Results 1 to 19 of 19

Thread: Tempest 3D Audio

  1. #1
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default Tempest 3D Audio

    Ανοιγω το παρόν για να έχουμε ένα γενικό θέμα για την νέα τεχνολογια του PS5.


    Προσωπικά δοκίμασα μόνο το Astrobot λίγο αλλά δεν κατάλαβα κάποια διαφορά και επειδή δεν έχω κάποιο άλλο παιχνίδι για την ώρα με ενδιαφέρει η άποψη σας.

    Είναι κάποιο από τα παιχνίδια του 5 που σας έκανε ιδιαίτερη εντύπωση το ηχητικό του κομματι; Ποιο από αυτά είναι το καλύτερο και γιατί;
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  2. #2
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Η πραγματική επανάσταση του Tempest Audio λογικά θα έρθει όταν υλοποιηθεί η υπόσχεση του Cerny για εξατομικευμένο training/HRTF profile ειδικά για το αυτί μας μέσω νευρωνικών δικτύων! Εκεί είναι που θα διαφοροποιηθεί ριζικά από άλλες 3D audio λύσεις της αγοράς.

    Τώρα πότε θα έρθει αυτό δεν ξέρω, ίσως αργήσει. Το PS app του μέλλοντος θα ζητάει μια φωτό, θα την στέλνουμε στο cloud και εκεί θα κάνει τα μαγικά της η τεχνητή νοημοσύνη.


    Το παραδοσιακό 5.1/7.1 surround audio δεν έχει καμία σχέση με 3D audio.

    Στο 3D audio μιλάμε στην ουσία για μια «σφαίρα», υπάρχει δηλαδή ήχος που έρχεται και από πάνω και κάτω.

    Στο surround για να το πω απλά είναι σαν λουκουμάς/donut ή καλύτερα ένα επίπεδο στρογγυλό ταψί. Έχεις ήχο περιφερειακά, αλλά δεν υπάρχει ύψος!

    Σε αυτή την σφαίρα που λέω κάθε αντικείμενο (εξού και το object-based audio) έχει X, Υ, Ζ συντεταγμένες και το Compute Unit το επεξεργάζεται ως διάνυσμα.

    Περίπου δηλαδή όπως επεξεργάζεται η GPU τις κορυφές των τριγώνων (κι εκεί XYZ συντεταγμένες) ή ένα pixel (RGBA -> τα 3 χρώματα και 1 alpha channel για το transparency/εφέ διαφάνειας) ή την νευτώνεια φυσική (κι εκεί διανύσματα).

    Άπειρα τα πιθανά σενάρια χρήσης: από το να ακούς ήχους της φύσης (πουλάκια/βατράχια/κουνούπια/σμήνος μελισσών), μέχρι τα βήματα του αντιπάλου στο CoD ή TLOU clickers.
    Εκεί είναι η μαγκιά και έτσι προκύπτει η αληθοφάνεια (3D audio, όπως λέμε 3D graphics), αρκεί να υπάρχει το σωστό HRTF profile. Προς το παρόν μετράει το ear/genetic lottery για τις εντυπώσεις, υπομονή!

    Η αρχή λειτουργίας του binaural/3D audio είναι ότι έχουμε 2 αυτιά/δέκτες, όχι 10 σε όλο το κεφάλι μας.

    Οπότε κάνει simulate με ειδικές μαθηματικές εξισώσεις (HRTF) το ψηφιακό σήμα ήχου και εξάγει ένα ειδικά διαμορφωμένο stereo σήμα που ξεγελάει τον εγκέφαλο. Και είναι stereo γιατί έχουμε 2 αυτιά όπως είπα.

    ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: αν τα ακουστικά σας έχουν τίποτα λειτουργίες enhance/upmixing/surround, το κάνετε disable, γιατί θα καταστρέψει ποιοτικά το εισερχόμενο 3D audio σήμα της κονσόλας!

    Η επεξεργασία πρέπει να γίνει μια φορά μόνο (δηλαδή στην κονσόλα), όχι εις διπλούν.
    Βαζω καποια κομματια απο ενα ποστ του psx3.

    Αληθεια τοση διαφορα θα κανει οταν στειλουμε το αυτι μας στον Cerny?
    .

  3. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    psx3 (27-11-2020)

  4. #3
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    To Demon Souls εχει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ηχο. Ειτε μιλαμε για ηχοσυστημα ειτε μιλαμε για headset η δουλεια ειναι εμφανως καλυτερη απο αυτην στο PS4. Γενικα με ολα τα παιχνιδια στο PS5 που εχω παιξει εχω παρατηρησει μεγαλη βελτιωση στον πολυκαναλο ηχο σε σχεση με το PS4. Το surround ειναι πολυ πιο πλουσιο, πιο σωστο. Δεν ξερω αν εχεις παιξει Demon Souls αλλα υπαρχει ενα συγκεκριμενο level στο παιχνιδι με διαφορα εναερια πλασματα (δε λεω παραπανω) που εκει κυριολεκτικα το surround απλα ειναι ΕΠΙΚΟ.

    Αλλα και γενικοτερα νιωθω πολυ μεγαλυτερο "βαθος" στον ηχο. Δηλαδη οταν ενα ιπταμενο πραγμα ερχεται το ακουω απο μακρια και ο τροπος που πλησιαζει ο ηχος ειναι σε απολυτη αρμονια με αυτο που βλεπω στην οθονη. Με το PS4 αυτα τα πραγματα συνηθως δεν ειχαν το ιδιο βαθος και το ιδιος ευρος. Δεν ξερω πως να το περιγραψω καλυτερα δυστυχως....

  5. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Leon_DiZ (27-11-2020)

  6. #4
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    To Demon Souls εχει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ηχο. Ειτε μιλαμε για ηχοσυστημα ειτε μιλαμε για headset η δουλεια ειναι εμφανως καλυτερη απο αυτην στο PS4. Γενικα με ολα τα παιχνιδια στο PS5 που εχω παιξει εχω παρατηρησει μεγαλη βελτιωση στον πολυκαναλο ηχο σε σχεση με το PS4. Το surround ειναι πολυ πιο πλουσιο, πιο σωστο. Δεν ξερω αν εχεις παιξει Demon Souls αλλα υπαρχει ενα συγκεκριμενο level στο παιχνιδι με διαφορα εναερια πλασματα (δε λεω παραπανω) που εκει κυριολεκτικα το surround απλα ειναι ΕΠΙΚΟ.

    Αλλα και γενικοτερα νιωθω πολυ μεγαλυτερο "βαθος" στον ηχο. Δηλαδη οταν ενα ιπταμενο πραγμα ερχεται το ακουω απο μακρια και ο τροπος που πλησιαζει ο ηχος ειναι σε απολυτη αρμονια με αυτο που βλεπω στην οθονη. Με το PS4 αυτα τα πραγματα συνηθως δεν ειχαν το ιδιο βαθος και το ιδιος ευρος. Δεν ξερω πως να το περιγραψω καλυτερα δυστυχως....
    Έχεις δοκιμάσει αυτά τα "wow moments" και με headset; Γιατί στο Astro καταλάβαινα ένα ωραίο mix του ήχου αλλά μέχρι εκεί. Δεν κατάλαβα το positional element σε μεγαλύτερο βαθμό απ' ο,τι το θυμάμαι σε άλλα παιχνίδια.

    Περιμένω πως και πως να πάρω και άλλα παιχνίδια για να το δοκιμάσω και σε βάθος χρόνου με ενδιαφέρει πολύ και το Pulse headset απλά θέλω να βεβαιωθω ότι θα είναι κάτι καλό.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  7. #5
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Έχεις δοκιμάσει αυτά τα "wow moments" και με headset; Γιατί στο Astro καταλάβαινα ένα ωραίο mix του ήχου αλλά μέχρι εκεί. Δεν κατάλαβα το positional element σε μεγαλύτερο βαθμό απ' ο,τι το θυμάμαι σε άλλα παιχνίδια.

    Περιμένω πως και πως να πάρω και άλλα παιχνίδια για να το δοκιμάσω και σε βάθος χρόνου με ενδιαφέρει πολύ και το Pulse headset απλά θέλω να βεβαιωθω ότι θα είναι κάτι καλό.
    Kαι στο Headset εχω παρατηρησει διαφορα με το PS4. Και εκει στο "ψευτο surround" που ειχε θυμαμαι στεκομουν πες με πλατη σε ενα καταρρακτη και αν γυρναγα μια δεξια μια αριστερα το κεφαλι του χαρακτηρα η αλλαγη απο το δεξι στο αριστερο αυτι (σε εμενα) ηταν αρκετα εντονη καποιες φορες δε κυριολεκτικα "κοφτη". Σαν να κλεινει δηλαδη καποιος τον ηχο απο το ενα στο αλλο αυτι. Τωρα ειναι πολυ πιο smooth το transition ο ηχος που ερχεται απο πισω ειναι πιο αντιληπτος. Γενικα ειναι δυσκολο να το περιγραψω. Και ναι εχω δοκιμασει το Demon Souls με headset και εκει ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Παντως δεν θεωρω κι εγω οτι τα μεγαλα οφελη ειναι στη μεχρι στιγμης υλοποιηση των headset αλλα στο ηχοσυστημα. Πραγματικα ανυπομονω να παιξω με δυνατη ενταση κατι που δυστυχως μπορεσα να κανω μονο την πρωτη μερα που πηρα το PS5 και απαιτησα να φυγουν ολοι απο το σπιτι!

    ΥΓ: Επειδη ρωτας για το Astro Bot ενα μερος που εγω κι εκει ειδα μεγαλη διαφορα και πολυ καλο ηχο ειναι στον SSD κοσμο (ΕΣ ΕΣ ΝΤΙΙΙΙ κολλησα παλι...). Εκει σε ενα σημειο συγκεκριμενα πετας με ενα ανεμοπτερακι και περνανε γρηγορα απο διπλα σου διαφορα "data". Με το ηχοσυστημα το λατρεψα αλλα και με headset ηταν πολυ καλο.

  8. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Leon_DiZ (27-11-2020),panos74gr (27-11-2020)

  9. #6
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Αληθεια τοση διαφορα θα κανει οταν στειλουμε το αυτι μας στον Cerny?
    Ω ναι!

    Κάθε άνθρωπος έχει μοναδικό σχήμα/μέγεθος αυτιών & κεφαλιού και ελαφρώς διαφορετική θέση αυτιών.

    Οι μαθηματικές συναρτήσεις που έλεγα στην ουσία κάνουν reverse engineer την ίδια την φύση/βιολογία (πως αντιλαμβάνεται ο εγκέφαλος μας τα ηχητικά κύματα με βάση την συχνότητα κλπ.)

    Δεν ξέρω πόσοι έχετε ακουστά το Doppler effect και πως ακριβώς δουλεύει.

    Εδώ το εξηγεί εν συντομία:

    https://doc.stride3d.net/latest/jp/m...zed-audio.html

    2 αυτιά έχουμε όλοι μας και όμως αντιλαμβανόμαστε με τρομακτική ακρίβεια το περιπολικό ή τρένο (βάλτε ό,τι θέλετε εδώ) που πλησιάζει προς εμάς ή/και απομακρύνεται.

    Είμαστε προϊόντα εξέλιξης εκατομμυρίων ετών και ο εγκέφαλος έχει μάθει να ερμηνεύει τα σήματα που λαμβάνει με συγκεκριμένο τρόπο.

    ΥΓ: Προς το παρόν έχουμε 5 generic HRTF profiles. Το PSVR δεν θυμάμαι να είχε τίποτα σχετικό, μόνο για την απόσταση των ματιών.

  10. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    PDS (27-11-2020)

  11. #7
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Done! στελνω Cerny αυτι.
    .

  12. #8
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Το αυτό!

    (pun intended)

  13. #9
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ξαναπαιζοντας εχθες Demon Souls φορωντας ακουστικα και δινοντας εμφαση στην κατευθυνση του ηχου, μπορω πλεον να πω με σιγουρια οτι η διαφορα ειναι μεγαλη και εντονη. Εχω ξαναπει οτι το Demon Souls εχει εκπληκτικο ηχο. Πραγματικα ακους να πεταει κατι απο πανω σου. Δηλαδη καταλαβαινω οτι ο ηχος ερχεται απο ψηλα. Γενικα το παιχνιδι απλα τα σπαει στον ηχο ειναι επος.

  14. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Leon_DiZ (03-12-2020),psx3 (03-12-2020)

  15. #10
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default


  16. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Valkyre (07-06-2021)

  17. #11
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Πηρε πλατινα στο Returnal o Cerny?! Σοβαρα τωρα; Τι να πω ρησπεκτ!

  18. #12
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Ναι, οκ, μπράβο (αδιάφορο) για την πλατίνα κύριε Σέρνυ.

    Αλλά είμαστε 7 μήνες μετά και ακόμα ένα @ και ένα μύδι όσο αφορά το personalized HRTF.

    Μπράβο ρε Σονάρα και τα μεγάλα σου λόγια.

  19. #13
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Έχω την εντύπωση ότι θα αργήσει να έρθει το personalized HRTF... πρώτα πρέπει να κάνουν migration στο Azure, αφού εκεί θα γίνεται το deep learning για HRTF και αργότερα ίσως και για AI upscale λύσεις τύπου DLSS.

    ΥΓ: Για την πλατίνα όντως το έχω απορία που βρίσκει χρόνο τόσο πολυάσχολος άνθρωπος, εξού και το «αθεόφοβος».

  20. #14
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Αφήστε τον άνθρωπο να χαρεί λίγο βρε!
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  21. #15
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Στο τελευταίο beta firmware update έχει μπει επιλογή για Tempest Audio μέσω των ηχείων της τηλεόρασης:

    https://www.whathifi.com/news/ps5-up...gh-tv-speakers

    Το calibration θα γίνεται με το mic του DualSense:

    https://www.pushsquare.com/news/2021...gh_tv_speakers

    Σιγά-σιγά οι υποσχέσεις του Cerny παίρνουν σάρκα και οστά...

  22. #16
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Σιγά-σιγά οι υποσχέσεις του Cerny παίρνουν σάρκα και οστά...
    Σε ποιον αναφερεσαι;;. Στον κομπογιαννίτη που δεν ξέρει τη δουλειά του και έκανε false advertising;

  23. The Following User Says Thank You to drifterx For This Useful Post:

    psx3 (01-08-2021)

  24. #17
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by drifterx View Post
    Σε ποιον αναφερεσαι;;. Στον κομπογιαννίτη που δεν ξέρει τη δουλειά του και έκανε false advertising;
    Ναι-ναι, στον παπατζή που δεν μας έφερε Dolby Atmos (κρυφά έξοδα)!

  25. #18
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Άργησε λίγο, αλλά ήρθε κι αυτό:


  26. #19
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Μα τι στο καλό; Πριν κανά μήνα δεν το λάβαμε με το τελευταίο update αν θυμάμαι σωστά;
    Τώρα το λάβαμε, μας λέει η σονυ;
    Έχουν κάψει εγκέφαλο εκεί μέσα;
    Σε διαφορετικό timeline ζουν;


Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •