Page 10 of 32 FirstFirst ... 6789101112131420 ... LastLast
Results 181 to 200 of 637

Thread: PlayStation Studios |OT|

  1. #181
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default PlayStation Studios |OT|

    Με την Sony απουσα και παλι απο τη φετινη Ε3 λογικα θα δουμε state of play e3 edition.
    Παει καιρος που εδειξαν πραγματα, θεωρω οτι αμεσως μετα την κυκλοφορια του Ratchet θα δειξουν και αλλα exclusives.
    Κουβεντα να γινεται, σε ο,τι poll εχω δει με τα πιο αναμενομενα exclusives στην κορυφη βρισκεται το God of War και με μεγαλη διαφορα κιολας.


  2. #182
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    - το Horizon για το PC είχε ROI 250%+ για την Sony
    - το Uncharted 4 είναι το επόμενο παιχνίδι που θα βγει σε PC
    - 41% των χρηστών PS4/PS5 είναι γυναίκες
    - στοχεύουν σε 50%+ market share αυτή τη γενιά


    - PS Plus at 47.6 million subs
    - Sony AI collaborating with first-party studios, currently experimenting with machine learning dynamics like Reinforcement Learning for AI in PS5 games
    - More mobile games based on anime characters/series
    - Sony will start releasing more mobile games based on PlayStation IPs
    - Talk about "enhancing and developing" services like PlayStation Plus and PS Now
    - There are 10 TV shows/films currently in various stages of production at PlayStation Productions


    And Sony AI, which we established last year, has begun a collaboration with PlayStation that will make game experiences even richer and more enjoyable. By leveraging reinforcement learning, we are developing Game AI Agents that can be a player's in-game opponent or collaboration partner.







    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  3. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    panos74gr (27-05-2021)

  4. #183
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Μετά το άρθρο του Bloomberg, έχουμε κι επίσημη ανακοίνωση ότι η Bend δουλεύει πάνω σε νέο IP
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  5. #184
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Από τη συνέντευξη του Helmen Hulst προήλθε η μεγαλύτερη ξενέρα όλων των εποχών...

    "PSB: How does PS4 factor into PlayStation Studios’ development vision? Is it still a focus internally for future game development?


    Hermen: It very much is. You can’t build a community of over 110 million PS4 owners and then just walk away from it, right? I think that’d be bad news for fans of PS4, and frankly not very good business.
    Where it makes sense to develop a title for both PS4 and PS5 β€” for Horizon Forbidden West, the next God of War, GT7 β€” we’ll continue looking at that. And if PS4 owners want to play that game, then they can. If they want to go on and play the PS5 version, that game will be there for them."

    Συγχαρητήρια Σονάρα που μας δείχνεις πόσο χαρτογιακαδικα βλέπεις τα πράγματα.
    Μαιο πιστεύετε στις γενιές και Σεπτέμβριο δεν πιστέυετε στις γενιές, αλλά νοιάζεστε για τα 110 εκατομμύρια κατόχους ps4.
    Αντε ρε πάτε να χεστείτε, κοροιδεύουμε τη ΜΣ και κάνετε τα ίδια, πάω να πάιξω Mass Effect.
    Last edited by drifterx; 02-06-2021 at 23:37.

  6. The Following 3 Users Say Thank You to drifterx For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (03-06-2021),Lefteris_X (03-06-2021),psx3 (03-06-2021)

  7. #185
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Hermen Hulst Q&A: What’s Next for PlayStation Studios

    We also want to make sure that we’re creating a variety of experiences for our audiences. Franchises, new IP, big games, smaller and more innovative games, single-player stories, and multiplayer. Who says that multiplayer experience cannot have great stories, right?
    So we have, currently, two very big, very narrative-driven games in development: Horizon Forbidden West and the next God of War. And for both of those, they’re frankly affected by access to performance capture and talent. For Horizon, we think we are on track to release this holiday season. But that isn’t quite certain yet, and we’re working as hard as we can to confirm that to you as soon as we can.
    Είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα που έλεγε και ο Spencer, ότι τα παιχνίδια για το τέλος του '20 ήταν ψιλο-safe γιατί είχαν περάσει το στάδιο του mocap. Τα παιχνίδια του 21 θα καθυστερήσουν λόγω του mocap.

    But I want to emphasize that PlayStation will remain the best place to play our PlayStation Studios titles at launch. But we do value PC gamers, and we’ll continue to look at the right times to launch each game. Bend Studio just released the PC version of Days Gone on May 18. So that’s about two years after the PS4 release.

    And I hope that a new set of fans can and will enjoy that title. And that’s the goal β€” we want to reach new gamers who haven’t yet experienced the great stories, characters, and worlds that we’ve built. Releasing games on PC will not come ever at the expense of building an exciting lineup of great console games.
    Φαίνεται ότι πλέον θα είναι πάγια τακτική τους να τα κυκλοφορούν σε PC, εδώ καταλαβαίνω ότι το νωρίτερο που θα βγαίνει ένα παιχνίδι είναι στα 2 χρόνια (φαντάζομαι θα παίξει ρόλο και το πόσο εμπορικό είναι).

    We’re building Team Asobi in Tokyo, a world-class studio that are developing a franchise for all ages with global appeal. Such a creative team.
    Κάτι που είχαν πει όταν έκλεισαν την Sony Japan Studio, ότι θα δώσουν έμφαση στην Team Asobi.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  8. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    drifterx (02-06-2021)

  9. #186
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    ''Releasing games on PC will not come ever at the expense of building an exciting lineup of great console games.''

    Αυτο ειναι αστειο και γενικοτητα που δεν λεει απολυτως τιποτα.

    Τα cross gen εχουν ξεκαθαρο προσανατολισμο να παρουν κομματι απο ps4 και pc. Εκτιμω οτι η επιλογη να ειναι cross gen ενα game τους εχει να κανει και με τις κυκλοφοριες τους καποια στιγμη σε pc. Οταν ειναι cross gen το παιχνιδι, βγαινοντας σε pc θα χτυπησει πολυ μεγαλυτερο μερος της πιτας αγοραστων. Γιατι δεν θα ειναι ''βαρυ''.

    Eπισης οταν δεν εχεις βγαλει καν PS5 patch για τα παιχνιδια σου και τα δινεις σε pc (που εχουν ''patch'', δλδ τρεχουν καλυτερα εκει), τοτε ειναι σαν να λες οτι δεν σε απασχολει το PS5.
    Πραγματικα η σονυ με βαζει σε σκεψεις σε αυτη τη γενια. Αν δω οτι τα βγαζει σε 2 χρονια pc, ειμαι βεβαιος οτι θα επηρεαζεται το ιδιο το game απο αυτη την επιλoγη και χανεται το πλεονεκτημα του κλειστου συστηματος(κονσολας).
    Και εφοσον δεν ειναι μεγαλη αποσταση χρονικα για να περιμενω ενα game, θα δυσκολευτω να βρω αντικειμενικους λογους να παω σε PS5 και οχι σε PC. Οσο φαν και αν ειμαι η εχω συνηθισει να παιζω σε PS. Το τελευταιο ειναι κατι που μαλλον θα με δυσκολεψει.
    Μονο κανα εξωγηινο PSVR2 ξερω γω θα μπορουσε να με κρατησει, αλλα πιθανοτατα θα το βγαλουν και σε pc ετσι οπως το πανε. lol.


    ΥΓ.
    we believe in generations
    .

  10. The Following 2 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    psx3 (03-06-2021),tomic20 (03-06-2021)

  11. #187
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Δεν με πειράζει καθόλου.

    Ας μαλακιστεί η Σονυ όσο θέλει.

    Και επειδή ΠΟΤΕ στη ζωή μου δεν θα παίξω σε PC, τραβάω και ένα μαύρο στο gaming όπως είχα κάνει 1992-1995 και όλα μια χαρά.

  12. #188
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    ''Releasing games on PC will not come ever at the expense of building an exciting lineup of great console games.''

    Αυτο ειναι αστειο και γενικοτητα που δεν λεει απολυτως τιποτα.

    Τα cross gen εχουν ξεκαθαρο προσανατολισμο να παρουν κομματι απο ps4 και pc. Εκτιμω οτι η επιλογη να ειναι cross gen ενα game τους εχει να κανει και με τις κυκλοφοριες τους καποια στιγμη σε pc. Οταν ειναι cross gen το παιχνιδι, βγαινοντας σε pc θα χτυπησει πολυ μεγαλυτερο μερος της πιτας αγοραστων. Γιατι δεν θα ειναι ''βαρυ''.

    Eπισης οταν δεν εχεις βγαλει καν PS5 patch για τα παιχνιδια σου και τα δινεις σε pc (που εχουν ''patch'', δλδ τρεχουν καλυτερα εκει), τοτε ειναι σαν να λες οτι δεν σε απασχολει το PS5.
    Πραγματικα η σονυ με βαζει σε σκεψεις σε αυτη τη γενια. Αν δω οτι τα βγαζει σε 2 χρονια pc, ειμαι βεβαιος οτι θα επηρεαζεται το ιδιο το game απο αυτη την επιλoγη και χανεται το πλεονεκτημα του κλειστου συστηματος(κονσολας).
    Και εφοσον δεν ειναι μεγαλη αποσταση χρονικα για να περιμενω ενα game, θα δυσκολευτω να βρω αντικειμενικους λογους να παω σε PS5 και οχι σε PC. Οσο φαν και αν ειμαι η εχω συνηθισει να παιζω σε PS. Το τελευταιο ειναι κατι που μαλλον θα με δυσκολεψει.
    Μονο κανα εξωγηινο PSVR2 ξερω γω θα μπορουσε να με κρατησει, αλλα πιθανοτατα θα το βγαλουν και σε pc ετσι οπως το πανε. lol.


    ΥΓ.
    we believe in generations
    Προσωπικά η όλη φάση μου θυμίζει κόμμα που το ψήφισες για να μην φέρει μνημόνια και τελικά τα φέρνει, έστω και ελαφρώς sugarcoated για να μην κάνει alienate το κοινό που προτιμάει PS εδώ και πολλά χρόνια...

    Αν και ξενερωμένος με την cross-gen φάση (θα μιλήσει η ψήφος δια του πορτοφολιού*), δεν έχω δεύτερες σκέψεις να πουλήσω το PS5 (και θα έφευγε και σε καλή τιμή, αλλά δεν έχω οικονομικό θέμα).

    * όλα τα cross-gen αγορά στα €20 max ή PS+ (Collection). Αν η Sony θέλει να το παίξει wannabe MS, θα αποκτήσω κι εγώ αντίστοιχη «φιλοσοφία» στο game budget spending μου. Κουκιά μετράνε οι άνθρωποι. Ίσως να είμαι μειοψηφία, ίσως και όχι. Μια φορά πάντως είμαι συνεπής στο τι θέλω και οι κωλοτούμπες έχουν και το ανάλογο τίμημα. Προτείνω να πράξετε όλοι (όσοι δεν επιδοκιμάζετε cross-gen) ανάλογα. Vote with your wallet.

    Για μένα υπάρχουν αρκετοί λόγοι να κρατήσω το PS5. Ένας από αυτούς είναι (ξέρω δεν ενδιαφέρει πολλούς) το MP (γενικά σαν experience/ecosystem/friends/χειρισμός).

    Προχθές μου έστειλε ένας φίλος μήνυμα να παίξουμε το Operation Tango (PS+ game) σε Co-op (έχει Co-op? δεν ξέρω, δεν το κατέβασα ακόμα, απλά κατοχυρώθηκε). Πολύ καλός φίλος που λιώναμε κάποτε Co-op (και Competitive) στο PS3. Ε αυτό εμένα με κρατάει στο οικοσύστημα (και η Sony το ξέρει, δεν είναι χαζοί), ασχέτως αν σε πολύ κόσμο φαίνονται αδιάφορα τα MP features (σεβαστό & κατανοητό, όλα είναι θέμα γούστου).

    Σε PC δεν είναι εγγυημένο ότι θα υπάρχει cross-play/cross-platform, άσε που ίσως προκύψουν θέματα (είτε balance, είτε cheats/hacks), άσε που δεν γουστάρω KB+M για gaming (ναι, βαρέστε με οι PCMR, ΔΕΝ γουστάρω ποντίκι σε shooters, σε point & click ναι, γιατί για τέτοια χρήση σχεδιάστηκε το ποντίκι -> 2D GUI). Για το πληκτρολόγιο δεν θα πω πολλά, είναι εφεύρεση του προπερασμένου αιώνα (εποχές γραφομηχανής) και τα βελάκια είναι ανέκδοτο για movement (άσχετα αν κάποτε έπαιζα Dangerous Dave).

    Θεωρώ ότι αν κάποιος είναι αυστηρά SP-only gamer, τότε πολύ πιο εύκολα μπορεί να κάνει τέτοια μετάβαση...

    Για να πω την αμαρτία μου, σκέφτομαι κι εγώ την λύση ενός PC, αλλά με το εξής mindset: να μου αποφέρει χρήμα (πρωτίστως, gaming comes second). Αν μου αποφέρει χρήμα, μπορώ να δικαιολογήσω την επένδυση στον εαυτό μου.

    Πάντα για μένα ο προσωπικός υπολογιστής (είτε PC, είτε Amiga παλαιότερα) πρέπει να αξιοποιείται πολυχρηστικά (απ' όλα τα PCMR vs consoles debates, σχεδόν ποτέ δεν αναφέρεται αυτό).

    Αυτό που δεν μπόρεσα να δικαιολογήσω/καταλάβω ποτέ είναι όσους αγόραζαν βαρβάτο PC (αξίας 1.000.000 δρχ κάποτε και βάλε) ή Amiga και το είχαν αποκλειστικά και μόνο ως παιχνιδομηχανή (δηλαδή κονσόλα πολυτελείας).

    Αμαρτία να ρίχνεις τόσα λεφτά σε μηχάνημα και να μην αξιοποιείς τις υπόλοιπες δυνατότητές του... ΟΚ, κάποιος θα πει ότι ο καθένας κάνει ό,τι θέλει με τα λεφτά του, αλλά θεωρώ ότι αδικούνται έτσι τέτοια μηχανήματα (και άντε πες ας παραβλέψουμε τους IBM PC, γιατί εξαρχής πλασαρίστηκαν για business χρήση και κατάφεραν κακήν-κακώς να επιβιώσουν με αστείο σημείο αφετηρίας, η Amiga όμως που στα μάτια πολλών είχε την ρετσινιά της «παιχνιδομηχανής» -ενώ μπορούσε να κάνει πολλά παραπάνω- αδικήθηκε σφόδρα από αυτή την νοοτροπία). Χίλιες φορές κονσόλα, παρά να πληρώνεις παραπανίσια λεφτά για hardware (εδώ αναφέρομαι κυρίως στις PC GPUs που έχουν ξεφύγει προ και μετά mining) αν δεν έχεις στόχο την πολυχρηστικότητα (για πολλούς επιτελεί αυτό τον ρόλο το mobile πλέον, για τις δικές μου ανάγκες χρειάζεται κανονικός υπολογιστής, δεν μπορώ να γίνω mobile-only/phone tapping user).

    Μετά έχουμε και το θέμα του preservation/emulation, το οποίο η Σονάρα μας δεν φαίνεται να την ενδιαφέρει ιδιαίτερα, ενώ η emulation scene έχει κάνει τρελά βήματα προόδου τα τελευταία χρόνια.

    Κάπου εδώ κολλάει και το debate περί «είναι τέχνη τα video games; ή είναι σκέτη εμπορίλα;». Προσωπικά μπορώ να συμφωνήσω (με κάποιες αυστηρές προϋποθέσεις) ότι είναι και δυνητικά τέχνη. Μια προϋπόθεση όμως είναι η ίδια η Sony να με πείσει ότι δεν τα βλέπει ως σκέτο εμπορικό προϊόν (άντε, το τερματίσαμε και μετά δεν μας νοιάζει αν θα διατηρηθεί στο πέρας του χρόνου), αλλά και ως κομμάτι του pop culture που χρήζει preservation.

    Λύση: μην παρακαλάτε την Sony άδικα για PS1/2/3/PSP/Vita BC, ψαχτείτε με την emulation scene. Και τσάμπα θα σας βγει (νομικά δεν είναι ΟΚ η πειρατεία, ηθικά όμως είμαστε ΟΚ με βάση το πόσα τους έχουμε ακουμπήσει ανά τα χρόνια, ναι?). Απλά σε σχέση με το κονσολάτο BC δεν είναι ακριβώς plug'n'play η όλη φάση, θέλει tinkering/ψάξιμο/γνώσεις, οπότε σίγουρα δεν είναι για όλους. Είναι όμως μια (έστω παράνομη) εναλλακτική, αφού η Sony δεν βλέπω να προτίθεται να δώσει νόμιμη εναλλακτική. Θα έχετε από MAME (coin-op/arcade emulation) μέχρι CEMU (Wii U games). Καλύτερο BC κι από αυτό της MS με τα XBOX One/Series (μην μου πει κανείς ότι είναι νόμιμο και ότι κάνω άδικη σύγκριση, το έγραψα παραπάνω άλλωστε περί νομιμότητας, απλά λέω ότι σε ανοιχτό μηχάνημα μπορείς εκ φύσεως να έχεις περισσότερες επιλογές στο τι προγράμματα/παιχνίδια θα τρέξεις).

    Όσον αφορά τα σύγχρονα παιχνίδια, σε PC πιθανότατα αξίζουν τα 3rd party games (μιας και αυτά δεν πρόκειται να έχουν ποτέ exclusive treatment, ούτε καν σε θέμα χειρισμού/DualSense) και ιδιαίτερα τα DLSS-enabled (πολύ ενδιαφέρον feature και δυστυχώς φοβάμαι θα περιμένουμε το PS6 για να γίνει hardware baseline, ακόμα κι αν έχει DLSS-like solution το PS5 Pro α λα PS4 Pro checkerboard, μην ελπίζετε σε ευρεία υιοθέτηση και εξήγησα και σε άλλο post τι εννοώ περί hardware baseline).

    Από άποψη co-processors θέλω να δω κάποια πραγματάκια επιπλέον (το IO decompression που έχει το PS5 και το XSX εν μέρει, αλλά και το 3D audio hardware acceleration). Ναι, έχω ένα χούι με αυτά τα πράγματα και οι PC μια ζωή είχαν παλινωδίες σε αυτό το πεδίο. Δεν γουστάρω CPU/GPU brute force, είμαι ιδεολογικά αντίθετος. Απλά δείτε τι CPU ζητάει η Epic για το UE5 demo (όχι ότι εξεπλάγην).

    Τώρα πάντως σου λέω υπεύθυνα ότι δεν αξίζει, γιατί οι τιμές είναι στον θεό λόγω COVID/lockdowns/digital transformation/mining. Γύρω στο 2023-2024 λογικά θα έχουν πέσει οι τιμές (η TSMC χτίζει πυρετωδώς νέα microchip fabs).

    Αν το κάνει η πλειοψηφία αυτό, τότε η Sony θα έχει πρόβλημα από άποψη 3rd party royalties (κακά τα ψέματα, αυτό είναι το ψωμί τους). Στα exclusives ξέρω τι είδους treatment (και στο DualSense) να περιμένω, όπως επίσης ξέρω ότι οι περισσότεροι 3rd parties θα μας γράψουν στα @@ τους.

    Αν η Sony θέλει 3rd party έσοδα, να αρχίσει λιγάκι να μας σέβεται όλους εμάς που την ακολουθούμε πιστά επί σειρά ετών (και στα δύσκολα και στα εύκολα, χωρίς αλλαγές στρατοπέδων PS <-> XBOX).

    Οι δικαιολογίες τους είναι ΤΡΑΓΙΚΕΣ και το λέω ως κάποιος που έζησε στο πετσί του την μετάβαση PS3 -> PS4. Έπαιζα ένα 1st party MP εκείνη την περίοδο και έχασα ένα σωρό φίλους που έμειναν στο PS3 (για διάφορους λόγους). Δικό της παιχνίδι ήταν, δεν θα μπορούσε να είναι cross-gen/cross-platform; Τώρα ξαφνικά τους έπιασε η ευαισθησία με το ενιαίο οικοσύστημα; Όταν τα έγραφα στο forum τους και με γράφανε στα @@ τους που ήταν ο κύριος Hermen Hulst, οέο;

    Τελοσπάντων, εξαιρετικό μηχάνημα είναι το PS5 για αυτά που κάνει, απλά κάπου νιώθω (και σε νιώθω απόλυτα όταν δεν βγάζουν 60 fps patch π.χ. στο HZD1, ενώ στο PC port δίνουν unlocked fps) ότι το PS5 πάει να γίνει το αποπαίδι της νέας (?) Sony. Εύχομαι να είμαι λάθος στην εκτίμηση μου, ειλικρινά το εύχομαι, αλλά θα σπαστώ πολύ άσχημα αν δω Uncharted 4 PC port με όλα τα γνωστά καλούδια (fps κλπ.), και στο PS5 πάλι θα παίζει στα 30 fps με PS4 Pro BC. Ίδια engine (ΟΚ, λίγο παλαιότερη, αλλά όχι ριζικά διαφορετική) έχει με το TLOU2, οπότε που κωλύονται; Ναι, τα θέλω πίσω τα 60 fps (όπως τον παλιό καλό καιρό που η Master Race ήταν τα βαρβάτα arcade boards και οι IBM PC το ανέκδοτο του αιώνα για gaming χρήση), όπως ακριβώς θέλω και τα instant loading times (ROM era). Αυτά σε cross-gen τουλάχιστον ως ελάχιστη απαίτηση (δεν λέω next-gen, εκεί ας εκπληρώσουν ό,τι όραμα έχουν οι devs για την νέα γενιά).

    Όχι, δεν θέλω να γίνουν οι κονσόλες «φτηνά PCάκια» (όπως είναι το όραμα των έκπτωτων PCMR) ως εναλλακτική λύση απέναντι στην mining πανωλεθρία. Θέλω να έχουν customιές (co-processors) στο hardware και θέλω να έχουν και custom exclusives με custom engines (και όχι, τα παιχνίδια σε UE4 δεν τα θεωρώ πραγματικά exclusives από τεχνικής απόψεως, π.χ. το Days Gone κάλλιστα θα μπορούσε να το είχε βγάλει και η Ubisoft και σίγουρα θα είχε λιγότερο hype ως 3rd party). Θέλω να λέω τα σύκα-σύκα και την σκάφη-σκάφη, ό,τι και να λένε διάφοροι στα απανταχού Discord.

    Στο χέρι της Sony είναι να βουλώσει στόματα και να ανοίξει περισσότερα πορτοφόλια.

    Αν η ρητορική είναι του τύπου «δεν βγαίνω μάνα μου, είναι μεγΑΑΑλα τα κόστη game development πλέον», τότε ποιός τους εμποδίζει να τα βγάζουν παντού (PC/XBOX/PS) για μεγιστοποίηση πωλήσεων; Μετά ποιός μου λέει εμένα ότι δεν θα φτιάξουν στο Azure μια κοινή κονσόλα για cloud gaming που να τρέχει τα πάντα (και από PS και από XBOX); Πολύ φοβάμαι ότι εκεί πάει η δουλειά (μανούλα σε αυτά η M$ από εποχής Dreamcast, ξέρει να σκυλεύει πτώματα πρώην ανταγωνιστών), πλήρης ομογενοποίηση και θα ξενερώσω τρελά (άλλο αν η M$ θα τρίβει τα χέρια της από ικανοποίηση).

    Αυτό το πράγμα να βγαίνει μπροστά σαν «λαγός» η MS να κάνει την controversial money-making παπαρίτσα (είτε λέγεται online MP paywall, είτε cross-gen policy) και μετά από λίγο να ακολουθεί η πονηρή αλεπού Sony δεν μου αρέσει καθόλου. Υποτιμάνε την νοημοσύνη μας άλλα να τάζουν και άλλα να κάνουν στην πορεία.

    Είμαι 99,9% σίγουρος ότι το PS5 ξεκίνησε με next-gen φιλοσοφία εξαρχής. Ένα απλό παράδειγμα θα δώσω: το primary activation του PS5 είναι non-shared με το primary activation slot του PS4. Ένδειξη ότι ο hardware/software engineer (Cerny and co) το προόριζαν για next-gen εξαρχής, σε αντίθεση με το XBOX Series που έχει κοινό primary activation (Home Gold?) slot με το XBOX ONE (δείγμα ότι εξαρχής η MS πήγαινε για cross-gen φιλοσοφία και τουλάχιστον ήταν ειλικρινείς σε αυτό).

    Αλλά όσον αφορά το PS5 υποψιάζομαι (δεν έχω ατράνταχτες αποδείξεις) ότι κάτι στράβωσε στην πορεία... κάποιο meeting θα έγινε στο ΔΣ και ίσως είπαν «αφού το κάνει η MS, γιατί όχι κι εμείς; αφού το κοινό θα μας ακολουθεί no matter what». Πλέον δεν φαίνεται να πιστεύουν πολύ στην ιδέα των system seller exclusives και πολύς κόσμος το ενστερνίζεται.

    Ας ανασκουμπωθεί λίγο η Sony, γιατί πλέον μόνο το PS/SIE department και τα CMOS sensors έχει να κονομάνε τρελά φράγκα. Δεν λέει να το κάψει έτσι τσάμπα κι άδικα το PS5. Το έχω ξαναπεί ότι εμείς (στην χειρότερη) να χάσουμε €500, η Sony δυνητικά μπορεί να χάσει δις $$$ αν ακολουθήσει την πορεία της πάλαι ποτέ SEGA (δεν την είδα να ευημερεί ως publisher-only).

    ΥΓ: Περί VR (για να σε ανεβάσω λίγο!) δεν νομίζω να είναι τόσο εύκολο να το φέρει σε PC, γίνεται χάος με τα διάφορα headsets/πρότυπα (χαμός δηλαδή, business as usual στην PCMR Βαβυλώνα).

    Άσε που έχω δοκιμάσει VR σε PC φίλου (με GTX 1080) και δεν είδα κάτι καλύτερο σε σχέση με PS4 Pro.

    Ένα πολύ σημαντικό σημείο (που ΔΕΝ έχει αναφέρει κανείς πουθενά, εκτός αν μου έχει ξεφύγει): το VR είναι μια άτυπη «εγγύηση» (τρόπον τινά) για να ΜΗΝ γίνει cloud-only το gaming στο μέλλον.

    Ο λόγος πολύ απλός: σε non-VR (δηλαδή χωρίς camera) έχεις απλά να μεταδώσεις το input του controller (μερικά Kbps traffic) στον server/host. Πανεύκολο σενάριο χρήσης για cloud gaming.

    Σε VR gaming (δηλαδή με camera) έχεις ένα video feed το οποίο είναι μερικά Gbps (5 Gbps είναι η custom USB 3.0 θύρα του PS4). Για να στείλεις τέτοιο video feed, δεν αρκεί ούτε καν FTTH του 1 Gbps (χώρια που το upload είναι στο 10% του download).

    Τι πιθανότητες δίνετε να δούμε 10 Gbps down/up (minimum) οπτική ίνα στο σπίτι μελλοντικά;

    Οπότε όποιος θέλει να μείνει το παραδοσιακό gaming με ιδιόκτητη κονσόλα, προτείνω να δει το VR με άλλο μάτι, κι ας μην είναι mainstream gaming.

    Το mainstream (non-VR, AAA) gaming θα πάει πανεύκολα στο cloud, αρκεί να φέρουν local servers στην χώρα μας (για το θέμα του input latency). Επενδύσεις γίνονται από μεριάς MS (κάπου στο Λαύριο είχα διαβάσει).

    VR + cloud-gaming είναι πολύ δύσκολο/κοστοβόρο να υλοποιηθεί σωστά... δεν έχω διαβάσει κάτι σχετικό αν σκοπεύουν να τα συνδυάσουν. Γενικά η MS αδιαφορεί επιδεικτικά για VR αν προσέξετε (τυχαίο? ή μήπως όχι με βάση όσα ανέφερα παραπάνω?). Κάνει κρα η επιθυμία του Nadella (ο Φιλήμων Σπενσερόπουλος είναι μπροστινός/αχυράνθρωπος του XBOX division) να πάνε ΟΛΑ στο cloud! Και λογικά θα πάνε μέχρι το 2030 (όπως την κόβω την φάση περί ιδιοκτησίας "you'll own nothing and you'll be happy" by WEF).

  13. The Following 5 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    drifterx (03-06-2021),Lefteris_X (03-06-2021),nikosarg (03-06-2021),PDS (03-06-2021),Valkyre (03-06-2021)

  14. #189
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Και για εμενα η πιο ανησυχητικη ανακοινωση ειναι αυτη σχετικα με το PC. Πιστευω ξεκινησε ως πειραμα το οποιο πετυχε πολυ καλυτερα απο οσο ισως και οι ιδιοι περιμεναν, οποτε τωρα αρχιζουν και ανεβαζουν ταχυτητες. Προσωπικα δεν με πειραζει αν δινουν ενα παιχνιδι 4 χρονια μετα, αλλα απο οτι φαινεται ξεφευγουμε απο αυτο και απλα παμε στο "πρωτα στο Playsatation και μετα στο PC". Ε και αυτο μπορει να σημαινει 4 χρονια, μπορει να σημαινει και 4 βδομαδες στο τελος...πολυ αοριστο και αυθαιτερο σαν δηλωση.

    Θα συμφωνησω επισης οτι τα σχεδια εδειχναν διαφορετικα εξαρχης και οτι μια η πασα απο την MS, μια τα ζεστα νουμερα της PC κοινοτητας ε δεν ηθελε και πολυ η Sony να το γυρισει.

    Για τα cross gen και κυριως το God of War ειναι κατι που βαση προηγουμενων συζητησεων το περιμεναμε να ακολουθησει την ιδια πορεια με το Horizon. Οχι οτι δεν θα θελαμε το αντιθετο και εγω πραγματικα ηλπιζα να μην συμβει. Απλα τα δυο αυτα συγκεκριμενα επειδη κυκλοφορησαν αρκετα χρονια πριν, εξακολουθω να μην μπορω να σκεφτω τι αλλη επιλογη ειχαν design wise να δημιουργηθουν με βαση αποκλειστικα την νεα γενια. Για το Gran Turismo δεν μπορω να εκφερω αποψη, δεν το παρακολουθω το παιχνιδι.

    Θελω να πιστευω οτι με το περας αυτων των παιχνιδιων θα ληξει η ολη μεταβαση απο τη μια γενια στην αλλη. Γιατι μετα πολυ απλα δεν μπορω να σκεφτω κατι που να το δικαιολογει αυτο development wise (περαν φυσικα του χρηματικου). Δηλαδη δεν μπορω να φανταστω την Sucker Punch ή την Naughty Dog να κυκλοφορουν το επομενο τους παιχνιδι σε PS4. Θα ειναι πραγματικα κοροιδια και ξεκαθαρη πλεον σταση/επιταγη της Sony. Βεβαια οταν θα κυκλοφορησουν αυτα θα μιλαμε λογικα ηδη για το mid gen upgrade...

    To εχω πει και στο παρελθον για εμενα λογος να φυγω απο το gaming και τις κονσολες θα ειναι να γινουν ολα συνδρομητικα...επι του παροντος σαφως το PS5 για τα δικα μου δεδομενη αποτελει πολυ καλη αγορα και το ξερει αυτο η Sony. Αλλα αν καταληξω να μην εχω ιδιοκτησια σε αυτο που αγοραζω ή καταληξει να μην εχουν νοημα οι αποκλειστικοτητες, το πραγμα δυσκολευει παρα πολυ μεσα μου.

    EDIT: ειναι και πολυ ενδιαφερον αυτο για τις καθυστερησεις σχετικα με το mocap. Απο οτι φαινεται η Sony οντως ηθελε να δωσει Horizon και God of War μεσα στην πρωτη χρονια κυκλοφοριας του PS5. Πραγματικα πιστευω θα τιναζε την μπανκα στον αερα αν το καταφερνε και θα χωνευοταν λιγο πιο ευκολα το ολο cross gen κομματι να το θεωρουσες σαν ενα "launch window-first year thing". Τουλαχιστον δινει ελπιδες η ολη φαση οτι το Horizon οντως θα παει για φετος.

    Και ναι τα PC upgrades πρεπει να τα φερνουν και στο PS5... το εχουμε πει στο παρελθον ειναι κατι που οφειλει η Sony να το κανει. Τωρα δηλαδη που θα βγαλουν στο PC το Uncharted 4 θα ειναι τεραστιο φαουλ να μην βγαλουν ενα 60 fps atch για το PS5. Και το Horizon και οποιο αλλο exclusive πρεπει να εχει αναλογη μεταχειριση. Αυτη τη στιγμη το Horizon επρεπε ηδη να εχει 60 fps patch και θεωρουσα οτι το Forbidden West showing ηταν μια καλη πασα για να ανακοινωσουν ενα 60αρι upgrade στο πρωτο παιχνιδι...

  15. The Following 6 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    drifterx (03-06-2021),Lefteris_X (03-06-2021),mihalis13 (03-06-2021),panos74gr (03-06-2021),PDS (03-06-2021),psx3 (03-06-2021)

  16. #190
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Για να είμαι ειλικρινής, όσο και να προσπαθήσει να αντιγράψει η Sony την MS με PC-friendly φιλοσοφία (το είπε ευθέως ο Hermen Hulst, λιμπίζονται τα φράγκα της -εδραιωμένης- digital διανομής), δεν πιστεύω ότι μπορεί να την φτάσει. Η MS το δουλεύει δεκαετίες αυτό το σχέδιο/πλάνο.

    Πρώτα απ' όλα η MS έχει δικό της OS. Σημαντική διαφορά. H Sony έχει ένα custom FreeBSD distro με κάποιες δικιές της πινελιές.

    Τι θα κάνει η Sony; Θα φέρει αυτό το OS σε PC; Δεν ζούμε σε εποχές BeOS (αν το θυμάται κανείς, κάποτε υπήρχε ένας μικρούλης ανταγωνισμός στην αγορά των PC OSes).

    Δεν γίνονται παιδιά αυτά τα πράγματα, εν έτει 2021 η PC αγορά είναι σχεδόν παγιωμένη σαν τσιμέντο. Τέλος οι πειραματισμοί του παρελθόντος. Ό,τι προλάβαμε, προλάβαμε στα 90s.

    Η μετάφραση GNM -> DirectX λογικά δουλεύει, αλλά μάλλον όχι και πολύ αποδοτικά (το Days Gone διαβάζω υποστηριζει DX11, αλλά όχι DX12). Και το DX12 είναι must-have για λόγους efficiency (draw calls), DLSS και (τυχόν) ray tracing. Το DX11 είναι legacy API, νομίζω ούτε η MS δεν το συντηρεί πλέον με νέα features.

    Αυτό που διαισθάνομαι είναι ότι η MS φέρνει σιγά-σιγά, αργά και μεθοδικά την Sony εκεί που θέλει. Μέθοδος γνωστή και ως «σαλαμοποίηση» στην πολιτική.

    Ξεκίνησε με το OG XBOX που όντως ήταν καμουφλαρισμένο PC (δεν είχε σχεδόν τίποτα από customιές και μάλιστα έσπασε σχετικά γρήγορα). Υπόσχεση στις μάζες των αμπαλέησον PC game devs για εύκολο development (ελέω x86 assembly & γνώριμης GPU με programmable shaders). Οι άλλες 2 σχολές graphics processors (Graphics Synthesizer & Nintendo TEV) απεδείχθησαν dead end εξελικτικά δυστυχώς. Νίκησε η σχολή των programmable shaders (άσχετα αν δεν τα επινόησε η nVidia, εν τέλει nVidia & ATi τα έκαναν mainstream).

    Δεν είχε τρελή επιτυχία (πούλησε κάπως καλούτσικα στην Αμερική ελέω online novelty, εκτός όχι και τόσο), αλλά και παρ' όλη την δυσκολία προγραμματισμού το PS2 πήγαινε τρένο. Ίσως βοηθούσε και το γεγονός ότι δεν ερχόντουσαν πολλά games από PC (και λόγω εξωτικής αρχιτεκτονικής και λόγω μικρής RAM που ευνοούσε τα «κονσολάτα» -δηλαδή απλοϊκά- video games).

    Στο PS3 ενώ αρχικά η Sony το πήγαινε για full exotic μηχάνημα, στράβωσε η δουλειά με την Toshiba* μάλλον λόγω δυσθεώρητου R&D (θα ήταν ο προμηθευτής μιας custom GPU στα πρότυπα του PS2 Graphics Synthesizer) και στράφηκαν στην nVidia για να βάλουν μια semi-custom GeForce 7 (έφαγε και delay το PS3 που όσο να 'ναι έκανε -προσωρινή- ζημιά στο brand name).

    * Μια σχετική πατεντούλα (από τις πολλές που δεν μετουσιώθηκαν εν τέλει σε εμπορικό προϊόν): https://patents.google.com/patent/US...o%22+eDRAM+DSP

    Το τι exotic GPU μαγείρευαν δεν θα το μάθουμε ποτέ... ίσως σε κάποιο παράλληλο σύμπαν.

    Στο PS4 μαζεύτηκαν όσον αφορά το κόστος μετά την τρελή χασούρα του PS3, τα έβαλαν όλα σε μια APU και πήγαν και σε x86 CPU. Ο Cerny δείχνει ότι κάνει ό,τι καλύτερο μπορεί με τα μέσα που του παρέχει η AMD (μαγείρεμα/συγκερασμός ιδεών).

    Στο PS5 υπέγραψαν συμφωνία να πάνε όλα στο Azure, κάτι το οποίο προσωπικά με θορύβησε από την πρώτη στιγμή που το διάβασα. Ακόμα και από άποψη εμπορικών μυστικών να το δούμε, δεν μου φαίνεται καλό για την Sony να γίνει host σε δίκτυο ανταγωνιστή. Εδώ αυτές οι εταιρίες κρατάνε πολλά analytics σαν επτασφράγιστα μυστικά. Τώρα θα τους τα δίνουν στο πιάτο;

    Στο PS6 δεν ξέρω τι να περιμένω. Εντελώς αισιόδοξα θέλω να περιμένω έστω μια τελευταία physical κονσόλα (ίσως με ARM CPU, ίσως χωρίς BD-ROM). Αλλά κάλλιστα θα μπορούσε μέχρι τότε (2027?) να γίνει cloud-only κονσόλα/υπηρεσία, ειδικά αν ευσταθεί η δικαιολογία περί πανάκριβων microchips (είναι πολυετές το trend ανόδου τιμών στα chip wafers, δεν έχει σχέση μόνο με τα lockdowns). Εκτός κι αν η Sony έχει σχέδια για PSVR3, γιατί ειλικρινά μόνο το VR βλέπω ως roadblock για να πάνε όλα στο cloud.

    Ελπίζω να μην συνεχιστεί αυτή η σαλαμοποίηση που βλέπω εδώ και δεκαετίες. Άλλο που δεν θέλει η M$ να απορροφήσει την SIE (γιατί κατά εκεί το πάνε λάου-λάου, αλλά λόγω πολιτικής ορθότητας δεν θέλουν να το πουν ευθέως και να εισπράξουν την δυσαρέσκεια της PS gaming κοινότητας).

    ΥΓ: Περί story-based MP games (ομολογουμένως ταιριάζει με το DNA της Sony και είμαι πολύ περίεργος με το MP πόνημα της ND), δεν θα είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει τέτοιο εγχείρημα (πάντρεμα MP gameplay + cutscenes):



    Με λίγο level up σου ξεκλείδωνε νέα cutscenes...

    Απλά το βάζω έτσι ενδεικτικά, γιατί ξέρω ότι οι περισσότεροι που παίζετε MP τιμάτε μόνο τα πολύ γνωστά, οπότε αυτό ίσως πέρασε απαρατήρητο για την εποχή του (πολύ ενδιαφέρον MP και είναι κρίμα που η Ubi δεν το συνέχισε -ούτε καν remaster-, έστω και ως F2P παιχνίδι-υπηρεσία -εντελώς ξέχωρα από τα SP AC-).

    Χρειάζεται και λίγο diversity (το παλιό το ορθόδοξο!) στα MP, όχι 2-3 genres να μονοπωλούν την αγορά και όσοι ψάχνουμε το κάτι διαφορετικό να μην έχουμε ένα παιχνίδι της προκοπής να παίξουμε...
    Last edited by psx3; 03-06-2021 at 09:46.

  17. The Following 5 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    drifterx (03-06-2021),Lefteris_X (03-06-2021),modecris (10-06-2021),nikosarg (03-06-2021),Valkyre (03-06-2021)

  18. #191
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Πάντως αν διαβάσετε τα σχόλια στη συνέντευξη του Hulst, πέφτει πολύ κράξιμο!

    Είναι το μόνο καλό σε όλη αυτή την κατάσταση και μου αρέσει που η παγκόσμια ps κοινότητα, δεν φοβάται να κράξει και να σιαξει σε κάποιους τις γραβάτες (βλέπε κλείσιμο του ps3 psvita store).

    Και δε μου βγαίνει από το μυαλό οτι επίτηδες κράτησαν κρυφη την πληροφορία για τα μεγαθήρια cross-gen, έτσι ωστε να έχουν μαζι τους τον κόσμο = η sony που μιλάει στις καρδιές των gamer, με το κλασικό παραδοσιακό μοντέλο της αλλαγής των γενεών, που δεν έχει τη φήμη της κρύας corporate λογικης κτλ..

    Έλα όμως που γυρίζει ο τροχός...
    H ms ξεκινησε απο το 0 και με αργά αλλά σταθερά βήματα ανεβαίνει στην προτίμηση της κοινής γνώμης, ενώ η Sony ήταν στο 10 και με γοργά βήματα κατεβαινει.
    Πολύ κρίμα που τα games της nintendo αυτή τη χρονική στιγμή δε ταιριάζουν με τα γούστα μου!

  19. #192
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by drifterx View Post

    Και δε μου βγαίνει από το μυαλό οτι επίτηδες κράτησαν κρυφη την πληροφορία για τα μεγαθήρια cross-gen, έτσι ωστε να έχουν μαζι τους τον κόσμο = η sony που μιλάει στις καρδιές των gamer, με το κλασικό παραδοσιακό μοντέλο της αλλαγής των γενεών, που δεν έχει τη φήμη της κρύας corporate λογικης κτλ..
    Eιναι σιγουρο οτι εσκεμμενα τα αποκαλυπτουν ενα ενα. Πριν 1 μηνα παλι ειχε μπει στο στοχαστρο η Σονυ για το PS3 store. 1 μηνα μετα κατι η κυκλοφορια του εκπληκτικου Returnal, κατι η PS3 κωλοτουμπα και κατι τα Ratchet και Horizon showings γυρισανε παλι την αποψη του κοσμου σε θετικο κλιμα.

    Οποτε τωρα κολαει το να πεταξουν ενα ξενερωτο νεο.

    Μετα θα βγει το Ratchet που θα ειναι (καλως εχοντων των πραγματων) ενα πολυ καλο παιχνιδι και παλι θα ηρεμησει η ολη φαση.

    Rinse and repeat.

  20. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    drifterx (03-06-2021),nikosarg (03-06-2021)

  21. #193
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Eιναι σιγουρο οτι εσκεμμενα τα αποκαλυπτουν ενα ενα. Πριν 1 μηνα παλι ειχε μπει στο στοχαστρο η Σονυ για το PS3 store. 1 μηνα μετα κατι η κυκλοφορια του εκπληκτικου Returnal, κατι η PS3 κωλοτουμπα και κατι τα Ratchet και Horizon showings γυρισανε παλι την αποψη του κοσμου σε θετικο κλιμα.

    Οποτε τωρα κολαει το να πεταξουν ενα ξενερωτο νεο.

    Μετα θα βγει το Ratchet που θα ειναι (καλως εχοντων των πραγματων) ενα πολυ καλο παιχνιδι και παλι θα ηρεμησει η ολη φαση.

    Rinse and repeat.
    Αν είναι ενορχηστρωμένο όλο αυτό, τότε μιλάμε για σκωτσέζικο ντους (εναλλαγή κρύου-ζεστού νερού)...

    Η ιστορία PS3/Vita store μου θυμίζει τον γάιδαρο του Χότζα. Δεν είναι κάτι τρομερό κατ' εμέ να τους πεις μπράβο, δεν είναι ότι δώσανε ξέρω γω κεφάλαιο να φτιαχτεί PS3 BC (που έτσι κι αλλιώς έχω ξαναπεί ότι το χρειάζονται για τις ανάγκες του PS Now).

    Και οι εκάστοτε κυβερνήσεις το κάνουν πολλές φορές αυτό... πετάνε εκεί μια διαρροή ότι θα έρθει ένα νέο δυσάρεστο μέτρο, μετά το παίρνουν πίσω και στην ουσία ήταν προσχεδιασμένο όλο αυτό για λόγους PR. Marketing 101 (όλοι από τις ίδιες σχολές αποφοιτούν).

    Προς το παρόν το PSN είναι hosted στο Amazon cloud (AWS) και δεν το χρησιμοποιεί πολύς κόσμος από PS3/Vita να τρώει τόσο πολύ traffic για αυτές τις κονσόλες. Σιγά το κόστος. Η download list έτσι κι αλλιώς θα παρέμενε ενεργή (άρα δεν μπορούν να τα σβήσουν τα PS3/Vita games να πεις ότι θα κάνουν χώρο στο cloud storage). Σιγά το πράγμα τώρα να τρώει πόσο (6-8TB?) όλη αυτή η βιβλιοθήκη ψηφιακών παιχνιδιών.

    Η Sony βασίζεται στο γεγονός ότι ο πολύς κόσμος δεν γνωρίζει πως λειτουργούν τα cloud logistics και πόσους λίγους δικτυακούς πόρους τρώει μια legacy console (τα μηνύματα δεν λειτουργούν καν, αλλά μικρό το κακό, αφού υπάρχουν 500 messenger apps).

    Η πλειοψηφία του PSN traffic αυτή την στιγμή προέρχεται από το PS4 για ευνόητους λόγους. 2ο το PS5 και τα PS3/Vita είναι πολύυυυυυ πίσω.

    Κάποια στιγμή (προς τα μέσα της γενιάς) το PS5 θα περάσει μπροστά και το μερίδιο του PS4 θα μειωθεί (πολλές κονσόλες θα μπουν στα κουτιά ή δεν θα ξαναανοίξουν ποτέ γενικώς ή θα ανοίγουν σπανίως όπως γίνεται τώρα με το PS3).

  22. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    drifterx (03-06-2021)

  23. #194
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Καλα το "σιγουρο" βαλτο σε εισαγωγικα. Δεν παιρνω και ορκο δηλαδη, απλα αυτην την αισθηση μου δινει το ολο σκηνικο.

  24. #195
    Advanced Member nikosarg's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    393
    PSN ID
    k-r-o-n-o-s666
    Name
    Νικος

    Default

    Με τις υγειες μας θα ελεγα εγω. Ειναι φανερο οτι το console gaming οπως το ξεραμε και για τους λογους που πολλοι το αγαπησαμε μας αφηνει χρονους. Πραγματικα το θεωρω αδιανοητο να πληρωσω full price για οτιδηποτε cross gen η cross platform single player. Τετοιο εξοδο το δικαιολογω πλεον μονο για cross platform mp fps και αυτο μονο αν ειναι πραγματικα καλο. Και ουτε θα κανω τον σπονσορα των pc ports που θα γραφουν την προσφατη κονσολα εκει που δεν πιανει μελανη.
    Επισης κατι για τα παιχνιδια HZ Forbidden West, επομενο God of War και τα τοιαυτα. Σαφως και θα μπορουσαν να ειχαν βγει μονο για ps5 καθως τα target specs και design choices μια κονσολας ειναι γνωστα ηδη 2 χρονια τουλαχιστον πριν την κυκλοφορια. Απλα το περιφημο backwards compatibility, η γνωστη καταρα ηρθε στο console gaming και το σκοτωνει σιγα σιγα. Ο δε πραγματικος λογος που καθυστερουνε αυτα τα παιχνιδια δεν ειναι τιποτε αλλο παρα οι δυσκολιες που προφανως εχουν για τις ps4 εκδοσεις. Ειναι ολοφανερο στα ματια μου οτι το ps5 παιχνιδι ειναι ετοιμο και περιμενει, και σκοτονωνται να βγαλουν ενα αποδεκτο ps4 edition, μην φανε τη φολα του cyberpunk. Με nintendo μονο με βλεπω σιγα σιγα......


  25. #196
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by nikosarg View Post
    Σαφως και θα μπορουσαν να ειχαν βγει μονο για ps5 καθως τα target specs και design choices μια κονσολας ειναι γνωστα ηδη 2 χρονια τουλαχιστον πριν την κυκλοφορια.
    Σε αυτο εδω θεωρω οτι εισαι λαθος. Δεν το λεω απολυτα αλλα ετσι νομιζω οτι ειναι.

    Πρωτα απο ολα και το God of War και το Horizon ηταν πανω απο 2 χρονια πισω, αλλα ανεξαρτητα απο αυτο νομιζω οτι "target specs" μεχρι "final specs" αλλαζει κατα πολυ το πραγμα. Ποσο μαλλον οταν εχουμε να κανουμε ειδικα με τον νεο SSD που θεωρητικα αυτο το κομματι του hardware ειναι που μπορει να κανει το νεο αλμα. Και αν δεν κανω λαθος (υπαρχουν ατομα να με διορθωσουν) σιγουρα το 2017-2018 δυσκολο να ηξερε η Guerilla και η SM τι παιζει με τον SSD. Και δεν νομιζω να ειχαν και τα απαραιτητα εργαλεια για να το αναπτυξουν καπως. Γιατι θεωρω οτι πρεπει να εχουν κατι χειροπιαστο για να μπορεσουν να φτιαξουν τα παιχνιδια οχι να τους πει καποιος καποιες προδιαγραφες.

    Ξαναλεω. Δεν το παιζω ειδικος. Υπαρχουν ατομα που μπορουν να απαντησουν σε αυτο το κομματι καλυτερα. Την αποψη μου λεω βαση της δικης μου λογικης/εμπειριας.

    Kαι το παρακατω ειναι μια ειλικρινεις, δικη μου απορρια:

    Χωρις devkits, μπορει καποιος να κανει πραγματικη δουλεια για next gen game?

  26. #197
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Μεγαλύτερη απόδειξη της κωλοτουμπας στο παρακάτω screenshot απο το τρέιλερ των επερχόμενων παιχνιδιών στην πλατφόρμα:

    Click image for larger version. 

Name:	Screenshot_20210603-114117__01.jpg 
Views:	47 
Size:	235.5 KB 
ID:	12772

    Η καλύτερα του ψεύδους, γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να μην γνώριζαν οτι θα βγει και σε ps4.

  27. The Following 2 Users Say Thank You to drifterx For This Useful Post:

    Lefteris_X (03-06-2021),PDS (03-06-2021)

  28. #198
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Σε αυτο εδω θεωρω οτι εισαι λαθος. Δεν το λεω απολυτα αλλα ετσι νομιζω οτι ειναι.

    Πρωτα απο ολα και το God of War και το Horizon ηταν πανω απο 2 χρονια πισω, αλλα ανεξαρτητα απο αυτο νομιζω οτι "target specs" μεχρι "final specs" αλλαζει κατα πολυ το πραγμα. Ποσο μαλλον οταν εχουμε να κανουμε ειδικα με τον νεο SSD που θεωρητικα αυτο το κομματι του hardware ειναι που μπορει να κανει το νεο αλμα. Και αν δεν κανω λαθος (υπαρχουν ατομα να με διορθωσουν) σιγουρα το 2017-2018 δυσκολο να ηξερε η Guerilla και η SM τι παιζει με τον SSD. Και δεν νομιζω να ειχαν και τα απαραιτητα εργαλεια για να το αναπτυξουν καπως. Γιατι θεωρω οτι πρεπει να εχουν κατι χειροπιαστο για να μπορεσουν να φτιαξουν τα παιχνιδια οχι να τους πει καποιος καποιες προδιαγραφες.

    Ξαναλεω. Δεν το παιζω ειδικος. Υπαρχουν ατομα που μπορουν να απαντησουν σε αυτο το κομματι καλυτερα. Την αποψη μου λεω βαση της δικης μου λογικης/εμπειριας.

    Kαι το παρακατω ειναι μια ειλικρινεις, δικη μου απορρια:

    Χωρις devkits, μπορει καποιος να κανει πραγματικη δουλεια για next gen game?

    Δεν νομίζω ότι μπορεί να γνωρίζει κάποιος τι ακριβώς ισχύει με τα dev timelines, μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε.


    Φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι devs έχουν μια ενημέρωση από την Sony/Microsoft για το τι σκέφτονται για την επόμενη γενιά (άσχετα από την γνώση που έχουν οι ίδιοι για το που πάει η τεχνολογία γενικότερα). Πολύ περισσότερο αν μιλάμε για 1st party studios ή δυνατούς συνεργάτες (Bungie, Square Enix). Δεν είναι τυχαίο που έχουμε δηλώσεις του στυλ "σε 10 χρόνια θα έχουμε full φωτορεαλισμό".

    - Ξέρουμε ότι και στο 4 αλλά και στο 5 ο Cerny στην ουσία έκανε tour όλα τα studios για να δει τι ακριβώς θα ήθελαν οι devs.

    - Ενδεικτικά, το Horizon ξεκίνησε ανάπτυξη από το 2011 και μετά (2 χρόνια πριν την κυκλοφορία του PS4).

    - Τα dev kits τα έδωσε η Sony το 2012

    - To Shadow Fall το έφτιαχναν με το σκεπτικό ότι θα έχουν 4GB RAM και στο reveal έμαθαν ότι θα έχουν 8.

    In 2012, Sony began shipping development kits to game developers, consisting of a modified PC running the AMD Accelerated Processing Unit chipset.[17] These development kits were known as "Orbis".[18]
    Κοιτάζοντας το launch lineup του PS4 το πιο αντιπροσωπευτικό δείγμα που έχουμε ίσως είναι το Infamous, το οποίο ξεκίνησε το 2010 (πριν βγει το Infamous 2)

    Sucker Punch Productions began to develop Second Son while the PlayStation 4 was still being designed.[28] Having finished work on Infamous: Festival of Blood, they began to plan a new entry in the Infamousseries[29] under the working title Infamous 3.[30] As early as 2010, they discussed with Sony their desire to bring Infamous to a new PlayStation platform.[29]
    Sucker Punch were in close connection with the PS4's lead system architect Mark Cerny, who visited the studio several times. They gave Cerny feedback about how much power a new PlayStation system would require to render their ideal open world, how fast it would be capable of doing so and to what degree of texture detail. "We had some experience there that was useful for that team when they were planning some aspects of the hardware design", producer Brian Fleming explained.[30] He found that during the PS4's development, there was a great level of interactivity between the system's designers and game developers such as Sucker Punch.[29]

    Sucker Punch made suggested improvements they would like to see for the DualShock 4 gamepad. Second Son's designer Jaime Griesemer traveled to Sony's headquarters in Japan to discuss such improvements. The developers found they were able to adopt the DualShock 4's touchpad into Second Son's gameplay (for example, players emulate the in-game fingerprint scanner using the DualShock 4 touchpad).[29]

    The game was envisioned to take full advantage of the hardware, without the imposition of porting to older platforms like the PlayStation 3. The hardware let developers improve the particle system that lights Delsin's face up while he draws neon power from billboards[28] and add detailed reflections to the game world.[31] The increased memory bandwidth let the team render characters with higher fidelity.[29] They found the PS4's simplified architecture so easy to work with that they were able to reach very high graphical quality even though the hardware was new.[32]
    Γενικά πιστεύω ότι σε μεγάλο βαθμό είναι περισσότερο οικονομικό το θέμα και όχι τόσο "το ξεκινήσαμε νωρίς και δεν ξέραμε τα specs". Μπορεί να μην ξέρουν πχ ποια ακριβώς GPU θα έχει, αλλά ξέρεις λίγο πολύ τι χαρακτηριστικά θα έχει αυτή η GPU, ότι η CPU σου θα είναι κλάσεις ανώτερη από αυτή που είχες κτλ κτλ.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  29. The Following 2 Users Say Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    panos74gr (03-06-2021),Valkyre (03-06-2021)

  30. #199
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Σε αυτο εδω θεωρω οτι εισαι λαθος. Δεν το λεω απολυτα αλλα ετσι νομιζω οτι ειναι.

    Πρωτα απο ολα και το God of War και το Horizon ηταν πανω απο 2 χρονια πισω, αλλα ανεξαρτητα απο αυτο νομιζω οτι "target specs" μεχρι "final specs" αλλαζει κατα πολυ το πραγμα. Ποσο μαλλον οταν εχουμε να κανουμε ειδικα με τον νεο SSD που θεωρητικα αυτο το κομματι του hardware ειναι που μπορει να κανει το νεο αλμα. Και αν δεν κανω λαθος (υπαρχουν ατομα να με διορθωσουν) σιγουρα το 2017-2018 δυσκολο να ηξερε η Guerilla και η SM τι παιζει με τον SSD. Και δεν νομιζω να ειχαν και τα απαραιτητα εργαλεια για να το αναπτυξουν καπως. Γιατι θεωρω οτι πρεπει να εχουν κατι χειροπιαστο για να μπορεσουν να φτιαξουν τα παιχνιδια οχι να τους πει καποιος καποιες προδιαγραφες.

    Ξαναλεω. Δεν το παιζω ειδικος. Υπαρχουν ατομα που μπορουν να απαντησουν σε αυτο το κομματι καλυτερα. Την αποψη μου λεω βαση της δικης μου λογικης/εμπειριας.

    Kαι το παρακατω ειναι μια ειλικρινεις, δικη μου απορρια:

    Χωρις devkits, μπορει καποιος να κανει πραγματικη δουλεια για next gen game?

    Δημήτρη, ως "specs" εν γένει έχουμε συνηθίσει να λέμε τα σημεία CPU-RAM-GPU του hardware. Αυτά δεν είχαν αποκρυσταλωθεί το 2018 στο 100%, αλλά τουλάχιστον στο 80-90% (μην πω 95% ).
    Αυτό όμως που ήταν 1.000.000% σίγουρο, γνωστό και ήξεραν τι συνεπάγεται για τον μελλοντικό σχεδιασμό και προγραμματισμό των PS5 παιχνιδιών, ήταν ο custom I/O controller μαζί με τον SSD.

    Ε, αυτό επέλεξαν να το αγνοήσουν για όλες τις κυκλοφορίες 1στ παρτυ που μέχρι τώρα έχουν γίνει γνωστές, πλην το Ratchet το οποίο όμως δεν είναι βαρύ χαρτί.
    Σε αυτά τα μήκη και πλάτη νοοτροπίας, δεν θα μου κάνει εντύπωση αν το Spiderman 2 του 2021/2022 θα είναι cross-gen + μετά ανακοινωθεί και για PC. (πολύ γνωστό όνομα κομικ χαρακτήρα = πολλά τα χρήματα από PS4 + PS5 + PC users)

    Τα devkits Δημήτρη, μη νομίζεις, δεν είναι πανάκεια για το εσωτερικό μιας εταιρείας. Είναι πανάκεια για τους 2nd/3rd party.
    Όταν είσαι εντός εταιρείας και φτιάχνεις τον custom I/O controller + SSD, ταυτόχρονα με την σχεδίαση των τσιπ τα τεστάρεις, τσεκάρεις με κώδικα. (θυμήσου τις παρουσιάσεις GT σε PS5 hardware, το Spiderman 1 σε PS5 ως case study)
    Όταν λοιπόν είσαι εντός Sony, μια χαρά ξέρεις πως θα είναι το μηχάνημα από το 2018 στα καίρια σημεία του (I/O controller + SSD) και ΑΝΕΤΑ μπορείς να σχεδιάζεις/προγραμματίζεις παιχνίδια κατά το όραμα του Cerny-πραγματικής-αποκάλυψης.

    Οπότε ναι, μας έχουν ταράξει στην μούφα.

  31. The Following 3 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    gRim (03-06-2021),psx3 (03-06-2021),Valkyre (03-06-2021)

  32. #200
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    @ Leon

    Ναι σωστα αυτα που λες απλα το εθεσα συγκεκριμενα ως προς τον SSD. Επειδη ειναι το κατεξοχην εξωτικο κομματι του hardware και αυτο το οποιο θα φερει την οποια επανασταση συζηταμε σε αυτη τη γενια, αναρωτιεμαι, ακομα και με απλη γνωση των specs, μπορουν να κανουν design ενα παιχνιδι γυρω απο αυτον τον SSD αν δεν εχουν κατι χειροπιαστο?

    Γιατι ετσι οπως το καταλαβαινω εγω, το ΗΖ1 ας πουμε και το ΚΖ Shadowfall μπορουσαν να αναπτυχθουν σε PC hardware. Ενα παιχνιδι του PS5 κατασκευασμενο πραγματικα πανω στον SSD, μπορει να γινει με αναλογο τροπο? Και αν ναι θα ηταν ενδιαφερον να ακουσω αποψη/εκτιμηση του πως θα μπορουσε να γινει αυτο.

    @Lefteris

    Αν ισχυει αυτο για τον SSD παω πασο. Εξακολουθω ομως να εχω την απορρια σε τι περιβαλον μπορεις να χτισεις ενα παιχνιδι γυρω απο εναν τετοιο SSD οταν δεν υπαρχει τετοιο hardware διαθεσιμο. Πως το κανεις και με τι εργαλεια?

Page 10 of 32 FirstFirst ... 6789101112131420 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •