Page 2 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 21 to 40 of 110

Thread: PS5 Compatible SSD's

  1. #21
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Ναι μπορεί, usb 3.0 και στα 100 MB/s give or take.

    Αν και είναι γνωστό ας το ξαναπώ: μόνο για να παίζεις παιχνίδια ps4 ή να αντιγράψεις -όχι να παίξεις- παιχνίδια ps5 στον εξωτερικό.

  2. #22
    Cool Member vangelistm's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    201
    PSN ID
    vangelistm
    Name
    Βαγγέλης

    Default

    Ναι σωστά μόνο για παιχνίδια PS4 από τον εξωτερικό.

    Εσωτερικά υπάρχει έξτρα port για προσθήκη πχ m2 nvme? Αν θυμάμαι καλά τέτοιας τεχνολογίας δεν είναι ο ήδη υπάρχον σκληρός δίσκος;


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  3. #23
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Υπάρχει port, αναμένουμε όμως την Sony (κάπου αόριστα εντός καλοκαιριού είχε πει) να μας ανακοινώσει ποιες θα είναι οι συμβατές συσκευές.

  4. #24
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    21 Αυγουστου θα βγάλει η θυγατρική της Sony εναν M.2 SSD που ίσως να μπορεί να λειτουργήσει και στο PS5.

    https://pc.watch.impress.co.jp/docs/news/1336742.html
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  5. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (08-07-2021)

  6. #25
    Editor Viper's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Athens
    Posts
    4,572
    PSN ID
    kamenos13
    Name
    Κώστας

    Default

    For beta users: how to add an M.2 SSD to a PS5β„’ console

    This feature is only available to beta users at this time. The internal M.2 SSD expansion feature will be enabled via an upcoming PS5 system software update.
    Interface: PCIe Gen4 x4 M.2 NVMe SSD

    Capacity: 250GB – 4TB

    Cooling structure: Using an M.2 SSD with your PS5 console requires effective heat dissipation with a cooling structure, such as a heatsink. You can attach one to your M.2 SSD yourself, either in a single-sided format, or double-sided format. There are also M.2 SSDs that have cooling structures (such as heatsinks) built in.

    Sequential read speed: 5,500MB/s or faster is recommended

  7. The Following 2 Users Say Thank You to Viper For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (29-07-2021),psx3 (29-07-2021)

  8. #26
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Πω μιλάμε επιστήμη! Θα κάτσει τώρα ο μέσος user να βάλει heatsink...

  9. #27
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Ενδιαφέρον ότι επιτρέπει μέχρι 4TB (η MS μέχρι 1TB -προς το παρόν- με το proprietary expansion).

    Φτηνιάρηδες DRAMless (HMB το λέει) δεν υποστηρίζει καν και ορθώς. Δεν είναι καλό να έχεις περιττά σούρτα-φέρτα δεδομένων στην RAM.

    Η ταχύτητα (5.500 MB/s) που αναφέρει είναι σίγουρα σωστή; Γιατί ο Cerny θυμάμαι έλεγε ότι πρέπει να είναι λίγο γρηγορότερος συγκριτικά με τον internal για να κάνει compensate.

    Προς το παρόν δεν φαίνεται να υπάρχει καμία εγγύηση για το αποτέλεσμα (θα έχει ενδιαφέρον να γίνουν tests, λογικά το DF ετοιμάζεται για Ratchet):

    You should carefully review drive specifications prior to purchase and contact the vendor or manufacturer if you need further information. SIE cannot guarantee that all M.2 SSD devices meeting the described specifications will work with your console and assumes no responsibility for the selection, performance or use of third-party products.

    Not all games are necessarily playable with the exact same performance provided by the PS5 console’s internal Ultra-High Speed SSD, even where the M.2 SSD device’s sequential read speed is faster than 5500MB/s.

  10. #28
    Cool Member vangelistm's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    201
    PSN ID
    vangelistm
    Name
    Βαγγέλης

    Default

    Μια επιπλέον κενή θύρα υπάρχει για expansion?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  11. #29
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Πάντως ένα γρηγορο search που εκανα για τις προδιαγραφές που ζητάνε, δε βρήκα κάτι με heatsink και σε αυτό το ύψος... 11,25 mm. Τα περισσότερα παίζουν στα 15mm.
    Last edited by drifterx; 29-07-2021 at 15:08.

  12. #30
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by vangelistm View Post
    Μια επιπλέον κενή θύρα υπάρχει για expansion?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    Ναι, δες το αρχικο post του νηματος.
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  13. #31
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Signup για beta (uk account).

    Sony’s first PS5 software beta arrives with M.2 SSD support


    including Samsung’s 980 Pro, Western Digital’s SN850s

    Κοιτουσα το αρχικο μου post κ βλεπω οτι οι 2 δισκοι που ειχα αναφερει ειναι και οι προτεινομενοι.

    Οι τιμες τους εχουν πεσει (οχι σημαντικα ομως), ενω εχουν βγει κ σε μεγαλυτερη χωρητικοτητα (2tb).

    Οι τιμες για τα 2tb ειναι δυστυχως στο θεο (425€).
    Last edited by jk_blue_tiger; 30-07-2021 at 03:27.
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  14. #32
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Χμμ σωστός ο WD πληροί τις προδιαγραφές, αλλά πρέπει να πάρεις την έκδοση με το σύστημα ψύξης. Χωράει κουτάκι!

    Για τον 980, δεν βλέπω heatsink, εκτός και αν αυτή η ετικέτα που γράφει πάνω το μοντέλο είναι αρκετή.

    Από τιμές το αφήνουμε καλύτερα.....

  15. #33
    Editor Viper's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Athens
    Posts
    4,572
    PSN ID
    kamenos13
    Name
    Κώστας

    Default

    Seagate confirms FireCuda 530 is PlayStation 5 ready



    We have done some testing with Sony on the PlayStation 5 and today we can confirm that the FireCuda 530 with the heatsink has met all the PS5 requirements. With the PS5 design, the SSD card slot is very narrow, so there's not much room for the SSD to mount. However, with the FireCuda 530 – even with the heatsink on the top – the slim design allows for it to fit. Of course, the FireCuda 530 without the heatsink is slimmer, so both of them will fit into the PS5.”

  16. #34
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Αυτός φαίνεται καλή περίπτωση αν χωράει το heatsink του, πιο φτηνός από XBOX expansion και πιο γρήγορος (Gen4 up to 7 GB/s):

    https://www.skroutz.gr/s/28554163/Gi...-AG70S1TB.html

    Νωρίς είναι ακόμα θεωρώ, έχει να βγει πράμα (και παιχνίδια και SSDs)...

  17. #35
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Μπήκε και I/O bench (πρώτη φορά σε κονσόλα):

  18. #36
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    https://www.ign.com/articles/the-bes...ntly-available

    Οι δίσκοι που είναι συμβατοί

  19. The Following User Says Thank You to djpar For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (30-07-2021)

  20. #37
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Αυτός φαίνεται καλή περίπτωση αν χωράει το heatsink του, πιο φτηνός από XBOX expansion και πιο γρήγορος (Gen4 up to 7 GB/s):

    https://www.skroutz.gr/s/28554163/Gi...-AG70S1TB.html

    Νωρίς είναι ακόμα θεωρώ, έχει να βγει πράμα (και παιχνίδια και SSDs)...
    Ααα δε χωράει, έχει ύψος 11.40mm ενώ η κονσόλα επιτρέπει 11.25mm.
    Ίσως αμα τον βάλεις κάμπριο, χωρίς το καπάκι απο πάνω!

  21. #38
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by drifterx View Post
    Ααα δε χωράει, έχει ύψος 11.40mm ενώ η κονσόλα επιτρέπει 11.25mm.
    Ίσως αμα τον βάλεις κάμπριο, χωρίς το καπάκι απο πάνω!
    Χμμμ, λες να μην χωράει οριακά για 0.15mm;

    Και το PS4 κανονικά παίρνει μέχρι 9.5mm πάχος, αλλά κάποιοι βάζουν και πιο χοντρούς (15mm) με ξεχείλωμα της λαμαρίνας/shield.

    Τεσπά, θα δούμε πολλά συγκριτικά από YouTubers, sites κλπ. Άλλο που δεν θέλουν να πάρουν views!

  22. #39
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Πάντως βλέπω σχόλια και posts με κόσμο (πάλι) να αγχώνεται και να το θεωρεί εξαιρετικά δύσκολη διαδικασία το να βάλει ssd στο PS5 που πραγματικά απορώ...
    Πόσο τεχνολογικά αναλφάβητοι είμαστε πλέον; Βάζω και τον εαυτό μου μέσα αλλά ένα ρημάδι σκληρό ξέρω να τον αλλάζω . Σιγά την επιστήμη!

    Πάντως δεν ξέρω αν θα χρειαστώ ποτέ την έξτρα χωρητικότητα. Με το PS4 7 χρόνια δεν χρειάστηκα ποτέ κάτι παραπάνω από τα 500gb που μου προσέφερε. Αλλά οκ εγώ γενικά θα παίξω ένα παιχνίδι θα το τερματίσω και θα το σβήσω, όσοι παίζουν 4-5 gaas σαφώς την χρειάζονται.. Αλλά οκ μια βίδα είναι όλη η υπόθεση, δεν είναι επέμβαση ανοιχτής καρδιάς.
    Spoiler!

  23. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    psx3 (30-07-2021)

  24. #40
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Πάντως βλέπω σχόλια και posts με κόσμο (πάλι) να αγχώνεται και να το θεωρεί εξαιρετικά δύσκολη διαδικασία το να βάλει ssd στο PS5 που πραγματικά απορώ...
    Πόσο τεχνολογικά αναλφάβητοι είμαστε πλέον; Βάζω και τον εαυτό μου μέσα αλλά ένα ρημάδι σκληρό ξέρω να τον αλλάζω . Σιγά την επιστήμη!

    Πάντως δεν ξέρω αν θα χρειαστώ ποτέ την έξτρα χωρητικότητα. Με το PS4 7 χρόνια δεν χρειάστηκα ποτέ κάτι παραπάνω από τα 500gb που μου προσέφερε. Αλλά οκ εγώ γενικά θα παίξω ένα παιχνίδι θα το τερματίσω και θα το σβήσω, όσοι παίζουν 4-5 gaas σαφώς την χρειάζονται.. Αλλά οκ μια βίδα είναι όλη η υπόθεση, δεν είναι επέμβαση ανοιχτής καρδιάς.
    Διαλέγεις και παίρνεις: plug'n'play cards με πιασοκωλέ τιμές (και ελάχιστη ποικιλία, μόνο η Seagate βγάζει και μόνο 1TB) ή θα κάνεις λίγο κόπο παραπάνω και θα έχεις μεγαλύτερη ποικιλία από μοντέλα/τιμές.

    Επί της ουσίας δεν νομίζω να έχει αλλάξει κάτι, η όλη φάση είναι περίπου σαν τις εποχές PS360: το PS3 έπαιρνε 2.5" HDDs του εμπορίου, ενώ το XBOX 360 μόνο proprietary HDD σε ειδικό caddy (μετά νομίζω βγήκαν και hacks, αλλά έτρωγες banάκι στο XBL, οπότε don't do it at home!).

    Να θυμίσω ότι το PS Vita απέτυχε παταγωδώς και λόγω των πανάκριβων proprietary memory cards... και αυτό γιατί το διαχειρίζεται διαφορετικό τμήμα (νομίζω με τα κινητά έχει σχέση?) εντός της Sony συγκριτικά με τις home consoles (ήδη από το PSX/PS1 ο Kutaragi είχε πει ότι δεν θέλουν να πιάνουν τον κώλο του κόσμου με τις memory cards, για αυτό και υπήρχαν και 3rd party για όλα τα βαλάντια).

    ΥΓ: Το «άγχος» που λες παίζει να είναι concern trolling 101.

    Τεσπά, προσωπικά δεν βιάζομαι (δεν είναι ότι έχουμε και πολλά next-gen παιχνίδια), πιο πολύ ακαδημαϊκά το κοιτάω το θέμα να δω τι παίζει και να είμαι ενήμερος (σε περίπτωση που κανάς φίλος ζητήσει την γνώμη μου επί του θέματος).

  25. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    mihalis13 (30-07-2021)

Page 2 of 6 FirstFirst 123456 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •