Page 8 of 12 FirstFirst ... 456789101112 LastLast
Results 141 to 160 of 224

Thread: God of War Ragnarok

  1. #141
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,010
    PSN ID
    constantineobi

    Talking



    Νεα διαφήμιση για το GOW

    Εντελώς φρι σποιλερ

  2. The Following 2 Users Say Thank You to obione For This Useful Post:

    Valkyre (02-11-2022)

  3. #142
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Πονοκεφαλος με πιανει με αυτο το πραγμα εμενα...



    Ελπιζω το DF καποιος γενικα να βγει και να πει ποιο ειναι το recommended way to play γιατι δεν υπαρχει χειροτερο για εμενα να καθομαι εκει στην αρχη του παιχνιδιου και να προσπαθω να αποφασισω τι ειναι καλυτερο και τι οχι...

    Ασε που σκετο αυτο το τεφτερι εδω χαμω δεν απανταει σε πολλα ερωτηματα, οπως ας πουμε τι διαφορετικο εχει το performance με το quality οσον αφορα τα graphics assets? Πολυ πισικατασταση ρε παιδι μου...

  4. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (04-11-2022)

  5. #143
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    4,000
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Καλά τα πήγε μάλλον

    https://opencritic.com/game/12919/god-of-war-ragnar-k

    metacritic δεν έχουν μπει ακόμη αλλά αφήνω το λινκ



    https://www.metacritic.com/game/play...agnarok?ref=hp


  6. #144
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Ουσιαστικά είναι 2 mode για PS5: ένα quality 4Κ/30 και ένα για 1440-1800p/60. (Συγχωρέστε για τα νούμερα από μνήμης τα γράφω).

    Από εκεί κι έπειτα εισέρχεται ο παράγοντας TV.

    Έχεις απλή 4Κ με HDR; Διάλεξε ένα από τα δυο mode.

    Έχεις 4Κ, HDR, αλλά φτάνει έως 120Hz; Και πάλι μπορείς να ΜΗΝ ενεργοποιήσεις τα 120Hz= παραμένεις με τα δυο mode. Θες να το ενεργοποιήσεις; Οκ, τότε το quality φτάνει τα 40 fps (όπου αντί πλήρους 4Κ έχεις πλέον δυναμική ανάλυση) και αντί «target 60 fps» στο performance, έχεις όσα έξτρα fps μπορεί να αποδώσει το μηχάνημα έως τα 120 (με παραπάνω φυσικά δυναμική ανάλυση).

    Και τέλος, αν διαθέτει VRR η TV, ε, μην τα ξαναγράφω, όλοι γνωρίζουμε τι κάνει το VRR.

    Ουσιαστικά λοιπόν έχουμε δυο mode που «επεκτείνονται» σε 6 mode, λόγω των High Frame Rate / HFR (120) και VRR (λειτουργούν ως μουλτιπλαϋερ 2x2x2 λολ).


    Για το πραγματικό ζουμί της υπόθεσης (assets, φωτισμοί, οπτικά εφφε κλπ) ακόμα δεν ξέρουμε τίποτα.
    Last edited by Lefteris_X; 03-11-2022 at 18:41.

  7. #145
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Λευτερη σαν γραφημα το καταλαβαινω απολυτα. Το επι του πρακτεου βαρειμαι να καθομαι να δοκιμαζω. Ποσα φρεημς ειναι το target 60 ας πουμε; Τι χανω αμα δεν βαλω το quality? Το framerate fluctuation οταν ειναι unlocked και με VRR ποσο ευρυ ειναι; Παμε στα 120 αμα κοιταζουμε ουρανο, πεφτουμε στα 80 αμα κοιταμε το περιβαλλον και ξαναπεφτουμε στα 50 αν εχουμε combat? Γιατι αν ειναι ετσι κανενα vrr δεν σωνει την κατασταση..

  8. #146
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Αυτά που διερωτάσαι δεν θα τα πει καμία Σονυ (ούτε ροκσταρ, ούτε ΜΣ, ούτε καμία εταιρεία).

    Αυτά βέβαια, όπως και πολλοί άλλοι, είναι που μας ενδιαφέρουν όμως.

    Το «safe bet» (κατ έμε) στην επιλογή, αν υποθέσω ότι κάποιος έχει 4K+HDR+120Hz+VRR τηλεόραση, είναι:

    το 30αρι είναι σχεδόν ίδιο με το 40αρι (με την διαφορά ότι το πρώτο είναι φουλ 4Κ, ενώ το δεύτερο είναι ελαφρώς dynamic / και τα δυο όμως προσφέρουν την full fat/rich καλλιτεχνική πληρότητα)

    το δε 60αρι ρίχνει ακόμα περισσότερο την ανάλυση και σαφώς κάποια στοιχεία από τον οπτικό τομέα (με το 60-120 να έχει αρκετά σκαμπανεβάσματα και παράλληλα την «μικρότερη» οπτική ποιότητα και την μικρότερη και συνάμα δυναμική ανάλυση).

    Στην θέση σου θα έπαιζα 4Κ/40 (γνωρίζοντας ότι έχεις την κατάλληλη τηλεόραση) και θα ξεμπέρδευα.

    Ειδάλλως, περιμένεις το DF αναγκαστικά.

  9. #147
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ή το mode που λες με βλεπω να δοκιμαζω ή το base performance στα 60 fps με την προυποθεση να τρεχει καλα και σταθερα με ελαχιστα σκαμπανεβασματα. Και λεω το 60αρι γιατι στο συγκεκριμενο παιχνιδι νομιζω τα 60 καρε πραγματικα χρειαζονται.

  10. #148
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default



    EDIT: μαλακίστηκαν, έχει spoilers

    • Ragnarok is a ps4 game at heart
    • Kratos is a very high poly model
    • major characters are captured using performance capture (body cap and face cap at the same time)
    • the game uses an unbroken camera/single shot even when changing characters
    • indirect illumination is baked but higher quality than the last game
      • higher resolution textures and less light leaking
      • uses screen space directional occlusion, for single bounce indirect lighting

    • uses tessellation for a more realistic ground and snow deformation
    • small touches like subsurface scattering in ice
    • no ray tracing, but uses dynamic cube maps in quality mode
      • performance lacks detail and has misalignment

    • in returning areas, there is more object detail and denser geometry usage
    • PS4 vs PS5 will be a separate video
      • the gap is smaller than Horizon 2

    • 4 modes
      • 60hz tv - quality and performance
      • 120hz tv - 40hz and ultra high performance mode

    • performance mode
      • 60fps
      • 1440p-2160p, 1872p average
      • uses taau solution
      • lower visual quality, but very comparable
      • motion blur isn't adjusted for higher framerate
      • locked 60fps

    • quality mode
      • 30fps
      • 2160p
      • higher quality level of detail, reflections, contact hardening shadows, and ao
      • locked 30fps

    • 40hz
      • 1800p-2160p
      • visual quality equal to the 30fps quality mode
      • locked 40fps
      • best for those without VRR

    • high frame rate mode
      • 1440p
      • taau
      • visual quality equal to the 60fps performance mode
      • 80-90fps usually. can go lower and up to 120fps
      • really requires a VRR display, can use without but not recommended due to stutter

    • loading averages around 10s, 20s faster than PS4
    • John is convinced this being a cross-gen is what allows the 60fps and high frame rate mode
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  11. The Following 2 Users Say Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    gonzalez (04-11-2022),Valkyre (03-11-2022)

  12. #149
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Πολλες φορες εχουν σποιλερ και γι αυτο τους αποφευγω..

    Ετσι οπως τα λεει μαλλον για το performance 60fps παω..

    Προτεινουν καποιο αυτοι ή μπα;

    EDIT: συγνωμη δεν υποτιθεται οτι εχει και unlocked framerate modes? Δηλαδη λεει για quality με HFR και VRR με unlocked 40fps.. αυτο πως μεταφραζεται σαν εμπειρια; Αν το VRR την παλευει παιζει και να ειναι best..

  13. #150
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Τα επίσημα σπεκς για το VRR (αυτά που υποστηρίζει η σονυ στο πς5 δηλαδή) έχουν όριο λειτουργίας τα 48 fps. Οποιοδήποτε frame rate κάτω από αυτό το νούμερο = δεν ενεργοποιείται το VRR.

    Άρα το αποκλείεις για χρήση στο dynamic-4Κ/40.


    ΥΓ: από όσα διαβάζω για τα mode έπεσα μέσα. Διάνα! (Δεν είναι και καμία πυρηνική φυσική βέβαια).

    ΥΓ2: όταν και όποτε το αποκτήσω (πολυυυυυυ μετά δηλαδή λόγω οικονομικών) θα προτιμήσω τα πλήρη γραφικά όπως ακριβώς οι δημιουργοί τα σχεδίασαν όταν είχαν στο μυαλό τους το παιχνίδι υπό ανάπτυξη. Συνεπώς πάω για 4Κ/30 (30fps λόγω τηλεόρασης).

  14. #151
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Κατι θυμαμαι να λενε για την Insomniac οτι εκανε μια μαγκια με το συγκεκριμενο θεμα που αναφερεις για τα fps Λευτερη. Αλλα ναι για την περιπτωση του GOW οπου η βαση ειναι τα 40 fps μαλλον δεν υφισταται αυτο το ενδεχομενο να ισχυει. Απο την αλλη δεν καταλαβαινω γιατι να το εχουν στην λιστα γραμμενο ως «4Κ HFR VRR 40 fps Unlocked» ..

  15. #152
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Καλημέρα.

    Δεν έχω προλάβει να το διαβάσω ακόμα: https://www.eurogamer.net/digitalfou...ss-performance

  16. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Valkyre (04-11-2022)

  17. #153
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Απο αυτα που λεει δεν βρισκω λογο να επιλεξω το HFR VRR performance mode... ειλικρινα δεν ξερω τι προσφερουν τα 80 frames παραπανω απο τα 60 που να αξιζει η θυσια στην αναλυση (απο 1800 σε 1440). Νομιζω με το rock solid 60αρι εισαι κομπλε. Δεν ειναι multiplayer COD ξερω γω να πεις οτι εχει καποιο ουσιαστικο νοημα.

    Απο την αλλη με προβληματιζει λιγο που λεει οτι το Quality με το Performance εχουν μικρη διαφορα οπτικα, αλλα οταν καθεται να καταμετρησει τις αλλαγες... ειναι μπολικες... απο LOD και shadows μεχρι reflections και lighting... Δηλαδη οοολες αυτες οι αλλαγες ειναι τοσο μικρες? Εντυπωση μου κανει...

    ΥΓ: Καποιος να μου εξηγησει στο γραφημα της Santa Monica γιατι αναφερει Quality mode, HFR, VRR UNLOCKED 40 fps. Οταν λεει unlocked, μεχρι που φτανει δλδ το framerate σε αυτο το mode? Αν δουλευει στα 50-60 και το VRR "σβηνει" τα κενα και το κανει να φαινεται smooth, τοτε ρε Digital Foundry μιλαμε για το απολυτο... μου κανει εντυπωση που δεν το αγγιξαν καν το συγκεκριμενο θεμα...

  18. #154
    Advanced Member balabanis's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    403
    PSN ID
    BalaJim

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

    Κυκλοφορησαν leak για το παιχνιδι και απο οτι φαινεται ειναι τα παντα στη φορα.. endings, plot, setpieces..

    Αναγκαστηκε μεχρι και η Santa Monica να βγαλει statement και να λεει να κανουμε ban καποια keywords για να τα αποφυγουμε. Δεν εχω δει το statement με προειδοποιησαν κι εμενα. Ουτε και προκειται φυσικα να το ψαξω για ευνοητους λογους..

    Μολις το εμαθα και ειπα να το μοιραστω..

    ΥΓ: Σκατα στους leakers που απο οτι φαινεται εχουν βιτσιο να καταστρεφουν εμπειριες για τους απλους παικτες..
    Νομίζω έφαγα ένα καλό σπόιλερ στο FB σε σχόλια κάτω από ανακοίνωση review σε Ελληνικό site.
    Όποτε παιδιά προσοχή ούτε σχόλια μην ανοίγεται. Οι τύποι είναι τραγικοί. Δε κατάλαβα τι μου έγινε, Απλά έμεινα παγωτό.
    Δε ξέρω εάν αληθεύει βέβαια.

  19. #155
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Εγώ δεν θα το παίξω άμεσα οπότε περιμένω να την πατήσω όπως στο προηγούμενο που θα μου βγάλει κανενα thumbnail το YouTube
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  20. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    mihalis13 (05-11-2022)

  21. #156
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Εγω για να μην την πατησω με thumbnails ή τελωσπαντων για να ελαχιστοποιησω τις πιθανοτητες, σχετικα νωρις πριν βγει ενας σημαντικος τιτλος μπαινω στο home screen του youtube και αρχιζω να ζηταω να μην γινεται recommend οτιδηποτε εχει σχεση με καναλι βιντεοπαιχνιδιων. Ακουγεται γολγοθας ισως αλλα δεν παιρνει πανω απο 5 λεπτα η υποθεση. Δεν βγαζω συνδρομες κλπ. Απλα μπαινω στο home και οπου βλεπω βιβτεο με βιντεοπαιχνιδι του λεω να μην γινεται suggest αυτο το πραγμα. Κανω ενα refresh, βλεπω τι εχει μεινει και κανω το ιδιο. Στο δευτερο refresh δεν εχει μεινει κυριολεκτικα τιποτα. Μετα ειναι απλα θεμα να μην μπαινεις σε καναλια με βιντεοπαιχνιδια.. αυτο που κανω εγω αν θελω να δω κατι συγκεκριμενο απο videogames ειναι να μπαινω απο incognito ωστε να μην εμπλεξω το λογαριασμο μου..

    Δεν ειναι ιδανικο αλλα.. It works. Και δεν την εχω πατησει ποτε μου ετσι.

    Facebook, social media κλπ ευτυχως δεν συμμετεχω οποτε απο εκει δεν την παταω. Εχω φαει ομως σποιλερ απο.. το ραδιοφωνο! Ω ναι! Πηγαινα στη δουλιτσα μου ενα πρωι και ποιος θα το φανταζοταν οτι θα μου πεταγε σποιλερ για βιντεοπαιχνιδι..

    Ειναι πολυ κριμα να περιμενεις τετοιες εμπειριες για 5-6 χρονια και να σου καταστρεφονται απο μια φωτογραφια ενα σχολιο κλπ.. γι αυτο τα παιζω day one και ας τα σκαω και ας εχουν μερικες φορες και τα οποια προβληματα νεοτητας. Μιλαω για κραχτες τωρα και δη Σονυ κραχτες που οσο ναναι εισαι ασφαλης απο προβληματα ως επι το πλειστον.

  22. The Following 3 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Dragonpaul (05-11-2022),mihalis13 (05-11-2022),panos74gr (06-11-2022)

  23. #157
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Εγώ οκ δεν θα μπω σε διαδικασία να μην την πατήσω, γιατί ίσως κάνω και πολλούς μήνες να το παίξω.
    Οπότε αν φάω σποιλερ το έφαγα. Δεν είναι ότι δεν με νοιάζει, αλλά οκ δεν θα κάτσω και να σκάσω

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  24. The Following 3 Users Say Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    Dragonpaul (05-11-2022),obione (05-11-2022),Valkyre (05-11-2022)

  25. #158
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Μιχαλη αυτο που κανω προφανως εχει νοημα μονο αν εχει καποιος σκοπο να παιξει το παιχνιδι day one. Σιγα μην περιορισεις το youtube ή οτιδηποτε αλλο για μηνες ολοκληρους λογω God Of War! Ειπαμε..

  26. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (05-11-2022)

  27. #159
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    ^^ Μιχαλη αυτο που κανω προφανως εχει νοημα μονο αν εχει καποιος σκοπο να παιξει το παιχνιδι day one. Σιγα μην περιορισεις το youtube ή οτιδηποτε αλλο για μηνες ολοκληρους λογω God Of War! Ειπαμε..
    Και εγώ όταν είναι day one είμαι off από τα social.
    Βέβαια μέρα το Horizon δεν έχω παρακολουθήσει τίποτα από gaming, οπότε το YouTube είναι εντελώς "clean"
    Δεν μου βγάζει τίποτα που να έχει σε σχέση με recommended.
    Αλλά οκ από κανένα Twitter (που εκεί ακολουθώ μόνο gaming accounts) η κανένα fb θα μου έρθει σίγουρα το σποιλερ

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  28. #160
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,010
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Αυτο με τα σποιλερ παντος εχει ξεφύγει η κατασταση ακομα και απο τα ιδια τα προϊόντα .
    Ιδιαίτερα με τις ταινίες εγω συγκεκριμενα αν θελω να δω ενα εργο ποτε μα ποτε δεν παω να δω το trailer .
    Μου φτάνει η αρχική εικόνα στο YouTube πριν πατήσω το κουμπί .Χαχαχαχαχα
    Ειναι σχεδον βέβαιο οτι θα φας σποιλερ απο το ιδιο το trailer ενα χαζο πράμα ! .

  29. The Following 2 Users Say Thank You to obione For This Useful Post:

    mihalis13 (06-11-2022),panos74gr (06-11-2022)

Page 8 of 12 FirstFirst ... 456789101112 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •