Results 1 to 11 of 11

Thread: PS5 copy saves files to...?

  1. #1
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default PS5 copy saves files to...?

    Σήμερα καθώς ήθελα να κάνω ένα back τα saves μου από τα παιχνίδια του PS5, διαπίστωσα ότι μπορείς να τα κάνεις back up μόνο αν είσαι συνδρομητής στο PS+!

    Πραγματικά εύχομαι να αλλάξει αυτή η τακτική του στυλ «αν θες να το έχεις, πλήρωσε» καθώς το θεωρώ απαράδεκτο με τόση τεχνολογία και τόσα λεφτά που σκάει ο καθένας στην σήμερον εποχή να μην μπορεί να κάνει τα βασικά!

    Απαράδεκτη η Sony με αυτό που έχει κάνει, ελπίζω να αλλάξει άμεσα αυτό!
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  2. The Following 2 Users Say Thank You to WolfRathmA For This Useful Post:

    ilias78 (11-03-2021),panos74gr (11-03-2021)

  3. #2
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Απο το PS3 το να μπορείς να ανεβάζεις τα saves σου στο cloud ήταν προνόμιο του ps plus, οπότε δεν νομίζω να αλλάξει αυτό.
    Πρέπει όμως να βάλει επιλογή να τα περνάς στο usb stick σου όπως και τα παιχνίδια του PS4.

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  4. The Following 2 Users Say Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    panos74gr (11-03-2021),WolfRathmA (12-03-2021)

  5. #3
    Forum GOD ilias78's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,515
    PSN ID
    ilias_78
    Name
    Ηλίας

    Default

    Μαζί Αποστόλη

    Spoiler!

  6. The Following User Says Thank You to ilias78 For This Useful Post:

    WolfRathmA (12-03-2021)

  7. #4
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Απο το PS3 το να μπορείς να ανεβάζεις τα saves σου στο cloud ήταν προνόμιο του ps plus, οπότε δεν νομίζω να αλλάξει αυτό.
    Πρέπει όμως να βάλει επιλογή να τα περνάς στο usb stick σου όπως και τα παιχνίδια του PS4.

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Φυσικά δεν λέω να μην υπάρχει καθόλου. Σαν προνόμιο για τους plus είναι παρά πολύ καλό.

    Από εκεί και πέρα όμως για κάποιον που δεν έχει, τον αναγκάζει να βάλει, γιατί είναι το μοναδικό για να μπορέσεις να κάνεις ένα back up τα saves σου. Χωρίς να έχεις άλλη επιλογή.

    Αντιθέτως στο Xbox αυτό το προνόμιο το έχουν και οι Silver (που δεν έχουν Gold δηλαδή). ΟΛΑ τα saves γίνεται αυτόματα backup στο cloud της MS (χωρίς συνδρομή).
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  8. #5
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Δεν είπα ότι θα το κόψουν, απλά θεωρώ ότι για πάντα θα παραμείνει σαν προνόμιο των ps plus users.
    Βέβαια σε περίπτωση που δεν δώσουν επιλογή για backup σε usb stick τότε επιβάλλεται το backup σε cloud να είναι διαθέσιμο για όλους τους κατόχους PS5 άσχετα αν έχουν ps plus συνδρομή ή όχι.

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  9. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    WolfRathmA (12-03-2021)

  10. #6
    Cool Member vangelistm's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    201
    PSN ID
    vangelistm
    Name
    Βαγγέλης

    Default

    Προφανώς με αυτήν την κίνηση η Sony θέλει να σταματήσει τις τακτικές τύπου psxhax με τα saves. Αλλά την καίει τόσο πολύ; Και τόσος κόσμος το χρησιμοποιεί;


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  11. #7
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Αν δεν κάνω λάθος ούτε στο PS4 στην αρχή δεν έδινε την δυνατότητα για backup σε usb.. Δεν είμαι βέβαια 100% σίγουρος, αλλά αυτή την εντύπωση έχω
    Spoiler!

  12. #8
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Αν δεν κάνω λάθος ούτε στο PS4 στην αρχή δεν έδινε την δυνατότητα για backup σε usb.. Δεν είμαι βέβαια 100% σίγουρος, αλλά αυτή την εντύπωση έχω
    Εγώ που το είχα πάρει τον τρίτο μήνα μια χαρά έκανε τα save, αυτό με το ps5 πρώτη φορά το κάνει κ μάλλον θα είναι μόνιμο εκτός κ αν υπάρξει γκρίνια.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  13. The Following User Says Thank You to Christos33 For This Useful Post:

    mihalis13 (14-03-2021)

  14. #9
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Όποτε μάλλον εγώ θυμάμαι λάθος.
    Ε τότε η πρέπει να δώσει αυτή την δυνατότητα αλλιώς αν το έχει κόψει για λόγους ασφαλείας πρέπει να κάνει διαθέσιμο σε όλους το backup to cloud και όχι μόνο στους ps plus.


    Sent from my iPad using Tapatalk
    Spoiler!

  15. #10
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Το αλλο πληρως ασυγχωρητο για εμενα ειναι οτι δεν μπορεις να σβησεις individual save files! Δε ξερω τι στο καλο σκεφτοταν η Σονυ πραγματικα. Για πχ εχω το Observer οπου αλλοι θεουληδες εκει χαμω το καθε ενα save του παιχνιδιου ειναι 200ΜΒ ξερω γω με αποτελεσμα να εχω 2gb saves σε αυτο το κωλοπαιχνιδο και να μην μου επιτρεπει ουτε το ps5 ουτε το παιχνιδι να σβησω μεμονωμενα τα saves. Δηλαδη ενταξει οτι ναναι!

  16. #11
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Το αλλο πληρως ασυγχωρητο για εμενα ειναι οτι δεν μπορεις να σβησεις individual save files! Δε ξερω τι στο καλο σκεφτοταν η Σονυ πραγματικα. Για πχ εχω το Observer οπου αλλοι θεουληδες εκει χαμω το καθε ενα save του παιχνιδιου ειναι 200ΜΒ ξερω γω με αποτελεσμα να εχω 2gb saves σε αυτο το κωλοπαιχνιδο και να μην μου επιτρεπει ουτε το ps5 ουτε το παιχνιδι να σβησω μεμονωμενα τα saves. Δηλαδη ενταξει οτι ναναι!
    Υποπτεύομαι ότι αυτό είναι επιλογή του developer.



    Για παράδειγμα στα διάφορα NBA2K έχει ξεχωριστό file για τα settings του παιχνιδιού, το career save (πολλαπλά save αν έχεις ξεκινήσεις 2-3-4 ξεχωριστές καριέρες), το team save κλπκλπ.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •