Page 32 of 32 FirstFirst ... 222829303132
Results 621 to 637 of 637

Thread: PlayStation Studios |OT|

  1. #621

    Default

    με το kojima να εχει ηδη ξεκινησει την παραγωγη του death stranding 2, δεν ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι κατι μεγαλο το παιχνιδι της ms. Μακαρι να ειναι κατι καλο και θα το παιξουμε στο pc.


  2. #622
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Από eurogamer.

    "After the announcement of our partnership with Microsoft using the cloud technology, many people have asked us about our collaboration with SIE [Sony Interactive Entertainment]," Kojima Productions wrote on Twitter this morning. "Please be assured that we continue to have a very good partnership with PlayStation as well."

    Μετάφραση δική μου: πάω όπου μου τάζουν χρήμα. Δεν κλείνω καμία πόρτα, είμαι διαθέσιμος σε όλους.

    Κάτι σαν το αρχαιότερο επάγγελμα.

  3. #623
    Advanced Member FurionMike's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    431
    PSN ID
    furionmike

    Default

    αμα η ανακοινωση ειναι Kojima creates a game for Xbox και ολoi αρχιζουν κ μιλανε για μεταγραφη μαλλον ειπε να το πει κ με αλλα λογια μπας κ το καταλαβουν.
    Ο τυπος ηταν στη Κοναμι εφυγε εκανε δικο του στουντιο και τωρα τι θα τον πεις κ ταναπου επειδη κανει συμβολαια για παιχνιδια οπου θελει ? χαχα πρεπει να τον αγαπας πολυ εσυ

  4. #624

    Default

    αν τον ηθελε η σονι αποκλειστικο, ας τον εκανε first party, δικαιωμα του ειναι να δουλεψει για οποιον το πληρωνει.τα υπολοιπα ειναι χαζα.

  5. The Following 3 Users Say Thank You to tomic20 For This Useful Post:

    chronohill (14-06-2022),mihalis13 (13-06-2022),panos74gr (13-06-2022)

  6. #625
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Γιατί να κάτσει σε έναν αφού μπορεί να τα παίρνει από παντού


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  7. The Following User Says Thank You to Christos33 For This Useful Post:

    Lefteris_X (14-06-2022)

  8. #626
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    αν τον ηθελε η σονι αποκλειστικο, ας τον εκανε first party, δικαιωμα του ειναι να δουλεψει για οποιον το πληρωνει.τα υπολοιπα ειναι χαζα.

    Σαφώς και είναι δικαίωμά του.

    Αλλά μάλλον δεν με "έπιασες" : για εμένα το cult status που του έχει προσδώσει ο κόσμος είναι χαζό, κατ' επέκταση -στα δικά μου μάτια- είναι χαζός ο κόσμος (με την έννοια αφελής / δεν εννοώ ηλίθιος). Σε κανέναν dev δεν αξίζει το cult status γιατί πολύ απλά καβαλάει το καλάμι, είτε αρτιστικά είτε οικονομικά είτε ότι θες να σκεφτείς.

    Για εμένα η Σονυ δεν πρέπει να τον έχει αποκλειστικό ούτε τώρα ούτε ποτέ. Τσάμπα χρήμα.
    Αν θέλει ας φτιάχνει παιχνίδια για όποια πλατφόρμα θέλει. Και αν είναι κάτι καλό τότε το χρήμα θα ρέει.

    Ο Κοτζίμα από μικρός (πριν φτιάξει το Salamander, που έπαιξα όταν βγήκε στα coin-op) ήθελε να φτιάχνει ταινίες. Στην τότε εποχή της Ιαπωνίας και με τις οικονομικές συνθήκες της οικογένειάς του το πιο εφικτό περιβάλλον δημιουργίας ήταν το game development. Άνθρωποι τόσο βαθιά καλλιτέχνες πάντα μου κάθονταν στο λαιμό. Δεν τους αντέχω καθόλου!

    ΥΓ: Furion κανέναν δεν αγάπησα ποτέ μου, από το 1978 που πρωτοέπαιξα μέχρι σήμερα, δεν εντοπίζεται δηλαδή η έλλειψη αγάπης ειδικά προς τον Κοτζίμα. It's just fucking games and their devs. Καλά είναι για διασκέδαση αλλά όχι και cult status. Βέβαια (για να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου εναντίον μου) ο καθένας έχει τις αγάπες του (προσωπικά δεν έχω καμία προς κανέναν, ούτε αθλητή, ούτε ηθοποιό, ούτε τίποτα). Απλώς δεν "αντιλαμβάνομαι" την πώρωση με τον οποιονδήποτε καλλιτέχνη, αθλητή, game dev κλπκλπ. Αλλά -ξαναλέω- αυτός είμαι εγώ, δεν αντιπροσωπεύω όλο το κόσμο!
    Last edited by Lefteris_X; 14-06-2022 at 00:46.

  9. #627
    Advanced Member FurionMike's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    431
    PSN ID
    furionmike

    Default

    ναι ο καθε χωρος ομως και στα παντα υπαρχουν οι προτιμησεις και τις αντιπαθειες του κοινου , πως να το κανουμε οταν καποιος κανει αυτο που αγαπαει και το κανει καλα το βλεπεις και το εκτιμας.
    μπορει να εκφραζομαστε με ενθουσιασμο αλλα οκ δεν σημαινει οτι κοβουμε και φλεβες για οτιδηποτε ψυχαγωγικο.
    ειμαι χαζος(αφελης) που κανω support τον developer που μου εχει χαρισει ατελειωτες ωρες ψυχαγωγιας , να μην λεμε τα καλα? μονο κραξιμο?

    ΥΓ. Συμφωνο οτι εχει παρα γινει με τον συγκεκριμενο και ειναι τερμα ψωναρα, αλλα στον χωρο του console gaming αν οχι αυτος, ποιος? Γιατι το κανενας απλα δεν γινεται.Οπως γραφει ενα φιλος "Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος"
    Last edited by FurionMike; 14-06-2022 at 01:01.

  10. #628
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Το "δεν αγαπώ" δεν σημαίνει αυτομάτως "τον μισώ/αντιπαθώ/κράζω"!

    Μπορώ να εκτιμώ (αναγνωρίζω) την ποιότητα της δουλειάς του και χωρίς να τον αγαπώ.
    Και μέχρι εκεί.

    Φυσικά για εσένα που σου έχει χαρίσει τόσες ώρες ψυχαγωγίας είναι λογικό και επόμενο να τον κάνεις support, δεν το συζητώ.

    (εμένα που το GTA IV + V, RDR1+2 είναι από τα αγαπημένα μου, αν με ρωτήσεις για την Rockstar τους γράφω εκεί που δεν πιάνει μελάνι. Αν όμως με ρωτήσεις για τα αρχικά στελέχη πριν 35 χρόνια, για τα οποία πρόσφατα είδα ντοκιμαντερ και μιλούσαν πως έφτιαχναν τους τότε τίτλους, μέχρι που έφτασαν στα Lemmings και μετά στην ιδέα του GTA 1.......ε, και πάλι τους εκτιμώ, αλλά ψιλοχ3στηκα κιόλας. Έτσι είμαι ως άτομο, δεν παθιάζομαι ποτέ με ανθρώπους.)

  11. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Christos33 (14-06-2022)

  12. #629

    Default

    προσωπικα δεν τρελαινομαι για τα παιχνιδια του κοτζιμα, αλλα εκτιμω οτι παντα προσπαθει να κανει κατι ξεχωριστο. Σιγουρα το gaming χρειαζεται περισσοτερους σαν και αυτον. Ανθρωπους που παθιαζονται για αυτο που κανουν.

    εγω κρινω το εργο των δημιουργων και οχι τους ιδιους τους ανθρωπους.

  13. #630
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by kostasb13 View Post
    Kojima στην MS....έγινε και αυτό, συνέχισε γερά Jim Ryan και λοιποι.
    Φταιει ο Jim Ryan που η Σονυ δεν εχει επενδυσει εδω και χρονια στo cloud?

  14. #631
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Firewalk studios το νεο μελος

    https://blog.playstation.com/2023/04...tudios-family/

    Ξεραμε οτι ηδη αναπτυσσουν ΑΑΑ multiplayer project για το ps5, προφανως παει καλα και τους αγορασαν. Η συγκεκριμενη ομαδα εχει πολλα πρωην στελεχη της Bungie και καποιους COD veterans.

    Σε αλλα νεα insiders λενε οτι παμε για major PS Showcase τελη Μαιου αρχες Ιουνιου με blowout για τα επομενα μεγαλα projects της Sony. Spiderman 2 full reveal καθως και ανακοινωσεις απο αλλα μεγαλα ps studios. Η αληθεια ειναι οτι αν εξαιρεσουμε την Insomniac δεν ξερουμε τιποτα η σχεδον τιποτα για τους υπολοιπους. Sucker Punch, ND, Bluepoint, Housemarque, Guerilla, Bend, Santa Monica δουλευουν πανω σε μεγαλα projects. Μονο για τα side multiplayer projects του LOU και του Horizon γνωριζουμε που δεν ειναι τα major projects των εταιριων.


  15. The Following User Says Thank You to hakoo For This Useful Post:

    Valkyre (22-04-2023)

  16. #632
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default


  17. #633
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Κρίμα μεν, όμως αν αναλογιστούμε δε ότι ήταν 9 φοιτητές (το 2014) και άντε πες 1-2 μάνατζερ, νομίζω ότι η Σονυ πέτυχε τον στόχο της (να βοηθήσει τους εν λόγω φοιτητές να ωριμάσουν επαγγελματικά και δημιουργικά).

    Βέβαια ουδείς γνωρίζει αν αυτοί απορροφήθηκαν σε άλλα σονυ στούντιο ή έφυγαν εντελώς.

    (πολύ καταθλιπτικό για το γούστο μου αλλά τερμάτισα κι εγώ το concrete genie περνώντας σχετικά ευχάριστα)

  18. #634

    Default

    go big or die ειναι η φαση. Σε οτι εχει να κανει με το AA gaming για μενα ειναι σημαντικοτερο να στηριζουν συγκεκριμενα project που δειχνουν να εχουν προοπτικες παρα μια μικρη ομαδα ατομων που καποια στιγμη ειχε μια καλη ιδεα/υλοποίηση και δεν υπαρχει η προοπτικη να κανουν τη μεταβαση στο ΑΑΑ που εκει οντως θα χρειαζονται τους πορους που μπορει να τους προσφερει η sony.

  19. #635
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Δε νομίζω ότι έχει αυτή τη τακτική η Σονυ, ειδάλλως κάποια στούντιο όπως Media Molecule και Bend θα είχαν κλείσει προ πολλού!

  20. #636

    Default

    για τη bend γιατι το λες? ειναι μικρο στουντιο? Για τη media molecule για μενα πιθανον τους εσωσε οτι ο sackboy λειτουργει ως ενα βαθμο ως μασκοτ του playstation και στα προηγουμενα τους παιχνιδια τους βαζανε να δουλευουν διπλα σε μεγαλυτερες ομαδες.

  21. #637
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Η Bend (όπως και η MMolecule) είναι μικρά στούντιο συγκριτικά με τα μεγάλα S. Monica, N.Dog, P.Digital κλπ.

    Η Σονυ (εσκεμμένα, internal απόφαση εξαρχής) είναι mascot-less ή αν θες καλύτερα mascot-agnostic, θυμάμαι ότι αυτό γινόταν μεγάλη κουβέντα εποχές PS1-2-3, καθώς τα άλλα brand είχαν SEGA-Sonic, Nin-Mario, MS-Master Chief.


    Πιο πάνω αυτό υπέθεσα, χωρίς όμως να υπάρχουν πληροφορίες: τα άτομα από Pixel Opus ενδέχεται να έχουν απορροφηθεί (όντας πλέον έμπειρα) σε άλλα 1st party studio.

Page 32 of 32 FirstFirst ... 222829303132

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •