Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 41 to 60 of 69

Thread: The Callisto Protocol

  1. #41
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Επανέρχομαι με περισσότερες εντυπώσεις. Μιας και σε δισκάκι δεν μπορούσα να το βρω στο PS5, αποφάσισα να περιμένω και να το συνεχίσω στο pc - ευτυχώς βγάλανε 2 patches που κάνουν πλεον το παιχνιδι playable.
    Ενώ το είχα προχωρήσει λοιπόν κάπως, αποφάσισα μετά τα patches να το πιασω απο την αρχη, και πραγματικα ηταν σαν αλλο παιχνιδι (ηταν πολυ τραγικα τα θεματα που υπηρχαν στο launch).
    Πρέπει να είμαι πλέον κάπου λίγο μετά τα μισά, και μπορώ να πω ότι το απολαμβάνω παρά πολύ. Είχα διαβάσει πολλά και διαφορά. Ναι, σίγουρα το παιχνίδι στηρίζεται αρκετά στο melee, χωρις αυτο να σημαινει βεβαια οτι δεν μπορεις να παιξεις με οπλα. Επισης, εχει και πολλα environmental kills που ειναι πολυ απολαυστικα. Ατμοσφαιρα πολυ καλη. Τα γραφικα ωρες ωρες ριχνουν σαγονια. Ηχος αρκετα καλος. Επισης οπως ειπα ειναι αρκετα cinematic και οι ερμηνειες των ηθοποιων ειναι παρα πολυ καλες. Θα επανελθω ισως οταν το τελειωσω, αλλα overall νομιζω ειναι ενα παιχνιδι που δεν υπαρχει περιπτωση να μν αρεσει σε fans του ειδους. Τωρα, αν αξιζει day one η σε sale, σε hardcore fans παιχνιδιων τυπου Dead Space, ως τωρα θα ελεγα αξιζει - αλλιως σε sale θα ελεγα σιγουρα ναι.

    // Και κάτι που ξέχασα, κατα τη γνώμη μου για να νιώσει κάποιος τη full survival horror εμπειρια, πρεπει να παιχτει στο hard - αλλαζει πολυ τον τροπο που προσεγγιζεις το παιχνιδι, χωρις να κατανταει κουραστικο λογω δυσκολιας.

  2. The Following 2 Users Say Thank You to gonzalez For This Useful Post:

    hakoo (10-12-2022),Valkyre (11-12-2022)

  3. #42

    Default

    Κατώτερο των περιστάσεων το παιχνίδι. Αναμένουμε τα Dead Space/Silent Hill/Resident evil καλύτερα.

  4. The Following 2 Users Say Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    cocous (11-12-2022),obione (11-12-2022)

  5. #43
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,007
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Τα οποία ομως τα εχουμε παιξει ξανα και ξανα .

    θα το δοκιμασω το καλιστο αλλα πολυ αργότερα .

  6. The Following User Says Thank You to obione For This Useful Post:

    Conjure7 (12-12-2022)

  7. #44

    Default

    Πραγματικά δεν βρίσκω κανέναν απολύτως λόγο να αγοράσω, από τις πρώτες μέρες κυκλοφορίας, τίτλους, που είναι αποκλειστικά story offline. Οποίοι κι αν είναι αυτοί. Μισοτελειωμένες δουλειές, bugs, σε full price. Οι εποχές αυτές έχουν περάσει, προ πολλού.

  8. #45
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Mε μερικες εξαιρεσεις συμφωνω.

    Παιχνιδια κραχτες ομως που ξερεις οτι ειναι ποιοτικα, ξερεις οτι δεν εχουν προβληματα και ξερεις οτι τα περιμενει πολυς κοσμος και αρα κινδυνευεις να σου χαλασει η εμπειρια απο ενα thumbnail στο youtube, ναι ειναι σημαντικο πολυ για εμενα να τα παιξω αμεσα.

    Επισης τιθεται και το θεμα του αν θες να επιβραβευσεις μια σωστη και καλη δουλεια και αν θελεις να εχει ενα μελλον/συνεχεια αυτη η ποιοτητα.

    Να θυμισω τον κοσμο που εκραζε/εβριζε την Sony που ακυρωσε το Day Gone 2, δηθεν ενω ειχε σχετικα καλες πωλησεις σε βαθος χρονου, και βγηκε ο developer και λιγο-πολυ ειπε, αν θελατε Days Gone 2 να το αγοραζατε τον πρωτο μηνα κυκλοφοριας του και οχι 6 μηνες μετα προς 15δολλαρια. Το παραδειγμα ειναι τυχαιο και χωρις να σημαινει οτι ειμαι κατα της πρακτικης αυτης οταν ενα προιον εχει προβληματα. Απλα το αναφερω γενικα, κανοντας λιγακι το δικηγορο του διαβολου.

    Για το Callisto παντως κι εγω παω για αγορα ενω ειναι σε sale.

  9. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    cocous (13-12-2022),mihalis13 (12-12-2022)

  10. #46

    Default

    Quote Originally Posted by obione View Post
    Τα οποία ομως τα εχουμε παιξει ξανα και ξανα .

    θα το δοκιμασω το καλιστο αλλα πολυ αργότερα .
    Δεν ξέρω αν τα έχουμε παίξει όλοι αλλά ναι, δεν ειναι καινούργια παιχνιδια.

    Βέβαια για να υπάρχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον για αυτά απο νεώτερα όπως το Callisto του θέματος, δείχνει ότι δυστηχώς πολλά νεότερα παιχνίδια όπως το Callisto ειναι undewhelming, κοινώς πολύ κατώτερα από αυτά που περιμένεις.

  11. #47
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Τελος απο μενα το παιχνιδι. Στο μεγαλυτερο μερος ηταν μια καλη εμπειρια.

    Στα θετικα λοιπον για μενα βαζω:

    - Παρα πολυ ομορφα γραφικα
    - Πολυ καλος ηχος
    - Ωραια survival horror ατμοσφαιρα
    - Σοβαρο υφος παιχνιδιου, χωρις να εχει το ακυρο χιουμορ η να σαχλαμαριζει οπως τεινουν τελευταια καποια παιχνιδια να κανουν
    Το story δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο, παρολαυτα δεν ειναι κακο. Για παιχνιδι τετοιου ειδους την κανει τη δουλεια του. Γενικοτερα το παιχνιδι ειναι και αρκετα cinematic.
    Οι ερμηνειες των πρωταγωνιστων βεβαια πολυ καλες.

    Στα αρνητικα τωρα, θεωρω οτι σιγουρα πολλους θα ξενισει το combat του παιχνιδιου. Εχει προβληματα, ειδικα οταν σκανε μυτη πολλοι εχθροι γυρω σου, χανεται λιγο η μπαλα. To dodge λειτουργει παραξενα (ειδικα σ αυτες τις περιπτωσεις) και νομιζω κατι πρεπει να κανουν γι αυτο. Επισης υπαρχουν καποιες επιθεσεις που σχεδον δεν μπορεις να αποφυγεις.
    Τα bosses γενικοτερα επαναλαμβανομενα και λιγο κουραστικα.
    Εχει σχετικα μικρη ποικιλια εχθρων, αν και οκ, δεν ειναι και το πιο σοβαρο απο τα αρνητικα του.

    Συμπερασμα - δεν ειναι το παιχνιδι που θα μεινει στην ιστορια. Εχει προοπτικη ομως, και ισως αν κανουν ενα sequel και λαβουν σοβαρα υπ οψιν το feedback να βγει κατι πολυ καλυτερο.
    Γενικοτερα σε sale νομιζω αξιζει να το δοκιμασει καποιος (που μεχρι τοτε πιστευω ισως να εχει βελτιωθει κι αλλο γενικοτερα) και ειδικα στην PS5 εκδοση, που εως τωρα γενικοτερα διαβαζω οτι ειναι και η καλυτερη.

  12. The Following 3 Users Say Thank You to gonzalez For This Useful Post:

    panos74gr (15-12-2022),Snk (15-12-2022),Valkyre (15-12-2022)

  13. #48
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Το βρηκα σε καλη τιμουλα second hand και το πηρα.
    Εχω παιξει κανα 3ωρο περιπου.

    Λοιπον δεν ξερω αν εφταιγε που ημουν πολυ επιφυλακτικα προετοιμασμενος απεναντι στο παιχνιδι με αυτα που διαβαζα ή εαν φταιει το οτι ηθελα να παιξω ενα τετοιο παιχνιδι αυτην την περιοδο, αλλα μπορω να πω οτι περναω καλα μεχρι στιγμης με το Callisto.
    Πρωτα απο ολα τα γραφικα ειναι θεσπεσια, σε βαθμο που δεν το περιμενα να ειμαι ειλικρινεις. Φοβερη λεπτομερια και εξαιρετικα ρεαλιστικοι χαρακτηρες. Η ατμοσφαιρα μια χαρα μου φαινεται και γενικα με εχει στην τσιτα.

    Το gameplay που συνηθως αναφερεται ως ενα απο τα βασικα μειονεκτηματα του τιτλου, δεν μου φαινεται και τοσο κακο. Μου αρεσει που εχει αυτον τον συνδυασμο melee/shooting, και με το dodge δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα μεχρι στιγμης, δηλαδη το εχω πιασει σαν mechanic.

    Το μονο ειναι οτι μου φαινεται πολυ ευκολο. Δηλαδη μεχρι στιγμης νομιζω εχω χασει 2? αντε 3 το πολυ φορες, μια εκ των οποιων επιτηδες επειδη ηθελα να παιξω φουλ οπλα και χαλασα ολα τα πυρομαχικα μου.
    Κατα τα αλλα το στορυ ακομα ειναι στα πολυ βασικα του, δεν εχω φτασει στο ζουμι της υποθεσης, αλλα δεν βρισκω κατι εξαιρετικα διαφορετικο απο παρομοια παιχνιδια του ειδους.

    Θα το προχωρησω και θα επανελθω με πιο ολοκληρωμενες εντυπωσεις, παντως μεχρι στιγμης δεν μου κανει οτι αυτο το παιχνιδι αξιζει 68/100 και το Dead Space 90/100. Δε λεω οτι ειναι καλυτερο του Dead Space, οχι με τιποτα, αλλα δεν μοιαζει να ειναι και ο "πατος" που πολλοι περιγραφουν.

  14. The Following 3 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    cocous (30-01-2023),Error Flynn (30-01-2023),gonzalez (30-01-2023)

  15. #49
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Το βρηκα σε καλη τιμουλα second hand και το πηρα.
    Εχω παιξει κανα 3ωρο περιπου.

    Λοιπον δεν ξερω αν εφταιγε που ημουν πολυ επιφυλακτικα προετοιμασμενος απεναντι στο παιχνιδι με αυτα που διαβαζα ή εαν φταιει το οτι ηθελα να παιξω ενα τετοιο παιχνιδι αυτην την περιοδο, αλλα μπορω να πω οτι περναω καλα μεχρι στιγμης με το Callisto.
    Πρωτα απο ολα τα γραφικα ειναι θεσπεσια, σε βαθμο που δεν το περιμενα να ειμαι ειλικρινεις. Φοβερη λεπτομερια και εξαιρετικα ρεαλιστικοι χαρακτηρες. Η ατμοσφαιρα μια χαρα μου φαινεται και γενικα με εχει στην τσιτα.

    Το gameplay που συνηθως αναφερεται ως ενα απο τα βασικα μειονεκτηματα του τιτλου, δεν μου φαινεται και τοσο κακο. Μου αρεσει που εχει αυτον τον συνδυασμο melee/shooting, και με το dodge δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα μεχρι στιγμης, δηλαδη το εχω πιασει σαν mechanic.

    Το μονο ειναι οτι μου φαινεται πολυ ευκολο. Δηλαδη μεχρι στιγμης νομιζω εχω χασει 2? αντε 3 το πολυ φορες, μια εκ των οποιων επιτηδες επειδη ηθελα να παιξω φουλ οπλα και χαλασα ολα τα πυρομαχικα μου.
    Κατα τα αλλα το στορυ ακομα ειναι στα πολυ βασικα του, δεν εχω φτασει στο ζουμι της υποθεσης, αλλα δεν βρισκω κατι εξαιρετικα διαφορετικο απο παρομοια παιχνιδια του ειδους.

    Θα το προχωρησω και θα επανελθω με πιο ολοκληρωμενες εντυπωσεις, παντως μεχρι στιγμης δεν μου κανει οτι αυτο το παιχνιδι αξιζει 68/100 και το Dead Space 90/100. Δε λεω οτι ειναι καλυτερο του Dead Space, οχι με τιποτα, αλλα δεν μοιαζει να ειναι και ο "πατος" που πολλοι περιγραφουν.
    Ψήνομαι και εγώ να το πάρω κάποια στιγμή αλλά φοβάμαι ότι μετά το Dead Space θα μου φανεί κάπως. Σίγουρα όμως δεν φαίνεται τόσο άσχημο. Εντωμεταξύ βλέποντας στο συγκριτικό βίντεο παρακάτω έχω μείνει άφωνος με την δουλειά που έχουν ρίξει στο Dead Space Remake. Respect.



    - - - Updated - - -

  16. #50
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^Μην ψαξεις ομως καθολου την αναλυση που τρεχει το Dead Space γιατι σε βλεπω να βγαζεις σπυρια!

  17. #51
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    ^^Μην ψαξεις ομως καθολου την αναλυση που τρεχει το Dead Space γιατι σε βλεπω να βγαζεις σπυρια!
    Αν σου πω ότι το τρέχω στα 30fps 4k θα με πιστέψεις? Και δεν με ενοχλεί. Είναι πολύ ωραίο. Γενικά είναι κλειστός ο χώρος και δεν είναι τόσο έντονο σε σχέση με ανοιχτού κόσμου παιχνίδια.
    Last edited by cocous; 30-01-2023 at 18:45.

  18. #52
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ναι και καλα κανεις γιατι το νουμερο εχει μικρη σημασια, περισσοτερο εγκυκλοπαιδικη πολλες φορες. Απλα δεν ειναι 4Κ το quality.

    Το Quality ειναι 1440ρ και το performance 1080p! Κατι που ειναι πολυ σπανιο καθως συνηθως τα performance modes στο PS5 ειναι 1440ρ και το quality αρκετα ψηλοτερο. Ειμαι περιεργος παντως γιατι εχει γενικα χαμηλη αναλυση. Θα ηθελα να δω ενα βιντεο απο DF για το συγκεκριμενο για να καταλαβω το λογο.

  19. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    cocous (30-01-2023)

  20. #53
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Έβγαλε ανακοίνωση ο dev για το dead space λέγοντας ότι διέλυσε την ανάλυση -η οποία είναι εσωτερικά 4Κ- το VRS στο PS5. Θα λυθεί μέσω update. Μάλιστα ο dev το διατύπωσε με τρόπο του στυλ «είναι κρίμα που διαλύθηκε η ανάλυση λόγω ενός προγραμματιστικού side effect του VRS, καθώς ξεπατωθήκαμε να σχεδιάσουμε το παιχνίδι σε 4Κ».


  21. #54
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Πάντως παιδιά απ'ότι διαβάζω γονατίζει πολλές κάρτες γραφικών. Ειναι απίστευτο.

    Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  22. #55
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Έβγαλε ανακοίνωση ο dev για το dead space λέγοντας ότι διέλυσε την ανάλυση -η οποία είναι εσωτερικά 4Κ- το VRS στο PS5. Θα λυθεί μέσω update. Μάλιστα ο dev το διατύπωσε με τρόπο του στυλ «είναι κρίμα που διαλύθηκε η ανάλυση λόγω ενός προγραμματιστικού side effect του VRS, καθώς ξεπατωθήκαμε να σχεδιάσουμε το παιχνίδι σε 4Κ».
    Μα την ιδια αναλυση εχει και στο ΧΒΟΧ και αν δεν κανω λαθος στο ΧΒΟΧ το VRS ειναι supported στη βαση του συστηματος ενω στο PS5 υλοποιειται με software trick. Μπορει να μην τα λεω σωστα.. επισης αυτο που διαβασα, και ισως σε αυτο αναφεροταν ο dev, ειναι οτι στο ps5 ακριβως επειδη δεν υποστηριζεται με τον ιδιο τροπο, εμφανιζει περισσοτερα artifacts. Μηπως αυτο κεγανε οτι θα διορθωσουν Λευτερη;

    ΥΓ: τωρα βγηκε το digital foundry θα το δω γιατι ειμαι περιεργος.

  23. #56
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Μήπως μπερδεύεις το VRR με το VRS;

    Τεσπα, ο dev έδειξε και με εικόνες πόσο χαμηλά έχει πέσει η ανάλυση λόγω του VRS side effect, κυρίως στις σκιές (δεν θυμάμαι καλά, ίσως αναφέρθηκε και το φαινόμενο των artefacts/artifacts)

    Μόνο που δεν τράβηξαν φωτογραφία τους εαυτούς να κλαίνε, έχοντας φτιάξει το παιχνίδι σε 4Κ και λόγω του προβλήματος παίζει σε χάλια ανάλυση στο PS5. (περί hardware VRS και software VRS: και το hardware VRS στην ουσία είναι οι software εντολές ενσωματωμένες στο SoC. Δεν σημαίνει αυτόματα ότι είναι αποδοτικότερο ή ποιοτικότερο. Σε αρκετές περιπτώσεις αν κάνεις κάτι μέσω έξυπνου και efficient κώδικα λαμβάνεις ποιοτικότερη και μεγαλύτερη απόδοση)

  24. #57
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Οχι για το VRS μιλαγα Λευτερη, ξερω τη διαφορα με VRR. Απλα συγκεκριμενα για το DS διαβασα να λενε οτι στο ps5 η υλοποιηση VRS πασχει για τον Α ή Β λογο και ειναι πιο εμφανη κατι artifacts που ειναη αποτελεσμα του VRS. Βεβαια ποσο ευκολα ή οχι παρατηρουνται τα εν λογω artifcats ειναι αλλο θεμα.

  25. #58
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Α, οκ. Οπότε και οι δυό μας μιλάμε για το VRS. (του PS5)

    Είδα και το σημερινό (προ 3 ωρών βγήκε) βίντεο του DF. Δεν αναλύει ποιο είναι το πρόβλημα του VRS στο PS5, δηλαδή γιατί προκλήθηκε (μόνο ο dev το γνωρίζει αυτό).
    Αλλά δεν μιλάμε για arte/artifacts (δεν εμφανίζονται).

    Αυτό που εμφανίζεται/προκαλείται είναι η απόλυτη διάλυση της ανάλυσης σε σκιές με χαμηλό φωτισμό στην άμεσα εφαπτόμενη περιοχή (των σκιών).

    Όπως καταλαβαίνετε, επειδή το D. Space εκ φύσεως χρησιμοποιεί πολλές σκιές για να αποδώσει ατμόσφαιρα.......γίνεται της φουτάνας στην χαμηλή ανάλυση (όταν μιλάμε για χαμηλή, εννοούμε κάτι μεταξύ 640x480 έως 1024x768 όπως το κρίνουν τα μάτια μου).

    Τώρα όσο αφορά την συνολική ανάλυση του παιχνιδιού, επειδή χρησιμοποιεί την Frostbite engine...........ήμαρτον ρε ΕΑ, για άλλου είδους παιχνίδια φτιάχτηκε, όχι για stream-αριστού, ημ-ανοιχτού τύπου παιχνίδια όπως το Dead Space, αλλά για ένα χάρτη με λίγο destruction model, πολύ πίου-πίου και εκρήξεις (ήτοι Battlefield) που φορτώνονται ΟΛΑ απευθείας στην RAM και....στοπ. Καμία αλλαγή στα assets, καμία προσθαφαίρεση δεδομένων στην RAM, κανένα access προς/από το αποθηκευτικό μέσο.

    Επειδή λοιπόν "σφίγγεται" ΠΑΡΑ πολύ η Frostbite να συνεργαστεί με παιχνίδι σαν το D. Space 2023, τόσο στο PS5 όσο και στο XsX η ανάλυση είναι 1440p (2560x1440 ή αλλιώς 2.5Κ) η οποία αντί του checkerboard που υποστηρίζει η Frostbite για να ανέβει σε 4Κ ανάλυση (όπως γίνεται στα Battlefield), πήγε ο dev και "πίεσε" το engine με το στανιό να συνεργαστεί με AMD FSR (υποθέτω FSR 2.0).

    Αποτέλεσμα, άσχετο με το πρόβλημα του VRS του PS5: η ανάλυση όταν η Frostbite συνεργάζεται σωστά με το FSR 2.0 είναι αρκετά ευκρινής κατά την τεχνητή αύξησή της σε 4Κ. Δυστυχώς όμως, αυτή η συνεργασία δεν είναι άρτια σε αρκετές στιγμές με αποτέλεσμα η ανάλυση (σε PS5 και XsX) να πέφτει κάτω από 1440p.

    Μετάφραση: ουστ μωρή ΕΑ, έχεις καταντήσει τζαμπατζής του κερατά. Δώσε χρήμα και άσε τους προγραμματιστές να φτιάξουν νέο engine. Λάθος, ξέχασα ότι οι περισσότεροι βαρβάτοι προγραμματιστές έχουν αποχωρήσει κάτι χρόνια από την ΕΑ.

  26. The Following 3 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    cocous (30-01-2023),obione (31-01-2023),Valkyre (30-01-2023)

  27. #59
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Α, οκ. Οπότε και οι δυό μας μιλάμε για το VRS. (του PS5)

    Είδα και το σημερινό (προ 3 ωρών βγήκε) βίντεο του DF. Δεν αναλύει ποιο είναι το πρόβλημα του VRS στο PS5, δηλαδή γιατί προκλήθηκε (μόνο ο dev το γνωρίζει αυτό).
    Αλλά δεν μιλάμε για arte/artifacts (δεν εμφανίζονται).

    Αυτό που εμφανίζεται/προκαλείται είναι η απόλυτη διάλυση της ανάλυσης σε σκιές με χαμηλό φωτισμό στην άμεσα εφαπτόμενη περιοχή (των σκιών).

    Όπως καταλαβαίνετε, επειδή το D. Space εκ φύσεως χρησιμοποιεί πολλές σκιές για να αποδώσει ατμόσφαιρα.......γίνεται της φουτάνας στην χαμηλή ανάλυση (όταν μιλάμε για χαμηλή, εννοούμε κάτι μεταξύ 640x480 έως 1024x768 όπως το κρίνουν τα μάτια μου).

    Τώρα όσο αφορά την συνολική ανάλυση του παιχνιδιού, επειδή χρησιμοποιεί την Frostbite engine...........ήμαρτον ρε ΕΑ, για άλλου είδους παιχνίδια φτιάχτηκε, όχι για stream-αριστού, ημ-ανοιχτού τύπου παιχνίδια όπως το Dead Space, αλλά για ένα χάρτη με λίγο destruction model, πολύ πίου-πίου και εκρήξεις (ήτοι Battlefield) που φορτώνονται ΟΛΑ απευθείας στην RAM και....στοπ. Καμία αλλαγή στα assets, καμία προσθαφαίρεση δεδομένων στην RAM, κανένα access προς/από το αποθηκευτικό μέσο.

    Επειδή λοιπόν "σφίγγεται" ΠΑΡΑ πολύ η Frostbite να συνεργαστεί με παιχνίδι σαν το D. Space 2023, τόσο στο PS5 όσο και στο XsX η ανάλυση είναι 1440p (2560x1440 ή αλλιώς 2.5Κ) η οποία αντί του checkerboard που υποστηρίζει η Frostbite για να ανέβει σε 4Κ ανάλυση (όπως γίνεται στα Battlefield), πήγε ο dev και "πίεσε" το engine με το στανιό να συνεργαστεί με AMD FSR (υποθέτω FSR 2.0).

    Αποτέλεσμα, άσχετο με το πρόβλημα του VRS του PS5: η ανάλυση όταν η Frostbite συνεργάζεται σωστά με το FSR 2.0 είναι αρκετά ευκρινής κατά την τεχνητή αύξησή της σε 4Κ. Δυστυχώς όμως, αυτή η συνεργασία δεν είναι άρτια σε αρκετές στιγμές με αποτέλεσμα η ανάλυση (σε PS5 και XsX) να πέφτει κάτω από 1440p.

    Μετάφραση: ουστ μωρή ΕΑ, έχεις καταντήσει τζαμπατζής του κερατά. Δώσε χρήμα και άσε τους προγραμματιστές να φτιάξουν νέο engine. Λάθος, ξέχασα ότι οι περισσότεροι βαρβάτοι προγραμματιστές έχουν αποχωρήσει κάτι χρόνια από την ΕΑ.
    Ωραίος Λευτέρη. Πολύ καλή επεξήγηση. Λογικά θα φτιαχτεί αυτό από μέρα σε μέρα.
    Ελπίζω δηλαδή. Γενικά το παιχνίδι είναι αλλού. Πραγματικά το απολαμβάνω περισσότερο και από τα RE.

    Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  28. The Following User Says Thank You to cocous For This Useful Post:

    Lefteris_X (31-01-2023)

  29. #60
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,007
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Παιζω και εγω το παιχνιδι , λογικα ειμαι προς στο τελος .
    Θα συμφωνήσω πανω κατω με γραφικα κτλ και ναι δεν ειχα και γω θεμα με το mele κτλ αλλα ακομα και τωρα λεω
    -αυτο υποτίθεται οτι θα ηταν το πιο τρομακτικό παιχνιδι ;;;;
    Με τιποτα .. ομως .
    Ξερω καποιοι μπορει να τρομάζουν καπως εύκολα αλλα μπα ..
    Ωραια ατμόσφαιρα σε καποια λεβέλ ναι αλλα καθολου τρόμος

    Κάτι που ξεχασα να αναφέρω ειναι οι δυο πρωταγωνιστές με την Karen Fukuhara ( the boys ) ευχάριστη έκπληξη .
    Last edited by obione; 31-01-2023 at 06:52.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •