Page 10 of 11 FirstFirst ... 67891011 LastLast
Results 181 to 200 of 211

Thread: PlayStation 5 Launch Thread - Next Gen is Here!!!

  1. #181
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Μεγάλη απογοήτευση ο νέος ήχος των trophies.
    2 γενιές περάσαμε που είχαμε αυτό το ωραίο, satisfying και φενγκ-σουικό "κλινγκ" (εγώ το έχω βάλει μέχρι και ήχο μηνυμάτων στο κινητό)...
    Ποιος τρόμπας σκέφτηκε να το αλλάξει???

  2. The Following 4 Users Say Thank You to drifterx For This Useful Post:

    enstikto (26-11-2020),Leon_DiZ (26-11-2020),psx3 (26-11-2020),Snk (26-11-2020)

  3. #182
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    1) Βρήκε κανείς τρόπο να αλλάζει το theme/χρώμα (τίγκα μουντό το γκρι);

    Ξεψάχνισα τα πάντα στα μενού και δεν βρήκα τίποτα.

    2) Το UI μου δίνει την εντύπωση ότι είναι τροποποιημένο PDM (με αρκετές ελλείψεις μέχρι στιγμής και αχρείαστο rearranging λειτουργιών).

    3) Στα save data παρατήρησα ότι USB backup/restore επιλογή υπάρχει μόνο για PS4 games, όχι για του PS5. Είναι κάτι που υπήρχε από εποχής PS3.

    Αν και έχω PS+, δεν παύει να μου κάνει αρνητική εντύπωση. Προφανώς θέλουν να σπρώξουν περισσότερο κόσμο στο PS+, αλλά δεν είναι τρόπος αυτός.

    Ο σωστός τρόπος είναι να εμπλουτίσουν το PS+ Collection.

    4) Στο PSN profile που σου δείχνει τι παιχνίδια έχεις παίξει, όχι μόνο είναι λάθος κάποιες ώρες (μετράει και rest mode? πέρα από το pause σε menu που είναι λογικό ή την matchmaking αναμονή σε MP), αλλά σου δείχνει να έχεις παίξει παιχνίδια που δεν έπαιξες ποτέ!

    Επίσης κάποια παιχνίδια μου τα βγάζει 3 (!!!) φορές, π.χ. Uncharted 4 και με διαφορετικές ώρες το καθένα.

    Μόνο σε εμένα τα κάνει αυτά;

    5) Πλέον δεν υπάρχει η δυνατότητα να λειτουργεί η PS4 camera (για την HD/PS5 δεν ξέρω, δεν την έχω) ως μικρόφωνο. Μόνο από DualSense mic ή/και headset.

    Είναι κανονικά συνδεδεμένη με τον adaptor.

    6) Μετά από κάθε firmware update, κάνει κι ένα rebuild database. Πολύ γρήγορο όπως έχουμε πει, πάλι καλά.

    7) Επιλογή boost mode (α λα Pro) δεν βρήκα πουθενά, οπότε υποθέτω είναι ενεργοποιημένο by default για PS4/VR BC;

    Quote Originally Posted by drifterx View Post
    Νομίζω άλλαξε ο τρόπος που διαχειρίζεται το storage... Ενώ στο ps4 το παιχνίδι και το update του πήγαιναν στην κατηγορία games & apps, στο ps5 νομίζω ότι στο game & apps κρατάει το βασικό παιχνίδι και στο other κρατάει το update file. Αυτό θέλει περαιτέρω διερεύνηση, αλλά η ταχύτητα με την οποία αυξάνεται το other, με κάνει να πιστέψω αυτό.
    Αυτό το έκανε και στο PS4, τόσο στον εσωτερικό, όσο και στον εξωτερικό.

    Μάλιστα γινόταν και μπέρδεμα αν έκανες move ένα παιχνίδι.

    π.χ. το έκανες αρχικά install στον εσωτερικό, download/install και τα DLC.

    Μετά αν έκανες move το παιχνίδι στον εξωτερικό, τα DLC έμεναν στο Other του εσωτερικού!

    Θα προτιμούσα να ήταν πιο manual και λιγότερο αυτοματοποιημένο, δηλαδή να άνοιγε αυτό το ρημάδι το Other να δούμε τι ακριβώς έχει μέσα.

    Quote Originally Posted by nikosarg View Post
    Οσοι εχουν high end καρτες σε pc τα ξερουν ηδη. Το coil whine ειναι ενας συνεχης θορυβος που προερχεται απο τον ανεμιστηρα, ανεξαρτητου θερμοκρασιας, και ειναι αντιληπτο και στις default στροφες. Ειναι παρεργο των ανεμιστηρων μεγαλης διαμετρου και ελειπτικων fins. Σε τοση μαζικη παραγωγη υπαρχουν κομματια που κανουν αυτον τον συνεχης συχνοτητας θορυβο
    Coil whine δεν είναι ο συντονισμός πηνίων; Ο ανεμιστήρας έχει πολύ διαφορετική χροιά.

    Το coil whine είναι πιο υψίσυχνος θόρυβος.

    Σε μερικά μηχανήματα «λούζουν» τα πηνία με κάτι σαν κόλλα για να μην πάλλονται.

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Δείτε και αυτό

    https://twitter.com/Frank_Supercell/...348519424?s=20

    Edit: Εννοείται ότι έτσι δεν ακούγεται με την καμία. Απλά το είδα και το πόσταρα εδώ για τυχόν παρόμοιες καταστάσεις.
    Το λέει από κάτω ότι είναι ένα ξέμπαρκο αυτοκόλλητο που ρούφηξε το fan και έχει μαγκώσει εκεί:

    https://twitter.com/Frank_Supercell/...19442348519424

    Καλύτερα μην σου τύχει, γιατί δεν ξέρουμε και η Cometron τι απόθεμα έχει από spare consoles (λογικά όχι refurbished, είναι φρέσκια ακόμα).

    Quote Originally Posted by odytsak View Post
    Ισως λόγω συνήθειας, ίσως γέρασα και παραξένεψα αλλά προτιμώ το ui του PS4,
    για να δω ένα κρυφό τρόπαιο πατάω ένα σωρό κουμπιά αντί απλά τετράγωνο, τα ίδια και με τα ποσοστά στα τρόπαια, υπομενού στο υπομενού,
    τα μεγάλα εικονίδια μας φάγανε λες και είναι touch screen η τηλεόραση ή είμαστε τυφλοί.

    Και πολλά ακόμα που δεν τα θυμάμαι τώρα όπως να κάνεις switch account με μία κίνηση κλπ κλπ
    ίσως θέλει συνήθεια αλλά γενικώς προτιμώ τα απλοποιημένα πράγματα.
    Κι έλεγα μην είμαι ο μόνος! Κάνανε αναδιάταξη του PDM άνευ λόγου και αιτίας σε πολλά πράγματα. Μέχρι και το quick menu χαλάσανε.

    Αυτό με τις καρτέλες ψιλο-φαντεζί gimmick μου φαίνεται και ελπίζω να μην γεμίσουμε διαφημίσεις αργότερα.

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Και εγώ έχω θέμα με το coil whine, αλλά έχει τύχει να μου το κάνει μόνο σε PS4 games. Όταν παίζω PS5 games (ΜΚ11 και Astros) είναι εντελώς αθόρυβη η κονσόλα.
    Στο Crash μου το έκανε όταν κατέβαζε ένα update αλλού παιχνιδιού και εχθές στο Ghost of Tsushima μου το έκανε 2 φορές μέσα σε 3 ώρες.
    Κανει ένα θόρυβο για 4-5 δευτερόλεπτα και μετά πάλι αθόρυβη.
    Δεν είναι coil whine αυτό, μάλλον σπινιάρει το BD-ROM drive για DRM authentication (χαζομάρες, μια φορά θα έπρεπε να το κάνει και τέλος μέχρι να γίνει eject).

    Προσωπικά το Blu-Ray ουδέποτε με ενόχλησε σαν θόρυβος, με εξαίρεση ένα συγκεκριμένο PS4 που έτριζε.

    Quote Originally Posted by odytsak View Post
    Να ξέρατε τώρα που ανεβάζουμε φωτογραφίες πόσοι μας βρίζουν αγανακτισμένοι που μείναν στην απ'έξω
    είτε γιατί είναι ακόμη στο περίμενε είτε γιατί φάγανε άκυρο, κυρίως τα pre-orders του Κωτσόβολου.
    Για βρισίδια και φάπες είναι κάτι Αμερικανάκια YouTubers που σπάνε με σφυριά next-gen consoles για... views, ενώ ο κόσμος παρακαλάει να βρει ένα τεμάχιο διαθέσιμο.

    Quote Originally Posted by modecris View Post
    Εγω οταν το βλεπω ξαπλα νομιζω πως εχει παθει εγκεφαλικο. Αντιθετα ορθιο ειναι σαν μινιατουρα ουρανοξύστη στο Ντουμπάι!
    Εγώ όρθιο σε ράφι το έχω και χωρίς την βάση.

    Όρθιο πιστεύω έχει και το καλύτερο airflow.

    Εμφανισιακά θα συμφωνήσω απόλυτα ότι η κονσόλα κάνει "statement" ισχύος!

    Δεν χρειάζεται να ξέρεις από τεραφλόπια. Και μόνο που το βλέπει κάποιος, τέτοια αίσθηση του αποπνέει, ειδικά αν είναι όρθιο.

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Να πω κι εγώ την αλήθεια μου, δεν κατάλαβα τίποτα από 3D ήχο όταν τον ενεργοποίησα.

    Βέβαια, είχα συνδέσει πανάρχαια iPhone μαμά ακουστικά του 2015, λολ.

    Στο Astro δεν "βίωσα" κάτι το τρισδιάστατο στον ήχο πάντως.
    Τα ακουστικά που λες είναι ψείρες; Αν ναι, δεν είναι και ό,τι καλύτερο για 3D audio. Ιδανικά θέλει over-the-ear ακουστικά, να «σκεπάζουν» τα αυτιά σου.

    Ακόμα πάντως είναι κάπως άγουρο. Εγώ το έχω αφήσει στο default (3).

    Η πραγματική επανάσταση του Tempest Audio λογικά θα έρθει όταν υλοποιηθεί η υπόσχεση του Cerny για εξατομικευμένο training/HRTF profile ειδικά για το αυτί μας μέσω νευρωνικών δικτύων! Εκεί είναι που θα διαφοροποιηθεί ριζικά από άλλες 3D audio λύσεις της αγοράς.

    Τώρα πότε θα έρθει αυτό δεν ξέρω, ίσως αργήσει. Το PS app του μέλλοντος θα ζητάει μια φωτό, θα την στέλνουμε στο cloud και εκεί θα κάνει τα μαγικά της η τεχνητή νοημοσύνη.

    Quote Originally Posted by panos74gr View Post
    Λέτε να παίρνει τα πολλά κανάλια από 5.1 config και να τα κάνει 3d audio στα backwards compatible games;;;

    φοβερό θα είναι αυτό!!! και ισως ισχύει γιατί ειχα θέμα με τον ήχο στο detroit become human και kingdom come deliverance (δεν έκουγα τις φωνές, σαν να μην ειχα κεντρικό κανάλι) όταν τα άκουγα από την TV.
    Το παραδοσιακό 5.1/7.1 surround audio δεν έχει καμία σχέση με 3D audio.

    Στο 3D audio μιλάμε στην ουσία για μια «σφαίρα», υπάρχει δηλαδή ήχος που έρχεται και από πάνω και κάτω.

    Στο surround για να το πω απλά είναι σαν λουκουμάς/donut ή καλύτερα ένα επίπεδο στρογγυλό ταψί. Έχεις ήχο περιφερειακά, αλλά δεν υπάρχει ύψος!

    Σε αυτή την σφαίρα που λέω κάθε αντικείμενο (εξού και το object-based audio) έχει X, Υ, Ζ συντεταγμένες και το Compute Unit το επεξεργάζεται ως διάνυσμα.

    Περίπου δηλαδή όπως επεξεργάζεται η GPU τις κορυφές των τριγώνων (κι εκεί XYZ συντεταγμένες) ή ένα pixel (RGBA -> τα 3 χρώματα και 1 alpha channel για το transparency/εφέ διαφάνειας) ή την νευτώνεια φυσική (κι εκεί διανύσματα).

    Άπειρα τα πιθανά σενάρια χρήσης: από το να ακούς ήχους της φύσης (πουλάκια/βατράχια/κουνούπια/σμήνος μελισσών), μέχρι τα βήματα του αντιπάλου στο CoD ή TLOU clickers.
    Εκεί είναι η μαγκιά και έτσι προκύπτει η αληθοφάνεια (3D audio, όπως λέμε 3D graphics), αρκεί να υπάρχει το σωστό HRTF profile. Προς το παρόν μετράει το ear/genetic lottery για τις εντυπώσεις, υπομονή!

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Εχοντας πει αυτα, μην νομιζετε οτι το 3D audio θα αντικαταστησει ενα καλο home cinema ετσι? Ουτε καν. Ακομα και στο ηχοσυστημα μου βλεπω οτι το PS5 αποδιδει πολυ καλυτερο ηχο σε σχεση με το PS4 με πολυ πιο εντονο και σωστο surround sound.
    Εξαρτάται το home cinema. Αν μιλάμε για απλό surround, το ξεπερνάει άνετα. Έχω 7.1 HC από εποχής PS3 και πιστεύω η τελειοποιημένη εκδοχή του Tempest Audio θα του ρίχνει στα αυτιά.

    Αν μιλάμε για προσεκτικά στημένο και πανάκριβο Dolby Atmos setup (αξίας πολλών χιλιάδων ευρώ), όπου θα έχεις ηχεία παντού (ακόμα και στο ταβάνι!), εκεί το συζητάμε, αλλά πόσοι έχουν τέτοιο setup;

    Η αρχή λειτουργίας του binaural/3D audio είναι ότι έχουμε 2 αυτιά/δέκτες, όχι 10 σε όλο το κεφάλι μας.

    Οπότε κάνει simulate με ειδικές μαθηματικές εξισώσεις (HRTF) το ψηφιακό σήμα ήχου και εξάγει ένα ειδικά διαμορφωμένο stereo σήμα που ξεγελάει τον εγκέφαλο. Και είναι stereo γιατί έχουμε 2 αυτιά όπως είπα.

    ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: αν τα ακουστικά σας έχουν τίποτα λειτουργίες enhance/upmixing/surround, το κάνετε disable, γιατί θα καταστρέψει ποιοτικά το εισερχόμενο 3D audio σήμα της κονσόλας!

    Η επεξεργασία πρέπει να γίνει μια φορά μόνο (δηλαδή στην κονσόλα), όχι εις διπλούν.

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Στα 5 Presets του 3D ήχου (με default το 3) τι έχετε επιλέξει;

    Εμένα τα 2, 3, 4 μου φάνηκαν διαφορετικά και ταυτόχρονα "φυσικά/real" (!!), οπότε το άφησα στην default επιλογή 3 (νιώθοντας ότι έκανα την ενδιάμεση επιλογή).

    Οι επιλογές 1 και 5 μου φάνηκαν κάπως πιο "ξένες" στα αυτιά μου.
    Αυτό να σου πω την αλήθεια δεν κατάλαβα αν είναι το HRTF profile που μας είχαν υποσχεθεί.

    Κι εγώ στο 3 το άφησα όπως είπα, τα 4/5 πάνε πολύ ψηλά τον ήχο, το 3 είναι κάπου στην μέση και τα 1/2 τον πάνε κάτω.

    Στην ουσία δηλαδή μου έδωσε την εντύπωση ότι απλά ρυθμίζει το ύψος και τίποτα άλλο... το HRTF profile κάνει πολλά περισσότερα.

    Quote Originally Posted by ilias78 View Post
    Τι βράδυ πριν πάει για υπνο, το βγάζει απο εκει για να το πάρει μια αγκαλιά. Να του δωσει 2 γλυκα φιλακια κ να του πει ονειρα γλυκα.
    Έλα τώρα, πείτε την αλήθεια: πόσοι ΔΕΝ χαϊδέψατε στοργικά την κονσόλα πριν την τοποθέτηση;;;

  4. The Following 5 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    drifterx (26-11-2020),mihalis13 (26-11-2020),obione (28-11-2020),Stefanos (26-11-2020),Valkyre (26-11-2020)

  5. #183
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post

    Δεν είναι coil whine αυτό, μάλλον σπινιάρει το BD-ROM drive για DRM authentication (χαζομάρες, μια φορά θα έπρεπε να το κάνει και τέλος μέχρι να γίνει eject).

    Προσωπικά το Blu-Ray ουδέποτε με ενόχλησε σαν θόρυβος, με εξαίρεση ένα συγκεκριμένο PS4 που έτριζε.
    Ναι το ξέρω, το έγραψα μετά στα υπόλοιπα post μου. Το θέμα είναι οτι το κάνει και ας μην παίζω το παιχνίδι που έχω στο cd και παίζω κάποιο digital.
    Οταν παίζω PS5 games πάντως δεν σπινιάρει το cd.
    Spoiler!

  6. #184
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Οπως ξερετε που και που την ωρα που παιζεις disc game το δισκακι θα σπιναρει για 5-6 δευτερολεπτα και μετα απολυτη ησυχια. Επισης στο Demon Souls το δισκακι σπιναρει πολυ εντονα σε σχεση με το Miles Morales, τοσο πολυ που καταληγει να συντονιζει και καποιο πλαστικο μερος της κονσολας. Το εχει αλλος αυτο?

    Βασικα το πρωτο σκελος ειναι η μεγαλη απορρια μου. Γιατι να το κανει συνεχεια αυτο το πραγμα? Μια φορα δεν αρκει? ΠΟιος ο λογος?

    - - - Updated - - -

    Τσακαλε ειδα παρελαβες! Επρεπε να μας το πεις μετα την οδυσσεια που περασες! ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ!

  7. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    obione (01-12-2020)

  8. #185
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Οπως ξερετε που και που την ωρα που παιζεις disc game το δισκακι θα σπιναρει για 5-6 δευτερολεπτα και μετα απολυτη ησυχια. Επισης στο Demon Souls το δισκακι σπιναρει πολυ εντονα σε σχεση με το Miles Morales, τοσο πολυ που καταληγει να συντονιζει και καποιο πλαστικο μερος της κονσολας. Το εχει αλλος αυτο?

    Βασικα το πρωτο σκελος ειναι η μεγαλη απορρια μου. Γιατι να το κανει συνεχεια αυτο το πραγμα? Μια φορα δεν αρκει? ΠΟιος ο λογος?

    .
    - - - Updated - - -

    Τσακαλε ειδα παρελαβες! Επρεπε να μας το πεις μετα την οδυσσεια που περασες! ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ!

    Το παρον προβλημα περιμενουμε να διορθωθει λογικα μελλοντικα,μεσω καποιου update.Το σπιναρισμα που κανει συνεχως ειναι μαλλον για να κανει καποιο ελεγχο στο παιχνιδι? Με λιγα λογια με εχει ξενερωσει τοσο πολυ αυτο το χαρακτηριστικο,που αναγκαζομαι να προβω μονο σε digital αγορες αυτο το διαστημα

  9. #186
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by spartan View Post
    Το παρον προβλημα περιμενουμε να διορθωθει λογικα μελλοντικα,μεσω καποιου update.Το σπιναρισμα που κανει συνεχως ειναι μαλλον για να κανει καποιο ελεγχο στο παιχνιδι? Με λιγα λογια με εχει ξενερωσει τοσο πολυ αυτο το χαρακτηριστικο,που αναγκαζομαι να προβω μονο σε digital αγορες αυτο το διαστημα
    Χαχα, λες να το κάνει επίτηδες η Sony;

    Κάποιο bug θα είναι που λογικά θα φτιαχτεί σε επόμενο firmware update, υπομονή...

  10. #187
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Τσακαλε ειδα παρελαβες! Επρεπε να μας το πεις μετα την οδυσσεια που περασες! ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ!
    Ελπίζω και εύχομαι να μη του χαλάσανε την διάθεση για PS5 gaming, να ξεπεράσει την ξενέρα που έφαγε και να το ευχαριστηθεί.

  11. The Following User Says Thank You to odytsak For This Useful Post:

    psx3 (27-11-2020)

  12. #188
    PS4forums Addict tsakali GR's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,662
    PSN ID
    tsakali_gr
    Name
    Γιώργος

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    - - - Updated - -
    Τσακαλε ειδα παρελαβες! Επρεπε να μας το πεις μετα την οδυσσεια που περασες! ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ!
    Quote Originally Posted by odytsak View Post
    Ελπίζω και εύχομαι να μη του χαλάσανε την διάθεση για PS5 gaming, να ξεπεράσει την ξενέρα που έφαγε και να το ευχαριστηθεί.
    Παιδιά ειλικρινά τώρα βρήκα χρόνο να κάτσω κάπως με ηρεμία.

    Ναι παρέλαβα χθες το απόγευμα στις 18.00. Το δέμα το έφερε στην πόρτα μου ο ίδιος ο συνιδρυτής της Instacar (της εταιρείας που είχαν μισθώσει για τις παραδόσεις) αφού προηγήθηκαν τηλεφωνήματα μαζί του και μεσολάβησε ο ίδιος να βρεθεί το δέμα στον Κωτσόβολο. Καλό παιδί, ένας νεαρός startupper είναι. Δεν ξέρω τι να σας πρωτο-πω, γενικά μεγάλο σήριαλ. Το πρωί της Πέμπτης δημοσίευσα (με ενδοιασμό) το post σε ένα κλειστό Facebook Group Digital Marketing & E-commerce όπου είμαστε 10.000 στελέχη της αγοράς και έγινε χαμός. Πολλά σχόλια, παραγωγική κουβέντα, άνθρωποι που έχουν περάσει ή περνάνε παρόμοιες εμπειρίες.

    Όπως ήταν αναμενόμενο, το post προφανώς είχε αποτέλεσμα να ασχοληθεί κάποιος κατάλληλος άνθρωπος, γιατί δημιούργησε ripples σε πολλά επίπεδα στην εταιρεία και σε ανθρώπους του χώρου.

    Σκεφτείτε, κάποια στιγμή αργά το απόγευμα και αφού πρώτα φρόντισαν να μου παραδώσουν το δέμα, τοποθετήθηκε επίσημα σε σχόλιο και άνθρωπος του Κωτσόβολου από το τμήμα επικοινωνίας.
    Βάζω ενδεικτικά την απάντηση τους και την ανταπάντησή μου (γιατί η όλη κουβέντα είναι ένα τεράστιο facebook comment thread) για να είμαι δίκαιος και να δείτε και την άλλη πλευρά.

    καλησπέρα.

    Θα ήθελα να τοποθετηθώ στο συγκεκριμένο άρθρο εκπροσωπώντας την εταιρία. Ό,τι και να έχει συμβεί σε ένα αγοραστικό ταξίδι, σκοπός μας είναι να διασφαλίζουμε τη μεγαλύτερη δυνατή ικανοποίηση του πελάτη. Και αν κάτι πάει στραβά, δουλειά μας είναι να το διορθώσουμε. Σύμφωνα με το παραπάνω, η ευθύνη για μία κακή εμπειρία είναι όλη δική μας και δεν μεταβιβάζεται. ‘Όποιες κι αν είναι οι συνθήκες. Την προκειμένη περίοδο οι συνθήκες είναι όντως δύσκολες για όλους. Και για τις εταιρείες που έπρεπε να ανταποκριθούμε σε ένα δεύτερο lockdown αλλάζοντας κατά πολύ το operational μοντέλο μας αλλά και για τους ανθρώπους που βιώνουν μια δύσκολη και πιεσμένη καθημερινότητα. Επιπλέον, το δίμηνο Νοεμβρίου – Δεκεμβρίου είναι με διαφορά η πιο εμπορική περίοδος της χρονιάς λόγω Black Friday και Χριστουγέννων και επιπλέον συμπεριλαμβάνει σημαντικά λανσαρίσματα όπως το PS5 και το iPhone 12, άρα είναι από τη φύση του εξαιρετικά απαιτητικό, πολλαπλάσια δε περισσότερο με κλειστά καταστήματα.

    Εμείς από την πλευρά μας ως εταιρία έχουμε κάνει ό,τι είναι δυνατόν για να ανταποκριθούμε στη νέα αυτή συνθήκη τόσο για την ασφάλεια του προσωπικού αλλά και για την απρόσκοπτη λειτουργία της εταιρίας και την εξυπηρέτηση των πελατών μας καθώς εμπορευόμαστε και είδη πρώτης ανάγκης όπως ψυγεία, προϊόντα θέρμανσης κλπ. Παίρνουμε αυστηρά μέτρα προστασίας για τους εργαζόμενους της εταιρίας. Τους διαβεβαιώνουμε ότι είμαστε δίπλα τους με συγκεκριμένες πράξεις, όχι με λόγια. Κλείνουμε 94 καταστήματα. Τριπλασιάζουμε τη δύναμη του call center μας. Κάνουμε extreme stress tests στο site μας και στα συστήματά μας για να μπορέσουν να στηρίξουν την πολύ αυξημένη κίνηση. Επικοινωνούμε με πελάτες που είχαν αγοράσει ένα προϊόν με παράδοση από κατάστημά μας (για να τροποποιήσουμε τη μέθοδο και τον χώρο παράδοσης. Είχαμε ήδη κλείσει συμφωνία με 20 εταιρίες courier σε όλη τη χώρα, είχαμε αλλάξει όλα τα συστήματα διαχείρισης των αποθεμάτων μας σε 2 κεντρικές αποθήκες και 74 καταστήματα μας, είχαμε μισθώσει έναν πολύ μεγάλο αριθμό μικρών φορτηγών για κατ’ οίκον παραδόσεις από δικούς μας εργαζόμενους κοκ. Συνολικά από το πρώτο lockdown μέχρι σήμερα έγιναν πάνω από 50 θεσμικές δράσεις, πρωτοβουλίες, αναβαθμίσεις σε συστήματα, εξοπλισμό, διαδικασίες και εκπαιδεύσεις για να αντικαταστήσουμε τα 94 από τα 96 σημεία πώλησης και customer support.

    Η πραγματικότητα είναι ότι το call center μας απαντά από 20 έως 30 χιλιάδες κλήσεις τη μέρα, είχαμε γύρω στα 3 εκατομμύρια επισκέπτες στο web site μας σε μία εβδομάδα, κάνουμε περισσότερες από 24.000 παραδόσεις καθημερινά και όλοι μας δουλεύουμε σκληρά με τη βεβαιότητα ότι στο τέλος θα ικανοποιήσουμε τους πελάτες μας περισσότερο από ποτέ.

    Είναι όλα τέλεια; Μακάρι να ήταν τόσο εύκολο. Εν μια νυκτί οι πελάτες που επισκέπτονταν ένα κατάστημα και συνομιλούσαν με συναδέλφους για παραγγελία αλλά και για επίλυση ενός πιθανού προβλήματος, πλέον έπρεπε να απευθυνθούν στο call center. Αυτή είναι η πραγματικότητα. Εκατοντάδες χιλιάδες επαφές μεταφέρθηκαν σε ανθρώπους που δουλεύουν από το σπίτι τους, στις αποθήκες, στον δρόμο.

    Παρόλα αυτά δίνουμε ό,τι είναι τεχνολογικά και ανθρώπινα δυνατόν και είμαστε σίγουροι ότι θα τα καταφέρουμε. Όλοι οι πελάτες μας θα εξυπηρετηθούν, η συντριπτική πλειοψηφία μέσα σε μία με τρεις μέρες. Για την αναμονή στο τηλεφωνικό κέντρο, την πιθανή καθυστέρηση απάντησης σε γραπτή επικοινωνία (email, social media) ή σε ειδικές περιπτώσεις σε παραδόσεις παρακαλούμε για την κατανόησή σας σε μια πιεστική κατάσταση που βιώνουμε όλοι μας σαν συνέπεια μίας ιστορικής δυσκολίας που λέγεται πανδημία.

    Ελπίζω να ξεπεράσουμε όλοι τις επιπτώσεις αυτής της υγειονομικής, ψυχολογικής, οικονομικής και κοινωνικής καταιγίδας και να βγούμε υγιείς και δυνατοί απ’ αυτήν.

    Απολογούμαι ως εκπρόσωπος της εταιρίας αν δεν ικανοποιήσαμε τις προσδοκίες σας αλλά και για την ευκαιρία που μου δώσατε για να εκθέσω και την άλλη όψη.
    Το ζήτημα είναι ότι δεν έπρεπε να φτάσουμε σε αυτό το σημείο. Αν και ήδη πολύς κόσμος είχε γράψει στα σχόλια, αφού πήρα το δέμα, απάντησα κι εγώ στην κυρία από τον Κωτσόβολο.

    Αγαπητή κυρία xxx,

    Σας ευχαριστώ για την μακροσκελή και αναλυτική απάντησή σας. Εκτιμώ συμπληρώνει ιδανικά το παζλ. Με χαροποιεί, επίσης, γιατί εκτός από το ότι εργαζόμαστε στον ίδιο κλάδο, παρατηρώ από το βιογραφικό σας ότι μοιραζόμαστε και τον ίδιο ρόλο στο κομμάτι της Επικοινωνίας.

    Πιστεύω, όπως λέτε κι εσείς, ότι μας δίνετε την άλλη όψη του νομίσματος, την οποία προσωπικά γνωρίζω πάρα πολύ καλά όπως ανέφερα και στο post, λόγω της πορείας μου σε επιχειρήσεις του χώρου. Αντιλαμβάνομαι απόλυτα ποια είναι η πραγματικότητά σας και συμμερίζομαι την αγωνία, την πίεση και τις δυσκολίες της εποχής που ζούμε, εν μέσω lockdown. Ομοίως το ίδιο πιστεύω ότι ισχύει για αρκετό κόσμο που αγοράζει από εσάς και φυσικά για τα μέλη του Nation εδώ στο group, που όλοι μαζί βιώνουμε τις επαγγελματικές προκλήσεις αυτό το διάστημα.

    Για την ιστορία πριν από λίγη ώρα η παραγγελία μου παραδόθηκε, χάρη στη βοήθεια της Instacar. Άλλωστε, η ομάδα της Instacar ήταν εκείνη που βοήθησε εξαρχής να εντοπιστεί το σφάλμα, επικοινώνησαν σήμερα μαζί μου, προφανώς μίλησαν και μαζί σας και έγινε η απαραίτητη συνεννόηση για να βρεθεί άκρη. Μάλιστα, το δέμα μου το παρέδωσε ο ίδιος ο κ. xxx συνιδρυτής της Instacar και επικροτώ το γεγονός ότι "λέρωσε τα χέρια του" για να επιλυθεί το ζήτημα.

    Επιτρέψτε μου, ωστόσο, να σημειώσω γρήγορα κάποια πράγματα:

    - Το γεγονός ότι κάνουμε αυτήν την κουβέντα εδώ, στα σχόλια ενός κλειστού Facebook Group, καταδεικνύει νομίζω την ουσία του προβλήματος. Όλα αυτά τα αυθεντικά και αληθινά πράγματα που μας περιγράφετε, ήρθαν στην επιφάνεια με αφορμή το παράπονο ενός καταναλωτή. Υπάρχουν δεκάδες άλλοι πελάτες σας αυτήν τη στιγμή, που "ζουν το δράμα" τους μια ημέρα πριν την Black Friday, χωρίς να έχουν τη δυνατότητα να το χειριστούν όπως εγώ. Κι είναι άξιοι της εξυπηρέτησης που επιλέγει κάθε επιχείρηση να τους παρέχει ή... της μοίρας τους.

    - Ας είμαστε ειλικρινείς, η λύση ήρθε γιατί έτυχε να είμαι άνθρωπος του χώρου. Διέθετα τη γνώση, το δίκτυο γνωριμιών (δείτε μόνο πόσα κοινά contacts έχουμε σε LinkedIn & Facebook), ενδεχομένως τον τρόπο και τα μέσα, ώστε να μοιραστώ την περίπτωσή μου στοχευμένα. Κι αυτό έκανε τη διαφορά, διότι πιθανόν έτσι καταλήξαμε να απαντάτε εσείς και να ασχοληθείτε η ίδια ή κάποιος άλλος συνάδελφός σας, που είδε ή έφτασε στα αυτιά του το case. Αυτό μας οδηγεί στο ερώτημα, γιατί φτάσαμε εδώ;

    - Στα screenshots των επικοινωνιών θα διαπιστώσατε φαντάζομαι πόσο προσπάθησα να κάνω υπομονή, να δείξω την κατανόηση που τονίζετε και έμμεσα να βοηθήσω τους συναδέλφους σας να αποκλιμακωθεί η κατάσταση. Είμαι στη θέση σας. Έχω βρεθεί στη δική σας πλευρά. Είμαι όμως και καταναλωτής και είστε ένα καταναλωτικό brand. Αυτό, λοιπόν, δεν αναιρεί το γεγονός ότι η εμπειρία μου ως καταναλωτής ήταν απαράδεκτη, αν λάβουμε υπόψη το μέγεθος της εταιρείας και το όνομα του brand.

    Για το τέλος, κάτι απλό: αν σε όλα τα touchpoints που προσπάθησα να επικοινωνήσω, ενδιαφερόταν περισσότερο και με έπαιρνε κάποιος ένα τηλέφωνο και μου έλεγε, "πνιγόμαστε και γίνεται χαμός, κάτι έχει πάει λάθος, κρατάμε όμως τα στοιχεία σας, ψάχνουμε το δέμα, δώστε μας λίγο χρόνο να εντοπίσουμε τι γίνεται και θα σας καλέσουμε", πιθανόν η ιστορία θα τελειώνε εκεί.

    Η τροπή θα ήταν εντελώς διαφορετική. Από την άλλη, μάλλον δε θα μιλούσαμε τώρα εδώ. Άρα, πιστεύω κάτι διδακτικό και παραγωγικό βγήκε από όλα αυτά.

    Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σας και την απάντησή σας.
    Καλή δύναμη!
    Σκεφτόμουν από εβδομάδα να γράψω ένα post mortem για την ιστορία. Αν βρω το χρόνο και το κουράγιο βασικά, θα το κάνω.

    Για να σας απαντήσω Οδυσσέα και Δημήτρη, ναι, η ξενέρα με τη φάση είναι απερίγραπτη. Το PS5 είναι ακόμα στο κουτί του από την Πέμπτη το απόγευμα, απλά το έβγαλα από το κουτί του Κωτσόβολου.
    Ειλικρινά με όλο αυτό δεν έχει μείνει καθόλου ενθουσιασμός, θέλω να ελπίζω τώρα ΣΚ που θα ηρεμήσω και από τη δουλειά, θα βρω όρεξη να ασχοληθώ.

    Εύχομαι καλό κουράγιο και υπομονή σε όσους δεν έχουν πάρει ακόμη κονσόλα και ταλαιπωρούνται και έχω να πω, παραμείνετε ψύχραιμοι, πιέστε με ωραίο τρόπο και μην σταματάτε να ελπίζετε.

    Η ευγένεια και η επιμονή δουλεύουν. Απλά δεν θα έπρεπε να μας οδηγούν εκεί.

    Cheers mate. In PlayStation we love.

    Click image for larger version. 

Name:	PS5.jpg 
Views:	130 
Size:	129.7 KB 
ID:	12620
    Last edited by tsakali GR; 28-11-2020 at 02:09.

  13. The Following 22 Users Say Thank You to tsakali GR For This Useful Post:

    Dimitris_ (28-11-2020),djpar (28-11-2020),ilias78 (28-11-2020),jimspy (28-11-2020),jk_blue_tiger (28-11-2020),johnnyman25 (28-11-2020),Kapa (28-11-2020),Lefteris_X (28-11-2020),Leon_DiZ (28-11-2020),mihalis13 (28-11-2020),Nodens (28-11-2020),ntsmrtz (28-11-2020),obione (28-11-2020),odytsak (28-11-2020),PDS (28-11-2020),psx3 (28-11-2020),Slay (28-11-2020),Snk (28-11-2020),spartan (28-11-2020),toninio (28-11-2020),Valkyre (28-11-2020),Viper (28-11-2020)

  14. #189
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Χαχα, λες να το κάνει επίτηδες η Sony;

    Κάποιο bug θα είναι που λογικά θα φτιαχτεί σε επόμενο firmware update, υπομονή...
    Να σου πω την αληθεια το σκεφτηκα αυτο.,αλλα μαλλον ειναι κλασικο μπαγκ του καινουργιου λειτουργικου οπως σωτα αναφερεις.
    Ενος λειτουργικο που εχει φταιχτει εξ ολοκληρου απο την αρχη για το ps5

  15. #190
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Εγώ να βγω λίγο off topic και να πω πως αυτά τα pr ιλικια της κυρίας του κωτσο με αηδιάζουν. Κάνανε τα πάντα και η ασφάλεια και οι εργαζόμενοι. Για μένα αν θες να είσαι μεγάλο μαγαζί τότε παίρνεις δικά σου φορτηγά και εκτελείς τις παραγγελίες σου, δεν αφήνεις τους πελάτες σου να περιμένουν μια acs (που πληρώθηκε από το κράτος για να επιζήσει και έδινε τα δέματα σε taxi για να προλάβουν... Που ο ταξιτζής έλεγε κατέβα κάτω να πάρεις το δέμα γιατί εγώ δεν ανεβαίνω με ένα υφακι μεγιστάνα...true story). Δίνεις χρήμα και ξεκινάς με λίγα φορτηγά και σιγά σιγά επεκτείνεις τον στόλο σου. Το αντίπερα μαγαζί έχει δικά του φορτηγά, το ps5 έφτασε στην ώρα του, με πήραν και τηλέφωνο πριν χτυπήσουν κουδούνι όπως ζήτησα και όλα αυτά 8+ το πρωί 19/11. Επίσης για να τσεκάρω αν ήταν τυχαίο γεγονός παράγγειλα κάποια άλλα πραγματάκια κόστους κοντά στα 30€ την Δευτέρα με ενημέρωση από το site ότι μπορεί να παραδοθεί το δέμα 1/12, Παρασκευή με ειδοποίηση SMS ήταν σπίτι μου και πάλι με κάλεσαν πριν την παράδοση για ενημέρωση... Και ναι ένα δέμα κόστους 30€ παραδόθηκε με φορτηγό της εταιρείας. Όσο για τον κωτσο για να κλείσω, είχα κάνει Pre-order το ps5, χωρίς ενημέρωση με μια αναπάντητη κλήση ένα Σάββατο και έχοντας ξεγράψει την παραλαβή διότι δεν είχα δώσει ούτε 1€, βλέπω στο site τους ότι κινείται διαδικασία να παραλάβω. Προσπάθησα να το δώσω σε συμφορουμιτη και ο ίδιος κάλεσε (κάνοντας εμένα) για να γίνει παραλαβή σπίτι του. Του απάντησαν ότι θα ενημερώσουν την μεταφορική να αλλάξει η διεύθυνση. Η ημέρα έφτασε και λαμβάνω SMS απο αριθμό που δεν μπορώ να απαντήσω ότι θα παραλάβω. Μετά από αρκετή ώρα ο courier έρχεται στο σπίτι μου, με καλεί γιατί δεν βρίσκει κουδούνι και μου λέει να παραλάβω, αφού αλλάζω τα στοιχεία παραλαβής και δέχεται του λέω ότι πληρωμή θέλω με POS... Όχι κύριε εγώ δέχομαι μονο μετρητά, μα του λέω απαγορεύεται να σου δώσω 575€ (ps5 + εγγύηση) στο χέρι... Τπ για να μην κουράζω το ακύρωσα και τελείωσε. Μετά από 3 μέρες λαμβάνω την απόδειξη αγοράς του ps5 με την εγγύηση στο email μου. Ότι και να πω είναι λίγο, ανοργάνωτη εταιρεία φουλ για μένα

  16. #191
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Παιδιά είναι ανάλογα την περίπτωση. Κάπου θα μείνεις ευχαριστημένος από τον Κωτσόβολο κάπου από το Πλαίσιο κάπου από τον Γερμανό.
    Πχ επείδη για το πλαίσιο ακούω καλά λόγια τώρα (και εμένα μια παραγγελία μου την έφερε γρήγορα μέσα σε 3 μέρες από όταν την παρήγγειλα, αλλά το μήνυμα έλεγε μέχρι τις 11 το πρωί και τελικά ήρθαν 17.30 το απόγευμα). Στην προηγούμενη καραντίνα από το Πλαίσιο μια παραγγελία ακόμα την περιμένω, ευτυχώς δεν την είχα πληρώσει. Αυτοί επέμεναν πως μου την έχουν παραδώσει, ε δεν ασχολήθηκα περαιτέρω.
    Τώρα πχ με τον Κωτσόβολο το μήνυμα έλεγε 10-11.40 και ο άνθρωπος από την instacar με πήρε τηλέφωνο 10 παρα 5 και μου είπε σε 5 λεπτά θα είμαι σε εσάς. Εγώ προσωπικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος.
    Είναι περίεργη η περίοδος τώρα λόγω lockdown και τα κούριερ έχουν τρελό τρέξιμο.
    Πάρη όσο αυτό με το ταξί δεν ξέρω με τι ύφος μίλησε αλλά γενικά τα κούριερ έχουν οδηγία να μην ανεβαίνουν στα σπίτια αλλά να περιμένουν κάτω. Παντως με ταξί έχουν συνεργαστεί οι περισσότερες αλυσίδες και στην προηγούμενη καραντίνα και σε αυτή.
    Και τώρα προχθές παράγγειλα το βράδυ κάτι ακουστικά για τον αδερφό μου από Κωτσόβολο, εχθές ήδη τα έδωσαν στον κούριερ.
    Αντίθετα ένα κινητό που είχα παραγγείλει τον Αύγουστο περίμενα 1 μήνα γιατί ήταν σε έλλειψη...
    Εγώ πχ απο αλυσίδες είμαι φουλ απογοητευμένος από τα Public γιατί πολλές φορές δεν με έχουν εξυπηρετήσει (ενώ παλαιότερα πήγαινα με κλειστά τα μάτια στα P) οπότε αποφάσισα να μην αγοράζω πλέον από Public (όσο το δυνατόν είναι εφικτό).
    Τώρα έχω τρελό πρόβλημα με τα Media Markt. Πριν 2-3 μήνες έκαναν αναβάθμιση στο site τους (όπως μου είπαν) και το pre order της συλλεκτικής του Cyberpunk φαίνεται ακυρωμένο. Έχω μιλήσει άπειρες φορές μαζί τους και άκρη δεν έχω βγάλει. Πάλι καλά έχω κάνει και αλλού παραγγελία οπότε θα περιμένω από εκεί (Πλαίσιο συγκεκριμένα). Και γενικά το προτιμώ το Media λόγω πόντων yellows από την Πειραιώς, αλλά και με το PS5 δεν μου πέρναγε την παραγγελία που προσπαθούσα και διάλεξα Κωτσόβολο.
    Γενικά με οποιοδήποτε κατάστημα μία φορά μπορεί να εξυπηρετηθείς άψογα την επόμενη όμως να έχεις πρόβλημα.
    Spoiler!

  17. #192
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Παιδιά είναι ανάλογα την περίπτωση. Κάπου θα μείνεις ευχαριστημένος από τον Κωτσόβολο κάπου από το Πλαίσιο κάπου από τον Γερμανό.
    Πχ επείδη για το πλαίσιο ακούω καλά λόγια τώρα (και εμένα μια παραγγελία μου την έφερε γρήγορα μέσα σε 3 μέρες από όταν την παρήγγειλα, αλλά το μήνυμα έλεγε μέχρι τις 11 το πρωί και τελικά ήρθαν 17.30 το απόγευμα). Στην προηγούμενη καραντίνα από το Πλαίσιο μια παραγγελία ακόμα την περιμένω, ευτυχώς δεν την είχα πληρώσει. Αυτοί επέμεναν πως μου την έχουν παραδώσει, ε δεν ασχολήθηκα περαιτέρω.
    Τώρα πχ με τον Κωτσόβολο το μήνυμα έλεγε 10-11.40 και ο άνθρωπος από την instacar με πήρε τηλέφωνο 10 παρα 5 και μου είπε σε 5 λεπτά θα είμαι σε εσάς. Εγώ προσωπικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος.
    Είναι περίεργη η περίοδος τώρα λόγω lockdown και τα κούριερ έχουν τρελό τρέξιμο.
    Πάρη όσο αυτό με το ταξί δεν ξέρω με τι ύφος μίλησε αλλά γενικά τα κούριερ έχουν οδηγία να μην ανεβαίνουν στα σπίτια αλλά να περιμένουν κάτω. Παντως με ταξί έχουν συνεργαστεί οι περισσότερες αλυσίδες και στην προηγούμενη καραντίνα και σε αυτή.
    Και τώρα προχθές παράγγειλα το βράδυ κάτι ακουστικά για τον αδερφό μου από Κωτσόβολο, εχθές ήδη τα έδωσαν στον κούριερ.
    Αντίθετα ένα κινητό που είχα παραγγείλει τον Αύγουστο περίμενα 1 μήνα γιατί ήταν σε έλλειψη...
    Εγώ πχ απο αλυσίδες είμαι φουλ απογοητευμένος από τα Public γιατί πολλές φορές δεν με έχουν εξυπηρετήσει (ενώ παλαιότερα πήγαινα με κλειστά τα μάτια στα P) οπότε αποφάσισα να μην αγοράζω πλέον από Public (όσο το δυνατόν είναι εφικτό).
    Τώρα έχω τρελό πρόβλημα με τα Media Markt. Πριν 2-3 μήνες έκαναν αναβάθμιση στο site τους (όπως μου είπαν) και το pre order της συλλεκτικής του Cyberpunk φαίνεται ακυρωμένο. Έχω μιλήσει άπειρες φορές μαζί τους και άκρη δεν έχω βγάλει. Πάλι καλά έχω κάνει και αλλού παραγγελία οπότε θα περιμένω από εκεί (Πλαίσιο συγκεκριμένα). Και γενικά το προτιμώ το Media λόγω πόντων yellows από την Πειραιώς, αλλά και με το PS5 δεν μου πέρναγε την παραγγελία που προσπαθούσα και διάλεξα Κωτσόβολο.
    Γενικά με οποιοδήποτε κατάστημα μία φορά μπορεί να εξυπηρετηθείς άψογα την επόμενη όμως να έχεις πρόβλημα.
    Έχω παραλάβει courier και έρχονται κανονικά σπίτι όπως τα delivery φαγητού. 2 φορές έτυχε να το φέρει ταξί και μου χτύπησε και μου είπε έλα κατέβα να το πάρεις. Γενικά για να κλείσω από πλευράς μου το θέμα, θεωρώ την τακτική του πλαισίου (δηλαδή να έχει δικά του φορτηγά) πολύ σωστή και εν τέλη φάνηκε και στα 2 lockdown στην περίπτωση μου.
    Αναφέρω το πλαίσιο γιατί αυτό έχει δικά του φορτηγά, ο κωτσο νομίζω έχει άλλα κάνει μόνο για μεταφορές μεγάλων αντικειμένων (ψυγεία, κουζίνες, τηλεοράσεις κλπ)

  18. #193
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Quote Originally Posted by djpar View Post
    Έχω παραλάβει courier και έρχονται κανονικά σπίτι όπως τα delivery φαγητού. 2 φορές έτυχε να το φέρει ταξί και μου χτύπησε και μου είπε έλα κατέβα να το πάρεις. Γενικά για να κλείσω από πλευράς μου το θέμα, θεωρώ την τακτική του πλαισίου (δηλαδή να έχει δικά του φορτηγά) πολύ σωστή και εν τέλη φάνηκε και στα 2 lockdown στην περίπτωση μου.
    Αναφέρω το πλαίσιο γιατί αυτό έχει δικά του φορτηγά, ο κωτσο νομίζω έχει άλλα κάνει μόνο για μεταφορές μεγάλων αντικειμένων (ψυγεία, κουζίνες, τηλεοράσεις κλπ)
    Πάντως αυτή τη βδομάδα παρέλαβε φίλος τηλεόραση από Πλαίσιο με courier (Delatolas Cargo)

    Sent from my ELE-L29 using Tapatalk


  19. #194
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    ^^Το Πλαισιο έχει δικά του φορτηγά όμως συνεργάζεται και με διάφορες μεταφορικές για να μπορέσει να εξυπηρετήσει μεγαλύτερο όγκο παραγγελιών όπως για παράδειγμα αυτή την εβδομαδα λόγω των εκπτώσεων για την Black Friday


  20. #195
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Τυχερός:

    Opened a Digital PS5 only to get a disc version

    https://www.reddit.com/r/PS5/comment..._disc_version/



    Γενικά είναι αρκετοί από ό,τι διαβάζω, αλλά δεν ξέρεις αν θα σου κάτσει η λοταρία να πεις παίρνω "digital" να γλιτώσω €100...

    Συν ότι οι retailers δεν θέλουν να στοκάρουν digital-only consoles (και δικαίως).

    Ένας θεός ξέρει τι παίχτηκε με τα logistics της Sony!

  21. #196
    Editor Kapa's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Κορυδαλλος
    Posts
    4,126
    PSN ID
    NMExK4PAS
    Name
    Γιωργος

    Default

    Το θέμα είναι τι γίνεται με την εγγύηση σε αυτή τη περίπτωση.

    Λογικά άλλο serial έχει το κουτί και άλλο η κονσόλα. Οπότε με την απόδειξη αγοράς θα γίνει μπέρδεμα.

  22. The Following User Says Thank You to Kapa For This Useful Post:

    Giannis1979 (01-12-2020)

  23. #197
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by Kapa View Post
    Το θέμα είναι τι γίνεται με την εγγύηση σε αυτή τη περίπτωση.

    Λογικά άλλο serial έχει το κουτί και άλλο η κονσόλα. Οπότε με την απόδειξη αγοράς θα γίνει μπέρδεμα.
    Τώρα που είπες για serial. Εγώ κοιτάω την κονσόλα και το κουτί και άκρη δεν βγάζω με τους αριθμούς. Η Εκτός αν είναι στα barcode.

  24. #198
    Editor Kapa's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Κορυδαλλος
    Posts
    4,126
    PSN ID
    NMExK4PAS
    Name
    Γιωργος

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Τώρα που είπες για serial. Εγώ κοιτάω την κονσόλα και το κουτί και άκρη δεν βγάζω με τους αριθμούς. Η Εκτός αν είναι στα barcode.

  25. #199
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Τους αριθμους τους βλέπω αλλά σε σχέση με το κουτί μου φαίνεται ότι δεν συμβαδίζουν. Γι αυτό ρωτάω αν εσείς τους ταιριάξατε με κάποιο τρόπο.

  26. #200
    Editor Kapa's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Κορυδαλλος
    Posts
    4,126
    PSN ID
    NMExK4PAS
    Name
    Γιωργος

    Default

    Λογικά αυτός που αναγράφεται εδώ. Sorry δεν έχω κονσόλα για να το δω.


Page 10 of 11 FirstFirst ... 67891011 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •