Page 1 of 32 1234511 ... LastLast
Results 1 to 20 of 637

Thread: PlayStation Studios |OT|

  1. #1
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default PlayStation Studios |OT|







    Είναι ένα thread το οποίο σκέφτομαι πάρα πολύ καιρό να ανοίξω.

    Είμαστε PlayStation forum, είναι λογικό να υπάρχει ένα γενικό thread για νέα, φήμες και συζήτηση για τα studios όταν αυτά δεν έχουν δικό τους thread.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  2. #2
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Μάλλον εδώ πάει αυτό...

    Sony’s Obsession With Blockbusters Is Stirring Unrest Within PlayStation Empire

    https://www.bloomberg.com/news/artic...station-empire

  3. The Following User Says Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (09-04-2021)

  4. #3
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by panos74gr View Post
    Μάλλον εδώ πάει αυτό...

    Sony’s Obsession With Blockbusters Is Stirring Unrest Within PlayStation Empire

    https://www.bloomberg.com/news/artic...station-empire
    Ψάχνοντας περί Mumbauer (δεν τον ήξερα καν) βρήκα και αυτό:

    https://comicbook.com/gaming/news/pl...emake-ps4-ps5/

    Να πω την αλήθεια δεν βρίσκω το παραμικρό νόημα να γίνει remake το Uncharted 1... και το λέω όντας ένας από τους μεγαλύτερους fans, ούτε «ντεμί» είμαι, ούτε hater. Αν λοιπόν το λέω εγώ αυτό, φαντάζομαι τι θα λένε οι «απέξω» περί milking (και με το δίκιο τους). Καλύτερα να βγει Uncharted 5.

    Το παιχνίδι παίζεται και βλέπεται μια χαρά σε 1080p 60 fps. Πρόσφατα το τελείωσα, οπότε δεν μιλάω στον αέρα.

    Άλλα πράγματα λείπουν από την Sony αυτή την στιγμή... καλή ώρα το MP (PvE + Co-op) των Uncharted 2-3. Αυτό ουδέποτε έγινε remaster. Μιλάμε για project που θα κόστιζε ελάχιστα χρήματα και θα τους έφερνε πολύ χρήμα πίσω μέσω συνδρομών/DLC/MTX. Για ποιόν λόγο ρίχνουν λεφτά στο (αποτυχημένο) Predator; (ένα απλό παράδειγμα)

    Γενικά παρατηρώ ένα έλλειμμα «δημοκρατίας» στην Sony αυτή την στιγμή με τους Jim Ryan/Hermen Hulst στο τιμόνι... θα μου πεις περιμένεις δημοκρατικές διαδικασίες σε ιδιωτική εταιρία; (κλασική απάντηση που συνήθως την διαβάζω από καπιταλέ Αμερικάνους)

    Ας πούμε ότι περιμένω έστω μια ψευτο-δημοκρατία με consumer polls -> να ψηφίσει ο κόσμος ΤΙ θέλει. Να μπορεί να κάνει ακόμα και προτάσεις για πιθανά remasters (ξαναλέω: παιχνίδια που λείπουν, ΟΧΙ παιχνίδια που υπάρχουν ήδη). Να μπορείς να πεις «κυρά Sony θέλω ΑΥΤΟ και ΑΥΤΟ για να είμαι engaged στο οικοσύστημά σου και να σου τα σκάω, αντί να ανοίγω την κονσόλα στην χάση και στην φέξη».

    Ε ούτε καν αυτό το απλό δεν κάνουν οι ιθύνοντες...

    Πράγματι η Sony φαίνεται έχει επικεντρωθεί σε ακριβές AAA SP παραγωγές. Καμία σχέση με εποχές PS3 που όχι μόνο υπήρχε τεράστια ποικιλία από MP (KZ2-3, UC2-3, Warhawk/Starhawk, Twisted Metal) ελέω XBOX 360/Live ανταγωνισμού (τότε ήταν τα χρυσά τα χρόνια, όχι τώρα), αλλά υπήρχαν και SP AA των €40 (π.χ. Sly Cooper: Thieves in Time) και κάποια πειραματικά indie projects (το Pain το θυμάται κανείς ή μόνο εγώ?).

    Γενικώς καλά τα AAA SP (τα τιμάω κι εγώ), αλλά χρειάζεται και λίγο «βρώμικο» που και που (ξαναλέω: μιλάω για projects που δεν κοστίζουν πολλά χρήματα), στην ανάλογη τιμή φυσικά (δηλαδή όχι €80).

  5. The Following 2 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    panos74gr (09-04-2021),Valkyre (09-04-2021)

  6. #4
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    To Last of Us ειχε ηδη remaster. Δεν συμβαδιζω και τοσο να ειμαι ειλικρινεις με το point του αρθρου. Και αν με ρωταει κανεις που θελω να επενδυσει η Sony, ναι θελω να επενδυσει σε μεγαλες παραγωγες. Απο την αλλη δεν βλεπω την Sony να ειναι η εταιρεια που δεν παιρνει ρισκα... τοσο καιρο λεμε το αντιθετο. Εμπιστευεται μικρες ομαδες με περιεργες και πρωτοτυπες ιδεες και τους δινει πολλα λεφτα. Ας δουμε το Returnal, το Days Gone, Το Order 1886 και τοσα αλλα...ολα αυτα προερχονται απο μικρες ομαδες.

  7. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (09-04-2021)

  8. #5
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Υπάρχουν φήμες για LoU 1 PS5 Remake του PS4 Remake.

    Ο λόγος;

    Η (οικονομική εκμετάλλευση/ευκαιρία) που λέγεται "κλείσαμε συμφωνία με Νετφλιξ για την σειρά LoU που ετοιμάζεται".

    Οπότε πάρτε το remake του remake μπας και σας βάλουμε στην πρίζα να το (ξανα)ξαναγοράσετε ή όσοι δεν το έχετε παίξει καν και μόλις αγοράσατε PS5, ε, ας το αγοράσετε (αφού θα σας βάλει στην πρίζα η σειρά).

    Μιλκάρισμα by Jim Ryan, ο νέος bean-counter;

    Ακούω ΠΟΛΥ άσχημα λόγια για την "ατμόσφαιρα" των Σονυ Στούντιο, με παραιτήσεις μεγάλων ονομάτων, με ακύρωση του Days Gone 2 (απόφαση του 2019 / αμετάκλητη), με το ζόρι εντολές "αυτά τα άτομα από το τάδε στούντιο θα πάνε με το στανιό να βοηθήσουν το δείνα στούντιο" (και με ακόλουθες παραιτήσεις), ακούω για "καλλιτεχνική κούραση" επειδή η Σονυ επιβάλλει/θέλει τα exclusive να ακολουθούν την συνταγή των GoW/Uncharted/Horizon/LoU και (η Σονυ) δεν επιτρέπει πειραματισμούς πλέον..........και διάφορα άλλα άσχημα.

    Ελπίζω όλα τα παραπάνω να μην αληθεύουν.........αλλά ακόμα κι αν αληθεύουν λίγο, εύκολα καταλαβαίνουμε ότι ο Jim Ryan κάτι δεν κάνει καλά (δεν έχει όραμα καν), ούτε "αντιλαμβάνεται" το πως λειτουργεί (σωστά) μια ομάδα dev, δεν αντιλαμβάνεται ότι ο πειραματισμός οδηγεί σε εξέλιξη (αν δεν είχαν αφήσει ελεύθερη την ND να πειραματιστεί μετά το Jak & Daxter πολύ απλά δεν θα είχαμε Uncharted πόσο μάλλον LoU........αντιθέτως θα είχαμε Jak & Daxter No 8 και παράλληλα θα είχαν παραιτηθεί όλα τα μεγάλα κεφάλια της ND).

  9. The Following 9 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Dimitris_ (10-04-2021),Giannis1979 (10-04-2021),MajereMP44 (10-04-2021),mihalis13 (10-04-2021),panos74gr (10-04-2021),psx3 (10-04-2021),shadowfax7 (10-04-2021),Slay (12-04-2021),Stefanos (10-04-2021)

  10. #6
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Λευτέρη αν ισχύουν όλα αυτά δυστυχώς είναι ανησυχητικό...
    Η Sony πάντα άφηνε τα στούντιο της να πειραματιστούν, τώρα αν δεν τα αφήνει δυστυχώς θα δούμε τα επόμενα χρόνια να πέφτει η ποιότητα των παιχνιδιών.

    Υ.γ. μια διόρθωση μόνο η συμφωνία είναι με το ΗΒΟ, όχι με το Νετφλιξ

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  11. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    Lefteris_X (10-04-2021)

  12. #7
    PS4forums Fanatic MajereMP44's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Πετρουπολη
    Posts
    3,940
    PSN ID
    MajereMP44

    Default

    Κοιτα να δεις που όλα αλήθεια είναι και days gone 2 δεν θα βγει και μιλκαρισμα θα πέσει παντού ανελέητο και με το σταγονόμετρο θα βγάζουν νέα ΚΑΛΑ παιχνίδια. Και δεν φταίει κανένας ιός...
    Ο Cerny είχε όραμα, παρέδωσε σοβαρή κονσόλα και τέλος. Ο Τζιμ είχε μια εύκολη, στρωμένη δουλειά από όλον τον πλανήτη που εμπιστεύθηκε τόσο πολύ το PlayStation στην προηγούμενη γενιά. Παίζει να είναι και το ευκολότερο έργο από οποιονδήποτε άλλον που είχε να κάνει, σε όλη την ιστορία του PlayStation. Τα κάνει μέχρι στιγμής ταραμοσαλάτα...Είτε τα νούμερα είναι κακά στα οικονομικά της Sony σε δραματικό βαθμό και δρν θέλουν να μαθευτεί με τίποτα και τουχουν βάλει το μαχαίρι στο λαιμο να βρει πανευκολες πηγες εσόδων ΑΜΕΣΑ είτε ο άνθρωπος είναι εντελώς εκτοσ τόπου κ χρόνου που του έπεσε βαριά η θέση και δεν ξέρει τι θέλει ο κόσμος του PlayStation. Ανίκανος δεν είναι πάντως αν δούμε το βιογραφικό του. Κάτι συμβαίνει.

    Το μοναδικό που εύχομαι είναι όταν θα πέσει το brand PS σε επίπεδα ps3 ( κάτι που θα γίνει έτσι οπως πάει) να ξυπνήσει κ να αρχίσει να δίνει με το κιλό τα exclusives (όπως έγινε στο τελευταίο μισό της ζωής του ps3). Αν δεν γίνει τίποτα από τα παραπάνω τότε λυπάμαι αλλά ο κόσμος θα εξαφανιστεί.

    Προσωπικά ευτυχώς δεν έχω ps5 γιατί θα έβριζα τώρα και όχι γιατί είναι κακη κονσόλα αλλά ακριβώς επειδή είναι φοβερή κονσόλα και να βλέπεις να μην την εκμεταλλεύονται με ΝΕΕΣ ανακοινώσεις. Ας ανακοίνωναν ότι δουλεύουν σε 10 σοβαρά exclusives που θα παραδίδουν 2 το χρόνο αρχής γενομένης από το 22. Αυτό εμένα θα με κάλυπτε. Κιας έτρωγαν και τα delays τους στο μεταξύ δεν θα με πείραζε.

    Επρεπε ήδη να έχουν ανακοινώσει (χωρίς ημερομηνίες άμεσα) Ghost of Tsushima2, New IP from ND, Days Gone 2, new IP from Bluepoint, ημερομηνία κυκλοφορίας Horizon 2 exclusive on ps5 και όχι σε διπλό ταμπλό- ας κάνουν και μια κωλοτουμπα σε αυτό για καλό θαναι, σοβαρό feedback για το νέο God of War πχ αληθινό έτος κυκλοφορίας, The Order 2 ότι δεν το παράτησαν και θα το φτιάξουν ναναι τούμπανο και όχι 6 ώρες, δώσε σοβαρές λεπτομέρειες για GT7 κλπ κλπ μην τα λέω ένα ενα
    Βγες πες αυτά τα στανταρακια με σοβαρή πληροφόρηση και ας αργήσουν κάπως κιας φάνε κ κανα δυο delay.

    Αντιθέτως πας και αφήνεις να βγαίνουν φήμες για remake last of us 1... ε... θα φας μαύρο και μετά θα τρέχεις
    Satan has left his killing floor
    PS4

  13. #8
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Εντάξει δεν γίνεται να ανακοινώσεις 10 μεγάλα exclusives, μετά θα υπάρχει γκρίνια για το πότε θα βγουν.
    Για GT7 και Horizon συμφωνώ. Το horizon έπρεπε να είναι next gen only, τώρα και κολοτουμπα να κάνουν δεν θα αλλάξει κάτι, το παιχνίδι έχει φτιαχτεί με γνώμονα να είναι cross Gen.
    Δεν αλλάζει αυτό από την μία μέρα στην άλλη.

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  14. The Following 2 Users Say Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    Giannis1979 (10-04-2021),Leon_DiZ (10-04-2021)

  15. #9
    PS4forums Fanatic MajereMP44's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Πετρουπολη
    Posts
    3,940
    PSN ID
    MajereMP44

    Default

    Ωραία αυμφωνω, ας μην τα ανακοινώσουν ξερά όπως το λέω, ας δουλέψει και το marketing τους πως θα τα ανακοινώσουν.
    Να υπάρχει μια ατμόσφαιρα ότι κάτι ΜΕΓΑΛΟ περιμένεις. Τώρα ειλικρινά ελπίζουμε και ευχόμαστε ότι μυστικά φτιάχνουν παιχνίδια εξίσου μεγάλα όπως στην προηγούμενη γενιά αλλά από φήμες γιαυτα μηδέν... αντιθέτως φήμες για σαπίλες και λάθη που φαίνεται να ετοιμαζονται να κάνουν μια χαρά πάντως βγαίνουν.

    Για το horizon οκ πρόλαβαν όντως και την έκαναν την σαπίλα. Όχι ότι δεν θάναι καλό και παιχνιδαρα αλλά τελοσπαντων.
    Satan has left his killing floor
    PS4

  16. The Following User Says Thank You to MajereMP44 For This Useful Post:

    mihalis13 (10-04-2021)

  17. #10
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by MajereMP44 View Post
    Ωραία αυμφωνω, ας μην τα ανακοινώσουν ξερά όπως το λέω, ας δουλέψει και το marketing τους πως θα τα ανακοινώσουν.
    Να υπάρχει μια ατμόσφαιρα ότι κάτι ΜΕΓΑΛΟ περιμένεις. Τώρα ειλικρινά ελπίζουμε και ευχόμαστε ότι μυστικά φτιάχνουν παιχνίδια εξίσου μεγάλα όπως στην προηγούμενη γενιά αλλά από φήμες γιαυτα μηδέν... αντιθέτως φήμες για σαπίλες και λάθη που φαίνεται να ετοιμαζονται να κάνουν μια χαρά πάντως βγαίνουν.

    Για το horizon οκ πρόλαβαν όντως και την έκαναν την σαπίλα. Όχι ότι δεν θάναι καλό και παιχνιδαρα αλλά τελοσπαντων.
    Δυστυχώς βλέπω την Sony να θέλει να ακολουθήσει τον δρόμο του Game Pass, μακάρι να βγω ψεύτης αλλά αν ισχύει τότε δεν μου φαίνεται περίεργο να θέλει να βγάλει "σίγουρα" παιχνίδια και να μην ασχολείται με πειραματισμούς.
    Αν και προσωπικά θα προτιμούσα ένα game pass με παιχνίδια που ρισκάρουν παρά σίγουρες συνταγές...

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  18. #11
    Forum GOD ilias78's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,515
    PSN ID
    ilias_78
    Name
    Ηλίας

    Default

    Εκεί στη Sony νομίζω ότι έχουν πιάσει όλοι "χειρωνακτική" εργασία......

    https://game20.gr/days-gone-2-not-happening-rumor/

    https://game20.gr/new-uncharted-canceled-rumor/

    Spoiler!

  19. #12
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Δεν βλέπω τη Σονυ να ενδιαφέρεται για game pass, όχι γιατί δεν της αρέσει η οικονομική απολαβή αλλά γιατί είναι ΠΟΛΥΥΥΥ αργά για τη Σονυ (όσο αφορά game pass). Δεν έχει τεχνικό υπόβαθρο (μέχρι να το φτιάξει ή να της το φτιάξουν ζήσε Μάη μου), δεν έχει logistics τμήμα της προκοπής (βασικά έχει άθλιο), δεν έχει ΚΑΝ συνάψει συμφωνίες με publishers (εδώ δεν έχουν σχέση οι devs, οι συμφωνίες κλείνονται με τους pubs), δεν έχει καμία απολύτως οργάνωση στην Ιντερνετική "εικόνα" της: άρτιο το PS4 Store, ελλιπή και κακότεχνα τα PS5 + Web Store (και η πλάκα είναι ότι ΑΥΤΑ θα είναι από εδώ και πέρα τα επίσημα Store, ενώ του PS4 με τον καιρό θα γίνει fade-out).

    Αυτά όσο αφορά το Sony Game Pass, TL;DR = θα ήθελε πολύ η Σονυ να αποκτήσει ένα game pass, άργησε ΤΟΣΟ πολύ όμως + η MS έχει έτη φωτός προβάδισμα, που πλέον δεν έχει κανένα απολύτως κανένα νόημα (επιχειρηματικώς).

    Περνώντας στο remake του remake LoU, να τονίσω το εξής γιατί μου φαίνεται ότι ο Majere δεν με εννόησε επακριβώς: το LoU έγινε remaster 60fps στο PS4.
    Και τώρα μαθαίνω ότι ξανακάνουν remaster το ήδη υπάρχον remaster του PS4, για το PS5........με αφορμή την συμφωνία HBO+Sony για την tv σειρά LoU.
    Και ξέρετε κάτι;
    Μου "μυρίζει" ότι το remake του remake LoU ΘΑ ΒΓΕΙ ΓΙΑ PC.
    Τζιμ-Ραιανίλας μπόχα δηλαδή.

    Όσο αφορά τα υπόλοιπα:

    - ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ο Jim Ryan. ΠΕΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΑ. Βγάζεις νέα κονσόλα και λες ψέμματα (μισή αλήθεια) περί Horizon 2; Και 4 μήνες μετά αφού διέρρευσε η πληροφορία, παραδέχεσαι ότι είναι cross-gen τίτλος; Είσαι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΚΥΡΗ κυρία Σονυ.

    - Μας έχουν βάλει ΟΛΟΥΣ στην διαδικασία ή καλύτερα στον τρόπο σκέψης των "ανακοινώσεων". Δηλαδή;
    Μας έχουν πείσει ότι αν ανακοινώσουν τίτλους (ακόμα κι αν οι ημερομηνίες έκδοσης των τίλων απέχουν αρκετούυυυυυυυς μήνες).......να "αισθανόμαστε εντάξει/ασφαλείς/ικανοποιημένοι" (διαλέξτε χαρακτηρισμό).
    Μπα;
    Από πότε πρέπει να αισθάνομαι τα παραπάνω, μόνο με ανακοινώσεις;

    Αγαπητή Σονυ, είμαι gamer από τα Χριστούγεννα του 1978.
    Έχω ζήσει πολύ πριν day 1 τις κονσόλες σου (λόγω επαγγέλματος).
    Τις έχω αγοράσει όλες day 1 (PS1/2/3 πριν από day 1 κιόλας).

    Άρα έχω ζήσει ΟΛΑ τα launch.

    Και έχω να πω:

    PS1: με το καλημέρα, πρώτη μέρα στα καταστήματα είχες πάνω από 30 τίτλους διαθέσιμους, από τους οποίους οι 17-18 ήταν exclusive.

    PS2: με το καλημέρα, πρώτη μέρα στα καταστήματα είχες πάνω από 20 τίτλους, από τους οποίους οι 8-10 ήταν exclusive.

    PS3: με το καλημέρα, πρώτη μέρα στα καταστήματα είχες πάνω από 10 τίτλους, από τους οποίους οι 3-4 ήταν exclusive.

    PS4: με το καλημέρα, πρώτη μέρα στα καταστήματα είχες πάνω από 10 τίτλους, από τους οποίους οι 2-3 ήταν exclusive.

    PS5: ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΕΟ ΤΙΤΛΟ, παρά μόνο ένα remake του 2009 και έχεις ξεπατωθεί στα ps5 patch για PS4 παιχνίδια.
    Σχεδόν 6 μήνες μετά την κυκλοφορία του PS5 και η Σονυ δεν έχει παρουσιάσει ΤΙΠΟΤΑ, επαναλαμβάνω: ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ, που να κάνει ΜΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΜ στην βιομηχανία. Το καλύτερο; ΟΥΤΕ 3rd party Pubs έχουν παρουσιάσει ΤΙΠΟΤΑ που να κάνει ΜΠΑΜ "εδώ το μεγαλείο/τεράστια διαφορά της νέας γενιάς συγκριτικά με την προηγούμενη".


    Κι εμείς έχουμε "πειστεί" μέσα στην αχανή έρημο, ότι ακόμα κι αν μας στάξεις δύο σταγόνες νερό υποσχόμενος ότι σε κάααααποιο καιρό από τώρα θα μας ποτίσεις με λίτρα νερού (οι ανακοινώσεις δηλαδή)......θα είμαστε κάαααααπως ικανοποιημένοι.

    Ε, όχι κυρία Σονυ (κατ επέκταση Τζιμ Ράϊαν).

    Και, ε, όχι κύριοι 3rd party pubs.

    Τα έχετε κάνει ΟΛΟΙ ΣΚΑΤΑ, κανονική εκμετάλλευση στα όρια της προσβολής νοημοσύνης.

    Σορρυ παιδιά, δεν θέλω να θίξω κανέναν από εδώ μέσα, αν πραγματικά ευχαριστιέστε την κατάσταση της βιομηχανίας δικαίωμά σας. (κυριολεκτώ)

    Προσωπικά όχι μόνο δεν την ευχαριστιέμαι, αλλά την απεχθάνομαι.

    ΥΓ: Ουδείς γνωστός μου έχει αγοράσει PS5. Και όλοι το ίδιο μου λένε: δεν βλέπω κανέναν απολύτως λόγο να αποκτήσω αυτό το μηχάνημα. Ενώ όλα τα προηγούμενα PS τα είχα αγοράσει day 1, το PS5 σορρυ Λευτέρη δεν μου κινεί ΚΑΘΟΛΟΥ το ενδιαφέρον. Και σόρρυ, δεν θα πάρω PS5 για να παίζω παιχνίδια του PS4 όσα upgrade κι αν δεχτούν. Νέα κονσόλα αγοράζω για ΝΕΑ παιχνίδια. Νομίζω ότι δεν είναι διόλου τυχαίο.
    Last edited by Lefteris_X; 10-04-2021 at 15:43.

  20. The Following 4 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Dimitris_ (10-04-2021),ilias78 (10-04-2021),ntsmrtz (17-04-2021),Stefanos (10-04-2021)

  21. #13
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Νέο thread, πιο σχετικό με τη θεματολογία και τη συζήτηση, να μην χάνεται η συζήτηση.

    Το αρχικό post θα δω, ίσως μπουν τα studio και πάνω σε τι δουλεύουν.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  22. #14
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Πάντως Λευτέρη εγώ στο Ps now βλέπω να μπαίνουν παιχνίδια και κυρίως από third party και τουλάχιστον για τα γούστα μου δεν έχουν καμία τρελή διαφορά από το game pass πέραν των day one exclusives.
    Και οι 2 υπηρεσίες μου είναι εξίσου αδιάφορες, αλλά δεν νομίζω πως η Sony δεν ασχολείται με το PS Now και δεν θέλει να το κάνει πιο mainstream.

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  23. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    djpar (10-04-2021)

  24. #15
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Εσύ μιλάς για μετατροπή του PS Now σε PS Game Pass.
    Οκ, αυτό είναι εφικτό (κατόπιν όμως της χρήσης του MS Azure, δηλαδή έχουμε αρκετό καιρό ακόμα).

    Αυτό που κατάλαβα ότι εννοούσες (λανθασμένα προφανώς) είναι ότι η Σονυ ενδιαφέρεται να στήσει/φτιάξει εκ νέου την υπηρεσία PS Game Pass (όπως θα πρέπει να κάνει, όπως επίσης πρέπει να κάνει τιτανοτεράστια marketing καμπάνια, όπως επίσης θα πρέπει το PS Game Pass να είναι προσβάσιμο από κινητό iOS-Android, ταμπλέτα iOS-Android, MacOS, Windows, PS4/PS5........κοινώς όνειρα θερινής νυκτός...........διότι ΜΟΝΟ με αυτές τις δυνατότητες μπορείς να κοντράρεις το Game Pass που προσφέρεται σε ΟΛΕΣ αυτές τις συσκευές με cross-platform saves κλπ).



    Τεσπα, πέραν του PGP (Playstation Game Pass), έχω τοποθετηθεί για την Σονυ και το πως χαρακτηρίζω την "διαχείριση" του Τζιμ Ράϊαν (απαράδεκτη και τρισάθλια).

  25. #16
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Το αρθρο του bloomberg (του schreier απ οτι καταλαβα) δεν μου γεμιζει το ματι οχι γιατι μπορει να λεει ψεματα κτλ (μπορει χαλαρα να ειναι αληθεια ολα αυτα) αλλα γιατι στα δικα μου ματια αυτη τη στιγμη προσπαθει να βγαλει απο τη μυγα ξυγκι εκμεταλλευόμενος την αρνητικη περιρρεουσα ατμοσφαιρα που υπαρχει και την διαθεση που ουτως η αλλως υπαρχει στα social media για drama. To να δινει προτεραιοτητα στα ΑΑΑ η Sony (και τα περισσοτερα λεφτα εννοειται) δεν μπορω ειλικρινα να καταλαβω γιατι ειναι περιεργο/μη θεμιτο. Οποιος δεν ενδιαφερεται για τετοιου ειδους παιχνιδια δεν παιρνει ps5. Κοιταζω ας πουμε στις τελευταιες χρονιες της Sony στο publishing και ειλικρινα δεν το βλεπω αυτο που λεει, η μαλλον το καταλαβαινω αλλα το θεωρω υπερβολικο. Για καθε Last of Us 2 υπαρχει ενα Dreams, για καθε Ghost of tsushima υπαρχει ενα Concrete Genie, για καθε Miles Morales υπαρχει ενα Sckboy, δεν ισχυριζομαι οτι δινει το ιδιο βαρος ποσοτικα και ποιοτικα αλλα το να λεει καποιος αυτη τη στιγμη (δεν ξερουμε πως θα εξελιχθουν τα πραγματα) οτι η Sony βγαζει μονο ΑΑΑ cinematic games και εχει ευνουχισει την δημιουργικοτητα συγνωμη αλλα εγω δεν το βλεπω.
    Περιγραφει ας πουμε το πως η συγκεκριμενη ομαδα (visual arts) δεν μπορει να σηκωσει κεφαλι και συγνωμη αλλα και αυτο μου φαινεται υπερβολικο, ποσες και ποσες ομαδες εχουν γινει απο μικρα internal studios της sony κολοσσοι της βιομηχανιας αυτη τη στιγμη. Μην αρχισω τωρα να απαριθμω γιατι ισχυει σχεδον για ολα τα first party studios της sony που αυτη τη στιγμη μεσουρανουν. Κι αν εχει δωσει καλλιτεχνικη ελευθερια η Sony, κι αν εχει δωσει χρονους αναπτυξης και χρηματα σε projects που δεν θα εβγαζαν ποτε λεφτα.
    Σαφεστατα και υπαρχουν red flags (cross gen games, διαλυση του studio japan) αλλα οπως και να το κανεις ειναι βιαστικο να συμπερανει καποιος απο τωρα ολα αυτα που λεει το αρθρο.
    Ειμαι ο πρωτος που κραζω τη Sony αλλα συγνωμη, μου φαινεται υπερβολικο ολο αυτο.
    Σε καθε αρχη γενιας υπαρχει μουρμουρα και τις περισσοτερες φορες ειναι δικαιλογημενη λογω ελλειψης παιχνιδιων, να θυμισω απλα ποιο ηταν το lineup του ps4 στον αντιστοιχο χρονο ζωης. Δεν χρειαζεται να γραψω λιστα παιχνιδιων, μια απλη συγκριση κανω και συνειδητοποιω οτι το ps5 αυτη τη στιγμη αντικειμενικα εχει πιο ποιοτικα πραγματα. Demon's souls και Miles Morales θα ηταν οαση στην πρωτη χρονια του ps4.
    Εντελως ειλικρινα και με βαση αυτα που βλεπω θεωρω οτι η Sony θελει να εχει ποικιλια και μικροτερα projects αλλα οχι να απασχολει τα δικα της studios για αυτα. Οτι δλδ μαλλον στρεφεται σε funding AAA για τα internal studios και funding για ΑΑ σε αλλα studios εκτος Sony με deals.
    Και για να πω την πληρη αληθεια, δεν βλεπω που ειναι το κακο σε αυτο.


  26. #17
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Δεν καταλαβαίνω την χρήση της λέξης «κακό».
    Τι σημαίνει «κακό» και αντιθέτως «καλό»;

    Τίποτα.
    Γιατί είναι αδόκιμος χαρακτηρισμός-προσδιορισμός.
    Δεν το λέω με επιθετικότητα ή με διάθεση να σε μειώσω αλλά επειδή άκουγα πολύ τελευταίως τη συγκεκριμένη λέξη ως επιχείρημα, ε, δεν την θεωρώ επιχείρημα αλλά λεκτικό τρικ (δηλαδή στην ερώτηση «είναι κακό;» ουσιαστικά υποχρεώνεσαι να πεις «όχι δεν είναι κακό» και μετά να αρχίσεις να επεξηγείς «δεν είναι κακό per se άλλο εννοώ» και μετά χανόμαστε στην ερμηνεία των λέξεων. Όποτε προσπερνώ το «κακό» διότι όντως δεν αντιλαμβάνομαι την ερμηνεία).

    Αυτό που περιγράφω παραπάνω και όχι αποκλειστικά από το άρθρο (που δεν έκανα κλικ κιόλας) βασίζονται στην δίκη μου έρευνα, παρατήρηση της Σονυ πορείας επι χρόνια.

    Για εμένα η Σονυ τείνει επικίνδυνα να γίνει βαρετή ή αν θες να απευθύνονται τα ΑΑΑ παιχνίδια της σε πολύ συγκεκριμένο κοινό στο οποίο δεν ανήκω όχι μόνο εγω αλλά και πολλοί άλλοι που αποτέλεσαν επι δεκαετίες το βασικό πελατολόγιο της Σονυ. (Τα περισσότερα ΑΑΑ παιχνίδια που ανέφερες ούτε καν που τα ακούμπησα)
    Last edited by Lefteris_X; 10-04-2021 at 16:48.

  27. #18
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Το αρθρο του bloomberg (του schreier απ οτι καταλαβα) δεν μου γεμιζει το ματι οχι γιατι μπορει να λεει ψεματα κτλ (μπορει χαλαρα να ειναι αληθεια ολα αυτα) αλλα γιατι στα δικα μου ματια αυτη τη στιγμη προσπαθει να βγαλει απο τη μυγα ξυγκι εκμεταλλευόμενος την αρνητικη περιρρεουσα ατμοσφαιρα που υπαρχει και την διαθεση που ουτως η αλλως υπαρχει στα social media για drama. To να δινει προτεραιοτητα στα ΑΑΑ η Sony (και τα περισσοτερα λεφτα εννοειται) δεν μπορω ειλικρινα να καταλαβω γιατι ειναι περιεργο/μη θεμιτο. Οποιος δεν ενδιαφερεται για τετοιου ειδους παιχνιδια δεν παιρνει ps5. Κοιταζω ας πουμε στις τελευταιες χρονιες της Sony στο publishing και ειλικρινα δεν το βλεπω αυτο που λεει, η μαλλον το καταλαβαινω αλλα το θεωρω υπερβολικο. Για καθε Last of Us 2 υπαρχει ενα Dreams, για καθε Ghost of tsushima υπαρχει ενα Concrete Genie, για καθε Miles Morales υπαρχει ενα Sckboy, δεν ισχυριζομαι οτι δινει το ιδιο βαρος ποσοτικα και ποιοτικα αλλα το να λεει καποιος αυτη τη στιγμη (δεν ξερουμε πως θα εξελιχθουν τα πραγματα) οτι η Sony βγαζει μονο ΑΑΑ cinematic games και εχει ευνουχισει την δημιουργικοτητα συγνωμη αλλα εγω δεν το βλεπω.
    Περιγραφει ας πουμε το πως η συγκεκριμενη ομαδα (visual arts) δεν μπορει να σηκωσει κεφαλι και συγνωμη αλλα και αυτο μου φαινεται υπερβολικο, ποσες και ποσες ομαδες εχουν γινει απο μικρα internal studios της sony κολοσσοι της βιομηχανιας αυτη τη στιγμη. Μην αρχισω τωρα να απαριθμω γιατι ισχυει σχεδον για ολα τα first party studios της sony που αυτη τη στιγμη μεσορανουν. Κι αν εχει δωσει καλλιτεχνικη ελευθερια η Sony, κι αν εχει δωσει χρονους αναπτυξης και χρηματα σε projects που δεν θα εβγαζαν ποτε λεφτα.
    Σαφεστατα και υπαρχουν red flags (cross gen games, διαλυση του studio japan) αλλα οπως και να το κανεις ειναι βιαστικο να συμπερανει καποιος απο τωρα ολα αυτα που λεει το αρθρο.
    Ειμαι ο πρωτος που κραζω τη Soiny αλλα συγνωμη, μου φαινεται υπερβολικο ολο αυτο.
    Σε καθε αρχη γενιας υπαρχει μουρμουρα και τις περισσοτερες φορες ειναι δικαιλογημενη λογω ελλειψης παιχνιδιων, να θυμισω απλα ποιο ηταν το lineup του ps4 στον αντιστοιχο χρονο ζωης. Δεν χρειαζεται να γραψω, μια απλη συγκριση κανω και συνειδητοποιω οτι το ps5 αυτη τη στιγμη αντικειμενικα εχει πιο ποιοτικα πραγματα. Demon's souls και Miles Morales θα ηταν οαση στην πρωτη χρονια του ps4.
    Δεν είναι περίεργο/μη θεμιτό. Είναι περίεργο το να κάνει focus μόνο εκεί και να μην δίνει ευκαιρίες στους υπόλοιπους devs να φτιάξουν κάτι δικό τους (Bend, San Diego, Visual Arts). Τώρα θα έκανε greenlit ένα Dreams; Αυτό είναι το ερώτημα. Τα αποτελέσματα των κινήσεων που κάνουν τώρα θα τα δούμε μετά από 5-7 χρόνια.

    Και δεν μιλάμε καν για "μικρά πειραματικά παιχνιδάκια" να πεις ότι δεν έχουν mass appeal κτλ. Εδώ σου λέει ότι προτιμά να μην συνεχίσει το Days Gone, που έχουν φτιάξει τη βάση και από εκεί και πέρα είναι πιο εύκολο να χτίσεις πάνω σε αυτό.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  28. The Following 2 Users Say Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    mihalis13 (10-04-2021),panos74gr (10-04-2021)

  29. #19
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Πάντως και για τα δικά μου γούστα το launch του PS5 είναι χειρότερο από αυτό του PS4. Αν είχα άλλα γούστα, μπορεί και να θεωρούσα καλύτερο το PS5 launch. Σόρρυ, αλλά δεν μπορώ με την καμία να συγκρίνω (cross-gen) Miles Morales με το αποκλειστικό Infamous (που δεν έτρεχε με τίποτα σε PS3). Για Demon's Souls δεν λέω κάτι, γιατί απλά δεν είμαι της RPG σχολής. Το θεωρώ niche παιχνίδι για πολύ συγκεκριμένο κοινό.

    Ο Jim Ryan θυμίζει πολιτικό που επιδίδεται σε κωλοτούμπες, άρα μηδέν κύρος. Άλλα έλεγε προχτές, άλλα θα λέει αύριο. Δεν είναι δείγμα σωστού ηγέτη (έχω υψηλές απαιτήσεις από ηγέτες). Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι συμφωνώ με γελοιότητες τύπου change.org petitions (μόνο οι μέτοχοι θα τον διώξουν -αν και όταν πέσουν τα κέρδη-, κανείς άλλος).

    Καμία σχέση με εποχές Yoshida, Andrew House κλπ. ΟΚ, τουλάχιστον έμεινε ο Cerny που είχε/έχει κάποιο όραμα αναφορικά με το hardware. Βέβαια hardware χωρίς (τρανταχτό) software μικρή αξία έχει (παρ' όλο που ασχολούμαι με Τεχνολογία από μικρό παιδί, ΔΕΝ ανήκω στους θεωρητικούς σπεκολάγνους/non-gamers που επιδίδονται σε flexing, θέλω ΚΑΙ -αποκλειστικά- παιχνίδια που να δείξουν την δύναμη του PS5). Και το PS3 αδιάφορο ήταν στις αρχές, από το 2009 άρχισε να αποκτάει πραγματικό νόημα.

    Βγήκε και ο Jaffe να πει ότι έχει inside info περί Sony Game Pass και να μην ξεγράφουμε τον Jim Ryan από τώρα... τίποτα δεν ξεγράφω προσωπικά (το PS5 ξεπουλάει ως hardware, για software δεν γνωρίζω), όμως η (επερχόμενη?) κωλοτούμπα θα μειώσει περαιτέρω το όποιο ελάχιστο κύρος του έχει απομείνει.

    Επίσης το έχω ξαναπεί πολλάκις ότι δεν με εκφράζει προσωπικά ο δρόμος της φτήνιας/χαμηλής ποιότητας. Προσωπικά ξαναλέω (φυσικά και αναγνωρίζω ότι υπάρχει και κόσμος που θέλει να παίζει ένα σωρό παιχνίδια με κόστος σουβλακιού -> €1).

    Οπότε το λέω από τώρα (για να μην έχουμε παρεξηγήσεις μελλοντικά και θερμοπαρακαλώ να γίνει bookmark/screenshot): ΔΕΝ πρόκειται να πανηγυρίσω αν βγει Sony Game Pass με τίγκα αδιάφορες παραγωγές.

    Ακριβώς όπως δεν θα πανηγύριζα αν έβγαινε κανά πετσοκομμένο PS5 Lite των €300 (σε κάποιο εναλλακτικό σύμπαν είναι ήδη ο ανταγωνιστής του XBOX Series S, όχι στο δικό μας πάντως).

    Όσον αφορά τις AAA αποκλειστικές παραγωγές, δεν το βλέπω να έρχονται με ρυθμό PS4 αν τελικά η MS ρουφήξει σαν μαύρη τρύπα την πίτα των 3rd party royalties (γιατί μάλλον αυτός είναι ο στόχος τους, αν και λόγω πολιτικής ορθότητας μην περιμένετε κανέναν Φιλήμωνα να το πει ευθέως και να γίνει αντιπαθής στην gaming κοινότητα).

    Ταύτα και μένω.

  30. The Following 3 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Lefteris_X (10-04-2021),PDS (10-04-2021),Stefanos (10-04-2021)

  31. #20
    Cool Member Dimitris_'s Avatar
    Join Date
    Jun 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    286
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Αν και συμφωνώ σε γενικές γραμμές με τον Λευτέρη, παρόλα αυτά, η μετάβαση από το PS4 (slim) σε ps5, αλλάζει εντελώς την εμπειρία στα (περισσότερα) παιχνίδια του ps4, ειδικά αν έχουν κ patch, και επειδή είμαστε hard-core κοινό, για εμένα ήταν ένας από τους λόγους αγοράς της κονσόλας νωρίς, καθώς εχω πάρα πολύ backlog και πάνω από 15-20 ΑΑΑ ps4 που δεν έχω παίξει ακόμη ή θα ξαναπαίξω.

    Οι υπόλοιπες ανησυχίες με βρίσκουν σύμφωνο και τηρώ στάση αναμονής.

  32. The Following 2 Users Say Thank You to Dimitris_ For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (11-04-2021),Lefteris_X (10-04-2021)

Page 1 of 32 1234511 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •