Page 1 of 5 12345 LastLast
Results 1 to 20 of 88

Thread: PS5 Sales Archive

  1. #1
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default PS5 Sales Archive

    Ανοιγω το thread να υπαρχει αφου εχουμε και ενα πρωτο σχολιο του Ryan για το PS5 launch.


    .

  2. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    Nek_Food (22-11-2020)

  3. #2
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Και οι κονσόλες και τα επιπλέον χειριστήρια και τα ακουστικά και τα παιχνίδια όλα και τα γραφεία με τις καρέκλες και τις γυψοσανίδες ξήλωσαν και ό,τι βρήκαν μπροστά τους αγόρασαν οι οπαδοί του Playstation σε αυτό το launch. ΟΚ, πόσο είχαν πει ότι είχαν σπρώξει την παραγωγή; Νομίζω στα 10 εκατομμύρια; Προφανώς και δεν ήταν αρκετά Jim μισές δουλειές κάνεις.

  4. #3
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Παλι δεν υπαρχουν νουμερα βεβαια, αλλα φαινεται να τα πηγαινει καλα .

    .

  5. #4
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Από τότε που ανέλαβε ο Jim Ryan, υπάρχει μία αμφιβολία στα μάτια μου για το που και πως θα οδηγήσει το καράβι του PS.

    Αν και χρόνια ατελείωτα στο brand, μου βγάζει μια χαρτογιακαδούρα, που άλλα στελέχη στη θέση του δεν έβγαζαν.

    Ακόμη του κρατάω μούτρα για την κωλοτούμπα των cross-gen τίτλων, αν και από επιχειρηματική άποψη είναι σωστή κίνηση... Και να πω την αλήθεια μου αν τα cross-gen είναι σαν το Μorales, είμαι μια χαρά.

    Μετά από μια άκρως επιτυχημένη πορεία του συμπαθητικότατου Andrew House με την προηγούμενη γενιά, έχει ένα πολύ δύσκολο έργο μπροστά του.

    Η εικόνα μου για τον Ryan όμως τον τελευταίο καιρό αρχίζει και βελτιώνεται:
    1) Ο τύπος έδωσε πραγματικά το καλύτερο launch line-up κονσόλας, δεν ήταν λόγια του αέρα.
    2) Έδωσε το πράσινο φως για παιχνίδια όπως το astro's playroom, που χτυπάει πραγματικά φλέβα συναισθημάτων.

    Το αποτέλεσμα της πορείας του μέχρι στιγμής είναι να σπάσει το ρεκόρ πωλήσεων νέας κονσόλας, που αν δεν ήταν εν μέσω πανδημίας θα ήταν ακόμη μεγαλύτερο.

    Οπότε You have earned a trophy κύριε Ryan, καλά ξεκίνησες.

    Και δε μετράει μόνο να μείνεις στην κορυφή, αλλά να μας κάνεις να θέλουμε να γυρίσουμε σπίτι από τη δουλειά και να θέλουμε να ανάψουμε το μηχανάκι να αποδράσουμε σε νέες εμπειρίες-περιπέτειες.

  6. The Following 3 Users Say Thank You to drifterx For This Useful Post:

    mihalis13 (27-11-2020),Nek_Food (27-11-2020),psx3 (27-11-2020)

  7. #5
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    H Sony επειδή είχε πάρει το Halo infinite πολυ σοβαρά, εχει οργανώσει μια 1η χρονιά της κονσόλας με παιχνιδάρες μονο για το PS5 για να εξουδετερώσει το όποιο πλεονεκτημα θα ειχε η MS λογω του Halo. Ο MLID πρόσφατα αποκάλυψε ότι το μυστικο launch game πανω στο οποίο δουλευει ο Cerny , και το οποίο ουτε καν αποκάλυψαν, ειναι το Metal Gear Solid Remake απο την Bluepoint. Επίσης υπάρχει ήδη gameplay demo του Ragnarok που απλα το ανακοίνωσαν με ενα logo, ενω ειπε ότι και οτι το Silent Hill ειναι παιχνίδι για το 21.

    Γιατί δεν τα έδειξαν όλα αυτα? ειλικρινά επειδή δεν χρειάζεται να το κάνουν. Τα έκανε τόσο θάλασσα η MS στο launch, που την παίρνει την Sony να κρατήσει πίσω ακόμα και έτοιμα παιχνίδια και να τα κυκλοφορήσει σε αρκετή απόσταση, ετσι ώστε να μεγιστοποιήσει και έκθεση τους στον κόσμο, και πωλήσεις, και hype, και συνεχόμενες τεραστιες πωλήσεις για την κονσόλα όλο το 2021.

  8. The Following 7 Users Say Thank You to Slay For This Useful Post:

    drifterx (27-11-2020),enstikto (27-11-2020),jk_blue_tiger (27-11-2020),Nek_Food (27-11-2020),obione (27-11-2020),psx3 (27-11-2020),Valkyre (27-11-2020)

  9. #6
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Αυτο για το ... Metal Gear... εχμ... ειναι οντως αληθεια...?????!? Εχω μπει στην επικυνδινη ηλικια να ξερεις...

    Γενικα ολα αυτα που γραφεις ειναι too good to be true ρε συ. Ποιος ειναι αυτος ο MLID?

  10. #7
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    H Sony επειδή είχε πάρει το Halo infinite πολυ σοβαρά, εχει οργανώσει μια 1η χρονιά της κονσόλας με παιχνιδάρες μονο για το PS5 για να εξουδετερώσει το όποιο πλεονεκτημα θα ειχε η MS λογω του Halo. Ο MLID πρόσφατα αποκάλυψε ότι το μυστικο launch game πανω στο οποίο δουλευει ο Cerny , και το οποίο ουτε καν αποκάλυψαν, ειναι το Metal Gear Solid Remake απο την Bluepoint. Επίσης υπάρχει ήδη gameplay demo του Ragnarok που απλα το ανακοίνωσαν με ενα logo, ενω ειπε ότι και οτι το Silent Hill ειναι παιχνίδι για το 21.

    Γιατί δεν τα έδειξαν όλα αυτα? ειλικρινά επειδή δεν χρειάζεται να το κάνουν. Τα έκανε τόσο θάλασσα η MS στο launch, που την παίρνει την Sony να κρατήσει πίσω ακόμα και έτοιμα παιχνίδια και να τα κυκλοφορήσει σε αρκετή απόσταση, ετσι ώστε να μεγιστοποιήσει και έκθεση τους στον κόσμο, και πωλήσεις, και hype, και συνεχόμενες τεραστιες πωλήσεις για την κονσόλα όλο το 2021.
    Για αυτά που γράφεις γενικά, πόσο σίγουροι είμαστε; Ειδικά το mgs θα είναι απίστευτο αν ισχύει αλλά και το silent hill είναι megaton ειδικά μετά τον χαμό που έχει γίνει με το PT.

  11. The Following User Says Thank You to enstikto For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (27-11-2020)

  12. #8
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    ^^ Αυτο για το ... Metal Gear... εχμ... ειναι οντως αληθεια...?????!? Εχω μπει στην επικυνδινη ηλικια να ξερεις...

    Γενικα ολα αυτα που γραφεις ειναι too good to be true ρε συ. Ποιος ειναι αυτος ο MLID?
    Moore's Law Is Dead, τεχνικό κανάλι PC orientated οπότε δεν παιζουν φανβοιστικα κολπά. Εχει εξαιρετικο track record σε PC hardware leaks, και πρόσφατα είχε πει ότι η Sony έχει ήδη gameplay demo του GoW 2, και οτι είναι κυκλοφορία του 2021. Στο event του Σεπτεμβρίου επιβεβαιώθηκε η ύπαρξη του παιχνιδιου με έτος κυκλοφορίας οπως ειχε πει το 2021. Gameplay demo δεν είδαμε εικάζει, επειδη η Sony είδε το Hali inifinite και αποφάσισε ότι έχει ήδη αρκετό hype για να ξεπουλήσει τα πάντα απο PS5, και αρκέστηκαν στο logo. Υπάρχουν επίσης καποιοι που λένε οτι σε κάποιο σημείο του Nexus στο DS, μπορείς να ακούσεις το ουρλιαχτό του REX απο το MGS, ψάχτε το όσοι έχετε το παιχνίδι να το επιβεβαιώσετε. Επίσης λεει ότι το MGS δεν ειναι απλό remake γιατι έχουν αλλάξει και τον χειρισμό ή και περισσότερα πράγματα. Βάζω και το podcast, στην 1 ώρα και 47 λεπτά.


  13. The Following 2 Users Say Thank You to Slay For This Useful Post:

    nikosarg (27-11-2020),psx3 (27-11-2020)

  14. #9
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Τους μεταλλικους ηχους τους ακουω ποτε ποτε αλλα δεν ειναι ηχος που εχω ακουσει στο mGS. Και φανταζομουν οτι απλα ειναι ο blacksmith που κοπαναει το σφυρι. Οκ ειναι "μεταλ"ικος θορυβος. Τι να πω μακαρι, αλλα ισως και απλα να ειναι περιπτωση "ο πεινασμενος καρβελια ονειρευεται"...

  15. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    obione (27-11-2020)

  16. #10
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    ^^ Τους μεταλλικους ηχους τους ακουω ποτε ποτε αλλα δεν ειναι ηχος που εχω ακουσει στο mGS. Και φανταζομουν οτι απλα ειναι ο blacksmith που κοπαναει το σφυρι. Οκ ειναι "μεταλ"ικος θορυβος. Τι να πω μακαρι, αλλα ισως και απλα να ειναι περιπτωση "ο πεινασμενος καρβελια ονειρευεται"...
    Αυτό λέω


  17. #11
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ειμαστε οφφτοπικ αλλα ρε φιλε με εχεις κανει και εχω ανατριχιασει...

    https://gadgetgang.com/metal-gear-re...-souls-remake/

    Δες το tweet που εκαναν το 2019... holy shiiiiiiit!

    Τι συμφωνια να εχει κανει με Κοναμι η Sony?

    ΥΓ: Αν βγει το MGS Remake θερμοπαρακαλω ολο το φορουμ να με αφησει να ανοιξω το θρεντ εστω και καθυστερημενα! Ειναι ο λογος που μπηκα στο φορουμ, ο λογος που αγορασα Playstation και γενικα για πρωτη φορα εδω I CALL DIBS χαχαχα!

  18. The Following 3 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (27-11-2020),obione (27-11-2020),psx3 (27-11-2020)

  19. #12
    PS4forums Fanatic modecris's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Πάτρα
    Posts
    4,474
    PSN ID
    modecris
    Name
    Χρήστος

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post

    ΥΓ: Αν βγει το MGS Remake θερμοπαρακαλω ολο το φορουμ να με αφησει να ανοιξω το θρεντ εστω και καθυστερημενα! Ειναι ο λογος που μπηκα στο φορουμ, ο λογος που αγορασα Playstation και γενικα για πρωτη φορα εδω I CALL DIBS χαχαχα!
    Ναι σιγά μη σε αφήσουμε να κανεις οτι θελεις,τρέχω τώρα να φτιάξω θέμα και μετά θα το βαλω στις αγγελίες.

    Just business

    _____________________________________________
    Οι άνθρωποι δεν σταματούν να παίζουνε επειδή γερνάνε.
    Γερνάνε επειδή σταματούν να παίζουνε.

    __________________________________________________

  20. #13
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ημουν σιγουρος οτι θα φαω καζουρα δε πειραζει!

  21. #14
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default PS5 Sales Archive

    Δεν μου ακουγεται καθολου απιθανο. Δενει λιγο και με ολη την παραφιλολογια που ειχε αναπτυχθει πριν λιγους μηνες για εξαγορα της Konami απο την Sony η για εξαγορα καποιων franchises κατι που μπορει να ηταν χαλασμενο τηλεφωνο εν τελει αλλα να ξεκινησε απο κατι που εχει βαση. Το οτι η Sony εχει κανει συμφωνια για καποια exclusives σε συνεργασια με την Konami δηλαδη.
    Ενα remake του MGS θα ηταν σουπερ megaton για διαφορους λογους, οχι μονο επειδη ειναι ενα απο τα καλυτερα παιχνιδια ολων των εποχων αλλα γιατι η αληθεια ειναι οτι για πολλους ps users ηταν η πρωτη τους επαφη με ενα προιον που εδειξε οτι μπορουν τα videogames να ειναι κατι παραπανω απο arcade fun. Καλως η κακως το πιστωθηκε το playstation και ειναι κατι που την ακολουθει ακομα και σημερα.
    Θα εχει δλδ και μεγαλη συναισθηματικη αξια για οσους ακολουθουν το brand.
    Καποια πραγματακια βεβαια απο αυτα που ακουσα στο podcast δεν μου κολλανε, πρωτον οι φημες μιλανε για SH απο ομαδα πρωην βετερανων του franchise και οχι revival του Silent Hills απο τον kojima, δευτερον συγνωμη αλλα μου κανει εντελως κουλο η Bluepoint να εχει ταυτόχρονα στην αναπτυξη Demon’s Souls και MGS. Δλδ οκ, ας χαλαρωσουμε, ενα μικρο studio ειναι. Το να υπηρχε σαν σκεψη και να εχει γινει μια μικρη δουλεια οκ, το οτι ειναι πρακτικα ετοιμο το remake μου φαινεται πολυ τραβηγμενο.


  22. #15
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    H Sony επειδή είχε πάρει το Halo infinite πολυ σοβαρά, εχει οργανώσει μια 1η χρονιά της κονσόλας με παιχνιδάρες μονο για το PS5 για να εξουδετερώσει το όποιο πλεονεκτημα θα ειχε η MS λογω του Halo. Ο MLID πρόσφατα αποκάλυψε ότι το μυστικο launch game πανω στο οποίο δουλευει ο Cerny , και το οποίο ουτε καν αποκάλυψαν, ειναι το Metal Gear Solid Remake απο την Bluepoint. Επίσης υπάρχει ήδη gameplay demo του Ragnarok που απλα το ανακοίνωσαν με ενα logo, ενω ειπε ότι και οτι το Silent Hill ειναι παιχνίδι για το 21.

    Γιατί δεν τα έδειξαν όλα αυτα? ειλικρινά επειδή δεν χρειάζεται να το κάνουν. Τα έκανε τόσο θάλασσα η MS στο launch, που την παίρνει την Sony να κρατήσει πίσω ακόμα και έτοιμα παιχνίδια και να τα κυκλοφορήσει σε αρκετή απόσταση, ετσι ώστε να μεγιστοποιήσει και έκθεση τους στον κόσμο, και πωλήσεις, και hype, και συνεχόμενες τεραστιες πωλήσεις για την κονσόλα όλο το 2021.
    Να συμπληρώσω ότι υπάρχει μια φήμη και για SOCOM για τους fans των shooters (third-person όμως)...

    Γενικά η εντύπωση που μου δίνουν είναι ότι θέλουν να παραδώσουν fanservice από διάφορες εποχές (PS1/2/3).

    Ήδη το Astro's Playroom είναι goodwill gesture και φόρος τιμής σε αυτές τις εποχές.

    Πιστεύω αν το χειριστούν καλά με τα remakes (ποιοτική δουλειά & αυστηρά PS5 exclusives), θα έρθει πίσω στις κονσόλες κόσμος που σήμερα δηλώνει PCMR, ενώ κάποτε είχε PS1/2/3 και καθόλου PC.

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Καποια πραγματακια βεβαια απο αυτα που ακουσα στο podcast δεν μου κολλανε, πρωτον οι φημες μιλανε για SH απο ομαδα πρωην βετερανων του franchise και οχι revival του Silent Hills απο τον kojima, δευτερον συγνωμη αλλα μου κανει εντελως κουλο η Bluepoint να εχει ταυτόχρονα στην αναπτυξη Demon’s Souls και MGS. Δλδ οκ, ας χαλαρωσουμε, ενα μικρο studio ειναι. Το να υπηρχε σαν σκεψη και να εχει γινει μια μικρη δουλεια οκ, το οτι ειναι πρακτικα ετοιμο το remake μου φαινεται πολυ τραβηγμενο.
    Σκέψου όμως πως βγάζει 1 RE remake κάθε χρόνο η Capcom και με αρκετά ποιοτικά production values... ίσως έχει και η Bluepoint παρόμοια μεθοδολογία ανάπτυξης.

    ΥΓ: Τυχόν SΗ1/2/3 remakes με ψήνουν κι εμένα. Έχει αφήσει κενό στην αγορά το PT demo για αναβίωση του horror genre.

    Η Konami ας κάνει ό,τι γουστάρει με τα Pachinko, τα δικαιώματα ανάπτυξης να δώσει σε Sony/Bluepoint και όλα καλά, θα ρέει χρήμα στα ταμεία τους!

  23. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (27-11-2020)

  24. #16
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    ο λογος που αγορασα Playstation
    that makes 2 of us, οταν το 1998 μου εφεραν stand στο Πλαισιο Στουρναρη (υπογειο)
    κ ειδα το trailer που ο Snake πυροδοτουσε ολες τις βομβες που ειχε τοποθετησει προηγουμενως.
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  25. #17
    Editor Kapa's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Κορυδαλλος
    Posts
    4,126
    PSN ID
    NMExK4PAS
    Name
    Γιωργος

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Να συμπληρώσω ότι υπάρχει μια φήμη και για SOCOM για τους fans των shooters (third-person όμως)...

    !
    Αν υπάρξει ποτέ συνέχιση της σειράς, θα μείνω άνεργος...

  26. #18
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,007
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Τα καλύτερα χάνω με την διαφορά ωρας...
    Τώρα κατσλαβα....

  27. #19
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    .

  28. #20
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Χμμμ, χαμηλότερα τα X/S από ΧΒ1; Το αντίθετο έλεγε η MS.

  29. The Following 2 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (12-12-2020),mihalis13 (12-12-2020)

Page 1 of 5 12345 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •