Page 10 of 16 FirstFirst ... 67891011121314 ... LastLast
Results 181 to 200 of 320

Thread: PlayStation 5 Technology & Graphics Discussion Thread

  1. #181
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Απο τον Μάρτιο, πρώην μηχανικός της Sony.


  2. #182
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    VARYING EFFECTIVE RESOLUTION BY SCREEN LOCATION BY ALTERING RASTERIZATION PARAMETERS
    https://patents.justia.com/patent/20200302574


    Gradient adjustment for texture mapping to non-orthonormal grid
    https://patents.justia.com/patent/10783696



    Scheme for compressing vertex shader output parameters
    https://patents.justia.com/patent/10740867



    Fragment shaders perform vertex shader computations
    https://patents.justia.com/patent/10733691




    BACKWARD COMPATIBILITY THROUGH USE OF SPOOF CLOCK AND FINE GRAIN FREQUENCY CONTROL
    https://patents.justia.com/patent/20200150712




  3. #183
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,401
    PSN ID
    PDS_13

    Default



    .

  4. #184
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default


  5. The Following 2 Users Say Thank You to Slay For This Useful Post:

    Lefteris_X (01-11-2020),panos74gr (01-11-2020)

  6. #185
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    "the xbox is a server APU for its clusters!!! It needs more compute and bandwidth..for the cloud! That's what it is! And they are also selling it to gamers. The TeraFLOPS are not for gaming, it's for Azure...(haha) Guys! You're been played! My God!......I just don't.....don't fall for it. TeraFLOPS are not everything..."

  7. #186
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Αντε καλό μήνα, για την ακρίβεια το δεύτερο μισό του μήνα

  8. #187
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Συγνωμη τωρα αλλα ποιος ειναι ο συγκεκριμενος?Και πως βγαζει αυτο το συμπερασμα τελεσιδικα?
    Ειναι προγραμματιστης?η απλα προσπαθει να μαζεψει φολοουερς στον μικρο του λογαριασμο που εχει στο τουιτερ?

  9. #188
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by spartan View Post
    Συγνωμη τωρα αλλα ποιος ειναι ο συγκεκριμενος?Και πως βγαζει αυτο το συμπερασμα τελεσιδικα?
    Ειναι προγραμματιστης?η απλα προσπαθει να μαζεψει φολοουερς στον μικρο του λογαριασμο που εχει στο τουιτερ?
    Αυτός που κάνει το tweet, με αυτόν που κάνει το βίντεο είναι διαφορετικό άτομο. Αυτός που κάνει το βίντεο έχει ένα τεχνικό κανάλι, κυρίως ασχολείται με pc τεχνολογία. Έχει πηγές και έχει κάνει αξιόπιστα leaks τους τελευταίους μήνες. Μέσα σε αυτά η infinity cache, η πληροφορία ότι η Sony θα δείξει το επόμενο gow, όπως και την πληροφορία για την κυκλοφορία του το 2021 κ.α.

    Μαζί με το redgamingtech τον θεωρώ από τις ποιο αξιόπιστες πηγές σε τέτοια θέματα.

    Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  10. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    spartan (01-11-2020)

  11. #189
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,259
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Πιστευετε ειναι κακη ιδεα να βαλει κανεις καθετα το PS5 αλλα χωρις να χρησιμοποιησει την βαση? Δεν με απασχολει το θεμα να πεσει οποτε μην σχολιασετε επ αυτου. Πιο πολυ ρωταω για θεμα ψυξης...

  12. #190
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,938
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Πιστευετε ειναι κακη ιδεα να βαλει κανεις καθετα το PS5 αλλα χωρις να χρησιμοποιησει την βαση? Δεν με απασχολει το θεμα να πεσει οποτε μην σχολιασετε επ αυτου. Πιο πολυ ρωταω για θεμα ψυξης...
    Από την στιγμή που από κάτω έχει αεραγωγούς πιστεύω ότι η βάση χρειάζεται για να παίρνει αέρα. Επίσης αυτά τα πλαστικά κατά πόσο σταθερά είναι?
    Το σταθερά το λέω μην τυχόν και ξεκουμπώνουν εύκολα επειδή πατάνε.
    Last edited by cocous; 03-11-2020 at 10:29.

  13. #191
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Πιστευετε ειναι κακη ιδεα να βαλει κανεις καθετα το PS5 αλλα χωρις να χρησιμοποιησει την βαση? Δεν με απασχολει το θεμα να πεσει οποτε μην σχολιασετε επ αυτου. Πιο πολυ ρωταω για θεμα ψυξης...
    Μου φαίνεται ότι αν δεν βάλεις τη βάση θα πατάει στα "φτερά" του. Δες στο 1:20



    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  14. #192
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,259
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Κι εγω προβληματιζομαι ακριβως γιατι ειδα κατι μικρους αεραγωγους Cocous. Και οπως λεει ο Λεωνιδας μαλλον θα παταει στα πλαστικα πανελς. Παρολαυτα εχω δει τοσα πολλα βιντεο με τυπους που κανουν showcase την κονσολα καθετα χωρις το stand και ειπα να ρωτησω μπας και εχει ακουσει κανεις τιποτα.

    Και ναι το stand μου δημιουργει προβλημα στην τοποθετηση του PS5 οσο απιστευτο και αν φαινεται αυτο...

  15. #193
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Δεν νομίζω ότι θα έχει ιδιαίτερο θέμα στήριξης γιατί αν έχω αντιληφθεί σωστά έχει χαμηλά το κέντρο βάρους. Όντως έχει κάποιους επιπλέον μικρούς αεραγωγούς στο κάτω μέρος, οι οποίοι όμως στο teardown video (6:40) δεν δείχνουν να έχουν κανένα σπουδαίο ρόλο (τους σκεπάζει? το τροφοδοτικό), αλλά προσωπικά δεν ξέρω αν θα ήθελα να μάθω αν του προκαλεί μακροπρόθεσμα κάποιο πρόβλημα ο όποιος αποκλεισμός τους.

  16. The Following User Says Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

    Valkyre (03-11-2020)

  17. #194
    Forum GOD ilias78's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,515
    PSN ID
    ilias_78
    Name
    Ηλίας

    Default

    Δεν ξέρω κατά πόσο αυτές οι τρύπες υπάρχουν για εξαερισμό. Αν δείτε στο 4.44, η τρύπα που υπάρχει για να βιδωσει η βάση, είναι ακριβώς στη μέση, που σημαίνει ότι βάση θα καλύψει τις περισσότερες από αυτες. Βέβαια από την άλλη θα μπορούσαν να το έχουν τελείως κλειστό.

    Spoiler!

  18. #195
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,259
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Nek_Food View Post
    Δεν νομίζω ότι θα έχει ιδιαίτερο θέμα στήριξης γιατί αν έχω αντιληφθεί σωστά έχει χαμηλά το κέντρο βάρους. Όντως έχει κάποιους επιπλέον μικρούς αεραγωγούς στο κάτω μέρος, οι οποίοι όμως στο teardown video (6:40) δεν δείχνουν να έχουν κανένα σπουδαίο ρόλο (τους σκεπάζει? το τροφοδοτικό), αλλά προσωπικά δεν ξέρω αν θα ήθελα να μάθω αν του προκαλεί μακροπρόθεσμα κάποιο πρόβλημα ο όποιος αποκλεισμός τους.
    Κι εγω ρε συ Νεκταριε ετσι καταλαβαινω. Δεν ειδα κατι σημαντικο για τους αεραγωγους εκει κατω και γενικα ειδα τον κοσμο να το μεταχειριζεται χωρις το stand πολυ ανετα. Επισης εκει που θα το βαλω δεν ανησυχω καθολου να πεσει διοτι δεξια και αριστερα του θα υπαρχει στηριγμα. Απλα δεν χωραει το footprint της βασης...

    Ειναι παντως και η Sony λιγο βλαμμενη. Εχει ανακοινωσει τις διαστασεις του PS5 αλλα οχι του stand....! Εχει παρει τα μετρα καμμια ψυχη εκει εξω να μας πει?

  19. #196
    Advanced Member nikosarg's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    393
    PSN ID
    k-r-o-n-o-s666
    Name
    Νικος

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Πιστευετε ειναι κακη ιδεα να βαλει κανεις καθετα το PS5 αλλα χωρις να χρησιμοποιησει την βαση? Δεν με απασχολει το θεμα να πεσει οποτε μην σχολιασετε επ αυτου. Πιο πολυ ρωταω για θεμα ψυξης...
    Θα χρησιμοποιούσα τη βάση οπωσδήποτε. Οι κάτω αεραγωγοί μπορεί να φαίνονται μικροί, είναι όμως απαραίτητοι για πλήρωση και κυκλοφορία του αέρα. Και επειδή ακριβώς είναι μικροί, χρειάζονται πιο πολύ clearance από το να μην βάλεις τη βάση. Δες το και έτσι: Το ps5 είναι σταθερότατο και χωρίς αυτήν, για πιο λόγο να μπει η sony στον κόπο να βάλει τέτοια βάση και να κάνει αυτό το overengineering με τη βιδα?

  20. The Following User Says Thank You to nikosarg For This Useful Post:

    Valkyre (03-11-2020)

  21. #197
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,259
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by nikosarg View Post
    Θα χρησιμοποιούσα τη βάση οπωσδήποτε. Οι κάτω αεραγωγοί μπορεί να φαίνονται μικροί, είναι όμως απαραίτητοι για πλήρωση και κυκλοφορία του αέρα. Και επειδή ακριβώς είναι μικροί, χρειάζονται πιο πολύ clearance από το να μην βάλεις τη βάση. Δες το και έτσι: Το ps5 είναι σταθερότατο και χωρίς αυτήν, για πιο λόγο να μπει η sony στον κόπο να βάλει τέτοια βάση και να κάνει αυτό το overengineering με τη βιδα?
    Η λογικη μου συμβαδιζει με τη δικη σου. Μαλλον η λυση που θα κανω ειναι να φτιαξω μια αυτοσχεδια βαση ισα ισα να σηκωθει το PS5 λιγο ψηλοτερα ωστε να ειναι απο θεμα ψυξης οπως επιθυμει η Sony. Δυστυχως η βαση απλα δεν χωραει στο "τελειο" σποτ που εχω βρει στο χωρο μου...

  22. #198
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Πιο πολυ ρωταω για θεμα ψυξης...
    Δεν δειχνει να υπάρχει τέτοιο θέμα, η εισαγωγή αέρα ειναι απο πάνω, και η εξαγωγή απο πίσω.

  23. #199
    PS4forums Fanatic modecris's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Πάτρα
    Posts
    4,474
    PSN ID
    modecris
    Name
    Χρήστος

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Κι εγω προβληματιζομαι ακριβως γιατι ειδα κατι μικρους αεραγωγους Cocous. Και οπως λεει ο Λεωνιδας μαλλον θα παταει στα πλαστικα πανελς. Παρολαυτα εχω δει τοσα πολλα βιντεο με τυπους που κανουν showcase την κονσολα καθετα χωρις το stand και ειπα να ρωτησω μπας και εχει ακουσει κανεις τιποτα.

    Και ναι το stand μου δημιουργει προβλημα στην τοποθετηση του PS5 οσο απιστευτο και αν φαινεται αυτο...
    Εδω μπορεις να εχεις μια αποψη για το μεγεθος της βασης.

    _____________________________________________
    Οι άνθρωποι δεν σταματούν να παίζουνε επειδή γερνάνε.
    Γερνάνε επειδή σταματούν να παίζουνε.

    __________________________________________________

  24. The Following User Says Thank You to modecris For This Useful Post:

    Valkyre (03-11-2020)

  25. #200
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,259
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by modecris View Post
    Εδω μπορεις να εχεις μια αποψη για το μεγεθος της βασης.
    Ισχυει! το ειχα ξεχασει. Δεν μπορεις να βγαλεις ασφαλες συμπερασμα αλλα απο προχειρη μετρηση το κοβω να ειναι 14-15 εκατοστα απο ακρη σε ακρη. Οπως και να εχει δε χωραει ουτε για πλακα εκει που το θελω (12 εκατοστα ετσι για να λυσω τυχον απορρια)! XD

Page 10 of 16 FirstFirst ... 67891011121314 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •