Page 4 of 4 FirstFirst 1234
Results 61 to 73 of 73

Thread: Mass Effect: Legendary Edition

  1. #61

    Default

    Δεν ειχα παίξει τα Mass Effect όταν βγήκαν, οπότε μου ήρθε κουτί η επανέκδοση της τριλογίας. Ήταν ένα "απωθημένο" που έπρεπε να το διώξω (όπως και τα Souls ας πούμε, που περιμένουν στη γωνία).
    Τελείωσα το Mass Effect 1, το οποίο μου άρεσε πάρα πολύ, ειδικά για ψιλοαρχαίο παιχνίδι. Γενικά, όταν το σύνολο είναι καλό, δεν με ενοχλούν τόσο πολύ οι παλιοί μηχανισμοί κλπ. Το ΜΕ1 δείχνει εξαρχής την ηλικία του, ειδικά σε physics, AI και μάχη, αλλά υποθέτω το 2007 που κυκλοφόρησε θα ήταν φοβερό. Πάντως είναι πανέμορφο οπτικά (δεν ξέρω πώς ήταν το original). Eπίσης, αν και δεν τρελλαινόμουν ποτέ για space setting και τέτοια, το ME εξαρχής μου κίνησε το ενδιαφέρον και με κόλλησε. Έχουν πετύχει πολύ και τον πρωταγωνιστή, που είναι πολύ συμπαθής, αλλά και τους υπόλοιπους χαρακτήρες. Διάλογοι και αποφάσεις εξαιρετικά και είναι αυτά που ανεβάζουν το παιχνίδι σε ποιότητα. Τα όπλα και η ποικιλία τους πολύ ικανοποιητικά, ενώ τις δυνάμεις δεν τις πολυδούλεψα, αλλά έχουν πολύ ψωμί πιστεύω (με βοήθησαν πάντως σε κάτι δύσκολες μάχες).
    Γενικά το playthrough που έκανα ήταν σχετικά γρήγορο, από την άποψη ότι έκανα κυρίως side quests που με ενδιέφεραν, ενώ αρκετά τα άφησα πίσω.
    Το παιχνίδι γενικώς είναι epic και σε κάποια σημεία μου θύμισε, δεν ξέρω γιατί, το Half Life 2. Eλπίζω οι επιλογές και αποφάσεις με αντίκτυπο να υπάρχουν και στα ΜΕ2 και 3. Μιας και είναι σχετικά μικρό το 1, μπορεί να βάλω καπάκι το 2 τώρα.

  2. The Following 2 Users Say Thank You to toninio For This Useful Post:

    mihalis13 (22-12-2021),panos74gr (23-12-2021)

  3. #62
    PS4forums Fanatic Kane's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Βύρωνας
    Posts
    2,758
    PSN ID
    Spyroni

    Default

    Αν σου άρεσε το ΜΕ1 πολύ τότε ετοιμάσου να τα κάνεις πάνω σου με τα άλλα 2. Εννοείται πως οι επιλογές υπάρχουν και παίζουν τεράστιο ρόλο στη σειρά.
    Θα πρότεινα πάντως να μην αφήνεις sidequests, να δοκιμάσεις και άλλα classes εκτός από αυτό που είχες και να το παίξεις με την ησυχία σου χωρίς άγχος.
    Καλό ταξίδι Commander Shepard.

  4. The Following 4 Users Say Thank You to Kane For This Useful Post:

    mihalis13 (25-12-2021),nikosgnr (07-01-2023),toninio (24-12-2021),tsakali GR (27-12-2021)

  5. #63

    Default

    Έχεις δίκιο για τα side quests, γιατί αποκτάς πολύ πιο ολοκληρωμένη εικόνα για τον κόσμο του παιχνιδιού. Επειδή γενικά ό,τι παίζω, προσπαθώ να το πηγαίνω "γεμάτα", εδώ μου κακοφάνηκε κάπως που άφησα αρκετά quests απ έξω, αλλά με έπιασε η σχετική βιασύνη, επειδή είναι τρία games και περιμένουν άλλα τόσα (backlog κι επερχόμενα). Κακώς βέβαια. Ελπίζω στο 2, που ήδη ξεκίνησα, να είμαι πιο συνετός! Πάντως είναι πράγματι μεγάλη η διαφορά από το 1, από το λίγο που έπαιξα. Φαίνεται αμέσως ότι το 2 είναι πολύ πιο σύγχρονο σε όλα.
    Για το class, αυτό σκέφτηκα κι εγώ κατευθείαν, όχι πάλι Soldier που ήμουν στο πρώτο. Προβληματίστηκα ανάμεσα σε Infiltrator και Engineer και κατέληξα στο πρώτο, και λόγω cloak και γιατί έχεις και πάλι το sniper rifle, που μου αρέσει πολύ. To έψαξα λίγο, πριν καταλήξω, και από ό,τι κατάλαβα όλα τα classes ψιλοισοδύναμα είναι, απλά είναι θέμα στυλ που σου αρέσει από εκεί και πέρα. Μόνο ίσως ο Sentinel (αν θυμάμαι καλά) μπορεί να γίνεται κάπως OP κάποια στιγμή, με κάποιες αναβαθμίσεις στη στολή, που σε κάνουν άτρωτο. Δεν ξέρω αν ισχύουν αυτά, απλά είδα μια δυο αναλύσεις στο ίντερνετ και στο youtube.
    Eυχαριστώ για τις συμβουλές!

  6. The Following User Says Thank You to toninio For This Useful Post:

    Kane (29-12-2021)

  7. #64
    PS4forums Fanatic Kane's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Βύρωνας
    Posts
    2,758
    PSN ID
    Spyroni

    Default

    Από τα 6 classes 3 είναι "καθαρά" δλδ είναι πολύ δυνατά σε ένα κομμάτι (adept=biotic, soldier=combat, engineer=tech) και τρία "υβριδικά" (Sentinel=tech+biotic, Infiltrator=combat+tech, Vanguard=biotic+combat). Οπότε καλό είναι να έχει μαζί σου χαρακτήρες που έχουν ότι σου λείπει.
    Το πρώτο το έπαιξα με engineer, το δεύτερο με soldier και μετά με sentinel και το τρίτο με sentinel γιατί μου άρεσε πολύ σαν class. Αν τυχόν πάρω τν ps4 έκδοση σίγουρα θα δοκιμάσω κάτι διαφορετικό. Να φανταστώ ότι όλα τα dlc είναι μέσα;

  8. The Following User Says Thank You to Kane For This Useful Post:

    toninio (30-12-2021)

  9. #65

    Default

    Θενκς για την πληροφόρηση φίλε, γιατί μπήκα στην τριλογία χωρίς πολλή ενημέρωση και ψάξιμο. Ξεκινώντας το 2, αυθόρμητα ήθελα να πάρω άλλο class και, βλέποντας τα χαρακτηριστικά του καθενός, κατέληξα σε infiltrator. Ασφαλώς, και για να είναι κανεις πιο "θωρακισμένος", αλλά και για να ευχαριστηθεί το gameplay πλήρως, θέλει να έχεις ομάδα που να καλύπτει όσο γίνεται όλες τις ικανότητες. Tώρα μαζεύω τους χαρακτήρες της ομάδας σιγά σιγά και ειμαι στον πλανήτη Όμικρον. Αυτός ο Mordin Solus όλα τα λεφτά.
    Μου χει κάνει εντύπωση που ούτε στο 1 ούτε στο 2 δεν έχω βρει στο μενού το σχεδιάγραμμα του χειρισμού. Ας μην έχει επιλογές παραμετροποίησης κουμπιών, οκ, αλλά ούτε καν να δούμε τί κάνει το κάθε κουμπί; Εκτός αν είναι κάπου και δεν το χω βρει. Τέλος πάντων, πταίσμα μεν, αλλά βασικό ρε γμτ.
    Κατά τα άλλα, εξαιρετικό και το 2 ως τώρα. Κάνει μπαμ ότι ανέβασαν επίπεδο σε όλα σε σχέση με το 1, δηλ. είναι next gen αντιστοίχως.

  10. #66

    Default

    Πριν ξεκινήσω την τριλογία, δεν ήξερα τι να περιμένω. Τέλειωσα και το 2 και είναι η κλασική περίπτωση που λες "που ήμουν και τί έκανα, όταν βγήκαν αυτά τα παιχνίδια". Εξαιρετικό και το 1, αλλά το 2, άλλο πράγμα. Έχουν κάνει και καλή δουλειά, όπως το κόβω, με τα remastered.
    To μυστικό επιτυχίας, ή μεγάλο μέρος αυτού, είναι το βάθος διαλόγων, που δίνει προσωπικότητα και χαρακτήρα στο παιχνίδι. Είναι από τα παιχνίδια που γούσταρα όλους σχεδόν τους χαρακτήρες και ενδιαφέρθηκα για τις ιστορίες τους και την πορεία τους....
    Spoiler!
    . Είναι και οι επιλογές, δύσκολες και με συνέπειες, που μας βάζει το παιχνίδι και που λειτουργεί πολύ ωραία και στο 2.
    Το παιχνίδι είναι έπος, τι άλλο να πούμε. Και οι μάχες μου αρέσουν, αν και είναι gameplay του '10. Ξεκίνησα καπάκι και το 3. Δεν περιμένω να μου δώσει κάτι πολύ περισσότερο από το 2 ως gameplay και είναι λογικό, αλλά δεν χρειάζεται κιόλας. Περιμένω κάτι πολύ καλό και πάλι φυσικά, ειδικά σεναριακά και σε χαρακτήρες, αν και δύκολο να ξεπεραστεί το 2. Ό,τι και να είναι, ο κόσμος που δεν έχει παίξει τα Mass Effect, να τρέξει τώρα.

  11. The Following 2 Users Say Thank You to toninio For This Useful Post:

    Kane (13-01-2022),tonybsg (13-01-2022)

  12. #67
    PS4forums Fanatic Kane's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Βύρωνας
    Posts
    2,758
    PSN ID
    Spyroni

    Default

    Το gameplay του 3 είναι λίγο πιο γρήγορο από του 2 αν θυμάμαι καλά. ίσως να έχουν αλλάξει και κάποιες δυνάμεις, δεν είμαι σίγουρος.
    Χαρτομάντηλα να έχεις καβάντζα σε περίπτωση που χρειαστούν, καθώς η συγκίνηση χτυπάει κόκκινο σε φάσεις.
    Και όταν με το καλό το τελειώσεις σκέψου τι θα γινόταν αν είχες κάποιον άλλον χαρακτήρα από αυτούς που έχεις τώρα, τι θα γινόταν αν έκανες την άλλη επιλογή από αυτή που έκανες (και υπάρχουν αρκετές τέτοιες στιγμές μιας και μια επιλογή που έκανες στο πρώτο μπορεί να σου βγει στο τρίτο) και θα καταλάβεις καλύτερα το μεγαλείο αυτής της σειράς. Ευτυχώς υπάρχουν όλα για να μπορείς να τα δεις/διαβάσεις γιατί αλλιώς θα έπρεπε να παίζαμαι την τριλογία 10 φορές που λέει ο λόγος.

  13. The Following 5 Users Say Thank You to Kane For This Useful Post:

    nikosgnr (07-01-2023),panos74gr (14-01-2022),toninio (13-01-2022),tonybsg (13-01-2022),tsakali GR (23-01-2022)

  14. #68

    Default

    Ναι, όντως ό,τι επιλογές έχεις κάνει από το πρώτο παιχνίδι, τις κουβαλάς σε όλη την πορεία αν θες. Είναι κάτι που το εκτιμώ πολύ και δεν ξέρω αν άλλο παιχνίδι το έχει αυτό σε τέτοιο βαθμό, γιατί είναι πολλά τα σημεία όπου σου βάζει δίλημμα. Μπράβο τους πραγματικά, γιατί είναι αρκετά τα games με ψευτοεπιλογές, που δεν έχουν αντίκτυπο στην τελική. Όταν το παιχνίδι σε ζορίζει έτσι....
    Spoiler!
    , εκεί καταλαβαίνεις την αξία του και τί έχουν κάνει οι developers.
    'Ωστε χαρτομάντηλα ε; Οκ, καλό αυτό, γιατί από ό,τι έχω δει, τα Mass Effect δημιουργούν ένταση και συναίσθημα με ωραίο τρόπο κι όχι βεβιασμένα.
    Last edited by toninio; 13-01-2022 at 22:48.

  15. #69

    Default

    Πάει και το τρίτο μέρος και τα λόγια είναι περιττά. Χωρίς αμφιβολία, είναι από τις πιο σημαντικές σειρές\τριλογίες στην ιστορία των videogames. Φοβερό και το 3 και πραγματικά δεν ξέρω ποιό είναι καλύτερο μεταξύ 2 και 3. Πάντως στο 3 έπαιξα τις περισσότερες ώρες και έκανα τα περισσότερα side quests. Nομίζω ότι το 3 σε φέρνει και πιο κοντά στους χαρακτήρες με τους διαλόγους και τη διάδραση που υπάρχει μεταξύ τους, δηλ.μου φάνηκε ότι η Bioware έδωσε ακόμα περισσότερο βάρος σε αυτό το κομμάτι στο 3.
    Θα ξαναπώ, αν και το space setting ποτέ δεν με τράβηξε ιδιαίτερα, τα Mass Effect έχουν τέτοια ποιότητα που κόλλησα. Είναι παιχνίδια που πετυχαίνουν πολλά πράγματα μαζί και με πολύ ποιοτικό τρόπο. Κι αυτό που πέτυχαν με τη Normandy, να γίνεται τόσο οικείο περιβάλλον στον παίκτη και να αισθάνεσαι το πλήρωμα σαν οικογένειά σου, είναι μοναδικό. Όταν ένα παιχνίδι έχει ποιότητα και βάθος διαλόγων, ανεβαίνει επίπεδα.
    Όσο για το τέλος...
    Spoiler!
    .
    Aυτά και ευτυχώς που έβαλα να παίξω την τριλογία πριν λίγο καιρό, γιατί στην αρχή βαριόμουν κάπως. Αξίζει 1000%.
    Last edited by toninio; 24-01-2022 at 01:17.

  16. The Following 3 Users Say Thank You to toninio For This Useful Post:

    Kane (24-01-2022),tonybsg (01-02-2022),tsakali GR (07-02-2022)

  17. #70
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Πηγαίνοντας σήμερα στη δουλειά μέσα στην πήχτρα της Τσιμισκή, έβαλα αυτό.





    Ένταση στο τέρμα, τα συναισθήματα να σε γεμίζουν, να σηκώνονται όρθιες μέχρι και οι κωλότριχες, και σαν να παει να μαζευτεί ένα δάκρυ στο δεξί μάτι. Ή μήπως ήταν σκουπιδάκι?

    Goddaaaaaaamn

  18. #71
    Advanced Member nikosgnr's Avatar
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    565
    PSN ID
    nikosgnr
    Name
    Νίκος

    Default

    Έπιασα για πρώτη φορά αυτό το αριστούργημα. Τελειώνω το πρώτο Mass και δεν έχω λόγια να περιγράψω αυτή την απλοική ομορφιά του παιχνιδιού. Μόνο ένα ερώτημα έχω συνέχεια στο μυαλό. Σε κάθε διάλογο, σε κάθε εξέλιξη:

    ΠΟΣΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΧΙΔΙ ΤΕΛΙΚΑ?

  19. The Following 4 Users Say Thank You to nikosgnr For This Useful Post:

    Kane (10-01-2023),panos74gr (07-01-2023),toninio (07-01-2023),tonybsg (07-01-2023)

  20. #72
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    ^^^ Και που 'σαι ακόμη τι θα ζήσεις με το 2!


  21. The Following 3 Users Say Thank You to tonybsg For This Useful Post:

    Kane (10-01-2023),mihalis13 (07-01-2023),nikosgnr (07-01-2023)

  22. #73
    Advanced Member nikosgnr's Avatar
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    565
    PSN ID
    nikosgnr
    Name
    Νίκος

    Default

    Όλοι για το 2 μου λένε...! Ανυπομονώ!

Page 4 of 4 FirstFirst 1234

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •