Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 41 to 60 of 73

Thread: Mass Effect: Legendary Edition

  1. #41
    Advanced Member captainjacko's Avatar
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    389
    PSN ID
    captainjacko1234
    Name
    Steve

    Default

    Quote Originally Posted by enstikto View Post
    Εγώ πάντως σήμερα απο το πρωϊ ακούω mass effect soundtracks
    Μάλλον με έπιασε το hype!

    Μια από τα ίδια εγώ έχω δει καμια δεκαριά φορές το official trailer μόνο και μόνο να ακούσω το soundtrack μου φέρνει γλυκιά νοσταλγία

    Πάντα το soundtrack από το mass effect με κάνει να νοιωθω ότι ακούω όπερα


  2. #42
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default Mass Effect: Legendary Edition (14 Μαΐου 2021)

    Ξεκίνησαν τα preorders και στο store βλέπω οτι ειναι PS4 only το παιχνίδι...

    Μεγάλη βλακεία να μην υπάρχει και μια ps5 έκδοση έστω έτσι για να έχουμε λιγο πιο γρήγορα loading times ή τα καλούδια του dualsense.

    Και να και η επίσημη δήλωση...

    “BioWare currently has no plans for a dedicated next-gen release or an eventual optimization patch.”

    https://www.ign.com/articles/why-mas...-xbox-series-x
    Last edited by panos74gr; 10-03-2021 at 09:47.

  3. #43
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  4. #44
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default





  5. The Following User Says Thank You to Snk For This Useful Post:

    Leon_DiZ (14-04-2021)

  6. #45
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  7. #46
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Ελεγα μιεχ, ελεγα δεν θα το πάρω, αλλά όσο πλησιάζει η μέρα και βλέπω ότι τελικά έχουν κάνει καλή δουλειά με ψήνει πολύ να παίξω το mass effect (ειδικά το πρώτο που δεν το έχω ξαναπαίξει από την εποχή που πρωτοβγήκε)

    Βοηθά το ότι δεν υπάρχει κάτι άλλο πολύ καλό να παίξω

  8. #47
    Advanced Member balabanis's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    403
    PSN ID
    BalaJim

    Default

    Δεν έχω παίξει ποτέ, κανένα. Για κάτι τέτοιους σαν και εμένα είναι αυτό το πακέτο!

  9. #48
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Customize the Mass Effect Legendary Edition cover with your favorite crew


    ---

    MASS EFFECT BONUS CONTENT DOWNLOAD

    We're giving fans a chance to download content previously available in the Deluxe Editions of Mass Effect 2 and Mass Effect 3, as well as the first Mass Effect soundtrack (including the new Legendary Edition Track: "Resynthesis").*

    - - - Updated - - -

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  10. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    enstikto (06-05-2021)

  11. #49
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Οτι παιχνιδια του PS3 με τα βιας απο οτι φαινεται μπορουν να τρεξουν με ακατεβατο 60αρι framerate σε αναλυση 1440ρ στα...Pro και PS5, για εμενα λεει οτι χρειαζεται να ξερω.

  12. #50
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Καλα το cover creator τα σπάει!

  13. #51
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Συγγνώμη, όχι συγγνώμη, σήμερα δεν υποτίθεται κυκλοφορούσε το έπος?

    Τι έγινε και δεν υπάρχει ούτε κολυμπηθρόξυλο στα μαγαζιά??

  14. #52
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Μερικα μαγαζια στο Σκρουτζ βλεπω το εχουν. Αλλα ναι δε ξερω γιατι δεν βγηκε παντου.

  15. #53
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Αυτο τον καιρο ξαναπαιζω την επικη τριλογια της Bioware.

    Το πρωτο μερος το τελειωσα και η αληθεια ειναι οτι σε μεγαλο βαθμο αποτελεσε Γολγοθα για εμενα. Προφανως προκειται για ενα καλο παιχνιδι αλλα πασχει σε παρα πολλους τομεις, οχι μονο με βαση τη σημερινη εποχη αλλα και τοτε που βγηκε.

    Το gameplay εχει τεραστια προβληματα, το audio/visual information που παιρνει ο παικτης την ωρα της μαχης ειναι πραγματικα απαραδεκτο, οι δυναμεις μοιαζουν πολυ... "αδυναμες", το ολο game design ειναι πολυ αρχαικο, οι πλανητες ειναι στην καλυτερη το πιο βαρετο στοιχειο του παιχνιδιου με μια τρομερα μονοτονη επαναληψη και το ΜΑΚΟ οτι χειροτερο εμφανιστηκε ποτε στην σειρα. Ακομα και στους διαλογους, δεν πειθει το παιχνιδι, ιδιως τις στιγμες που επιλεγεις μια Paragon ή Renegade απαντηση. Ξαφνικα οι χαρακτηρες χωρις καμμια πειστικοτητα, αλλαζουν 180 μοιρες αποψη επειδη τους ειπες μια προταση.

    Και μετα φορτωνεις το ΜΕ2 και παθαινεις ενα πολιτισμικο σοκ εφολης της υλης... Το ΜΕ2 μοιαζει πραγματικα παιχνιδι αλλης γενιας μπροστα του. Ειναι το Uncharted 2 των action RPGs, ενα παιχνιδι που βελτιωθηκε συνταρακτικα σε ολους τους τομεις και πεταξε τονους απο σαβουρα του ΜΕ1 στα σκουπιδια.

    Οι διαλογοι ειναι fleshed out ως επι το πλειστον και επιτελους σε ΠΕΙΘΕΙ μια Paragon ή Renegade επιλογη. Οχι παντα μεν, αλλα καμμια σχεση με το 1 δε.
    Το gameplay ειναι βλετιωμενο σε τεραστιο βαθμο με biotic explosions, powers που πραγματικα σε κανουν να νιωθεις badass και πολυ καλα και λειτουργικα mechanics
    Το planet exploration πεταει στα σκουπιδια ΜΑΚΟ και βαρετους πλανητες και ανταυτου σε βγαζει σε εξοχως σχεδιασμενα levels με τρομερα production values
    Τεχνικος τομεας και design ασυλληπτος για την εποχη εκεινη και πραγματικα κραταει καλα ακομα και σημερα.
    Ατμοσφαιρα και ηχος που κατα τη γνωμη μου δυσκολα βρισκεις σε αλλο παιχνιδι αυτου του ειδους και ενα εξαιρετικο καστ με υπεροχες ιστοριες και arcs.

    Γενικα το ΜΕ2 ειναι αλλη κλαση εντελως. Απιστευτο παιχνιδι και ΙΜΟ το magnum opus της Bioware. Μαζι με το Uncharted 2 τα πιο βελτιωμενα sequels ολων των εποχων στα βιντεοπαιχνιδια.

    ΥΓ: Οποιον ακουω να λεει οτι το ΜΕ2 χαλασε την σειρα (υπαρχουν και τετοιοι) και οτι το ΜΕ1 ειναι το καλυτερο παιχνιδι της τριλογιας... μιλαμε κριντζ οσο δεν παει.

  16. The Following 8 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    drifterx (27-07-2021),enstikto (12-07-2021),mihalis13 (12-07-2021),panos74gr (12-07-2021),psx3 (12-07-2021),Slay (19-07-2021),tonybsg (12-07-2021)

  17. #54
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Το ME2 λίγο που το είχα δοκιμάσει στο PS3 θυμάμαι όντως ότι έδειχνε πολύ προσεγμένο τεχνικά (SPU magic?) για multiplatform game.

  18. #55
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Δεν ξέρω τι θυμάσαι ακριβώς αλλά εγώ που το ξανάεπαιξα σχετικά πρόσφατα στο ps3, έπεφτε το framerate σε αρκετά σημεία και στο mass effect 3 σε ακόμη πιο πολλά.

  19. #56
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by panos74gr View Post
    Δεν ξέρω τι θυμάσαι ακριβώς αλλά εγώ που το ξανάεπαιξα σχετικά πρόσφατα στο ps3, έπεφτε το framerate σε αρκετά σημεία και στο mass effect 3 σε ακόμη πιο πολλά.
    Σε επίπεδο γραφικών εννοώ. Δεν το προχώρησα πολύ να δω μάχες κλπ.

    Τότε πολλά multiplatform έβγαιναν subHD και με ελλειπή χρήση SPUs.

  20. #57
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Πριν λίγες μέρες ολοκληρώθηκε για δεύτερη φορά το ΕΠΟΣ της γενιάς μας.

    Φυσικά όσο και αν είχα πει μετά τον πρώτο τερματισμό πριν από χρόνια ότι θα το παίξω Renegade για να δω διαφορετικές καταλήξεις στις ιστορίες (πραγματικές με βαριές συνέπειες,όχι τύπου walking dead), ε δεν πάει το άτιμο το δάχτυλο να πατήσει την συγκεκριμένη επιλογή... Άρα πάλι καλούλης Paragon!

    Το ίδιο πρωτόγνωρο συναίσθημα που ένιωσα πρώτη φορά χρόνια πριν...

    Ένα μούδιασμα, μια εσωτερική ολοκλήρωση, ένας κορεσμός. Ότι παιχνίδι και να έβαλα από εκεί και πέρα (returnal, ghost of tsushima) δεν μπορούσε να με απορροφήσει. Έπαιζα μία ώρα και το έκλεινα γιατί φοβόμουν ότι θα αδικήσω το παιχνίδι. Καλύτερα να το ρίξω στο gameflix, netpass, gamenetpassflix (πως λέγεται τέλος πάντων) να δω καμιά βλακειούλα να ξελαμπικάρω!

    Δύο παιχνίδια με έκαναν να νιώσω έτσι, η ME τριλογία και το TLOU2.

    Δε θα αναφερθώ στο gameplay, προφανώς και έχει τα χρονάκια του, προφανώς και η εξέλιξη από το ένα παιχνίδι στο άλλο είναι μεγάλη, ΑΛΛΑ στα μάτια μου είναι μία ολοκληρωμένη σειρά και όχι 3 ξεχωριστές οντότητες. Σαν το Lord of the Rings ένα πράμα. Δεν καταλαβαίνω κάποιον που θα πει ότι η πρώτη ταινία ήταν καλύτερη από τη δεύτερη κοκ.

    Ναι από ένα σημείο και μετά στο πρώτο ΜΕ βλέπεις τους ίδιους και τους ίδιους χώρους στην εξερεύνηση των πλανητών, ΑΛΛΑ όταν βλέπεις τον Sovereign να σου μιλάει και να σου εξηγεί ποιος είναι και τι ήρθε να κάνει.. Ποια επαναλαμβανόμενα περιβάλλοντα και μπούρδες?

    Επίσης για άλλη μία φορά, επιβεβαίωσα την άποψή μου για το πόσο λάθος ήταν η επέμβαση για τις μικροπροσθήκες στο τέλος (όχι ότι κατέστρεψε κάτι, αλλά έγινε για να γίνει, δεν έδωσε κάτι)

    Όσο για τους χαρακτήρες... Πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, κατά τη γνώμη μου και την gamική ιστορία μου, πρόκειται για τους πιο καλογραμμένους χαρακτήρες με απίστευτο βάθος, προσωπικές ιστορίες και πάθη. Και μέσα από αυτό το ταξίδι, ο δεσμός που προκύπτει με τον Shepard είναι ατσάλινος, σε σημείο που όλοι είναι διατεθειμένοι να πεθάνουν για αυτόν και το αντίστροφο
    Spoiler!


    Για όποιον λοιπόν λέει ότι τα παιχνίδια δεν είναι τέχνη, δεν προσφέρουν τίποτα παρά αποβλακώνουν ή δημιουργούν δολοφόνους, ας του βάλει κάποιος με κάποιο τρόπο όλη αυτή την εμπειρία στην μπουφοκεφάλα του, και αν δε λυγίσει στο τέλος αναγνωρίζοντας πόσο λάθος έκανε, καλύτερα η επόμενη συζήτηση να είναι για μαγειρική.

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Το ME2 λίγο που το είχα δοκιμάσει στο PS3 θυμάμαι όντως ότι έδειχνε πολύ προσεγμένο τεχνικά (SPU magic?) για multiplatform game.
    Αν δεν κάνω λάθος, το ΜΕ2 στο ps3 χρησιμοποιούσε τη μηχανή του ΜΕ3. Οπότε ίσως και αυτό να παίζει ρόλο!
    Last edited by drifterx; 27-07-2021 at 12:09.

  21. The Following 4 Users Say Thank You to drifterx For This Useful Post:

    Kane (27-07-2021),panos74gr (27-07-2021),tsakali GR (27-12-2021)

  22. #58
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Mass Effect: Legendary Edition Sold β€œWell Above Expectations” & Reignited The Passion of Fans

    https://twinfinite.net/2021/08/mass-...ition-success/

    Χαίρω πολύ μαλάκα, κάτι μας είπες που πήγατε να ξεπαστρεψετε την bioware με το anthem!
    Last edited by drifterx; 05-08-2021 at 17:58.

  23. #59
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Ενημερώνω οτι στα μαγαζιά αυτη τη στιγμή παίζει στα 49.9 αντί για 69.9!

  24. #60
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Στο ΜΕ3 επι του παροντος και νομιζω σε αυτο το παιχνιδι η Bioware πραγματικα τελειοποιησε τα Shooting/controlling mechanics. Το παιχνιδι παιζει καταπληκτικα, το ευχαριστιεσαι πραγματικα, το νεο mapping των δυναμεων αλλα και τα biotic combos που συνοδευονται απο εξαισια ηχητικα εφφε, πολυ απλα δεν βαριεσαι ποτε να τα βλεπεις/ακους.

    Πολυ καλυτερο level design επισης, με εστω ενα υποτυπωδες verticality να μπαινει στο παιχνιδι αλλα και την εξαιρετη προσθηκη του roll. Eκτος αυτου τα levels αυτα καθαυτα ειναι πολυ πιο καλοσχεδιασμενα, και το pacing ιδιως των βασικων αποστολων παρα μα παρα πολυ καλο. ΙΜΟ το ΜΕ3 εχει τις καλυτερα σχεδιασμενες αποστολες συνολικα σε ολη την τριλογια. Πολλες επικες στιγμες, με τρομερα closures για αγαπημενους χαρακτηρες.

    Φυσικα purists παραπονεθηκαν για το παιχνιδι οτι γινεται ακομα πιο mainstream και αφαιρουνται ακομα περισσοτερα RPG στοιχεια απο αυτα που αφαιρεθηκαν απο το ΜΕ2, κατι που εμενα προσωπικα δεν με ενοχλησε καθολου.

    Ιδιατερη μνεια στο soundtrack αλλα και το sound mixing του παιχνιδιου. Η μουσικη επενδυση προσωπικα για εμενα ειναι εξαιρετικη απο ακρη σε ακρη. Απο τις ambience επιλογες, τα tense moments, τα combat themes αλλα και τις επικες στιγμες, παντοτε η μουσικη με αφηνε αναυδο. Γι αυτο και απο τοτε που κυκλοφορησε το παιχνιδι εχω ολοκληρο το soundtrack του (μαζι με τα DLC) στο κινητο μου, και οχι μονο αυτο, εχω μεσα και καμμια 50αρια κομματια τα οποια δεν εγιναν ποτε release. Ακομα και extended versions original κομματιων. Απο τα καλυτερα scifi soundtracks ανεξαρτητως φορμα.

    Ακομα εχω ψωμι για να το τελειωσω, αλλα διαπιστωνω για μια ακομη φορα οτι η παλια καλη Bioware (για τα δικα μου ματια at least) υπηρχε ακομα με το ΜΕ3 και ευτυχως που καταφερε και εκλεισε την τριλογια με εναν εξαισιο τροπο. Γιατι μετα αρχισε η κατρακυλα δυστυχως.

    Ευχη μου να επιστρεψει αυτη η δημιουργικοτητα και το οραμα με το καινουργιο ΜΕ. Δεν χρειαζεται να συγκριθει με την αρχικη τριλογια, ουτε και πρεπει ντε και καλα να ειναι καλυτερο. Απλα να ακολουθει την ιδια φιλοσοφια. Η Bioware ηταν εταιρεια που καταλαβαινες οτι εχει εμπιστοσυνη στις ικανοτητες της και δεν φοβοταν να παρει αποφασεις που μπορει να ενοχλουσαν τους purists μεν, αλλα τελικα οδηγουσαν σε ενα καλυτερο προιον δε. Το εχω πει πολλες φορες. Το να ακους τι λεει ο καθε φαν ειναι δικοπο μαχαιρι. Και πλεον οταν βλεπω εταιρειες να γινονται ερμαιο της καθε αποψης και του καθε οχλου, μου δινει μια εικονα ενος καραβιου χωρις καπετανιο... Χρειαζεται εμπιστοσυνη σε αυτο που πιστευεις, ακομα και αν ερχεται σε αντιφαση με το τι νομιζει οτι θελει ο πελατης.

    Το καλυτερο πραγμα που εκανε στο ΜΕ η Bioware ειναι που πηρε αυτο το διστροπο, εντελως αψυχο gameplay του ΜΕ1 και το μεταμορφωσε σε κατι απολαυστικοτατο.

  25. The Following 3 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    panos74gr (01-09-2021),toninio (22-12-2021),tsakali GR (27-12-2021)

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •