Page 15 of 16 FirstFirst ... 5111213141516 LastLast
Results 281 to 300 of 320

Thread: PlayStation 5 Technology & Graphics Discussion Thread

  1. #281
    Cool Member Dimitris_'s Avatar
    Join Date
    Jun 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    286
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Καλά, συγνώμη, εγώ που έχω και sony tv, δεν έχω πάρει γραμμή τίποτα. Που ζω


  2. #282
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Δεν πειράζει γιατί δεν έχει ακουστεί εδώ και πολλά χρόνια αυτή η δυνατότητα. Μόνο στους πρώτους μήνες ζωής του πς3 γινόντουσαν αναφορές και μετά πάπαλα.

  3. #283

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Aυτοι οι δυο ειχαν φαει τρελο κραξιμο θυμαμαι. Ο πρωτος ''ασχετος'' και ο αλλος τα παιρνει απο την Sony.
    Τι πας και θυμασαι κι εσυ ρε αδερφε μου; Εχει αλλαξει πλεον το αφηγημα. Τωρα -για να ξερετε κι εσεις και να ειστε προετοιμασμενοι- αυτο που συζηταμε ειναι:


    • Ο SSD που θα βγαλει προβληματα στα 2 χρονια και μια ημερα απο την αγορα της κονσολας, οποτε δεν θα σας καλυπτει η εγγυηση και η κονσολα παει για πεταμα.



    • Οι σκανδαλες του Dualsense που χαλανε μετα απο 5 ωρες gameplay.



    • Και το Liquid Metal που θα χυθει εξω απο την κονσολα, με αποτελεσμα να διαβρωθει και το επιπλο στο οποιο εχετε πανω το ps5. Αλλα εξοδα κι απο εκει...

  4. The Following 2 Users Say Thank You to Brazhlias For This Useful Post:

    PDS (21-12-2020),psx3 (21-12-2020)

  5. #284
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Brazhlias View Post
    Τι πας και θυμασαι κι εσυ ρε αδερφε μου; Εχει αλλαξει πλεον το αφηγημα. Τωρα -για να ξερετε κι εσεις και να ειστε προετοιμασμενοι- αυτο που συζηταμε ειναι:


    • Ο SSD που θα βγαλει προβληματα στα 2 χρονια και μια ημερα απο την αγορα της κονσολας, οποτε δεν θα σας καλυπτει η εγγυηση και η κονσολα παει για πεταμα.



    • Οι σκανδαλες του Dualsense που χαλανε μετα απο 5 ωρες gameplay.



    • Και το Liquid Metal που θα χυθει εξω απο την κονσολα, με αποτελεσμα να διαβρωθει και το επιπλο στο οποιο εχετε πανω το ps5. Αλλα εξοδα κι απο εκει...
    Μην ξεχνάμε και την uber troll ατάκα/meme: «το PS5 θα φάει ξύλο μέχρι και στον SSD». Εντελώς μυρωδιάς από I/O όποιος το είπε (ξέρει αυτός)...

  6. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Brazhlias (21-12-2020)

  7. #285
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ενταξει αλλα εδω που τα λεμε το device link στο PS5 χρειαζεται πολυ περισσοτερα Options γιατι αυτη τη στιγμη ειναι πρακτικα αχρηστο και εκνευριστικοτατο.

    Δε θελω επειδη ανοιγω την τιβι να ανοιγει ντε και καλα και το PS5... τι σοι βλακεια ειναι αυτη? Προφανως και το εχω απενεργοποιημενο μεχρι να επελθει λογικη σε αυτο το feature... Το ΧΒΟΧ εχει πολυ περισσοτερες και καλυτερες επιλογες στο συγκεκριμενο κομματι ωστε να θετεις εσυ το ποτε και πως θα ενεργοποιειται το Feature. Πρεπει και η Sony να πραξει αναλογως.

  8. #286
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Δημήτρη εμένα δεν ανοίγει το PS5 όταν ανοίγω την tv πάντως. Ούτε την προηγούμενη μου tv.
    Ουσιαστικά πρέπει να να το επιλέξω εγώ ο ίδιος.
    Όταν ανοίγω το PS5 ανοίγει κανονικά η tv.
    Οπότε για μένα λειτουργεί όπως θα ήθελα.
    Spoiler!

  9. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    Dimitris_ (24-12-2020)

  10. #287
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Θα το τεσταρω σπιτι. Ισως ειναι το remote control? Εχει ξεχωριστο setting γι αυτο?

  11. #288
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Θα το τεσταρω σπιτι. Ισως ειναι το remote control? Εχει ξεχωριστο setting γι αυτο?
    Εγώ για να ανοίξει το ps5 απο την tv (και το PS4 αντίστοιχα) πρέπει να επιλέξω μέσα από την τηλεόραση εφόσον την εχω ανοίξει να ενεργοποιηθεί η συσκευή που είναι συνδεδεμένη στην ταδε θύρα HDMI.
    Spoiler!

  12. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    Valkyre (24-12-2020)

  13. #289
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Τελικα δε βγαζω ακρη! Στη δικη μου περιπτωση ή θα ανοιγουν ολα με το device link ή τιποτα. Καποιος με LG Oled που να εχει ψαξει το θεμα; Μπορει να λειτουργει οπως περιγραφει ο Μιχαλης πιο πανω;

    Στην ουσια Μιχαλη απο οτι εχω καταλαβει η τηλεοραση σπυ σωνει την ατελεια του firmware του Playstation.

  14. #290
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    ^^ Τελικα δε βγαζω ακρη! Στη δικη μου περιπτωση ή θα ανοιγουν ολα με το device link ή τιποτα. Καποιος με LG Oled που να εχει ψαξει το θεμα; Μπορει να λειτουργει οπως περιγραφει ο Μιχαλης πιο πανω;

    Στην ουσια Μιχαλη απο οτι εχω καταλαβει η τηλεοραση σπυ σωνει την ατελεια του firmware του Playstation.
    Τι να σου πω δεν ξέρω.. Μια Sony έχω δεν νομίζω βέβαια να παίζει ρόλο μιας και με μια Samsung που είχα μέχρι πριν 2,5 χρόνια έτσι λειτουργούσε και με το PS4.

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  15. #291
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    ^^ Τελικα δε βγαζω ακρη! Στη δικη μου περιπτωση ή θα ανοιγουν ολα με το device link ή τιποτα. Καποιος με LG Oled που να εχει ψαξει το θεμα; Μπορει να λειτουργει οπως περιγραφει ο Μιχαλης πιο πανω;

    Στην ουσια Μιχαλη απο οτι εχω καταλαβει η τηλεοραση σπυ σωνει την ατελεια του firmware του Playstation.

    Και σε εμενα (LG) ετσι ηταν το device link κ το απερνεγοποιησα αλλα κ παλαιοτερα με Samsung το προβλημα υπηρχε παλι.
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  16. The Following User Says Thank You to jk_blue_tiger For This Useful Post:

    Valkyre (26-12-2020)

  17. #292
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Κάπως offtopic, αλλά δεν βρίσκω πιο ταιριαστό θέμα να το βάλω (αν υπάρχει πιο κατάλληλο θέμα, μετακινήστε το ελεύθερα):

    https://www.copetti.org/writings/consoles/

    Πολύ καλές τεχνικές αναλύσεις για αρκετές διάσημες κονσόλες της αγοράς που έχουν γράψει ιστορία. Οι παλιοί τα ξέρουμε τα περισσότερα, αλλά ένα φρεσκάρισμα δεν βλάπτει! Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι...

    Κατά καιρούς έχω δει διάφορους να απαξιούν σε στυλ «άσε μας ρε φίλε που θα διαβάσω για παλιατζούρες, ενώ περιμένουμε φρέσκο πράμα».

    Και όμως, δεν είναι καθόλου έτσι παιδιά. Πολλές τεχνολογίες που σήμερα μας φαίνονται καινούριες, στην πραγματικότητα έχουν τις ρίζες τους αρκετά πίσω.

    Όσο πιο πολύ διαβάζεις περί Τεχνολογίας, τόσο πιο πολύ ανοίγει ο νους και είσαι σε θέση να κάνεις διάφορες συνδέσεις μεταξύ -φαινομενικά- ανόμοιων τεχνολογιών (π.χ. Cell SPUs vs GPGPU compute).

    Ξεκοκαλίστε τα όσοι ενδιαφέρεστε, έχουν πολύ ζουμί. Περιμένω πως και πως να ανεβάσει άρθρο για το PS3 (λατρεία!), κι ας τα ξέρω ήδη τα περισσότερα για την αρχιτεκτονική του.

    Ακόμα και η τεχνοτροπία rasterization της RDNA2 με το tiling έχει τις ρίζες της αρκετά πίσω (σε 3D πρώτο ήταν το Dreamcast και στις 2D/sprite-based πρακτικά όλες δουλεύανε με tiles για οικονομία πόρων).

    Για N64 να αναφέρω ότι είχε UMA (SGI roots γαρ) και μια πρώιμη μορφή pixel shaders; Όχι, γιατί κάποιοι νομίζουν ότι τα pixel shaders ήρθαν με την GeForce 3 πρώτη φορά...

    Το δε GameBoy για όσους δεν θυμούνται είχε Z80 CPU (υπήρχε και σε arcade/coin-op boards των early 80s). Και αυτό το αναφέρω γιατί Ζ80 και Intel 8080 (πρόγονος της x86) έχουν πολλές ομοιότητες.

    Έχετε ακούσει ποτέ κανέναν να λέει ότι το GameBoy ήταν portable PC; Με τις ντομάτες θα τον έπαιρναν!

    Αυτό για όσους στέκονται επιφανειακά στο αν ένα μηχάνημα έχει off-the-shelf CPU (πάντα συνέβαινε αυτό, άλλο αν κάποιοι δεν τα ζήσανε ή παθαίνουν αμνησία) και ξεχνάνε τα γύρω-γύρω (coprocessors, buses)...

    Το δε SNES που θεωρείται κονσόλα-τέρας για την εποχή του, μόνο «τέρας» δεν ήταν, ασχέτως αν ήταν mainstream κονσόλα. Η CPU του αναλογικά ήταν χειρότερη από Jaguar το 2013 και απόγονος αυτής του NES. Όλη η μαγεία ήταν στους συνεπεξεργαστές που κάνανε (και κάνουν ακόμα) το heavy lifting.

    Γενικώς μην τρώτε τον παπά/ταραμά της PCMR. Όσοι ενδιαφέρεστε, διαβάστε/ερευνήστε και αποκτήστε δική σας άποψη. Το μόνο εύκολο είναι να παπαγαλίζεις/γίνεσαι φερέφωνο άλλων και να πηγαίνεις με το ρεύμα («ε αφού όλοι βρίζουν τις κονσόλες, ας το κάνω κι εγώ, είναι cool στα fora/social media»).

  18. The Following 3 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Lefteris_X (28-01-2021),mihalis13 (28-01-2021),Stefanos (28-01-2021)

  19. #293
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Αν θυμάμαι σωστά (μπορεί να λανθάνει όμως η μνήμη μου) το tiling χρησιμοποιήθηκε από τα SEGA coin-op, με τσιπάκια συνεργασίας SEGA-Lockheed!

    To SNES ήταν άθλιο από μεριάς CPU: 6502.......έλεος, μια CPU των 70ς που είχε χρησιμοποιηθεί σε αρκετούς home υπολογιστές (Apple I/II, Commodore 64 κλπ)......και την έβαλε η Νιντεντο σε hardware που σχεδιαζόταν το 1988 και παραδόθηκε το 1990. Γι' αυτό και τα shooters / platform όταν είχα πολλά objects στην οθόνη έπεφτε slowdown του κερατά (μιλάμε για 5 fps έτσι; τέτοιο χάλι). Τρανό παράδειγμα το Super Ghouls 'n' Ghosts που είχε μεν καλύτερα γραφικά/ήχο από την έκδοση για Megadrive αλλά ΣΕΡΝΟΤΑΝ.

    Αντιστοίχως για Z80 (το πολύ μικρό αδελφάκι του Z8000 που ήταν για mainframes), μια CPU των 70ς που είχε μπει σχεδόν παντού: Sinclair, Spectrum, Amstrad, Coin-ops.
    Και πάει η Νιντεντο και το βάζει σε φορητή κονσόλα........και μάλιστα με χρονισμό 1 MHz (ενώ πχ σε Amstrad 464/664/6128 ήταν στα 4 MHz δέκα χρόνια πριν το GameBoy!!).


    Συμφωνώ και επαυξάνω, ότι για να "καταλαβαίνεις ορθά" τι συμβαίνει στην τεχνολογία σήμερα (και γιατί συμβαίνει), να κάνεις τις συνδέσεις στο μυαλό σου ώστε να συνθέτεις το "παζλ", ειδάλλως είσαι ένας "σημερινός" χρήστης με στείρα γνώση (σημερινή μόνο) που ΝΟΜΙΖΕΙ ότι ξέρει, αλλά δεν γνωρίζει/αντιλαμβάνεται ότι πραγματικά ΔΕΝ ξέρει.


    ΥΓ: @psx3 πέρνα από System16 (ιστοσελίδα) να πάθεις τεχνολογικό ΟΡΓΑΣΜΟ: αναλύει όλα τα τσιπάκια που υπήρχαν σε εκατοντάδες coin-op. Μελέτη άπειρη, αποκλείεται να μην ξέρεις την σελίδα! Ανακαλύπτεις το πραγματικό innovation σε hardware και πολλές από τις προσπάθειές τους τότε, έχουν "μεταμορφωθεί" σε σημερινά τεχνολογικά στοιχεία. Επίσης, ΑΝ έχεις μελετήσει την τότε εποχή και πως σκέφτονταν τα μυαλά των μηχανικών, καταλαβαίνεις ότι πάσχιζαν να ΜΗΝ υπάρχουν bottlnecks ενώ αντιθέτως η PC αρχιτεκτονική έβριθε από δαύτα. Γι' αυτό και οι σημερινοί PCMR δεν μπορούν να "αντιληφθούν" πόσο κακό κάνουν τα μυριάδες bottlenecks στην αρχιτεκτονική του PC (άρα έχουν πληρώσει δύναμη που χάνεται λόγω bnecks), διότι δεν έχω "πρότερη γνώση" αλλά έχουν στείρα γνώση.

  20. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    psx3 (28-01-2021),Stefanos (28-01-2021)

  21. #294
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Βγήκε το πρώτο die shot:

  22. #295
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Μερικά tidbits περί CPU (PC φιλοσοφία/BC 40 ετών vs console/semi-custom φιλοσοφία):

  23. #296
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Περί "RDNA 1.5" debate:

  24. The Following 18 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    cocous (15-02-2021),djpar (18-02-2021),drifterx (15-02-2021),Ezio (15-02-2021),hakoo (24-02-2021),johnnyman25 (15-02-2021),Kkritikos (15-02-2021),Lefteris_X (15-02-2021),margarit (15-02-2021),modecris (16-02-2021),mtifosi (15-02-2021),nikosarg (15-02-2021),odytsak (15-02-2021),panos74gr (15-02-2021),PDS (15-02-2021),Slay (15-02-2021),Stefanos (15-02-2021),Viper (15-02-2021)

  25. #297
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    psx3.. Πραγματικά δεν έχω λόγια να πω.
    Respect φίλε μου. Τρομερή επεξήγηση σε οτι αναφέρεις. Χαίρομαι πολύ που υπάρχουν παιδιά σαν και σένα σε αυτό το forum.

    Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  26. #298
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Να 'σαι καλά cocous. Η τεχνική παραπληροφόρηση (και γενικά τα fake news) είναι μεγάλη μάστιγα στην εποχή μας. Θέλει μεγάλη προσπάθεια και πείρα να ξεχωρίσεις την ήρα από το στάρι.

    Επειδή βλέπω επικρατεί μεγάλος αναβρασμός περί VRS (και σιγά το feature, υποβάθμιση στην ποιότητα εικόνας «προσφέρει» -άρα καμία σχέση με ray tracing- για να αυξηθεί το framerate, συνεπώς η χρησιμότητα του περιορίζεται κυρίως σε MP), θα ήθελα να υπενθυμίσω κάτι από το παρελθόν...

    Εποχές PS2 vs OG XBOX υπήρχε μεγάλο χάος σε feature set στον επεξεργαστή γραφικών (Graphics Synthesizer vs GeForce 3). Προσοχή: όχι επιδόσεις. Αναφέρομαι σε features όπως programmable shaders.

    Το «σαπάκι» PS2 (που μόνο σαπάκι δεν ήταν σε fillrate με την uber fast eDRAM του) μπορεί να μην είχε εγγενή υποστήριξη για shaders, αλλά κοίτα να δεις που έβγαλε παιχνίδι με fur shaders:

    http://selmiak.bplaced.net/games/ps2...&page=makingof

    Για τους PCάκηδες, θα υπενθυμίσω ότι αυτή η υποστήριξη ήρθε με τις GeForce 4 για πρώτη φορά:
    Spoiler!

    Θυμάστε κανά PC game με fur shaders να έφτανε/ξεπερνούσε το SoTC; Ναι, ούτε εγώ μπορώ να θυμηθώ κάποιο. Χώρια ότι οι GeForce 4 ήταν για πέταμα μόλις 1 χρόνο μετά την κυκλοφορία τους.

    Συν η υποστήριξη HDR rendering σε μηχάνημα του 2000... πότε είπαμε ήρθε HDR στις GeForce;

    Όλο το future-proofness (από άποψη ευελιξίας προγραμματισμού) του μηχανήματος ήταν στον Emotion Engine (ο πρόγονος του Cell).

    Ας ξεκαβαλήσει λιγάκι η MS με το Kool-Aid του DirectX, λες και αυτή τα ανακάλυψε όλα πρώτη.

    Το έχω ξαναπεί ότι το DirectX δεν είναι καν το σετ εντολών της GPU (επειδή μερικοί νομίζουν ότι η GPU «μιλάει» DirectX). Η CPU μιλάει C/C++/Java άραγε;

    Η GPU μιλάει γλώσσα μηχανής (όπως και η CPU), δηλαδή 0 και 1. Το Direct3D (όπως και το OpenGL και άλλα APIs) είναι σαν να λέμε C++/Java για την CPU. Ένα higher-level abstraction είναι, για να διευκολύνει τους ανθρώπους (προγραμματιστές) στο να διαβάζουν/γράφουν κώδικα (και αυτός ο κώδικας μεταφράζεται με διάφορα layers σε κώδικα μηχανής).

    Με baseline PS5 vs Series S δεν νομίζω ότι έχει να φοβηθεί πολλά η Sony σε επίπεδο exclusives. Αν η MS άλλαζε ρότα και έχτιζε exclusives πάνω στο baseline του XSX, τότε να το συζητούσαμε.

    Ούτε κατά διάνοια δεν υπάρχει χάος σε feature set ανάμεσα σε PS5 vs XBOX Series X/S, ό,τι προπαγάνδα και να σερβίρουν στο διαδίκτυο.

  27. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    cocous (17-02-2021)

  28. #299
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Περί FPU "debate" (σε «δουλειά» να βρισκόμαστε), ένα πολύ ενδιαφέρον tweet:

  29. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Lefteris_X (18-02-2021)

  30. #300
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    @psx3

    Με συγχωρείς ρε φίλε, την μία λές για την μάστιγα της τεχνικής παραπληροφορήσης και των fake news, και την άλλη γράφεις αυτό
    Ελπίζω τώρα να έλιωσε οριστικά η καραμέλα του "low-end PC" (τοστιέρα/σαπάκι/μπακατέλα σύμφωνα με κάποιους ειδήμονες της PCMR). Ας φτιάξουν PC με Jaguar CPU & Radeon 7970M (ή την desktop 7850) να τρέξει Death Stranding, RDR2 κλπ. Καλή τύχη όχι απλά να τα τρέξει, αλλά να τα μπουτάρει καλά-καλά.







    Για τις θερμοκρασίες της ram που αναφερθήκατε προηγουμένος, οι 90 βαθμοί δεν είναι λόγος ανησυχίας. Υπάρχουν ram με TJmax τους 120 βαθμούς. Πχ. η 3090 μου σε βαριά workloads φτάνει ~100, σε βαριά games είναι 75-85. Υπάρχουν αναφορές για άλλες υλοποιήσεις που βαράνε 110 μόνιμα. Οπότε το PS5 μια χαρά είναι, εντός "ορίων".

    Αυτό που κάνει ΜΕΓΑΛΗ ζημιά, και σας το λέω να προσεχέτε, όποιος κάνει ηλεκτρονικό τσιγάρο! Μεγάλη προσοχή μάγκες γιατί τα σκίζει όλα. Έχω χαλάσει panel οθόνης, ανεμιστήρες mobo και ποντίκι. Τα άνοιξα να δώ τι φάση και ήταν τίγκα στην υγρασία, γεμάτα σταγόνες "νερού". Οπότε μην φυσάτε στην είσοδο ροής αέρα του PS5 γιατί θα το κλαίτε μέσα στο χρόνο.
    Last edited by Ryzenlake; 24-02-2021 at 11:19.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •