Page 7 of 32 FirstFirst ... 3456789101117 ... LastLast
Results 121 to 140 of 637

Thread: PlayStation Studios |OT|

  1. #121
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    κατσε ρε, γραφεις σεντονια ολοκληρα και θες να σου απαντησουμε ενα προς ενα
    Δεν ήταν «σεντονάτο» το τελευταίο post μου. Και δεν χρειάζεται να γίνεσαι προσβλητικός ότι είστε «πολλοί» (δυστυχώς δεν βοηθάει και το smiley που έβαλες).

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    για μενα τα 90αρια στο metacritic φερνουν τα 3rd party royalties...τα system seller αυτο ακριβως κανουν...αν αποτυχουν στα first party, ναι θα αποτυχει και η κονσολα...
    Όχι, δεν πάει έτσι. Εντελώς αντίστροφα πάει.

    Στις αρχές έρχονται λίγα -και συνήθως όχι τα καλύτερα σε θέμα ξεζουμίσματος- exclusives (δεν είχε πολλά day 1 το PS4) και πολλά multiplatform. Ο κόσμος (swing voters) μουρλαίνεται (καλώς ή κακώς) με τα DF συγκριτικά και επιλέγει κονσόλα βάσει αυτών. Κόσμος που δεν νοιάζεται για exclusives (καλώς ή κακώς).

    Μετά ξεκινάει "snowball effect" και κάπως έτσι χτίζει μεγάλο network effect μια mainstream κονσόλα (360, PS4) που πάει τρένο από day 1.

    Άπαξ και χτίσει network effect, τότε έρχονται σαν χιονοστιβάδα και τα 3rd party royalties -> περισσότερο χρήμα για exclusives.

    Εμείς εδώ μέσα ΔΕΝ είμαστε swing voters. Έχουμε σταθερή προτίμηση στην Sony, αλλά είμαστε μειοψηφία. Μπορείς να πεις ίσως ότι επηρεάζουμε κόσμο. Αλλά πλειοψηφία δεν είμαστε.

    Θα εκπλαγείς αν μάθεις πόσος κόσμος εκεί έξω αγοράζει «μπλέηστεσιο» για FIFA/Pro... που και που, ναι, θα παίξουν και exclusives. Αλλά μιλάμε για τρελό λιώσιμο σε ποδοσφαιράκια (να λοιπόν γιατί το FUT με τα MTX του είναι χρυσωρυχείο).

    Το Dreamcast θυμάσαι πόσο άπατο πήγε μόλις του έκοψε τα sports games η EA; Καλό-χρυσό το Shenmue (cinematic exclusive από τα λίγα), αλλά από μόνο του δεν μπόρεσε να σηκώσει στις πλάτες του μια πλατφόρμα και να την κάνει πραγματικά κερδοφόρα. Με πόνεσε πολύ η έξοδος της SEGA από τις κονσόλες, γιατί δεν χάσαμε μόνο τα Shenmue, αλλά και πολλά arcadey games (π.χ. Crazy Taxi) που κόστιζαν λιγότερο.

    Σόρρυ, αλλά για μένα αν η Sony ακολουθήσει τον δρόμο της SEGA, θα ξενερώσω χοντρά. Πλέον ούτε το Shenmue 3 μου λέει κάτι (περασμένα μεγαλεία). Κάποιος είχε πει κάποτε: "if you're serious about software, you need your own hardware too". Δεν θέλω η Sony ούτε να γίνει σκέτο publisher, ούτε ένα επιπλέον κουτάκι στο Game Pass, ούτε 5-10 επιπλέον racks στο Azure.

    Disclaimer: δεν παίζω ποδοσφαιράκια (εδώ και πάρα πολλά χρόνια). Θα ήμουν ηλίθιος όμως αν έλεγα: «στα @@ μου αν ξαναβγεί FIFA στο PlayStation, αφού εγώ δεν το παίζω, klein mein». Θα ήταν ομφαλοσκόπηση κάτι τέτοιο.

    Κοιτάμε ευρύτερα την μεγάλη εικόνα και όχι μόνο βάσει προσωπικού γούστου. Όλοι οι άνθρωποι είμαστε εγωιστές μας εκ φύσεως (ένστικτο της αυτοσυντήρησης λέγεται), αλλά πιστεύω μπορούμε να το ελέγξουμε και καλύτερα.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Για εμενα η επιτυχια του switch βασιστηκε σε τεραστιο βαθμο στην επιτυχια του botw...
    Δεν έπιασες το νόημα των όσων γράφω.

    https://www.skroutz.gr/s/10822852/Th...ld-Switch.html
    https://www.skroutz.gr/s/13498577/Ho...ition-PS4.html

    Παιχνίδια στο ίδιο genre. Το ένα μάλιστα έχει και όλα τα DLC μέσα.

    Η Sony το πουλάει κάτω του κόστους (δες τι έγραψε ο jk για τιμές/sales). Η Nintendo το πουλάει με υπερκέρδος since 2017.

    Από που βγάζει το πολύ το χρήμα η Sony; Από το HZD1; Που σε λίγο θα το έχουμε τσάμπα και σε ψηφιακή μορφή;

    Καλύτερα γραφικά/production values η Sony και όμως, επιλέγει να πουλήσει φτηνότερα από την Nintendo.

    Τα exclusives είναι παιχνίδια-βιτρίνα (που ενίοτε πωλούνται και κάτω του κόστους ως «κράχτης») και τα high-margin προϊόντα είναι άλλα συνήθως (3rd party).

    Αν δεν καταλαβαίνεις τι εστί «τυράκι», δεν μπορώ να στο εξηγήσω καλύτερα.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    και η αποτυχια του xbox one οφειλοταν σε μεγαλο βαθμο στον κανταποντισμο των first party της ms...
    Τα πρώτα χρόνια είχε κάποιες τίμιες προσπάθειες (π.χ. Sunset Overdrive), αλλά το XB1 καταποντίστηκε για άλλους λόγους.

    Μέχρι το 2015 η MS είχε ευκαιρία να γυρίσει το καράβι, αλλά δεν βοηθούσε το hardware και τα συγκριτικά. Από το 2016 και μετά η Sony πήγε τρένο στα exclusives (μέχρι το 2015 υπήρχαν παράπονα για ξηρασία).

    Σε ένα εναλλακτικό σύμπαν όπου το PS4 θα ήταν 1.31TF με eSRAM και το XB1 θα ήταν 1.84TF με GDDR5, εμείς εδώ μέσα πάλι PS4 θα αγοράζαμε (ακριβώς επειδή περιμένουμε exclusives -ο καθένας το αγαπημένο του είδος-). Αλλά ξαναλέω: εμείς είμαστε μειοψηφία.

    Η πλειοψηφία (swing voters) θα αγόραζε το XB1 των 1.84TF με GDDR5...

    Κατανοητό τώρα;

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    για αυτο καλα θα κανει η σονι να ειναι προσεκτικη στις επιλογες της για τα first party παιχνιδια της...Για το δικο μου γουστο μακαρι να συνεχισει να δινει εμφαση στο single player gaming....αλλα μακαρι να εχουν φρεκιες ιδεες και να επιτυχουν σε αλλα genre...Αρκει να μην πανε να αντιγραψουν καποια αλλη συνταγη νομιζοντας οτι θα τους φερει την επιτυχια...Το εχουμε δει πολλακις το εργο να οδηγει σε αντιθετα αποτελεσματα...
    Το δικό σου γούστο περιλαμβάνει 1st party AAA στο PlayStation και 3rd party/multiplatform σε PC. Τα λέω καλά;

    Δεν σου λέω ότι δεν είναι δικαίωμά σου, απλά σου λέω ότι αν κάναμε όλοι το ίδιο, η Sony θα έμπαινε χοντρά μέσα. Είναι τόσο δύσκολο να το αναγνωρίσεις αυτό;



    Ναι, υπάρχει και κόσμος που θα αγοράσει ένα PS4 Slim τώρα στα τελειώματα και μερικά exclusives με €10-15 έκαστο.

    Πιστεύεις ότι αυτός ο κόσμος φέρνει πολλά χρήματα στην Sony; Δεν γνωρίζεις πως χτίζεται το "brand loyalty"; Και ότι πολλοί καλοβλέπουν τις χαμηλές τιμές των exclusives; (σε αντίθεση με Nintendo)

    Το πολύ χρήμα έρχεται από τα 3rd party/multiplatform, μόνο όμως αν είσαι η mainstream πλατφόρμα. Αν δεν είσαι, καλή τύχη.

    Εγώ απλά λέω να μην κρίνουμε τα πάντα υπό το στενό μας πρίσμα, αν και είναι κατανοητό και ανθρώπινο.

    Φαντάσου π.χ. να πω εγώ (που δεν μ' αρέσουν τα FPS) να μην ξαναβγάλει ποτέ Killzone. Άρα έμμεσα θα ήταν σαν να έλεγα «στα @@ μας οι Killzone fans και αν είναι engaged και αν θα αγοράζουν τα 3rd party στο PS5, ας πάνε XBOX μωρέ τα παιδιά». Καταστροφική λογική.

    Μην κρίνεις από το PS4 και τι έλαβες από αυτό (ξαναλέω: ανθρώπινο και κατανοητό μεν, αλλά δεν σημαίνει ότι θα επαναληφθεί η γενιά όπως τότε), γιατί τότε τα πήγε εντελώς σκατά και η MS με το Xbone και η Nintendo με το Wii U. Κυριολεκτικά έπαιζε μπαλίτσα μόνη της η Sony. Τώρα; Θα δείξει το μέλλον.

    ΥΓ: Ελπίζω να πάρω μια ολοκληρωμένη απάντηση αυτή την φορά.

    Αν μπαίνεις από mobile και κωλύεσαι στις ολοκληρωμένες απαντήσεις, δεν είναι κακό να το πεις. Έχεις και PC να μπεις στο forum. Μόνο για παιχνίδια το έχεις; Οι υπολογιστές είναι πολυχρηστικά μηχανήματα.

    Ειδάλλως θα το θεωρήσω "drive-by posting" που λένε και στην Εσπερία...
    Last edited by psx3; 14-04-2021 at 21:31.

  2. #122

    Default

    καταρχας για εμενα, αγοραζω και αλλα παιχνιδια στο ps εκτος απο first party, ιδιως αν το φιλαρακι που κανω gamesharing τη κονσολα ενδιαφερεται για το παιχνιδι που θελω να αγορασω...
    συμφωνω απολυτα οτι τα exclusives ειναι το τυρακι για τα royalties και αυτο γραφω οτι τα first party games ειναι η βιτρινα...Ας παμε στο ps3 vs xbox 360...Θεωρεις δλδ οτι το δυνατο ξεκινημα του xbox με τα 90+ του gears και του halo δεν επαιξαν το ρολο τους στο δυνατο ξεκινημα του xbox και παρομοιως το ps3 αρχισε να ανακαμπτει οταν μετα απο 3-4 χρονια απο το launch της κονσολας αρχισαν να βγαινουν τα μεγαλα first party uncharted 2-3, gow 3, last of us +mgs κτλ...

    προφανως ο πολυς κοσμος ενδιαφερεται για το fifa, το cod και το gta...αλλα και αυτοι θα τα αγορασουν στις κονσολες που παιζουν οι φιλοι τους...Εγω το πρωτο παιχνιδι που επαιρνα παντα μαζι με τη νεα μου κονσολα, ηταν το pro...απο αυτους ειμαι και εγω...
    Αλλα τα system sellers υπαρχουν...και ειναι πολυ πιο σημαντικα απο την ισχυ του μηχανηματος...Το εχουμε δει πολλες φορες...
    και αλλο το τιμιο παιχνιδι και αλλο το system seller...καλο το sunset overdrive, καλο το shenmue αλλα ειναι για πιο nice κοινο...οπως system seller δεν ειναι ουτε το bloodborne και ας το λατρευω...

    εβγαλε 4 killzone η sony....να μη ξαναβγαλει αλλο...ουτε uncharted θα ηθελα να ξαναβγαλει...ωστοσο αυτο που κατα τη γνωμη μου πρεπει να συνεχισει να κανει η σονι, ειναι να συνεχισει πανω στη συνταγη που της δουλεψε στο ps4...καλες, μεγαλες παραγωγες που συζητιουνται, που κανουν ολη τη βιομηχανια να μιλαει για αυτα τα παιχνιδια...Να μην επαναπευεται και να τολμαει με νεες ιδεες...χωρις να αναμασαει sequels...

    επισης, να μην παραγνωρίζουμε οτι σε οποια τιμη να κατεληξαν τα first party της sony, της εφεραν και πολλα λεφτα...Ειναι ολα τους ιδιαιτερα πετυχημενα οικονομικα...στα 10-15 εκ πωλησεις τα εσοδα ειναι αρκετες φορες επανω απο το κοστος της παραγωγης τους...οσο και να κοστιζουν αυτα...
    Last edited by tomic20; 14-04-2021 at 22:36.

  3. #123
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    @tomic

    Στο 360 έπαιξε σημαντικό ρόλο και πως έπαιζαν τα multiplatform (λόγω ελλειπούς αξιοποίησης του Cell τα πρώτα χρόνια).

    Αυτό άλλαξε μετά (κάπου στα μέσα του κύκλου), αλλά ο πολύς κόσμος ακόμα νόμιζε (λανθασμένα) ότι τα multiplatform τρέχουν καλύτερα στο 360.

    Συμπέρασμα: μετράει πολύ η αρχική εντύπωση (ακόμα κι αν αλλάξει μετά).

    Δεν παραγνωρίζω και τον σημαντικότατο ρόλο των Halo/Gears. Εξού και γιατί δεν μου αρέσει η σημερινή εποχή (βλ. Outriders). Φαντάσου να έβγαζε ένα βαρβάτο Halo/Gears (ολοκληρωμένο πακετάκι SP & MP) η MS και μετά να έτρεχε και να μην έφτανε η Sony. Γιατί ακριβώς αυτό γινόταν επί PS3 εποχής. Λιγουρεύοταν ο κόσμος του PSN το Live και το killer app του (Gears of War MP) και η Sony/ND έκανε deliver με το UC2 MP. Αντίστοιχα για Halo vs Killzone.

    Και η MS μπαίνει μέσα με το Game Pass, μην νομίζεις. Κάτι brazileiros συνδρομές και παραθυράκια και upgrade με €1. Όλα αυτά τα αφήνουν επίτηδες ανοικτά, μέχρι να χτίσουν το επιθυμητό network effect.

    Για αυτό και βλέπεις πολλούς να είναι επί της ουσίας (άσχετα αν το συνειδητοποιούν ή όχι) διαφημιστές της MS. Viral marketing λέγεται και φαίνεται να δουλεύει σε social media/fora.

    Όμως η MS παίζει να έχει περισσότερο ρευστό διαθέσιμο να κάψει σε αυτό το attrition war που βλέπουμε.

    Κάποια στιγμή θα κοπούν όλα αυτά (ότι έγινε και με το PS+ με την μετάβαση από PS3 σε PS4).

    Όσον αφορά τα λεφτά που λες, αμφιβάλλω πολύ ότι όλα τα exclusives της Sony μαζί έφεραν τα ίδια λεφτά που έφεραν 2-3 πετυχημένα 3rd party MP.

    Ξαναλέω: Pareto principle. Ισχύει σε πολλούς τομείς.

    Είναι σαν να λέμε ότι οι Mac φέρνουν τα ίδια έσοδα στην Apple με το iPhone. Και εκεί έχουν ένα κοινό κουμπαρά για να ρίχνουν χρήμα στο R&D των Mac. Αρέσει δεν αρέσει η mobile μόδα, αυτή είναι που έσωσε την Apple.

    Άλλο τι προτιμάει κάποιος (κι εγώ προτιμώ παραδοσιακούς desktop υπολογιστές έναντι του mobile) και άλλο τι ισχύει στην πραγματικότητα. Δεν προτιμώ mobile computing, αλλά αναγνωρίζω ότι τα έχει αλώσει όλα. Δεν την έφερα εγώ την post-PC era. It is what it is.

    Επίσης, όσον αφορά τα MP θέλω να σημειώσω το εξής:

    Παρατηρώ μια τάση τελευταία αρκετές εταιρίες να σκέφτονται να αναπτύξουν MP. Τελευταίο παράδειγμα η Remedy.

    Προσοχή: δεν σημαίνει ότι θα σταματήσουν να βγάζουν SP (δεν θα κουραστώ να το λέω), όμως ίσως σημαίνει ότι πλέον το χρειάζονται και το MP, για να αυξήσουν τα έσοδά τους και να προσφέρουν το πολυπόθητο άλμα σε production values.

    Μπορεί να πετύχει, μπορεί και όχι. Θα δείξει.

    Τέλος, το να αναπτύξεις ένα νέο IP και μάλιστα SP-only, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα πετύχει. Τρανά παραδείγματα (ένα για Sony και ένα για MS): The Order 1886 & Ryse: Son of Rome.

    Φοβερά production values και όμως, πήγαν άπατα αμφότερα.

    Ίσως, λέω ίσως, με ένα Co-op (έστω αυτό, ούτε καν PvP) να σωζόταν το The Order 1886 και να είχε κι ένα sequel.

    Οπότε όχι, δεν θα τους αδικήσω αν βγάλουν κι άλλα Uncharted/TLOU. Αντίστοιχα δεν θα αδικήσω την MS για επιπλέον Halo/Gears.

    Το μόνο που θέλω είναι να είναι καλοφτιαγμένα και να κάνουν πάταγο στην αγορά. Όχι πέρασα και δεν ακούμπησα.

    Αν η MS θέλει, μπορεί το Indiana Jones που λένε ότι φτιάχνουν να το προορίσει για ανταγωνιστή του Uncharted (μιας και το Gears είναι λίγο πιο «βαρύ» στην κίνηση και δεν έχει platforming -> θυμίζει λίγο TLOU). Και γιατί όχι, να βάλει κι ένα καλοφτιαγμένο MP. Όταν λέω ότι λείπει ένα fun2play/arcadey TPS από την αγορά (στυλ UC2-3 MP), ξέρω γιατί το λέω. Υπάρχει κοινό που το ζητάει. Ειδικά στον ωκεανό του MMO grind που μας έχει κατακλύσει, θα μοιάζει σαν νησίδα σωτηρίας.

    Βάλε και τα lockdowns στο mix και θα καταλάβεις γιατί πολύς κόσμος θέλει να έχει και ένα καλό MP να παίζει με τα φιλαράκια του (όχι αρρώστια με stats, αγνό pure fun). Είμαστε κοινωνικό είδος, δεν μπορούμε να το αρνηθούμε αυτό. Όχι ότι δεν υπάρχει και εσωστρεφής κόσμος που είναι στο στοιχείο του με τα lockdowns, αλλά η πλειοψηφία του κόσμου δεν καλοπερνάει με το μοναχιλίκι κλεισμένοι σπίτια. Δεν νομίζω να λέω κάτι παράλογο. Τα αυτονόητα λέω, πάντα με βάση την ανθρώπινη φύση.

    Το καλύτερο SP game να έχεις, αν ο άλλος θέλει κάτι για παρεΐστικο fun, καταλαβαίνεις ότι δεν έχει να προσφέρει και πολλά σε μια παρέα που ψάχνει κάτι ομαδικό. Ένα SP game είναι σαν ένα βιβλίο: είναι μοναχική δραστηριότητα. Οι άνθρωποι θέλουν κι άλλα πράγματα εκ φύσεως. Το ποδόσφαιρο γιατί νομίζεις ότι πορώνει τόσο κόσμο παγκοσμίως; Γιατί δίνει το αίσθημα της παρέας. Homo sapiens = social animal.

    Δεν είναι τυχαίο ότι στην εποχή του internet πολλά παιχνίδια τρώνε κράξιμο επειδή προσφέρουν μόνο local MP (αυτό που λέγαμε παλιά «διπλό») και καθόλου online MP. Γιατί δεν ζούμε πια στα 90s, internet έχουν όλοι πλέον και τα lockdowns ήρθαν για να μείνουν (όπως το βλέπω). Άρα θεωρώ ότι υπάρχει ψωμί, αρκεί να βγει κάτι καλό (όχι αρπαχτούλες/προχειρότητες).

    ΥΓ1: Διαφορετικότητα υπήρξε και στο PS4, αλλά μειωμένη θεωρώ συγκριτικά με εποχές PS3 (γενικά από γενιά σε γενιά μειώνεται η διάθεση για ρίσκο/πειραματισμούς). Επίσης δεν είναι ανάγκη να λέμε «ααα αυτό είναι niche, τσεκούρωσέ το». Και το PSVR είναι niche συγκριτικά με το PS4. Να τσεκουρώσει και το PSVR2; Δεν συμφωνώ.

    Όλα αυτά τα μικρά πραγματάκια φέρνουν κόσμο στο οικοσύστημα και τον κρατάνε engaged. Η MS δεν προσφέρει VR, άρα αυτό το κοινό το χαρίζει επί της ουσίας στην Sony. Κοινό που θα αγοράσει διάφορα πράγματα από το PS store, όχι μόνο VR games.

    Θα υπάρξει διαφορετικότητα και στο PS5; Ίσως, ανάλογα τι θα δείξει το οικονομικό outlook. Θεωρώ όμως ότι θα είναι μειωμένη (pattern που υπάρχει εδώ και αρκετές γενιές).

    ΥΓ2: Ο Jim Ryan πρέπει να φύγει, γιατί θεωρώ ότι γέρνει πιο πολύ στην πλευρά των μετόχων, παρά των gamers.

    Για μένα πρέπει να υπάρχει ισορροπία μεταξύ αυτών των 2 πλευρών.

    Οπότε ναι, αν υπάρχει φόβος ότι θα τα κάνει όλα MP (με ανησυχεί κάργα η λιγούρα για eSports -> θέλω MP μεν για pure fun, αλλά όχι αρρώστια -> εξίσου άρρωστο θεωρώ και τον αθλητισμό με τα ντοπαρίσματα) και τέλος τα SP, να φύγει σούμπιτος από τώρα!

    Είμαι υπέρ της ισορροπίας όπως είπα, δηλαδή 3 καλά MP (για συνεχή ροή εσόδων) και πολλά SP (κι ας μην είναι όλα κερδοφόρα).

    Ο Jim Ryan με την νοοτροπία λογιστή που κουβαλάει, το μόνο που μου δείχνει είναι ότι στην πρώτη (οικονομική) στραβή, θα τσεκουρώσει κι άλλα πράγματα, λες και κρατάει το τσεκούρι του Kratos και βλέπει τα πάντα σαν καρφιά!

    Ούτε το Wipeout χρειαζόταν να τσεκουρωθεί (σιγά τα λεφτά που κόστισε το remaster -> Psygnosis fanservice με ελάχιστο κόστος/ρίσκο ήταν), ούτε το Gravity Rush (fanservice για anime lovers/Γιαπωνεζόφιλους), ούτε πολλά άλλα που (μάλλον) δεν θα υπάρξουν στην PS5 γενιά.

    Όλοι χωράνε στο PS οικοσύστημα. Δεν περισσεύει κανείς θεωρώ. Με τα τσεκουρώματα στην ποικιλία το μόνο που καταφέρνουν είναι να στέλνουν κόσμο σε ανταγωνιστές (π.χ. οι anime lovers προς Switch μεριά, αφού έχει πολλά JRPG/anime-style).

  4. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Lefteris_X (14-04-2021)

  5. #124
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    My points exactly.

  6. #125
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Horizon Forbidden West. Πόσα concepts multiplayer μπορείς να φανταστείς; Θες BR; Θες ομάδες με machines; Θες απλό deathmatch; Θες co op αποστολές; Θα γουσταρα τρέλα κάτι τέτοιο.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  7. #126

    Default

    στα περισοτερα που λες συμφωνω...τωρα για τα multiplayer αν εχουν καποια καλη ιδεα δεν ειμαι αντιθετος...Και συμφωνω επισης οτι ασφαλης συνταγη δεν υπαρχει, οπως μπορει να φλοπαρει ενα ΑΑΑ παιχνιδι single player, αντιθετα μπορει να πετυχει ενα multiplayer. Αυτο που ρωτησα ομως και πριν, ειναι αν βλεπεις στην αγορα αυτη καποια ελλειψη? Θα παρει καποιος playstation, θα του λειψουν οι multiplayer προτασεις?

    για το Ryan ουτε κρυο ουτε ζεστη, παντως θεωρω υπερβολικο το κραξιμο που τρωει...Π.χ. αυτος αντιθετα με τους ιαπωνες παλιοτερα στο ps3, που μετα τρεχαν να τα μαζεψουν, εβγαλε μια καθαρα gaming κονσολα...εχει κρατησει τα first party μακρυα απο gaas, loot boxes κτλ...δεν ηταν αυτος που εκλεισε την evolution...και εμενα με πειραξε που δεν θα δουμε ενα motorstom ουτε στο ps5....Αντιθετα ο Ραιαν ηταν αυτος που εδεσε την insomniac με τη σονι. Τωρα για το japan studio είτε λεγεται ετσι, ειτε team asobi για μενα δεν κανει και μεγαλη διαφορα...θα δειξει στο μελλον...

    το ανοιγμα στα mobile εγω το καταλαβαινω...ευκολο χρημα ειναι, απλα θελουν να εκμεταλευτουν το ονομα των ip τους...οσο και να ειναι κορεσμενη η αγορα, το αγοραστικο κοινο ειναι τεραστιο και το brand αρκετα δυνατο για να βγαζει νοημα...τη κινηση με τα esport δεν τη καταλαβα....Εμενα μου αρεσει το competive gaming...δλδ π.χ. LOL championship εβλεπα πολυ ανετα παλιοτερα...τωρα η σονι τι θελει να κανει, δε ξερω...

  8. #127
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    στα περισοτερα που λες συμφωνω...τωρα για τα multiplayer αν εχουν καποια καλη ιδεα δεν ειμαι αντιθετος...Και συμφωνω επισης οτι ασφαλης συνταγη δεν υπαρχει, οπως μπορει να φλοπαρει ενα ΑΑΑ παιχνιδι single player, αντιθετα μπορει να πετυχει ενα multiplayer. Αυτο που ρωτησα ομως και πριν, ειναι αν βλεπεις στην αγορα αυτη καποια ελλειψη? Θα παρει καποιος playstation, θα του λειψουν οι multiplayer προτασεις?
    Ναι, βλέπω έλλειψη. Όχι στην wannabe MMORPG κατηγορία (Destiny, The Division, Anthem, Outriders), ούτε στην Battle Royale κατηγορία (PUBG, Fortnite, Apex).

    Βλέπω έλλειψη στην fun2play/arcadey κατηγορία: πες μου ένα MP σαν τα UC2-3 MP. Μην μου πεις το UC4, το έχω δοκιμάσει περισσότερο από όλους εδώ μέσα (πλην modecris ίσως).

    Φλόπαρε άσχημα, γιατί έκαναν κάποιες αχρείαστες αλλαγές (map design, gameplay mechanics), δεν είχε promotion και το παρατήσανε γρήγορα (ο κόσμος ζητούσε νέες πίστες -> βγήκε το The Lost Legacy και ούτε ένα MP update).

    Είναι αυτό που λέμε εδώ και τόσες σελίδες: κάποια πράγματα δεν τα χειρίζονται και τόσο καλά. Όταν έχεις μια γλάστρα με ένα λουλούδι, το ποτίζεις και το φροντίζεις αν θες να σου μεγαλώσει. Αλλιώς θα σου μαραθεί και θα αναρωτιέσαι «μα τι έχουν τα έρμα και ψοφάνε;».

    Εύκολος τρόπος για fanservice με ελάχιστο κόστος/ρίσκο: δίνουν το πράσινο φως για remaster (δεν λέω καν remake που ανεβάζει τα κόστη) των UC2-3 MP, το δίνουν F2P στο PS store και πουλάνε διάφορα cosmetic DLC/MTX (αυτά που είχε και στο PS3).

    Δεν είναι ανήκουστο το παραπάνω για όσους θυμούνται το παρελθόν:

    https://www.naughtydog.com/blog/unch...s_free_to_play

    Πού ήταν το Fortnite τότε, οέο;

    Για αυτό λέω ότι η Sony είχε headstart σε κάποια πράγματα και στην πορεία έκανε κοιλιά.

    Σιγά τα λεφτά που θα ήθελε ένα remaster... η game/graphics engine έχει γίνει ήδη port από την Bluepoint με την τριλογία. Κάτι ψιλά μένουν μόνο (netcode κλπ). Η ND δεν χρειάζεται να κάνει τίποτα, αφού υπάρχει η Bluepoint.

    Τι ακριβώς να πω σε φίλους που με ρωτάνε που πήγε εκείνο το MP που παίζαμε κάποτε μαζί; Νομίζεις ότι μπαίνουν όλοι σε fora και ψάχνονται μέσω internet;

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    για το Ryan ουτε κρυο ουτε ζεστη, παντως θεωρω υπερβολικο το κραξιμο που τρωει...Π.χ. αυτος αντιθετα με τους ιαπωνες παλιοτερα στο ps3, που μετα τρεχαν να τα μαζεψουν, εβγαλε μια καθαρα gaming κονσολα...εχει κρατησει τα first party μακρυα απο gaas, loot boxes κτλ...δεν ηταν αυτος που εκλεισε την evolution...και εμενα με πειραξε που δεν θα δουμε ενα motorstom ουτε στο ps5....Αντιθετα ο Ραιαν ηταν αυτος που εδεσε την insomniac με τη σονι. Τωρα για το japan studio είτε λεγεται ετσι, ειτε team asobi για μενα δεν κανει και μεγαλη διαφορα...θα δειξει στο μελλον...
    Να σε ξαναρωτήσω αν έχεις παίξει UC4 MP;

    Επειδή δεν μιλάω στην τύχη (και έχω παίξει και έχω ψάξει περισσότερο κάποια πράγματα), ούτε είμαι θεωρητικός:

    https://store.playstation.com/en-gr/...00000000000000

    Και εδώ (στο 21:24):



    Spoiler alert: ναι, έχει lootboxes το UC4 MP.

    Πόσοι ΔΕΝ τα γνώριζαν τα παραπάνω; Η συντριπτική πλειοψηφία! Τρανή απόδειξη της έλλειψης promotion που λέω (το UC3 MP είχε την Subway beta, έστω κι αν ήταν μόνο για Αμερική -> είδες τι σου κάνει ο 360 ανταγωνισμός?).

    Θες κυρά Sony να βγάλεις GaaS της προκοπής και να πας ταμείο; Άκου τους παλιούς του Uncharted τουλάχιστον. Αυτούς που σε τίμησαν με την παρουσία τους επί PS3 εποχής. Τόσο δύσκολο είναι; Δωρεάν feedback και θα γέμιζε ο κουμπαράς δίχως κόπο.

    Όταν κάνεις μεγάλες αλλαγές που ξενερώνουν τον κόσμο, λογικό είναι να μην κρατάς μεγάλο player pool. Τα ίδια και χειρότερα στο Gears 5.

    Το CoD μπορεί να μην μου αρέσει, αλλά τους παραδέχομαι σε ένα πράγμα: το βασικό παιχνίδι (όχι το BR) έχει κρατήσει μια συγκεκριμένη φόρμουλα από το 2008, με κάποιες επιμέρους βελτιώσεις εδώ κι εκεί.

    Γιατί νομίζεις συμβαίνει αυτό; Γιατί η Activision θέλει να κρατάει έναν συγκεκριμένο χαρακτήρα το παιχνίδι, για να είναι ελκυστικό στον κόσμο (εννοώ στους CoD βετεράνους).

    Εγώ ρε φίλε καραγούσταρα το verticality στις πίστες των UC2-3 MP (μόνο αν τα έχεις παίξει θα με καταλάβεις, αλλιώς θα νομίζεις ότι μιλάω κινέζικα) και μόλις έπαιξα UC4 MP ξενέρωσα την ζωή μου με τις flat, 3-lane πίστες! Το μυαλό μου έχει μάθει σε platforming/flanking.

    Η ειρωνεία της υπόθεσης: verticality έχει το Campaign του UC4 (φοβερό level design) που όμως ΔΕΝ μεταφέρθηκε και στο MP! Γιατί ρε ND; Αφού ξέρω ότι το έχεις!

    Γουστάρω platforming (όχι σκέτο/ξερό/στεγνό shooting), οπότε τι πας και μου φτιάχνεις flat πίστες; Θα με ξενερώσεις (disengaged) και εμένα και πολλούς άλλους!

    Γούσταρα π.χ. να ανεβαίνω (σκαρφάλωμα) στους πύργους της Υεμένης (UC3 MP) και να κατεβάζω (pull down) καμπεράδες sniper-άδες. Ούτε σφαίρα, ούτε τίποτα. Ένα απλό παράδειγμα σου λέω, από τα πολλά που υπήρχαν.

    Ε αυτό το πράγμα δεν υπάρχει πλέον στο UC4 MP... δυστυχώς μόνο όσοι έχουν παίξει και τα 3 θα με καταλάβουν τι εννοώ. Μόνο αν έχεις παίξει και τα 3 θα καταλάβεις τι διαφορές έχει το καθένα.

    Για μένα ήταν "one of a kind" τα UC2-3 MP. Και έχω δοκιμάσει πολλά κατά καιρούς. Αυτό το level design δεν το έχω βρει πουθενά αλλού, ούτε την ποικιλία σε animation, ούτε τις πίστες με dynamic events (να παίζεις σε κινούμενο τρένο/αεροπλάνο ΚΑΙ να πρέπει να ξέρεις καλό platforming για να μην πέσεις στο κενό). Όλα αυτά στο PS3, ενώ στο PS4 είδα κάτι τελείως αποστειρωμένες static πίστες, σε hardware 10πλάσιας δυναμικής. Πως να μην ξενερώσω;

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    το ανοιγμα στα mobile εγω το καταλαβαινω...ευκολο χρημα ειναι, απλα θελουν να εκμεταλευτουν το ονομα των ip τους...οσο και να ειναι κορεσμενη η αγορα, το αγοραστικο κοινο ειναι τεραστιο και το brand αρκετα δυνατο για να βγαζει νοημα...
    Καλή τύχη να πείσεις mobile users να πληρώσουν €500 για κονσόλα και €80 για παιχνίδι. Και όχι, δεν έχει καμία σημασία αν έδωσαν €1000 για iPhone ή Samsung Galaxy. Είναι άλλη η ψυχολογία του κοινού.

    Κανά mobile παιχνιδάκι-αρπαχτή θα βγάλουν και μέχρι εκεί, κάτι που έχει ξαναγίνει:

    https://www.naughtydog.com/blog/unch...on_ios_android

    Γενικά παρατηρώ ότι ξεχνάει γρήγορα ο κόσμος... το αυτό και για PS Minis στο PS3.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    τη κινηση με τα esport δεν τη καταλαβα....Εμενα μου αρεσει το competive gaming...δλδ π.χ. LOL championship εβλεπα πολυ ανετα παλιοτερα...τωρα η σονι τι θελει να κανει, δε ξερω...
    Όταν λες σου αρέσει το Competitive gaming, εννοείς να παίζεις ή να παρακολουθείς;

    Κι εμένα μ' αρέσει να παίζω (δηλαδή να συμμετέχω εγώ), καθαρά για την πλάκα μου ως casual MP παίκτης.

    Τι ΔΕΝ μου αρέσει: να βλέπω άλλους να παίζουν. Το σκυλοβαριέμαι του θανατά!

    Βάλε με π.χ. να παρακολουθήσω ποδοσφαιρικό αγώνα και θα βαράω ενέσεις από την βαρεμάρα! Ξέρω, είναι σύνηθες σπορ σε αντροπαρέες, αλλά εγώ το βαριέμαι απίστευτα.

    Δεν βρίσκω κανένα νόημα να βλέπω άλλους στο Twitch να παίζουν (αν και από ό,τι καταλαβαίνω για πολλούς είναι πορωτικό, ακριβώς όπως και το ποδόσφαιρο στην TV).

    Μου αρέσει ένα παιχνίδι; Το κατεβάζω για δοκιμή. Twitch ζήτημα είναι να έχω δει 5-10 λεπτά σε όλη την ζωή μου.

    Είναι ένα πράγμα που σε εμένα ποτέ δεν έπιασε, πέρασε και δεν ακούμπησε κυριολεκτικά. Κι ας είμαι άντρας. Δεν ξέρω, δεν μου αρέσει η ζωή δια αντιπροσώπευσης (σκέψου ότι δεν βλέπω ούτε καν Survivor, ενώ ακούω γίνεται χαμός). Μου αρέσει η ενεργή συμμετοχή σε οτιδήποτε κι αν κάνω. Η παθητική συμμετοχή μου φαίνεται λίαν βαρετή (για μένα ξαναλέω).
    Last edited by psx3; 15-04-2021 at 01:44.

  9. #128

    Default

    αυτο που σου ειπα για το competitive, ναι εννοουσα να βλεπω...Παιζω σταθερα hearthstone απο τοτε που βγηκε και βλεπω twitch αρκετα χρονια, καποια στιγμη ειχα ασχοληθει και με το lol(league of legends), οποτε μου εμεινε...Ιδιως καθημερινες που μετα τη δουλεια δεν εχω ορεξη να παιξω ο ιδιος...Εχει τη δυναμη του και το twitch, ισως αυτη η ιστορια με τα esports να εχει να κανει και με αυτο...Το word of mouth απο τους influencers δεν θα πρεπει να υποτιμαται τη σημερινη εποχη...

    για τα multiplayer shooters που λες, εγω ειμαι ασχετος με την κατηγορια, δεν εχω παιξει κανενα και ουτε προκειται(πριν καμια 20αρια χρονια να ειχα παιξει counterstrike). Οποτε σιγουρα δεχομαι την αποψη σου, που το εχεις ψαξει παραπανω. Για το uc4 θυμαμαι το ψιλοεπαιζε ο αδερφος μου το multiplayer, νομιζω οτι θυμαμαι να πηδαει με σχοινια και να σκαρφαλωνει δεξια αριστερα, αλλα δεν ειμαι και σιγουρος...
    Απλα για να καταλαβω, όλα αυτα τα μεγαλα fps που παιζουν και στα pc, δεν ειναι playable ηδη στο Ps5?Μιλαω για warzone, valorant, battlefield, outriders, doom, rainbow six, division, borderlands, farcry, apex, overwatch, hunt, warframe, cod, fortnite κτλ

    δεχομαι οτι εσυ μπορει να μη βρισκεις ακριβως αυτο που σου αρεσει π.χ. ενα κλωνο το uc2 mp, o λευτερης καποιο arcade κτλ. Απλα η δικια μου αποψη ειναι οτι στις κατηγοριες αυτες υπαρχει ηδη τεραστια ποικιλια και η πλοιοψηφια των gamers, καλυπτεται...Οπως ειπες το uncharted ερχοταν με multiplayer, το νεο factions για το ps5 θα βγει οπου ναναι... δεν ειναι δλδ οτι η σονι δεν ασχολειται...

    για τα mobile games, ναι συμφωνω, απλα λεω οτι θα μπορουσαν να εκμεταλλευτουν το brand των ip της σονι, με τον ιδιο fremium τροπο που δουλευει η gaming αγορα στα κινητα...δε σημαινει οτι δεν υπαρχει χρημα να βγαλουν εκει...

  10. #129
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    H ολη φαση με τον Jim Ryan πραγματικα μου θυμιζει την ολη φαση με τον Tim Cook...

  11. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (15-04-2021)

  12. #130
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Επικαιρο οσο ποτε...



    Ναι ειναι 2 ωρες αλλα ειναι φανταστικο documentary και οταν λεω επικαιρο το λεω γιατι το παιχνιδι δημιουργηθηκε μεσα σε εναν τυφωνα απο κακες συγκυριες... μια περιοδο που ενα μεγαλο project ακυρωθηκε, που υπηρξε downsizing στην Santa Monica, απιστευτα ρισκα, ανησυχιες, πιεση και διαφορα αλλα.

    Εκεινη την περιοδο ζουσαμε τοτε μια αλλη "μαυριλα" οπου εκτος απο την Santa Monica που δεν ειχαμε ιδεα τι σημαινε η ακυρωση ενος ΑΑΑ παιχνιδιου (φαινομενικα εχασε 100 μυρρια εκει η Sony) και οι απολυσεις (δεν ξεραμε οτι φτιαχνουν νεο GOW), ειχαμε παραλληλα και αλλα ομορφα οπως το χαμο που εγινε στα εσωτερικα της Naughty Dog με την αποχωρηση της Αmy Hening αλλα και πολλων αλλων βασικων στελεχων της εταιρειας (θυμαμαι που σχεδον καθε βδομαδα ολο καποια αποχωρηση βλεπαμε), οπου το Uncharted 4 εμοιαζε να ειναι στον αερα εντελως, την σχεδον παντελη ελειψη απο αξιολογα exclusives και γενικα φουλ απαισιοδοξια.

    Την συνεχεια την ειδαμε.

    Θελω να πω με ολο αυτο... ας δουμε τι θα δουμε. Πολυ καλο που πιεζει η MS την Sony. Αυτο δεν θελαμε? Αυτο δεν φωναζα κι εγω πριν κυκλοφορησουν οι κονσολες? Πιεση πιεση πιεση. Για να μην καβαλησει καλαμι κανεις. Και αν καποιος εχει καβαλησει, να το ξεκαβαλησει γρηγορα!

  13. The Following 3 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    hakoo (15-04-2021),mihalis13 (15-04-2021),tomic20 (15-04-2021)

  14. #131
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    To συγκεκριμενο μιας και τυγχανει να το εχω δει διαφερει απο ο,τι αλλο εχω δει σε σχεση με gaming γιατι δεν ειναι making of, οπως ειπε και ο val ειναι ενα documentary στην ουσια και περιγραφει την αναπτυξη ενος παιχνιδιου εν μεσω downsizing και restructuring . Για μενα δειχνει και καποια πραγματα για την Sony και για το πως λειτουργει (δεν ειναι τωρινο φυσικα πανε 8+ χρονια απο τοτε αλλα δεν ειναι και αρχαιο, μιλαμε για early ps4 era) που εχουν να κανουν με αυτα που συζηταμε, μετα απο μια επωδυνη ακυρωση που σχεδον κατεστρεψε το studio ο Balrog ανελαβε εχοντας μια ιδεα στο μυαλο του και τιποτα παραπανω. Περιγραφει και ο ιδιος οτι για χρονια το παιχνιδι δεν ηταν καν playable, θα περιμενε κανεις οτι μια εταιρεια που εχει ηδη χασει τοσα λεφτα, δεν παιρνει ρισκα και εχει εμμονη με τα blockbusters να απορριψει απ ευθειας τις προτασεις του balrog η να το ακυρωσει με συνοπτικες οταν ειδε οτι δεν προχωραει γρηγορα.


  15. The Following User Says Thank You to hakoo For This Useful Post:

    Valkyre (15-04-2021)

  16. #132
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Άρα;

    Ο ορισμός του "δεν πέτυχε" ή "το σταματήσαμε γιατί δεν ήταν βιώσιμο πρότζεκτ..........και μετά:

    Ξανά προσπάθεια, με επένδυση σε χρήμα και εργατοώρες.

    Και πέτυχε."

    Αυτό είναι ο ορισμός/περιγραφή.

    Ε, το ίδιο υποστηρίζω ότι μπορεί να γίνει και σε άλλη είδη.

    Ποικιλόμορφος "μπουφές" παιχνιδιών.

    Ρίσκο, αποτυχία, ξανά ρίσκο αποτυχία, ξανά ρίσκο αποτυχία, φαλιμέντο = μαλακισμένη εταιρεία.

    Ρίσκο, αποτυχία, ξανά ρίσκο, μετριότητα ή ξανά αποτυχία, ξανά ρίσκο, επιτυχία = μάγκας εταιρεία.

  17. #133
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ναι αλλα εδω τα λεμε ωραια και καλα, εξω απο τον χορο... δες το ντοκυμαντερ αν εχεις χρονο Λευτερη. Αν δεν πετυχαινε το GOW δεν θα υπηρχε αλλη ευκαιρια... θα πηγαινε φουντο ολο το στουντιο... ηταν ηδη φεσομενο δεκαδες εκατομμυρια. Αν φεσωνε αλλα τοσα ειναι δυνατον να το συνεχιζε η Sony? Θα ηταν παραλογο τελειως.

    Δες την αντιδραση του Yoshida οταν πηγε πρωτη φορα απο το στουντιο να παιξει το God of War. Δες τις αντιδρασεις των δημιουργων... οι τυποι θυσιασαν πολλα για να βγει αυτο που βγηκε... και δεν υπηρχαν δευτερες ευκαιριες. Το GOW ηταν στην ουσια η τελευταια ευκαιρια τους. Και δεν ηταν καθολου μα καθολου ευκολο ή δεδομενο οτι θα πετυχαινε.

  18. #134
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    αυτο που σου ειπα για το competitive, ναι εννοουσα να βλεπω...Παιζω σταθερα hearthstone απο τοτε που βγηκε και βλεπω twitch αρκετα χρονια, καποια στιγμη ειχα ασχοληθει και με το lol(league of legends), οποτε μου εμεινε...Ιδιως καθημερινες που μετα τη δουλεια δεν εχω ορεξη να παιξω ο ιδιος...Εχει τη δυναμη του και το twitch, ισως αυτη η ιστορια με τα esports να εχει να κανει και με αυτο...Το word of mouth απο τους influencers δεν θα πρεπει να υποτιμαται τη σημερινη εποχη...
    Δεν έχω καμία επαφή με αυτά τα παιχνίδια (Hearthstone, LoL, Dota, WoW κλπ). Ίσως επειδή δεν με ελκύει το RPG στοιχείο (grind, μαγείες κλπ.)

    Είμαι reflex-based gamer, «κουσούρι» που μου έχει μείνει από παλιά. Θέλω παιχνίδια να μου τεστάρουν τα αντανακλαστικά. Όχι να γεμίζω progress bars κλπ.

    Δέχομαι ότι εσύ παίρνεις την MP τζούρα σου από τον PC χώρο, αλλά εμένα δεν... θέλω άλλα πράγματα.

    Επίσης, δεν υποτιμώ ούτε influencers, ούτε τίποτα, αλλά ταυτόχρονα δεν τους θεωρώ καλή επιρροή για κανέναν (και ειδικά για μικρά παιδιά που είναι impressionable/επηρεάσιμα).

    Τυχαίνει να γνωρίζω (προ δεκαετίας και βάλε που ήταν άσημος/άγνωστος) πολύ γνωστό streamer στο Twitch, ο οποίος έχει «σκοτεινό» παρελθόν και όμως έχει συνεργαστεί με πολλές προοδευτικές εταιρίες (γιατί δεν γνωρίζουν το παρελθόν του, όπως έτυχε να το γνωρίσω εγώ). Όλα για τα φράγκα και την κονόμα (αρκεί να έχεις πολλούς followers -> μετά γίνεσαι πρώτη φίρμα)! Οι ιδεολογίες είναι να 'χαμε να λέγαμε (σαν τις θρησκείες, που μας το παίζουν καθαροί και από πίσω γίνονται αίσχη).

    Φάση ιδιωτική τηλεόραση των 90s/2000s τείνει να γίνει πλέον το internet (YouTube/Twitch). Γκλαμουριά απ' έξω, σαπίλα από μέσα. Και όπως τα αίσχη της ιδιωτικής τηλεόρασης τα μαθαίνουμε τώρα (δηλαδή κατόπιν εορτής), κάπως έτσι θα γίνει και με το internet μετά από 10-20 χρόνια. Μέχρι τότε δυνατό χειροκρότημα το κοινό των followers (αφού ζουν στην άγνοια -> ignorance is bliss)...

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    για τα multiplayer shooters που λες, εγω ειμαι ασχετος με την κατηγορια, δεν εχω παιξει κανενα και ουτε προκειται(πριν καμια 20αρια χρονια να ειχα παιξει counterstrike). Οποτε σιγουρα δεχομαι την αποψη σου, που το εχεις ψαξει παραπανω. Για το uc4 θυμαμαι το ψιλοεπαιζε ο αδερφος μου το multiplayer, νομιζω οτι θυμαμαι να πηδαει με σχοινια και να σκαρφαλωνει δεξια αριστερα, αλλα δεν ειμαι και σιγουρος...
    2 καλές προσθήκες έχει το UC4 MP: 1) ο γάντζος με το σκοινί, 2) τα 60 fps.

    Από εκεί και πέρα έχει πάρα πολλές αλλαγές σε σχέση με τα προηγούμενα (και το 3 είχε μερικές αλλαγές σε σχέση με το 2, αλλά όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό).

    1) Λιγότερο verticality στις πίστες.

    Για να δεις τι εννοώ (verticality on steroids):

    Spoiler!

    Πολυόροφα κτίρια και special dynamic event (ελικόπτερο που ρίχνει ρουκέτες για τους καμπεράδες στην σκεπή των κτιρίων). Κι όλα αυτά σε μηχανάκι με 256+256MB RAM και 350-400GF ισχύος.

    Αυτό το map το μισούσαν θανάσιμα παίκτες προερχόμενοι από άλλα MP (τύπου CoD, CS1.6), αλλά εγώ το λάτρευα! Γιατί; Γιατί γουστάρω το platforming στοιχείο.

    Και platforming σε κινούμενες πλατφόρμες (dynamic map):

    Spoiler!

    Μην το βλέπεις έτσι choppy, τόσο μπορούσε το τότε hardware στα 30 fps και οι συνδέσεις του 2011. Αυτό που κάνανε ήταν πολύ μπροστά από την εποχή του. Ποιό άλλο MP παιχνίδι έχεις δει με κινούμενες πλατφόρμες;

    Προσωπικά παπάδες θα περίμενα να δω όχι στο hardware του PS5, αλλά ακόμα και σε αυτό του PS4. Δεν μου αρκεί να δω την ιπποδύναμη μόνο στα SP, θέλω να δω και στο MP πεδίο ξεζούμισμα (όπως είδα επί PS3 εποχής).

    Τέτοιες πρωτότυπες ιδέες χρειάζονται στον MP χώρο. Όχι grind grind grind, loot loot loot, endgame endgame endgame! Ούτε BR θέλω από την ND, ούτε looter shooter.

    Να αναφέρω ότι είχε και story-based Co-op στα UC2-3; Κάτι που δεν υπάρχει στο UC4.

    Το Campaign του UC4 έχει φοβερό level design στις πίστες, έχεις ένα σωρό διόδους για flanking κλπ. Δεν υπάρχει μια fixed διαδρομή.

    Οι MP πίστες του UC4 είναι flat ως επί το πλείστον με 3 διαδρόμους (lanes) που δεν ενώνονται σε πολλά σημεία και το flanking πάει περίπατο -> πρέπει να κάνεις την γύρα όλης της πίστας.

    Τι να πάω να παίξω μετά; Battlefield που σε τρώει ο camper/sniper από 5km μακριά και ψάχνεσαι από που σου ήρθε η βολή; Δεν τα μπορώ αυτά τα πράγματα, ούτε μ' αρέσουν οι τεράστιοι χάρτες (παράδεισος για campers).

    Έχω συνηθίσει σε άλλα πρότυπα, καλώς ή κακώς...

    2) Sidekicks (AI βοηθοί) και mysticals (μαγείες) που απλά χαλάνε όλο το balance του παιχνιδιού -> τουρλουμπούκι.

    Γενικώς πήρε μεγάλο ρίσκο με αυτές τις αλλαγές η ND, κάτι που δεν ζήτησε κανείς.

    Δεν τους βγήκε το ρίσκο; Δεκτό.

    Βγάλτε remaster τα παλιά (πόσο θα κόστιζε κάτι τέτοιο? με έτοιμο κώδικα/assets κιόλας?). Ή αν βγει UC5 MP (μπορεί και να μην βγει ποτέ, κανείς δεν ξέρει), ας είναι βασισμένο στην φιλοσοφία των παλιών.

    Δες π.χ. τι ακούγεται για Battlefield 6. Μετά την αποτυχία του BFV (κι εκεί πολλές controversial αλλαγές σε gameplay mechanics), πλέον ακούγονται φήμες για επιστροφή στις ρίζες της σειράς (δηλαδή να ελκύσουν πίσω τους βετεράνους που ξεμείνανε στο BF1 -> more profit για την DICE/EA).

    Γιατί να αποξενώνεις τον κόσμο που σε τίμησε κάποτε; Δεν το καταλαβαίνω.

    Δεν σου βγήκε το πείραμα; Κανένα πρόβλημα, γύρνα στα παλιά και απόλαυσε το ταμείο σου να γεμίζει χρήμα. Τόσο απλά.

    Ώρες-ώρες οι εταιρίες μου δίνουν την εντύπωση ότι γράφουν στα @@ τους παλιούς και σου λέει νταξ μωρέ, θα αναπληρώσω το χαμένο κοινό με νέους πελάτες. Αμ δε!

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Απλα για να καταλαβω, όλα αυτα τα μεγαλα fps που παιζουν και στα pc, δεν ειναι playable ηδη στο Ps5?Μιλαω για warzone, valorant, battlefield, outriders, doom, rainbow six, division, borderlands, farcry, apex, overwatch, hunt, warframe, cod, fortnite κτλ
    Δεν ξέρω γιατί τα βαφτίζεις όλα "FPS". π.χ. τα Outriders/Fortnite μόνο FPS δεν είναι. Υποθέτω ήθελες να πεις mainstream MP (ασχέτως αν είναι FPS ή TPS).

    Ναι, όλα αυτά που λες είναι μια χαρά playable (οι λάτρεις του KB+M θα διαφωνήσουν), αλλά σου απάντησα παραπάνω: οι κατηγορίες MMO/BR είναι υπερκορεσμένες.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    δεχομαι οτι εσυ μπορει να μη βρισκεις ακριβως αυτο που σου αρεσει π.χ. ενα κλωνο το uc2 mp, o λευτερης καποιο arcade κτλ. Απλα η δικια μου αποψη ειναι οτι στις κατηγοριες αυτες υπαρχει ηδη τεραστια ποικιλια και η πλοιοψηφια των gamers, καλυπτεται...
    Δεν αμφιβάλλω ότι αρκετοί καλύπτονται ήδη με τις MMO/BR κατηγορίες. Εγώ λέω ότι υπάρχουν και άλλες κατηγορίες που δεν καλύπτονται.

    Δυστυχώς δεν ανήκω στην κατηγορία gamers που βγαίνει ένα mainstream MP παιχνίδι (θες WoW, θες Destiny, θες CoD, βάλε όποιο θες) και θα τρέξω να το παίξω. Έχω άλλα γούστα.

    Έχω δοκιμάσει διάφορα κατά καιρούς, αλλά πάνω-κάτω τα γούστα μου τα ξέρω.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Οπως ειπες το uncharted ερχοταν με multiplayer, το νεο factions για το ps5 θα βγει οπου ναναι... δεν ειναι δλδ οτι η σονι δεν ασχολειται...
    Βγήκε και το Destruction AllStars και πάτωσε. Δυστυχώς ούτε αυτό με κέρδισε.

    Όταν λέω ότι υπάρχει κοινό για fun2play/arcadey MP, μιλάω με βάση τα επίσημα στοιχεία που έχει δώσει η Sony:

    https://blog.playstation.com/2011/07...ps3-beta-ever/

    "Total unique Beta players: 1.53 million people"

    Αυτά σε μια κονσόλα που δεν ήταν η mainstream της γενιάς της, ούτε είχε party chat, ούτε πολλές άλλες ευκολίες...

    Μπορώ να φανταστώ εύκολα τι θα γινόταν σήμερα αν έβγαινε έστω και σε remastered μορφή στα 60 fps.

    Το 1/10 του Destruction AllStars budget να έδιναν στην Bluepoint, θα είχαν βγει ήδη αυτά τα παιχνίδια.

    Η ειρωνεία της υπόθεσης είναι ότι το TLOU1 MP βγήκε κανονικά μαζί με το SP remaster, αλλά η τριλογία Uncharted βγήκε σκέτη χωρίς MP. Άνευ λόγου και αιτίας.

    Αν π.χ. το TLOU2 MP είναι φόλα ή εντελώς αλλαγμένο (κανά BR clone), τότε ο κόσμος θα μπορεί να γυρίσει στο TLOU1 MP (δεν κλείσανε οι servers στο PS4/remaster, μόνο στο original του PS3).

    Αν σε κάποιον δεν αρέσει το UC4 MP, μπορεί να γυρίσει πίσω στα παλιά; Όχι, γιατί δεν υπάρχει remastered έκδοση.

    Δυστυχώς καινούριο παιχνίδι δεν σημαίνει πάντα και καλύτερο από τα προηγούμενα. Για αυτό βλέπεις πολύς κόσμος αναπολεί τα παλιά, σε ό,τι τομέα θες.

    Το πρόβλημα με την ND (ξέρω ότι δεν είναι πρόβλημα για όσους θέλουν μόνο το SP portion) είναι ότι έχει φύγει όλο το παλιό MP team (Justin Richmond, Robert Cogburn κλπ.)

    Και δεν πήγανε σε άλλο gaming studio, αλλά σε εντελώς άλλο επαγγελματικό πεδίο (καρτουνίστικη σειρά στο Netflix). Μακάρι να πήγαιναν σε gaming studio, μπας και ρε παιδί μου φτιάχνανε ένα MP σαν τα παλιά (έστω με άλλο theme).

    Οπότε κρατάω μικρό καλάθι τι ακριβώς θα είναι το νέο MP. Επειδή την ξέρω την ND καλά (και στα του SP και στα του MP), η διαίσθησή μου λέει ότι θα προσπαθήσουν να καβαλήσουν το BR τρένο.

    Εύχομαι να αποδειχτώ λάθος. Γιατί όπως είπα είναι καρα-κορεσμένη η BR αγορά/πίτα και υπάρχει κόσμος που ψάχνει το διαφορετικό.

    Αν λοιπόν βγάλουν κανά BR clone και αποτύχει, ποιός θα φταίει μετά; Ας ρωτήσουν το παλιό κοινό τους (εννοώ όσοι παίζανε και MP) τι ακριβώς θέλει να δει σε ένα ND MP.

    Δεν είναι δα και τόσο δύσκολο. Κατά καιρούς οι εταιρίες κάνουν consumer polls να δουν τι θέλει ο κόσμος.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    για τα mobile games, ναι συμφωνω, απλα λεω οτι θα μπορουσαν να εκμεταλλευτουν το brand των ip της σονι, με τον ιδιο fremium τροπο που δουλευει η gaming αγορα στα κινητα...δε σημαινει οτι δεν υπαρχει χρημα να βγαλουν εκει...
    Κι εδώ μικρό καλάθι, γιατί δεν είναι η πρώτη απόπειρα της Sony στον mobile χώρο.

    ΥΓ1: Να το πω και αντίστροφα:

    Και η Konami θα πρέπει να βγάλει κανά Silent Hill, όπως τον παλιό καλό καιρό.

    Ναι, καταλαβαίνω ότι τα Pachinko είναι μακράν πιο κερδοφόρα, ας τα κρατήσουν, δεν έχω πρόβλημα.

    Ένα μέρος των κερδών από τα Pachinko να ρίξουν σε ένα next-gen Silent Hill, το επόμενο πρωί έχουν ξανακερδίσει την εμπιστοσύνη όλης της gaming κοινότητας.

    Αν δεν μπορούν/δεν θέλουν οι ίδιοι να ασχοληθούν (έχει σκορπίσει η Team Silent), ας δώσουν/νοικιάσουν/πουλήσουν κάπου τα δικαιώματα του IP, να ασχοληθεί κανάς άλλος publisher (η MS καιροφυλακτεί σαν γύπας...)

    ΥΓ2: Περί ταυτότητας Sony, εγώ με αυτά που βλέπω για εμπλοκή με eSports (καμία σχέση με αυτό που θέλω εγώ στα του MP), μην απορήσετε καθόλου αν τυχόν δούμε άααααλλη μια αλλαγή ταυτότητας (eSports-focused, εις βάρος άλλων πραγμάτων).

    Για αυτό τον λόγο (και όχι μόνο) καλό θα ήταν να πάρει πόδι ο Jim Ryan.

    Η Sony δεν έχει σταθερή ταυτότητα, γιατί πάει ανάλογα με τα φεγγάρια της και την μόδα της εκάστοτε εποχής. Μερικές φορές μπορεί να μας αρέσει αυτό (cinematic), άλλες φορές μπορεί και να χαλαστούμε (eSports). Ρίσκο λοιπόν και η συνεχής αλλαγή ταυτότητας. Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να δω να γράφουν τους παλιούς εκεί που δεν πιάνει μελάνη για να κερδίσουν νέους πελάτες.

  19. #135
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Σι-γου-ρα θα γράψουν τους παλιούς και θα εστιάσουν στους νέους, αν αυτή η απόφαση έχει χρήμα σορτ-τερμ.
    Το ίδιο δεν έκαναν στην μετάβαση PS2-PS3; (Και σε μικρότερο βαθμό PS3-PS4)

    Ενώ εν έχεις ταυτότητα και ταυτόχρονα κάνεις expand μετρημένα, λελογισμένα και σιγά-σιγά σε ρυθμούς, μετά δεν προλαβαίνεις να μαζεύεις χρήμα (λέγε με apple).
    Last edited by Lefteris_X; 15-04-2021 at 21:21.

  20. #136

    Default

    καταλαβαινετε οτι το να βγαλουν τα παιχνιδια που θελετε εσεις , σημαινει οτι θα γραψουν τους παλιους fans για να εστιασουν σε νεα genres....

  21. #137
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    καταλαβαινετε οτι το να βγαλουν τα παιχνιδια που θελετε εσεις , σημαινει οτι θα γραψουν τους παλιους fans για να εστιασουν σε νεα genres....
    Δεν κατάλαβα τίποτα. Define παλιός; Και ποιά είναι τα νέα genres;

    ΥΓ: Καλύτερα γράψε μια ολοκληρωμένη απάντηση από υπολογιστή όταν έχεις χρόνο... το mobile δεν είναι για πολλά-πολλά.

  22. #138

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Δεν κατάλαβα τίποτα. Define παλιός; Και ποιά είναι τα νέα genres;

    ΥΓ: Καλύτερα γράψε μια ολοκληρωμένη απάντηση από υπολογιστή όταν έχεις χρόνο... το mobile δεν είναι για πολλά-πολλά.
    απο τον υπολογιστη γραφω ...

    τι δεν καταλαβαινεις μωρε, η σονι βρηκε μια συνταγη με την οποια τα first party της πουλησαν περισοτερο απο οσο ειχαν πουλησει ποτε...η πλειοψηφια των κατοχων των ps4(οι παλιοι) που εκαναν τη μεταβαση στο ps5 το λογικο ειναι να θελουν περισοτερο απο αυτα τα παιχνιδια...Εσεις ζητατε ο ενας multiplayer, ο αλλος arcade...δηλαδη παιχνιδια που ειναι μακρυα απο την πετυχημενη συνταγη της σονι στην ps4 era...δλδ ειστε αυτοι που ζητανε απο τη σονι να γραψει τους gamers που καναν επιτυχια το ps4...

    Που δεν το κατηγορω σε καμια περιπτωση...ο καθενας εχει τα προσωπικα του γουστα και ειναι λογικο να ζηταει παιχνιδια στα genre που αγαπαει...Αυτο που δεν βλεπω λογικο ειναι οτι θεωρειται δεδομενο πως υπαρχει τεραστια αγορα για τετοια παιχνιδια, οταν παρομοια παιχνιδια δεν ειχαν καμια τεραστια επιτυχια...Το mp του uncharted που εκθειαζεις ποτε δεν εκανε τον τρομερο ντορο, οσο εκανε το single player κομματι του...

    επισης πριν κατεληξες σε ενα συμπερασμα του οτι πρεπει να φυγει ο ραιαν, το οποιο δεν το εχεις δικαιολογησει σε καμια περιπτωση με αυτα που αναφερεις πιο πριν... που για μενα ουτε κρυο ουτε ζεστη...απλα προσπαθω να καταλαβω το σκεπτικο σας και δεν βρισκω λογικη...

    τεσπα, για μενα το πιο σημαντικο ειναι να βγαλουν παιχνιδια εκει που εχουν φρεσκες ιδεες...δεν πρεπει η σονι να αναμασαει συνταγες...αν μπορει να βγαλει ενα mp σε ενα τοσο crowded genre που να ξεχωρισει απο το σωρο να το βγαλει...το ιδο και στα arcade και στα sports και παντου...Τα στουντιος της σονι θα πρεπει να οδηγουν και οχι να ακολουθανε τη βιομηχανια...αυτο θα φερει την επιτυχια...

  23. #139
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    απο τον υπολογιστη γραφω ...

    τι δεν καταλαβαινεις μωρε, η σονι βρηκε μια συνταγη με την οποια τα first party της πουλησαν περισοτερο απο οσο ειχαν πουλησει ποτε...η πλειοψηφια των κατοχων των ps4(οι παλιοι) που εκαναν τη μεταβαση στο ps5 το λογικο ειναι να θελουν περισοτερο απο αυτα τα παιχνιδια...Εσεις ζητατε ο ενας multiplayer, ο αλλος arcade...δηλαδη παιχνιδια που ειναι μακρυα απο την πετυχημενη συνταγη της σονι στην ps4 era...δλδ ειστε αυτοι που ζητανε απο τη σονι να γραψει τους gamers που καναν επιτυχια το ps4...

    Που δεν το κατηγορω σε καμια περιπτωση...ο καθενας εχει τα προσωπικα του γουστα και ειναι λογικο να ζηταει παιχνιδια στα genre που αγαπαει...Αυτο που δεν βλεπω λογικο ειναι οτι θεωρειται δεδομενο πως υπαρχει τεραστια αγορα για τετοια παιχνιδια, οταν παρομοια παιχνιδια δεν ειχαν καμια τεραστια επιτυχια...Το mp του uncharted που εκθειαζεις ποτε δεν εκανε τον τρομερο ντορο, οσο εκανε το single player κομματι του...

    επισης πριν κατεληξες σε ενα συμπερασμα του οτι πρεπει να φυγει ο ραιαν, το οποιο δεν το εχεις δικαιολογησει σε καμια περιπτωση με αυτα που αναφερεις πιο πριν... που για μενα ουτε κρυο ουτε ζεστη...απλα προσπαθω να καταλαβω το σκεπτικο σας και δεν βρισκω λογικη...

    τεσπα, για μενα το πιο σημαντικο ειναι να βγαλουν παιχνιδια εκει που εχουν φρεσκες ιδεες...δεν πρεπει η σονι να αναμασαει συνταγες...αν μπορει να βγαλει ενα mp σε ενα τοσο crowded genre που να ξεχωρισει απο το σωρο να το βγαλει...το ιδο και στα arcade και στα sports και παντου...Τα στουντιος της σονι θα πρεπει να οδηγουν και οχι να ακολουθανε τη βιομηχανια...αυτο θα φερει την επιτυχια...
    Μου φαίνεται κάνουμε κύκλους.

    Έχουν αναφερθεί πολλάκις οι λόγοι της επιτυχίας του PS4. Άλλο το 2013-2014, άλλο το 2020-2021. Άλλος ανταγωνισμός, άλλες συνθήκες. Δεν παίρνω όρκο ότι θα επαναληφθεί καρμπόν η γενιά. Εσύ;

    Απλά αν αύριο-μεθαύριο γίνει eSports-focused* η Sony, μην δω κανέναν να λέει «μα που πήγαν τα cinematic AAA της PS4 γενιάς, εγώ άλλα περίμενα». Εσύ το καλοβλέπεις κιόλας το Twitch με τους influencers, εγώ πάλι καθόλου.

    * https://hypebeast.com/2021/3/sony-ac...ournament-info

    Φράγκα και μόνο φράγκα. Καπιταλισμό δεν έχουμε;

    Tomic σόρρυ θα που θα το πω, αλλά η όλη φάση μου θυμίζει το περίφημο "FYIGM" (google it). Κατανοητός και ανθρώπινος ο εγωισμός (όλοι είμαστε, είναι οδηγία επιβίωσης στο DNA), απλά να ξέρεις η ζωή ρόδα είναι και γυρίζει. Μια ο ένας, μια ο άλλος. Δεν ξέρεις πως τα φέρνει η ζωή καμιά φορά. Όλο ανατροπές εκεί που δεν το περιμένουμε.

    Τα studios της Sony ακολουθούν την βιομηχανία σε περίπτωση που δεν το έχεις προσέξει ήδη (PS1-2 era/platformers, PS3 era/360 MP, PS4 era/open world, PS5 era/???).

    Τέλος, είπα τόσες φορές ότι δεν χρειάζεται να εμπλακεί σε crowded genres (looter shooters, Battle Royale). Τώρα γιατί επιλέγεις να με διαβάζεις διαγώνια, δεν ξέρω. Άλλο λέω, άλλο καταλαβαίνεις.

    Αυτό που λες μου θυμίζει εποχές WoW που μεσουρανούσε το MMO είδος και όλοι έτρεχαν να βγάλουν το "WoW killer"... κάτι LineAIDS και άλλα που δεν θυμάμαι τώρα. Δεν ζήτησα κάτι τέτοιο.

    ΥΓ1: Περί UC3 MP απάντησα με στοιχεία της Sony, αλλά κλασικά το προσπέρασες: "Total unique Beta players: 1.53 million people". Πες μου ποιό άλλο 1st party MP της Sony έχει πιάσει τέτοιο πλήθος παικτών; Όχι 3rd, αλλά 1st. Οι λάτρεις του 3rd αύριο-μεθαύριο μπορεί να παίζουν σε XBOX. Το 1st είναι που θα κρατήσει τον κόσμο στο PS ecosystem.

    https://aws.amazon.com/solutions/cas...s/naughty-dog/

    But Uncharted 3 and its AWS-based online features are still riding a wave of popularity. The game has received many rave reviews, nominations, and awards from within the gaming industry and mainstream publications, including a 92 percent positive rating from Metracritic.

    Christophe Balestra notes, β€œWith AWS, we have tremendous flexibility, and we never get into a situation where there is something we can’t do.”
    Όσα στοιχεία και να σου δώσω, είναι μάταιο, αφού εσύ προτιμάς «λολάκι» και μόνο «λολάκι». Τα λέω καλά; Δεν είναι ότι δεν ισχύουν αυτά που γράφω (πάντα από επίσημες πηγές). Απλά δεν σε ενδιαφέρουν. Όπως εμένα δεν με ενδιαφέρει το «λολάκι», ούτε κανένα άλλο PC game.

    Δεν είπα σε καμία περίπτωση ότι φτάνει τα 20-30 μύρια (τυχαίο νούμερο) παίκτες του SP.

    Αυτό που ξεχνάς -επιδεικτικά- είναι το εξής:

    Οι SP παίκτες θα παίξουν το Campaign σε ένα ΣΚ και τέλος (one and done) και θα πάνε στο επόμενο SP (όταν βγει, γιατί δεν υπάρχει πάντα σταθερή ροή τίτλων).

    Οι MP παίκτες θα παίζουν το online MP με τους φίλους τους σε τακτική βάση και η Sony θα μπορεί να πουλάει εξτρά περιεχόμενο (αν όχι σε όλους, άντε πες στο 20-30%) -> σταθερή ροή εσόδων.

    Με αυτά που λες είναι σαν να μην είχες PS3 το 2011 και δεν θυμάσαι τι γινόταν με το Subway στην Αμερική. Τότε όμως καιγόντουσαν με το 360/Live να κρατήσουν κόσμο.

    Πρόσεξε μην αρχίσουν αύριο-μεθαύριο να δίνουν περισσότερη σημασία σε mobile/PC, επειδή υπερτερούν αριθμητικά των κονσολάδων... γενικά είναι επικίνδυνη αυτή η ρητορική που πρεσβεύεις, γιατί ποτέ δεν ξέρεις αν θα μας γυρίσει boomerang.

    Εκτός κι αν αρχίσεις να παίζεις τα Sony exclusives σε PC και δεν σε απασχολεί τι θα γίνει. Εκεί πάω πάσο. Εμένα με ενδιαφέρει η κονσόλα πρωτίστως.

    ΥΓ2: Κόλλημα με Metacritic/Metascore δεν έχω προσωπικά.

    Υπάρχουν και παιχνίδια κάτω του 90 που έχω ευχαριστηθεί, ίσως και περισσότερο από άλλα.

    Και ναι, γνωρίζω ότι είναι tied τα bonuses με αυτά. Αρρώστια το θεωρώ. Αρρώστια ανάλογη του e-peen (leaderboards/KDR). Αρρώστια που φέρνει crunch, παραιτήσεις κλπ.

    Μην κολλάτε σε αυτά και μην γίνεστε δέσμιοι αριθμών. Η διασκέδαση δεν έχει να κάνει με αυθαίρετη αριθμολαγνεία. Μου θυμίζει την βαθμολαγνεία κάποτε στα σχολεία («ή είσαι μαθητής του 20 ή είσαι για τα σκουπίδια»).

    Κατανοητό ως ανθρώπινο ελάττωμα (μας αρέσει να ποσοτικοποιούμε τα πάντα γύρω μας με αριθμούς), αλλά θεωρώ ότι μας κρατάει πίσω. Μόνο πόνο και δυστυχία φέρνει η εμμονή σε εν πολλοίς αυθαίρετους αριθμούς.

    Υπάρχει χώρος για όλους στο PS5 με σωστή στρατηγική.

  24. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Lefteris_X (16-04-2021)

  25. #140

    Default

    το evo ειναι το τουρνουα για τα fighting games, ουτε καμια τρομερη επιτυχια εχει, ουτε ειναι κακο για τη βιομηχανια. Γενικα η μονη λογικη που εχει αυτη η κινηση ειναι ως PR στη ιαπωνεζικη αγορα που ουσιαστικα ειναι οι μονοι που ασχολουνται. Δεν βλεπω καθολου οικονομικα κινητρα στη συγκεκριμενη κινηση...
    σου ειπα και πριν οτι κατανοω απολυτα, οτι εσενα προσωπικα σου λειπει ενα παιχνιδι, εκει που διαφωνω ειναι οτι θεωρεις με βεβαιοτητα οτι αυτο ειναι το ειδος που πρεπει να εστιασει η σονι...και οτι οικονομικα τη συμφερει...
    εγώ πχ θα ηθελα τη naughty dog , με τα standards παραγωγης που εχει, να βγαλει ενα rpg σε fantasy setting κτλ...υπαρχει περιπτωση να δω ποτε κατι τετοιο?οχι...που για μενα οι λογοι ειναι προφανεις...
    το οτι 1-1.5 εκ ατομα δοκιμασαν το uc3 στην beta του, ειναι ένα στοιχειο που μπορει να λεει καποια πραγματα, αλλα σιγουρα δε δινει ολη την εικονα...στο 1.5εκ αυτο, μπορει να ημουν και εγω, που το εβαλα για μια μερα να δω τι ειναι, αφου μου το εδιναν δωρεαν και μετα δεν ξανασχοληθηκα...Αν μου λες οτι σε ολη την πορεια του, μεχρι που εκλεισε ειχε αυτα τα νουμερα, θα ηταν πολυ ενδιαφερον στοιχειο...Αλλα για μενα, θα προτιμουσα η σονι να μεινει μακρυα απο τα gaas...τρομαζω στην περιπτωση που θα γλυκαθουν...Δεν θα ηθελα ποτε το fortnite π.χ. να γινοταν η ναυαρχιδα της σονι...
    λολ εχω να παιξω κατι αιώνες, σου ειπα οτι απλά περασα και απο εκει...
    ποια ειναι η ρητορικη που πρεσβευω και ειναι επικινδυνη? αυτο που εγραψα ειναι οτι θεωρω λογικο το να φτιαξει η σονι ενα τμημα που θα ασχοληθει με το mobile gaming. Αν τα μεγαλα στουντιο της σονι δωσουν ολο το βαρος τους εκει, ναι προφανως και διαφωνω...
    To metacritic ειναι ενα εργαλειο και αυτο...τα 90αρια του γενικα ειναι παιχνιδια σταθμοι στην ιστορια του gaming, ασχετως αν αυτο δε σημαινει οτι θα παιξω κατι , αν ειναι σε genre που δεν με ενδιαφερει(ή οτι θα παιζω μονο απο αυτα)...Αλλα αν θες την αποψη μου, ο στοχος για τα first party της sony, θα πρεπει να ειναι εκει...Οι αριθμοι του metacritic κατι αντιπροσωπευουν και δεν ξερω γιατι τους χαρακτηριζεις αυθαιρετους...για μενα τα μαθηματικα ειναι κατι που αγαπουσα απο μικρος και οι αριθμοι δεν με τρομαζουν...αν ξες να τους διαβαζεις, υπαρχει αληθεια πισω απο τους αριθμους...αν τους δεις επιφανειακα ομως...σιγουρα μπορεις να οδηγηθεις και σε λαθος συμπερασματα...

Page 7 of 32 FirstFirst ... 3456789101117 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •