Page 16 of 16 FirstFirst ... 61213141516
Results 301 to 320 of 320

Thread: PlayStation 5 Technology & Graphics Discussion Thread

  1. #301
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    @psx3

    Με συγχωρείς ρε φίλε, την μία λές για την μάστιγα της τεχνικής παραπληροφορήσης και των fake news, και την άλλη γράφεις αυτό
    Που την είδες την τεχνική παραπληροφόρηση φίλτατε; Σε χαλάνε τα έγκυρα γιαπωνέζικα sites; Διαφωνείς κάπου με όσα γράφει;

    Ελπίζω να μην αρχίσεις πάλι την γνωστή κασέτα "2080 Ti = 25x OG XB1".

    Και επειδή «χρωστάω» και μια απάντηση περί Uncharted 2 photorealism:

    https://www.playstationlifestyle.net...-to-real-life/

    Spoiler!

    Αυτά σε σαπάκι με 256MB VRAM και όλοι τρίβαμε τα μάτια μας το 2009... εσύ δεν ξέρω που ήσουν τότε (γιατί λες ότι είχες PS3, αλλά μόνο για Gran Turismo?).

    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    Για τις θερμοκρασίες της ram που αναφερθήκατε προηγουμένος, οι 90 βαθμοί δεν είναι λόγος ανησυχίας. Υπάρχουν ram με TJmax τους 120 βαθμούς. Πχ. η 3090 μου σε βαριά workloads φτάνει ~100, σε βαριά games είναι 75-85. Υπάρχουν αναφορές για άλλες υλοποιήσεις που βαράνε 110 μόνιμα. Οπότε το PS5 μια χαρά είναι, εντός "ορίων".
    Καλό είναι να μένουν χαμηλά οι θερμοκρασίες.

    Κοίτα να βάλεις thermal pads στην 3090 σου, αν είναι από τις υλοποιήσεις που έχουν θέμα.

    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    Αυτό που κάνει ΜΕΓΑΛΗ ζημιά, και σας το λέω να προσεχέτε, όποιος κάνει ηλεκτρονικό τσιγάρο! Μεγάλη προσοχή μάγκες γιατί τα σκίζει όλα. Έχω χαλάσει panel οθόνης, ανεμιστήρες mobo και ποντίκι. Τα άνοιξα να δώ τι φάση και ήταν τίγκα στην υγρασία, γεμάτα σταγόνες "νερού". Οπότε μην φυσάτε στην είσοδο ροής αέρα του PS5 γιατί θα το κλαίτε μέσα στο χρόνο.
    Εδώ θα συμφωνήσω. Σαν τον άλλο τον παπάρα που φύσαγε ηλεκτρονικό τσιγάρο στην «καμινάδα» (λέγε με XBOX Series X).

    Έχω ακούσει PCά να λέει ότι κάποτε είχε «αρωματιστεί» το PC του (καπνιστής γαρ) και του άρεσε η μυρωδιά (μπλιαχ, ξερνάω και μόνο που το σκέφτομαι)... εμ, να γιατί μερικοί αποφεύγουν τα μεταχειρισμένα.

    Εποχές PS3 είχα έναν συμπαίκτη ο οποίος 3 (!!!) φορές είχε στείλει την κονσόλα (PS3 Slim) στην Cometron για το ματάκι (BD-ROM laser) και ο τεχνικός πάθαινε πλάκα μόλις άνοιγε την κονσόλα για έλεγχο!

    Τίγκα καπνίλα μέσα, σχεδόν είχε μουτζουρωθεί το ματάκι.

    Επίσης μεγάλη προσοχή όσοι έχουν ζώα (σκύλοι/γάτες), γιατί η κονσόλα μαζεύει και τρίχες και μυρωδιές...

    ΥΓ: Φανατικός αντικαπνιστής εδώ και τα πράγματα μου τα προσέχω στην εντέλεια.

  2. #302
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default


  3. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Lefteris_X (26-02-2021)

  4. #303
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Μερικές ενδιαφέρουσες επισημάνσεις (by LeviathanGamer2):

    Why the PS5 is trading blows with the more powerful Series X?

    "Well first of we have to address how much more power does the Series X actually have over the PS5 and the answer is not as much as most people think, because they are looking at less specs than they even should be, because there are other hardware components of the GPU that they are not even addressing, the big one that I've not seen anyone discuss is the same L1 cache size, because of how AMD GPU's are laid out, the Series X and PS5 have the same L1 cache sizes, except the PS5 has 8-10 compute units attached the 128 KB L1 cache but the Series X has 12-14 compute units attached to the L1 cache which is also 128 KB cache, so the PS5 cache latency will go further on the PS5 than the Series X...this is a very important factor in performance"

    On the future of SSD and I/O architecture on PC:

    "On the GPU side, you can do GPU based decompression at the cost of some performance, so that's the direction PC is going to go in to mitigate the high decompression rates on console and you can't just go with a faster SSD speed to fix that problem because there is other bottlenecks that you'll introduce. Like you can't just say PS5 has 9 GB/s of decompression so I'll go with a 9 GB/s SSD, you'll have to go futher than that in order to match that. So decompression is going to be forced to be on the GPU and that is going to come at the cost of performance unless dedicated decompression chips get added to the GPU's which will probably happen at some point but currently no GPU has that support"

    On the impact and role of the SSD in next-gen:

    "For a hard drive, there is what is called sequential read and random reads. Sequential reads is when you read from a list of (memory) locations whereas random reads is when you jump to locations on a drive. On a hard drive every random read has a 10 millisecond delay which for a 30 FPS game is a third of your frame where your hard drive is idle and your streaming in 0 bytes and this is incredibly damaging to performance. So in current gen, developers package large groups so you hit a trigger point in the game and it loads in a 100 or so models into RAM, you might not see it for the next 2-3 minutes but it has to be in that package and they don't want to tank the performance. On the SSD, there is some impact on the random reads but it's in nanoseconds not milliseconds so it's not as punishing and it only impacts one SSD channel while this occurs, so the rest of the SSD can still be streaming."

    "For example, the PS4 under the most intensive load is like 80 I/O operations a second, whereas a SATA SSD and this is a SATA SSD can do 40,000 I/O operations per second under heavy load. So now developers can do random reads without having a performance impact, you can now load in a asset because it's now visible on screen or because it finally showed up, or only want to load in half the model, which is kinda what Unreal Engine 5 is doing is they're basically shooting out rays into the scene and calculating "hey we don't need this model because it's too far away so we'll load in quarter of the mode", so what this allows you to do now is you can massively increase polygon count and you can massively increase the amount of textures through Virtual Texturing or Sampler Feedback...and it's only because you have an SSD, if you took a hard drive and put in these consoles (PS5 and Series X) it would cripple their performance...currently no engine game is built around this, because they were built for PS4 and Xbox One in mind, so they have to completely rewrite the engine and it's done very early in development...so this is going to take a bunch of years to get there'...2022 is realistically when we see that transition".
    Τα λέγαμε κάποιοι από το 2013 τι κατεύθυνση θα ακολουθούσε το τότε next-gen game development (CPU multi-threading & GPGPU compute) και μας βαφτίζανε τρελούς μερικοί. Φάγανε κοράκι.

    Τα λέμε και τώρα για τον SSD (όσοι έχουμε καταλάβει τι παίζει) και πάλι αμφισβήτηση... ραντεβού το 2023 για δεύτερη δόση κορακιού.

  5. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Valkyre (07-03-2021)

  6. #304
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Καλα πολλοι πιστευουν οτι οι SSD υπαρχουν για τα loading times (ειχε σβηστει ενα τετοιο - ps5 vs series - troll post)
    .

  7. #305
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Να πω κάτι που μου κάνει εντύπωση; είχα ps4 Pro και έχω παίξει αρκετά παιχνίδια με 1440p που γίνονται upscale σε 4κ. Τώρα με το ps5 ενώ πάλι έχω παίξει κάποια παιχνίδια που είναι κοντά στο 1440p και γίνονται πάλι upscale βλέπω πολυυυυ καθαρότερη εικόνα ακόμα και όταν πάω δίπλα στην tv γιατί; Η μόνη λύση που σκέφτομαι είναι η καλύτερη μέθοδος antialiasing

  8. #306
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Παρη οπως ειπες και μονος σου καθε δημιουργος εχει διαφορετικη προσεγγιση στο θεμα ευκρινειας, το οποιο δεν συνδεεται μονο με την αναλυση του τιτλου ή ακομα και την ΑΑ τεχνικη που χρησιμοποιουν. Σιγουρα αυτα τα δυο παιζουν ρολο αλλα καποιες φορες ειναι και καθαρα αισθητικη προσεγγιση. Για πχ τα παιχνιδια της Rockstar παντοτε ειναι πιο soft απο οτι θεωρητικα θα περιμενε κανεις απο τα νουμερα της αναλυσης που υποστηριζουν, το red dead 2 ειναι ενα καλο παραδειγμα.



    Ειναι συνδυασμος αναλυσης, ΑΑ τεχνικης αλλα και αισθητικης παρεμβασης. Και φυσικα παντα παιζει ρολο και η τηλεοραση ετσι.

  9. #307
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by djpar View Post
    Να πω κάτι που μου κάνει εντύπωση; είχα ps4 Pro και έχω παίξει αρκετά παιχνίδια με 1440p που γίνονται upscale σε 4κ. Τώρα με το ps5 ενώ πάλι έχω παίξει κάποια παιχνίδια που είναι κοντά στο 1440p και γίνονται πάλι upscale βλέπω πολυυυυ καθαρότερη εικόνα ακόμα και όταν πάω δίπλα στην tv γιατί; Η μόνη λύση που σκέφτομαι είναι η καλύτερη μέθοδος antialiasing
    Μπορεί να τρέχει σε 1440 ή και 4Κ, δεν σημαίνει κατι απαραίτητα αν όλα τα στοιχεία δεν είναι σε 4Κ. Ένα άλλο πολύ σημαντικό και τα textures να έχουν υψηλή ανάλυση πχ.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  10. #308
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Εδώ είναι το podcast για όποιον θέλει να το δει (είναι λίγο μεγάλο στις 2 ώρες), απλά έβαλα μια μικρή σύνοψη σε κείμενο παραπάνω για όποιον βαριέται τα πολύωρα videos:


    Όσο για τον LeviathanGamer2, δηλώνει τα εξής στο bio του, οπότε πιστεύω ανήκει στην δική μας σχολή σκέψης.

    "Someone who has a passion for how computer architectures work and how video games use them. Ask relevant questions if you are curious."

    Περί SSD και ελάχιστου κοινού παρονομαστή στο game development:

    Μόνο στα exclusives (κυρίως 1st party, ίσως και 3rd αν δεν είναι multiplatform) θα δούμε την πραγματική του δύναμη.

    Το next-gen baseline στα 3rd party multiplatform θα είναι το XSS (4TF RDNA2, 2.4 GB/s).

    Αν π.χ. η Rockstar θέλει να πουλήσει τον μέγιστο δυνατό αριθμό σε GTA6 κόπιες, αναγκαστικά το baseline θα είναι το XSS και τα PS5/XSX απλά θα δίνουν κάποια benefits σε ανάλυση/gfx settings, ίσως και fps.

    Αν το κάνουν PS5 exclusive (μάλλον απίθανο, εκτός αν η Sony σκάσει χοντρά φράγκα για exclusivity deal ή αν ανοίξει η ψαλίδα των πωλήσεων σε τρομακτικό βαθμό), τότε δεν θα μπορέσει καν να τρέξει στα XSS/XSX χωρίς σοβαρό πετσόκομμα στο game design.

    Υπενθυμίζω ποιό ήταν το I/O baseline (BW/bandwidth στήλη) στις 2 προηγούμενες γενιές (επίσημο slide από την Bungie που έχει πρόσβαση στα console SDKs):



    Αυτό για να καταλαβαίνουν και οι PCάκηδες (do your homework!) γιατί δεν υπάρχει κανένα -σοβαρό- όφελος να χώσεις είτε SSD, είτε hybrid SSD/HDD στα PS3/4, αλλά και γιατί στο PS5 αναγκαστικά τρώμε στην μάπα τραγικά loading times σε PS4 BC games (δεν υπάρχει boost mode στο I/O, μάλλον γιατί θα σπάγανε παιχνίδια).

    Υπάρχει fixed bandwidth cap στις κονσόλες για διάφορους λόγους (απαίτηση ντετερμινισμού στο console game development, ανομοιομορφία στην ταχύτητα του HDD ανάλογα αν κάνεις access τα outer vs inner tracks, OS reservation για PSN downloads/PVR save ενώ παίζεις).

    TL;DR: και η Sony θα πρέπει να σκιστεί να βγάλει exclusives αν θέλει να δείξει την δύναμη του SSD (και πιστεύω θα το κάνει), αλλά και η MS θα πρέπει να σκιστεί να βγάλει XSX exclusives αν θέλει να δείξει την δύναμη των 12TF (δεν πιστεύω ότι θα το κάνει, γιατί μετά τα παιχνίδια θα είναι πετσοκόμμενα σε unplayable βαθμό στο XSS -> 720p 15 fps -> huge backlash από τους κατόχους XSS).
    Last edited by psx3; 07-03-2021 at 14:17.

  11. The Following 6 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    cocous (07-03-2021),hakoo (08-03-2021),Lefteris_X (07-03-2021),PDS (07-03-2021),Slay (15-03-2021),Valkyre (07-03-2021)

  12. #309
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Μπαχααχχαχαχα μου αρέσει που ακριβώς τα ίδια έλεγα στο περίπου πριν δυο χρόνια και όταν εμφανίστηκε η παρουσίαση του Σερνυ τα ξαναείπα με 1.000.000% σιγουριά.

    Τότε όμως είχαμε ακόμα έναν εμετάνθρωπο εξμπότ (με καναδυό υποστηριχτές, παντελώς άσχετους από τεχνολογία) που μπουρδολογούσε λόγω στείρας γνώσης με αποτέλεσμα πολλά σημαντικά ποστ να «χάνονται» στον εμετοποταμό της παραπληροφόρησης.

    Anyway πάμε παρακάτω - την στιγμή που δείξει τις πραγματικές του δυνατότητες το PS5 οι διαφορές (των εν λόγω 1στ πάρτυ τίτλων) θα είναι χαοτικές συγκριτικά με όλες τις άλλες gaming πλατφόρμες.

  13. The Following 3 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    cocous (07-03-2021),djpar (07-03-2021),psx3 (07-03-2021)

  14. #310
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    ΕΔΙΤ

    Πως στο καλό (από το κινητό έκανα το προηγούμενο ποστ) μπήκε στην επικεφαλίδα τέρμα αριστερά πάνω από το ποστ το συμβολάκι-εικονίδιο Thumb Down τώρα που είμαι από υπολογιστή και το βλέπω;
    Το έκανα μόνος μου και πανάθεμά με δεν κατάλαβα πως το έκανα από το κινητό;
    Είναι κάτι που εμφανίζεται όταν άλλος χρήστης έχει προηγουμένως κάνει κάτι; (πχ. αρνητικό ρηπόρτ / δεν έχω ιδέα, απλώς ρωτάω)

  15. #311
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Μπαχααχχαχαχα μου αρέσει που ακριβώς τα ίδια έλεγα στο περίπου πριν δυο χρόνια και όταν εμφανίστηκε η παρουσίαση του Σερνυ τα ξαναείπα με 1.000.000% σιγουριά.

    Τότε όμως είχαμε ακόμα έναν εμετάνθρωπο εξμπότ (με καναδυό υποστηριχτές, παντελώς άσχετους από τεχνολογία) που μπουρδολογούσε λόγω στείρας γνώσης με αποτέλεσμα πολλά σημαντικά ποστ να «χάνονται» στον εμετοποταμό της παραπληροφόρησης.

    Anyway πάμε παρακάτω - την στιγμή που δείξει τις πραγματικές του δυνατότητες το PS5 οι διαφορές (των εν λόγω 1στ πάρτυ τίτλων) θα είναι χαοτικές συγκριτικά με όλες τις άλλες gaming πλατφόρμες. The
    Το αστείο Λευτέρη είναι να πετάγονται αυτοί οι εμετάνθρωποι με υφάκι «πςςςς, τώρα θα τους πετσοκόψω εγώ ο μορφωμένος -καραLOL- PCάς τους αμόρφωτους κονσολοχωριάτες» και τελικά τρώνε πετσόκομμα από εκεί που δεν το περιμένουν. Το κλασικό λάθος υποτίμησης όταν δεν ξέρεις ποιόν έχεις απέναντι σου και πόσες δεκαετίες εμπειρίας κουβαλάει. Μέγα λάθος σύμφωνα με τον Sun Tzu.

    Λες και όταν ήμασταν νεότεροι διαβάζαμε console gaming περιοδικά (στυλ GamePro <-- ούτε ένα τεύχος δεν έχω αγοράσει)... λες και δεν έχουμε ασχοληθεί ποτέ με υπολογιστές και πάσης φύσεως εξωτικές αρχιτεκτονικές... όχι μόνο IBM PC που κατακλέψανε τα πάντα (RISC, superscalar, out-of-order κλπ.) και τώρα μας το παίζουν καμπόσοι (ο θυμόσοφος λαός μας λέει «έβγαλε η μύγα κώλο και έχεσε τον κόσμο όλο»).

    Οι υποστηρικτές/followers/άβουλα drones (ως επί το πλείστον αδύναμες προσωπικότητες) τους ελπίζω κάποια στιγμή να ρίξουν το ανάλογο homework (αν και δύσκολα θα κάνουν catch up στα γεράματα, πρέπει να έχεις το μικρόβιο της Τεχνολογίας από μικρό παιδί), αντί να πετάνε μπουρδολογίες του τύπου «μας κορόιδεψε η Sony με το PS4 Pro, η ND δεν ξεζούμισε ποτέ την OG PS4 τοστιέρα α λα Uncharted 2/PS3». Κάνει μπαμ δηλαδή ποιοί έρχονται «δασκαλεμένοι» από Discord να πετάξουν την PC-centric παρόλα τους (και η ειρωνεία είναι ότι ούτε με PC έχουν ασχοληθεί, απλά τους δασκαλεύουν άλλοι PCάτοι στην ψυχή και στην καρδιά -> δεν πρόκειται ποτέ να εντρυφήσουν στην φιλοσοφία των κλειστών/proprietary συστημάτων και απλά θα βολοδέρνουν εδώ κι εκεί νομίζοντας ότι οι κονσόλες είναι PC).

    Ώρες-ώρες σκέφτομαι ότι καλό θα έκανε να τελείωνε η οικονομική κρίση και να ξαναγυρνούσαν στον φυσικό τους χώρο (αυτό των IBM PC), γιατί με την φτώχεια που έρχεται, θα μας έρθουν πολλά φρούτα ακόμα από PCMR μεριά.

    Ένα ρητό λέει: "when in Rome, be like a Roman". Όταν έρχεσαι στον χώρο των κονσολών γεμάτος PCάδικες ιδεοληψίες και μάλιστα με διάθεση επιβολής με το στανιό, λογικό κι επόμενο είναι να δημιουργούνται προβλήματα και προστριβές.

    Σαν να πηγαίνεις μετανάστης στην Αγγλία (είπαμε, άτιμη οικονομική κρίση!) και να παραπονιέσαι που βρίσκεις fish & chips αντί για σουβλάκι. Τι να κάνουμε, δεν είναι όλα για όλους. Το παν είναι να είσαι συνειδητοποιημένος που πας και τι θα συναντήσεις στον προορισμό σου.

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    ΕΔΙΤ

    Πως στο καλό (από το κινητό έκανα το προηγούμενο ποστ) μπήκε στην επικεφαλίδα τέρμα αριστερά πάνω από το ποστ το συμβολάκι-εικονίδιο Thumb Down τώρα που είμαι από υπολογιστή και το βλέπω;
    Το έκανα μόνος μου και πανάθεμά με δεν κατάλαβα πως το έκανα από το κινητό;
    Είναι κάτι που εμφανίζεται όταν άλλος χρήστης έχει προηγουμένως κάνει κάτι; (πχ. αρνητικό ρηπόρτ / δεν έχω ιδέα, απλώς ρωτάω)
    Όταν κάνεις edit post, υπάρχει το "Post Icons" που βγάζει κάποια εικονίδια. Μάλλον εκεί πάτησες κάτι κατά λάθος με τα touch controls.

  16. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Lefteris_X (07-03-2021)

  17. #312
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Έρχονται ωραία πραγματάκια:
    Last edited by psx3; 14-03-2021 at 02:11.

  18. The Following 12 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    chronohill (14-03-2021),djpar (14-03-2021),drifterx (14-03-2021),Ezio (14-03-2021),johnnyman25 (14-03-2021),Lefteris_X (15-03-2021),Leon_DiZ (14-03-2021),panos74gr (14-03-2021),Slay (15-03-2021),Stefanos (14-03-2021),thanosa75 (14-03-2021),Valkyre (15-03-2021)

  19. #313
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    ΕΔΙΤ

    Πως στο καλό (από το κινητό έκανα το προηγούμενο ποστ) μπήκε στην επικεφαλίδα τέρμα αριστερά πάνω από το ποστ το συμβολάκι-εικονίδιο Thumb Down τώρα που είμαι από υπολογιστή και το βλέπω;
    Το έκανα μόνος μου και πανάθεμά με δεν κατάλαβα πως το έκανα από το κινητό;
    Είναι κάτι που εμφανίζεται όταν άλλος χρήστης έχει προηγουμένως κάνει κάτι; (πχ. αρνητικό ρηπόρτ / δεν έχω ιδέα, απλώς ρωτάω)
    Click image for larger version. 

Name:	lefteris.JPG 
Views:	212 
Size:	152.4 KB 
ID:	12709
    εσυ το εβαλες κατα λαθος. στο εφτιαξα

  20. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    Lefteris_X (15-03-2021)

  21. #314
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Άλλη μια FUD καραμέλα λιώνει σιγά-σιγά:

  22. #315
    Cool Member Dimitris_'s Avatar
    Join Date
    Jun 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    286
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Τα saves μου από το PS4 τα έχω και στο cloud, και σε στικακι, και τα πήρε η κονσόλα απευθείας στην μεταφορά την πρώτη ημέρα και όλα καλά.

    Την media gallery του ps4 την έβαλα σε στικακι, και το μόνο που έχω καταφέρει, είναι να την βλέπω στο 5 μόνο από το στικακι. Δεν έχω καταφέρει να την περάσω στην κονσόλα. Νομίζω πως (ακόμη τουλάχιστον) δεν υπάρχει επιλογή.

    Έχει καταφέρει κάποιος κάτι διαφορετικό?

  23. #316
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Μόνο το PS3 επέτρεπε την αντιγραφή media (βίντεο, ήχο, φωτογραφίες) στον εσωτερικό δίσκο από εξωτερικό αποθηκευτικό μέσο (USB stick/hdd, SD και λοιπές κάρτες, ακόμα και από CD/DVD/Blu-ray με αρχεία μέσα!!).

    Ούτε το PS4, ούτε το PS5 επιτρέπουν κάτι τέτοιο (αντιγραφή media στον εσωτερικό δίσκο από εξωτερικό μέσο).

  24. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Dimitris_ (09-04-2021)

  25. #317
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    AMD says 80 system designs (unofficially) using the PS5's hardware are inbound
    https://www.techspot.com/amp/news/90...-hardware.html

  26. #318
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Να πω την αλήθεια δεν βρίσκω νόημα να αγοράσει κανείς τέτοιο PC, αφού σχεδόν όλες οι console καστομιές θα παραμείνουν disabled. Ούτε καν M.2 SSD δεν μπορείς να κουμπώσεις.

    Σίγουρα είναι χρήσιμο για την AMD να μην πετάει τον «κατιμά» των wafers και μέχρι εκεί. Ίσως και οι Sony/MS να τσιμπάνε μια wholesale εκπτωσούλα στην τιμή της κάθε APU (εφόσον προβλέπεται κάτι τέτοιο από το συμβόλαιο συνεργασίας).

  27. #319
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Παιδιά μια ερώτηση. Η τηλεόραση μου υποστηρίζει vrr freesync κτλ. Από την στιγμή που το ps5 δεν έχει αυτή την δυνατότητα πρέπει να το ενεργοποιήσω από την τηλεόραση η καλύτερα να το αφήσω απενεργοποιημένο?

  28. #320
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Μοιράζει πόνο το σαπάκι με λιγότερα Τεραφλόπια και ο XBOXάκιας Richard Leadbetter σε ρόλο damage control:

    The Touryst is the first 8K 60fps game for PS5

    https://www.eurogamer.net/articles/d...k-60fps-on-ps5


    True 8K vs 6K το XSX (κουβέντα να γίνεται, λες κι έχει κανείς τηλεόραση/οθόνη με τέτοιες αναλύσεις να διακρίνει την διαφορά)!

    ΥΓ: Demoscene-powered το dev team (Shin'en aka Abyss group), οπότε δεν θέλω σχόλια για «άμπαλους».

    Proper PS5 port (στο native graphics API), όχι σαν κάτι άλλα lazy ports...

Page 16 of 16 FirstFirst ... 61213141516

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •