Page 1 of 16 1234511 ... LastLast
Results 1 to 20 of 320

Thread: PlayStation 5 Technology & Graphics Discussion Thread

  1. #1
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default PlayStation 5 Technology & Graphics Discussion Thread

    Τωρα που εχουμε δει και τα πρωτα PS5 games, δημιουργω αυτο το Thread για συζητηση περι τεχνολογιας/γραφικων του PS5. Εδω θα γινεται αναλυση τεχνολογιας με αριθμους, αλλα θα μπορουμε και απλα να συζητησουμε εικονες/βιντεο παιχνιδιων που μας εντυπωσιασαν στον οπτικο τομεα.



    Ο Battaglia το εκανε(pc biased τερμα, αλλα φαινεται ενθουσιασμενος)
    Ultimately, as a ray tracing evangelist, I came away more than satisfied from the PlayStation 5 reveal - mightily surprised, even.
    From my perspective, the good news is that the PS5 software showcase demonstrated that game-makers aren't ignoring the new hardware and banking the more obvious performance wins from a more powerful GPU - they're experimenting with RT features in the here and now, and it looks like we may see some of the fruits of their labour at launch. If you'd told me that this would be the case at the beginning of 2020, I'd have struggled to believe it.

    PlayStation 5: what to expect from next-gen console ray tracing

    Παλιοτερα video




    .

  2. The Following 2 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    Leon_DiZ (17-06-2020),Slay (17-06-2020)

  3. #2

    Default

    Ένα πολύ ωραίο τεχνικό & σοβαρό άρθρο για την σημασία των console SSDs.


    "The IO coprocessor described in Sony's patent offloads portions of what would normally be the operating system's storage drivers"

    https://www.anandtech.com/show/15848...-era-of-gaming

    Και τώρα πάμε σε εξαιρετικά σχόλια χρηστών που αξίζουν τον χρόνο σας. Τρέμετε PCMR. Μέχρι το 2022 θα πετσωνουν αγρίως οι κονσόλες όπου και θα πλησιάζουν οι pro εκδόσεις για να συνεχιστεί το πετσωμα..... το δε τελευταίο σχόλιο όλα τα λεφτά. Αναφέρει μέχρι και την Apple (MacOS) και πόσα χρόνια της πήρε να ξεφύγει από αρχαίες πρακτικές με το file system etc....

    Spoiler!

  4. #3
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default PS4 Technology/Graphics Discussion Thread

    Τωρα που εχουμε δει και τα πρωτα PS5 games, δημιουργω αυτο το Thread για συζητηση περι τεχνολογιας/γραφικων του PS5. Εδω θα γινεται αναλυση τεχνολογιας με αριθμους, αλλα θα μπορουμε και απλα να συζητησουμε εικονες/βιντεο παιχνιδιων που μας εντυπωσιασαν στον οπτικο τομεα.

    Κανω την αρχη με το Stray. Κυριως γιατι τα γραφικα μου φαινονται πολυ εντυπωσιακα για μικρο στουντιο.





    .

  5. #4
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,007
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Η χρωματική παλέτα και οι φωτισμοί ειναι που το απογειώνουν. Όντως για ένα μικρό στούντιο ειναι πολυ καλή δουλεια.Δεν μπορώ παρα να φανταστώ την συνέχεια με όλες αυτές τις δυνατότητες πλεον .
    Έβλεπα και ένα βίντεο του Returnal και σε κάποιες στιγμές δειχνει και αυτο εξωπραγματικά καλο.

  6. #5
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Μικρό άσχετο σχόλιο, μπορεί και να κουμπώσει για κάποιους Ελληνόφωνους. Αν έχετε επαφή με το DF (δεν ξέρω πως και τι) o τίτλος τους στο πρώτο βίντεο μάλλον μεταφέρει τις εντυπώσεις τους και την εμπειρία σε μία λέξη (ελληνικότατη) και ούτε οι ίδιοι το πιστεύουν.
    Δεν είναι pragmata αυτά για το μυαλό τους που δεν μπορεί να πιστέψει αυτό που βλέπει, είναι praGAMATA!!! *

    *
    o τόνος όπου σας κάτσει καλύτερα (είναι είτε pra-gάmata den pistevw auto pou blepw, είτε και pra-gamάta ola auta pou vlepoun ta matakia mou).

    Ποιοι ωστόσο έλεγαν ότι το PS5 δεν έχει RT και είναι λέει RDNA1/RDNA1.5 και διάφορα άλλα τέτοια; Τέλος πάντων, όταν τα triangles έχουν φτάσει σε νούμερα που δεν μπορεί πια να διαχειριστεί οπτικά ο ανθρώπινος νους, οι παραγωγοί προφανώς ψάχνουν την επόμενη καλύτερη μέθοδο να του προκαλέσουν το ενδιαφέρον και τον θαυμασμό.

  7. #6
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by obione View Post
    Η χρωματική παλέτα και οι φωτισμοί ειναι που το απογειώνουν. Όντως για ένα μικρό στούντιο ειναι πολυ καλή δουλεια.Δεν μπορώ παρα να φανταστώ την συνέχεια με όλες αυτές τις δυνατότητες πλεον .
    Έβλεπα και ένα βίντεο του Returnal και σε κάποιες στιγμές δειχνει και αυτο εξωπραγματικά καλο.
    Νομιζω οτι θα με καταλαβεις στο παρακατω. Θελω να μπω σε αυτον τον χωρο σε VR και να τον ξεκοκαλισω στην παρατηρηση. Καθε asset απο κοντα, μεχρι και απο το μηχανακι απο κατω να σκυψω να δω τι παιζει. Να ξαπλαρω στο βρεγμενο πατωμα και να παρατηρω τα κτηρια με τον ουρανο.

    Ναι δεν ειμαι καλα.
    .

  8. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    obione (19-06-2020)

  9. #7
    Editor Kapa's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Κορυδαλλος
    Posts
    4,126
    PSN ID
    NMExK4PAS
    Name
    Γιωργος

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Νομιζω οτι θα με καταλαβεις στο παρακατω. Θελω να μπω σε αυτον τον χωρο σε VR και να τον ξεκοκαλισω στην παρατηρηση. Καθε asset απο κοντα, μεχρι και απο το μηχανακι απο κατω να σκυψω να δω τι παιζει. Να ξαπλαρω στο βρεγμενο πατωμα και να παρατηρω τα κτηρια με τον ουρανο.

    Ναι δεν ειμαι καλα.
    Θέλεις να γίνεις η γάτα δλδ....

  10. The Following User Says Thank You to Kapa For This Useful Post:

    PDS (18-06-2020)

  11. #8
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Να ξαπλαρω στο βρεγμενο πατωμα και να παρατηρω τα κτηρια με τον ουρανο.

    Ναι δεν ειμαι καλα.
    Εγώ φίλε μου, θέλω να είμαι εκεί να σου ρίχνω με το λάστιχο νερό τριγύρω για να απογειώσω την εμπειρία σου!!




    * φτάνει να είναι ασύρματο το PSVR2 μην βραχυκυκλώσει τίποτα και γίνουμε όλοι κάρβουνο.

  12. The Following 2 Users Say Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

    Kapa (18-06-2020),PDS (18-06-2020)

  13. #9
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Kapa View Post
    Θέλεις να γίνεις η γάτα δλδ....
    Ας ειμαι και το ρομποτ δεν με πειραζει, η φαντασμα


    Quote Originally Posted by Nek_Food View Post
    Εγώ φίλε μου, θέλω να είμαι εκεί να σου ρίχνω με το λάστιχο νερό τριγύρω για να απογειώσω την εμπειρία σου!!




    * φτάνει να είναι ασύρματο το PSVR2 μην βραχυκυκλώσει τίποτα και γίνουμε όλοι κάρβουνο.
    Immersion!!
    .

  14. #10
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Aπο την παρουσιαση της ΕΑ, ενα μικρο βιντεο για την νεα γενια. Πολυ εντυπωσιακο αν θα δειχνουν ετσι καποια στιγμη τα Next gen games. Αλλα κραταω μικρο καλαθι. Γιατι μαλλον προκειται για tech demos.





    .

  15. #11
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,007
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Νομιζω οτι θα με καταλαβεις στο παρακατω. Θελω να μπω σε αυτον τον χωρο σε VR και να τον ξεκοκαλισω στην παρατηρηση. Καθε asset απο κοντα, μεχρι και απο το μηχανακι απο κατω να σκυψω να δω τι παιζει. Να ξαπλαρω στο βρεγμενο πατωμα και να παρατηρω τα κτηρια με τον ουρανο.

    Ναι δεν ειμαι καλα.
    Μωρε μια χαρά σε καταλαβαίνω.
    Μακάρι και ευελπιστώ να έχουμε τέτοια παιχνίδια σε vr .
    Btw τα γραφικά απο EA ιδιαίτερα τα αυτοκίνητα δειχνουν σα αληθινά!!

  16. #12

    Default

    Quote Originally Posted by DJTaurus View Post
    Ένα πολύ ωραίο τεχνικό & σοβαρό άρθρο για την σημασία των console SSDs.




    https://www.anandtech.com/show/15848...-era-of-gaming

    Και τώρα πάμε σε εξαιρετικά σχόλια χρηστών που αξίζουν τον χρόνο σας. Τρέμετε PCMR. Μέχρι το 2022 θα πετσωνουν αγρίως οι κονσόλες όπου και θα πλησιάζουν οι pro εκδόσεις για να συνεχιστεί το πετσωμα..... το δε τελευταίο σχόλιο όλα τα λεφτά. Αναφέρει μέχρι και την Apple (MacOS) και πόσα χρόνια της πήρε να ξεφύγει από αρχαίες πρακτικές με το file system etc....

    Spoiler!
    Η συζήτηση αυτή ξεχνάει τον παράγοντα RAM, που τα enthusiast PC με 64+GB RAM μπορούν να κάνουν cache όλο το game εφόσον οι προγραμματιστές αξιοποιήσουν την δυνατότητα. Το χαμηλότερο transfer rate της DDR4 είναι τα 17Gbps, τριπλάσια ταχύτητα από τον SSD του PS5.

    Αυτό που θα μπορούσε κανείς να πει όμως είναι ότι ο SSD κάνει πρακτικά το PS5 να έχει αντίστοιχες επιδόσεις με συστήματα 64+GB RAM, το οποίο όντως είναι φοβερό.

  17. #13
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by michael92 View Post
    Η συζήτηση αυτή ξεχνάει τον παράγοντα RAM, που τα enthusiast PC με 64+GB RAM μπορούν να κάνουν cache όλο το game εφόσον οι προγραμματιστές αξιοποιήσουν την δυνατότητα. Το χαμηλότερο transfer rate της DDR4 είναι τα 17Gbps, τριπλάσια ταχύτητα από τον SSD του PS5.

    Αυτό που θα μπορούσε κανείς να πει όμως είναι ότι ο SSD κάνει πρακτικά το PS5 να έχει αντίστοιχες επιδόσεις με συστήματα 64+GB RAM, το οποίο όντως είναι φοβερό.
    Ποιος ομως θα κατσει να χτισει ενα τετοιο παιχνιδι για PC? Μιλας για ενα σεναριο που δεν μπορει να γινει διοτι μιλας για ενα πανακριβο game το οποιο θα κυκλοφορησει για το 1% των PC εκει εξω... κομματακι δυσκολο να επενδυσει κανεις σε κατι τετοιο.

  18. #14

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Ποιος ομως θα κατσει να χτισει ενα τετοιο παιχνιδι για PC? Μιλας για ενα σεναριο που δεν μπορει να γινει διοτι μιλας για ενα πανακριβο game το οποιο θα κυκλοφορησει για το 1% των PC εκει εξω... κομματακι δυσκολο να επενδυσει κανεις σε κατι τετοιο.
    Δεν είναι και κάτι τόσο δύσκολο να μπει στα ultra settings. Απλώς μέχρι στιγμής δεν υπήρχε λόγος καθώς ποτέ δεν χρειαζόταν ένα game πάνω από 6-8GB διαθέσιμα on the fly. Ήδη τα Windows από μόνα τους κάνουν cache αρχεία που θεωρούν σημαντικά όταν έχεις ελεύθερη RAM. Π.χ η RAM μου αυτή την στιγμή έχει 12.1GB used, 51GB cached.

    Τα next gen games πάντως πιο πιθανό είναι να έχουν περισσότερη RAM στα minimum requirements, παρά NVME SSD.


  19. #15
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Δεν είναι μόνο αυτό, compression decompression , mapping , file check, cache coherency, όλα γίνονται από dedicated hardware που στο pc αναγκαστικά όλα τα παραπάνω θα τα κάνει η CPU. Άσε που δεν θεωρώ καν πιθανό ένα σενάριο τέτοιου τύπου. Δηλαδή θα έχει ο άλλος τόση μνήμη αλλά όχι ssd?

    Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  20. #16
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default



    Κοιτάω την οθόνη για enthusiasts με 64 GB DDR4 που τους αφήνουμε έξω από την συζήτηση. Κοιτάω τιμή για την RAM DDR4 και βάζω τις φτηνές πρώτα και ξεκινάνε πάνω από τα 200 ευρώπουλα, σκέτη μνήμη χωρίς τίποτε άλλο. Κοιτάω την γκρίνια που πέφτει αν οι κονσόλες κοστίζουν για αγορά άνω των 500 ευρώ. Κοιτάω έξω από το παράθυρο τι υπέροχο ήλιο έχει... χμ... λες να πάω για μπάνιο το ΣΚ ή θα χαλάσει ο καιρός και θα αναγκαστώ να μείνω σπίτι με το πιστό και ταπεινό μου κονσολάκι των 7 ετών και 350€;

  21. #17
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by michael92 View Post
    Δεν είναι και κάτι τόσο δύσκολο να μπει στα ultra settings. Απλώς μέχρι στιγμής δεν υπήρχε λόγος καθώς ποτέ δεν χρειαζόταν ένα game πάνω από 6-8GB διαθέσιμα on the fly. Ήδη τα Windows από μόνα τους κάνουν cache αρχεία που θεωρούν σημαντικά όταν έχεις ελεύθερη RAM. Π.χ η RAM μου αυτή την στιγμή έχει 12.1GB used, 51GB cached.

    Τα next gen games πάντως πιο πιθανό είναι να έχουν περισσότερη RAM στα minimum requirements, παρά NVME SSD.
    Αν μιλαμε για σκηνικο Ratchet and Clank που ειδαμε επι του πρακτεου να φορτωνει το παιχνιδι τον εναν κοσμο μετα τον αλλο την ωρα που παιζεις κανονικο gameplay, αυτο δεν μπορουν να το βαλουν σαν "ultra settings"... ειναι σχεδιασμος παιχνιδιου εξαρχης. Και επειδη ειμαι σιγουρος οτι η Sony θα φροντισει να το διαφημισει ολο αυτο παρα πολυ σε αυτη τη γενια θα εχουμε αντιστοιχα παραδειγματα σε πολλα παιχνιδια.

  22. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Slay (19-06-2020)

  23. #18

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Αν μιλαμε για σκηνικο Ratchet and Clank που ειδαμε επι του πρακτεου να φορτωνει το παιχνιδι τον εναν κοσμο μετα τον αλλο την ωρα που παιζεις κανονικο gameplay, αυτο δεν μπορουν να το βαλουν σαν "ultra settings"... ειναι σχεδιασμος παιχνιδιου εξαρχης. Και επειδη ειμαι σιγουρος οτι η Sony θα φροντισει να το διαφημισει ολο αυτο παρα πολυ σε αυτη τη γενια θα εχουμε αντιστοιχα παραδειγματα σε πολλα παιχνιδια.
    Αν τα assets ενός παιχνιδιού είναι 50GB (δηλαδή 70-80GB μαζί με τα video/audio files που δεν χρειάζονται preload) και το PC έχει 32GB RAM, τότε μπορεί άνετα να φορτώσει περίπου 24GB στην RAM και να κάνει eliminate τα ενδιάμεσα loading times καθώς το παιχνίδι θα φορτώνει στο background τα πιθανά assets που θα χρειαστεί. Ακόμα και στην περίπτωση του R&C δεν νομίζω να είναι τελείως randomized οι κόσμοι που εμφανίζονται.

  24. #19
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by michael92 View Post
    Αν τα assets ενός παιχνιδιού είναι 50GB (δηλαδή 70-80GB μαζί με τα video/audio files που δεν χρειάζονται preload) και το PC έχει 32GB RAM, τότε μπορεί άνετα να φορτώσει περίπου 24GB στην RAM και να κάνει eliminate τα ενδιάμεσα loading times καθώς το παιχνίδι θα φορτώνει στο background τα πιθανά assets που θα χρειαστεί. Ακόμα και στην περίπτωση του R&C δεν νομίζω να είναι τελείως randomized οι κόσμοι που εμφανίζονται.
    Το παρουσιαζεις σαν κατι τοσο απλο, τοσο ευκολο, κι εγω οπου διαβαζω γυρναω και βλεπω να λενε οτι χρειαζεται τα PC να κανουν catch up στο θεμα του SSD και οτι θα χρειαστει καιρος γι αυτο... δεν μου φαινεται λογικο και ας μην εχω τις τρομερες γνωσεις οτι καθησε η Sony σα βλαξ να σχεδιαζει πρωτοποριακο SSD ενω απλα θα μπορυσε να κοτσαρει RAM και να τελειωνει η υποθεση... πολυ μπακαλιστικο μου κανει ολο αυτο στο μυαλο μου.

    Εν πασει περιπτωση τοσα χρονια "καθεται" η RAM στα PC για να δουμε τι θα κανει... προς το παρον το Last of Us 2 τρεχει στο PS4 του 2013 με την tablet CPU του... λεω εγω τωρα...

  25. #20
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Καλα και με το ps4 ειχαν κανει catch up χρονια πριν και τα καλυτερα γραφικα τα βλεπεις στα PS4 exclusives και μεχρι σημερα. Τωρα που το PS5 ειναι τεχνολογικα πολυ δυνατοτερο απο οτι ηταν το PS4 τοτε, δεν υπαρχει λογος ανησυχιας και συζητησης.
    .

  26. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    spartan (19-06-2020)

Page 1 of 16 1234511 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •