Page 9 of 16 FirstFirst ... 5678910111213 ... LastLast
Results 161 to 180 of 316

Thread: Returnal

  1. #161
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Κακό κακό κακό κακό, αυτή η λέξη έχει γίνει καταλύτης και υπέρ-επιχείρημα.

    Μονο που δεν είναι.

    Άλλες λέξεις: ανάρμοστο, αντίθετο, άτοπο, βολικό, εξυπηρετικό και φράσεις όπως εκτός αντικειμένου, εκτός είδους, ταιριαστή δυσκολία για το είδος και ακολούθως φράσεις όπως γιατί δε έχω χρόνο για τέτοιο είδος παιχνιδιού, δεν έχω την υπομονή και επιμονή όπως πιτσιρίκος, δεν μου αρέσουν τα δύσκολα shoot em up.

  2. #162
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Βρε συ Λευτερη με ολη την καλη διαθεση, απο αυτα που σε εχω δει να γραφεις εδω ανα τους καιρους με αλλα πανευκολα παιχνιδια, οταν δεν την παλευεις τα βαζεις στο super easy mode.. προσπαθω να σε σκεφτω να παιζεις αυτο το β€œold school” game και πραγματικα δεν σε βλεπω να την παλευεις πανω απο 20 λεπτα χαχα. Σου ξαναλεω χωρις παρεξηγηση, αλλα ειναι λιγο αντιφατικο στο νου μου ολο αυτο.

    Θα δουμε τι θα κανουν και αν θα κανουν. Το μονο που ειπαν προς το παρον ειναι οτι το σημειωνουν. Αν καταλαβα καλα το in the works ειναι συμπερασμα του αρθρογραφου.

    Εγω παντως οσο παιζω τοσο πορωνομαι. Και ναι υπαρχει καποιου ειδους checkpoint στο game.

  3. The Following 3 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    enstikto (01-05-2021),mihalis13 (01-05-2021),obione (01-05-2021)

  4. #163
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Ρε παιδιά ο κόσμος ζητάει άλλο σύστημα save όχι easy mode. Υπάρχει μεγάλη διαφορά. Εγώ πχ δεν έχω χρόνο να παίξω συνεχόμενα 1-2-3 ώρες άρα θα ήθελα να μπορώ να κάνω save και να κλείνω. Αν χάσω σβήσε μου το save και ξανά από την αρχή δεν με νοιάζει, ούτε την δυσκολία μην κατεβάσεις αλλά το save το θέλω. Να μου πεις γιατί δεν βάζεις safe mode, μα μπορεί να παίξω Σάββατο και μετά να ξαναπαίξω το επόμενο Σάββατο, έτσι πλέον παίζω εγώ και πιστεύω αρκετοί σαν εμένα που το gaming δεν είναι Νο1 στην ζωή τους πλέον

  5. The Following 8 Users Say Thank You to djpar For This Useful Post:

    enstikto (01-05-2021),mihalis13 (01-05-2021),obione (01-05-2021),Slay (02-05-2021),Snk (01-05-2021),tomic20 (02-05-2021),Valkyre (01-05-2021),WolfRathmA (05-05-2021)

  6. #164
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by djpar View Post
    Ρε παιδιά ο κόσμος ζητάει άλλο σύστημα save όχι easy mode. Υπάρχει μεγάλη διαφορά. Εγώ πχ δεν έχω χρόνο να παίξω συνεχόμενα 1-2-3 ώρες άρα θα ήθελα να μπορώ να κάνω save και να κλείνω. Αν χάσω σβήσε μου το save και ξανά από την αρχή δεν με νοιάζει, ούτε την δυσκολία μην κατεβάσεις αλλά το save το θέλω. Να μου πεις γιατί δεν βάζεις safe mode, μα μπορεί να παίξω Σάββατο και μετά να ξαναπαίξω το επόμενο Σάββατο, έτσι πλέον παίζω εγώ και πιστεύω αρκετοί σαν εμένα που το gaming δεν είναι Νο1 στην ζωή τους πλέον
    Αυτό θα ήταν το καλύτερο!

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    Spoiler!

  7. #165
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ναι παιδια αυτο με το rest mode ειναι οντως θεμα. Γιατι οντως τα runs μετα κρατανε πολυ. Και ο μοναδικος τροπος να σταματησεις και να συνεχισεις ειναι να αφησεις την κονσολα σε rest mode. Με λιγα λογια το παιχνιδι σου δεσμευει την κονσολα αν δεν θες να σου πεταξει στα σκουπιδια 1 ωρα προοδου. Δεν ειναι τρομερο προβλημα απο την αποψη οτι θα χασεις πολλες φορες αλλα καθε φορα που χανεις πρεπει να μαθαινεις. Κυριως τα bosses. Εγω ηθελα να φορτωσω σημερα λιγο ενα αλλο παιχνιδι αλλα επειδη ειχα το returnal σε rest mode απλα δεν επαιξα ποτε το αλλο παιχνιδι. Ειναι λιγο μαλακια αυτο οπως και να το κανεις και δεν εχει καμμια σχεση με hardcore και τετοια πραγματα. Ειναι θεμα καθαρα χρηστικοτητας.

  8. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (01-05-2021),tomic20 (02-05-2021)

  9. #166
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    To game σχεδιαστηκε με εναν Α τροπο στο μυαλο του dev, ευκολο/δυσκολο με/χωρις save ΔΕΝ εχει τοσο σημασια.
    Το να ερχεται 1 ημερα μετα την επισημη κυκλοφορια του κ να δηλωνει οτι φτιαχνεται νεο συστημα save (ή εστω οτι ακουει την κοινοτητα κ τις προτασεις της κ το εφαρμοσει αργοτερα),
    αλλαζει εντελως τον τροπο παιξιματος του τιτλου απο καθε gamer.
    Το "in the works' εαν το ειπαν/αφησαν να εννοηθει/συμπερανε 3ος, δεν σημαινει οτι το σκεφονται/σημειωσαν κλπ, αλλα οτι το ετοιμαζουν ηδη.
    Για να μην παρεξηγουμαι οτι βγαζω την ουρα μου απ' εξω, ναι με βολευει το νεο συστημα κ ναι θα δοκιμασω τωρα το παιχνιδι που θα εχει καποιο save,
    γιατι απλα δεν εχω τον ιδιο ελευθερο χρονο που ειχα πιτσιρικας.
    Αυτο ομως δεν παυει το point μου οτι ο dev αλλαζει το game κ το κανει nerfed, κακο δεν ειναι εαν συμβει αλλα κωλοτουμπα θα ειναι.

    ΥΓ Χριστος Ανεστη σε ολους!!!
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  10. #167
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά πάνω απ όλα υγεία!!!!


    Δημήτρη, το προηγούμενο ποστ που έκανα παραμένει ως ιδεολογία μου παρόλο που εγώ δεν έχω πλέον την υπομονή να ασχοληθώ. Παράδειγμα: όσο, μα όσο κι αν προσπαθώ να βελτιωθώ στα FPS δεν υπάρχει περίπτωση να γίνω μέτριος παίκτης. Ήμουν, είμαι και θα είμαι κακός παίκτης. Εντούτοις πχ το BF1 μου αρέσει ΠΑΡΑ πολύ όταν είμαι σε μεγάλη παρέα. Δεν θέλω το παιχνίδι να αλλάξει. Με πιάνεις λοιπόν; Το γουστάρω φουλ, ναι. Είμαι κακός παίκτης, ναι. Δεν θέλω όμως το παιχνίδι να αλλάξει με τίποτα. Μ

    Άλλο παράδειγμα: από μικρός δεν τα κατάφερνα με το R-Type. Με τίποτα σου λέω! Ζήτημα να έφτασα 1-2 φορές στην τρίτη πίστα. Συνήθως έχανα στο τέλος της πρώτης, και σε σπάνιες περιπτώσεις εφτάνα στα μέσα της δεύτερης. Ε, δεν ήθελα το παιχνίδι να αλλάξει όμως! Ούτε είχα καϊλα να τερματίσω το παιχνίδι. Έτσι λοιπόν συμπεριφερόμουν και σε όλα τα επόμενα R-Type που βγήκαν. Τα είχα όμως πάντα πειρατικά. Τώρα που δεν υπάρχει η δυνατότητα πειρατικών το νέο R-Type Final 2 (όπως λέγεται τεσπα) δεν θα το αγοράσω.

    Όπως δεν θα αγοράσω το Returnal στα 80 ευρώ.
    Ίσως το πάρω στα 20 ευρώ (εικάζω ότι κάποια στιγμή θα το δώσουν στο plus) και θα ασχοληθώ μαζί του λιγάκι για να δω τον τεχνικό τομέα. Δεν με νοιάζει να το τερματίσω, ούτε καν να μπω στη διαδικασία να προσπαθώ το παραμικρό.
    Αλλά σίγουρα δεν θέλω να αλλάξει το παιχνίδι μπας και γίνει πιο βατό στις ικανότητές μου, στον διαθέσιμο χρόνο μου, στην υπομονή μου.

  11. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Brazhlias (05-05-2021)

  12. #168
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Οκ καταλαβαινεις ομως απο την αλλη οτι το να σου δεσμευει ενα παιχνιδι την κονσολα σου ειναι λιγακι ατοπο και κακη ιδεα. Χρειαζεται το παιχνιδι εναν τροπο να μπορεις να το κλεισεις επειδη ηρθε ο φιλος σου και θελετε να παιξετε κατι αλλο. Και οχι να σε τιμωρει για κατι τετοιο. Ενα προσωρινο save το οποιο με το που το κανεις load σβηνεται ενα πραγμα καπως ετσι.

    Α και κατι αλλο, οταν το παρεις ή οταν το δωσει το plus οποτε ειναι αυτο εχει υποψιν σου οτι για να δεις το πραγματικο τεχνικο τομεα του πρεπει τουλαχιστον να το προχωρησεις λιγακι!

  13. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Lefteris_X (02-05-2021),mihalis13 (02-05-2021)

  14. #169

    Default

    Quote Originally Posted by jk_blue_tiger View Post
    To game σχεδιαστηκε με εναν Α τροπο στο μυαλο του dev, ευκολο/δυσκολο με/χωρις save ΔΕΝ εχει τοσο σημασια.
    Το να ερχεται 1 ημερα μετα την επισημη κυκλοφορια του κ να δηλωνει οτι φτιαχνεται νεο συστημα save (ή εστω οτι ακουει την κοινοτητα κ τις προτασεις της κ το εφαρμοσει αργοτερα),
    αλλαζει εντελως τον τροπο παιξιματος του τιτλου απο καθε gamer.
    Το "in the works' εαν το ειπαν/αφησαν να εννοηθει/συμπερανε 3ος, δεν σημαινει οτι το σκεφονται/σημειωσαν κλπ, αλλα οτι το ετοιμαζουν ηδη.
    Για να μην παρεξηγουμαι οτι βγαζω την ουρα μου απ' εξω, ναι με βολευει το νεο συστημα κ ναι θα δοκιμασω τωρα το παιχνιδι που θα εχει καποιο save,
    γιατι απλα δεν εχω τον ιδιο ελευθερο χρονο που ειχα πιτσιρικας.
    Αυτο ομως δεν παυει το point μου οτι ο dev αλλαζει το game κ το κανει nerfed, κακο δεν ειναι εαν συμβει αλλα κωλοτουμπα θα ειναι.

    ΥΓ Χριστος Ανεστη σε ολους!!!
    δεν αλλαζει το παιχνιδι...αν χανεις παλι θα ξεκινας απο την αρχη...αυτο που λεμε ειναι να μπορεις να κλεισεις το παιχνιδι και να συνεχισεις εκει που το αφησες...Πραγματικα δεν καταλαβαινω το ντορο...Αν μιλουσαμε για κανονικο save system...χανεις/ξαναφορτωνεις απο το save σου, εκει θα συμφωνουσα μαζι σου...

  15. The Following User Says Thank You to tomic20 For This Useful Post:

    mihalis13 (02-05-2021)

  16. #170
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Συγνώμη γιατί μάλλον δεν έχω καταλάβει σωστά.

    Ξεκινώ να παίζω.
    Έρχονται επισκέψεις στο σπίτι.
    Πατάω pause και βάζω σε standby το PS5.

    Μετά, όταν ενεργοποιώ το PS5 τι γίνεται;

  17. #171
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Συγνώμη γιατί μάλλον δεν έχω καταλάβει σωστά.

    Ξεκινώ να παίζω.
    Έρχονται επισκέψεις στο σπίτι.
    Πατάω pause και βάζω σε standby το PS5.

    Μετά, όταν ενεργοποιώ το PS5 τι γίνεται;
    Συνεχίζεις κανονικά, δεν χάνεις το progress έτσι.

  18. The Following User Says Thank You to gonzalez For This Useful Post:

    Lefteris_X (02-05-2021)

  19. #172
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Εμ τότε είναι ένα καθαρόαιμο arcade παιχνίδι shoot em up με την παλιά συνταγή.

    ΥΓ: και κάπου εδώ θα έπρεπε η Σονυ να δώσει τη δυνατότητα suspend 2-3 παιχνιδιών (όπως κάνουν μερικά στο Xbox). Αν είχε αυτή τη δυνατότητα το PS5 πιστεύω ότι δεν θα κάναμε τις παραπάνω κουβέντες.
    Last edited by Lefteris_X; 02-05-2021 at 01:36.

  20. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    panos74gr (02-05-2021)

  21. #173
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Συνεχίζεις από εκεί που το άφησες, αλλά... αν στο μεσοδιάστημα πες πως υπάρχει μια πτώση ρεύματος, ένα update της κονσόλας, ή είχες κάνει λάθος και αντί να το βάλεις σε rest mode το έκλεισες τελείως (το έχω κάνει πολλές φορές), τότε τα λέγαμε! Το run από την αρχή πάλι. Το πρόβλημα είναι πως το παιχνίδι έχει πολύ μεγάλα runs και κάλλιστα μπορεί να χάσεις ένα διαρκείας 2 ωρών, ας πούμε.

  22. The Following 3 Users Say Thank You to Dragonpaul For This Useful Post:

    mihalis13 (02-05-2021),obione (02-05-2021),panos74gr (02-05-2021)

  23. #174
    Advanced Member captainjacko's Avatar
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    389
    PSN ID
    captainjacko1234
    Name
    Steve

    Default

    Εγώ παιδιά έχω κολλήσει για τα καλά με game

    Δεν ξέρω το gameplay είναι τόσο εθιστικό που σκέφτομαι ποτέ θα μου περισσέψει λίγος χρόνος επειδή είναι περιορισμένος αυτή την περίοδο και να ξαναμπώ

    για ένα run

    Είναι το shooting ,το challenge ,η ατμόσφαιρα ο ήχος μόλις μπαίνω και ξεκινάω πραγματικά χάνομαι με πιάνει το ξημέρωμα κάθε φορά άμα ξεκινήσω αργά το βράδυ

    Ειναι δύσκολο ναι και πολλοί έχουν θέμα με το save που δεν υπάρχει όμως υπάρχουν κάποια shortcuts και κάποια αντικείμενα που λειτουργούν κάτι

    σαν save ας πούμε δεν σε αφήνει τέλειος έτσι το game μην τρομάζουμε τόσο πολύ αυτούς που δεν έχουν παίξει ακόμα είναι κρίμα γιατί αξίζει το game πραγματικά

    Όσοι δεν έχετε πρόβλημα με παιχνίδια που το challenge είναι αρκετά υψηλό αλλά παράλληλα είναι δίκαια προς τον παίχτη δοκιμάστε το μόλις πέσει η τιμή είναι

    εξαιρετικό σε όλους τους τομείς και τρομερά εθιστικό

  24. The Following 5 Users Say Thank You to captainjacko For This Useful Post:

    chronohill (03-05-2021),Dragonpaul (02-05-2021),jper75 (02-05-2021),mihalis13 (02-05-2021),Snk (02-05-2021)

  25. #175
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Τελος απο εμενα.

    30 ωρες συνολο 40 deaths. Θα κανω ποστ αναλυτικο αργοτερα.

    Το μονο που θω πω τωρα ειναι οτι το demon souls μπροστα σε αυτο μου φανηκε κυριολεκτικα περιπατος και τεσταρε τις ικανοτητες μου σε μεγαλο βαθμο. Το παιχνιδι στα προχωρημενα του σταδια με στρεσαρε παρα πολυ. Υπηρχαν σημεια που η καρδια δεν την παλευε και πολυ..

    Να σημειωσω οτι υπαρχουν και end game stuff τα οποια ξεκλειδωνουν οποτε δεν εχω δει οτι εχει να προσφερει το παιχνιδι, αλλα σιγουρα χρειαζομαι ενα διαλειμμα 1-2 μερες πριν το ξαναπιασω.

  26. The Following 4 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (03-05-2021),panos74gr (03-05-2021),Slay (04-05-2021),tomic20 (03-05-2021)

  27. #176
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Τελος απο εμενα.

    30 ωρες συνολο 40 deaths. Θα κανω ποστ αναλυτικο αργοτερα.

    Το μονο που θω πω τωρα ειναι οτι το demon souls μπροστα σε αυτο μου φανηκε κυριολεκτικα περιπατος και τεσταρε τις ικανοτητες μου σε μεγαλο βαθμο. Το παιχνιδι στα προχωρημενα του σταδια με στρεσαρε παρα πολυ. Υπηρχαν σημεια που η καρδια δεν την παλευε και πολυ..

    Να σημειωσω οτι υπαρχουν και end game stuff τα οποια ξεκλειδωνουν οποτε δεν εχω δει οτι εχει να προσφερει το παιχνιδι, αλλα σιγουρα χρειαζομαι ενα διαλειμμα 1-2 μερες πριν το ξαναπιασω.
    Κιόλας ρε θηρίο;
    Ωραίος!!
    Περιμένω να δω τις αναλυτικές εντυπώσεις!!


    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  28. #177
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonpaul View Post
    Συνεχίζεις από εκεί που το άφησες, αλλά... αν στο μεσοδιάστημα πες πως υπάρχει μια πτώση ρεύματος, ένα update της κονσόλας, ή είχες κάνει λάθος και αντί να το βάλεις σε rest mode το έκλεισες τελείως (το έχω κάνει πολλές φορές), τότε τα λέγαμε! Το run από την αρχή πάλι. Το πρόβλημα είναι πως το παιχνίδι έχει πολύ μεγάλα runs και κάλλιστα μπορεί να χάσεις ένα διαρκείας 2 ωρών, ας πούμε.
    Το κανονικό suspend Παύλο ΔΕΝ είναι αυτό που προσφέρει η Σονυ στο PS4/PS5.

    Το κανονικό suspend αντιγράφει όλο το περιεχόμενο της RAM στον σκληρό δίσκο PS4 / ssd PS5 (ο σωστός όρος λέγεται memory dump), έτσι ώστε ακόμα κι αν το μηχάνημα τεθεί εντελώς εκτός ρεύματος........όταν θα επιλέξεις να κάνεις resume το παιχνίδι, τότε ξανα-αντιγράφονται όλα τα περιεχόμενα του dump ένα-προς-ένα στην RAM και συνεχίζεις κα-νο-νι-κά.

    (δεν έχω ιδέα αν αυτό το κάνει το xbox, εννοώ αν το κάνει ΑΚΡΙΒΩΣ όπως το είπα δηλαδή να το βγάζεις από το ρεύμα)

    Όσοι είχαν δουλέψει το "Action Replay" για Commodore 64 και Amiga στα 80s (σε μορφή cartridge αρχικά, μετέπειτα dongle στην παράλληλη/σειριακή θύρα), ξέρουν ΠΑΡΑ πολύ καλά τι περιγράφω. Γινόταν τότε, ΑΝΕΤΑ μπορεί να γίνει και τώρα.

    Αλλά η Σονυ δεν παρέχει αυτή τη δυνατότητα.
    Last edited by Lefteris_X; 03-05-2021 at 14:57.

  29. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Dragonpaul (03-05-2021)

  30. #178
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Λοιποοοοοον..

    Το Returnal προσφερει δυνατες συγκινησεις. Ειναι ενα παιχνιδι απολαυστικο στο να το παιζεις και τα mechanics του ειναι υπερμελετημενα, χωρις ιχνος πταισματος. Τουλαχιστον στα δικα μου ματια. Ο χειρισμος δεν με προδωσε ουτε μια φορα στο παιχνιδι. Το τονιζω αυτο. Πραγμα παρα μα παρα πολυ σημαντικο σε ενα τοσο δυσκολο παιχνιδι. Οσες φορες πεθανα ηταν καθαρα δικο μου λαθος.

    Οπως ανεφερα πιο πανω πεθανα 40 φορες μεχρι να το τερματισω. Ακουγεται λιγο. Πχ στο demon souls παιζει να εχω πεθανει διπλασιες φορες. Ξεγελαει κατι τοις αυτο. Και αυτο γιατι καθε θανατος στο Returnal εχει πολυ πολυ πολυ μεγαλυτερο impact. Βλεπετε καθε φορα στο Returnal πρεπει να χτισεις το χαρακτηρα σου απο την αρχη. Ναι υπαρχουν shortcuts. Ομως οποιος επιλεξει να παει γρηγορα απο το ενα shortcut στο αλλο θα ειναι κυριολεκτικα ενα τσοφλι μπροστα στους αντιπαλους που θα πρεπει να αντιμετωπισει. Κοινως, ειναι πολυ πιο σωστο να ξεψαχνισεις το καθε biome ωστε να τουμπανιασεις και να κανεις τη ζωη σου πιο ευκολη.

    Τωρα το θεμα του πως θα χτιστει καθε φορα ο χαρακτηρας σου ειναι μεν θεμα επιλογης αλλα κατευθυνεται σε πολυ μεγαλο βαθμο απο τα drops που θα σου κατσουν στο εκαστοτε run. Αυτο ειναι θετικο γιατι κραταει φρεσκο το παιχνιδι απο την αποψη οτι σε ενα run παιζει να εισαι melee focused χαρακτηρας και στο αλλο sniper απο αποσταση.

    Το ολο randomness του καθε run ειναι πολυ ωραιο, δεν νιωθεις οτι ειναι φτηνοδουλεια και αυτο γιατι εχει πεσει πολυ μερακι στον καλλιτεχνικο τομεα. Απο την αλλη ομως το randomness πολλες φορες μπορει να σου ριξει ολα τα δυσκολα μαζι το ενα πανω στο αλλο. Υπαρχουν runs που ειναι πιο ευκολα απο αλλα. Η τυχη παιζει ρολο και στα drops και στα επιπεδα.

    Μπορει να τα κανεις ολα τελεια, να εχεις το απολυτο run, να εχεις τουμπανιασει φουλ και να λες τωρα θα τα ξεσκισω ολα. Και ξαφνικα να εισαι με το λαθος οπλο απεναντι σε ενα εχθρο και να κλαις. Ειναι σημαντικο να τσεκαρει ο παικτης το τι κανει καθε αντικειμενο και καθε οπλο και καθε parasite. Και εννοειται τους εχθρους! Καθε ενας θελει συγκεκριμενο τροπο αντιμετωπισης και διαφορετικη προταιρεοτητα στο πεδιο της μαχης. Υπαρχουν λεπτομεριες που αν δεν ασχοληθει να διαβασει/δοκιμασει κανεις θα χασει πολυ σημαντικα πλεονεκτηματα.

    Μαζεψτε ether μην το σπαταλατε στα πρωτα επιπεδα. Τσεκαρετε πριν ενεργοποιησετε καποιο παρασιτο και να σκεφτειτε οτι μερικες φορες καποια αρνητικα attributes απο χρηση παρασιτων μπορει να ειναι ευεργετικα σε εναν βαθμο.

    Το pacing ειναι κυριολεκτικα relentless.. σε προχωρημενα σταδια το παιχνιδι απαιτει τρελα αντανακλαστικα, σωστη μελετη των αντιπαλων και στρατηγικη χρηση του εξοπλισμου. Να θυμαστε: οι εχθροι δεν μπορουν να ανοιξουν πορτες! Προ προ προ τιπ αυτο!

    Ενω λοιπον μονο καλα λογια εχω να πω για την ατμοσφαιρα και τον χειρισμο και το ποσο διασκεδαστικο ειναι, η δυσκολια θεωρω οτι σε καποια σημεια ειναι too much και σε ενα βαθμο οπως εξηγησα παραπανω εξαρταται και απο την τυχη. Θελεις ενα καλο RNG που λενε οι προ. Ολο αυτο το αισθημα του να χασεις προοδο 1-2 ωρων απο ενα και μονο εχθρο ειναι μερικες φορες ο ορισμος της απογοητευσης. Εσυ φταις. Αλλα βριζεις και λιγο την τυχη σου οταν σου ριχνει το παιχνιδι 3-4 πολυ δυσκολα δωματια το ενα πισω απο το αλλο.

    Παρολαυτα το ταξιδι το αξιζε. Ειναι σιγουρα ενα πρωτο δειγμα next gen και στα 64€ που τελικα το πληρωσα, προσωπικα το βρισκω τιμιο. Πρωτοτυπο παιχνιδι που δεν χαριζεται στον παικτη και polished σε ολους τους τομεις του. Δε συναντησα κανενα bug κανενα κρας τιποτα.

    Θα προτεινα οποιος το σκεφτεται και του αρεσει αυτο το ειδος να μην το καθυστερει και να το παρει. Το παιχνιδι αξιζει. Για ολους τους υπολοιπους εχετε υποψιν σας οτι το παιχνιδι ειναι πολυ δυσκολο και θα πρεπει να δειξετε υπομονη και επιμονη. Tα shortcuts βολευουν αλλα εγω επιασα πολλες φορες τον εαυτο μου να εχει ξεψαχνισει ενα ολοκληρο biome ενω εχω διαθεσιμο shortcut και στο τελος να λεω οτι θα ηθελα να ηταν μεγαλυτερο το biome που μολις καθαρισα γιατι δεν νιωθω ιδιαιτερα ετοιμος και προετοιμασμενος για το επομενο.

    Επισης τα οπλα.. ΜΕΛΕΤΗΣΤΕ ΤΑ. Μην τα αλλαζετε ετσι το ενα μετα το αλλο. Μην σας επηρεασει τοσο το profficiency level.. μην νομιζετε οτι ειναι καλυτερο οπλο απαραιτητα. Υπαρχουν κατι οπλα που αξιζει να μεινετε μαζι τους καθολη τη διαρκεια του run. Και αυτο ειναι να σου κατσει ομως σε ενα βαθμο. Γι αυτο σας λεω θελει να το ξεζουμιζετε καθε run..

    Προβλεπω οτι skilled παικτες θα κανουν παταγο με αυτο το παιχνιδι και η hardcore σκηνη του ειδους θα ξετρελαθει.

    Εσκεμμενα δεν μιλησα για το στορυ οχι επειδη ειναι αδιαφορο, τουναντιον, αλλα επειδη θεωρω οτι ειναι μια ιστορια που καλυτερα καποιος να το βιωσει οπως νομιζει, παρα να το σχολιασω εγω. Το παιχνιδι σε κρατα απο την αρχη μεχρι το τελος στο να θες να δεις τι συμβαινει και γιατι.

    Αυτα απο εμενα οτι ερωτησεις τυχον εχετε fire away.

  31. The Following 13 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    BillyFlo81 (03-05-2021),captainjacko (03-05-2021),chronohill (03-05-2021),cocous (03-05-2021),Dragonpaul (03-05-2021),enstikto (04-05-2021),hakoo (31-07-2021),mihalis13 (03-05-2021),modecris (04-05-2021),obione (04-05-2021),Slay (04-05-2021),Snk (03-05-2021),tonybsg (04-05-2021)

  32. #179
    Advanced Member captainjacko's Avatar
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    389
    PSN ID
    captainjacko1234
    Name
    Steve

    Default

    Λοιπόν επειδή εχθές είχαμε μια από τα ίδια με βρήκε το ξημέρωμα πάλι θέλω να προσθέσω κάποιες καινούργιες εντυπώσεις

    Οσο προχωράει το game γίνεται ποιο δύσκολο αλλά στην ουσία γίνεται ποιο εύκολο …

    Αυτο που εννοώ είναι ότι ναι μεν τα Bosses είναι ποιο δύσκολα τα επίπεδα γενικά και αυτά ποιο δύσκολα Αλλά υπάρχει μια μεγάλη διαφορά

    Εσυ πλέον έχεις γίνει καλύτερος παίχτης μέρα με τη μέρα μαθαίνεις πράγματα δοκιμάζεις όπλα ξέρεις ποια attachments είναι καλύτερα στο στυλ του

    παιχνιδιου σου ποια παράσιτα θα χρησιμοποιήσεις και ποια όχι ξέρεις πως να χρησιμοποιείς τους πόρους ποιο σωστά και αποτελεσματικά

    και γενικά έχεις μπει σε αυτή τη φιλοσοφία του Roguelike που θέλει το παιχνίδι να σου περάσει και το κάνει με τεράστια επιτυχία

    2 μέρες μου πήρε να τελειώσω το 1ο biome και το boss του 1 ημέρα το 2ο biome και εχθές σε 7 ώρες έφυγαν 2 biome με τα bosses

    και αυτό είναι η τρανή απόδειξη για αυτά που γράφω παραπάνω

    Μου έρχονται συναισθήματα bloodborne που είχα να νιώσω χρόνια από τότε που ξεκίνησα αυτό το game και μου έμειναν χαραγμένα μέσα μου από τότε

    Πριν το bloodborne δεν γνώριζα τι είναι αυτό το είδος παιχνιδιου έτσι και το τώρα με το Returnal δεν είχα ιδέα τι σημαίνει Roguelike

    Έγινα καλύτερος gamer μετά το Bloodborne έτσι και τώρα νιώθω και έχω γίνει όντως καλύτερος παίχτης από ότι ήμουνα πριν από μερικές μέρες

    Το συναίσθημα βγάζοντας ένα Boss στο Returnal είναι ανεπανάληπτο !!!

    Το soundtrack το όλο fight και η ολοκλήρωση ενός Boss είναι εμπειρία μοναδική η οποία σου μένει μέσα σου

    Πλεον εδώ που έχω φτάσει γιατί αν με ρωτούσες στην αρχή θα σου έλεγα αλλα ,το Returnal δεν είναι ποιο δύσκολο από τα souls παιχνίδια

    Οπως έλεγαν και οι παλιοί κάθε αρχή και δύσκολη όσοι έχουν παίξει Bloodborne θα με καταλάβουν καλύτερα

    Ειναι το ποιο δίκαιο παιχνίδι που έχω βιώσει μέχρι στιγμής για τους λόγους που προανέφερα πάντα μιλάμε για αυτού του είδους παιχνίδια όπου το

    challenge είναι υψηλό πολύ ποιο δίκαιο ακόμα και από μερικά souls η ανταμοιβή του παίχτη προχωρώντας μέρα με τη μέρα όλο και ποιο παρακάτω τεράστια !

    Συναρπαστικη εμπειρία παιδιά δώστε την ευκαιρία και το χρόνο που απαιτεί το Returnal από εσάς και θα ανταμειφθείτε και με το παραπάνω μάλιστα

    Οσοι έχετε τη δυνατότητα για αγορά και το χρόνο που απαιτητε είναι must buy αγορά ένα ξεχωριστό παιχνίδι που σπάει τη ρουτίνα όλων αυτών των παιχνιδιών

    που μοιάζουν όλα μια επανάληψη το ένα αντιγράφει το άλλο και νοιωθεις κάθε φορά ότι παίζεις το ίδιο game

    Όσοι δεν έχετε την υπομονή και το χρόνο που απαιτεί το Returnal από τον παίχτη αφήστε το στην άκρη θα μετανιώσετε την αγορά σας και θα το επιστρέψετε

    Ολα αυτά από κάποιον που μέχρι χθες δεν γνώριζε καν τη σημαίνει Roguelike θα περιμένω να το αγοράσουν περισσότερα παιδιά από εδώ γιατί παίζουμε λίγοι

    που τους αρέσει το είδος αυτό και περιμένω τα σχόλια σας με ανυπομονησία!!

  33. The Following 8 Users Say Thank You to captainjacko For This Useful Post:

    BillyFlo81 (03-05-2021),chronohill (03-05-2021),enstikto (04-05-2021),modecris (04-05-2021),nikosgnr (12-03-2023),obione (03-05-2021),Snk (03-05-2021),Valkyre (04-05-2021)

  34. #180
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Εγώ έχω hype από σας και από το παιχνίδι και σκεφτείτε έχω έναν που το δίνει 60 και με πιάνουν τα ψυχαναγκαστικα μου και λέω μήπως πρέπει να το πάρω κανονικά για να στηρίξω το studio και την προσπάθεια για κάτι τόσο ξεχωριστό και ιδιαίτερο! Άβυσσος η ψυχή του gamer λίγα ποστ πίσω συζητούσαμε και έλεγα ότι είναι πολλά τα λεφτά που ζητάει η σονυ

    Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  35. The Following User Says Thank You to chronohill For This Useful Post:

    panos74gr (03-05-2021)

Page 9 of 16 FirstFirst ... 5678910111213 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •