Results 1 to 1 of 1

Thread: Trails Of Cold Steel

  1. #1
    PS4forums Addict geogoku's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Πειραιας-Παλληνη
    Posts
    1,529
    PSN ID
    geogokussj4
    Name
    Κώστας

    Default Trails Of Cold Steel

    Επιστροφη στα Review με ενα ακομα Jrpg απο το backlog.
    Γενικα αν κ παιζω Jrpg για αρκετα χρονια δεν εχω παιξει RPG της Falcom , μια μικρη αλλα ιστορικη εταιρεια με τα θρυλικα πλεον Ys & Legend Of Heroes να εχουν αποκτησει μεγαλο κοινο κ οχι αδικα αν λαβω υποψιν την δικια μου εμπειρια.
    Οπως μαρτυρα ο τιτλος το Trails Of Cold Steel ειναι ενα το πρωτο μιας τετραλογιας που ολοκληρωθηκε φετος με το τεταρτο game αλλα ειναι μερος ενος μεγαλυτερου κοσμου κ μεγαλυτερης ιστοριας που μετρα στο συνολο της μεχρι σημερα 9 games κ πριν λιγο καιρο ανακοινωθηκε κ το δεκατο game το οποιο θα ειναι το 1 της επομενης σειρας.

    Στην ουσια ολα τα games λαμβανουν χωρα στην ηπειρο Zemuria αλλα σε διαφορετικο βασιλειο καθε φορα αλλα κ συγκεκριμενη χρονικη περιοδο.
    Η σειρα ξεκινησε με την τριλογια Trails In The Sky η οποια ειναι χρονικα η πρωτη κ εξελισσεται στο βασιλειο Liberl.
    Στην συνεχεια δυο ακομα games Trails From Zero & Trails To Azure λενε την ιστορια μετα τα γεγονοτα της 1ης τριλογιας στη πολιτεια Crossbell.
    Τελος φτανουμε στην τετραλογια Trails Of Cold Steel που εξιστορουν τα γεγονοτα στην αυτοκρατορία Erebonia το οποιο χρονικα διασταυρωνεται με το Trails To Azure.

    To αξιοπεριεργο ειναι οτι τα δυο πρωτα της τριλογιας Trails In The Sky κυκλοφορησαν κανονικα τοτε στο PSP ενω το 3ο μερος οχι.
    Ευτυχως για οποιον θελει να τα παιξει κ να μην διαβασει την ιστορια μεσω internet ή μεσω youtube κυκλοφορουν σε steam κλπ για Windows PC.
    Αντιθετως τα Trails From Zero & Trails To Azure που αφορουν το Crossbell Arc εμειναν μονο στην Ιαπωνια κ ο μονος τροπος να παιχτουν μεσω fan translation οποτε "Unofficial"...
    Ευτυχως η τετραλογια Trails Of Cold Steel κυκλοφορησε κανονικα κ σε PS4 αλλα σε διαφορες πλατφορμες.

    Γενικα θεωρω οτι πολλοι gamers-μεσα σε αυτους κ εγω φυσικα-αργησαν να καταλαβουν ποσο καλα δομημενη ειναι αυτη η σειρα κ ετσι τα τελευταια χρονια εχει "αποδωθει δικαιοσυνη" κ ολο κ περισσοτεροι αρχιζουν να εκτιμουν κ να μπαινουν στο universe.

    Οπως συνηθιζω θα ξεκινησω με λιγα λογια για την ιστορια του

    Αναλαμβανουμε τον ρολο του Rean Schwarzer που ξεκιναει ως πρωτοετης στην στρατιωτικη ακαδημια Thors στην μικρη πολη Trista.
    Εκει θα συναντησει τους υπολοιπους συντροφους της νεοσυστατης Class VII, κ τους ιδιαιτερους καθηγητες τους.
    Κατα την διαρκεια των μαθηματων τους θα κανουν πρακτικη εξασκηση αλλα κ field studies εκτος σχολης οπου θα γινουν μαρτυρες διαφορων γεογονοτων που θα αλλαξουν το μελλον των ιδιων αλλα κ της αυτοκρατοριας.
    Το game αυτο φιλοι μου εχει μια απο της πιο καλογραμμενες ιστοριες που εχω ζησει ποτε hands down.
    Σχεδον καθε NPC ειναι μοναδικος με backstory & ιδιοτητα , υπαρχει εξαιρετικο character development κ ανυπομονεις κ δεις την συνεχεια.
    Προσωπικα μετα απο 90+ ωρες κ με ολα τα sidequests ολοκληρωμενα ημουν ετοιμος να κανω το "back to back" κ να συνεχισω με το Trails Of Cold Steel II αλλα επειδη μιλαμε παλι για πολλες ωρες φοβηθηκα για burnout κ ειπα να ξεκινησω καποιο αλλο πριν παω καπακια σε 2o JRPG.

    Στο θεμα του ηχου απο αποψη Soundtrack παιρνει αριστα. Φοβερα κομματια που σου κολλανε αμεσως.
    Battle Themes? Check !
    Town Themes? Check !
    Dungeon Themes ? Check !
    Γενικα ακουγα παντα πως η Falcom φημιζεται για τα Soundtrack της κ ειδικα με την σειρα YS αλλα πλεον εχω δειγμα γραφης...
    Στα Voice Overs εχει γινει επισης πολυ καλη δουλεια αλλα υπηρχε κατι που δεν μου αρεσε κ μου χαλουσε το immersion παρα πολυ.
    Υπηρχαν στιγμες που σε διαλογους καποιοι ειχαν Voice Overs & οι υπολοποι συμμετεχοντες οχι κ αυτο δεν μου αρεσε καθολου. Μου φανηκε πολυ προχειρο αυτο. Θα προτιμουσα για παραδειγμα μικροτερη ποσοτητα σε Voice Overs αλλα να ηταν ολοκληρωμενοι διαλογοι απο ολους τους χαρακτηρες.




    Στα γραφικα τωρα επειδη προκειται για port απο PS Vita στην ουσια δεν ειχα μεγαλες φιλοδοξιες αλλα ηταν σχετικα ευχαριστα στο ματι.
    Θα μπορουσα να τα παρομιασω με γραφικα τυπου PS2 σε HD Remaster. Αυτο που ισως χτυπαει χειροτερα απο ολα ειναι το animation καθως εχει αυτο το robotικο στυλ που ειχαν low budget games στην εποχη του PS2.
    Τεχνικα το game ειναι οκ με καποια θεματακια pop-in σε ανοιχτους χωρους αλλα στο τελευταιο κεφαλαιο συναντησα καμποσα framedrops σε σημεια που ειχε πολλους χαρακτηρες οταν εκανα free roaming.

    Παμε κ στα του Gameplay.

    Επειδη εχουμε να κανουμε με στρατιωτικη ακαδημια , το game εχει συγκεκριμενο προγραμμα οποτε δεν δινει μεγαλη ελευθερια στο θεμα της ελευθερης εξερευνησης.
    Οποιος εχει παιξει το Final Fantasy Type 0 καταλαβαινει τι εννοω.

    Στο συστημα μαχης εχουμε να κανουμε με ενα Turn-Based Jrpg με καποια λιγα στοιχεια strategy καθως εχει σημασια η τοποθετηση παικτων κ των εχθρων στον χωρο που συμβαινει η μαχη καθως αναλογα με την επιλογη της επιθεσης , πιανει ενα συγκεκριμενο χωρο οποτε πρεπει κ να σκεφτουμε αναλογα.
    Επισης αναλογα κ με τις επιθεσεις αλλαζει κ η σειρα τον επιτιθέμενων οποτε θελει σκεψη με το πως θα αλλαξουμε την ροη των επιτιθεμενων προς οφελος μας.

    Αλλο ενα σημαντικο σκελος στο συστημα μαχης ειναι το Orbment system.
    Υπαρχουν τα Master Orbs τα οποια οσο παλευουμε κ μαζευουμε XP κ τα αναβαθμιζουμε μαθαινοντας νεες ικανοτητες κ passive abilities αλλα επηρεαζουν αμεσα κ τα κυριως χαρακτηριστικα του παικτη οπως HP, ATT, ATS κλπ.
    Στην ουσια οπως ηταν το συστημα Materia στο Final Fantasy VII ετσι κ εδω εχουμε την δυνατοτητα να εξοπλιζουμε τους παικτες με διαφορα orbs τα οποια προσφερουν status points οπως εξτρα HP, defence κλπ , εξοπλιζουν τις επιθεσεις με status debuffs οπως Freeze , seal , stun κλπ αλλα κ arts που ειναι οι μαγικες επιθεσεις.


    Καθε παικτης εχει την επιλογη απλης επιθεσης , κινηση στον χωρο, crafts τα οποια χωριζονται σε δυο κατηγοριες : Special Attacks ή Support που προσφερουν area attacks, buffs & debuffs k κανουν χρηση της μπαρας CP η οποια αναπληρωνεται κυριως με επιθεσεις ή καταναλωνοντας φαγητο.
    Υπαρχει φυσικα κ η επιλογη Arts που ειναι η μαγεια κ που συνηθως εχει καθυστερηση απο την στιγμη που θα επιλεξουμε την επιθεση αυτη κ καταναλωνει EP απο την τριτη μπαρα.

    Τελευταια κ δυνατοτερη επιθεση ειναι η επιλογη S-Break που καταναλωνει ολη την μπαρα CP κ εχουμε την δυνατοτητα να την ενεργοποιησουμε οταν ερθει η σειρα μας ανεξαρτητα ποιος παικτης προηγειται που σημαινει οτι μπορουμε κ παλι να αλλαξουμε την ροη των επιθεσεων.

    Επισης μια αλλη προσθηκη στην σειρα των επιτιθεμενων ειναι οτι σου δινει καποια bonus ή penalty.
    Πχ εμφανιζονται διαφορα εικονιδια που δηλωνουν τι bonus εχεις οπως 0 arts το οποιο σου επιτρεπει να επιτεθεις με μαγεια χωρις καθυστερηση κ χωρις κοστος EP ή penalty οπως 0 CP που με το που ερθει η σειρα σου σου μηδενιζει την μπαρα CP.



    Κατι αλλο που ηθελα να σημειωσω ειναι οτι επειδη σαν game ειναι story heavy θα υπαρξουν στιγμες οπου για 20-30 λεπτα θα διαβαζεις κ θα παρακολουθεις cutscenes ευτυχως ομως επειδη ειναι ακρως ενδιαφερουσα η ιστορια δεν με πειραξε σε κανενα σημειο. Απλα ετυχαν στιγμες που ηθελαν πχ να το κλεισω λογω χρονου κ δεν μπορουσα να το κανω γιατι επρεπε να περιμενω για να κανω save.

    Το καλο σε ολο αυτο ομως ειναι η δυνατοτητα να κανεις save ανα πασα ωρα κ στιγμη την ωρα του gameplay οπου κ να εισαι αλλα κ η δυνατοτητα της επιλογης Turbo που με ενα πατημα του R2 ανεβαινει η ταχυτητα του παιχνιδιου k βοηθαει παρα πολυ στο grinding/farming αλλα κ στην ταχυτητα των cutscenes.

    Κλεινοντας θελω να πω πως ειναι απο τα καλυτερα games που εχω παιξει ποτε μονο κ μονο για την ιστορια του κ τον κοσμο του κ πως αν καποιος αποφασισει να το ξεκινησει να κανει πρωτα μια προεργασια ωστε να εχει μια ιδεα με την προιστορια ωστε να εκτιμησει περισσοτερο αυτο που θα ζησει...
    Ανυπομονω να δω που θα παει η ιστορια κ παρακαλαω καποτε η Falcom να μας κανει την χαρη κ να βγαλει καποια Collections με τα προηγουμενα entries ωστε να παιξουμε κ αυτα.
    Υποτιθεται για να δει καποιος τα παντα στο παιχνιδι πρεπει να κανει 3 playthrough αλλα θεωρω πως δυσκολα μπορει καποιος να διαθεσει τοσες ωρες για λιγες σκηνες παραπανω.

    9/10

    κ εως το επομενο review , εις το επανιδειν !
    Last edited by geogoku; 16-03-2021 at 02:34.
    Add me !
    PSN : geogokussj4
    XBox Live : geogokussj4
    console and game hunter

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •