Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 21 to 40 of 96

Thread: Final Fantasy XVI (22 Ιουνίου 2023)

  1. #21
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  2. #22
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Ναι ετσι φαινεται, χωρις πολλες φανφαρες και drama με χρονια αναμονης κατι που δεν συνηθιζει η SE. Προσωπικα περιμενω να δω αν τελικα ειναι cross gen, οχι οτι θα το απορρίψω γι αυτο το λογο αλλα για να εχουμε και τις προσδοκιες για τον τεχνικο τομεα in check.
    Μου εχουν δωσει την εντυπωση οτι στο Forspoken θα πουσαρουν περισσοτερο για τα visuals και οχι σε αυτο.


  3. #23
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default


  4. #24
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  5. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    hakoo (03-05-2022)

  6. #25
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default Final Fantasy XVI

    Thanks,ισως το καλοκαιρι δειξουν κατι.
    Και μιας και ηθελα να το σχολιασω τοτε αλλα το ξεχασα, το τελευταιο μηνυμα του Yoshida περι delay ειναι ακρως ενθαρρυντικό σε 2 πραγματα που με απασχολουσαν εμενα απο τη στιγμη που το πρωτοειδαμε. Πρωτον, κανει ξεχωριστη αναφορα (βασικα αναφορες) στα γραφικα και την δουλεια που γινεται για να βελτιωθουν. Η αληθεια ειναι οτι gameplay wise το trailer ηταν πολυ εντυπωσιακο, τα γραφικα ομως μετριοτατα.
    Δευτερον, αναφερει το PS5 μονο σαν πλατφορμα, αν ηταν crossgen υποθετω θα απεφευγαν να αναφερθουν σε πλατφορμες γενικα αυτη τη στιγμη.
    Για να δουμε, οσοι ασχολουνται με το FFXIV ειναι πολυ ενθουσιασμενοι με την προοπτικη του παιχνιδιου. Δεν εχω ασχοληθει ποτε οποτε κατι παραπανω θα ξερουν.


  7. #26
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  8. #27
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default



    Τα γάμησε όλα!!! Καλοκαίρι 2023
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  9. #28
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Πραγματι πολυ ωραιο τρεηλερ και ενω δεν μου γεμιζε το ματι, τωρα το βλεπω πιο θετικα. Οπτικα ομως αυτο, αν ειναι υποτιθεται next gen, τυφλα να εχουν τα cross gen...

  10. #29
    Advanced Member v-tidus's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    304
    PSN ID
    v-tidus

    Default

    Με ενοχλούν λίγο οι μπάρες, ελπίζω να μην έχει μεγάλες επιρροές από Dissidia και πάει προς fighting game...
    Κατά τα άλλα, είναι ωραίο, βλέπω τα summons να παίζουν μεγάλο ρόλο, για να δούμε πως θα πάει το story.

  11. #30
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Mονο εγω δεν καταλαβα απολυτως τιποτα απο αυτο που ειδα? Cuts καθε ενα δευτερολεπτο και σε συνδιασμο με αυτες τις τεράστιές μπαρες δεν φαινεται τιποτα.
    Τα γραφικα φαινοται καπως βελτιωμενα αλλα και παλι αν δεν το δουμε καλυτερα δεν μπορω να εχω αποψη. In-game cinematics, cgi, μαχη εναλλασονται καθε μισο δευτερολεπτο. Ωραιο trailer αλλα δεν δινει πραγματικη εικονα για το παιχνιδι.


  12. The Following User Says Thank You to hakoo For This Useful Post:

    Slay (03-06-2022)

  13. #31
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  14. #32
    Advanced Member v-tidus's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    304
    PSN ID
    v-tidus

    Default

    No Dissidia please!!!

  15. #33
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    22 Ιουνίου 2023





    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  16. #34
    Advanced Member v-tidus's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    304
    PSN ID
    v-tidus

    Default

    Μπορώ να πω πως ενθουσιάστηκα! Looking forward!

  17. #35
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Χαοτικα εντελως τα trailers γι αυτο το παιχνιδι, θα προτιμουσα να δω κατι σε αλλο στυλ. Κατι πιο ηρεμο για να καταλαβουμε και πως παιζει, πως ειναι ο κοσμος, οι χαρακτηρες κτλ.
    Με τον τροπο που εχουν επιλεξει να το προμοταρουν δεν εχω καταλαβει τίποτα.


  18. The Following User Says Thank You to hakoo For This Useful Post:

    Valkyre (09-12-2022)

  19. #36
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,277
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Τον τελευταίο μήνα έχουν δείξει πολύ πράγμα. Και πρόσφατα από PAX 2023 έχουν περίπου μια ώρα βίντεο. Εξηγούν πολλά πράγματα για τον κόσμο, την ιστορία, το gameplay και δείχνουν και διαφορετικά μέρη του κόσμου. Παραθέτω το βίντεο παρακάτω. Σε γενικές γραμμές ίσως επειδή παίζω το Horizon αυτό τον καιρό δεν τρελάθηκα κιόλας. Σίγουρα βέβαια θα το πάρω day 1. Αυτό που μου κακοφάνηκε είναι που έχουν αυτά τα δαχτυλίδια που αλλάζουν το σύστημα μάχης. Κάνεις equip ένα δαχτυλίδι και τα combos από manual γίνονται automatic απλά πατώντας ένα κουμπί. Kαι ένα άλλο δαχτυλίδι κάνει slow down τις επιθέσεις των εχθρών για να κάνεις dodge εύκολα. Μου φαίνεται αρκετά περίεργο ο τρόπος που το υλοποίησαν Θα προτιμούσα αντί για accessory να ήταν στην επιλογή δυσκολίας του παιχνιδιού αυτά.



    Επίσης και ένα trailer που είναι κομμάτι του παραπάνω βίντεο.


  20. The Following User Says Thank You to muku For This Useful Post:

    Valkyre (31-03-2023)

  21. #37
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Ρε συ επιτελους!!

    Θυμαμαι πριν κανα μηνα περιπου να προσπαθω να δω βιντεακια για το παιχνιδι πως παιζει, τα γραφικα του κλπ και δεν εβρισκα τιποτα που να εχει μια συνοχη, να μου δωσει να καταλαβω.

    Αυτο εδω που εβαλες οχι μονο μου δινει ολα τα παραπανω, αλλα το κυριοτερο για πρωτη φορα με κανει να εχω εναν Α ενθουσιασμο και hype για το παιχνιδι. Ο κοσμος που εμενα μου φαινοταν αδιαφορος τωρα μου φαινεται πολυ καλυτερος (καλα σκεφτομαι τον κοσμο του Forspoken... ανατριχιλα με πιανει!) δηλαδη απο την πρωτη σκηνη του βιντεο με τους καταρακτες... και γενικα δειχνει να εχει πεσει δουλιτσα στο παιχνιδι.

    Δεν ξερεις Βλαδιμηρε ποσο μα ποσο θελω ενα Final Fantasy να με συνεπαρει οπως το εκαναν παλια τα παιχνιδια αυτα με μοναδικο τροπο. Ειλικρινα αν κατι θελω να επιστρεψει στο gaming scene για εμενα ειναι αυτο... το Final Fantasy.

    Μακαρι.

    YΓ: το μονο που με χαλαει ειναι το User Interface... ειναι αθλιο... ελπιζω να υπαρχει τροπος να διωξεις οτι πληροφορια δεν θες γιατι ιδιως αυτες οι τεραστιες μπαρες ενεργειας ειναι κακογουστες οσο δεν παει...

  22. #38
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default Final Fantasy XVI (22 Ιουνίου 2023)

    Το combat κομματι φαινεται ενδιαφερον, καλλιτεχνικα ειναι στη σωστη κατευθυνση, παρολα αυτα τον υπερβολικο ενθουσιασμο που υπαρχει γι αυτο το παιχνιδι δεν μπορω να πω οτι τον καταλαβαινω. Ισως βλεπουν κατι που δεν βλεπω, ισως ξερουν κατι που δεν ξερω (δεν εχω ασχοληθει καθολου με το FFIV που ειναι της ιδιας ομαδας), παντως δεν μπορω να πω οτι υπαρχει κατι που κανει stand out στα δικα μου ματια.
    Γινεται μια μεγαλη συζητηση οτι θα ειναι ΤΟ technical showcase για την κονσολα, δεν μπορω να πω οτι το βλεπω. Σιγουρα απο την πρωτη του εμφανιση εχει ανεβει αρκετα levels οπτικα, ειναι πλεον παρα πολυ ομορφο. Technical showcase? Ε, δεν θα το ελεγα.
    Δλδ διπλα στο full open world (και crossgen) Horizon FW δεν βλεπω το επομενο βημα, ουτε καν παρομοιο βημα για να ειμαι ειλικρινης.
    Απο κει και περα διαφορα που με προβληματιζουν, αυτη η μεγαλη εμφαση στα summon battles για παραδειγμα, στα videos βλεπω μια απο τα ιδια προσωπικα, scripted μαχες στημενες στο ιδιο over the top anime πλαισιο, φαινονται βαρετες και παιζουν και βαρετα απο οτι καταλαβα, τυπου cinematic gameplay segments.
    Αλλο που μου φαινεται βαρετο ειναι αυτη η chapterοποιηση του παιχνιδιου, θα ειναι λεει σε τρια κομματια το παιχνιδι και θα ακολουθει τον Clive σε διαφορες περιοδους της ζωης του. Αυτες οι επιλογες σε αλλα παιχνιδια μεχρι τωρα για μενα εχουν μονο αρνητικες επιπτωσεις στον κοσμο του παιχνιδιου, αποθαρρύνουν τον παικτη και στο κομματι του exploration αλλα και στο κομματι της επενδυσης χρονου στον χαρακτηρα σου. Δεν ειναι linear story focused παιχνιδι, μιλαμε για action RPG…
    Δεν ξερω, πολλα πραγματα παλι μαζι, αρκετα πειραματα, δεν με εχει πεισει μεχρι στιγμης σε καμια περιπτωση.
    Ελπιζω να βγει ενα ποιοτικο προιον, εχει αναγκη η βιομηχανια ενα καλο single player FF μετα απο κι εγω δεν ξερω ποσα χρονια.


  23. #39

    Default

    Πολύ ωραίο το Devil May Cry 16...

  24. #40
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,277
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Καλλιτεχνικα φαινεται πολυ ομορφο. Τεχνικα δεν τρελαθηκα αλλα περιμενω να το πιασω κιολας για να βγαλω συμπερασματα. Η αληθεια είναι οτι εμενα το 15 μου αρεσε αρκετα πάντως, δεν ειχα παραπονο. Σιγουρα δεν με ειχε συνεπαρει οπως τα 7, 8, 10 αλλα ειχε και τις στιγμες που σου σηκωνοταν η τριχα πιστευω. Το 16 φαινεται πολυ καλη παραγωγη πιστευω θα προσφερει και αυτο τις ανατριχιλες του. Αυτο που λεει ο hakoo παντως οντως ισχύει. Θυμαμαι και στο 15 προς το τελος σε πεταγε στο μελλον ξαφνικα και ειχε χαλασει καπως την συνοχη στην ιστορια.

Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •