Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 41 to 60 of 88

Thread: PS5 Sales Archive

  1. #41
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Οι αριθμοί είναι περίεργο να τους διαβάσεις τώρα.
    Το PS5 παει τραίνο λόγω covid και επειδή έρχεται με φόρα από το PS5.
    Επίσης όμως ο covid του κόβει πωλήσεις γιατί δεν μπορούν να παραχθούν πολλές κονσόλες λόγω έλλειψης υλικών.
    Όπως υπάρχει κόσμος που δεν είχε PS4 και πήρε PS5 λόγω covid αντίστοιχα υπάρχει πολύς κόσμος που είδε PS4 στο πρώτο εξάμηνο και ακόμα δεν έχει καταφέρει να πάρει PS5 λόγω περιορισμένης διαθεσιμότητας.
    Εγώ συμφωνώ με τον Βαγγέλη, πως την δουλειά του Ryan θα την δούμε αρκετά χρόνια μετά, ίσως και στο PS6.


    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    Spoiler!

  2. #42
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Το PS5 πουλάει παραπάνω από ό,τι πούλαγε το PS4 την αντίστοιχη χρονική περίοδο (το αν δικαιολογείται ή όχι βάσει line-up, ας το κρίνει ο καθένας για τον εαυτό του, προσωπικά πιστεύω παίζει μεγάλο ρόλο το brand name/momentum). Αυτό είναι το θέμα, αλλά δεν μπορεί να πιστωθεί σε κανέναν Ryan (ναι, την είδα την μπηχτούλα, για μένα ήταν).

    Και το XBOX Series X/S πουλάει πολύ. Και το Switch. Δεν κάνω σύγκριση με XB1/Wii U, γιατί δεν έχει νόημα. Και οι PC GPUs πουλάνε αβέρτα (εν μέρει λόγω mining, αλλά υπάρχει δίψα/ζήτηση και για gaming/workstation use).

    Υπάρχει υπερβολική ζήτηση ημιαγωγών στην οποία δεν μπορούν να ανταποκριθούν οι TSMC/Samsung λόγω: 1) lockdowns, 2) digital transformation. Σε συνθήκες κανονικότητας ο κόσμος θα πάει για καφέ, σινεμά κλπ. Εκεί θα πουλήσει π.χ. το iPhone (όντας mobile συσκευή που την κουβαλάς παντού). Τα desktop electronics είναι για in-home use.

    Δεν είναι θέμα αν γουστάρει κάποιος τα lockdowns ή την κάψα για ψηφιοποίηση της οικονομίας (προσωπικά δεν γουστάρω τίποτα από τα 2, άσχετα αν συμφέρουν την τσέπη μου). Είναι θέμα τι θα γίνει τελικά, ασχέτως του τι θέλουμε ή δεν θέλουμε εμείς. It is what it is.

    Προσωπική άποψη: ορόσημο θα είναι η κυκλοφορία του Ratchet στα €80. Γιατί θα είναι ορόσημο;

    Για 2 λόγους: 1) το πρώτο true next-gen game, 2) θα αρθούν τα lockdowns λόγω ηλιοφάνειας (η βιταμίνη D καταπολεμά τους ιούς) και ο κόσμος θα μπορεί να πάει παραλία (κάπου να ξεσκάσει βρε παιδί μου). Χώρια ότι περιμένουμε τουρισμό (αλλιώς θα πέσει τρελή πείνα και τρελά Μνημόνια).

    Εκεί θα δούμε την πραγματική ζήτηση και τις πραγματικές πωλήσεις (hardware + software). Γενικά όποιος θέλει κονσόλα, το καλοκαίρι εκτιμώ ότι θα βρίσκει πιο εύκολα. Και μετά τον επόμενο χειμώνα (Νοέμβριο 2021) ετοιμαστείτε για άλλους 6 μήνες lockdowns (μέχρι Μάιο 2022).

    Rinse & repeat μέχρι το 2025 (μέχρι να εξαφανιστεί ο ιός από προσώπου γης ή να γίνει ενδημικός όπως λένε κάποιοι επιστήμονες).

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Επίσης όμως ο covid του κόβει πωλήσεις γιατί δεν μπορούν να παραχθούν πολλές κονσόλες λόγω έλλειψης υλικών.
    Χωρίς COVID δεν θα υπήρχε τόση ζήτηση για ημιαγωγούς, αφού δεν θα υπήρχε digital transformation στον ίδιο βαθμό. Πρώτη φορά συμβαίνει κάτι τέτοιο. Θα μπορούσε να είχε συμβεί και το 2013 και να επηρέαζε το PS4.

    Το υλικό (πυρίτιο) υπάρχει σε αφθονία στον πλανήτη, τα εργοστάσια είναι λίγα (ειδικά όσα φτιάχνουν σε κλίμακα κάτω από 10nm).

    Όπως στην ΕΥΔΑΠ δεν πληρώνεις το νερό (είναι δωρεάν/άπειρο στην φύση, αλλά δεν είναι πάντα πόσιμο): πληρώνεις την επεξεργασία (μη-πόσιμου) νερού στα εργοστάσια της ΕΥΔΑΠ, έτσι ώστε να φτάσει στο σπίτι σου καθαρό και ασφαλές (όσο είναι εφικτό δηλαδή, 100% purity δεν υπάρχει πουθενά, ούτε στο πυρίτιο των chips).

    Προσπαθούν να φτιάξουν επιπλέον εργοστάσια, αλλά δεν είναι και τόσο εύκολο (σαν να πεις ανοίγω ένα περίπτερο). Θέλουν ειδικές πανάκριβες εγκαταστάσεις, να χτιστούν σε μέρη που έχουν συνεχή τροφοδοσία ρεύματος (μια μικρή διακοπή μπορεί να στείλει όλη την παραγωγή wafers στα σκουπίδια) κλπ. Διαδικασία που θέλει 2-3 χρόνια minimum.

    Όλο αυτό που ζούμε τώρα είναι ιστορική ανωμαλία στον χώρο της Τεχνολογίας.

    Λόγω Moore's Law η αξία των microchips/transistors ξεφτιλίζεται ταχέως (αποπληθωρισμός), παρά το συνεχές τύπωμα χρήματος:
    Spoiler!

    Όλη η οικονομική πρόοδος των τελευταίων 50 ετών (από το 1971 με τον Intel 4004) έχει καβαλήσει το τρένο του Moore's law (κάθε 2 χρόνια στα ίδια λεφτά παίρνεις διπλάσιο αριθμό transistors ή παίρνεις τον ίδιο αριθμό transistors στην μισή τιμή).

    Δεν νομίζω ότι έχει πάρει χαμπάρι πολύς κόσμος τι συμβαίνει, ειδικά αν κάθε μήνα πέφτει ο μισθός. Το οικοδόμημα τρίζει άσχημα παγκοσμίως.

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Όπως υπάρχει κόσμος που δεν είχε PS4 και πήρε PS5 λόγω covid αντίστοιχα υπάρχει πολύς κόσμος που είδε PS4 στο πρώτο εξάμηνο και ακόμα δεν έχει καταφέρει να πάρει PS5 λόγω περιορισμένης διαθεσιμότητας.
    Ξέρεις ποιό είναι το βαρόμετρο της ζήτησης στην αγορά; Οι τιμές των scalpers.

    Νοέμβρη-Δεκέμβρη 2020 (ειδικά μέχρι Χριστούγεννα 2020/Πρωτοχρονιά 2021) φεύγανε αέρα-πατέρα κονσόλες στα €2000 (μέχρι και €3000 είδα κάπου). Τώρα με το ζόρι τις σπρώχνουν στα €600-700. Υπάρχει ένα καθοδικό trend.

    Επειδή όμως θα ξαναέρθουν lockdowns και εορταστική σεζόν, δεν μπορώ να αποκλείσω επανάληψη του scalping φαινομένου τα φετινά Χριστούγεννα (ανάλογα και το line-up τίτλων, θα δείξει).

    ΥΓ1: Scalping υπήρχε και το 2013 (PS4) και το 2006 (PS3), αλλά τόσο υψηλές τιμές εγώ δεν έχω ξαναδεί.

    ΥΓ2: Αυτό που φοβάμαι (αν συνεχιστεί επί μακρόν αυτή η κατάσταση) είναι μην δούμε πλειοδότες με μεγάλα πορτοφόλια να καπαρώνουν επιπλέον 7nm wafers από την TSMC. Κοινώς, κερδίζει όποιος έχει τα πιο πολλά λεφτά.

    Κάτι ανάλογο κάνει και η Apple με bleeding edge nodes (5nm -> που προς το παρόν δεν κάνει conflict ούτε με κονσόλες, ούτε με PC GPUs).

  3. #43

    Default

    psx μην το παιρνεις προσωπικα ρε συ...η μπηχτη ηταν στην αποψη που την βλεπω σε πολλα σημεια στο ιντερνετ...κοιταζω και τα σχολια στο ερα, τα ιδια γραφονται...γενικα βλεπω οτι παει να γινει μια δαιμονοποιηση του ραιαν, που εμενα δεν μου προκυπτει ακομα...Ναι, μπορει στο μελλον να αποδειχτει οτι εχετε δικιο, αλλα ακομα και ετσι για μενα ειναι πρωιμη η συζητηση...
    τοσο τα xsx οσο και τα ps5 ειναι ξεπουλημενα...οποτε ο αριθμος των πωλησεων δε λεει πολλα...Ωστοσο φαινεται να εχει γινει μια δουλεια στον αριθμο των ps5 που βγηκαν προς διαθεση και αυτο σιγουρα επρεπε να το διαχειριστει ο Ραιαν στην covid εποχη...
    Για μενα μια ακομα μεγαλη νικη του Ραιαν ηταν οι συμφωνιες για τα deathloop και ghostwire...Η sony δεν θα μπορουσε ποτε να αγορασει τη zenimax, αλλα τουλαχιστον με αυτο τον τροπο περασε την εξαγορα απο την MS οσο πιο ανωδυνα γινοταν...Νομιζω οτι ειδαν αρκετα μπροστα με αυτες τις συμφωνιες...
    Απο εκει και περα, οντως πιστευω οτι ο Ραιαν καβαλησε το κυμα του ps4, ακολουθαει τη συνταγη που πετυχε για τη sony στο ps4 και δεν το θεωρω κακο...

  4. #44
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    @tomic

    Όταν έγραψα στον Leon ότι το κράξιμο ΔΕΝ κάνει δουλειά, ήξερα γιατί το έγραψα. Ουδέποτε αρνήθηκα ότι το PS5 πάει τρένο. Απλά δεν το πιστώνω στον Ryan.

    Εσύ πως είσαι τόσο σίγουρος ότι ο Ryan χειρίζεται τα logistics με την TSMC; (πόσα τσιπάκια θα παραλάβει η Sony)

    Το hardware (R&D, logistics) άλλοι το διαχειρίζονται, ίσως και από Ιαπωνία μεριά (με σύνδεσμο τον Cerny προς Αμερική). Γιατί να μην το πιστώσω εκεί;

    Το κράξιμο παιδιά όντως δεν κάνει δουλειά. Αυτό που κάνει δουλειά είναι οι πεσμένες πωλήσεις.

    Νομίζετε ότι το κράξιμο έκανε δουλειά στο XB1; Ή μήπως το ότι πάτωσε σε πωλήσεις;

    Μάλλον δεν έχουμε καταλάβει ακόμα τι κάνει τις εταιρίες να πονάνε... στο πορτοφόλι (ισολογισμοί) πονάνε και μόνο. Πουθενά αλλού.

    Όσον αφορά το θέμα προσώπων, ούτε ο Mattrick ήταν 100% υπεύθυνος για την Xbone στρατηγική (αλήθεια, ο Ballmer ως CEO δεν έπαιξε κανένα ρόλο το 2013?), ούτε ο Κούλης για τα καραγκιοζιλίκια στην Ελλαδάρα μας.

    Ή μήπως να αναφέρω και τον Φουρθιώτη που είναι proxy ενός πανίσχυρου άνδρα;

    Όλοι αυτοί είναι φαινομενικά ηγέτες, «μπροστινοί» αν θες. Δεν αποφασίζουν σε όλα μόνοι τους.

    Ούτε ο Φιλήμων Σπενσερόπουλος είναι 100% αυτόνομος στο XBOX division. Υπάλληλος του Nadella είναι. Αν δεν συμφωνήσει το αφεντικό (CEO) σε κάτι, δεν γίνεται τίποτα. Πολλές φορές μάλιστα ασκούνται και πιέσεις από πάνω (βλ. cloud focus).

    Τώρα για τα παιχνίδια που λες, δεν ξέρω αν είμαι ο μόνος, αλλά το Deathloop μου φαίνεται λίαν επιεικώς βαρετό (κοινώς: uber boredom). Δεν βλέπω κάτι να με τραβάει. Μπορεί φυσικά να κάνω λάθος και να γίνει το επόμενο big hit, απλά δεν μου δίνει αυτή την αίσθηση.

    Το Ghostwire φαίνεται κάπως καλύτερο, αλλά μιλάμε για Unreal Engine 4 (last-gen μηχανή). Δεν μπορώ να το θεωρήσω next-gen game (το αυτό και για Returnal). Είναι games χτισμένα σε last-gen engine, με κάποια next-gen εξτραδάκια/frills (φάση Control).

    Τα πραγματικά next-gen games θα είναι σε UE5 τουλάχιστον (αν όχι custom engine). Περιμένω να δω/διαβάσω περισσότερα περί UE5 (αν και κατά πόσο θα είναι χτισμένη στο μέταλλο του PS5, μιας και στο γνωστό UE5 demo πέσανε σαγόνια). Μου θυμίζει αμυδρά φάση UE3/XBOX 360 (όπου όλως τυχαίως η UE3 έτρεχε χάλια σε PS3). Είναι απλά μια υπόθεση αυτό, μην το δέσετε κόμπο (ακόμα).

    Αν όμως ισχύει αυτή η υπόθεση, τότε προφανώς αξίζουν συγχαρητήρια σε όποιον την σχεδίασε (όποιος και να είναι). Προσωπικά υποψιάζομαι τον Cerny (έχει επαφές με διάφορους developers και ακούει/προτείνει πράγματα). Αλλά ακόμα κι αν είναι ο Ryan, σίγουρα δεν θα σβηστούν όλα τα άλλα που έχει πει κατά καιρούς.

    Η εμπιστοσύνη να ξέρεις δύσκολα χτίζεται (PS3 2009-2013/cinematic era), αλλά πολύ εύκολα γκρεμίζεται με ψέματα τύπου HZD2. Η αλήθεια είναι ότι πολύς κόσμος δεν παρακολουθεί τα νέα πάντως. Ούτε σε fora μπαίνουν. PlayStation ξέρουν και εμπιστεύονται (brand loyalty). Προς το παρόν δεν έχει σταθερή ροή από cinematic η MS (το Gears 5 είναι ένα παιχνίδι μόνο και του 2019) να κοντράρει την Sony, οπότε χτυπάει εκεί που μπορεί (Game Pass φτήνια ή VFM, όπως θες πες το), μπας και γίνει το 3rd party box. Εξού και γιατί θεωρώ κρίσιμο το κομμάτι των royalties για χρηματοδότηση εντυπωσιακών exclusives.

  5. #45
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Για να μην είμαι άδικος προς τον Ryan, έκανα μια μικρή αναζήτηση περί Sony CEO (Kenichiro Yoshida) και βρήκα το παρακάτω (δεν το είχε ποστάρει κανείς στην ώρα του και ο Leon συνήθως τα ξετρυπώνει κάτι τέτοια):

    Sony CEO Is a ‘Fortnite’ Fan, and Not Just for the Profits

    https://www.wsj.com/articles/sony-ce...ts-11600603200
    https://apkmetro.com/sony-ceo-is-a-f...r-the-profits/

    60άρης άνθρωπος (original boomer!) και δηλώνει "Fortnite fan". Τι συμπέρασμα να βγάλω; Που το Fortnite σκουπίδι το ανεβάζουμε, σκουπίδι το κατεβάζουμε;

    Θα περίμενε κανείς κοτζάμ Sony CEO να δηλώσει "cinematic AAA fan". Κάνω λάθος;

    Άρα ναι, μπορεί τσάμπα να λέμε για τον Ryan (μπροστινός της SIE division) και να πρέπει να τα ακούσει άλλος τελικά. Όχι ότι θα ιδρώσουν όμως όσο πουλάει το PS5.

    Μπορεί και όλο αυτό να είναι PR αν είναι ο εγκέφαλος της Sony/Epic Games συνεργασίας. Κι ας λέει ότι δήθεν δεν τον νοιάζουν τα profits (V-Bucks royalties). CEO είναι, όχι φιλόπτωχο ταμείο.

    Μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε όσο η Sony δεν μιλάει ανοιχτά. Παίζουν 4D Chess και δεν μας το λένε τόσο καιρό;

  6. #46
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    @tomic

    Όταν έγραψα στον Leon ότι το κράξιμο ΔΕΝ κάνει δουλειά, ήξερα γιατί το έγραψα. Ουδέποτε αρνήθηκα ότι το PS5 πάει τρένο. Απλά δεν το πιστώνω στον Ryan.

    Το κράξιμο παιδιά όντως δεν κάνει δουλειά. Αυτό που κάνει δουλειά είναι οι πεσμένες πωλήσεις.

    Νομίζετε ότι το κράξιμο έκανε δουλειά στο XB1; Ή μήπως το ότι πάτωσε σε πωλήσεις;

    Μάλλον δεν έχουμε καταλάβει ακόμα τι κάνει τις εταιρίες να πονάνε... στο πορτοφόλι (ισολογισμοί) πονάνε και μόνο. Πουθενά αλλού.
    Το κράξιμο, αργά ή γρήγορα, μπορεί να επηρεάσει τις πωλήσεις. Αυτό ήταν το point μου. Ειδικά όταν είναι από πολλές πλευρές όπως είναι τώρα.

    Το ότι συζητιέται τόσο έντονα το θέμα του PSN στο 3/Vita και το πως διαχειρίζεται το digital future η Sony πχ έχει κάνει πολλούς χρήστες να ξανασκέφτονται το πόσο τους συμφέρει να αγοράζουν online παιχνίδια από την Sony.

    Πιστεύεις ότι το αρνητικό κλίμα που κυριάρχησε για το Xbox δεν είχε επιπτώσεις στις πωλήσεις; Ότι δεν υπήρχαν χρήστες

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Για να μην είμαι άδικος προς τον Ryan, έκανα μια μικρή αναζήτηση περί Sony CEO (Kenichiro Yoshida) και βρήκα το παρακάτω (δεν το είχε ποστάρει κανείς στην ώρα του και ο Leon συνήθως τα ξετρυπώνει κάτι τέτοια):

    Sony CEO Is a ‘Fortnite’ Fan, and Not Just for the Profits

    https://www.wsj.com/articles/sony-ce...ts-11600603200
    https://apkmetro.com/sony-ceo-is-a-f...r-the-profits/

    60άρης άνθρωπος (original boomer!) και δηλώνει "Fortnite fan". Τι συμπέρασμα να βγάλω; Που το Fortnite σκουπίδι το ανεβάζουμε, σκουπίδι το κατεβάζουμε;

    Θα περίμενε κανείς κοτζάμ Sony CEO να δηλώσει "cinematic AAA fan". Κάνω λάθος;

    Άρα ναι, μπορεί τσάμπα να λέμε για τον Ryan (μπροστινός της SIE division) και να πρέπει να τα ακούσει άλλος τελικά. Όχι ότι θα ιδρώσουν όμως όσο πουλάει το PS5.

    Μπορεί και όλο αυτό να είναι PR αν είναι ο εγκέφαλος της Sony/Epic Games συνεργασίας. Κι ας λέει ότι δήθεν δεν τον νοιάζουν τα profits (V-Bucks royalties). CEO είναι, όχι φιλόπτωχο ταμείο.

    Μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε όσο η Sony δεν μιλάει ανοιχτά. Παίζουν 4D Chess και δεν μας το λένε τόσο καιρό;

    Όντως δεν θυμάμαι να το έχω ξαναδεί, αλλά δεν μου φαίνεται περίεργο. Πολλοί είμαστε fan των cinematic games, αλλά έχουμε και τα "mindless fun" games μας. Καταπληκτικό το Uncharted 2, αλλά το multiplayer του έπαιζα για χρόνια. Mindless fun. Έτσι και εδώ, λέει ότι του αρέσει το Fortnite και το LoU 2.

    Πλάκα πλάκα και εγώ σκεφτόμουν να ξεκινήσω Fortnite πριν μερικούς μήνες αλλά άλλαξα γνώμη μόλις κατάλαβα ότι δεν έχει μόνιμο deathmatch mode.





    Αυτό που μου χτυπάει πολύ άσχημα μετά το κλείσιμο του Japan Studio είναι αυτό το κομμάτι

    What Sony wanted, Mr. Yoshida says, was maybe essentially the most Japanese resolution out there: Look to America. That’s the place the corporate had latched onto the know-how for its transistor radios and TVs, the thought for a Sony music label and even Western-style company governance.
    Χτες συζητούσα με φίλο μου για το Japan Studio, την (έμμεση) επιρροή που είχε σα studio και το πόσο επικίνδυνο είναι το να μην επενδύεις σε πιο μικρές ιδέες.

    Πόσα remakes έχει κάνει η Sony; Ratchet, Medievil, Shadow of the Colossus, Demon's Souls (μπορεί να ξεχνάω κάποιο). Τα 2 από τα 4 είναι παιχνίδια του Japan Studio. Πόσα παιχνίδια έχουν επηρεάσει τα δύο τελευταία; Πόσα ακόμα αν σκεφτείς και το ICO;

    Νομίζω ότι η Sony έχει πάθει λίγο "Square Enix 2005-2010". Που έλεγαν ότι το CoD έχει επηρεάσει το νέο Final Fantasy και κάτι τέτοιες μπούρδες.

    Ελπίζω τουλάχιστον να βρουν αλλού δουλειά όλοι αυτοί που έδιωξε η Sony και να μην χάσουμε την συνέργεια που υπήρχε ανάμεσα σε ανατολή και δύση. Τον Ueda τον χρηματοδοτεί η Epic, ελπίζω να βρουν και οι υπόλοιποι ευκαιρίες (κακό κακό το Fortnite αλλά να που ίσως βγει και κάτι καλό).
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  7. The Following 2 Users Say Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    panos74gr (19-04-2021),psx3 (18-04-2021)

  8. #47
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Όντως δεν θυμάμαι να το έχω ξαναδεί, αλλά δεν μου φαίνεται περίεργο. Πολλοί είμαστε fan των cinematic games, αλλά έχουμε και τα "mindless fun" games μας. Καταπληκτικό το Uncharted 2, αλλά το multiplayer του έπαιζα για χρόνια. Mindless fun. Έτσι και εδώ, λέει ότι του αρέσει το Fortnite και το LoU 2.
    Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι 60άρης CEO παίζει video games γενικά, εκτός κι αν υπάρχουν "receipts". Δεν το αποκλείω κατηγορηματικά, αλλά πιο πολύ για PR μου κάνει.

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Πλάκα πλάκα και εγώ σκεφτόμουν να ξεκινήσω Fortnite πριν μερικούς μήνες αλλά άλλαξα γνώμη μόλις κατάλαβα ότι δεν έχει μόνιμο deathmatch mode.
    Αυτό το building τα χαλάει όλα για μένα (και για σένα προφανώς και πολλούς άλλους). Αντιλαμβάνομαι φυσικά πόσο ελκυστικό είναι για τα πιτσιρίκια του Minecraft... περί ορέξεως κοινώς.

    Η ειρωνεία είναι ότι η Sony της PS3 εποχής είχε πολλές από τις ιδέες του Fortnite, απλά ήταν σκόρπιες σε διάφορα παιχνίδια και σε πιο «ακατέργαστη» μορφή λόγω περιορισμών (κυρίως RAM) στο hardware: StarHawk (building), UC2 MP (emotes), UC3 MP (wacky skins + Lab maps -> σήμερα το Fortnite έχει το creative mode, δεν ξέρω αν έπαιξες ποτέ το Lab). Δεν τα ξέρει πολύς κόσμος αυτά, αλλά το Fortnite το ξέρει και η κουτσή Μαρία, λολ.

    Spoiler!


    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Αυτό που μου χτυπάει πολύ άσχημα μετά το κλείσιμο του Japan Studio είναι αυτό το κομμάτι

    Χτες συζητούσα με φίλο μου για το Japan Studio, την (έμμεση) επιρροή που είχε σα studio και το πόσο επικίνδυνο είναι το να μην επενδύεις σε πιο μικρές ιδέες.

    Πόσα remakes έχει κάνει η Sony; Ratchet, Medievil, Shadow of the Colossus, Demon's Souls (μπορεί να ξεχνάω κάποιο). Τα 2 από τα 4 είναι παιχνίδια του Japan Studio. Πόσα παιχνίδια έχουν επηρεάσει τα δύο τελευταία; Πόσα ακόμα αν σκεφτείς και το ICO;
    Μέσα στο άρθρο λέει ότι μετέφεραν την έδρα το 2016 στο San Mateo, που ίσως εξηγεί κάποια πράγματα.

    Τουλάχιστον η Team Asobi ενισχύθηκε, κάτι είναι κι αυτό:

    https://www.theverge.com/2021/2/25/2...own-team-asobi

    Άρα να αναμένουμε περισσότερα platformers.

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Νομίζω ότι η Sony έχει πάθει λίγο "Square Enix 2005-2010". Που έλεγαν ότι το CoD έχει επηρεάσει το νέο Final Fantasy και κάτι τέτοιες μπούρδες.
    Δεν θυμάμαι καν τι έλεγε, ούτε μπορώ να καταλάβω την σύγκριση (ότι έγινε FPS το FF?).

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Ελπίζω τουλάχιστον να βρουν αλλού δουλειά όλοι αυτοί που έδιωξε η Sony και να μην χάσουμε την συνέργεια που υπήρχε ανάμεσα σε ανατολή και δύση. Τον Ueda τον χρηματοδοτεί η Epic, ελπίζω να βρουν και οι υπόλοιποι ευκαιρίες (κακό κακό το Fortnite αλλά να που ίσως βγει και κάτι καλό).
    Ναι, το χρήμα που φέρνει σίγουρα είναι καλό.

  9. #48
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι 60άρης CEO παίζει video games γενικά, εκτός κι αν υπάρχουν "receipts". Δεν το αποκλείω κατηγορηματικά, αλλά πιο πολύ για PR μου κάνει.
    Κοίτα ο Yoshida είναι 57 και παίζει Genshin Impact φανατικά


    Αυτό το building τα χαλάει όλα για μένα (και για σένα προφανώς και πολλούς άλλους). Αντιλαμβάνομαι φυσικά πόσο ελκυστικό είναι για τα πιτσιρίκια του Minecraft... περί ορέξεως κοινώς.

    Κι όμως! Η πρώτη μου επαφή με το Fortnite ήταν πολύ πιο παλιά WWDC 2015, όταν δεν είχε BR και ήταν το Save the World mode τότε και μου άρεσε πολύ σαν concept shooter/building/tower defense (γενικά μου αρέσει πολύ το tower defense).

    Η ειρωνεία είναι ότι η Sony της PS3 εποχής είχε πολλές από τις ιδέες του Fortnite, απλά ήταν σκόρπιες σε διάφορα παιχνίδια και σε πιο «ακατέργαστη» μορφή λόγω περιορισμών (κυρίως RAM) στο hardware: StarHawk (building), UC2 MP (emotes), UC3 MP (wacky skins + Lab maps -> σήμερα το Fortnite έχει το creative mode, δεν ξέρω αν έπαιξες ποτέ το Lab). Δεν τα ξέρει πολύς κόσμος αυτά, αλλά το Fortnite το ξέρει και η κουτσή Μαρία, λολ.
    Ναι αμέ, και μου άρεσε αρκετά το Lab.



    Δεν θυμάμαι καν τι έλεγε, ούτε μπορώ να καταλάβω την σύγκριση (ότι έγινε FPS το FF?).
    Ήταν μια βλακεία του στυλ "δεν είναι traditional JRPG στο progression/linearity, θυμίζει πιο πολύ CoD" - ξέρεις, ό,τι ήθελε ο κάθε φαν του είδους
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  10. #49

  11. #50

    Default

    Νοεμβριος 2020: Η Microsoft θα κανει ρουα ματ με την vfm επιλογη xbox series s.

    Απριλιος 2021: PS5 7.8 εκατομμυρια πωλησεις κονσολων.


    Καλα πηγε αυτο.

  12. #51

    Default

    νομιζω οτι ο ραιαν τρεμει για τη θεση του

  13. #52
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    νομιζω οτι ο ραιαν τρεμει για τη θεση του
    Oτι βλεπεις τωρα ειναι εργο των προηγουμενων. Το ryan θα τον κρινουμε οπως εχουμε πει στο τελος και στην αρχη της επομενης γενιας.
    .

  14. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    Brazhlias (12-05-2021)

  15. #53
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Δε θα χρειαστει να παμε μεχρι τελος της γενιας για να το κρινουμε. Με βαση τις οποιες αποφασεις του, θα εχουμε μια ψιλοκαθαρη εικονα του εργου του, περι τα μεσα της γενιας. Το software, οι επενδυσεις ειναι που θα παιξουν τον μεγαλυτερο ρολο και που θα φερουν τον κοσμο στο PS5 το 2025, και πολυ λιγοτερο το τι εκαναν οι προκατοχοι του στο PS4 πριν 10 χρονια.

  16. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (28-04-2021)

  17. #54
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Μέσα της γενιάς θα έχουμε δει τα αποτελέσματα του Ράιαν. Δεν νομίζω να χρειαστεί να περάσει όλη η γενιά για να καταλάβουμε

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  18. #55
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Εμεις εδω θα εχουμε την ικανοτητα να τον κρινουμε και σε ενα χρονο ισως απο τωρα, δεν θα χρειαστει να φτασουμε ουτε στην μεση της γενιας πιθανοτατα.

    Τα αποτελεσματα των επιλογων του σε πωλησεις-επιτυχια δεν θα φανουν ομως στα μεσα της γενιας, αλλα πιθανον στην επομενη. Εγω για αυτο μιλησα. Οχι για την δικη μας κριση, αλλα για αυτη του μεσου ορου που δεν ασχολειται και πολυ με τα γυρω γυρω.
    .

  19. #56
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Εμεις εδω θα εχουμε την ικανοτητα να τον κρινουμε και σε ενα χρονο ισως απο τωρα, δεν θα χρειαστει να φτασουμε ουτε στην μεση της γενιας πιθανοτατα.

    Τα αποτελεσματα σε πωλησεις-επιτυχια δεν θα φανουν ομως στα μεσα της γενιας, αλλα πιθανον στην επομενη. Εγω για αυτο μιλησα. Οχι για την δικη μας κριση, αλλα για αυτη του μεσου ορου που δεν ασχολειται και πολυ με τα γυρω γυρω.
    Δηλαδη θεωρεις οτι τα εξωφρενικα καλυτερα νουμερα του PS4 οφειλονται στο τι εκανε η Sony με το PS3? Δεν νομιζω. Οχι οτι δεν επαιξε ρολο. Αλλα τα νουμερα που εκανε το PS4 τα εκανε λογο ενος συνολου αποφασεων που πηρε η Sony και ηταν καιριες και σωστες. Ηταν το καλυτερο Hardware, ηταν το οτι η MS εχασε λιγο την μπαλα και φυσικα οτι ακολουθησε ενα τρελο κρεσεντο απο exclusive τιτλους μετα τα 2 πρωτα χρονια της ζωης του. Το τι κανεις μεσα στη τωρινη γενια δεν επηρεαζει μονο την επομενη, αλλιως το PS1 με βαση ποια γενια πουλησε και διελυσε τον ανταγωνισμο?

    Ο μεσος ορος δεν ασχολειται καν με αυτο το αντικειμενο και ο μεσος ορος δεν ξερει καν ποιος ειναι ο Ραιαν! Για εμας μιλαμε αποκλειστικα.

  20. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (28-04-2021)

  21. #57

    Default

    ενταξει και ο ραιαν δεν εμφανιστηκε σαν αλεξιπτωτιστης στο ρολο του ceo...Όπως επισης ειχε να διαχειριστει και ολη τη φαση με το κορονωιο, που δεν ειναι και λιγο πραγμα...

    Οπως και να χει δεν κρινω το εργο του ή τις δηλωσεις του κτλ...Το ειχα γραψει και εγω οτι ο Ραιαν εχει καβαλησει το κυμα της επιτυχιας του ps4...Απλά λεω οτι οταν τα κερδη ειναι αυτα που ειναι, ειναι λογικο ο Ραιαν να νοιωθει σιγουρια για τη θεση του...

    Επισης τα αποτελεσματα αυτα δειχνουν γιατι η σονι δεν παει (ακομα) στο συνδρομητικο μοντελο...Ειναι παρα πολλα τα άμεσα κερδη για να τα θυσιασει σε μια πολιτικη δημιουργιας συνδρομητικης βασης, οταν ηδη εχει μια τεραστια βαση χρηστων που της πληρωνουν συνδρομη με πολυ λιγοτερο κοστος (για τη σονι) απο μια συνδρομητικη βιβλιοθηκη...

  22. #58
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Καθηστε να εχουμε πρωτα επομενη γενια κονσολων... γιατι βλεπω να το ριχνουμε ολοι στο νετφλιξ...

  23. #59

    Default

    το 60 εκ πωλησεις σε ενα χρονο απο first party παιχνιδια, δεν ειναι εκπληκτικα μεγαλο νουμερο ? Αν θεωρησουμε οτι μιλαμε για πωλησεις κυριως παιχνιδιων στο 1ο χρονο της κυκλοφοριας τους, εκτος απο τα lous2, ghost of tsushima, spiderman, demon souls, mlb, sackboy. Ποια ξεχνάω?

  24. #60
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Δηλαδη θεωρεις οτι τα εξωφρενικα καλυτερα νουμερα του PS4 οφειλονται στο τι εκανε η Sony με το PS3? Δεν νομιζω. Οχι οτι δεν επαιξε ρολο. Αλλα τα νουμερα που εκανε το PS4 τα εκανε λογο ενος συνολου αποφασεων που πηρε η Sony και ηταν καιριες και σωστες. Ηταν το καλυτερο Hardware, ηταν το οτι η MS εχασε λιγο την μπαλα και φυσικα οτι ακολουθησε ενα τρελο κρεσεντο απο exclusive τιτλους μετα τα 2 πρωτα χρονια της ζωης του. Το τι κανεις μεσα στη τωρινη γενια δεν επηρεαζει μονο την επομενη, αλλιως το PS1 με βαση ποια γενια πουλησε και διελυσε τον ανταγωνισμο?

    Ο μεσος ορος δεν ασχολειται καν με αυτο το αντικειμενο και ο μεσος ορος δεν ξερει καν ποιος ειναι ο Ραιαν! Για εμας μιλαμε αποκλειστικα.
    Ακριβώς όπως το PS3 λογικά έπρεπε να πηγαίνει τρένο λόγω PS2 που ήταν και είναι η πιο επιτυχημένη home console, αλλά αντίθετα από την μέση της γενιάς και μετά πήρε μπροστά.
    Τώρα σαφώς το PS5 πουλαει λόγω PS4 αλλά σε 1-2 χρόνια θα φανεί τι αντίκτυπο θα έχουν οι αποφάσεις του Ράιαν.

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  25. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    Valkyre (28-04-2021)

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •