Page 23 of 32 FirstFirst ... 13192021222324252627 ... LastLast
Results 441 to 460 of 637

Thread: PlayStation Studios |OT|

  1. #441
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Αντε και god of war 3 cross gen, να καλυψουμε το Ps4 κοινο και τους low end pc gamers. Χρηματα πολλα και το ps5 γινεται και επισημα ps4 ultra pro.
    .

  2. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    psx3 (15-01-2022)

  3. #442

    Default PlayStation Studios |OT|

    Εγω ποτε δεν κατάλαβα γιατί στο gaming οποίος πέτυχε σε μια γενιά κάνει ότι μπορεί για να το αλλάξει στην επόμενη.

    Τραβάει έναν πετυχημένο δρόμο η ms με το 360, τα κάνει θάλασσα με το one.

    Πετυχαίνει θριαμβευτικά το PS4 αλλάζει φιλοσοφία η Sony με το PS5.

    Προσοχή δεν λέω ότι θα αποτύχει εξάλλου πρώτη σε πωλήσεις είναι, αλλα για ποιο λόγο;
    Αφού υπάρχει τόσο μεγάλο κέρδος γιατί να αλλάξεις ;

    Αλλαζεις ενα μοντέλο όταν αυτό δεν αποδίδει όχι όταν σε εκτοξεύσει στο θεό.

    Ποιος ο λόγος να βγεις από έναν δρόμο που αποδεδειγμένα σε εκτόξευσε τόσο ψηλά και να αρχίσεις να αντιγραφείς πρακτικές του ανταγωνιστή σου που σε ακολουθεί από πίσω και προσπαθεί να πιάσει εσενα ;

    Πραγματικά δεν έχω απάντηση σε όλα αυτά και τα ανωτέρω λόγια δεν έχουν καμμία σχέση ουτε καν με τα θέλω μου σαν καταναλωτής .

    Εγώ μπορεί να θέλω να μην υπάρχουν καν exclusives , προσπαθώ να το δω καθαρά επιχειρηματικά .



    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 15-01-2022 at 16:26.

  4. The Following User Says Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    PDS (15-01-2022)

  5. #443
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Cory Barlog says Sony's own studios pushed to get PlayStation games on PC

    https://www.eurogamer.net/articles/2...on-games-on-pc

    Πρέπει να έχει πέσει γερή μετάλλαξη... άκου "pushed"! Δηλαδή ο platformer holder δεν αποφασίζει καν και αποφασίζουν τα «παιδιά» του ερήμην του;

    Ή είναι κανά PR trick του Τζίμη για να αποτάξει την ευθύνη από πάνω του; Πες εκεί ρε Barlog 2 κουβεντούλες στο κοινό να μην μας τα πρήζουν αδίκως...
    Καλα ενταξει σαφως και δεν μπορει να πεισει αυτη η δηλωση οτι η αποφαση ηταν των studios, δεν παιζει αυτο το πραγμα. Το να θελουν και τα ιδια τα studios να εχουν μια μεγαλυτερη λιμνη να ψαρεψουν μιας και η βιωσιμοτητα τους εξαρταται αμεσα απο τις πωλησεις κι ας ειναι first party (εχουμε δει πολλα first party studios να κλεινουν λογω χαμηλων πωλησεων) ειναι κατι λογικο και κατανοητο, το να το επελεξαν οι ιδιοι απο χλωμο εως απιθανο.
    Για μενα το πιο πιθανο σεναριο ειναι να επεσε σαφως στο τραπεζι απο τη Sony και οι ιδιοι να επελεξαν πως θα γινει, οχι αν θα γινει.
    Ειναι κατι που συμφερει απαντες στη Sony ειδικά μετα τα acquisitions που εγιναν με ομαδες που θα βοηθουν προφανως στο porting και μαλιστα μετα την κυκλοφορια στην κονσολα που θα ειναι και πιο χαλαροι.
    Μια χαρα win win ειναι για ολους στη Sony, τωρα για μας αλλο θεμα.


  6. The Following 2 Users Say Thank You to hakoo For This Useful Post:

    mihalis13 (15-01-2022),panos74gr (17-01-2022)

  7. #444
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Δεν μου φαίνεται καθολου περίεργο για έναν καλλιτέχνη (ή μια ομάδα καλλιτεχνών εδώ) να θέλει να δει την δουλειά του περισσότερος κόσμος. Λογικό να το ζήτησαν από τη Sony και καλά έκανε η Sony και το κυκλοφόρησε imo.

    Στα επόμενα να δούμε τι θα κάνουν.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  8. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    panos74gr (17-01-2022)

  9. #445
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Τα παραπονα μας τοσο καιρο μαλλον επρεπε να εχουν και αλλους αποδεκτες απο οτι φαινεται..

    Εγω δεν πιστευω οτι τρεχει ο Balrog να καλυψει Τζιμυ κλπ. Αλλωστε δεν ειναι ο Τζιμυς μονο το θεμα, ειναι και παρακαταθηκη του πρωην ολα τα τεκτενομενα..
    Πολύ πιθανό να ξεκίνησαν επί Shawn Layden όλα αυτά, αλλά αυτός πάει, την έκανε για άλλες παραλίες και τώρα τα ακούει ο νυν.

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Δεν μου φαίνεται καθολου περίεργο για έναν καλλιτέχνη (ή μια ομάδα καλλιτεχνών εδώ) να θέλουν να δει την δουλειά τους περισσότερος κόσμος. Λογικό να το ζήτησαν από τη Sony και καλά έκανε η Sony και το κυκλοφόρησε imo.

    Στα επόμενα να δούμε τι θα κάνουν.
    Και γιατί αυτό δεν συνέβαινε παλιότερα; Καλλιτέχνες δεν υπήρχαν και πριν 20-30 χρόνια; Τότε γιατί δεν τους πείραζε το exclusivity, αλλά ήταν περήφανοι για αυτό; Γιατί τέτοια όψιμη «ευαισθησία» να παίζουν όλοι τα παιχνίδια τους;

    Ξέρω-ξέρω, υπάρχει κόσμος (ειδικά στην PCMR) που θεωρεί «καρκίνωμα» το exclusivity, αλλά να βλέπω και κονσολάδες να το επικροτούν, ε το θεωρώ μετάλλαξη κοινού αυτό το πράγμα...

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Εγω ποτε δεν κατάλαβα γιατί στο gaming οποίος πέτυχε σε μια γενιά κάνει ότι μπορεί για να το αλλάξει στην επόμενη.

    Τραβάει έναν πετυχημένο δρόμο η ms με το 360, τα κάνει θάλασσα με το one.

    Πετυχαίνει θριαμβευτικά το PS4 αλλάζει φιλοσοφία η Sony με το PS5.
    Γιατί ο χρόνος και η ανθρώπινη ιστορία αν προσέξεις κινείται με βάση κυκλικά patterns και αυτό είναι συμπαντικός νόμος (βλ. fractals) υπεράνω της ανθρώπινης φύσης/νόμων.

    Ό,τι ανεβαίνει κατεβαίνει και ό,τι κατεβαίνει ανεβαίνει... από εταιρίες (όχι μόνο στο gaming), μέχρι χώρες/υπερδυνάμεις. Καθολικό pattern για όποιον είναι παρατηρητικός.

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Προσοχή δεν λέω ότι θα αποτύχει εξάλλου πρώτη σε πωλήσεις είναι, αλλα για ποιο λόγο;
    Αφού υπάρχει τόσο μεγάλο κέρδος γιατί να αλλάξεις ;

    Αλλαζεις ενα μοντέλο όταν αυτό δεν αποδίδει όχι όταν σε εκτοξεύσει στο θεό.

    Ποιος ο λόγος να βγεις από έναν δρόμο που αποδεδειγμένα σε εκτόξευσε τόσο ψηλά και να αρχίσεις να αντιγραφείς πρακτικές του ανταγωνιστή σου που σε ακολουθεί από πίσω και προσπαθεί να πιάσει εσενα ;

    Πραγματικά δεν έχω απάντηση σε όλα αυτά και τα ανωτέρω λόγια δεν έχουν καμμία σχέση ουτε καν με τα θέλω μου σαν καταναλωτής .

    Εγώ μπορεί να θέλω να μην υπάρχουν καν exclusives , προσπαθώ να το δω καθαρά επιχειρηματικά.
    IMHO, δεν υπάρχει κανένας λόγος η Sony να κυνηγάει την «ουρά» της MS. Πάει να κονταροχτυπηθεί με θηρία (πιο οπλισμένα και καλύτερα προετοιμασμένα για δεδομένα ομογενοποίησης).

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Καλα ενταξει σαφως και δεν μπορει να πεισει αυτη η δηλωση οτι η αποφαση ηταν των studios, δεν παιζει αυτο το πραγμα. Το να θελουν και τα ιδια τα studios να εχουν μια μεγαλυτερη λιμνη να ψαρεψουν μιας και η βιωσιμοτητα τους εξαρταται αμεσα απο τις πωλησεις κι ας ειναι first party (εχουμε δει πολλα first party studios να κλεινουν λογω χαμηλων πωλησεων) ειναι κατι λογικο και κατανοητο, το να το επελεξαν οι ιδιοι απο χλωμο εως απιθανο.
    Για μενα το πιο πιθανο σεναριο ειναι να επεσε σαφως στο τραπεζι απο τη Sony και οι ιδιοι να επελεξαν πως θα γινει, οχι αν θα γινει.
    Ειναι κατι που συμφερει απαντες στη Sony ειδικά μετα τα acquisitions που εγιναν με ομαδες που θα βοηθουν προφανως στο porting και μαλιστα μετα την κυκλοφορια στην κονσολα που θα ειναι και πιο χαλαροι.
    Μια χαρα win win ειναι για ολους στη Sony, τωρα για μας αλλο θεμα.
    Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι θέμα βιωσιμότητας. Πιο πολύ για πρόσκαιρη αρπαχτή μου κάνει (για SP games μιλάμε, άρα one and done έσοδο, δεν είναι ότι θα έχουν σταθερή ροή εσόδων από ένα God of War) σε στυλ «αφού έτσι κι αλλιώς δεν μπορεί να εισέλθει περισσότερος κόσμος στο PC gaming λόγω απλησίαστων τιμών, μηδέν ρίσκο για εμάς να βγάλουμε PC ports την τρέχουσα περίοδο».

    Και αν το 2024-2025 ξαναπέσουν οι τιμές των GPUs σε πιο γήινα επίπεδα; Και αρχίσει ο κόσμος (αυτοί που αγόρασαν κονσόλα όχι συνειδητά, αλλά με βαριά καρδιά/γκρίνια) να γυρνάει σε PC; Και τα 3rd party royalties αντί να αποδίδονται στο PS store να ξαναπάνε πίσω σε Steam/Ubi/EA/Rockstar digital stores; Τότε θα κλείσει την κάνουλα των PC ports η Sony, ενώ στο ενδιάμεσο θα έχει κάνει social conditioning (ψυχολογικό μασάζ) στον κοσμάκη ότι τα παιχνίδια της βγαίνουν και σε PC (αργά ή γρήγορα); Άπαξ και βγει η οδοντόπαστα από το σωληνάριο, δεν ξαναμπαίνει μέσα (Αμερικάνικη παροιμία). Είναι να μην καλομάθεις τον κόσμο, μετά δεν θα φταίει αυτός που θα περιμένει συγκεκριμένα πράγματα.

    Βλέπει λίγο πιο μακροπρόθεσμα η Sony ή είναι σε φάση ό,τι αρπάξουμε τώρα και ποιός ζει-ποιός πεθαίνει μέχρι το 2025;

    Διαβάζοντας εδώ κι εκεί τι γίνεται, πολύ δύσκολα ο hardcore PC gamer θα εγκαταλείψει την αγαπημένη του πλατφόρμα, τα perks (KB+M, ultra widescreen κλπ.), αλλά και την ελευθερία επιλογής που του προσφέρει με τα διάφορα ψηφιακά μαγαζάκια (τα οποία τρώνε το «ψωμί» του PS store, αλλά και του MS store -τουλάχιστον η MS έχει και την Azure cloud μπίζνα να κονομάει χοντρά-). Αυτά τα εκατομμύρια έκπτωτοι PC gamers που μας ήρθαν στις κονσόλες με βαριά καρδιά, αργά ή γρήγορα θα ξαναεπιστρέψουν στον φυσικό τους χώρο μόλις το επιτρέψουν οι συνθήκες. Καλό θα είναι και για εμάς δηλαδή, αφού θα βρίσκουμε πιο εύκολα διαθέσιμα PS5/XSX.

    Επίσης, τα studios που λες ότι κλείνουν (Psygnosis?) είναι κοντόφθαλμη στρατηγική. Δεν χρειάζεται να είναι σούπερ κερδοφόρα όλα τα projects. Για κάποιον λόγο εφαρμόζεται το Pareto principle και στην video game βιομηχανία.

    Εγώ θυμάμαι χαρακτηριστικά τον Druckmann να λέει σε συνέντευξη «δεν μας νοιάζει να βγάλουμε τρελά κέρδη από το TLOU2, τα έξοδα μας να βγάλουμε μόνο, ευχαριστημένοι θα είμαστε».

    Που σίγουρα πούλησε αρκετά, αλλά θέλω να πω φαίνεται ότι η Sony έχει δώσει συγκεκριμένο mandate στα 1st party studios, τουλάχιστον όσο υπάρχει ένα Fortnite από πίσω να τους συντηρεί (το Pareto principle που έλεγα).

    Κοιτάμε (αν όχι εμείς -που στην τελική δεν είναι η δουλειά μας-, τουλάχιστον οι CEOs) το δάσος και όχι το δέντρο. Δεν χρειάζεται να βγάζουν όλα τα δέντρα τον ίδιο αριθμό καρπών (ούτε στην φύση συμβαίνει αυτό), αλλιώς μετά δίνουμε εντολή να τα τσεκουρώσουν.
    Last edited by psx3; 15-01-2022 at 19:40.

  10. #446
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Και γιατί αυτό δεν συνέβαινε παλιότερα; Καλλιτέχνες δεν υπήρχαν και πριν 20-30 χρόνια; Τότε γιατί δεν τους πείραζε το exclusivity, αλλά ήταν περήφανοι για αυτό; Γιατί τέτοια όψιμη «ευαισθησία» να παίζουν όλοι τα παιχνίδια τους;

    Ξέρω-ξέρω, υπάρχει κόσμος (ειδικά στην PCMR) που θεωρεί «καρκίνωμα» το exclusivity, αλλά να βλέπω και κονσολάδες να το επικροτούν, ε το θεωρώ μετάλλαξη κοινού αυτό το πράγμα...
    Όχι, δεν συνέβαινε παλιότερα. Ούτε τόσα άτομα χρειαζόταν ένα παιχνίδι, ούτε τόσα χρήματα, ούτε τόσο χρόνο και τα παιχνίδια δεν είχαν την ίδια βαρύτητα που έχουν τώρα (Crash Bandicoot vs Last of Us Part 2 πχ).

    Όταν έχεις θυσιάσει 6, 7 ή 8 χρόνια από τη ζωή σου, έχεις ψοφήσει στη δουλειά και έχεις ρισκάρει / θυσιάσει την οικογένεια σου για να πεις μια ιστορία επιπέδου God of War ή Last of Us Part 2, ε δεν θες να περιοριστεί το δημιούργημά σου.

    Εγώ όπως το βλέπω τώρα, δεν βλέπω κάποιο κάποιο αρνητικό στο ότι κυκλοφορούν παλιότερα exclusives σε PC. Μόνο θετικά βλέπω. ΑΝ αργότερα αλλάξει η στρατηγική και δούμε exclusives ταυτόχρονα σε PS και PC τότε το ξανακοιτάμε και ψηφίζει ο καθένας με το πορτοφόλι του.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  11. #447

    Default

    20mil πωλησεις για το god of war? not bad...και με τις πωλησεις που θα προστεθουν απο τα pc, δειχνει τι παιχνιδια θελει ο κοσμος απο τη sony.

  12. #448
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Όχι, δεν συνέβαινε παλιότερα. Ούτε τόσα άτομα χρειαζόταν ένα παιχνίδι, ούτε τόσα χρήματα, ούτε τόσο χρόνο και τα παιχνίδια δεν είχαν την ίδια βαρύτητα που έχουν τώρα (Crash Bandicoot vs Last of Us Part 2 πχ).

    Όταν έχεις θυσιάσει 6, 7 ή 8 χρόνια από τη ζωή σου, έχεις ψοφήσει στη δουλειά και έχεις ρισκάρει / θυσιάσει την οικογένεια σου για να πεις μια ιστορία επιπέδου God of War ή Last of Us Part 2, ε δεν θες να περιοριστεί το δημιούργημά σου.

    Εγώ όπως το βλέπω τώρα, δεν βλέπω κάποιο κάποιο αρνητικό στο ότι κυκλοφορούν παλιότερα exclusives σε PC. Μόνο θετικά βλέπω. ΑΝ αργότερα αλλάξει η στρατηγική και δούμε exclusives ταυτόχρονα σε PS και PC τότε το ξανακοιτάμε και ψηφίζει ο καθένας με το πορτοφόλι του.
    Δεν ξέρω ρε συ, πολύ sentimental δικαιολογία μου ακούγεται αυτή περί story... θεωρώ ότι δεν χωράει συναισθηματισμός στις business.

    Αν δεν θέλουν να "περιορίζονται" (εγώ δεν θεωρώ ότι περιορίζονται), μπορούν να το γυρίσουν σε Netflix για μέγιστο network effect.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    20mil πωλησεις για το god of war? not bad...και με τις πωλησεις που θα προστεθουν απο τα pc, δειχνει τι παιχνιδια θελει ο κοσμος απο τη sony.
    Οι εξαιρετικές πωλήσεις είναι αντεπιχείρημα για να βγουν PC ports και όχι το αντίθετο ("δεν βγαίνω μάνα μου").

    Το αυτό ισχύει και για Nintendo.

    Τι νομίζεις δηλαδή, ότι εγώ θέλω να φορτωθώ το σαπάκι τους για να παίξω μερικά exclusives; Φυσικά και δεν θέλω, όμως σέβομαι τις old school εταιρίες που δεν παρεκκλίνουν της πορείας τους και δίνουν ταυτότητα στις κονσόλες τους.

    Αν δεν βγει το ρίσκο της Sony μελλοντικά, να δω τι θα λέμε τότε... jump ship?

  13. #449
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Εγώ όπως το βλέπω τώρα, δεν βλέπω κάποιο κάποιο αρνητικό στο ότι κυκλοφορούν παλιότερα exclusives σε PC. Μόνο θετικά βλέπω. ΑΝ αργότερα αλλάξει η στρατηγική και δούμε exclusives ταυτόχρονα σε PS και PC τότε το ξανακοιτάμε και ψηφίζει ο καθένας με το πορτοφόλι του.
    Το να βγαλει σημερα τα παλιοτερα παιχνιδια, αυτα που ειναι φτιαγμενα σε hardware του 2012, ειναι μια χαρα. Δεν μας επηρεαζει κατι γιατι δεν επηρεασε το development τους. Απλα δεν μου φαινεται οτι θα περιοριστουν εκει. Ακομα και να μην βγαινουν ταυτοχρονα, ειδαμε οτι το R&C δεν ειναι ακριβως οτι εκμεταλευεται στο επακρο (η θα ελεγα μαλλον, ουσιαστικα) τον SSD, ασχετα αν διαφημιστηκε ως τετοιο. Και υπαρχει πιθανοτατα λογος που δεν εκμεταλευτηκε στο επακρο το hardware.
    Θα δειξει.
    .

  14. #450

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Το να βγαλει σημερα τα παλιοτερα παιχνιδια, αυτα που ειναι φτιαγμενα σε hardware του 2012 ειναι μια χαρα. Απλα δεν μου φαινεται οτι πανε ετσι. Ακομα και να μην βγαινουν ταυτοχρονα, ειδαμε οτι το R&C δεν ειναι ακριβως οτι εκμεταλευεται στο επακρο (η θα ελεγα μαλλον, ουσιαστικα) τον SSD. Και υπαρχει προφανως λογος για αυτο.
    Θα δειξει.
    Δεν νομίζω ότι είναι ο SSD το θέμα , το Resident evil village φορτώνει σε κλάσμα δευτερολέπτου και είναι cross platform.
    Απλά στο ps5 φορτώνει πολύ πιο γρήγορα.




    Sent from my iPhone using Tapatalk

  15. #451
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Το να βγαλει σημερα τα παλιοτερα παιχνιδια, αυτα που ειναι φτιαγμενα σε hardware του 2012, ειναι μια χαρα. Δεν μας επηρεαζει κατι γιατι δεν επηρεασε το development τους. Απλα δεν μου φαινεται οτι θα περιοριστουν εκει. Ακομα και να μην βγαινουν ταυτοχρονα, ειδαμε οτι το R&C δεν ειναι ακριβως οτι εκμεταλευεται στο επακρο (η θα ελεγα μαλλον, ουσιαστικα) τον SSD, ασχετα αν διαφημιστηκε ως τετοιο. Και υπαρχει πιθανοτατα λογος που δεν εκμεταλευτηκε στο επακρο το hardware.
    Θα δειξει.
    Στο έπακρο είναι λογικότατο να μην τον εκμεταλλεύεται και δεν φταίει τπτ άλλο πέρα από το ότι μιλάμε για νέα γενιά, νέα κονσόλα, νέο τρόπο σχεδίασης βιντεοπαιχνιδιών κτλ. Δεν θα το πήγαιναν στο 100% με το καλημέρα σας, πάντα υπάρχει trial and error στην αρχή και πάντα το optimization γίνεται όσο προχωράει η γενιά. Σκέψου Uncharted 1 -> Last of Us.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  16. #452
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Δεν νομίζω ότι είναι ο SSD το θέμα , το Resident evil village φορτώνει σε κλάσμα δευτερολέπτου και είναι cross platform.
    Απλά στο ps5 φορτώνει πολύ πιο γρήγορα.
    Γιαννη ο SSD εχει να κανει με περισσοτερα πραγματα απο το γρηγορο loading στις νεας γενιας κονσολες. Το ποσο γρηγορα μπαινεις στο παιχνιδι ειναι το τελευταιο.

    Ουσιαστικα γινεται ενα τεραστιο βημα με τους SSD για να φορτωνουν περισσοτερα details στην οθονη σου με την μια. Αυτο ηταν αγκαθι τις προηγουμενες γενιες. Kαι δυστυχως συνεχιζει να ειναι λογο της αποφασης των Sony και MS να υποστηριζουν την προηγουμενη γενια και τα διαφορετικα hardware των pcs (και αυτους που εχουν HDD, αν και δεν ειναι μονο ο σκληρος το προβλημα οταν υποστηριζεις διαφορετικα hardware, ειναι ενα απο τα προβληματα).

    Σου βαζω καποια quotes για την ουσιαστικη διαφορα που μπορει να κανει ο SSD (αν βλεπαμε καθαρα νεας γενιας games, ουτε One, ουτε ps4, ουτε pc versions)

    But we can't store all of the super detailed high res versions for all objs in memory at once. (εδω αναφερεται στους HDD)

    Mε τον SSD-->So the ability to load in the highest resolution version of any asset just in front of you and drop it immediately as you turn around means that every tree can have 3d bark and moss and ants marching on it just when needed.
    https://gamingbolt.com/former-naught...ssd-importance

    Καταλαβαινεις ποσο λαθος μπορει να ειναι η multiplatform στρατηγικη. Γιατι ουσιαστικα ο SSD σημερα υπαρχει ακριβως και μονο για το ποσο γρηγορα μπαινεις στο παιχνιδι. Και τιποτα παραπανω.
    Σκεψου οτι εσυ εισαι πανω απο το μεσο ορο ενημερωμενος και παρολα αυτα σκεφτεσαι τον SSD ως ''μπαινω γρηγορα στο παιχνιδι''. Φαντασου οτι το 90% των gamers δεν εχει καταλαβει τι αρνητικο αντικτυπο εχει αυτην την multipaltform λογικη που εχουν υιοθετησει οι δυο εταιριες.
    Οποτε περναει μια χαρα η νεα στρατηγικη, ουτε κιχ δεν ακουγεται.
    .

  17. The Following 5 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    Giannis1979 (15-01-2022),jimspy (15-01-2022),mihalis13 (16-01-2022),modecris (15-01-2022),psx3 (15-01-2022)

  18. #453
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Δεν μας καίνε και τόσο τα φορτώματα νομίζω, το θέμα είναι να δούμε out of the box τρόπο σκέψης και αυτό είναι δουλειά των 1st party studios.

    Ακόμα περιμένω να δω ποιό θα είναι το "Uncharted 2" moment της PS5 γενιάς. Ένα παιχνίδι που θα βουλώσει οριστικά και αμετάκλητα τα στόματα των αρνητών (πολυφορεμένη λεξούλα της μοδός, να μην την χρησιμοποιήσω κι εγώ?) του PS5 SSD (και δεν εννοώ μόνο τον SSD ως NVMe/PC hardware, αλλά συνολικά το I/O subsystem με τους co-processors που ΔΕΝ υπάρχουν σε PC, κύριοι προφέσσορες της PCMR που θεωρείτε τις κονσόλες "PC").

    Προσωπικά την cross-genίλα την δικαιολογώ μόνο σε MP (για λόγους επάρκειας στο player pool), αλλά ακόμα κι εκεί είμαι πρόθυμος να δεχτώ next gen-only MP με πρωτοποριακό level design/gameplay μηχανισμούς, που θα κάνουν το Fortnite να μοιάζει με απολίθωμα του παρελθόντος.

    Δεν έχουν καταλάβει μερικοί νομίζω τι εστί next gen design. Δεν είναι το τικάρισμα κουτακίων (π.χ. RTX ON). Εδώ μερικοί θεωρούν next gen τα 60 fps. Αναρωτιέμαι τι ηλικία έχουν, γιατί σίγουρα δεν είναι πιο next gen το Mega Drive έναντι του PS4... οι παλιοί θα με καταλάβουν τι εννοώ.

    Next gen σημαίνει δεν μπορεί να βγει σε last gen consoles, όσο πετσόκομμα και να φάει σε res/gfx settings/fps.

    π.χ. το Returnal (σε UE4) κακώς το κρατάνε κλειδωμένο στο PS5 (χάιδεμα αυτιών? δεν το χρειαζόμαστε κυρά Sony). Το υπογράφω με χέρια και με πόδια ότι βγαίνει άνετα πετσοκομμένο στο PS4.

    Για το Ratchet διίστανται οι απόψεις. Εδώ δεν μπορώ να υπογράψω τίποτα. Τηρώ στάση αναμονής με όσα ακούγονται (ακόμα και πιθανό PC port). Για αυτό και δεν το έχω αγοράσει ακόμα. Αν τελικά βγει σε PC με της πλάκας requirements σε SSD throughput, εννοείται δεν δίνω πάνω από €20. Θα το πάρω όμως. Απλά δεν δίνω λευκή επιταγή. Αυτό για όσους με θεωρούν "Pony".
    Last edited by psx3; 15-01-2022 at 22:53.

  19. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    PDS (15-01-2022)

  20. #454
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Στο έπακρο είναι λογικότατο να μην τον εκμεταλλεύεται και δεν φταίει τπτ άλλο πέρα από το ότι μιλάμε για νέα γενιά, νέα κονσόλα, νέο τρόπο σχεδίασης βιντεοπαιχνιδιών κτλ. Δεν θα το πήγαιναν στο 100% με το καλημέρα σας, πάντα υπάρχει trial and error στην αρχή και πάντα το optimization γίνεται όσο προχωράει η γενιά. Σκέψου Uncharted 1 -> Last of Us.
    Αυτο γινοταν πραγματι αλλα στο παρελθον. Σημερα που το βλεπεις το ''trial and error'' engagement στο νεο hardware? στο GOW2 και horizon2 και σε οσα games βγαινουν σημερα στις νεες κονσολες?
    PS4 games ειναι. Το ps5 τα τρεχει σαν ενα ps4 ultra pro.

    Δεν εχουν μπει καν στην νεα γενια για να περασουν σε trial and error. Παλιοτερα το ξεκινουσανε 2 χρονια πριν την καθε νεα γενια. Πχ για το PS4 το ξεκινουσαν το 2010, ασχετα που η κονσολα εβγαινε το 2013, υπηρχε τριβη με το hardware νεας γενιας πριν κυκλοφορησει η κονσολα. Αν μπουνε το 2025 me 2027 σε trial and error σε next gen υλικο (αντι να εχουν ξεκινησει να το κανουν απο το 2018) θα εισαι ικανοποιημενος?

    Εγω προσωπικα καθολου.
    .

  21. #455
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Το να βγαλει σημερα τα παλιοτερα παιχνιδια, αυτα που ειναι φτιαγμενα σε hardware του 2012, ειναι μια χαρα. Δεν μας επηρεαζει κατι γιατι δεν επηρεασε το development τους. Απλα δεν μου φαινεται οτι θα περιοριστουν εκει. Ακομα και να μην βγαινουν ταυτοχρονα, ειδαμε οτι το R&C δεν ειναι ακριβως οτι εκμεταλευεται στο επακρο (η θα ελεγα μαλλον, ουσιαστικα) τον SSD, ασχετα αν διαφημιστηκε ως τετοιο. Και υπαρχει πιθανοτατα λογος που δεν εκμεταλευτηκε στο επακρο το hardware.
    Θα δειξει.
    Δες εδώ ένα παράδειγμα false advertising:

    https://www.pushsquare.com/news/2020...xt-gen_console

    Ουδέποτε είχα hype (Godfola το έλεγα, για όσους μου "θίγονταν" με το Hali Infinite).

    Και φυσικά βαμμένο site... δεν είναι μόνο το purexbox που επιδίδεται σε δημοσιογραφική πιπολογία.

    Η διαφορά είναι ότι κάποιοι την έχουν δει tribalist στρατιώτες, ενώ εγώ τα στηλιτεύω από όπου κι αν προέρχονται και έχω και τα φρούτα του Discord να λένε τις πίπες τους. Το κοινωνιολογικό πείραμα συνεχίζεται, κύριοι...

  22. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    PDS (15-01-2022)

  23. #456
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Εκνευριζομαι μονο με το ενδεχομενο, με τον φοβο αν θες, οτι ενω θα βγαλουν το PSVR2 με foveated rendering που μπορεις να πουσαρεις οπτικο αποτελεσμα/design σε αλλα levels πλεον σε VR, αυτοι παιζει να πουν οκ οι pc gamers στο 90% δεν εχουν προσβαση σε τετοια τεχνολογια οποτε αστο στην ακρη μια 5ετια και αυτο μεχρι να αγορασουν ολοι αναλογα headsets.


    Το μονο παρηγορο ειναι οτι η PCVR αγορα γενικα ειναι αδυναμη και αυτο ισως τους ωθησει να φτιαξουν πραγματικα exclusives που εκμεταλευονται στο επακρο το PSVR2. Αλλα θα δειξει, ποτε δεν ξερεις (το horizon VR, δεν μου λεει κατι, ps4 assets κουβαλαει)
    Εκει για μενα ειναι το τελευταιο σκαλοπατι/κριτηριο πριν φυγω απο το πλοιο.
    .

  24. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    psx3 (15-01-2022)

  25. #457

    Default PlayStation Studios |OT|

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Εκνευριζομαι μονο με το ενδεχομενο, με τον φοβο αν θες, οτι ενω θα βγαλουν το PSVR2 με foveated rendering που μπορεις να πουσαρεις οπτικο αποτελεσμα/design σε αλλα levels πλεον σε VR, αυτοι παιζει να πουν οκ οι pc gamers στο 90% δεν εχουν προσβαση σε τετοια τεχνολογια οποτε αστο στην ακρη μια 5ετια και αυτο μεχρι να αγορασουν ολοι αναλογα headsets.


    Το μονο παρηγορο ειναι οτι η PCVR αγορα γενικα ειναι αδυναμη και αυτο ισως τους ωθησει να φτιαξουν πραγματικα exclusives που εκμεταλευονται στο επακρο το PSVR2. Αλλα θα δειξει, ποτε δεν ξερεις (το horizon VR, δεν μου λεει κατι, ps4 assets κουβαλαει)
    Εκει για μενα ειναι το τελευταιο σκαλοπατι/κριτηριο πριν φυγω απο το πλοιο.
    Εγώ απορώ γιατί δεν κάνουνε ένα partακι όλοι μαζί στην κονσόλα να τα πούμε όλα αυτά να γκωριστουμε κ όλας


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  26. The Following User Says Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    PDS (15-01-2022)

  27. #458
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Εγώ απορώ γιατί δεν κάνουνε ένα partακι όλοι μαζί στην κονσόλα να τα πούμε όλα αυτά να γκωριστουμε κ όλας
    Δεν εχω ps5. Συγνωμη...PS4 ultra pro.
    Και με την νοοτροπια της sony ειναι ακομα αβεβαιο το μελλον. Εχω ηδη μια pro version του ps4 δεν χρειαζεται αλλη.
    Με κραταει λιγο με το VR η ατιμη που το στηριζει με φαινομενικα σωστο τροπο. Αλλα δεν θελει πολυ να γκρεμισει τα παντα.
    .

  28. #459

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Αυτο γινοταν πραγματι αλλα στο παρελθον. Σημερα που το βλεπεις το ''trial and error'' engagement στο νεο hardware? στο GOW2 και horizon2 και σε οσα games βγαινουν σημερα στις νεες κονσολες?
    PS4 games ειναι. Το ps5 τα τρεχει σαν ενα ps4 ultra pro.

    Δεν εχουν μπει καν στην νεα γενια για να περασουν σε trial and error. Παλιοτερα το ξεκινουσανε 2 χρονια πριν την καθε νεα γενια. Πχ για το PS4 το ξεκινουσαν το 2010, ασχετα που η κονσολα εβγαινε το 2013, υπηρχε τριβη με το hardware νεας γενιας πριν κυκλοφορησει η κονσολα. Αν μπουνε το 2025 me 2027 σε trial and error σε next gen υλικο (αντι να εχουν ξεκινησει να το κανουν απο το 2018) θα εισαι ικανοποιημενος?

    Εγω προσωπικα καθολου.
    ηταν πραγματι καλυτερα στην προηγουμενη γενια? Εγω θυμαμαι οτι τα πραγματικα next gen , αρχιζαν να βγαινουν 4 χρονια μετα την κυκλοφορια της κονσολας. Αυτο σημαινει οτι π.χ. το mgs ή το gta ήταν ασχημα παιχνιδια επειδη κυκλοφορησαν και στο ps3?

    το σημαντικο ειναι να κυκλοφορησουν το hor2 και το gow2 και να ειναι παιχνιδαρες που θα εχουν τον αντικτυπο που ειχαν οι προκατοχοι τους. Καταλαβαινω απολυτα τη λογικη σου και τις επιφυλαξεις σου για το ποσο πιθανο ειναι αυτο, οταν μιλαμε για crossgen παιχνδια. Απλα για τα συγκεκριμενα, θεωρω οτι οντως μπορουμε να εχουμε μια μεταβαση uncharted 1-->uncharted 2 χωρις να απαιτειται καποιο generational leap.

    Επισης δε νομιζω οτι το game development απο τα στουντιο της sony ειναι τοσο μονοδιαστατο οσο το παρουσιαζεις. Το οτι τα επομενα exclusives ειναι crossgen δε σημαινει οτι δεν εχουν ξεκινησει να δουλευουν παραλληλα απο καιρο σε next gen ιδεες.
    Τουλαχιστον αυτη τη γενια απο αποψη κυκλοφοριων και παρα το covid, το ημερολογιο των κυκλοφοριων φαινεται να ειναι πολυ καλυτερο σε οτι εχει να κανει με τα first party, απο το ξεκινημα της κονσολας.

  29. #460
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    ηταν πραγματι καλυτερα στην προηγουμενη γενια? Εγω θυμαμαι οτι τα πραγματικα next gen , αρχιζαν να βγαινουν 4 χρονια μετα την κυκλοφορια της κονσολας.

    Μερα με την νυχτα. Και εξηγησα το γιατι πριν (ποτε ξεκινησαν next gen development κτλ). Next gen games ειχαμε απο day one. Και τετοια εποχη ειχαμε αρκετα στην βιβλιοθηκη και μια εικονα για πολλα next gen games που ερχονται. Καμια επαφη. Δεν ξερω που το ειδες το 4 χρονια μετα.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Επισης δε νομιζω οτι το game development απο τα στουντιο της sony ειναι τοσο μονοδιαστατο οσο το παρουσιαζεις.
    Δεν ξερω αν θα το χαρακτηριζα μονοδιαστατο. Αυτο που υπαρχει ειναι ενα τεραστιο delay εισοδου στην νεα γενια. Κατα την γνωμη μου γυρω στα 5 χρονια σε συγκριση με παλιοτερα. Οπως ειπα για το ps4, ps3, ps2, ps1 το next gen development ειχε ξεκινησει πολυ νωριτερα απο τo launch των κονσολων. Τωρα ακομα περιμενουμε GOW2 cross gen και παμε προς την μεση της γενιας οταν βγει.

    Αν λοιπον υπαρχει τετοιο delay, λαθος ονομα εβαλαν στο ps5.
    Αν ειναι να μαθουμε στην μεση της γενιας για να next gen πλανα της sony (ενω βρισκομαστε στην νεα γενια) το χασαμε το τρενο.
    .

  30. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    psx3 (16-01-2022)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •