Page 14 of 16 FirstFirst ... 410111213141516 LastLast
Results 261 to 280 of 320

Thread: PlayStation 5 Technology & Graphics Discussion Thread

  1. #261
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Καλά ακόμα αρχή είναι, λογικά θα πάρει μπροστά και το xbox με την δύναμη του cloud


  2. #262
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Παντως του το δινω του Slay που ελεγε οτι παιζει να τρεχουν καλυτερα στο PS5. Πιστευα οτι ηταν wishful thinking περισσοτερο του Πανου. Οπως και να χει επεσε μεσα. Εισαι τρελος.
    Κάποιοι που ξέρουμε και 5 πραγματα παραπάνω μπορούσαμε να δούμε τέτοιο σενάριο απο την αρχιτεκτονική και μόνο. Επίσης κάποιοι που ξέρουν πραγματικα (γραφουν κωδικα) ήδη απο την άνοιξη έλεγαν οτι το PS5 ειναι η καλύτερη κονσόλα. Θα θυμίσω τον μηχανικό της Crytek, ενω και ο Sweeny λιγο πολύ το άφηνε να εννοηθεί. Δεν ειναι τα μόνα παραδειγματα, θυμαμαι ενα Post στο Neogaf απο κάποιον developer που προσπαθησε να το εξηγήσει με ενα παράδειγμα με μεταφορικές εταιρίες, οπού η μία αν και ειχε λιγοτερα πακέτα, τα γεμιζε και τα προωθουσε ποιο γρήγορα.

    The writing was on the wall που λενε και οι αγγλοσάξονες, απλα κάποιοι δεν ήθελαν με κανέναν τρόπο να το δεχτούν ουτε σαν πιθανότητα αυτο το σενάριο. Αντιθέτως κάποιοι που είχαμε διαφορετική άποψη, δεν βγαίναμε να λέμε στον κόσμο, οτι θα κερδίζει το ps5 το XSX, απλα λέγαμε κρατήστε μια πισινή μέχρι να βγουν τα συγκριτικά.

  3. The Following 5 Users Say Thank You to Slay For This Useful Post:

    Brazhlias (21-12-2020),jk_blue_tiger (03-12-2020),Lefteris_X (04-12-2020),PDS (03-12-2020),psx3 (03-12-2020)

  4. #263
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Κάποιοι που ξέρουμε και 5 πραγματα παραπάνω μπορούσαμε να δούμε τέτοιο σενάριο απο την αρχιτεκτονική και μόνο. Επίσης κάποιοι που ξέρουν πραγματικα (γραφουν κωδικα) ήδη απο την άνοιξη έλεγαν οτι το PS5 ειναι η καλύτερη κονσόλα. Θα θυμίσω τον μηχανικό της Crytek, ενω και ο Sweeny λιγο πολύ το άφηνε να εννοηθεί
    Aυτοι οι δυο ειχαν φαει τρελο κραξιμο θυμαμαι. Ο πρωτος ''ασχετος'' και ο αλλος τα παιρνει απο την Sony.
    .

  5. #264
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Aυτοι οι δυο ειχαν φαει τρελο κραξιμο θυμαμαι. Ο πρωτος ''ασχετος'' και ο αλλος τα παιρνει απο την Sony.
    Ελπιζω να μπόρεσαν να βρουν χρόνο, να πάρουν μια γαβάθα ποπ κορν, και να απολαυσουν το meltdown.

  6. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    psx3 (04-12-2020)

  7. #265
    PS4forums Fanatic Ezio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,566
    Name
    Γιάννης

    Default

    Το είδα στο reddit, και είπα να το βάλω. Αυτός που το ανέβασε λέει ότι είναι τεστ για το fillrate.


  8. The Following User Says Thank You to Ezio For This Useful Post:

    psx3 (05-12-2020)

  9. #266
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Καμία έκπληξη για μένα, είναι πλήρως αναμενόμενο σύμφωνα με όσα έχει πει ο Cerny περί φιλοσοφίας σχεδιασμού της PS5 GPU.

    Είναι pixel pushing τερατάκι η κονσόλα.

  10. #267
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Να ρωτήσω κάτι άλλο παιδιά.

    Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί στο παρελθόν και συγνώμη αν το έχετε κουβεντιάσει αλλά δε το έχω πάρει χαμπάρι.

    Δεδομένου ότι το PS5 τρέχει μόνιμα σε HDR, τα παιχνίδια που δεν είναι φτιαγμένα για HDR (PS4 πχ) και στη τηλεόραση όμως είναι ενεργοποιημένο πάντα

    που αυτό σημαίνει φωτεινότητα στο φουλ κλπ κλπ πως παίζουν σωστά ; Δε θα έπρεπε και τα παιχνίδια να έχουν πάρει patch ώστε να υποστηρίζουν HDR?

  11. #268
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Error Flynn View Post
    Να ρωτήσω κάτι άλλο παιδιά.

    Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί στο παρελθόν και συγνώμη αν το έχετε κουβεντιάσει αλλά δε το έχω πάρει χαμπάρι.

    Δεδομένου ότι το PS5 τρέχει μόνιμα σε HDR, τα παιχνίδια που δεν είναι φτιαγμένα για HDR (PS4 πχ) και στη τηλεόραση όμως είναι ενεργοποιημένο πάντα

    που αυτό σημαίνει φωτεινότητα στο φουλ κλπ κλπ πως παίζουν σωστά ; Δε θα έπρεπε και τα παιχνίδια να έχουν πάρει patch ώστε να υποστηρίζουν HDR?

    Υπάρχει ένα πολύ μεγάλο νημα σχετικά με το θέμα στο Resetera

    https://www.resetera.com/threads/ps5...tainer.321253/

    Δεν έχω HDR (δυστυχώς) οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω περαιτέρω

    - - - Updated - - -

    Και αυτό εδώ
    https://www.resetera.com/threads/ps5.../post-52348118
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  12. #269
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Αυτό σημαίνει ότι όσοι έχουμε SDR οθόνες χάνουμε σε ποιότητα εικόνας;

  13. #270
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Αυτό σημαίνει ότι όσοι έχουμε SDR οθόνες χάνουμε σε ποιότητα εικόνας;
    Από ότι έχω καταλάβει όχι. Για SDR παιχνίδια είσαστε μάλλον καλύτερα γιατί τα παιζετε όπως τα έκανε ο δημιουργός τους. Ενώ σε μια οθόνη με HDR το ps5 παίρνει το SDR παιχνίδι και το κάνει HDR με μάλλον κακό, ή έστω απλοικό τρόπο. Σε μια HDR TV αν θέλει κάποιος να έχει πολύ πιστή εικόνα, θα πρέπει να κλείσει το HDR.

    Για HDR games, ναι χάνετε σε ποιότητα εικόνας.

  14. The Following 2 Users Say Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    psx3 (07-12-2020),Valkyre (07-12-2020)

  15. #271
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Ευχαριστώ παιδιά !

  16. #272
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default



    Στο 15:40 η φωτό.

    Τι μας λέει λοιπόν; Οι γνωστοί-άγνωστοι στα σκοτεινά καταγώγια του διαδικτύου (δουλεύει full time η FUD μονταζιέρα) κάνανε παντιέρα το 2019 (!!!) και ότι βάση αυτού δήθεν είναι RDNA1 η GPU... δεν πείστηκαν ούτε από το εντυπωσιακό footage του Miles Morales, ακόμα θεωρούν ότι η κονσόλα δουλεύει με software RT.

    Για όσους δεν έχουν ιστορική μνήμη/πείρα από κονσόλες, θα υπενθυμίσω αυτό (PS4 APU):
    Spoiler!

    Πάντα 1 χρόνο πριν γίνεται finalize (tape out λέγεται η διαδικασία) το design του chip (APU εν προκειμένω). Δεν θυμάμαι να μας έπρηζε κανείς τι GCN version έχει το PS4 (με 8 ACEs, δηλαδή feature set από το μέλλον).

    Αυτά για τους νεόκοπους/νεοφώτιστους... που ακόμα δεν μπορούν να δεχτούν ότι το σαπάκι του 2012 (ω ναι!) μοίρασε πόνο.

    Αν συνεχίζουν να έχουν αμφιβολίες περί tape out, ας δουν κι αυτό:

    https://www.extremetech.com/gaming/1...-for-small-gpu
    Spoiler!

    Δεν έχω αντίστοιχο die shot από XSX APU, αλλά είμαι σίγουρος ότι θα γράφει 2019. Άρα σύμφωνα με την λογική τους (λογική του παραλόγου δηλαδή) είναι κι αυτό RDNA1, LOL!

    ΥΓ: Αν υπάρχει πουθενά ολόκληρο το PS5 die shot, θα ήθελα να το δω κι εγώ. Κυρίως για τις caches/SRAM και τι στήσιμο έχουν.

  17. #273
    Cool Member Dimitris_'s Avatar
    Join Date
    Jun 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    286
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Παιδιά, υπάρχει ζήτημα σχετικά με εξωτερικούς σκληρούς, ή τρέχουν όλα ομαλά?
    Επίσης υπάρχει κάποιος που να έχει δοκιμάσει να τρέξει παιχνίδι του 4 και από τον εσωτερικό σκληρό και από εξωτερικό ssd να μας πει τι διαφορές παρατηρεί?

  18. #274
    Advanced Member FurionMike's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    431
    PSN ID
    furionmike

    Default

    Με τον εξωτερικο του PS4 μου εβγαζε συχνα error Rebuilding database Και τραβουσε restart η κονσολα. Εγω τον εβγαλα τον εξωτερικο για τωρα κ απλα οτι θελω το τρεχω απο τον εσωτερικο.
    Διαφορες θα δεις προφανως σε χρονο φορτωσης μονο.

  19. The Following User Says Thank You to FurionMike For This Useful Post:

    Dimitris_ (18-12-2020)

  20. #275
    Member johnnyman25's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    68
    PSN ID
    johnnyman25@in.gr

    Default

    Εγώ USB 3, 2tb εξωτερικό σκληρό της Western digital μόνο για τα παιχνίδια του ps4.
    Είναι σχεδόν φουλάρισμενος, δεν έχω το παραμικρό θέμα εδώ και μια εβδομάδα που έχω το μηχάνημα.
    Όλα τρέχουν τέλεια.

    My OnePlus 7 Pro Still Rocks

  21. The Following User Says Thank You to johnnyman25 For This Useful Post:

    Dimitris_ (19-12-2020)

  22. #276
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Dimitris_ View Post
    Παιδιά, υπάρχει ζήτημα σχετικά με εξωτερικούς σκληρούς, ή τρέχουν όλα ομαλά?
    Επίσης υπάρχει κάποιος που να έχει δοκιμάσει να τρέξει παιχνίδι του 4 και από τον εσωτερικό σκληρό και από εξωτερικό ssd να μας πει τι διαφορές παρατηρεί?
    Εχω 1ΤΒ SSD εξωτερικο για τα παιχνίδια του PS4, και τα περισσοτερα φορτώνουν σημαντικά ποιο γρήγορα.

  23. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    Dimitris_ (19-12-2020)

  24. #277
    Cool Member Dimitris_'s Avatar
    Join Date
    Jun 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    286
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Εχω 1ΤΒ SSD εξωτερικο για τα παιχνίδια του PS4, και τα περισσοτερα φορτώνουν σημαντικά ποιο γρήγορα.
    Έχεις μήπως δοκιμάσει αν υπάρχουν διάφορες μεταξύ του εξωτερικού ssd που έχεις, με τον εσωτερικό του μηχανήματος, επάνω στο ίδιο ps4 game?

  25. #278
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Dimitris_ View Post
    Έχεις μήπως δοκιμάσει αν υπάρχουν διάφορες μεταξύ του εξωτερικού ssd που έχεις, με τον εσωτερικό του μηχανήματος, επάνω στο ίδιο ps4 game?
    Όχι, δεν το έχω δοκιμάσει.

    Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  26. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    Dimitris_ (19-12-2020)

  27. #279
    Cool Member Dimitris_'s Avatar
    Join Date
    Jun 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    286
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Όσοι έχετε τηλεόραση Sony, φαίνεται πως μπορείτε να χειρίζεστε την κονσόλα στο μενού της και στα media με το remote control, ουσιαστικά δεν υπάρχει ανάγκη για αγορά του ps5 remote control (λογικά μόνο το power on δεν θα υφίσταται)



    Παρεμπιπτόντως φαίνεται και σε μια LG να γίνεται το ίδιο.


  28. #280
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Ακόμη και σε turbo-x 32 ιντσών που είναι τηλεόραση «γ κατηγορίας» ελέγχεις πς4/πς5 από το remote control της.
    Υπάρχει ως δυνατότητα από το πς3!!
    Last edited by Lefteris_X; 21-12-2020 at 00:15.

  29. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Dimitris_ (21-12-2020),johnnyman25 (21-12-2020)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •