Page 5 of 32 FirstFirst 12345678915 ... LastLast
Results 81 to 100 of 637

Thread: PlayStation Studios |OT|

  1. #81
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Αυτός είναι γνωστός, δεν ξέρω σε βάθος χρόνου τι επίπεδο αξιοπιστίας έχει, αλλά τώρα τελευταία ακούγεται.



    Ήταν αυτός που είπε ότι θα παίρναμε το FF remake στο Plus.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  2. #82
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Καλημέρες σε όλους.

    Δεν ξέρω πως τα κατάφερα, και υποτίθεται τρομάρα μου ότι έχω κατανοητό γραπτό λόγο (επαγγελματίας να με βράσω χαχαααχαχ), αλλά από αυτά που διαβάζω στα ποστ μάλλον δεν κατάφερα να μεταδώσω επακριβώς τους προβληματισμούς μου.

    Μια μικρή παρένθεση προς τον Valkyrie, Δημήτρη έχω απαντήσει γιατί δεν αγοράζω switch (όταν με ρώτησε ο psx3).

    Όσο αφορά το PS, ναι, κι εγώ ξέρω τα παιχνίδια που λέτε, εκτός όμως πολύ λίγων πραγματικών arcade πχ. Crash Bandiccoot 4, όχι το ρημάστερ διότι είμαι κατά των ρημάστερ, παρόλο που το συγκεκριμένο ήταν πολύ καλό, ή το Bubble Bobble 4 (που ήταν μετριότατο αχχααχ) -------- είδατε; ΑΥΤΑ για εμένα είναι arcade και όχι το Gravity Rush (που japan-ίζει μέχρι εμετού), το Abe είναι ρημάστερ των PS1 Abe, και άλλα παιχνίδια που αναφέρατε είναι indie του κερατά.

    Ε, όταν λέω arcade, το λέω και το ξαναλέω αλλά μάλλον δεν το διατυπώνω σωστά:

    θέλω νέα Ράτσετ αρκετά σε πλήθος (καλοδεχούμενο αυτό που έρχεται τον Ιούνιο, θέλω κι άλλα όμως),
    θέλω νέα arcade AAA παντός είδου ςαπό την ίδια τη Σονυ (υπάρχουν πάααααααααααρα πολλά sub-genres στην κατηγορία των arcade),
    θέλω νέα ΑΑΑ arcade racing (όχι simulator), θέλω περισσότερα στυλ resogun (και όχι twin stick shooters ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ),
    θέλω κανονικό side-scrolling arcade με hand drawn τέλειο animation (βλέπε Rayman) και όχι random-generated pixel art my ass (λες και παίζω σε CPC6128) που τα απεχθάνομαι γιατί είναι τεμπελιές και πολλά άλλα είδη (θέλω πχ House of the Dead, το γνωστό on-rails shoot em up).

    Επίσης, θέλω να εμφανιστούν strategy (παρόλο που δεν τα παίζω). Όχι Sims 4 που ψάχνεις στα τυφλά πατώντας κουμπάκια στο πληκτρολόγιο USB. Κανονική υποστήριξη mouse/keyboard. Θέλω τα κανονικά strategy του PC (και πιο παλιά των home micro) όπως Rome Total War, Football Manager και άλλα τέτοια συναφή.

    Θέλω φουλ-τίγκα simulators 100%, όπως το rFactor.

    Θέλω ΑΑΑ μπλοκμπαστερ (εκεί με έχει καλυμμένο διθυραμβικά η Σονυ και της αξίζουν συγχαρητήρια).

    Θέλω να αποκτήσουμε δίπλα στα παιχνίδια που έχουν RPG elements χωρίς να είναι RPG per se (GoW, Assasins), τα πραγματικά hardcore RPG που υπάρχουν σε PC. (παρόλο που δεν τα ακουμπάω).

    Θέλω να εκδίδονται πολλά περισσότερα και στην PS πλατφόρμα point n click adventures, που ναι, υπάρχουν εκεί έξω.


    Τώρα έγινα κατανοητός;

    Ζω την PS πλατφόρμα από ΠΡΙΝ την γέννησή της. (κυριολεκτώ)
    Τα inner workings όταν ακόμα ο Χάρισσον είχε μαλλιά.
    Όταν ακόμα δεν είχε εξαγοραστεί η Psygnosis (1993).


    Και κρίνω λοιπόν, ότι η PS πλατφόρμα μπορεί να γίνει η defacto διασκέδαση για ΟΛΟΥΣ!
    Με καταλαβαίνετε;
    Για ΟΛΟΥΣ!

    Το ξέρω ότι η Σονυ με σωστή στρατηγική, με όραμα που εκπονείται σε βάθος χρόνου, μπορεί να γίνει η πλατφόρμα που τα έχει όλα και τα έχει άψογα καλογυαλισμένα.

    Μπορεί.

    ΆΝΕΤΑ μπορεί.

    Το ότι δεν το έχει κάνει έως τώρα με εκνευρίζει και απογοητεύει απίστευτα.

    Μην παρερμηνευθώ: δεν με εκνευρίζει και απογοητεύει η Σονυ με αυτά που προσφέρει (θα ήμουν τρελός να πω κάτι τέτοιο, όταν σε ΚΑΘΕ γενιά βγάζει 1st party τίτλους που μερικοί από αυτούς σαρώνουν τα βραβεία και ξεσκίζονται στις πωλήσεις).

    Αυτό όμως που είναι ο διακαής πόθος μου, τόσο από πλευράς ποικιλίας παιχνιδιών όσο και total WORLD domination, είναι η Σονυ να προσφέρει ΟΛΑ τα παραπάνω.

    Να γίνει η Νο1 πλατφόρμα ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ, να έχει ΟΛΑ τα είδη παιχνιδιών και μετάάάάάάάάάάάά με αρκετή απόσταση να ακολουθούν οι PC/Mac, μετά οι άλλες κονσόλες τόσο σε πελατολόγιο όσο και με λιγότερη γκάμα παιχνιδιών.

    (και ξέρω ότι όλα αυτά ΜΠΟΡΕΙ να καταφέρει η Σονυ)

    Τώρα είμαι κατανοητός;
    Last edited by Lefteris_X; 12-04-2021 at 12:05.

  3. #83
    PS4forums Fanatic Ezio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,566
    Name
    Γιάννης

    Default

    Θα συμφωνήσω με τον Λευτέρη. Προσωπικά, είμαι σε μεγάλο βαθμό καλυμμένος από τα πιο κινηματογραφικά παιχνίδια (αν και θα ήθελα ένα arcade racing), αλλά θεωρώ κι εγώ ότι η Sony θα ωφελούταν πολύ αν πρόσφερε μια μεγάλη ποικιλία από παιχνίδια (και οι παίκτες φυσικά). Δεν χρειάζεται να είναι όλα ακριβές παραγωγές, θα μπορούσαν τα περισσότερα να έχουν μεσαίου μεγέθους budget και σε περίπτωση επιτυχίας να αυξηθεί το budget σε κάποιο sequel ή στην επόμενη δουλειά του studio.

  4. The Following User Says Thank You to Ezio For This Useful Post:

    Lefteris_X (12-04-2021)

  5. #84
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post

    Το είδα χτες, ήταν αρκετά ενδιαφέρουσα συζήτηση / συνέντευξη. Αν ήξερα ότι θα κρατούσε τόση ώρα θα κρατούσα και σημειώσεις επιτόπου.

    Αν και είναι under NDA, έδωσε αρκετό context για το άρθρο. Περιμένω μπας και βρω καμία αξιόλογη περίληψη.

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  6. #85
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Προσωπικα αυτη η ιστορια με τον Κοτζιμα θα με πονεσει. Μου φαινεται μλκια να του εριξε στεγνα ετσι ακυρο η Sony αν και δεν ξερω αν ειναι και θεμα υποδομων αυτο που εχει σκεφτει να κανει γιατι διαβαζω για cloud gaming.

    Τεσπα θα δουμε. Ελπιζω να μην ειναι "οδυνηρη" η απωλεια.

  7. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    panos74gr (13-04-2021)

  8. #86

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Προσωπικα αυτη η ιστορια με τον Κοτζιμα θα με πονεσει. Μου φαινεται μλκια να του εριξε στεγνα ετσι ακυρο η Sony αν και δεν ξερω αν ειναι και θεμα υποδομων αυτο που εχει σκεφτει να κανει γιατι διαβαζω για cloud gaming.

    Τεσπα θα δουμε. Ελπιζω να μην ειναι "οδυνηρη" η απωλεια.
    Αν ισχύει η φήμη η Sony δεν έπρεπε να ξεχάσει το MGS4 στο ps3.
    Αυτό που έκανε τότε και μόνο φτάνει χωρίς να δούμε τα υπόλοιπα .
    Ο άνθρωπος προτίμησε να χάσει (πολλά) λεφτά και έφτιαξε ένα παιχνίδι αποκλειστικό στην κονσόλα της sony σε μια εποχή που το είχε ανάγκη οσο τίποτα.

    Αξέχαστη εποχή και Πόλεμος στα Forums τότε για το ότι έκανε εσκεμμένα τα Cutscenes του παιχνίδιου τεράστια σε μέγεθος ώστε να μην χωράνε ούτε σε 5 DVD για να μην το βγάλει η Konami στο 360 που δεν υποστήριζε Blu Ray.

    Το παιχνίδι αυτό πούλησε εκατομμύρια playstation και έδωσε χρόνο στα studio της Sony να προετοιμάσουν τη μεγάλη αντεπίθεση στο δεύτερο μισό της γενιάς.



    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 12-04-2021 at 15:08.

  9. #87
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Το πρόβλημα είναι ότι η "Sony" της PS3 εποχής δεν είναι ίδια με την "Sony" της PS5 εποχής. Δεν είναι ένα σταθερό πρόσωπο η Sony.

    1000 φορές εποχές Jack Tretton (που σαν καπετάνιος το κουμάνταρε καλά το καράβι από ένα σημείο και έπειτα), παρά Jim Ryan... ούτε καν τον Shawn Layden δεν προτιμώ (σόρρυ, αλλά ποτέ δεν χώνεψα την φάτσα του).

    Για μένα εξακολουθεί το PS3 να είναι η καλύτερη κονσόλα που έχει βγάλει ποτέ. Ξέρω, μη-δημοφιλής άποψη, αλλά όντας underdog την ίδρωνε την φανέλα ποικιλοτρόπως.

  10. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (12-04-2021)

  11. #88

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Ξέρω, μη-δημοφιλής άποψη, αλλά όντας underdog την ίδρωνε την φανέλα ποικιλοτρόπως.
    Πολύ ωραία ατάκα,!!!


    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  12. #89

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Το πρόβλημα είναι ότι η "Sony" της PS3 εποχής δεν είναι ίδια με την "Sony" της PS5 εποχής. Δεν είναι ένα σταθερό πρόσωπο η Sony.

    1000 φορές εποχές Jack Tretton (που σαν καπετάνιος το κουμάνταρε καλά το καράβι από ένα σημείο και έπειτα), παρά Jim Ryan... ούτε καν τον Shawn Layden δεν προτιμώ (σόρρυ, αλλά ποτέ δεν χώνεψα την φάτσα του).

    Για μένα εξακολουθεί το PS3 να είναι η καλύτερη κονσόλα που έχει βγάλει ποτέ. Ξέρω, μη-δημοφιλής άποψη, αλλά όντας underdog την ίδρωνε την φανέλα ποικιλοτρόπως.
    Συμφωνω για ps3. Ισως οχι πως ειναι η καλυτερη κονσολα ολων, αλλα εγω εχοντας λιωσει τα ps1, ps2, ps3, δεν εχω καθολου κακη εντυπωση για το τρια. Θα ελεγα πως μου εδωσε ισαξια χαρα και διασκεδαση με τις δυο πρωτες.

    Ειναι οφ τοπικ η κουβεντα βεβαια, αλλα εισαι ο πρωτος που ακουω μετα απο τοσα χρονια που δεν την κραζει. Το βασικο αρνητικο της, ηταν η αρχικη υπερβολικα ψηλη τιμη.

    Κατα τα αλλα, το ταμειο εγραψε απιστευτα παιχνιδια. Πιστευω πλεον την κραζουν ολοι, περισσοτερο επειδη εχει γινει meme και για να μην τους λενε fan boys, παρα επειδη οντως πιστευουν πως ηταν τοσο κακη κονσολα.

  13. #90
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    To PS3 και για εμενα ηταν μια καταπληκτικη κονσολα, αλλα δυστυχως ειναι η μοναδικη Playstation κονσολα που ειχε τοσα μα τοσα μα τοσα πολλα προβληματα με το framerate στα multiplatform games... Δυστυχως αυτο και μονο ηταν ο λογος που δεν αντεξα και πηγα και πηρα ΧΒΟΧ 360... θυμαμαι ξεκαθαρα μαλιστα την εποχη που εγινε αυτο. Μια το Skyrim μια τα Mass Effect μια τα Assassins Creed μια τα Red Dead/GTA ηταν πραγματικα για εμενα πολυ κουραστικο καθε φορα να βλεπω το 360 να εχει σταθερο framerate και το PS3 να βασανιζεται.

    Τα exclusives βεβαια που μας εδωσε φυσικα θα μεινουν αξεχαστα ως συνηθως.

    Μου αρεσε πολυ σαν tech, αλλα δυστυχως δεν ηταν προσιτο και σου εβγαζε το στανιο για να το δαμασεις. Πραγμα που φυσικα δεν ασχοληθηκε σχεδον κανεις περαν της Sony και μερικων αλλων.

  14. #91
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Brazhlias View Post
    Συμφωνω για ps3. Ισως οχι πως ειναι η καλυτερη κονσολα ολων, αλλα εγω εχοντας λιωσει τα ps1, ps2, ps3, δεν εχω καθολου κακη εντυπωση για το τρια. Θα ελεγα πως μου εδωσε ισαξια χαρα και διασκεδαση με τις δυο πρωτες.

    Ειναι οφ τοπικ η κουβεντα βεβαια, αλλα εισαι ο πρωτος που ακουω μετα απο τοσα χρονια που δεν την κραζει. Το βασικο αρνητικο της, ηταν η αρχικη υπερβολικα ψηλη τιμη.

    Κατα τα αλλα, το ταμειο εγραψε απιστευτα παιχνιδια. Πιστευω πλεον την κραζουν ολοι, περισσοτερο επειδη εχει γινει meme και για να μην τους λενε fan boys, παρα επειδη οντως πιστευουν πως ηταν τοσο κακη κονσολα.
    Μα για αυτό έγραψα: "το κουμάνταρε καλά το καράβι από ένα σημείο και έπειτα"

    Προφανώς αναφέρομαι στο 2009 (και έπειτα) που ήταν turning point για το PS3 από πολλές απόψεις... τα θυμάμαι τα πρώτα 2-3 πέτρινα χρόνια.

    Εννοείται ότι μιλάω επί προσωπικού (στο τι εμπειρίες έλαβα) και όχι από την άποψη των μετόχων (που μπήκαν χοντρά μέσα). Από την σκοπιά των μετόχων το PS4 είναι μακράν ανώτερη κονσόλα (εννοώ κερδοφόρο από day 1).

    Εγώ όμως μιλάω από την σκοπιά του gamer/πελάτη... μετοχές δεν έχω.

    Δεν το λέω το παραπάνω για να μειώσω τα PS1-2-4, αλλά αυτά πήγαν τρένο από day 1 και η Sony δεν ένιωθε την ίδια πίεση που ένιωσε επί PS3 εποχής να δώσει το «κάτι παραπάνω». Το PS3 είναι one of a kind στο πως ξεκίνησε και πως κατέληξε.

    ΥΓ: Σε ένα εναλλακτικό/παράλληλο σύμπαν που το XBOX 360 θα είχε πατώσει, το PS3 θα ήταν πολύ-πολύ διαφορετική κονσόλα. Δεν θα μάθουμε ποτέ.

  15. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Brazhlias (12-04-2021)

  16. #92
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Quote Originally Posted by Brazhlias View Post
    Συμφωνω για ps3. Ισως οχι πως ειναι η καλυτερη κονσολα ολων, αλλα εγω εχοντας λιωσει τα ps1, ps2, ps3, δεν εχω καθολου κακη εντυπωση για το τρια. Θα ελεγα πως μου εδωσε ισαξια χαρα και διασκεδαση με τις δυο πρωτες.

    Ειναι οφ τοπικ η κουβεντα βεβαια, αλλα εισαι ο πρωτος που ακουω μετα απο τοσα χρονια που δεν την κραζει. Το βασικο αρνητικο της, ηταν η αρχικη υπερβολικα ψηλη τιμη.

    Κατα τα αλλα, το ταμειο εγραψε απιστευτα παιχνιδια. Πιστευω πλεον την κραζουν ολοι, περισσοτερο επειδη εχει γινει meme και για να μην τους λενε fan boys, παρα επειδη οντως πιστευουν πως ηταν τοσο κακη κονσολα.
    Ο πρώτος που δεν την κράζει;

    Ήσουν από το 2008 στο φόρουμ μας;

    Γιατί κι εγώ και άλλοι γράφαμε τα καλύτερα για το PS3.

    Και ναι, παραμένει η πιο all-round κονσόλα έβερ.

  17. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (12-04-2021)

  18. #93
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    To PS3 και για εμενα ηταν μια καταπληκτικη κονσολα, αλλα δυστυχως ειναι η μοναδικη Playstation κονσολα που ειχε τοσα μα τοσα μα τοσα πολλα προβληματα με το framerate στα multiplatform games... Δυστυχως αυτο και μονο ηταν ο λογος που δεν αντεξα και πηγα και πηρα ΧΒΟΧ 360... θυμαμαι ξεκαθαρα μαλιστα την εποχη που εγινε αυτο. Μια το Skyrim μια τα Mass Effect μια τα Assassins Creed μια τα Red Dead/GTA ηταν πραγματικα για εμενα πολυ κουραστικο καθε φορα να βλεπω το 360 να εχει σταθερο framerate και το PS3 να βασανιζεται.

    Τα exclusives βεβαια που μας εδωσε φυσικα θα μεινουν αξεχαστα ως συνηθως.

    Μου αρεσε πολυ σαν tech, αλλα δυστυχως δεν ηταν προσιτο και σου εβγαζε το στανιο για να το δαμασεις. Πραγμα που φυσικα δεν ασχοληθηκε σχεδον κανεις περαν της Sony και μερικων αλλων.
    Έχεις δίκιο σε αυτό, αλλά ας πούμε ότι με αποζημίωσαν και με το παραπάνω τα exclusives. Και σε ποικιλία και σε MP/free online...

    Προφανώς και η Sony χρειάζεται τους 3rd parties λόγω royalties, εξού και η στροφή που έκανε με το PS4 (κρατώντας παράλληλα κάποια ψήγματα φιλοσοφίας Cell).

  19. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Valkyre (12-04-2021)

  20. #94
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Εγω παλι θεωρω οτι συνεχιζει ο Schreier και με αυτο το ποσταρισμα να κανει φαουλ, το μονο ευκολο να ονομασεις οσους εχουν ερωτηματικα για το αρθρο σου τυφλα fanboys που ενοχλουνται οταν διαβαζουν αρνητικα για την αγαπημενη τους εταιρεια. Τους βαζεις μια ταμπελα και ξεμπερδεψες.
    Συγνωμη αλλα συνεχιζω να μην καταλαβαινω πολλα πραγματα απο το αρθρο του και να το βρισκω αντιφατικο. Φυσικα και δεν ειδα το podcast ουτε μπορω να κατσω 4 ωρες, δεν ξερω τι ακριβως λενε. Απο αυτα που εχουν γραφτει δημοσια στο αρθρο δεν βλέπω πως ακριβως μπαινει στην ατζεντα που εχει συνηθως ο συγκεκριμενος δημοσιογραφος η Sony, το οτι δεν δεχθηκε το Days gone 2 pitch ειναι ξερω γω... δικαιωμα της? Το να θελει να εχει την ND ως πρωτο βιολι σε ενα ενδεχομενο uncharted 5 και το san diego studio σε εκτελεστικο ρολο ειναι επισης...δικαιωμα της?
    Αλλο οι απαισιες συνθηκες εργασιας, η παραβιαση εργατικων και ανθρωπινων δικαιωματων αλλο να επιλεγει μια εταιρεια πως και με ποιο τροπο θα χαλασει τα λεφτα της. Το ενα ειναι μη αποδεκτο, το αλλο ειναι δικαιωμα της. Δικαιωμα για το οποιο μπορει να τιμωρηθει απο τους καταναλωτες γιατι μπορει οντως να μπουχτισουμε απο τις safe επιλογες αλλα ενταξει, μη συγχεουμε και ασχετα μεταξυ τους πραγματα που δεν εχουν κανενα κοινο σε βαρυτητα.
    Επισης σε σχεση με αυτο που γραφει ο Γιαννης περι Kojima και MGS4, δεν παιζει κανενας Kojima να αποφασισε απο μονος του να στηριξει την Sony. Δεν του ανηκε το franchise ουτε ηταν προφανως δικη του αποφαση, σαφεστατα τον βολευε να ειναι exclusive γιατι ειχε αλλες ελευθεριες να κανει ο,τι θελει καλλιτεχνικα και τεχνικα αλλα δεν νομιζω οτι ηταν στο χερι του. Αν ηθελε η Konami και δεν υπηρχε καποιο exclusivity deal θα ειχε κυκλοφορησει το MGS4 σε 39 δισκακια στο 360 και θα εκανε τα cutscenes να τρεχουν σε 360p στην αναγκη κατι που συνεβη και με την περιπτωση του FFXIII. Το deal ηταν μεταξυ Sony και Konami και τους ορους τους γνωριζυον οι 2 αυτες πλευρες. Παντα ειχαν καλες σχεσεις Sony με Kojima, σαφεστατα και ειναι στεναχωρο το νεο παιχνιδι του Kojima να μην ειναι στο playstation αλλα και παλι μεχρι να δω τι ειναι ακριβως αυτο το παιχνιδι διατηρω καποιες επιφυλαξεις.


  21. The Following 2 Users Say Thank You to hakoo For This Useful Post:

    mihalis13 (12-04-2021),Valkyre (12-04-2021)

  22. #95
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    @Lefteris_X

    Η Sony στα ps1-2 δεν ειχε ταυτοτητα οποτε κυκλοφορουσε τα παντα, προσπαθουε να εδραιωθει κ να παρει μεριδιο απο την πιτα.
    Σαφως κ ειναι καλο για τους καταναλωτες γιατι ολοι βρισκουν οτι τους αρεσει απο arcades, adventures, μεχρι flight simulators & strategies,
    αλλα αυτο δεν μπορει να συνεχιστει επ' απειρον, τα χρηματα καποτε τελιωνουν, ενω κ η εταιρεια εχει αποκρυσταλλωσει σε ποιο κοινο απευθυνεται κυριως
    (π.χ. μικρα παιδια, εφηβοι κλπ) κ ποια games απο τον καταλογο της ειναι εμπορικες επιτυχιες.

    Να σημειωσω εδω οτι επιτυχια δεν ειναι μονο ποσα κομματια πουλησε ο ταδε τιτλος, αλλα το κοστος παραγωγης του σε συναρτηση με τις πωλησεις.
    Επισης εαν αυτος ο τιτλος δημιουργησει franchise (no 2, no3, κλπ) ή ακομα καλυτερα εαν καποιο ip γινει system seller
    κ η κονσολα αγοραζεται μονο για να παιξει καποιος εναν τιτλο (π.χ. crash, gt).

    Κ φτανω τωρα στο δικο μου συμπερασμα, οτι η Sony αυτη τη στιγμη εχει σταματησει να βγαζει συγκεκριμμενα ειδη παιχνιδιων διοτι απλα δεν πουλανε οσο θα ηθελε,
    η δεν απευθυνονται πια στο κοινο της.
    Καλως/κακως η nintendo αυτη τη στιγμη εχει εδραιωθει στα arcades-μικρα παιδια κ αυτο που ειπε ο psx3

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Πάντως υπάρχουν και οι ψέκες/συνωμοσιολόγοι (disclaimer: ΔΕΝ συντάσσομαι μαζί τους) οι οποίοι λένε το εξής:

    Ότι Sony, MS, Nintendo έχουν κάτσει σε ένα κρυφό τραπέζι (φάση Bilderberg, λολ) και έχουν «μοιράσει» την αγορά. Εσύ θα βγάζεις τα cinematic, εσύ τις υπηρεσίες, εσύ τα platformers. Και καλά ότι έχει σχηματιστεί ένα άτυπο «καρτέλ» στην gaming βιομηχανία και μας πουλάνε φούμαρα για δήθεν ανταγωνισμό (φάση Cosmote/Vodafone/Wind).

    ΔΕΝ την πιστεύω αυτή την θεωρία συνωμοσίας. Όπως είπα, είναι αυστηρά και μόνο για όσους έχουν φάει γερή δόση ψέκας/tinfoil hat!

    μπορει να μην εχει γινει επισημα, αλλα η καθε εταιρεια εχει εστιασει στο τι πουλαει, ποσο κερδος βγαζει απο αυτο, να συνεχισει την κυριαρχια σε αυτο το ειδος παιχνιδιων,
    οποτε δεν μπλεκεται στα ποδια του αλλου μια κ ειτε δεν ειναι γνωστης του αντικειμενου τοσο καλα, ενω το κοινο που την ακολουθει περιμενει συγκεκριμμενα παιχνιδια.
    Θα υπαρξουν καποιες εξαρσεις πχ knack, αλλα δεν ειναι ο κανονας.
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  23. #96
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Άρα σκατά ανταγωνισμός jk.
    Ε, είμαι άλλης νοοτροπίας, διαφωνώ με την φιλοσοφία των ταργκετ γκρουπ, προτιμώ τη σονυ των πς1-2.

    Πάντα ένα μηχάνημα είχα.
    Ποτέ δεν αγόραζα πολλαπλά ώστε στο τάδε να παίζω αυτά τα παιχνίδια και στο δείνα μηχάνημα να παίζω άλλα παιχνίδια.

    Συνεπώς, όλα καλά, ας κάνει ότι θέλει η σονυ, με βγάζει κιόλας από τον κόπο να πληρώσω πολλά χρήματα για τα παιχνίδια της ΚΑΙ για την γενιά του πς5 (στο πς4 αγόρασα μόνο uncharted 4, wipeout και ράτσετ από την σονυ).

  24. #97
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Το online multiplayer θα ήταν βασικό στοιχείο του Days Gone 2

    https://www.enternity.gr/Article/Gam...e-2/66614.html

    Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο το παραπάνω στην απόρριψη, αλλά προσωπικά το Days Gone εξαρχής μου έβγαζε μια αίσθηση ότι είναι μια open world/sandbox εκδοχή του TLOU, ίσως λίγο πιο B tier...

    Εντωμεταξύ γνωρίζουμε ότι η ND δουλεύει από το 2019 σε ένα MP project, μάλλον βασισμένο στον κόσμο του TLOU2, το οποίο φαίνεται να έχει "overlap" με το παραπάνω. Για ποιόν λόγο λοιπόν να μοιράσεις το player pool δια 2; Δεν μιλάμε για FPS vs TPS, όπου εκεί βγάζει νόημα να έχεις 2 ξεχωριστά παιχνίδια.

    Προσωπικά δεν βρίσκω τον λόγο 2 διαφορετικά studios να δουλεύουν σε projects που φαίνεται να έχουν κάποιες ομοιότητες έστω σαν theme. Από την άλλη καταλαβαίνω ότι η Bend δεν ήθελε να γίνει «υπηρέτης» (σόρρυ, δεν βρίσκω πιο δόκιμη λέξη) της ND και επέλεξε να αυτονομηθεί.

    Εν ολίγοις, η Bend είδε ότι είχε πέραση αυτό το zombie/apocalypse theme, είχε πέραση και το open world template και το πήγαν λίγο "safe". Προσωπικά ούτε η επιλογή της Unreal Engine 4 μου καλοφάνηκε (πάντα τα exclusives τα έχω συνυφασμένα στο μυαλό μου με custom/tailored engines). Το αυτό και για Returnal (επίσης με UE4). Επιφυλάσσομαι μήπως αλλάξω άποψη με την UE5 (λόγω του PS5 demo που δείξανε, παίζει να είναι λίγο πιο «δεμένη» με την αρχιτεκτονική του μηχανήματος και όχι τόσο generic).

    Αν η Bend έχει φιλοδοξίες να γίνει η επόμενη ND, θα πρέπει να «διαφοροποιηθούν» με κάποιον τρόπο. Όχι να δουλεύουν και οι 2 σε παρόμοιο theme. Θα μπουχτίσει/κουραστεί ο κόσμος στο τέλος.
    Last edited by psx3; 12-04-2021 at 20:14.

  25. #98
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    28 του μήνα έχουμε τα οικονομικά αποτελέσματα της Sony και 26 - 28 Μαΐου έχουν corporate strategy + IR relations

    Να δούμε τι σκέφτονται.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  26. #99
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Άρα σκατά ανταγωνισμός jk.
    Ε, είμαι άλλης νοοτροπίας, διαφωνώ με την φιλοσοφία των ταργκετ γκρουπ, προτιμώ τη σονυ των πς1-2.

    Πάντα ένα μηχάνημα είχα.
    Ποτέ δεν αγόραζα πολλαπλά ώστε στο τάδε να παίζω αυτά τα παιχνίδια και στο δείνα μηχάνημα να παίζω άλλα παιχνίδια.

    Συνεπώς, όλα καλά, ας κάνει ότι θέλει η σονυ, με βγάζει κιόλας από τον κόπο να πληρώσω πολλά χρήματα για τα παιχνίδια της ΚΑΙ για την γενιά του πς5 (στο πς4 αγόρασα μόνο uncharted 4, wipeout και ράτσετ από την σονυ).

    Κ εγω της ιδιας λογικης ειμαι, μου αρεσουν κ εμενα ΚΑΙ ποιοτικα arcades-indies κ δυστυχως εκει που το switch ηταν τελευταιο & καταιδρωμενο σε 3rd party games,
    τωρα βλεπω αποκλειστικοτητες (ghosts n goblins resurrection), κυκλοφοριες προς το παρον μονο εκει (sky: children of the light, capcom: arcade stadium),
    & exclusive retail collector's editions (toki)

    Click image for larger version. 

Name:	tokicollector.jpg 
Views:	56 
Size:	836.7 KB 
ID:	12733

    Nintendo δεν ειχα ποτε των ποτων, για 3 κυριως λογους:
    α) οσον αφορα τα exclusives εβγαζε μονο συγκεκριμμενα ειδη παιχνιδιων τα οποια ηταν κυριως για μικρα παιδια,
    σπανιως θυμαμαι να εβγαζε κατι για μεγαλυτερους ηληκιακα παικτες (π.χ. rogue squadron, goldeneye)
    β) δεν εβρισκα σε κονσολες της πολλα παιχνιδια που με ενδιεφεραν απο 3rd parties
    γ) τιμολογιακη πολιτικη στα παιχνιδια της, που ενω σε ps-xbox βρισκεις πολυ καλες προσφορες retail/digital,
    η nintendo τα εχει σχεδον παντα στο θεο κ οχι μονο αυτο δεν κανει καθολου η ελαχιστες εκπτωσεις.
    Ο λογος που το κανει αυτο κατ' εμε ειναι οτι επειδη πρωτιστως απευθυνεται σε μικρες ηλικιες το κανει επιτηδες.
    Ξερει οτι τα μικρα δεν κοιτανε το κοστος ενος παιχνιδιου, παρα μονο λενε στους γονεις τους: Το ΘΕΛΩ!.
    Οι γονεις για να μην το δυσαρεστησουν θα το αγορασουν, ας ειναι κ 2-3 φορες ακριβοτερο απο οσο θα επρεπε να κοστιζει πραγματικα.
    Για τους υπολοιπους ομως που αγοραζουν για την παρτη τους, οι τιμες αυτες μια λεξη μου φερνουν στο μυαλο: ΛΗΣΤΕΙΑ.
    Εγω τλχ δεν προκειται να πληρωσω τετοιες εξωπραγματικες τιμες, τα οικονομικα μου ειναι συγκεκριμμενα ενω κ εχω κ αλλα ενδιαφεροντα,
    τα οποια εαν τα σκαω στη Ninty, θα πρεπει να εξαφανισω.

    Ναι θα ηθελα κ εγω να παιξω ορισμενα απο τα παιχνιδια της Ninty αλλα μεχρι στιγμης απεχω, ενω απο την εποχη του Wii κ μετα που
    ε) εβγαλε παιχνιδια που χτυπιοσουν ολοκληρος για να τα παιξεις (ps move δεν ακουμπησα ποτε),
    στ) ειχε παντα την χειροτερη κονσολα τεχνολογικα σε "ιπποδυναμη"
    μου εδωσε αλλους 2 λογους να την απορριψω.
    Συνειδητη επιλογη μεχρι στιγμης, ομως για εμενα ευτυχως βρισκω πολλα απο αυτα που μου αρεσουν στο ps, οποτε μενω στη sony.

    Δυστυχως για εσενα η Sony εχει αλλαξει/εστιασει αλλου, οποτε δεν βρισκεις την ιδια ποικιλια που εβρισκες καποτε κ σε χαλαει, κατανοητο για εμενα.
    Last edited by jk_blue_tiger; 12-04-2021 at 21:25.
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  27. The Following User Says Thank You to jk_blue_tiger For This Useful Post:

    Lefteris_X (12-04-2021)

  28. #100
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by jk_blue_tiger View Post
    Κ φτανω τωρα στο δικο μου συμπερασμα, οτι η Sony αυτη τη στιγμη εχει σταματησει να βγαζει συγκεκριμμενα ειδη παιχνιδιων διοτι απλα δεν πουλανε οσο θα ηθελε,
    η δεν απευθυνονται πια στο κοινο της.
    Καλως/κακως η nintendo αυτη τη στιγμη εχει εδραιωθει στα arcades-μικρα παιδια κ αυτο που ειπε ο psx3

    μπορει να μην εχει γινει επισημα, αλλα η καθε εταιρεια εχει εστιασει στο τι πουλαει, ποσο κερδος βγαζει απο αυτο, να συνεχισει την κυριαρχια σε αυτο το ειδος παιχνιδιων,
    οποτε δεν μπλεκεται στα ποδια του αλλου μια κ ειτε δεν ειναι γνωστης του αντικειμενου τοσο καλα, ενω το κοινο που την ακολουθει περιμενει συγκεκριμμενα παιχνιδια.
    Θα υπαρξουν καποιες εξαρσεις πχ knack, αλλα δεν ειναι ο κανονας.
    Είμαι της άποψης ότι για να πετύχεις σε κάποιους στόχους πρέπει να είσαι επίμονος και το κυριότερο να έχεις κάποιο όραμα. Να μην σε παίρνει από κάτω αν δεν πετύχεις με την πρώτη ή με την δεύτερη.

    Παράδειγμα: ακούω από πολλούς (κυρίως παίκτες των BR) πόσο «ινοβέησο» είναι τα σημερινά online MP των 100 παικτών.

    Και ερωτώ: το MAG το έχουν ακουστά; Που στο PS3 hardware είχε 256 παίκτες; Ποιό άλλο παιχνίδι έχει τόσους παίκτες σήμερα; (σε πολύ ανώτερο hardware)

    Που θέλω να καταλήξω: δεν το πάλεψε η Sony αρκετά, έτυχε και η αναποδιά με το PSN hack εκείνη την περίοδο και σηκώσανε λευκή σημαία.

    Προσωπικά αν με ρωτήσεις θα σου πω ότι μου άρεσε και το MP των AC επί εποχής PS3 (Brotherhood, Revelations). Που είναι αυτά; Το πήγε "safe" και η Ubi με Witcher-ο-ποιημένα AC. Πάπαλα το AC MP (ούτε καν remaster, γιατί?).

    Ναι, ξέρω ότι δεν είναι mainstream MP (α λα Fortnite) αυτά που αναφέρω, αλλά προσωπικά εξακολουθώ και ψάχνω το διαφορετικό/πρωτότυπο (μάταια πλέον).

    Αντίστοιχα η MS με τα cinematic (που πολύς κόσμος τα λιγουρεύεται στο XBOX): επειδή πέρασε και δεν ακούμπησε το Gears 5 (αρκετά καλοφτιαγμένη παραγωγή -> ήθελε περισσότερο promotion και όχι απλά «το βάλαμε στο Game Pass»), πάει να πει ότι πρέπει να σηκώσουν λευκή σημαία; Να διαλύσουν και την The Initiative; Και τι θα κάνουν όσοι ζητάνε AAA(A) blockbusters στο XBOX; Να αγοράσουν PS5; (ενώ μπορεί να ακούνε Sony και να βγάζουν καντήλες)

    Δεν πάει έτσι για μένα. Κάποια πράγματα θέλουν επιμονή. Για φαντάσου ο Nadella να έλεγε το 2014 «κύριοι του ΔΣ το τσεκουρώνουμε το XBOX division επειδή η Sony μας πάει αίμα, μόνο Azure/Windows/Office θα έχουμε από εδώ και πέρα». Τι θα έκαναν οι XBOXάδες σήμερα; Νομίζεις θα αγόραζαν όλοι PS4/5; Με την έξοδο της SEGA σε πληροφορώ πολλοί αποσύρθηκαν εντελώς (κάποιοι λίγοι μετακόμισαν προς OG XBOX aka "Dreamcast 2").

    Δυστυχώς το παρατηρώ εδώ και δεκαετίες αυτό το pattern στην βιομηχανία.

    Θες στα κινητά; Τα σάρωσε όλα η Apple, ενώ η MS είχε headstart (WinCE/PDA). Δεν έπιασε τον «παλμό» επακριβώς όμως (κολλημένος ο Ballmer σε νοοτροπία PC/Windows), κάτι που έκανε ο Jobs με το iPhone και το iOS. Και με το Windows Phone πάλι δεν το πάλεψαν αρκετά, παρ' όλο που βγήκαν κάποιες αξιόλογες συσκευές (Lumia 950 XL). iOS + Android καπαρώσανε όλη την αγορά.

    Θες στο online gaming; Κι εκεί είχαν headstart άλλες εταιρίες ήδη από 16-bit εποχής (SEGA/Nintendo), αλλά η MS έφερε το killer combo OG XBOX + Live + Halo και μάλιστα ζητούσε και broadband υποχρεωτικά (δεν έπαιζε με dial-up, σε αντίθεση με το Dreamcast). Τεράστιο ρίσκο να ζητάς broadband baseline (ADSL/Cable) εν έτει 2001. Θα μπορούσαν να είχαν πάει με την πεπατημένη του dial-up (αλλά τότε πιθανότατα δεν θα έφτανε για voice chat).

    Να συνεχίσω;

    Εμένα με πονάει να βλέπω την Sony να ήταν μπροστά σε κάποια πράγματα (κι ας μην το γνωρίζει ο πολύς ο κόσμος) και στην πορεία αποσύρθηκαν, δίνοντας χώρο σε άλλες εταιρίες και πάπαλα η διαφορετικότητα (όλο για diversity ακούμε και τελικά ομογενοποίηση βλέπουμε).

    Το να βάζεις όλα τα αυγά σου σε ένα καλάθι μπορεί να φαίνεται safe, αλλά ενέχει πιο σημαντικό ρίσκο αν δεν σου βγει. Όπως όταν έχεις μετοχές, είναι καλύτερα να έχεις "diversified portfolio" (πολλές και διάφορες), παρά να πηγαίνεις στα σιγουράκια τύπου Tesla (βάζεις όλα τα αυγά σου σε ένα καλάθι και αν καταρρεύσει, τον ήπιες πανηγυρικά).

    Με diversified IP portfolio κάποια θα πετύχουν και κάποια θα αποτύχουν. Η τελική σούμα όμως θα είναι θετική. Γιατί η χασούρα 1-2-3 παιχνιδιών θα υπερκαλυφθεί από άλλα μακράν πιο επιτυχημένα/προσοδοφόρα.

    Όμως στην πιάτσα θα φαίνεσαι ότι έχεις «βιτρίνα» με πολλά και ποικίλα είδη. Γιατί τα exclusives σε Sony/MS αυτό ακριβώς είναι: βιτρίνα. Να σε ελκύσει στο «μαγαζί» και να γίνεις μόνιμος πελάτης. Κι άπαξ και γίνεις μόνιμος πελάτης, θα μπορέσουν να σου πουλήσουν και high-margin προϊόντα (3rd party/multiplatform).

    π.χ. το God of War το πουλάνε €15. AAA παραγωγή που κόστισε τα κέρατά του! Δεν βγάζει από εκεί κέρδος η Sony (πλέον). Ό,τι έβγαλε, έβγαλε στις αρχές. Εδώ ο ίδιος ο Druckmann βγήκε και είπε για TLOU2 ότι «εμείς ευχαριστημένοι θα είμαστε αν απλά βγάλουμε τα έξοδα μας». Δεν πάνε για υπερκέρδη τα SP AAA exclusives. Άντε να βγάλουν ένα μικρό κέρδος.

    Αν ήθελε να βγάλει επιπλέον κέρδος, θα το έπαιζε Nintendo α λα Zelda BoTW: €50 ακατέβατα κι άμα σ' αρέσει. Η Nintendo ακόμα βγάζει κέρδος από το BoTW (παραγωγή που εμφανώς κόστισε πολύ λιγότερο από το GoW, μόνο και μόνο αν συγκρίνουμε το full voice-over καλοπληρωμένων ηθοποιών με τα παραδοσιακά «μουρμουρητά» της Ιαπωνίας). Γιατί το «μαγαζί» της δεν έχει τεράστιο πλήθος από AAA 3rd party/multiplatform (μόνο indies). Οπότε αναγκαστικά περιμένει να ζήσει από τα 1st party/exclusives. Sony/MS έχουν διαφορετική στρατηγική.

    Εγώ για αυτό παραξενεύομαι με τα 80άρια. Μου βγάζει όντως μια εικόνα λογιστάκου ο Jim Ryan να μετράει κουκιά.

    Η άλλη εναλλακτική ερμηνεία είναι ότι δεν νοιάζονται να μαζέψουν 80άρια, αλλά απλά να σπρώξουν καμία συνδρομή παραπάνω (αυτή η τεχνική λέγεται downselling στο marketing -> ανεβάζω τεχνητά την τιμή ενός προϊόντος και σου δίνω μια φθηνότερη επιλογή για να σε σπρώξω σε μια συγκεκριμένη κατεύθυνση). Θα φανεί μέσα στους επόμενους μήνες (Returnal, Ratchet) τι από τα 2 ισχύει.

  29. The Following 2 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Lefteris_X (12-04-2021),panos74gr (13-04-2021)

Page 5 of 32 FirstFirst 12345678915 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •