιμο 24/7/365 όλως τυχαίως.

    ΥΓ: Περί εγκατεστημένης βάσης, είναι ευνόητο ότι τις εταιρίες τις συμφέρει οικονομικά να τρέχουν τα παιχνίδια τους σε όσο μεγαλύτερο install base γίνεται.

    π.χ. αν η Epic Games μπορούσε να βγάλει το Fortnite (επίτηδες το αναφέρω, επειδή τρέχει και σε mobile) και σε PS3/XBOX 360 (εικάζω ότι δεν μπορεί λόγω RAM limitations), εννοείται ότι θα το έκανε χωρίς δεύτερη σκέψη!

    Και σε Atari VCS (που λέει ο λόγος!) αν μπορούσε να το κάνει port, θα το έκανε αβλεπί.

  14. The Following 2 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Lefteris_X (06-09-2021),Stefanos (06-09-2021)

  15. #311
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Διαβασα ολα τα posts με προσοχη, επειδη δεν θελω να το απλώσω αλλο μιας και τεθηκαν πολλα θεματα θα σταθω μονο εδω


    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    - - - Updated - - -

    Απανταται ακομα και με ενα απλο ναι ή με ενα οχι:

    Αν με το cross gen GOW η Sony ειναι 10% anti-consumer ως προς τους PS5 κατοχους, τοτε ειναι ή δεν ειναι λογικο το υπολοιπο 90% των PS4 consumers να πουν οτι η Sony ειναι "pro-consumer"?

    Δημητρη γιατι πρεπει να μπουμε σε αυτη τη διαδικασια? Να απαντησω δλδ με ενα ναι η ενα οχι διλημμα που δεν επρεπε να υπηρχε καν?
    Προσωπικα δεν μπαινω καν σε αυτη τη διαδικασια και δεν θεωρω οτι ειναι υποκριτικο εκ μερους μου.
    Ας ηταν η Sony εξ αρχης ειλικρινης για να ειχε αποφευχθει η πολωση και να ξερει ακριβως ο ps5 και ο ps4 user τι παιρνει/χανει. Ποια πολωση δλδ, δεν υπαρχουν καν πολοι.
    Δεν θεωρω οτι υπαρχει λογικος ps5 user (δεν μιλαω για τρολακια και περιπτωσαρες) που χαλιεται επειδη θα παιξει και ο Ps4 user το Horizon, το GT και το GOW. Αλιμονο δλδ.
    Χαλιεται γιατι δεν εκανε informed decision περσι, κοινως χαλιεται με την Sony που επελεξε για το πορτοφολι του. Αν ηθελα να δωσω 500 ευρω για να παιζω ps4 games on steroids μπορουσα να το κανω χαλαρα και μονος μου (πιθανοτατα θα το εκανα αλλα αλλου παππα ευαγγελιο αυτο), δεν χρειαζομουν τον Jim Ryan να μου λεει για generations και να ανακοινωνει exclusives που γινονται cross gen στην πορεια.
    Μaster race και διχασμο στην fanbase δημιουργεις απο μονος σου οταν λες ψεματα και παραπλανεις τον κοσμο, αν τα πραγματα ηταν ξεκαθαρα κανεις δεν θα ειχε το παραμικρο παραπονο.
    Ο ps5 user θα εσκαγε 500 για να παιξει καλογυαλισμενα ps4 games και καποια exclusives (τα μη εμπορικα) μεχρι το 2023/24 και θα ηταν απολυτως οκ με αυτο.Πιθανοτατα κι εγω θα ημουν σε αυτη τη κατηγορια, αλλα ασε με σε παρακαλω να παρω την αποφαση μονος μου, δεν τα βγαλαμε μαζι τα 500.
    Ο ιος και τα προβληματα παραγωγης ειναι καλες δικαιολογιες αλλα δικαιολογιες. Aν ίσχυαν στην πραγματικοτητα δεν θα υπηρχε Demon's Souls, δεν θα υπηρχε Returnal, δεν θα υπηρχε Ratchet.
    O πραγματικος λογος ειναι τα logistics και το οτι δεν μπορουν επενδυσεις εκ. δολαρίων να στηριχθουν στην fanbase μιας καινουριας κονσολας. Απολυτως κατανοητο, κανεις δεν θα εβγαζε κιχ αν υπηρχε διαφανεια εξ αρχης.
    Τυπου αγαπητη fanbase οι κονσολες Playstation θα εχουν κοινο software για τα επομενα αρκετα χρονια με καποιες εξαιρεσεις, οσοι πιστοι προσελθετε.
    Ρουθουνι δεν θα ειχε ανοιξει.
    Καταλαβαινω οτι δεν το προσεγγιζεις απο την πλευρα της Sony και το βλεπεις απο την σκοπια του πως αντιδραμε εμεις σε ανθρωπινο επιπεδο αλλα και παλι ρε συ sorry, δεν βλεπω την υποκρισια να σου πω την αληθεια. Κι αυτο γιατι δεν θεωρω οτι το υγιες κομματι των κατοχων ps5 λεει "θελω να παιξω μονο εγω το Gow" αλλα λεει "γιατι να μην το ξερω να μην βιαστω να σκασω τα 500".


  16. The Following 2 Users Say Thank You to hakoo For This Useful Post:

    Lefteris_X (07-09-2021),Leon_DiZ (07-09-2021)

  17. #312
    PS4forums Fanatic jimspy's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    athens
    Posts
    3,547
    PSN ID
    jimspy

    Default

    Ο σοφός λαός λέει ότι όπου ακούς πολλά κεράσια κράτα μικρό καλάθι....πόσο μάλλον όταν ακούς λόγια από εταιρεία που έχει ως κύριο σκοπό το κέρδος.....το είπα ξειπα είναι το στάνταρ σε όλες τις εκφάνσεις της κοινωνίας μας κ πολύ περισσότετο όταν υπάρχουν συμφέροντα....κ αυτό συμβαίνει εδώ κ δεκαετίες τουλάχιστον....επομένως όσο "ανήθικη" είναι η Σόνυ κ η κάθε Σόνυ που ουσιαστικά δεν είναι γιατί έτσι λειτουργεί ο κόσμος αλλο τόσο "αφελείς" είναι όσοι πιστεύουν ότι μια εταιρεία θα αφήσει το κέρδος που είναι ο αυτοσκοπός της για να ικανοποιήσει μια ελάχιστη ομάδα πελατών της ,πολύ περισσότερο όταν δεν της βγαίνουν τα νούμερα......άλλωστε δεν είναι μόνο το gow η το horizon....όταν κρίνει ότι έχει έρθει η ώρα για τα exclusive super wow games αυτά θα εμφανιστούν κ όλη αυτή η κουβέντα θα ξεχαστεί εν ριπή οφθαλμού κ θα μιλάμε πάλι για τις δυνατότητές του ps5 k το μεγαλείο της naughty dog.....κ η ζωή συνεχίζεται με όλους ευχαριστημένους κ την Σόνυ μερικά εκατομμύρια πλουσιότερη....

    Last edited by jimspy; 07-09-2021 at 03:13.
    http://asteiakia.gr/anekdota/konan_o_ilithios

  18. #313
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    @Hakoo

    Φιλε μου απο ολο το ποστ σου, μονο η τελευταια παραγραφος πλησιαζει επιφανειακα σε αυτο που θελω να πω, και ταυτοχρονα το προσπερναει.

    Ολο το υπολοιπο ειναι μια αποψη που ειναι τοποθετημενη αποκλειστικα απο την σκοπια σου ως PS5 user και μονο. Και δεν λεω οτι κακως το κανεις. Κι εγω και ολοι μας αυτο κανουμε. Αυτο ακριβως θελω να πω.

    Ο PS5 user εκφραζει τη δικη του δυσαρεσκια, σκεφτεται τα 500 ευρω που εδωσε και δεν τον απασχολει εαν το GoW θα ειναι available σε ολη την κοινοτητα, in fact μεσα απο πολλα μηνυματα εδω μεσα, ο μεσος PS5 user απαιτει το παιχνιδι αυτο (και το καθε GOW) να ειναι αποκλειστικο στο μηχανημα του χωρις πολλα πολλα και δευτερες σκεψεις.

    Απο την αλλη και ο PS4 User δεν σκεφτεται τον πονο του PS5 user οταν ακουει οτι η Σονυ του δινει την δυνατοτητα να παιξει τα αγαπημενα του παιχνιδια στο μηχανημα που εχει, αντιθετως το βρισκει κατι πολυ πολυ θετικο και φιλικο προς αυτον.

    Με λιγα λογια ο καθενας δηλαδη σκεφτεται την παρτη του και ολα τα υπολοιπα πανε περιπατο. Και αυτο το γνωριζει πολυ καλα η Σονυ και προφανως το εκμεταλλευεται οπως πολυ σωστα σημειωνει στο ποστ του παραπανω ο Jimspy (με το οποιο συμφωνω παρα πολυ), καθως η PS κοινοτητα απαρτιζεται στο μεγαλυτερο μερος της απο PS4 users.

    Η Sony και η καθε Sony και η καθε κυβερνηση, κανουν οτι κανουν γιατι πολυ απλα ξερουν οτι η συντριπτικοτατη πλειοψηφια του κοσμου θα σκεφτει την παρτη της. Αυτο ειναι που θιγω και γι αυτο ηθελα να το απομονωσω απο την Sony. Αν δεν το βλεπετε παω πασο.

    Προφανως κι εγω θα ηθελα η Sony να ηταν πιο ξεκαθαρη, αλοιμονo, στην ιδια βαρκα ειμαι κι εγω αλλωστε. Ομως ειναι γεγονος οτι συχνα πυκνα ευαισθητοποιουμαστε επιλεκτικα και με διαφορετικους κανονες, αναλογα του που βρισκομαστε εμεις στην ολη εξισωση.

  19. #314
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Προφανως κι εγω θα ηθελα η Sony να ηταν πιο ξεκαθαρη, αλοιμονo, στην ιδια βαρκα ειμαι κι εγω αλλωστε. Ομως ειναι γεγονος οτι συχνα πυκνα ευαισθητοποιουμαστε επιλεκτικα και με διαφορετικους κανονες, αναλογα του που βρισκομαστε εμεις στην ολη εξισωση.
    Δεν νομίζω ότι θα βγάλεις άκρη ρε συ, όσο και να το αναλύσεις... και στο λέω εγώ που είμαι υπερ-αναλυτικός τύπος.
    Ο homo sapiens είναι αυτό που είναι, με τα καλά του και με τα κακά/κουσούρια του. Σαν μια x86 CPU με άφθονο legacy baggage/DNA! 40+ χρόνια vs εκατομμύρια χρόνια εξέλιξης. Μπορούμε να γεμίσουμε τόμους ολόκληρους με το legacy cruft που έχει μαζευτεί.

    Εννοείται ότι ο αλτρουισμός είναι κομμάτι της ανθρώπινης φύσης (μαζί με τον εγωισμό φυσικά), αλλά όλο αυτό που γίνεται με την σηματοδότηση αρετής στα σόσιαλ μύδια είναι απλά μια μόδα που θα περάσει/ξεφουσκώσει κάποια στιγμή.

    Παλιά (στον Μεσαίωνα) το κάνανε και οι θρησκόληπτοι (ααα εγώ είμαι καλός Χριστιανός, πήρα συγχωροχάρτι, εσύ είσαι «κακός/άπιστος/αμαρτωλός» -> στην πυρά/Κόλαση). Μπίζνα για αφελείς ήταν τελικά. Dejavu? Κύκλους κάνει η Ιστορία. Ξανά και ξανά (με ελάχιστες μεταβλητές να αλλάζουν). Endless loop. Σαν ένα fractal.

    Προσωπικά δεν βρίσκω το νόημα να διαφημίζει κάποιος την αρετή του στο internet και ειδικά μεταξύ αγνώστων (στην πραγματική ζωή το καταλαβαίνω περισσότερο).

    Δηλαδή άντε πες ότι πέρασα μια γιαγιούλα από τον δρόμο σήμερα (δεν έτυχε, αλλά λέμε τώρα, το θέτω ως παράδειγμα). Τι θα κερδίσω αν το ποστάρω στα σόσιαλ μύδια; Thumbs up και καρδούλες; So fucking what?

    Είναι στην ανθρώπινη φύση να φαίνεται ένας άνθρωπος ότι είναι «καλός» (κι ας μην είναι και τόσο καλός τελικά) στα μάτια της υπόλοιπης «φυλής» και όλο αυτό το κοινωνικό ένστικτο εκδηλώνεται ματαίως (κατ' εμέ) σε ένα εντελώς απρόσωπο, παγκοσμιοποιημένο μέσο (internet).

    Και φυσικά εννοείται ότι υπάρχουν άπειρα double standards σε «ανθρωπιστές»... ας μην γίνω πολύ συγκεκριμένος, αλλά με αηδιάζουν αρκετά πράγματα τελευταία (π.χ. το να εύχεσαι -έστω και έμμεσα- τον θάνατο του Χ ή Ψ). Επιλεκτικός ανθρωπισμός από τα Lidl και το αφήνω εκεί.

    TL;DR: αποδέχεσαι την (ατελή) ανθρώπινη φύση όπως είναι και προχωράς την ζωή σου. Οτιδήποτε άλλο προκαλεί άσκοπο εκνευρισμό (been there, done that, got the t-shirt). Η ζωή είναι πολύ μικρή για να ασχολούμαστε με τα ηθικοπλαστικά του κάθε (old school ή new age) «θρησκόληπτου» (ναι, οι θρησκείες/cults δεν έχουν εξοβελιστεί πλήρως από τις σύγχρονες -δήθεν- κοσμικές κοινωνίες, απλά αλλάξανε «μορφή»). Ο νοών νοείτω.

  20. #315
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default PlayStation Studios |OT|

    Spoiler!


    Πιθανό leak για το Event της Πεμπτης...
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  21. #316
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Nα πω την αλήθεια μου;

    Είναι η πρώτη φορά που δεν είμαι excited για τα επικείμενα παιχνίδια μιας νέας κονσόλας PlayStation.
    Και ο λόγος είναι η cross-genίλα που βρωμάει στην ατμόσφαιρα. (νίντζα παιχνίδια δεν έπαιζα από μικρός)

    Ενώ μέχρι πριν αποκαλυφθεί (πέρυσι) η cross-genίλα, το PS5 μου είχε προκαλέσει (λόγω specs) το μεγαλύτερο ενδιαφέρον/όρεξη από όλες τις γενιές PS / άλλωστε φαινόταν το 2018-19 ο ενθουσιασμός μου που περιέγραφα πόσο πολύ θα αλλάξει (βελτιωθεί) το game design λόγω του SSD. Και που φυσικά ΟΛΑ αυτά που θα μας δείξουν θα έχουν κλασικό design επειδή είναι cross-gen.

  22. #317
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Το έβαλα σε spoiler για οποιον δεν θέλει να τα δει.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  23. The Following 2 Users Say Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    enstikto (08-09-2021),jk_blue_tiger (07-09-2021)

  24. #318
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    PS5 Games Could Cost $200 Million to Make, Incentivizing Less Risky Projects, ex-PlayStation Boss Predicts

    https://gamingbolt.com/ps5-games-cou...-boss-predicts

    Δεν ξέρω αν ο Shawn Layden "jumped ship", αλλά ισχύουν όσα λέει... 20 μύρια εποχές PS3 (και έκανες παπάδες με τόσα λεφτά, βλ. Uncharted 2), 10x το κόστος τώρα. Σίγουρα το κοινό δεν είναι 10x (σε SP, όχι MP).

    Προσωπική άποψη/πρόβλεψη: όλοι οι χαρτογιακάδες κοιτάνε να αγοράσουν χρόνο, μέχρι να σκάσει η AI ως από μηχανής θεός (και έτσι να ρίξει τα κόστη παραγωγής).

    Γιατί όντως δεν είναι βιώσιμο όλο αυτό το AAArms race με ανθρώπους-εργάτες.

    Άλλη λύση δεν βλέπω στον ορίζοντα.

    Πολύ πιθανό να ανεβάσει ταχύτητα ακόμα και η «έχω καβούρια στις τσέπες» Nintendo (που από εποχής Wii παραμένει εσκεμμένα μια γενιά πίσω) μόλις η AI ξεφτιλίσει τα εργατικά κόστη.

    ΥΓ: Μετά βέβαια θα έχουμε άλλου είδους προβλήματα όταν η AI θα έχει αντικαταστήσει το 90% του εργατικού δυναμικού, αλλά αυτή είναι συζήτηση για άλλη ώρα.
    Last edited by psx3; 07-09-2021 at 22:54.

  25. #319
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Εμ τι έλεγα κάποια ποστ πριν;

    Σε κάθε γενιά κανείς δεν αντιμετώπιζε το πρόβλημα αύξησης πελατείας, όταν το κόστος ανάπτυξης ανέβαινε κατακόρυφα.
    Πέταγαν το μπαλάκι στα στελέχη της επόμενης γενιάς.

    Μέχρι που οι τελευταίοι το κατάλαβαν ότι δεν σώζεται και αποφάσισαν να παραιτηθούν πριν τελειώσει η γενιά του PS4.

  26. #320
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Εμ τι έλεγα κάποια ποστ πριν;

    Σε κάθε γενιά κανείς δεν αντιμετώπιζε το πρόβλημα αύξησης πελατείας, όταν το κόστος ανάπτυξης ανέβαινε κατακόρυφα.
    Πέταγαν το μπαλάκι στα στελέχη της επόμενης γενιάς.

    Μέχρι που οι τελευταίοι το κατάλαβαν ότι δεν σώζεται και αποφάσισαν να παραιτηθούν πριν τελειώσει η γενιά του PS4.
    Φάση «παραλάβαμε καμένη γη»!

    Τελοσπάντων, προς το παρόν είμαστε με ένα PS4 Pro Ultra. Ή που θα έρθει η AI να γίνουν τα εργατικά κόστη χώμα ή θα πρέπει να σκεφτούν τρόπους να βάλουν μέσα και παππουδογιαγιάδες -> επέκταση κοινού (αλλά μόνιμα αυτή την φορά, όχι για λίγο όπως έγινε με το Wii Sports που μετά έπιανε σκόνη).

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •